l OAMSCHE COURANT Schiemond gunt ook WSW*er deeltijdwerk VOP mag vergaderruimte nog een j aar gebruiken f Fietsers met twee bussen door tunnel 'Wijkagent mag niet alleen komen te staan' Buslijnen Holy via andere route Schiedam roeit wordt jaariijK kracht meting Initiatief zou landelijk baanbrekend zijn Rechter stelt gemeente weer in ongelijk Uitslaande brand velt loodgietersbedrijf Kees van der Windt: Zet uw kind in het foto-zonnetje! HEMA Maandag 14 september 1981 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 179 a P«JiN*ï Zeekadetten gaan er meer bedrijven bij halen Schiedam Het succes va n "Schiedam roeitt' was zaterdag middag zo groot dat de zeeka detten van het korps Jacob van Heemskerk hiervan een jaarlijkse traditie willen gaan maken. Waarschijnlijk zullen er dan ook meer bedrijven kunnen meedoen, want de za terdag aanwezige roei-equipes gingen allemaal veel sneller de Voorhaven door dan tevo ren werd verwacht dus er bleef voldoende tijd over. Allerlei gemeentelijke dien sten, ook de gemeenteraadsle den en de Schiedamse pers, alsmede enkele bedrijven Wilton-Fijenoord en de aan nemerscombinatie Knijpers en Simon), hadden ploegen weten samen te stellen. In to taal kwamen twaalf rociploe- gen aan de start. Wilton-Fije- n oord won en moest het later nog opnemen tegen de zeeka detten zelf, waaruit bleek dat dit korps een krachtige trai ning ondergaat; en het was op vallend da t juist de drie equi pes die niet getraind hadden, nis laatste eindigden: de raadsleden, de pers en de aan- nemerscombina tie. Het was gezelligheid troef op de Spica, het schip van de zeekadetten dat doorgaans achter de HCG ligt gemeerd maar voor de gelegenheid door Wilton was versleep* naar de Buitenslnis. Aan boord verzamelden zich door de hele middag heen enkele honderden belangstellende Schiedammers. Zo verplaatste ook burgemeester John te Loo even zijn interesse voor het drum bandfesti val naar de ac tiviteiten in de Voorhaven. Hij sloeg daar de verrichtin gen gade van de ambtenaren van ONS, gemeentewerken, politie, brandweer en Schie- landzieken h uis, die om het hardst roeiden tegen de SSSW, de raadsleden, de pers en 'te gen elkaar. Van de ambtena ren kon de ploeg van de ONS de meeste energie leveren, ge heel overeenkomstig htm da gelijks werk. De prestaties van de politie vielen wat tegen. En ook ver baasde het de honderden toe schouwers op de kade, dat de raadsleden wonnen van de pers, hetgeen zelden voor komt Maar de raadsleden hadden dan ook sterke ambte naren, onder wie de reus ffer- tus Steenbergen, om assisten tie gevraagd, terwijl de pers door de vele activiteiten el ders in de stad niet voltallig kon zijn Het roei festijn viel samen met een open dag van bet der tigjarige Schiedamse zeeka- dettenkorps. Dit jubileum werd later aan boord tot in de kleine uurtjes gevierd. Zie voor de uitslag van de roeiwedstrijd pagina twee. Roeien om het hardst: het festijn in de Voorhaven trok honderden toeschouwers. Twee bussen voi. met in totaal 43 fietsen, reden zaterdagmid dag door de Beneluxtunnel om de bijbehorende wielrijders naar de overkant van de Nieuwe Waterweg te brengen. Er kon geen fiets meer bij. De eerste Nederlandse fietsbond (ENFB) toonde er net belang mee aan van een goede oever verbinding tussen Schiedam/Vlaardingen en Rozenburg/Per nis. Niet alle fietsers, die aan de ENFB-actie meededen, waren ook lid van de bond. Er was ook belangstelling van andere fietsers, die voortaan graag naar de overkant zouden fietsen zonder eerst via Rotterdam of Maassluis om te moeten. Twee oudere dames, een man met zijn zoontjes en veel jongeren maakten om dat te beklemtonen begin van de middag hun opwachting bij station Vlaardingen-Oost. Met de fietsbus en de gewone ZWN-bus ging het daarna de tunnel door en ver volgens fietste men over Rozenburg naar het veer, waar ENFB-activlsten Rob van Loenen en Bill Morris op