Ü2HIEDAMSCHË COURANT Politie doet beroep op ouders van de relschopper tjes Onderwijsproject van buurthuis en Academie College voegt Leao en Mavo toch samen Ik ieemr proef ANBO overweegt solidariteit met krakers Gemeente bespaart op telefoontjes Geen paniek, maar wel arrestaties aafias Alle scholen in Oost doen mee Man steekt eigen huis in brand Renovatie van fietsenstalling gaat niet door Leraren zijn bang voor smalle scholengemeenschap Exploitant moet zijn huizen toch opknappen Dinsdag 15 september 1981" ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no- 180 4 PAGINA'S- Geen bl okkade voor werk Coco Maassluis De opheffing1 van het stichtingsbestuur van jongerencentrum Coco zal niet tot gevolg hebben dat de tent wordt gesloten. De Maasslulse wethouder van jeugdzaken Koos Smit gaat naar het college van burge meester en wethouders met het advies, om voor het voortzetten van de werkzaamheden een sociaal-cultureel werker en een part-time maatschappelijk werker aan te stellen. Dat was de conclusie uit de vergadering van de Maassluise commissie welzijn van gisterenavond. Met de nog beperkte gegevens over de financiële situatie rond het open jongeren werk had eigenlijk geen der leden van de commissie zin om al ja of nee te zeggen. Maar nie mand blokkeerde de voorstel len van wethouder Smit. En de strekking daarvan is, dat het werk in Coco nuttig is en door moet gaan. Wil van Dinter vroeg zich af of. als het werk door gaat, dat dan weer in de vorm van een stichting moet gebeuren. Zij denkt aan een beheerscommis sie, die niet alleen iets te zeg gen heeft over de centen, maar ook over de inhoudelijke kant van het werk in het jon gerencentrum. „Nu heft een stichting waar wij ons niet mee mogen bemoeien zich op, onder het motto: na ons de zondvloed." Zij was overigens ook van mening, dat de jonge ren niet zomaar op straat gezet kunnen worden. Dat gebeurt dus ook niet Wet houder Smit wil. als de stich ting werkelijk is opgeheven, de sleutels overdragen aan ge meenteambtenaren. Die moe ten op hun beurt dan weer mensen in Coco vinden die die Vlaardingen De bezetters van het pand Weslhavenkade 95 en vertegenwoordigers van de plaatselijke afdeling van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) hebben gisteravond een oriënterend gesprek gehad. Als de leden van de bond er geen bezwaar tegen hebben zal ook deze be langenorganisatie zich sterk maken voor de realisering van een cultureel centrum op deze plaats. Het frusteert de ANBO met name dat zij niet de mogelijk heid hebben gehad mee te pra ten over de plannen van de gemeente. Zij, en de Katho lieke Bond voor Ouderen, hadden hier verscheidende malen op aangedrongen. Ook de overkoepelende stichting raad voor net ouderenwerk Vlaardingen is het niet met de huidige gang van zaken eens. De kritiek richt zich derhalve in eerste instantie niet op de gekozen locatie. Er bestaat wel grote weerstand, maar dat de direct betrokkenen niet in de planvorming gekend zijn zet bij de belangenorganisaties veel meer kwaad bloed. Sec re - taris Lammere van de ANBO is al heel duidelijk over de glannen van de gemeente, 'aar deugt volgens hem hele maal niets van. „Ik zou van m'n leven niet in zo'n flat gaan zitten." De voorlopige kritiek van de ANBO (er is nog geen vergadering over ge weest, de vertegenwoordigers praatten derhalve meer voor zichzelf) richt zich op het ont breken van inspraak, de hoog te van het gebouw en de, in hun ogen, onzinnige locatie. De ANBO-vertegenwoordiging kreeg gisteravond ook een rondleiding door het pand met daarbij een uitleg hoe dit cul tureel centrum er nu uit zou moeten zien. Ook de VARA- radio was van de partij. Deze omroep heeft vanmiddag op Hilversum 3 een item over dit onderwerp, waarbij onder meer Dick Molenaar, namens de bezetters, en de heer Lam mere, namens de ouderenbond, aan het woord komen. Om meer duidelijkheid over het standpunt van de