STAO/STREEK PPR; 'Was de Lindenhof maar gekraakt!' Geen extra OGB- verhoging: te 9 Nestor CDA: niet werken op zondag Geld is op Beesten weer Cowboytje gewond Pop-voorzitter George de Haan staa t eigen belang in de weg 1 IJsbrand van der Velden: Oorlog als kinderspel Burgemeester bezoekt houder dj arige Vlaardingse blues in De Goudsbloem 22 september 1981 VD/SC/WW ZO LANGZAMERHAND IS de. indruk ontstaan, dat de ge- meenten wel éxtra zwaar worden belast bij die bezuinigin gen. Het gevolg hiervan is Inmiddels, dat zelfs voor voor zieningen waarvan ledereen vindt dat ze noodzakelijk zijn, geen geld Is in 1932 of zelfs op langere termijn. In de Vlaar- dingse situatie zijn er voorbeelden genoeg. Het bouwen van een onderkomen voor de Jeugd in Holy, de stichting van een of meer buurtaccommodaties in diezelfde wijk, vervanging en uitbreiding van de accommodaties van de voetbalverenigingen Satelliet en Zwaluwen en het verbou- wen van de oude detailhandelsschool tot cultureel cen- I trum: het zijn zomaar enkele zaken die in de begroting voor 1982 niet terug te vinden zijn. Het geld Is op, zo een- voudlg ligt het En de komende jaren zal Viaardlngen het net als al die andere steden met nög minder moeten doen. HET COLLEGE EN de gemeenteraad krijgen over het op schorten of schrappen van die voorzieningen veel verwij ten naar het hoofd geslingerd. In de afgelopen maanden Is in de diverse wijken heel wat afgemopperd over dat Vlaar- dingsa PvdA/CDA-college, dat maar niets voor de mensen wil doen. Op die manier wordt het gemeentebestuur din gen verweten, waar. het zelf bijna geen Invloed meer op heeft. Nu is het maken van keuzes tussen dingen die wel en die niet uitgevoerd kunnen worden een politieke zaak, zodat die keuzen wellicht Iets anders zouden kunnen uit vallen als er een anderssoortig college zou zitten. Het is echter de vraag, of zo'n anderssoortig college In de huidi ge situatie met een beter financieel beleid op de proppen zou kunnen komen, dat tegelijkertijd voor meer populari teit onder de bevolking zou kunnen zorgen. Het verwijt dat aan 'andere' zaken teveel aandacht wordt besteed, zoals dat vanuit de stad dikwijls klinkt, Is ook wat al te gemakke lijk, omdat de marges waarbinnen met gemeentelijke uit gaven geschoven kan worden uiterst smal zijn. Het gaat immers om maar enkele procenten van de totale begro ting, waarvoor een afweging In de richting van 'doorgaan' of 'schrappen' mogelijk Is. TEGEN DIE ACHTERGROND Is het een dappere beslissing van B en W, om de onroerend goedbelasting voor huur ders van woningen en andere gebruikers, ondanks de ruimte die daar nog Inzit, niet extra te verhogen om zo tóch geld te krijgen waarmee wat voorzieningen kunnen wor den opgebouwd. Het argument, dat de burgers op dit mo ment eigenlijk al een te zware druk op de schouders heb ben, zal wellicht ook de mensen aanspreken die menen door het uitblijven van die voorzieningen gedupeerd te zijn. PH eiMiiiiiiinimiiiiiiiiiiiniiiTniiininnmimmnini:iiiiiiiiii:uiiiiiiii]!ii!Tnuiiiiuiiimiininiii!iis Schiedam Het was beestenweer het afgelo pen weekend. Zo dach ten ook twaalf stieren en een paard erover, want zij ontvluchtten de natte onbeschutte weilanden' op zoek naar een comfor tabeler plekje. Alsof ze het 'warmte-bedrijf van de ONS persoonlijk aan sprakelijk wilden stellen vertrapten de twaalf stie ren de plantsoentjes vlak voor de gevel van de ge bouwen in de Van Heek- straat Het ontsnapte paard liep los in de componisten- buurt in het noorden van de stad maar richtte geen schade aan. Politieagen ten hebben de stieren en het paard onder zachte dwang naar de weilan den teruggebracht. rnintiiiiiiiitniii i iiititnnii iinnmnii ninnimnimniiiiiiuiinnniiinDinuiiiiiuintnmiinniiin; Schiedam Door uiterst ontactisch optreden van de plaatselijke pop spreekbuis George de