Kuyperschool viert jubileum met reünie Nieuw kantoor SSSW deze maand in gebruik Veeideei- nemertjes aan levend ganzebord- spe! Excursie in drie parken Andrê - Verwoerd met crgel- l concert longen valt iyan paard puurt je rond jtuin mag niet Deelraad gaat illegaal storten harder aanpakken ÜIHIIIH Motorrijder rijdt plomp in Bouwplannen niet lelijk Schitterend gedenkboek over vroeger onderwijs Verhuizing naar Kethel eerder dan verwachtdankzij snel werk Schiedam De ('onlangs benoemde organist van de Grote Kerk in Schiedam, André Verwoerd, geeft morgenavond een t concert dat om kwart -*• over acht begint Toegang kost vier •^'gulden. korting wordt •.-.toegepast bij houders van CJP en 65- %plus kaarten. maandag 14 september 1981 VD/SC/WW gy| Maassluis Een 12-jarige paardrijder uit Den Haag is za terdag op de manége Oranje- jioeve aan de Sehenkeldïjk zo 6ngelukkig terechtgekomen toen hij van zijn paard viel, dat een ambulance hem moest komen ophalen. De jongen is van de manége bij ae Maas- jluise vennetjes vervoerd naar het Haagse ziekenhuis Leyen- fechiedam De heer J. Pie- Jerman mag rond zijn tuin aan ge Jacob Catslaan 13 geen ste den muurtje bouwen. Dat zou volgens de welstandscommis- siceen veel te gesloten karak- .ter hebben. De heren architec ten vinden dat Pieterman met een stukje groen ook kan zor gen voor erfafscheiding die dan 'genoegzame privacy' biedt, hoewel tegen mobiele windschermen van textiel ook geen bezwaren bestaan. Maar bak- of natuursteen is uit den boze. Zelfs een houten omhei ning is uit oogpunt van wel stand te gesloten. Zeker tweemaal zoveel kin deren als waar de organisa toren op hadden gerekend hebben zaterdag meegedaan aan het levend ganzebord- spel door de Vlaardlngse Vettenoordsepolder, dat de. afsluiting vormde van de feestweek ter gelegenheid van" het éénjarig bestaan van het buurthuis. Een kleine honderd kinderen wandelden Ir) kleine groepjes door de hele wijk, waar ze op diverse plekken bepaalde opdrach- törf: moesten uitvoeren, voor mén verder mocht In de rich ting van het eindpunt. Op drachten als het volgen van een echt mldgetgolf-par- epyrs, doelschieten, puzzels Oplossen en een woord van letters leggen, met-pingpong- ba(-op-tepel-!open en nog tal van andere activiteiten. De k'ln'deren gedroegen zich keürig; er hoefde tijdens het ganzebordspel niemand naar d$ "gevangen Is. is echter tot nu toe geen en kele reactie gekomen. Op aandrang van de raad gaat het dagelijks bestuur zich nu beraden op een nieu we procedure. Juridische stappen worden daarbij niet uitgesloten geacht. Het dage lijks bestuur zegt bij monde van waarnemend voorzitter dr, ir. P. J. A. L. de Lint dat geen verdere stortingen wor den getolereerd. Volgens deelraadssecretaris F. van Asperen is in het ge bied behalve tuinvuil de laatste tijd ook regelmatig 'doordraai* gestort, onder meer in de vorm van grote hoeveelheden tomaten. Hoek van Holland Het da gelijks bestuur van de deel- gemeenteraad gaat harder optreden tegen het illegaal storten van tuinafval in het gebied van de Oranjepolder. Regelmatig wordt hier tui nafval gestort door en bij be drijven die weliswaar een hinderwetvergunning in aanvraag hebben, maar deze nog niet bezitten en die deze vergunning wanneer het aan de deelraad ligt ook nooit zullen krijgen. VIaardingen Met een drukbezochte reünie die de hele za terdag duurde heeft de Christelijke lagere Dr. A. Kuyper school dit weekend de viering van het 60-jarig jubileum af gerond. Heel wat oud-leerlingen en -leerkrachten waren naar de school aan de Boslaan gekomen om elkaar nog eens te zien en oude herinneringen op