IS1 AD/STBEEK Organist R houwt eigen orgel Ophoging in laatste deel Lage Weide begint binnenkort Plan basisonderwijs: alleen kritiek van CPN Zelf blussen bij de brandweer Schiedam roeit om het hardst mm®. Krakers halen opgelucht adem Voorhaven moet vrij blijven r Dieven stelen boor, papierenen waterpijp Munitie kan weg uit Staelduinse bos Tarieven gaan in Maasland omhoog Posthoorn praat niet over Middenschool Schiedam schaft term leesmoeder9 af 'iVii praten met raadsleden en bejaardenorganisaties Zeekadetten herstellen oude gewoonte in ere vrijeteg A 11 aapt ember 1981 VD/SC/WW U Vlaardingen Organist J. Ruisaard, die afgelopen zondag voor het laatst in de Bethelkerk aan de Bur gemeester Verkadesingel speelde, gaat in zijn vrije tijd de laatste hand leggen aan het pijporgel, dat hij in zijn huiskamer aan het bouwen is. Hij is daar al zeven jaar mee bezig. „Normaal kun je zo'n orgel in anderhalf jaar bouwen, maar om gezondheidsrede nen moest ik er steeds een paar maanden mee ophou den." De organist vond het jammer te moeten stoppen met het spelen in de kerk, maar een aandoening aan zijn handen verhinderde hem ermee door te gaan. „Maar het afscheid was een erg feestelijke gebeurtenis", zegt hij. Van de Hervormde Gemeente kreeg hij voor bijna tweeëntwintig jaar trouwe dienst een oorkonde en een bronzen gedenkplaat. Het laatste lied in de dienst werd al gespeeld door Ruisaards opvolger W. Roskam, met wie hij tot 1973 samen een koor leid de. De heer Ruisaard is erg geestdriftig over het orgel dat hij nog dit jaar hoopt af te maken. Hij is van ori gine meubelmaker, en amateur op het gebied van de orgelbouw. „Ik heb in de crisistijd wel een poos bij een orgelbouwer gewerkt. Als je daar enthousiast voor bent, dan kijk je goed hoe het gaat en "dat hou je in je hoofd." Niet al zijn tijd besteedt hij aan het pijporgel. Zo is hij nu bezig met een naaimachinetafeltje. Omdat je, zoals Ruisaard zegt, nu eenmaal niet altijd hetzelfde werk kunt doen. Vlaardingen In het laat ste deel van de wijk Lage Weide in de West wijk. het gebied ten zuiden van de Van Leeuwenhoekstraat, gaat eind deze of begin vol gende maand de ophoging van start. Het gaat om de Van Leeuwenhoekstraat, een deel van de de Boer- haavestraat, de 's-Grave- sandestraat, een deel van de Kamerlingb Onnes- straat, de Hugo de Groot straat. de Leeghwater- straat, de Swammerdam- straat, de Planciusstraat en een deel van de Buys Bal lotsingel. Tegelijkertijd met de opho ging van de straten zullen de gemeentelijke groen voorzieningen worden op gehoogd. De straten zullen overeenkomstig de wensen van de bewoners in de in spraakprocedure, die enige tijd geleden is afgerond, ge deeltelijk worden ingericht als woonstraat. Het karwei gaat in totaal een jaar duren. Gedurende die periode zullen de stra ten gedurende enkele maanden voor alle verkeer moeten worden afgesloten. De bewoners krijgen van te voren een brief in de bus, waarin vermeld wordt wanneer hun straat aan de beurt is. Tijdens de inspraakproce dure voor de ophoging van de Lage Weide is afgespro ken, dat later nog een ver gadering zou worden ge houden over het zogenaam de straatmeubilair bloem bakken, paaltjes en derge lijke. Omdat de straten grotendeels zullen worden ingericht als woonstraat (hetgeen net zoiets is als een woonerf, maar niet he lemaal voldoet aan de strenge wettelijke bepalin gen die aan die term ver bonden zijn) is straatmeo- bilair niet nodig. Die extra vergadering is dus inmid dels afgelast. Schiedam Uit een houten keet van Van Wijnen BV" is een boormachine van 1400 gulden ontvreemd. De inbre ker die in de keet zijn slag sloeg nam ook een waterpas en een