Museum Maassluis wordt te klein Toneel ApOllO IS eCilt m toneel m fonee/fbang geweest a Voorverkoop voor Stadsgehoorzaal loopt uitstekend Si HET STEDELIJK RAND- GEBEUREN been iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii O Cs II 1st P Toonbeeld, do enige kunstpagina voor de regio Nieuwe waterweg- Noord. Redactie: Kor Kegel. Acties en reacties graag voor woensdag rond het middaguur op de Vlaardingse redactie van deze krant Telefoon 35055?. Het gemeentemuseum aan de Zuiddijk groeit uit zijn jasje. Wethouder les van der Knaap heeft dan ook in overweging geno men een belendend pand aan te kopen. Belangrijke factor is daarbij evenwel het geringe aantal bezoe kers van het Maassluise gemeentemuseum. Bij de gemeente vraagt men zich af, of dat de relatief dure uitbreiding wel rechtvaardigt. In het museum zelf kan het personeel nauwelijks uit de voeten met de kunstvoorwerpen. Het depot zit zelfs nog voller dan bij het stedelijk mu seum in Schiedam al het geval is. Het kwam dan ook goed uit dat een mo biel van kunstenaar Dik Box» dat deze week aan gekocht is, zich prima leeüt voor een plaatsje in de tuin van het museum. Binnen was er geen plaats meer voor. De Maassluise gemeente raad moet zich binnen kort uitspreken over de ruimtenood van het mu seum, waarbij de verhou ding tussen bezoekers aantal en uitbreidings- kosten nodige aandacht krijgt. In het dertiende jaar van haar bestaan heeft het Apollo Toneel (voorheen Groeton) zich gewaagd aan meer dan puur toneel: bijna een musical, maar net nog niet. „Noem het maar een muzikale komedie," zegt Paul Segaar, de traditionele spreekbuis van de Schiedamse amateurgroep. Apollo brengt zaterdag 19 sep tember de première van een bewerking van Seth Gaaikema van de musical 'Kiss me Kate' en hoe komedisch die bewerking ook gewor den is, het repeteren is soms smartelijk verlo pen. Paul Segaar: „Het is gewoon beestachtig om op het podium ook nog eens te huppelen en te 2ingen. We hebben erover ingezeten, hoor, we dachten: één keer een flop tussendoor, nou ja. Maar dan wel zo goed mogelijk." Martha Segaar. Pauls echt genote die zelf ook tot de oude garde van Apollo- Groeton behoort, vult aan: „Als je toneelspeler bent, dan ben je nog geen zanger of danser. Dus toen we hieraan begonnen, kwam dat er allemaal even bij. Wij zijn echt bang geweest, het was zó ingewikkeld!" „Maar ja, we wilden niet het stempel opgedrukt krij gen van: dat is die groep die altijd zulke zware stukken brengt. En het zou de eerste presentatie worden van onze groep onder de naam Apollo, dus we wilden echt iets anders," zegt Paul Se gaar. En hoeveel moeite dat iets anders ook kostte (som- door Kor Kegel mige oudere leden van de groep dachten: moeten wij daar nu gaan dansen op dat podium?), regisseur Ad Hoeymans wist bet stuk door te drukken. „Ja, ook Ad heeft natuurlijk die muur van angst gevoeld. Hij heeft ook met het zweet in zijn handen staan werken, het heeft ontzettend veel moeite gekost ons zover te krijgen dat we het ook aan durfden," zegt Paul Segaar. Ingewikkeld Ingewikkeld is in de eerste plaats het verhaal van 'Kiss me Kate'. Het gaat over een armlastige toneelgroep, die haar laatste centjes over heeft om een bekende ar tieste aan te trekken, zodat zij het stuk 'De getemde feeks' van Shakespeare op de planken kan zetten. Het is een kreng van een meid en dat geeft veel conflicten. De komedie zoals Apollo die brengt laat scènes zien in de kleedkamer, op straat en ook op de bühne. Wat het publiek op 19 september in het Passagetheater zal zien, is dus in feite toneel in to neel in toneel: Apollo die de arme groep speelt die Sha kespeare wil spelen. Ingewikkeld was in de tweede plaats wat er alle maal voor kwam kijken: de muziek van Cole Porter moest gearrangeerd wor den. De twee musici die dit gedaan hebben, Jaap Schal- lenberg en Ton Geene, heb ben daarbij rekening moe ten houden met het stembe- reik van de Apollo-acteurs, terwijl ook Porters muziek voor een groter orkest be doeld was. De muziek is nu afgestemd op een orkest van zeven personen. Dat zijn mensen van het conser vatorium in Rotterdam, die bereid waren Apollo te on dersteunen en die