koffie trak teerden. Ati Kraanenburg hield er een korte toespraak. Via het veer naar Maassluis kwam men weer thuis. yiaardingen Het slepende conflict tossen de gemeente yiaardingen en de vereniging: Wijkbelangen Vettenoordse- polder over het gebruik van de bovenverdieping van het voormalig badhuis aan de Valeriusstraat blijft voorlopig bestaan. Vorige week sprak de kantonrechter te Schiedam opnieuw uit, dat Wijkbelangen VOP in ieder geval tot 31 mei volgend jaar op de verdieping, die zij als vergaderruim te gebruikt, mag blijven zitten. Ia haar uitspraak overweegt de rechter, dat de gemeente heeft toegegeven dat twee van de drie gegadigden voor het pand de administratie van een bejaardencentrum en de administratie van het noodopvangcentrum zijn afgevallen, en dat over een derde mogelijheid, het vrouwenhuis, door de gemeente niet meer is gesproken. De gemeente „onderzoekt de mogelijkheden" voor een nieuwe bestemming en dat vond de kantonrechter blijkbaar geen voldoende argument om de huur te kunnen op zeggen. Vorig jaar zegde de gemeente de wij vereniging al de huur op en 9°k toen verlengde de kantonrechter de huur met een jaar. De gemeente vindt dat de vereniging de vergaderruimte in het had- buis. dat vroeger ais buurthuis diende, niet meer nodig heeft sinds ze vorig jaar een nieuw buurthuis in gebruik nam. Volgens een ambtenaar van sociaal-cultureel werk kan de vereniging de peuterspeelzaal in het nieuwe buurthuis gebruiken om in te ver gaderen, maar Piet Solleveld, de beheerder van dat centrum, zegt dat die peuteraetiviteiten dan wel meteen kunnen worden opgedoekt Ruimschoots voor het einde van de gerechtelijke procedure stop ten burgemeester en wethouders overigens de subsidie aan de wijkvereniging voor het gebruik van het pand. Dat was in juli van dit jaar. Solleveld noemt dit dichtdraaien van de subsidiek raan, voordat er een rechterlijke uitspraak was, een vorm van onbehoorlijk bestuur. De vereniging is niet van plan zich door deze maatregel te laten dwingen het badhuis te verlaten. Wijkbelangen kan nog één jaar een beroep doen op huur be scherming: de rechter kan de huur nog eenmaal met een jaar verlengen. „En dan," zegt het waarnemend hoofd van juridische zaken van Vlaardingen, mr W. Q. Klomp, „is het juridische spel letje afgelopen. Dan kan de gemeente het pand laten ontrui men." Solleveld is daar nog niet zo zeker van. „We laten dat nog juri disch onderzoeken. We zijn er de mensen niet naar om die ruim te zomaar op te geven." Schiedam Bedrijfsgemeenschap Schiemond wil een initia tief nemen, dat landelijk baanbrekend zou kunnen zijn voor WSW-werknemers in sociale werkplaatsen. Directeur W. van der Veen heeft daarom de hulp ingeroepen van het Schiedamse gemeentebestuur. Hij vindt het te dol dat ambte naren, die bij Schiemond werken, dat wel in deeltijdfunctie kunnen doen en dat werknemers in WSW-verband dat van het ministerie van sociale zaken niet mogen. Zo wordt vol gens hem de integratie alleen maar bemoeilijkt. Van der Veen waarschuwt er wel voor, dat als het voortaan Schiedamse WSW'ers mogelijk wordt gemaakt een deeltijd baan uit te oefenen, dan de ge meente hiervoor wellicht geen subsidie krijgt. Deze conse quentie zou de gemeente eerst goed moeten onderzoeken. Maar hij vindt het de moeite waard om het te proberen, tenslotte is deeltijdarbeid te genwoordig een algemeen aan vaard verschijnsel, zo zegt hij, en het voor iedereen, dus ook WSW'ers, mogelijk moeten zijn. De Schiemond-directeur meent dat de arbeidsvreugde erdoor zou kunnen toenemen, de productie zou verhogen en het ziekteverzuim zou vermin deren. Van der Veen denkt met een Schiedams initiatief het minis terie onder druk te kunnen zetten, juist omdat deeltijdar beid algemeen aanvaard is en het ministerie heel slecht zou overkomen in de publiciteit als het deeltijdwerk voor WSW'ers zou weigeren. Hij wijst erop dat ook vakbon