moersleutel met zich mee. Die beide gereedschap pen waren minder duur. Een 77-jarige Schiedammer heeft weinig voordeel behaald op de weekmarkt aan het Bachplein. Zes giro-betaal kaarten en een portefeuille met rijbewijs en kentekenbe wijs zijn hem op de markt ont stolen. Het is de man een raad sel hoe de diefstal in zijn werk is gegaan. Een waterpijp van vijfhonderd gulden is verdwenen uit de etalage van tapljtenhandel De- rag aan het Rubensplein. Men vermoedt dat inbrekers het ding hebben weggenomen na het ingooien van de etalage ruit. Volgens de politie ging het om een groot model pijp. Alle tapijten bleven in de win kel. Den Haag De munitie-op slagplaats in het Staelduinse bos in 's-Gravenzande kan worden ontruimd, als het rijk en de provincie overeenstem ming hebben bereikt over de kosten. Het ministerie van de fensie zal dan zijn bezwaren tegen het bestemmingsplan 's- Gravenzande, waarin dit ter rein een recreatieve bestem ming heeft, intrekken. Dit heeft staatssecretaris Van Eekelen (defensie) geantwoord op vragen uit de Kamer. Hij geeft toe, dat de woning op het terrein niet is onderhouden. De onzekerheid over de toe komst van het pand, de waar de ervan en de toestand waar in het verkeert, waren daar de oorzaak van. Ook de tuin is niet onderhou den, maar het ministerie heeft daar geen klachten over ge kregen, aldus Van Eekelen Maasland Met ingang van 1 januari volgend jaar gaat in Maasland een aantal gemeen telijke belastingen omhoog. Het betreft de honden-, drank en horecabelasting, de lijkbe- zorgingsrechten en de leges- kosten. Volgens burgemeester en wet houders kan met de tariefsver hogingen niet gewacht worden tot de begrotingsbehandeling voor 1982. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft er namelijk op aangedrongen nu al te beslissen omdat anders de vereiste koninklijke goedkeu ring niet voor 1 januari binnen is. De hondenbelasting gaat met 2,25 procent omhoog tot zestig gulden per hond per jaar. De lijkbezorgingsrechten en leges- gelden worden met vier pro cent verhoogd. Dit komt over een met de richtlijnen van het ministerie. Een hoger percen tage is niet toegestaan in ver band met het anü-inflatiebe- leid. In Maasland wordt een uitzon dering gemaakt voor de bouw- leges, die niet omhoog gaan. Onderzoek heeft duidelijk ge maakt dat Maasland in verge lijking met andere Westlandse gemeenten het meest duur is. Schiedam Het beleids plan voor het basisonder wijs in Schiedam is door de commissie voor onder wijszaken overgenomen. Slechts op enkele onder geschikte punten is door de commissie commentaar geleverd. De strekking van het plan is door de meeste partijen geprezen. PvdA-woordvoerder Huub de Ruiter sprak ge heel in onderwijsstijl en meende het werk een acht of een negen te kunnen toekennen. Middenschool Tijdens de bespreking van het plan voor het basisonderwijs kwam ook de Middenschool weer ter sprake. Rob Hijmans miste in het beleidsplan een hard standpunt daarover. Posthoorn wilde daar tijdens de bespreking van het plan niet op in gaan: „Het beleids plan handelt over het basison derwijs; dan is het toch logisch dat we daarin geen standpunt over de middenschool inne men!" Ook de Immer dreigen de samentrekking van Leao en Mavo tot een smalle mid denschool wilde Posthoorn ab soluut niet in de discussie be trekken. Overigens heeft wethouder Posthoorn zich in onze krant als onomwonden voorstander van invoering van een mid denschool uitgesproken. Hij vertelde in die publicatie zelfs de middenschool te willen starten in Schiedam, zodra daar landelijk mogelijkheden toe zouden ontstaan. Een kabi net met de Partij van de Ar beid brengt zo'n