SCHIEDAMSCHE COURANT Wijkcentrum op losse schroeven Ik dèpfoet krant mm voor opdeling SWV uit Miljoenen voor riolering volkstuintjes nog onzeker Bezwaren tegen plan binnenstad alle verworpen Yan Kleef weigert eigen commissie bijeen te roepen Grote twijfels over haalbaarheid van pólitienota Drank wereld feliciteert H. van Geem Oude brik in Oude Haven Schiedam- West likt wonden na onbehoorlijk bestuur9 Eén stem (Jan Simons) doet twijfelen aan haalbaarheid Wijk- vereniging stuurt wensen lijst je Dinsdag 22 september 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD- ,105de jaargang no. 185-« PAGnws m Politiek rumoer rond kraakpand in de Noordmolenstraat Pagina drie. IJsbrand van darVeiden: geen extra verhoging van OGB voor huurders. Pagina drie. Green Eagles kweekt 'schaduwvereniging'. Pagina vier* -. Commissaris Vin Toledo financiële zorgen Vlaardingen De plannen die de politie heeft om haar korps te moderniseren zijn prachtig, maar waar halen"we hét geld vandaan? Dat was de teneur die gisteravond viel te beluisteren tijdens de discussie in" de commissie voor algeme ne zaken. Niet alleen van de zijde van de raadsleden werd op dat aspect nadrukkelijk ge wezen, vooral door de PvdAër Kees van der Windt: ook com missaris Ben van Toledo liet onverbloemd merken grote twijfels te hebben. „In het vootjaar had ik er nog alle vertrouwen in dat het zou luk ken, maar op dit moment ben -ik er uiterst somber over. Het Is"vreselijk triest dat zo'n leu ke ontwikkeling door gebrek aan geld wordt, beknot.' Onderdeel van de plannen is het uitbreiden van het Vlaar- dingse korps met minstens ze ven mensen om zo vooral de wijkdiensten te kunnen ver sterken en meer aandacht te kunnen besteden aan de klei ne criminaliteit Een belang rijk element is ook het aan schaffen van een zogenaamd rijdend posthuis: een^.bus die naar behoefte ergens 'in een van de wijken kan worden ge plaatst en zo dienst kan doen als basis voor de wijkdienst. Met het inzetten van deze mo biele post valt of staat het plan tot verbetering van 'het basis- toezicht', zoals de lopende of fietsende wijkdienst wordt ge noemd. Ook voor de aanschaf van die post lijkt vooralsnog geen geld aanwezig te zijn. Voorlopig krijgt de politie niet eens voldoende geld om haar normale taak uit te voeren. Zo is het in bijna alle gevallen on mogelijk om overuren uit te" betalen. Dat kan alleen in vrije tijd worden gecompen seerd, met als gevolg dat op andere dagen een kleinere be zetting in dienst is dan eigen lijk zou moeten. Toch is dat overwerk onvermijdelijk. Van Toledo: Je kunt bijvoorbeeld tegen een rechercheur die aan een zaak bezig is en die bijna de knaap die hij zoekt te pak ken heeft niet zeggen: het is vijf uur, ga maar naar huis. De volgende dag is die knaap im mers misschien al in Spanje." Schiedam/Rotterdam De Jardinzaal van het Rotterdamse Hilton-hotel stroomde gisteren vol met topmensen uit de wereld van het gedistil leerd, die het 40-jarige bedrijfsjubileum kwa men vieren van de secretaris van het produkt- schap voor gedistilleerde dranken in Schiedam, H.van Geem. Van Geem was eerder op de dag was tot ridder in de orde van Oranje Nassau benoemd. De bij- De jubilerende secretaris van het In Schie dam gevestigde produktschap voor gedistil leerd hield gisteren zijn receptie In de Jardin- zaal van het Rotterdamse Hilton-hotel. behorende onderscheiding had hij op het Schie- damse stadhuis in ontvangst genomen uit han den van burgemeester John te Loo. Soma zie jé in do Vluar- dingae havens nog wel eens schepen, dia echt aan vroeger dóen denken, ook 'al komt dat 'steeds minder voor. Wat tjalken en klippers kómen nog wel eens op bezoek, veel al om-een ligplaats voor de winter te'vinden. Gisteren' werd 'delhaven aangedaan door'een ech te oude 'brik/ compléét mat hellende masten en razeilen.' Een schip' dat niet alleen" 'bij de' oude vissers onder' de Visar ding aé' bevolking "met belangstelling''zak worden bekeken". Dë brik ligt/ in de Oude Ha ven lege nÓyë r dë Westhayënksde* öhgé- yeerter'. Kóógle~vah" hét. post kantoor. f Schiedam Geen van de acht bezwaren tegen de woningbouwplannen in de Schiedamse binnenstad wordt door burgemeester en wethouders overgenomen. Het college verwerpt alle kritiek. In een boekwerk, dat gisteren het licht zag en 34 pagina's telt, staat als