den en het algemeen bestuur van de federatie van sociale werkplaatsen in Zuid-Holland die mening zijn toegedaan. Het ministerie heeft de zaak dan ook in studie genomen, maar Van der Veen vreest dat er de klad in zit. Een besluit zou nog lange tijd op zich kunnen laten wachten en zo afwachtend wil de directeur van Schiemond liever niet zijn. In theorie is deeltijdwerk voor WSW-werknemers wel moge lijk, want volgens de arbeids voorwaarden kan de rijkscon sulent als vertegenwoordiger van het ministerie verkorting van de arbeid toestaan. Alleen, aldus Van der Veen, die rijks consulent doet dat nauwelijks of nooit en dus kan bet niet. Zo werkte er bij Schiemond een jongen, die de dagmavo wilde gaan volgen en zijn ver zoek om parttime-werk niet gehonoreerd zag. Omdat hij echter toch die opleiding wilde volgen, heeft hij maar ontslag genomen. Directeur Van der Veen betreurt ten zeerste, dat dit zo heeft moeten gaan om dat de rijksconsulent niet mee werkte. Hij benadrukt dat op die manier het doel van de WSW; arbeidsrevalidatie en terugkeer in het volwaardige arbeidsproces, niet gehaald kan worden. Het ministerie geeft als reden van de weigering de kosten verhogende aspecten op. Meer werving, meer administratie en meer materiaalbenodigdhe den (zoals kleding) zouden be drijfseconomisch ongunstig zijn. Van der Veen echter denkt dat de voordelen dat kunnen compenseren. Het orgaan van overleg van Schiedam, waarin ambtenaren en WSW'ers zitten, staat una niem achter zijn directeur. In de WSW-commissie waren het de rijksconsulent en het ge westelijk arbeidsbureau (GAB), die hierin niet meegin gen. De consulent wilde het besluit van de minister af wachten. Het arbeidsbureau vreesde tegen wettelijke bepa lingen in te druisen, maar is wel de mening toegedaan dat deeltijdarbeid in WSW-^er- band bevorderd moet morden. Maasland Het loodgie tersbedrijf van de heer J. T. A. Krowinkel, is in de nacht van vrijdag op zater dag volledig in vlammen op gegaan. Het Maassluïse be drijf was gevestigd in een boerderij aan de Weverska de te Maasland. Ternauwer nood kon de Maaslandse brandweer voorkomen, dat ook het woonhuis en bet kantoor in de as werden ge legd. Over de oorzaak en de schade is nog niets bekend. Via de regio-alarmcentrale te Delft werd de Maaslandse brandweer omstreeks kwart over één 's nachts opgetrom meld. Bij aankomst aan de We verskade stond de stal al van voor tot achter in lichter laaie. In eerste aanleg was het werk van de met vrijwel alle beschikbare personeel en ma terieel uitgerukte brandweer er dan ook op gericht, om het voorhuis van de oude hoeve te behouden. Ondanks de omvang van de brand, oordeelde het Maas landse commando-trio het niet noodzakelijk hulp van andere korpsen in te roepen. De in middels wel met drie auto's ter plekke gearriveerde Maassluï se brandweer behoefde dan ook niet te assisteren. Toen het sein brand meester was gegeven, was de grote stal tot aan de grond toe afge brand. Van de komplete in ventaris van het loodgietersge- drijf was niets meer over. En kele oude auto's in en naastlig gende schuur waren nu defini tief geschikt voor de schroot hoop, terwijl er van een kunst stof boot helemaal niets meer was terug te vinden. De scha de door rook en water aan het net verbouwde interieur van de woning en aan het kantoor van het bedrijf is echter zeer groot Enkele gasflesen in het bedrijf klapten uit elkaar, waarbij ook en grote acytyleen fles. Omdat op deze explosies was gere kend, raakte geen der band- weerlieden gewond. Ondanks het nachtelijk uur, trok de brand honderden kijkers uit Maassluis-West Dat de brand een grote hitte had afgegeven, bleek wel uit een naast liggen de aardappelakker. Tot op een afstand van enkele tientallen meters was het lof geschroeid en waren de net onder de grond zittende aardappels ge roosterd. Vlaardingen In verband met werkzaamheden van de Parijslaan