ouderen in Vlaardingen te krijgen, zijn de bezetters ook bezig met een enquête. Van de ruim twee honderd formulieren die nu zijn opgehaald zou 85 procent van de ondervraagden een strookje hebben ingevuld waarin zij stellen de kraakac-' tie te steunen en het plan van een tejaardentorenfiat' ver werpen. taak op zich willen nemen. Koos Smit: „Wij zoeken nog naar bezoekers van het open jongeren centrum die verant woordelijkheid kunnen dra gen. Maar tot nu toe zonder succes." De wethouder had ook nog prettiger nieuws over het jon gerenwerk in Maassluis. De centra Ozobleu en De Toe vlucht gaan samen met de ge meente zoeken naar een plek waar zij samen kunnen wor den ondergebracht Daartoe is al een werkgroep gevormd, die de naam Ozovlug toebe deeld heeft gekregen. Geen vergoeding meertf40.000 winst Schiedam Veel ambtenaren krijgen voortaan geen vergoeding meer voor hun telefoon thuis. Wel kunnen sommigen nog een aantal gesprekken declareren, maar de hele PTT-nota door de gemeente Schiedam laten betalen, dat is er niet meer bij. De te lefoon is namelijk zo gemeengoed geworden, dat ambtenaren voortaan net als iedereen hun eigen telefoon moeten betalen. Deze nieuwe regeling, voorgesteld door de minister van binnen landse zaken, kan Schiedam een besparing van 40.000 gulden per jaar opleveren, hoewel nog even moet worden afgewacht wat er aan declaraties precies zal binnenkomen. Als de gemeenteraad maandagavond de nieuwe 'telefoonveror- dening' aanvaardt, zal het overigens nog drie maanden duren voor deze van kracht wordt. Voor 1981 zit er voor de gemeente Schiedam dus geen besparing meer in. Vlaardingen/Schiedam De politie heeft een ernstig beroep gedaan op de ouders van jeugdige relschopper- tjes in de noordelijke stadsdelen, om hun kinde ren thuis te houden, in plaats van ze 's avonds de straat op te laten gaan om te gaan kijken aan de schijn-relletjes, die zich al weer enkele dagen voor doen op Schiedams en Vlaardings grondgebied. Van echte rellen waarbij geweld wordt gebruikt is weliswaar geen sprake; het is meer een 'zielige schijn vertoning', aldus een poli tiewoordvoerder, waarbij jongetjes van 8 tot en met 16,17 jaar alle moeite doen om provocerend op te tre den, wat te schelden of met een steen naar de tegen stander te gooien. „Veel van die kinderen zouden al lang op hun bed moeten liggen," aldus de politie. Sinds het afgelopen week end treden de korpsen van Schiedam en Vlaardingen strenger op tegen de balda digheden, die zich op de busbaan aan de Europabou levard op Vlaardings grondgebied en in de omge ving van de Brederoweg in Schiedam voordoen. Gister avond werden vier jeugdi ge Vlaardingers gearres teerd en naar het bureau gebracht, toen ze bezig wa ren echte ongeregeldheden uit te lokken. Ook in Schie dam gaat de politie conse quent door met het verrich ten van arrestaties. De af gelopen dagen zijn nog eens negen jongeren aange houden, verdacht van open lijke geweldpleging. Onder deze jongens bevinden zich de gisteren gearresteerde Hans O. (19) en de vrijdag avond aangehouden Peter den H. (20), die beiden ook al betrokken waren bij de eerste golf van arrestaties na de relletjes begin juli op het Dr. Wibautplein.' Hoofdinspecteur Piet van den Hengel (Schiedam) zei gisteren niet uit te sluiten dat er nog meer arrestaties verricht zullen worden. „Het lijkt mij de meest ef fectieve methode om die lui aan te pakken," aldus Van den HengeL De negen jongeren hielden zich vorige week op in een groep, waarvan de buurt rond het Wibautplein een dreigende werking voelde uitgaan. Er werden bloem bakken omgegooid, jon gens urineerden in tuintjes, bomen en reclamezuilen werden in brand gestoken en omstanders die er wat van zeiden werden lastig gevallen. In één geval deed dat een buurtbewoner zo in woede ontsteken, dat bij met een luchtbuks op een van de jongens schoot. Deze man is op het bureau verhoord. Zijn buks Is in