Haan is een politieke be leidslijn in het voordeel van krakers de mist in ge holpen. Enkele gemeente raadsleden kunnen het niet anders kwalificeren dan dat De Haan roet in 't eigen eten heeft gegooid. Dat zou dan komen, door dat de voorzitter van het popcollectief in Schiedam geen kaas heeft gegeten van de politieke verhou dingen, die er op dit mo ment nog steeds zijn bin nen de PvdA-fractie. Gisteravond verbaasden onge veer vijftien leden van mu~ ziekcollectief Het Slachthuis zich over de opstelling van De Vos. Tenslotte was hij, als eni ge socialist, komen kijken in Het kraakpand aan de Noord molenstraat, waar vroeger de distilleerderij van' Piet van Gent zat, en hij had er toen weinig bezwaren in gezien om de groep muzikanten voorlo- door Kor Kegel pig daar te laten. Komt tijd, komt raad, zo heeft De Vos ge dacht. Stel je voor dat de ge meente het pand een keer weet te verkopen, dan kan Het Slachthuis er altijd nog uitge zet worden. Die redenatie werd gevolgd en het had er schijn van dat verantwoorde lijk wethouder Herman Post hoorn hier warm voor liep. Tenslotte had de wethouder ook al bij twee eerdere kraak- acties (van clubhuiswerk Zuid op het GTB-terrein en van vier kunstenaars op het Oude Kerkhof) een milde opstelling betracht. Een subtiel beleid (zand ero ver) leek de betrokken politici ook nu de beste oplossing. Echter, in een fractievergade ring van de PvdA, waar ook leden van deze partij bij aan wezig mogen zijn, achtte De Haan het nodig De Vos aan zijn principe-toezeggingen ie herinneren. Het 'spel' met Posthoorn, waaraan de wet houder zelf mee had willen doen, was hierdoor verstoord. Want de naam Ton de Vos' behoort in de PvdA-fractie sinds de beruchte affaire-Ko- nings tot een gevoelig octaaf, waarvan vier muzikale noten de verdere fractie te hoog gaan. Men spitste dan ook de oren toen De Haan een en an der aankaartte en men stemde bijkans op voorhand tegen verdere medewerking aan de Vlaardingen Het college van Ben W voelt er voorlopig niets voor, de bevolking nóg zwaarder te belasten om de ruimte op de gemeentelijke begroting wat groter te maken. Dat zei wethouder IJsbrand "door Paul Houkes van der Velden (financien) gisteren tijdens de presentatie van de begroting voor 1982. Die begroting is weliswaar sluitend, maar er kan het ko mende jaar niets méér gereali seerd worden dan het minima le investeringsprogramma. dat in mei al bij het vaststellen van de meerjarenbegroting werd aanvaard. Het extra ver hogen van de belasting op on roerend goed, waarin met name bij het zogenaamde ge bruikersdeel (en niet bij het ei genarendeel, zoals deze krant vorige week abusievelijk meldde) nog ruimte zit, ziet het college als laatste redmid del, waar op dit moment nog niet naar gegrepen wordt Wanneer tijdens de begro tingsbehandelingen in de ge meenteraad amendementen worden ingediend, waarin wél om een extra verhoging van die OGB wordt gevraagd, dan zal het college die voorstellen zonder meer van de hand wij zen. „Ieder jaar worden de las ten toch al zwaarder. We vin den dat het zo langzamerhand al te veel is, wat de burgers moeten betalen," aldus Van der Velden. Ten opzichte van de veronder stellingen in de meerjarenbe groting, die in mei werd vast gesteld, gaat de burgerij er toch al wat op vooruit Was toen nog de bedoeling om al lerhande tarieven met 5% te verhogen; op aandringen van 'het rijk gaan de diverse tarie ven slechts 4% omhoog. Een uitzondering geldt voor hét rioolrecht waar in verband met de aanleg van de zuive ringsinstallatie De Groote Lucht extra geld voor moet worden betaald. Rek eruit Van der Velden ziet de finan ciële toekomst van de stad somber tegemoet „Alle rek is er uit We kunnen nu nog maar een minimaal investe ringsprogramma uitvoeren, waarin nog maar heel weinig echt nieuwe dingen zitten. De minder