zullen de RET-buslijnen 52 en 56 vanaf mor gen gedurende drie tot vier weken een andere route moeten rijder- Buslijn 52 rijdt In de richting van het Veerplein in die periode de volgende omleidingsroute: Europaboulevard, Korboenlaan, Reigerlaan, Lepelaarsingel, Amsterdam laan en verder de normale route. De haltes aan de Parijs laan en de Kopenhagenlaan zijn tijdelijk vervallen; in de genoemde periode stopt de bus op de Korhoenlaan en de Reigerlaan. Lijn 56 wordt in beide richtingen omgeleid. De tijdelijke route voert vanaf de Frederik Hendriklaan over de Le pelaarsingel, Amsterdamlaan. Kopenhagenlaan en Utrechtlaan, waarna de eigen route weer wordt gereden. Vervallen zijn de haltes Reigerlaan, Korhoenlaan en Pa rijslaan, maar in de Lepelaarsingel ter hoogte van de Reigerlaan. in de Amsterdamlaan en de Kopenhagenlaan wordt tijdelijk wel gestopt. De chauffeurs van de KET-bussen geven de passagiers overigens in de beide richtingen de gelegenheid om over te stappen, in verband met de omlegging. Vlaardingen Plaatsvervangend fractievoorzitter Kees van der Windt van de PvdA waarschuwt er voor, dat de wijkagen ten binnen het Vlaardingse politiekorps niet het gevoel mogen krijgen alleen te staan. De wijkagent moet een duidelijke plaats in het politiekorps hebben, maar er terdege een onderdeel van vormen. „Voorkomen moet worden dat hij op een geïsoleerde wijze zijn taak moet vervullen. Het mag niet zo zijn dat hij met allerhande klussen wordt opgezadeld die maken dat hij onderge sneeuwd raakt," aldus Van der Windt. Het raadslid schrijft dit in een artikel in het PvdA-afdelings- blad Achterban over de poli- tienota, die binnenkort in de gemeenteraad wordt behan deld. In de nota wordt onder meer geconstateerd, dat het aantal wijkagenten dat mo menteel functioneert in de toe komst met één of twee uit te breiden. Dat uitgangspunt vindt de woordvoerder van de PvdA-fractie een uitstekende zaak. Niet alleen uitbreiding van het aantal wijkagenten is nodig, volgens de politienota. Het voornemen is om naast het in tensiveren van de wijksurveil- lance prioriteit te geven aan het bestrijden van de zoge naamde kleine criminaliteit, zoals kleine diefstallen, vanda lisme en dergelijke. Daarnaast heeft de politie de laatste jaren veel meer werk gekregen door het toenemende verkeer en door het feit, dat men steeds veelvuldiger politiemensen met de ME-opleidïng moet le veren, wanneer ergens in het land deze speciale poli liegroep moet worden ingezet Al dat extra werk maakt een uitbrei ding van het korps met min stens 7 mensen noodzakelijk. Kees van der Windt heeft, ge zien de bezuinigingen die ook landelijk aan de politie wor den opgelegd, zijn twijfels over de mogelijkheid om die uit breiding te realiseren. „In ie der geval zullen mijns inziens geen gemeentegelden beschik baar mogen worden gesteld om tekorten bij de politie te dekken. De politie zal zich fi nancieel moeten bedruipen met de uitkering die daarvoor van het rijk wordt ontvan gen." Het Pvd A-raadslid meent ove rigens, dat toch het een en an der moet worden verbeterd. „Ook al zou de sterkte minder uitgebreid kunnen worden als wordt gewenst, dan nog meen ik moet door een andere wijze van werken zoveel mogelijk de nadruk op de wïjksurveil- lance komen te liggen. De po litie moet in ieder geval meer lopend, fietsend op straat zichtbaar en aanspreekbaar zijn." ADVERTENTIE fn de HEMA maalt «we foto- graai prachtige Ueurcnfoto'i van uw kinderen of uw hele ge ur». U Ikieti idf uit vtnchilieo- de decori. Later kunt u uw keuze maken uit ent tide leric. Zonder koopverplichting dit ipieekt vanzelf. Aanbieding per gum: 1 foto l"il 2 cm U«hu ƒ0,95 Van dinsdag IS t/m zaterdag 19 september Hema, Broervest 145 Schiedam. U kunt nu ooi een dubbel- portrei laten maken. Uw kind ""rechi van voren" «n "tan opzij" op een foto

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1