te halen, onder andere aan de hand van een dia-geluidsserie, die ter gelegenheid van het jubileum is gemaakt. De school heeft de gehele vori ge week in het teken van het jubileum gestaan. Voor de hui dige leerlingen waren er aller lei activiteiten, zoals een dag les in 'oude stijl' en, vrijdag, een wandeling aoor de wijk in kleding van 60 jaar geleden. Ook een sportdag hoorde tot het programma. In februari werd door de school een fancy fair gehou den, waarvan de opbrengst be stemd was om de festiviteiten rond het jubileum te kunnen bekostigen. Die fancy fair bracht toen ruim 6000 gulden op. Ter gelegenheid van het jubi- Een van de kostelijke Illustraties uit het gedenkboek: een strip van Len Munnlk die uitbeeldt hoe klassikaal onderwijs vroeger plaatsvond. leum heeft de school een schit terend gedenkboek uitgegeven onder de titel '60 jaar verschil'. Het boek, dat is "samengesteld door Dick Berkhout en geïllu streerd door de Vlaardingse tekenaar Len Munnik, is uit gereikt aan alle leerlingen en leerkrachten, maar ook de reünisten hebben een exem plaar in ontvangst genomen. „Tussen 1921 en 1981 ligt een wereld van verschil, en daaro ver gaat nu dit boekje. Je kunt xn dit boekje lezen over onder wijs van vroeger en nu," schrijft de school in de inlei ding. Dat laatste moet letter lijk worden genomen, want over de geschiedenis van 'De Kuyp' staat er betrekkelijk weinig in. Het gaat om het on derwijs in het algemeen, dat over de afgelopen periode van Schiedam Alle 3600 huurders van de vijf Schiedamse woningbouw verenigingen (SSSW) krijgen vandaag of morgen een verhuisberichte in de brievenbus. Want 21 september is het zover: dan staat de verhuis wagen voor bij het SSSW-kantoortje aan de Laan van Bol'es en gaat de hele inboedel over naar de nieuwbouw aan de Kerklaan in Kethel. Het is een kantoor dat er van buiten uitziet als een groot woonhuis. Volgens SSSW-di- recteur Gerard Prins is het dan ook de bedoeling, dat men er niet alleen werkt maar ook lééft Het gebouw, dat van alle gemakken èn energiezuinige maatregelen voorzien is, werd drie maan den eerder opgeleverd dan gepland was. Prins prijst het enorme enthousiasme, waar mee de ploeg van Jan en Joep Kuijpers aan het nieu we kantoor gewerkt hebben. Zelfs in de bouwvak vakantie werkte het Schiedamse aan nemersbedrijf door. De samenwerkende Schie damse woningcorporaties, die via hun stichting tegen woordig 31 werknemers in dienst hebben, zijn er in ruimte geweldig op vooruit gegaan. Het, kantoortje aan de Laan van Bol'es was zo groot niet, bovendien was de technische werkplaats er niet aan gekoppeld, die stond nog in de Abbenbroeksestraat op een binnenterrein. Maar in de nieuwbouw in Kethel heeft de stichting de beschik king over 2000 vierkante meter, in drie bouwlagen. Beneden vindt men de re ceptie, hal en wachtruimte alsmede huur- en verhuur administratie, kortom, alles wat publieksgebonden is. Er is een keuken met kleine kantine, een wc en dan ver derop in het gebouw de tech nische werkplaats: een tim- merwinkel, een ruimte voor de loodgieters, een schilders winkel en een flink maga zijn. Op de verdieping erboven vindt men het hoofd van de administratie, het secreta riaat, het bedrijfsbureau en de kamer van Gerard Prins zelf, met een mooi uitzicht op het Kethelse weideland wat Prins prachtig vindt, maar waarvan hij ook zegt er als directeur van de SSSW geen bezwaar tegen te hebben als er woningen komen... En daarboven vindt men een vergader- en filmzaal voor honderd mensen, een exposi tieruimte die eigenlijk als de 'elastiek' in het gebouw (mocht men nog eens gaan