slotconclusie dat, gelet op het commentaar van B en W, alle bezwaren als ongegrond moeten worden aangemerkt. Het was gisteravond nog niet bekend of de acht reclamanten nu in hoger beroep gaan bij het provinciaal bestuur. Schiedam Het wijkcentrum voor Schiedam-West staat op losse schroeven. Een centrum voor de Gorzen blijkt hogere prioriteit te krijgen en West is daardoor zover naar achteren geschoven dat de uitvoering allerminst zeker lijkt. Dat con cludeert de bewonersvereni ging Schiedam-West na ge sprekken met gemeenteambte naren. De bewonersvereniging West verwijt het gemeentebe stuur onbehoorlijk bestuur, omdat de alarmerende infor matie nu pas en dan nog op deze manier naar buiten is ge komen. De vereniging uit west is voor al furieus omdat de kennelijke beleidsverandering nooit aan de wijk is meegedeeld. Zo heeft de stichting. Initiatief Wijkcentrum West, die de bouw voorbereidt, nog hele maal van niets gehoord. On langs heeft men vol goede moed nog een enquête in de wijk gehouden om de wensen van de bewoners op een rijtje te kunnen zetten. Die enquête is kennelijk voor niets ge weest, constateert men wrang. In het westen is nu het ver moeden ontstaan dat de ver traging iets te maken heeft met de kraakactie op het voor malige GTB-terrein in Zuid. „Misschien wil de gemeente in die wijk iets van haar gezicht redden en gaat Zuid daarom voor," suggereert men. Boven dien vreest West dat de ge meente is geschrokken van de eisen die in de wijk werden gesteld. Net als in wijkcen trum De Bever wil men een beheerscommissie die louter uit gebruikers bestaat Volgens John de Kievith is het belang rijk dat de bewoners zoveel mogelijk invloed krijgen op het eigen wijkcentrum. Uit de onzekerheid is West nog niet Niemand weet wan neer het wijkcentrum wel zal worden gebouwd. Het komt in het sociaal-cultureel plan tot 1985 al helemaal niet meer voor, constateert De Kievith. ..Dat betekent dat pas na die tijd met de bouw zou kunnen worden begonnen en het is na tuurlijk heel goed mogelijk dat het daarna in verband mét be zuinigingen niet meer kan doorgaan." In de wijk wordt nu actie overwogen. Waar die eventue le acties uit zullen bestaan, valt nog niet te zeggen, „We likken nu eerst onze wonden en dan bekijken we wat er eventueel kan gebeuren" zegt De Kievith, die er overigens" op wijst dat de inzet van vrij willigers door de huidige ont wikkelingen 'wordt gefru streerd". „Iedereen had im mers het idee dat we nu iets voor elkaar hadden gekregen en dan krijg je plotseling zoiets." Vlaardingen „Wij vragen de wethouder: overweeg het te vormen orgaan voor democra tische planning in de proefperiode al vooront werpen voor plannen te laten maken. Tot die overweging heeft plaats gevonden komt er van ons geen positief oordeel over het raadsvoorstel om de Stichting Welzijn Vlaardingen (SWV) op té splitsen." Dat zei Leo ten Have (PvdA) giste ren in de vergadering van de commissie voor «odaal-culturele zaken, waar die opdeling aan dé orde was. Wethouder Cees Bot zegde toe het wel te willen bekijken, maar zijn mening „staat voor 09% vast" Het commissielid voor D'66 Ron Molenaar sloot zich bij de bezwaren van Ten Have aan. Hij zei overigens dat zijn partij vanaf het begin al te gen het voorstel was geweest Volgens de plan nen moet het orgaan voor democratische plan ning een zogenaamde ex artikel 61 commissie worden. Dat is een commissie waarin de ge meente, in tegenstelling tot in een stichting, zeggenschap heeft „Wij zijn vanaf het begin te gen zo'n commissie geweest en we zijn op dat paard blijven zitten", zei Molenaar. Wethouder Bot was van mening dat het orgaan voor democratische planning, één van de drie onderdelen waarin de SWV volgens het voor stel moet worden opgedeeld, de bevoegdheid om voorontwerpen te maken pas moet krijgen na twee tot drie jaar proef te hebben gedraaid. Cees Bot: „De stichting welzijn en B en W zien voordelen in dit model. Het orgaan voor demo cratische planning is een nieuw instituut; er moet nog een vertrouwensrelatie ontstaan met de verschillende welzijnsinstellingen." Tot zolang mag het orgaan alleen materiaal aandragen voor het maken van plannen. De wethouder wil daarmee de mogelijkheid uit sluiten, dat de nieuwe instelling haar bestaan begint met spanningen en conflicten. Ten Have verbaasde met zijn