niet eens moeilijk deden toen Apollo het geheel niet op tijd inge studeerd kon hebben (de première was aanvankelijk in mei gepland). Vooral Jaap Schallenberg, die de groep nog kende uit 1977 toen hij hielp hij het stuk 'Malcolm*, is enkele maan den bezig geweest met het opnieuw transponeren en arrangeren van de muziek. De muziek van Cole Porter is enigszins 'veijazzt', voor een deel om te verhullen dat de acteurs van Apollo geen geschoolde zangstem men hebben. Paul Segaar. traditionele spreekbuis van Groeton en Apollo... In de derde plaats was er dat dansen, wat de hele boel zo ingewikkeld maakte. Paul Segaar over regisseur Hoeymans: „Ad had gezegd: ik wil beslist geen ballet. Niet té. Het zou meer een gesublimeerd lopen moeten worden, tamelijk ritmisch. In Amsterdam kwamen we bij toeval terecht bij Roddy Baroud, die ons hier heel ver in gebracht heeft," Martha Segaar, even relati verend: „Ik met mijn 46 jaar, sta ik daar rare pasjes te doen. Ik denk, wat ben ik eigenlijk wezenloos..." Gluton? Bij de eerste presentatie van Groeton als Apollo heeft men het van 'Kiss me Kate' vooral zo aardig gevonden dat de hele set eraan mee kon doen. Alle 19 leden van het Apollo Toneel doen mee. Apollo: 't blijft even wennen aan die naam. Paul Segaar: „Het was in de tijd dat we met 'Medea* be zig waren. Na 'Malcolm' hadden we. iets meer be kendheid en we hadden contacten met meer thea ters, maar het bleek dat we daar niet op de affiches mochten staan onder de naam Groeton, want wat zegt in Amsterdam nu Groeton? Dat was in feite zo'n malle wijkgerichte naam, Groenoora Toneel, Groeton, dat ledereen er de spot mee dreef. Gluton, vroegen ze dan, is dat tegen plankenkoorts? Nou, en om dat we toch met 'Medea' be zig waren, wat een Griekse tragedie is, en omdat Apollo bij de oude Grieken de god -van de kunst was, hebben we die naam maar geko zen." Met de naamsverandering •werd de toneelvereniging uit Groenoord meteen stich ting. Het stuk 'De schaduw- kuil' was zo duur geweest, 35.UOO gulden, een enorme schadepost die de groep trouwens brandschoon overleefde, dat men toch een beetje geschrokken was. Paul Segaar. „Als vereni ging waren wij hoofdelijk aansprakelijk en dat be nauwde ons toch een beetje. Als stichting konden we dat Apollo tijdons de repeti tie: met zweet In de han den... voorkomen. Het staat mis schien wel zwaar, stichting, maar goed, ik beschouw ons zelf toch niet echt meer als amateurs. Ja... de ambitie is er niet om professioneel to neel te gaan doen, dus wij zijn en blijven wei ama teurs, maar er is geen vrij blijvendheid meer. Het moet goed zijn." Martha Segaar: „Waarom mag je als amateur je tekst vergeten? Omdat je maar een amateurtje bent dat niet beter weet? Waarom zou je het niet beter proberen te doen?" Na de première van de mu zikale komedie naar 'Kiss me Kate' brengt Apollo, een week later, nog een kleine eenakter van Tsjechov, be werkt door Neil Simon. Dat duurt tien minuutjes en maakt deel uit van het ee nakterfestival in Passage op 26 september, waaraan nog drie andere Schiedamse groepen meedoen. De voorverkoop voor de voorstellingen in het nieuwe seizoen in de Vlaardingse Stadsge hoorzaal loopt uitste kend. Directeur Waither van Ginniken verwacht dat er nauwelijks min der abonnementen dan vorig jaar verkocht zul len worden. Dit is een zeer positief feit, omdat volgens Van Ginniken vrijwel alle andere thea ters in de omgeving nu al een terugloop van de belangstelling kunnen merken. Begin deze week is officieel de voorverkoop via het zo genaamde keuze-abonne ment afgesloten. De Stadsge hoorzaal zat bij de eerste voorlopige tellingen al 11.000 verkochte plaatsen l over de 11.000 verkoch via die abonnementen, zodat het resultaat hooguit slechts enkele procenten onder de 12.000 van vorig jaar zal uit komen. Dinsdag is de algemene voorverkoop voor losse kaartjes begonnen. Dat liep storm, aldus Van Ginniken. „Dinsdagmorgen stonden er om kwart voor negen al mensen op de stoep, terwijl de verkoop officieel pas om tien-uur begint. Ik hou niet van rijen wachtende men sen, dus we zijn om kwart over negen alvast begon nen." Het bleef die eerste en de daaropvolgende dag