SCHIEDAMSCHE COURANT deze Niet méér bezuinigen op sociaal-cultureel werk Bibliotheek bereikt weldra hoogste punt ONS stuurt hond naar het toilet krant Ambtenaren in de knel door ombuigingsoperatie 'Haring- en bierfeest in stichtingsvorm' Bot onthult stukje gemeentebegroting Weer onrust rond Europaboulevard Auto rijdt door na ongeluk Groot feest bij jarig gemeentewerken Schiedam. Pagina 3. Tand destijds knaagtaan muurschil deringen. Pagina drie. Hetkan nog veel beter bij DVO'32. Pagina vier. Burgemeester bij overhandiging cheque aan dienstencentra: Educatieve folder moet de stoep schoon houden Woensdag 16 september 1981- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -105de jaargang no. 181 pagom'3- 'Verpaupering Zeeheldenbuurt steeds erger' VIaardingen De leden van de bewonersgroep Zee heldenbuurt in de Oostwjjk hebben er in een brie! aan de commissie voor stadsvernieuwing en het college van B en W op aangedrongen woningen in de wijk te ver huren tot aan het moment dat er in de wijk gesloopt of gerenoveerd zal worden. De leegstaande woningen zouden aan tijdelijke bewoners moeten worden uitge geven, zonder dat dit rechten zou geven. Dat laatste wordt gesteld om de kans niet in gevaar te brengen dat de oorspronkelijke laatste bewoners aanspraak op ver huiskostenvergoeding kunnen maken. Die vergoeding wordt gegeven aan de laatste bewoners van een huis, dat gerenoveerd zal moeten worden en daarom moet worden ontruimd. De bewonersgroep wil de woningen ook in de komen de maanden feten gebruiken, omdat men anders een nog grotere verpaupering van de Zeeheldenbuurt vreest De leeggekomen woningen in de buurt waarvan de bewoners veelal een nieuw huis heb ben gekregen op het kaals lagterrein, worden op dit moment na het leegkomen door de gemeente dichtge timmerd. Volgens de bewo nersgroep trekken de lege huizen ratten en 'ander ge spuis* aan, waardoor de ver paupering van de buurt zich in sterke mate voortzet Het is niet voor het eerst, dat de bewoners aandringen op het zo lang mogelijk leefbaar houden van de buurt. Al in februari vorig jaar toonden., de Oostwijkers zich ongerust over de dreigende achteruit gang van de wijk. Toen werd echter van gemeentewege te kennen gegeven, dat men niet voelde voor het uitgeven van huizen op sloopcontract Het verhuren van woningen op tijdelijke basis zou tot on gewenste kraakacties kun nen leiden, aldus B en W toen. Als reactie op dat standpunt liet het D'66- raadslid Rodrigues destijds merken hierover verbaasd te zijn, omdat het volgens hem erg belangrijk is een dergelij ke wijk zo lang mogelijk leefbaar te houden. Inmiddels heeft ook Remi Poppe van de SP in zijn pré campagne voor de komende raadsverkiezingen op de zaak ingespeeld. Waarschijn lijk gealarmeerd door de brief van de bewonersgroep heeft hij in een brief aan B en W en gemeenteraad eveneens gevraagd, de wo ningen op sloopcontract uit te geven. Hij vergelijkt de si tuatie in de wijk met de toe stand, zoals die zich enkele jaren geleden voordeed in het gebied tussen de le Van Leyden Gaelstraat en de spoorbaan, dat later geheel werd afgebroken. Ook toen voelden de laatste bewoners rich steeds onveiliger in de half dichtgetimmerde en ont volkte wijk. De commissie voor stadsver nieuwing vergadert vana vond. Het is te verwachten dat de zaak dan ook bespro ken zal worden. Burgemeester Kieboom maakt twee dienstencentra geluk kig. Schiedam De politie zoekt getuigen van een ernstig onge luk, dat gisteravond om tien voor twaalf plaatsvond op de Burgemeester Honnerlage Gretelaan. Een 17-jarige fiet ser uit Schiedam werd daar, komende uit de P. J. Troelstra- laan, frontaal aangereden door een auto die uit de richting van de Nie»»— Damlaan kwam. De jonge, kwam zeer ongelukkig ten val, maar de auto reed door en verdween. De fietser liep een zware her senschudding, een - grote hoofdwond en een gekneusde schouder op, waarmee hij in het Schïelandziekenhuis is op genomen. De Van Klnsbergenplaats In de Zeeheldenbuurt: een van de delen van de wijk waarin al meer woningen zijn dichtgetimmerd dan bewoond. Vlaardingen „Mis schien is het een idee om met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten Schiedam De nieuw bouw van de verenigde provinciale bibliotheek centrales (VPBC) bereikt deze maand zijn hoogste punt Dat betekent dat het aannemersbedrijf ACB ge heel volgens schema -werkt Voor de ACB zal dat een re den zijn om alle bouwvak kers op een borrel te trakte ren, maar de provinciale bi bliotheek zelf is er nog met uit hoe zij aan dit heuglijk gebeuren aandacht zal schenken. Want het is eigen - lijk nog zo'n eind weg dat er écht reden voor feest zal zijn; tenslotte verwacht men de nieuwbouw aan de West- frankelandsedijk pas na de bouwvakvakantie van 1982 in gebruik te kunnen nemen. .