beslag genomen. De rust op het Dr. Wibaut plein was in het weekeinde teruggekeerd, maar in het noordelijk stadsdeel was het onrustig. De politie trad beheerst en terughou dend op, maar bleef de zaak vanaf een afstandje wel in de gaten houden, al werden in die gemeente gisteravond op een bepaald moment alle beschikbare wagens naar de wijk gedi rigeerd, bij wijze van voor zorg. Op de busbaan die Vla ar- dingen-Holy en Schiedam- Kethel met elkaar verbindt zijn de ongeregeldheden sinds vorige week woens dag aan de gang. Gistera vond beleefden de balda digheden, na twee dagen wapenstilstand door on weer en regen, de laatste stuiptrekkingen. De RET- busdienst werd na acht uur gestaakt. Telkens wanneer de zaak uit de hand dreigde te lopen grepen vijf politie mannen in burger in. Tegen het einde van de avond was de zaak, ook door het beheerste optre den van de politie, zowel in Schiedam als in Vlaardin gen doodgebloed. De ver wachting is dat het de ko mende dagen wel rustig zal blijven, vooral wanneer de ouders van de jonge kinde ren verstandig optreden en hun kinderen thuishouden. SS!U_ V9 v ÖM Fotoredacteur Henk van Westering nam in april 1979 vanuit de lucht deze foto van het centrale deel van de Oostwijk. De scholen in de wijk gaan zich de komende maanden bezighouden met verleden, heden en toekomst van de wijk. Vlaardingen In de Oostwijk gaat'binnenkort een onder- wijsproject van start dat is opgezet in samenwerking met het bauïihuis en de Vrije Academie. Alle lagere scholen en kleuterscholen in de wijk werken er aan mee. Doel van het project, dat de naam beeft meegekregen ,Was, is. wordt' is ouders en kinderen in de Oostwijk meer betrekken bij de geschiedenis en de huidige situatie in de wijk en hoe de wijk er in de toekomst uit zou moeten zien. Tevens hoopt het buurthuis dat door het project meer wijkbewoners van het wijkcentrum gebruik zullen gaan maken. Oosthavenkade is gevestigd en sinds twee consulentes beeel- dende vorming zich er mee bemoeien zijn de zaken groter aangepakt. Het project gaat eind deze maand van start met een ten- Bij het buurthuis is men van mening dat door een dergelijk project in de wijk meer contact met en meer begrip voor el kaar kan komen, waardoor het buurthuis beter kan gaan functioneren. In het verleden toonstelling over de Oostwijk. zijn al meer dergelijke initia tieven vanuit het wijkcentrum gekomen. Dat gebeurde echter op veel kleinere schaaL Vorig jaar zijn contacten gelegd met de Vrije Academie die aan de In de komende maanden zul len de kinderen op de scholen zich roet een bepaald facet in heden, verleden en toekomst van de wijk gaan bezighouden. De scholen kunnen onder meer kiezen uit woon- en leef omstandigheden, verkeer, on derwijs, bedrijven en ambach ten. Kortom alles wat zich in de wijk afspeelt. Bedoeling is dat het project wordt afgeslo ten met een grote tentoonstel ling, waarop het door de kin deren gemaakte werk te zien is. Diverse bedrijven en in stanties in de wijk stellen in de komende maanden hun deu ren open om de kinderen een kijkje achter de schermen te geven, zodat die een idee krij gen wat er zich allemaal in de wijk afspeelt. Ook een ambtenaar van de dienst stadsontwikkeling is er hij betrokken. Hij werkt mo menteel aan een bestemmings plan voor de wijk en is daarom geïnteresseerd in de mening van kinderen over de toe komst van de wijk. Vlaardingen Een 22-jarige Vlaardinger heeft vannacht in overspannen toestand zijn huis in de 2e Paulus Buysstraat in brand gestoken. Hij is in het Holyzi eken huis opgenomen, waar hij door de politie wordt bewaakt In de woning ont stond forse brandschade. Ongeveer een kwartier voor dat de jongeman de brand stichtte had hij al de politie ge beld en gezegd wat hij van plan was. Omdat hij echter weigerde zijn huisnummer te geven, kon nij niet worden op gespoord. Een surveillance auto bleef in de straat en on- middelijk toen