stijgende uitkering van het rijk en het feit dat de inflatie ieder jaar hoger is dan het percentage waarmee we onze tarieven maximaal mo gen verhogen zorgt er voor dat we steeds moeilijker komen te zitten." Vlaardingen heeft ook nauwelijks reserves meer, waar het een beroep op kan doen. De saldi-reserve, de ge meentelijke spaarpot, bevat nog maar. net twee miljoen gulden, maar hiervan zal over enige tijd al een miljoen moe ten worden gebruikt om de te korten bij gemeentewerken over de afgelopen jaren te kunnen dekken. „En als je nog eens zo'n tegenvaller hebt, dan heb je de rest van die saldi-re- serve hard nodig," meent de wethouder. Dat die gemeente lijke reserves in vergelijking met bijvoorbeeld Schiedam zo'n betrekkelijk laag bedrag omvatten is volgens Van der Velden goed verklaarbaar. „Wé houden niet zo van spaar pottenwe doen liever leuke dingen met ons geld. En we zitten nog steeds met het enor me bedrag dat we een paar jaar geleden uit de reserves moesten halen om de tekorten bij de AVE te dekken." Volgens Van der Velden zal er met het opstellen van de nieu we programma's voor de di verse politieke partijen terde ge rekening gehouden moeten worden met de weinige moge lijkheden. die er de komende jaren op financieel gebied nog zijn. „We zullen ons er de ko mende jaren als gemeente ter dege op moeten instellen, dat we alle zeilen moeten bijzetten om de infrastructuur te kun nen handhaven, om de be staande voorzieningen goed te onderhouden en de stad niet te laten verpauperen. Dat alleen al zal moeite genoeg kosten." Wethouder IJsbrand van der Velden bij de presentatie van de begroting voor 1982. „Alle rek Is er uit." lüiimiiiiiiniriiinnminiiiiiininiiimiitiiiininiiiiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiiuiniiiiiiiiitiiiirifinn! Vlaardingen Tijdens de Vredesmarkt van afgelo pen zaterdag heeft Vlaar dingen kennis kunnen maken met het werk van Theatergroep Sieklus. De verdere Vredesweek ko men we de groep tegen op "allerlei scholen In het Rijnmondgebied waar ze het themastuk „Rood blauw" opvoeren. -Gisteren waren het de v.d.Schaar- en de Talmaschool .die de Sieklusakteurs mochten verwelkomen. Vandaag was het de P.A. in Rotterdam en morgen zijn twee Maassluise 'scholen aan de beurt: om elf .uur het Anker en om half twee De Ark. Tot woensdag 30 september bezoekt de groep nog de Pax Christi«school, de „Kleuter- kweek" en het Kompas. Rood blauw is een toneelstuk waar in de kinderen zelf meespelen en op een begrijpelijke manier worden ingewijd in de troebe len van oorlog en vrede. Dode lijke zaken, teruggebracht tot Mevrouw K. van Wit- zenburg-Langendoen werd gisteren In haar huls aan de Vlaardlngse Maasstraat door burge meester Kleboom gefeli citeerd. Het was maan dag precies honderd jaar geleden dat zij In Vlaar dingen geboren werd. Schiedam De nieu we openingstijden voor Schiedamse win kels bezorgen alleen het CDA enige gewe tensnood. Volgens de oudste van deze partij in de Schiedamse ge meenteraad, Jan de Koning, is het denkbaar dat een win kel straks ook op zaterdag tot middernacht open zal blij ven. Liever 2ag hij op die dag als uiterste tijd elf uur 's avonds. Want, zo betoogde de raadsnestor gisteravond, als er in de stad evenementen Schiedam Een dertienjarig Schiedams jongetje is gewond geraakt aan hoofd en rug toen hij cowboytje aan het spelen was op het Beethovenplein. Hij reed met zijn fiets onder een hekje door en wilde zich aan een stang optrekken terwijl zijn fiets rechtdoor bleef rijden. De jongen miste echter het nekje en viel pakweg twee meter naar beneden. Hij is in het Holy- zi ekenhuis opgenomen. 