- De VPBC rekent er een beetje op dat de ACB het complex in maart zal opleve- ren, maar dan volgt nog de verhuizing van enkele filia len naar het nieuwe pand, en rayon-directeur Henk van Goor rekent erop dat het transport en de inrichting sa- men twee a drie maanden in beslag nemen. Het huidige hoofdkantoor De nieuwbouw van de provinciale bibliotheek aan de West- frankelandsedijk bereikt nog In september het hoogste punt van de provinciale biblio theek, dat aan de overkant van de Havenstraat staat, zal in gebruik blijven maar moet een verbouwing ondergaan. Hoe duur dat wordt, moet nog berekend worden nadat de nieuwbouw is opgeleverd. De nieuwbouw zelf zal 6,9 miljoen gulden gaan kosten, inclusief een loopbrug die over de Havenstraat heen tussen beide VPBC-kantoren zal worden gebouwd. Van Goor verwacht dat na de oplevering en ingebruik name bij de VPBC in Schie dam rond de honderd men sen zullen werken. In de hele provincie tezamen zijn dat er dan ongeveer 440. De verenigde provinciale biblio theekcentrales richt zich op de Zuidhollandse gemeenten met minder dan 30.000 inwo ners. en de instellingen op wel- zijnsgebied naar het rijk te stappen, om meer geld los te krijgen." Dat was het idee dat opbouwwerker Leo van Gezven opperde op de inspraakavond over het sociaal-cultureel pro gramma 1982, om mis schien toch nog wat ruim te te krijgen voor nieuwe sociaal-culturele activitei ten. Er was nog iemand die het zei: „Er moet eens met CRM gebabbeld wor den." „D'r zijn geen centen." Het verhaal dat de wethouders Maarleveld en Bot gisteren op de inspraakavond vertelden was bekend. Arij Maarleveld: „Er zijn geen extra middelen. Ik kan alleen maar zeggen dat ik het ontzettend triest vind. Maar dat zal u niet opgewek ter stemmen." Sommige insprekers vroegen een inhoudelijke motivering voor het niet beschikbaar stel len van extra geld, maar de beide wethouders konden niet anders geven dan financiële overwegingen. Cees Bot wist al wel te vertellen, dat het col lege van burgemeester en wet houders een sluitende begro ting zal indienen en dat daarin zelfde voet onmogelijk," En Dick Molenaar van vereniging Het Spectrum zei ongeveer hetzelfde: „Cultuur is afhan kelijk van de nieuwe dingen die je kunt doen." Bezwaar was er ook tegen de manier waarop de gemeente de plannen op soeiaal-cultu- reel gebied ontwikkelt. Vanuit geen korting op de subsidiesde Vereniging Wijkbelangen voor de sociaal-culturele acti- Vettenoordsepolder werd ge vraagd wanneer Vlaardingen viteiten te verwachten Meer toezeggingen konden gis teravond niet worden gedaan. Kritiek was er, na de inspraak van 10 juni op voorontwerp voor het programma, nog ge noeg. Leo van Gerven, de op bouwwerker van De Haven: „Als er geen uitbreiding van de middelen komt is het door gaan met de activiteiten op de- nu eindelijk ideeën over wel zijn gaat ontwikkelen. Die vraag viel niet goed bij Cees Bot „Als we met een voorstel komen zeggen ze: jullie heb ben het voorgekookt. Komen we niet met een voorstel dan is de kritiek, dat we geen be leid voeren. We hebben nu voor deze weg gekozen." Schiedam De gemeente hikt tegen de ge plande ombuigingsoperatie aan die In de komdende jaren ettelijke miljoenen moet opleveren. Enkele ambtelijke diensten drei gen ln de problemen te komen, omdat daar niet voldoende mankracht aanwezig is om de bezuinigingsplannen op een rijtje te zet ten. De afdeling financien kan bet vele gere ken dat de operatie met zich meebrengt niet een aantal financiële Vooral het aantal vacatures speelt de gemeente parten. Op de afdeling financien die het nauwst is betrokken bij de operatie is de doorstroming groot en is vakkundig personeel moeilijk te krijgen. Ook het grondbedrijf kampt met der gelijke prblemen. Scheer es maakte de opmer kingen naar aanleiding van vragen van CDA'er Volgens financiënwethouder Reinier Schee res (PvdA) is op sommige afdelingen maar net ge noeg personeel om de normale werkzaamheden uit te voeren. .Het aantal formatieplaatsen is niet op de ombuigingsoperatie toegespitst", ai- dus de wethouder tijdens de gisteren gehouden vergadering van de raadscommissie voor finan ciën en economische aangelegenheden, Piet Roossen over de langzame verwerking van een aantal financiële stukken van de^geraeente. Zo besprak