uitbreiden, dan kan dat in eerste instantie daar) en een kleine PTT-eentrale van 50.000 gulden waar Prins schande van spreekt. Maar 't was een eis van tante Pos. Al met al een kantoorge bouw, op duizend vierkante meter van de gemeente in erfpacht gekregen grond, dat inclusief BTW ongeveer 2,1 miljoen gulden heeft gekost. Bij "dat bedrag komt nog een kwart miljoen voor alle nieu we kantoorinventaris en de grotendeels vernieuwde ap paratuur. Open dag Op zaterdag 14 november wordt er 's middags van een tot vijf uur een open huis ge houden. De 3600 huurders van de SSSW krijgen daar nog een uitnodiging voor. Prins wijst erop dat het ge bouw er ook voor de huur ders is en dat zal misschien blijken bij toekomstige reno vatieplannen en overleg daarover: de vergaderzaal is dan groot genoeg om alle be woners van een bepaald blok te ontvangen. Hoewel het streven er is om zulke con tactavonden te houden in de betreffende wijk zelf, zegt Prins dat je bij grote avon den eigenlijk automatisch in Arcade of in Irene terecht Gerard Prins voor de nieuw bouw van de SSSW In Ke thel: 't lijkt wel. een grot© wo ning... kwam: aan de Lange Haven en de Nieuwe Haven. In het stadskantoor mocht het nooit De SSSW kreeg eens een vervelend briefje van B en W die erop wezen dat een avond over renovatie in Oost geen gemeentelijke activiteit was en dus niet in het stads kantoor kon, want dat zou oneerlijke concurrentie bete kenen voor Arcade en Irene. De stichting moest daarom een aparte RET-bus inscha kelen om vlakbij het stads kantoor wonende bejaarden naar Irene te vervoeren. Dat gebeurde overigens met ge meenschapsgeld. Maar dat terzijde, de SSSW heeft nu zelf een plek die groot ge noeg is. Het ontwerp van het SSSW- kantoor is van de voormalige prins carnaval van de Riet zeilers, de Schiedamse archi tect Bannenberg, die via het bureau Architecten-Associa tie (AA) contact had met aannemers Jan en Joep Kuij pers. In het ontwerp is uitge gaan van handige energies nufjes, sommige zo oud als de weg naar Kralingen maar nog heel doelmatig: ramen bijvoorbeeld die gewoon ópen kunnen, in plaats van potdichte ramen zoals je die tegenwoordig in menig kan toorgebouw aantreft (zoals in het stadskantoor). Ook is er veel gedaan aan werkplekverlichting: betrek kelijk weinig licht in de gang, 'loopverlichting', maar zoveel mogelijk geconcen treerd boven bureau en te kentafel. Hiertoe kan wet houder Chris Zijdeveld als inspirator worden aange merkt. Voor de zekerheid heeft de SSSW zich een brand- en in- braakbeveilingen toegeme ten, overigens niet op aanra den van brigadier Gelder blom die daar vaak voor op komt, maar op eigen initia tief. Dat idee onstond na een diefstal van vloerbedekking. De kamer van directeur Prins is nu de enige waar nog geen vloerbedekking voor is. De oude ruimte aan de Laan van Bol'es zal verhuurd wor den aan de Co-op, die er zijn magazijn zal vestigen, De bouwtekeningen liggen mo menteel bij B en W. De met de SSSW overeengekomen huurprijs is 70.000 gulden per jaar. De oude werkplaats aan de Abbenbroeksestraat, in 1920 gebouwd, zal verdwijnen. Prins had het terreintje liefst zo snel mogelijk willen over dragen aan de omwonenden, maar het zal afhangen van de renovatie van 'de 52': de restpanden in de Gorzen die nog gerenoveerd moeten worden en v/aar steeds maar geen goedkeuring voor komt van het ministerie. MaassluisIn de Veerstraat is de 26-jarige motorrijder H. van de K. uit Maassluis over een kuil in de weg gereden, waardoor hij uit de koers raakte en in de plomp reed. De motorrijder kon op eigen houtje op het droge komen, maar zijn motor kwam