2ijn en er zijn nog winkels open tot 24.00 uur zaterdaga vond, dan moet het perso neel van gemeentewerken daarna nog dranghekken weghalen en andere rompa- lopm opknappen en dat kan niet, want dan is het zon dag. Volgens De Koning, afkom stig uit de CHU, kunnen er bij de gemeente mensen wer ken die er bezwaar tegen hebben om op zondag te werken. Wethouder Reinier Scheeres maakt daar geen punt van, want volgens hem zijn de gemeentelijke dien sten groot genoeg om m dat geval anderen in te zetten. Het bezwaar van De Koning dat er ook nog Schiedam mers zijn, die liever niet zien dat er op zondag gewerkt wordt, ook door anderen niet, kon Scheeres evenmin overtuigen. „Als we ons overal iets van aan moeten trekken!" zo riep hij later uit. krakers, uitsluitend omdat de beruchte 'minderheid van vier' vóór zou zijn. Zo streng ■werd het niet gesteld, maar toch gisteravond bleek het resultaat Het bleek toen ook dat De Vos en de zijnen (Die- lemans, Van der Lugt en Ko- nings) tot het fractiestandpunt gehouden waren, hoewel vol gens ingewijden deze plotse ling terughoudende opstelling niet zo hard als 'fractiediscipli ne' kon worden uitgelegd, want daarvoor was het onder werp niet 'politiek gevoelig' fenoeg. Eerder was hier spra- e van een 'verkooptechniek' die door De Haan als direct belanghebbende gefrustreerd was, zo wil het relaas van de ingewijden. Klein links Gisteravond waren, ongeacht dit interne PvdA-spel, de drie kleine partijen in de Schie damse gemeenteraad meer dan juichend over de kraak van het Piet van Gent-pand aan de Noordmolenstraat Hoewel fi nancieel wethouder Reinier Scheeres wilde doen geloven dat door het kraken de even tuele verkoop van het pand aan niet nader te noemen ge gadigden in gevaar zou kun nen komen, zeiden CPN, PPR en D'66 dat er goede gronden waren voor het Kraken en dat er verder niet moeilijk over gedaan moet worden. Op nieuw, zoals de laatste tijd al gebruikelijk was, verenigde 'klein links' zich in Schiedam tegen het machtsblok van PvdA en CDA, waar nu ook de VVD tijdelijk aan meedeed, en opnieuw kon men het niet verder brengen dan feitelijke kritiek. Ulferd Bruseker (CPN): „Ik geef de krakers groot gelijk dat ze dit doen. De opknap beurt van de Sint Joris Doeae is veel te gering om alle pop groepen in Schiedam te kun nen huisvesten en bovendien wordt al sinds 1978 om ruimte gevraagd, terwijl er zoveel panden in de stad leegstaan." Ook Herman Noordegraaf van de PPR verklaarde hieruit de kraakactle. „Er staat zoveel leeg, dat kost de gemeente al leen maar geld. Wij vergeten soms hoeveel het onderhoud aan een leegstaand gebouw kost: dat verpaupert sneller dan een gebouw dat continu in gebruik is. Zo denk ik wel eens: wès de Lindenhof maar gekraakt, dan had het de ge meente veel geld bespaard!" Deze indirecte uitnodiging tot kraak van het voormalige weeshuis aan de Lange Ach terweg deed zelfs het rumoer in krakerskring verstommen. Tussendoor zei Rob Hijmans (D*66) dat kraken soms beter lijkt „dan braaf overleg, waar na je braaf moet wachten". Uit het feit dat wethouder Her man Posthoorn de betreffende kraakactie niet wilde bespre ken in de commissie voor cul tuur, sport en jeugd (CSJ) want Posthoorn wilde daarin alleen ingaan op de mimtepro- blematiek in het algemeen leidde Hijmans zelfs af dat er dan maar een nieuwe verorde ning op de raadscommissies moet komen. De democraat vindt het logisch dat commis sies zelf uitmaken of zij ie mand of een groepering bena deren, in plaats van dat B en W dat van tevoren bepaalt Schiedam Het jongerencafé De Goudsbloem houdt vast aan een traditie. Ook dit jaar zal Iedere donder dagavond (onder voorbehoud natuurlijk) een popgroep het podium betreden. Aanstaande donderdag spelen de Flardingha Blues Slempers in het café aan de Anna Zus terstraat De groep, opgebouwd rond Ron Boers, speelt zoals de naam al doet vermoeden oude bluesmuziek. Het optreden begint om onge veer half tien. De toegang is, ook al traditioneel, gratis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3