de commissie gisteravond pas de re kening van het grondbedrijf over het jaar 1977. Wethouder Scheeres verzuchtte dat het eigen lijk mogelijk zou moeten zijn personeel tijdelijk op andere afdelingen te plaatsen. Door de be zuinigingswoede hoopt het werk bij sommige afdelingen zich juist op, terwijl op andere min der werk voorhanden is omdat er geen geld meer te besteden is.' - - Vlaardingen „Het is een ook op financieel gebied nuttige zaak, dat het haring- en bierfeest eens een keertje in een stichtingsvorm wordt gegoten." Dat zei de Vlaardingse burgemeester Wim Kieboom bij de overhandiging van een cheque van in totaal duizend gulden aan twee dienstencentra voor bejaarden. Het- bedrag wordt besteed aan een electrische naaimachine en een diaprojector voor de centra in De Valkenhof en Emma. In een gezellige bijeenkomst blikten de betrokkenen bij het haring- en bierfeest gis teravond terug op vorige week zaterdag. Direct ook keek de voorzitter van het organiserend comité. Jan Brouwer, vooruit op het tien de feest. Dit moet volgens hem nog grootser worden. Na zijn woorden en de be schouwing van burgemeester Kieboom.'was het tijd om het I 'volksfeest' van het afgelo- I pen jaar op de vastgelegde I videobeelden te aanschou- I wen. De organisatie kon het I hierbij niet laten één van de organisatoren, Thom Bra- I venboer, voortdurend als I neuspeuteraar door het beeld I te laten schieten. Dat hij slechts een mobilofoon aan I zijn mond had, dat werd pas I na zes keer duidelijk. I Schiedam De Openbare Nutsbedrijven in Schiedam (ONS) gaan honden opvoeden. De ONS doen dat door folders uit te geven met pe dagogische tips voor hondeneigenaars. Elke baas die de tips opvolgt kan zijn viervoeter volgens de ONS zindelijk maken, met als gevolg dat geen Schiedammer meer in de uitwerpselen hoeft te trappen. Wie zo'n folder wil hoeft al leen maar even te bellen met voorlichter Mari Dingenouts (62.22.22 toestel 155). Mochten de folders resultaat opleveren, dan kunnen de 'nette honden' terecht in acht hondentoiletten. De 'uri noirs-voor-honden' bevinden zich op de volgende plaat sen in de stad: de Havendijk tegenover de Poortugaal- sestraat, het Plantageplantsoen ter hoogte van de pan den Lange Nieuwstraat 63 en 147, het Newtonplein. buurtpark Stricklede, Vlaardïngerdijk tussen de pan den 25 en 45, het Bart Verhallenplein en de Mgr. Nolenslaan, ter hoogte van het winkelcentrum. De laatstgenoemde is nog niet geplaatst. De ONS over leggen nog met de werkgroep Leven en Wonen Nieuw- land over de juiste plek voor het toilet. In een eerder stadium is door wethouder Chris Zijde veld al eens gewezen op de veel schonere gewoonten die in Scandinavië onder hondenbezitters voorkomen. Daar neemt elke honden-baas een plastic zakje mee als de viervoeter wordt uitgelaten. Zou het dier zijn behoefte op een ongelukkige plaats deponeren, dan kan het zakje binnenste-buiten om de hand worden gedaan, kunnen de uitwerpselen worden beetgepakt en het zakje er overheen worden getrokken. Het is nog niet bekend of ook die wethouderlijke tip in het werkje van de ONS is opgenomen. Vlaardin gen/Schiedam Ook gisteravond is het tot laat in de avond druk geweest rond de busbaan aan de Euro paboulevard in Vlaar- dingen-Holy. Zo'n 130 opgewonden jongeren schoolden samen om hun verveling te ver drijven met schelden over en weer, het gooien van een enkele steen en zelfs het af schieten van alarmpis tolen en rotjes. De on rast onder de jongeren, van wie er velen niet ouder rijn dan een jaar of tien, duurt al sinds vorige week woensdag. De politie in Vlaardingen en Schiedam hanteerde dezelfde tactiek als de laatste dagen: zo rustig mogelijk optreden, om de zaak niét te laten escale- ren. Er wordt nog steeds y vooral gewerkt mijt poli tiemensen in burger, die in de buurt van de her rieschoppers blijven. De ergste raddraaiers kun nen er daarbij op reke nen, dat ze als dat nodig is zonder pardon naar het bureau worden mee genomen. Ook gistera vond wérden op die ma nier enkele arrestanten afgevoerd. Ook aan de Schiedamse zijde van de gemeente grens bleef het onrustig. Hier werd gisteravond door samenscholende jongeren vuurwerk afge schoten en herrie ge maakt Volgens de Schie damse politie valt het al lemaal wel mee, al is er sprake van 'enig overlast' voor de omwonenden. Op het Dr. Wibautplein in de wijk Nieuwland, waar het de laatste dagen eveneens tot wat. scher mutselingen was geko men, was gisteravond 4 niemand te zien. 7

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1