Middenschool volgens Posthoorn belangrijk dichterbij. In hoeverre een discussie zal losbarsten als Schiedam inder daad met een dergelijke on derwijsvorm start, valt nog niet te zeggen. Posthoorn liet weten dat je niet over invoe ring moet discussieren, maar gewoon moet beginnen'. Het is hem al op felle reacties uit de onderwijswereld komen te staan. Maar het beleidsplan voor het basisonderwijs zal door de dis cussie over een middenschool niet worden vertraagd. Nu de commissie zich akkoord heeft verklaard met het plan, gaat de nota ter goedkeuring naar de gemeenteraad. Schiedam De aan duiding 'leesmoeder' bestaan niet meer in Schiedam. In het ver volg wordt vanwege emancipatorische rede nen alleen nog maar gesproken van 'leesou- ders'. Die verandering werd gisteren voorsteld toen de commissie voor onderwijszaken zich over de beleidsnota voor het basisonderwijs boog. De term 'leesouders' loopt overigens vooruit op de Schiedamse praktijk. Er is nog geen enkele leesvader. Lees- moeders wel: vrouwen die op school helpen bij de leeslessen vormen al een vertrouwd beeld. Alleen de CPN maakte bij het verwoorden van het commis sie-advies een voorbehoud: volgens raadslid ULferd Bruse- ker was te weinig rekening gehouden met de kritiek van uit het onderwijs zelf. „Er is duidelijke kritiek geleverd en die vind ik niet terug in de wijzigingen op het plan. Ik ben dan ook niet tevreden." Brusekers kritiek richt zich vooral op het gebrek aan faci liteiten: de scholen moeten veel volgens het beleidsplan, maar krijgen niet de middelen omdat te kunnen uitvoeren, zo is in het kort de communisti sche kritiek. De voorbeelden die Bruseker aanvoert maakten op de ove- door Richard Stomp rige commissieleden echter weinig indruk. Wethouder Herman Posthoorn ging ook op geen enkel punt met het raadslid voor de CPN mee. De roep van Bruseker om een be- leidmedewerker voor ander staligen bijvoorbeeld wordt door de wethouder als weinig realistisch gezien. Er zijn vol gens Posthoorn voldoende on derwijzers vrijgemaakt, die zich met het onderwijs aan buitenlanders kunnen bezig houden en bovendien is er bij de onderwijsbegeleidingsdienst ook iemand die zich ermee be zig houdt. „Het is dan niet no dig om nog meer mensen vrij te maken voor onderwijs aan buitenlandse kinderen", aldus Posthoorn. Een hardnekkig misverstand is volgens Posthoorn de ge dachte dat Schiedam het aan tal vakleerkrachten zal ver minderen. „De enige vakleer krachten die wij in Schiedam hebben voor het lager onder wijs zijn de gymnastieklera ren. We hebben het aantal uren voor hen onlangs juist uitgebreid. Het is per sé niet waar dat wij van die vaklera ren afwillen; ik weet niet waar dat telkens weer vandaan komt" Twijfel bestaat er over de in- dentiteit van een school. Vol gens het beleidsplan kunnen de ouders van een school zelf invloed uitoefenen op de kleur van het onderwijs op een school. Omdat in de nota staat vermeld dat de gemeenteraad alleen nog maar kan vaststel len wat de plannen van een school zijn, bestaat er de vrees dat geen greep meer op het onderwijs kan worden uitgeoe fend. De beleidsnota spreekt zich niet duidelijk uit over de invloed van de raad, meende Rob Hijmans van D'66. Post hoorn erkende die vaagheid. „Maar het is natuurlijk niet zo dat de raad niets meer over het onderwijs te zeggen zal hebben. Als wij vinden dat het schoolwerkplan niet deugt, kunnen wij als raad natuurlijk wel ingrijpen" aldus de wet houder. sff Schiedam De Schiedamse brandweer begint zaterdag weer met het werven van nieuwe vrijwilligers. Opnieuw zal de brandweer dan dames oproepen te solliciteren. De vorige keer dat men zoiets probeerde, bleek een