slechts na grote moeite van anderen uit het water te voorschijn. Schiedam De firma P. A. van Elswijk krijgt waarschijn lijk toch toestemming om de winkel aan de Hoogstraat 50 te vergroten. Hoewel het bouw plan h 50.000 gulden in strijd is met het uit 1974 daterende be stemmingsplan voor de bin nenstad. vindt de afdeling stadsontwikkeling op het stadskantoor dat er van die be paling best vrijstelling mag worden ontleend. Ofschoon Van Elswijk meer dan zestig procent van zijn erf zal bebou wen, maakt dat geen inbreuk op het karakter van de omge ving. Lelijk vindt men evenmin het bouwplan van timmerbedrijf J. Went, die aan de Amalia van Solmsstraat 6a twee schuurtjes wil vervangen door een aanbouw achter de wo ning. Eigenlijk is dit plan in strijd met bebouwingsvoor schriften in de bebouwde kom, maar ook hier willen de amb tenaren niet moeilijk doen. 60 jaar onder de loep is geno men. Dat heeft geleid tot een zeer boeiende publicatie over het schrijfonderwijs en vakken als rekenen, lezen, gymnastiek en 'nuttige handwerken', zoals dat vroeger plaatsvond, over de wjjze van klassikaal lesge ven toen en nu en zelfs over onderwerpen die tegenwoor dig wél aan de orde komen, maar waar destijds een groot taboe op rustte. Sexualïteit is hiervan natuurlijk een duide lijk voorbeeld. „Thuis noch op school werd er over gepraat en als je betrapt werd met een boek waarin een blote vrou wenborst voorkwam, dan was je nog niet jarig. Een flinke uitbreiding en een preek over de verderfelijkheid van som mige boeken was wel het min ste dat je kon verwachten, en je mocht blij zijn als het daar bij bleef. Je moest maar zien dat je verder op straat je weet je te weten kwam. Geen won der dat veel mensen vrijen be schouwden als iets dat eigen lijk helemaal niet hoort, iets dat er nu eenmaal bijhoort, maar waar je verder maar over moet zwijgen," aldus het betreffende artikel. In de uitgave wordt ter afslui ting op een keiharde maar treffende manier ook wat aan dacht aan de verschillen tus sen de 'oude' en de 'derde' we reld besteed. Dat gebeurt in de vorm van een soort ganze bordspel, dat voor de gelegen heid 'Een oneerlijk spel' is ge noemd. Het moet worden ge speeld door twee spelers, waarvan één een rijk land vertegenwoordigt en de ander een arm land. De opdrachten die gedurende het spel worden gegeven zijn voor de beide spelers verschillend. De 'rijke' speler leest bij het bereiken van vakje 36 en 37 bijvoor beeld: „Je verdient een goed salaris. Je kunt zelfs een auto kopen. Ga naar nr. 38". De 'arme' speler echter treft op dezelfde nummers aan: „De waterput is bijna drooggeval len. Iedereen in het dorp geeft zijn laatste geld om een nieu we, diepere put te graven. Te rug naar nummer 34." „We het eerst 55 bereikt heeftis winnaar,wordt in de spelre gels subtiel opgemerkt het nat ervan aan te kunnen tonen. De excursie begint om half zeven *s avonds bij het stadskantoor. Rond kwart voor negen hoopt het gezelschap terug te zijn bij het stadhuis op de Grote Markt, waar vervolgens een vergade ring plaatsvindt Schiedam Het uitstap je van de raadsleden in de commissie ruimtelij ke ordening is geprikt op woensdag 23 septem ber. De plantsoenen dienst hoopt tijdens de excursie te kunnen ver duidelijken, wat er zoal aan beheersmaatregelen moeten worden getrof fen in het Volkspark en het Hargapark. Als ver gelijk wordt genomen een bezoekje aan het Prinses Beatrixpark, waar zulke werkzaamhe den in de afgelopen ja ren al zijn geschied. Ex cursieleider ir W. C. Hoogewelj, chef van de plantsoenendienst, hoopt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3