kritische houding de commissieleden van CDA, VVD en SGP/GPV, die na beantwoording van een paar vragen zonder meer voor het raadsvoorstel wa ren. Floor Quast van de VVD sprak van een „kanonade" van Ten Have en een. „opmerkelijk stekelige houding" van de PvdA, Schiedam Handig inspelend op een Rotterdams foefje heeft de Schiedamse gemeenteraad gisteravond besloten om 6,5 mil joen gulden uit te trekken voor riolering van de volkstuincom plexen Vijfsluizen en Thurlede. Dat zou dan reeds vóór 31 de cember klaar moeten zijn: de wc-potten, de leidingen enzovoorts moeten dan zijn aangebracht, anders gaat deze honderd-pro- cents-rijkssubsidie niet door. En toch al: gezien de ene stem tégen, die gisteravond werd uitgebracht, is het vrij dubieus of dit voor de Schiedamse volkstuinders uiterst positieve plan wel kan worden uitge voerd. Die ene stem tegen was van PvdA-raadslid Jan Si mons, die als enige officiële motivatie voor zijn stemgedrag opvoerde: „Afwegingen el ders." Later verduidelijkte hij dat door te wijzen op zijn an dere maatschappelijke func ties: hij is ook lid van de Eer ste Kamer en op dit niveau moet nog maar eens worden bezien of het rijk dit geld in derdaad wel voor de Schie damse en Rotterdamse volk stuintjes over heeft. Schiedam en Rotterdam heb ben dezelfde adviseur voor rioleringswerk. Deze had on langs Rotterdam erop gewezen dat tuinhuisjes in de omschrij ving van de zogenaamde ver fijningsregeling ook als wonin gen mogen worden aange merkt, zodat er bij riolering een rijkssubsidie valt te ver krijgen van 10.000 gulden per woning/huisje. Rotterdam kwam via dit foefje met een plan voor' 28Q0 tuinhuisjes, Schiedam volgt nu met ruim 600. Dat gaat het rijk kapitalen kosten, vooral als ook andere gemeenten lucht krijgen van deze nieuwe interpretatie van het begrip tuinhuisje als 'wo ning', Simons zou daarom ver wachten dat het rijk hier wel een stokje voor steekt en daar om stemde hij gisteravond te gen. Ook Arie Verlinde en Aad van Lingen hadden enige vrees dat de realisatiedatum van 31 december niet gehaald zou worden. Vlaardingen De wijkvere- niging Hoofdstedenbuurt heeft burgemeester en wëthouders een brief met wensen ge stuurd. In de brief pleit de vereniging voor het plaatsen van glasbakken in woonwij ken, van papierbakken nabij speelweiden en het aanbren gen van rubbertegels onder speeltoestellen op plaatsen waar dit nog niet is gereali seerd. BenW bereiden een antwoordbrief voor en winnen daartoe adviezen in bij de ge meentelijke reinigings- en ont- ^mettingsdienst en de afdeling sport, recreatie en jeugdzaken. Alvorens de brief aan de wijk- vereniging op de post gaat wordt die nog besproken in de raadscommissies. 'Er worden tóch geen. huizen gevorderd9 Schiedam Hans van Kleef. PvdA-raadslid en als zodanig voorzitter van de vorderings commissie, weigert nog langer zijn commissie bijeen te roepen als B en W niet meer garanties geven dat er ook een actief vorderingsbeleid gevoerd wordt. Dat zei Van Kleef gis teravond in een nabeschou wing met onze krant over de herbenoeming van leden in die commissie. Van Kleef, die sterk voorstan der is van het vorderen van huizen die in Schiedam al te lang te koop staan, en die met vorderen de woningnood wil helpen verkleinen, hield gis teravond ten aanschouwe van het gemeentebestuur een plei dooi voor het niet herbenoe men van de leden van zijn commissie. Dat verwonderde VVD-fractieleider Gerard Verhulsdonk ten zeerste. „Dat is nu net als zeggen: ik ben een paar maanden werkloos, ik gooi mijn gereedschapskist weg!" aldus Verhulsdonk.«Die commissie moet blijven. OoJt al is het roeien met de riemen die ie hebt" - - Verhulsdonk vond zijn plei dooi ondersteund door PvdA- wethouder Herman Posthoorn, die zijn absente CDA-collega Riet Taverne Vétyibg, en 'die zei dat het college;Van Ben.W met spoed zoekt riaar moge lijkheden om tot een actief vorderingsbeleid over te gaan. Van Kleef merkte na afloop op, dat Posthoorn kennelijk de correspondentie tussen de ge meente en de vorderingscom missie niet gelezen heeft, om dat hij anders wel meer effec tieve toezeggingen had ge daan. Jlk Dit nieuwsblad. waarin u al bat nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. SM1"- M'os •••"A*4»*®0 tseqe> Yjoot*^ -teVsloo"'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1