de eerste vlam men zichtbaar werden kon de brandweer worden gewaar schuwd. De brandstichter werd bewusteloos voor de deur gevonden. De brandweer die met een bluswagen was uitgerukt was het vuur binnen twintig minuten meester. Schiedam Een plan om een voormalige rijwiel stalling aan de overkant van het stadskantoor te renoveren tot woonhuis zal niet worden uitge voerd. Schiedammer J. J. M. van der Hoff, be woner van de Boerhaave- laan, die dit voornemen had, heeft de gemeente laten weten dat hij er geen gat meer in ziet. De economische situatie heeft Van der Hoff hiertoe gebracht. De gemeenteraad zal maan dagavond daarom, overigens tot zijn spijt, de transactie beëindigen. De grond aan de Emmastraat 22, die vorig jaar aan Van der Hoff in erfpacht was uitgegeven, komt dan weer vrij. Het pand, dat zich er bevindt en aan de plan nenmaker was overgedra gen, wordt nu weer van de gemeente. Schiedam De twee gemeentelijke scholen voor voortgezet on derwijs in Schiedam, het Leao en het Mavo, worden in principe J samen gehuisvest Dat hebben burgemeester en wethouders nu besloten. Het nieuwe besluit wordt gezien als een verdere stap 11 naar de fel omstreden samenvoeging van Leao en Mavo tot een 4 smalle scholengemeenschap. Het college wijst er echter op dat het besluit op louter tech nische gronden is genomen: al leen de ruimte-aspecten zijn door burgemeester en wethou ders meegewogen. Over on- derwijsaspecten laat het colle ge zich niet uit Dat mag een werkgroep doen waar onder meer ae directies van de beide schoten in verte genwoordigd zullen zijn. Die speciaal in te stellen werk groep moet onderzoeken of de samenvoeging ©nderwi«moei lijkheden met zich meebrengt Mocht dat het geval zijn dan wordt van de commissie ook een oplossing verwacht Op 1 november wil het college hoe dan ook zekerheid hebben. Tegen een samenvoeging werd al in maart van dit jaar ge waarschuwd. Het Leao vrees de dat op een smalle scholen gemeenschap geen sprake meer zou zijn van het speciale karakter van het lager be roepsonderwijs. Men zag de huisvestin pp roblemen liever op een andere manier opgelost waardoor een zelfstandigere rol voor het Leao zou resteren. A Duidelijk is hoe dan ook datl de Leao moet worden geher-r huisvest Het college ziet een I ruimtelijke samenvoeging met I de Mavo als de meest ideale I oplossing: de twee gebouwen I van de Mavo zijn immers slechts gedeeltelijk bezet dat levert jaarlijks enorme verliezen op, omdat de gebou wen toch moeten worden on- derhouden. JBa> Dit nieuwsblad. ivJoo^alï' netc°^ itY**" ..«A*® Bakker motiveert verzet niet Schiedam Zonder een be hoorlijke toelichting te geven heeft de Ridderkerkse hande- laar in onroerend goed j K. L. Bakker bezwaar aangete kend tegen twee aanschrijvin gen van de gemeente Schie dam, waarin van hem wordt verlangd dat hij zijn huizen aan de Boylestraat 32a en Newtonstraat 40a opknapt. Deze woningen zijn m zeer slechte staat; het dak lekt, zij wanden, deuren, kozijnen en j dorpels moeten worden ver- i nieuwd en hier en daar moe ten de muren vochtwerend worden gemaakt De beroepscommissie in Schie dam heeft de twee bezwaar schriften van Bakker niet ont vankelijk verklaard, omdat de handelaar en exploitant van huizen in de eerste plaats geen redenen heeft opgegeven van I zijn verzet en omdat hïj in de tweede plaats niet verscheen op een hoorzitting om daar een toelichting te geven. Een motivatie is echter verplicht. Nu deze ontbreekt, heeft de beroepscommissie er geen heil in te zien de man serieus te nemen. I Dat betekent, als de gemeente- I raad het voorstel van de be- - roepscom missie overneemt, dat de aanschrijvingen ter ver- J betering van de twee wonin gen onverkort van kracht blij- ven. Alle kosten, die straks ge-.J maakt zullen worden om de*T woningen op te knappen, zul len derhalve door Bakker be- jj taald moeten worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1