aantal vrouwen geintersseerd in een brandweerfunctie, maar geen van de dames wist door de zware selectie heen te komen. De start van de nieuwe wer ving valt samen met de open dag die de Schiedamse vuur- bestrijders evenals hun Vlaar- dingse collega's zaterdag zul len houden, zodat de nieuwe vrijwilligers gelijk een beeld krijgen van de brandwerende Open Dag bij de brand weer: zaterdag is iedereen weer welkom. werkzaamheden, Tijdens de open dag zullen er onder meer demonstraties zijn met de der tig meter hoge auloladder en wordt wat verteld over brand preventie. Bovendien kunnen bezoekers zelf de brandspuit hanteren en zich 20 vjjf mi nuutjes brandweerman voelen. De open dag, die vooral onder de Schiedamse jeugd veel belangstelling geniet, begint zaterdagochtend om tien uur en duurt tot half vijf. Tussen een en twee eet iedereen en valt er even niets te zien. Vervolg van de voorpagina Vlaardingen/Rotterdam Opluchting bij de bezetters van het pand Westhaven kade 95, nadat rechtbankpresident Nie- vaart geen aanleiding zag tot directe ontruiming te besluiten. Zijn woorden dat het „toch logisch zou zijn wanneer deze zaak nog in de gemeenteraad behandeld werd", stemden de massaal bij het kort geding aanwezige krakers meteen ook een stuk optimistischer. Wat hen de komende weken te doen staat is veel praten met raadsleden en ouderenor- ganisaties. Er is al een enquête gestart onder de oudere bevol king van Vlaardingen met on der andere als vraag wat zij er nu van zouden vinden in een bejaardenflat van twintig ver diepingen in een industriege bied hun levensavond te moe ten slijten. De eerste resultaten bevestigen naar hun zeggen wat de krakers al dachten. Het plan is niet zo populair in deze gemeente. Het onderzoek zal de komende weken met nog meer elan worden voortgezet, zodat dit op 7 oktober in de afweging betrokken kan worden. Maan dagavond hebben de bezetters een gesprek met vertegen woordigers van ouderenorga- nisaties. Seniorenconvent Politiek Vlaardingen heeft zich de afgelopen week in groeiende mate achter de kraakaetïe gesteld. Een deel van de gemeenteraad was al onvoorwaardelijk voor een heroverweging van het plan. PSP en D'66 zouden voorne mens zijn het seniorenconvent (gevormd door de voorzitters van de diverse fracties) bijeen te roepen, die er dan voor moet 2orgen dat er opnieuw over de plannen gepraat wordt. Veel hangt van de hou ding van de PvdA af. De so cialisten zijn voor een deel vóór een nieuwe afweging. Of dit zal omslaan tot een eenslui dend standpunt is nog ondui delijk. Ook binnen de VVD wordt op dit punt verschillend gedacht. Voor mr. Nievaart was de ver deeldheid in de Vlaardingse gemeenteraad reden eens te informeren hoe dat nu zit met zo'n seniorenconvent Volgens mr. P. C. Franken, chef juridi sche zaken van de gemeente, bestaat dit clubje al lang niet meer. Iets dat koren op de mo len van de eveneens aanwezi- ge, Remi Poppe was die tot voor kort voor de SP in de raad zat en zich herinnerde dat bet convent onlangs nog bijeen kwam toen Petaio zich op Vlaardings grondgebied nestelde. Rumoer Franken was trouwens toch de enige die er in slaagde rumoer op de overvolle tribune in het gerechtsgebouw te laten ont staan. Zo verweerde hij zich tegen het gestelde dat de ge- door John Bunte meenteraad zich nog niet over de kraakaetïe en toekomst plannen had mogen buigen. Zijn betoog kwam er op neer; dat burgemeester en wethou ders bij de laatste raadsverga dering uitgebreid waren inge gaan op vragen van Leo Zeef, (PSP). De krakers stelden daar tegenover dat zelfs wethouder Goudriaan al heeft toegegeven dat de beantwoording wat al te summier was. De bezetters