be hoorlijk druk: de directeur en de kassa-dame hadden hun handen vol om iedereen aan de gewenste plaatsen te kunnen helpen. Enkele voorstellingen zijn inmiddels uitverkocht. Dat geldt bijvoorbeeld voor het toneelstuk van Luc Lutz en Simone Rooskens en voor de voorstelling van Mary Dres- selhuys en Renée Souten- dijk. Van die laatste actrice voorspelt Van Ginniken trouwens: „Dat wordt een héle grote!" Ipi Tombi Aanzienlijk minder belang stelling is er tot nu toe voor de omstreden voorstelling van de Zuid-Afrika an de musical Ipi Tombi, die voor 30 september geprogram meerd staat Zoals bekend zijn enkele politieke partijen een actie gestart om deze voorstelling, die volgens hen pure reclame voor het Zuid- Afrikaanse apartheidssys teem zou zijn, tegen te hou den. Van Ginniken: „Het lijkt erop dat de negatieve publiciteit rond die musical toch haar uitwerking heeft het loopt nog niet zo hard. Sommige mensen zijn mis schien bang dat ze op die avond problemen krijgen; dat er door actievoerders ge schopt en geslagen zal wor den. Daar geloof ik overi gens niet in: die actievoer ders zijn keurige mensen die een bepaalde mening heb ben. En dat mag van mij best."* Van Ginniken is het overigens duidelijk niet met hen eens. „Ach, het is ge woon toeval dat het om Zuid-Afrika gaat Als het een stuk uit Senegal was ge weest dan was er niets aan de hand geweest en dan had iedereen het mooi gevonden. En het is niet waar dat het om propaganda voor het apartheidssysteem gaat Het is gewoon een wat mager verhaaltje, zoals wel vaker bij musicals het geval is. Dat verhaaltje heb je dan ook al leen maar nodig als kapstok om de show aan op te han gen.'* Stadsgehoorzaal: sommige voorstellingen al uitverkocht. Speei-in Vroeger werd gesproken van een 'try-out', tegen woordig heeft men het over een inspeel voorstel ling. Morgenavond is er zo'n voorstelling van de musical ,Jk pak mijn boeltje bij elkaar en ga m'n eigen weg" in Vlaar- dings stadsgehoorzaal. De aanvang is kwart over acht. Beiaard Jaap van der Ende be speelt vanavond in Maas sluis de Beiaard. Hij zit in de Grote Kerk en laat om half acht de eerste klanken over de stad neerdalen. Muaiceerdag Orgel- en pianoieeriin- ?en laten morgen in de mmanuëlkerk in de Lange Boonestraat horen waartoe zij op muzikaal gebied allemaal in staat zijn. De musiceerdag be gint om 11 uur 's och tends. Rubbish uit Rhoon Robert Rubbish uit Rhoon treedt zaterdag op in Schiedams sociëteit QT. Het betreft een. groep van zes muzikan ten die rock, new wave en ska ten gehore zal gaan brengen. Wie wil luisteren wordt verzocht tussen tien en half elf naar QT in de Nieuw-1 straat te komen. Wijsmülter In het Nationaal Sleep- vaartmuseum in Maas sluis start morgen een expositie over het 75-ja- rig bestaan van de IJ- muidense sleepvaarton- dememing van Wijsmul ler BV. een van de be langrijkste particuliere sleep- en bergingsbedrij ven in Nederland. De tentoonstelling geeft in woord en beeld een over zicht van de geschiedenis en de toekomstige ont wikkelingen van dit be drijf. De tentoonstelling loopt tot en met 10 januari vol gend jaar. Het sleep- vaartmuseum is op het adres Hoogstraat 1 in Maassluis iedere woens dag van 14 tot 17 uur, za terdag van 10 tot 17 uur en zondag van 14 tot 17 uur geopend- Opera Het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland begint vandaag in de Vlaarding se Stadsgehoorzaal met het eerste van series zo genaamde cirkelconcer ten. De eerste reeks heet 'In de opera', en heeft 'De zijden ladder' van G. Rossini als onderwerp. Het is een leerzame serie voor kinderen en vol- wassen en, waarbij in sa- menwerking met de Ne derlandse Opera Stich ting een korte uitleg wordt gegeven van wat er in en rond de opera aan de hand is. Om het toegankelijker te maken zijn de teksten in het Ne derlands. De concerten zijn er op afgestemd te worden be zocht door scholen, vere nigingen en aergeajxe. De Culturele Raad Vlaardingen vindt dat niemand vanwege gelde lijke bezwaren thuis moet hoeven blijven. De toegang tot het concert, dat op 11 september om kwart over acht begint, is dan ook gratis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4