hebben aange- kondigd nu weer aan de ge- meente te gaan vragen aange- sloten te worden op water en electriciteit. Vorige week kwam hier voor de tweede maal een eind aan. Een copie van dit schriftelijk verzoek zal naar de GG&GD gaan, van welke kant al eerder geluiden over de onhygiënische toestan- den, die dan ontstaan, te horen 1 zijn geweest. Naast water is 1 ook electriciteit erg belangrijk voor de bezetters. Willen zij 1 aantonen dat een cultureel centrum hoogst noodzakelijk is, dan moet zo snel mogelijk gestart worden met activitei ten, Iets dat tot op heden tot het eerste weekend ueperkt is gebleven. Schiedam De Voorhaven moet zaterdag vrij blijven. De Havendienst waarschuwt alle bootei genaren tussen twaalf en vier niet door de Voor haven te varen. De boten zouden flink roet in het eten kunnen gooien bij de roeiwedstrijden. Als er geen roeiploegen zijn die om die tijd nog aan het roeien zijn mag iedereen om vier uur weer met zijn bootje de haven in. Schiedam Robert Jan van Ewijk glundert. De roeiwed strijden die morgen worden gehouden in de Voorhaven worden een succes. Dat kan de woordvoerder van het Schiedamse zeekadetkorps al mededelen nog voordat er een riem door het water is gegeleden. Want de oude Schiedamse gewoonte elk jaar roeiwedstrijden te hou den, leeft weer volop. Hoewel men tevoren had verwacht nauwelijks vol doende ploegen bijeen te krijgen, loopt het nu werke lijk storm. De telefoon staat roodgloeiend en telkens weer zijn er nieuwe ploegen die zich voor de krachtmeting te water willen aanmelden. „We moeten jammer genoeg alle ploegen die zich nog aanmelden teleurstellen. In ons programma zijn we uit gegaan van tien ploegen. Daar hebben we er nog twee bij kunnen voegen, maar meer ruimte biedt het pro gramma echt niet. Volgend jaar kunnen we veel meer meer ploegen aan bod laten komen." Morgen valt het startschot voor de eerste wedstrijd om één uur, zo wordt verwacht. Het is de bedoeling dat twaalf ploegen zo snel moge lijk in grote sloepen probe ren vooruit te komen. Elk team bestaat uit twaalf man plus stuurman. Nadat de twaalf ploegen hebben uitge maakt wie het snelste is wordt een finale gevaren tussen de rapste roeiers en het team van de zeekadetten. De deelnemende ploegen zijn afvaardigingen van de Schie damse gemeenteraad, het 'Schieland2ïekenhuis, de poli tie, de brandweer, Schiedam se aannemers, de ONS, Wil- ton-Fijenoord, Gemeente werken en de pers. Welke van die ploegen morgen de hoogste ogen zal gooien lijkt nauwelijks te voorspellen. De trainingen hebben in het diepste geheim plaatsgevon den 'ergens in Schiedamse wateren Robert Jan van Ewijk. die alle trainingen bij woonde, heeft zelf al een ploeg als potentiële winnaar getipt, omdat die ploeg bij zonder snel vooruit kwam. Maar de trainmgsresultaten kunnen bedriegelijk blijken. Zo schijnen twee ploegen nog niet te hebben geoefend: de gemeenteraadsleden en de pers. De zeekadetten kunnen naar de krachten in die bei de ploegen dus alleen maar door Richard Stomp gissen. Wel wordt verwacht dat veel zal afhangen van de vorm van de dag en van de spierpijn bij de ploegen die hun krachten aan een trai ning hebben verspild. Overi gens schijnen er in de pers- ploeg steeds meer problemen te ontstaan naarmate de da tum dichterbij komt. De coach van de pers krijgt te maken met steeds meer af zeggingen om uiteenlopende 1 redenen. De roeiwedstrijden maken l deel uit van de open dag die 1 de zeekadetten morgen hou- 1 den. Tijdens het roeien is ie- dereen welkom om een kijk- je te komen nemen op het korpsschip De Spica. Dat kan tot vijf uur in de middag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3