SCHIEDAMSCHE COURANT Nieuw Passage in Schienoko Ik „neem- de proef krant Burgemeester Wim Kieboom neemt 1 januari afscheid Agenten moeten betalen voor 9arrestatie-geweld* Bewoners energiebewusthuis moegen zaak niet laten tochten. Pagina twee. Welstandscommissie nieuwe stijl: nog niet iedereen tevreden. Pagina drie. Tennis-topnaar Viaardings centrum. Pagina vier. Tennis- exploitant ziet 'zwarte kas' in gevaar komen Zwendel met vals geld: kroegbaas geen schuld bniids snow son|a Noodgreep Vaartland duurt anderhalf 1 Elly en Anita in Vlaar dingen vMMMÈ"'''1 W0SÓ-- Glazewasser valt 40 meter: op slag dood 'Verkoophuidig theater aan C A' Wilton voldoet nog steeds aan NAVO-eisen Woensdag 23 september 1981- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no- 186 Vlaardingen .Afbreken die handel!" Heel ferm Is PvdA- fractieleider Hans Versluys In zijn oordeel over de planten» kas die tennisexploitant J. Hoogendijk illegaal heeft la ten neerzetten bij zijn woning en tennistentrum aan de Zwa- nensingel 7. Ook de andere po litieke partijen zijn van me ning dat -Hoogendijk-de regels, ongetwijfeld kent en dan niet moet proberen zonder toe stemming een plantenkas te bouwen, maar zij drukken zich nog niet zo krachtig uit als Versluys. D'66 is het buiten beentje: Don Rodrigues maakt als enige geen enkel punt van de 'zwarte kas* en er zijn dan ook behoorlijk wat grapjes ge maakt over de politieke ge aardheid van tennisfenomeen Hoogendijk. Rodrigues vindt het sop de kool niet waard om er nog in de gemeenteraad over te gaan bekvechten, en ook wethouder Bas Goudriaan verwondert zich over de kennelijk grote problemen. Maar VeiSuys maakt er een principe-zaak van. Hoogendijk deed al eer der zoiets, buiten de voorge schreven regels om, en dat moet volgens de PvdA'er maar eens uit zijn. Behalve de kas moet Hoogendijk ook het bij behorend hek afbreken, als Versluys in de eerstvolgende vergadering van de gemeente raad zijn zin krijgt. Rotterdam De Schiedamsc kroegbaas die twee weken ge leden terecht stond wegens medewerking aan een zwendel met vals geld, is gisteren vrij gesproken. De café-eigenaar is elke betrokkenheid bij de zwendel blijven ontkennen. Tegelijk veroordeelde de rechtbank wel een Maassluizer die het valse geld in Utrecht heeft proberen uit te geven en Jaar tegen de lamp liep. De Maassluizer is veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. Subsidïar kreeg hij een geldboete van duizend gulden en 20 dagen onvoorwaardelijk. ADVERTENT! S 29 september. bnadshuts Rotterdam Dordrecht Gouda Wim Kieboom: weg per t januari. Vlaardingen Wim Kie boom <63) zal per 1 januari 1982 afscheid nemen als burgemeester van Vlaar dingen. Tijdens een beslo ten gedeelte van de ver gadering van de commis sie voor algemene zaken heeft hij maandagavond 'de fractieleiders en ande re raadsleden van bijna alle partijen van dit be sluit op de hoogte gesteld. De officiële mededeling is gedaan in een brief, die Kieboom maandag aan de gemeenteraad heeft ge schreven. Burgemeester Kieboom geeft in zijn brief aan, dat hij 'om persoon lijke redenen* ontslag heeft ge vraagd. Wat die persoonlijke rede nen zijn heeft hij niet vermeld en volgens woordvoerders op het stadhuis wil hij daar ook niet ver der over uitwijden. Vast lijkt te staan, dat zijn vertrek niets te ma ken heeft met politieke redenen. Kieboom heeft al eerder laten doorschemeren het langzamerhand tijd te vinden om zijn taak als bur gemeester neer te leggen, om meer ruimte te krijgen voor andere za ken. Het ziet er naar uit, dat hij gebruik zal maken van de ver vroegde uittredingsregeling (VUT). Kieboom is burgemeester van Vlaardingen sinds 16 mei 1975. Daarvoor was hij sinds september 1953 lid van de gemeenteraad van Utrecht, -waarvan de laatste vijf jaar als wethouder. Daarnaast heeft hij vele andere functies be kleed als vakbondsbestuurder, als lid van de Partijraad en het partij bestuur van de Partij van de Ar beid, maar bijvoorbeeld ook als lid van het Bestuurlijk Beraad Politie en het Centraal Georganiseerd Overleg Politie, alsmede in diverse commissies en organen van de Vereniging Nederlandse Gemeen ten. De laatste tijd is hij ook en thousiast bezig als lid van lid van de Adviescommissie voor Vreem delingenzaken. De verwachting is dat hij ook na zijn pensionering veel werk op allerlei terrein zal blijven verrichten. Het plotselinge afscheid van Kie boom heeft in politiek Vlaardin gen overigens de nodige beroering gewekt. Velen spreken van een to tale verrassing en hier en daar is er ook wat ongenoegen over de korte termijn, waarop een opvol ger voor de burgemeester gevon den moet worden. De eerste reacties op bet vertrek van Kieboom op pagina drie. Renovatie dri j ft 200 bejaarden container in Samen lagen ze gistermor gen In de Koningin Wilhelmi- nabaven: de EJfy en de Anita. De twee voormalige Vlaar- dlngse vissersschepen kwa men gezoute haring uit Dene marken lossen bij het pak huis van de Visserij Maat schappij. Al Jaren mag met beide schepen niet meer ge vist worden, .nadat de.regK. stratle' bij de sanering van de haringvisserij werd Ingetrok ken. De eigenaars (Kwakkelstein en de Visserij Maatschappij) zetten de Elly <VL 73) en de Anita (VL 34) sindsdien in als transport- of als hotelschip. In al die jaren kwamen ze echter niet meer in Vlaardin gen. Meestal werd IJmuiden aangedaan. Voor het laatst waren ze in de stad bij het zeven honderdjarig bestaan in 1973, beide nog als. echte vissersschepen. De Elly is gistermorgen ver trokken. Het andere schip kiest morgen het ruime sop. Ook arrestant krijgt boete Rotterdam Twee Schiedam se agenten zijn door de Rotter damse rechtbank veroordeeld wegens mishandeling van een verdachte. Ook die Verdachte' werd gisteren door de recht bank veroordeeld: wegens ver zet .tijdens zijn arrestatie. In alle drie .de gevallen gaat het om geldboetes. De straf voor de agenten is hoger uitgeval len dan die voor hun arres tant Alle drie de straffen zijn conform de eis van de Officier van Justitie. De 27-jarige hoofdagent en de 24-iarige agent zijn volgens de rechtbank tijdens de aanhou- Maassluis De 32-jarige gla zewasser G. J. Martens uit Hellevoetsluis is gistermiddag na een val van ongeveer 40 meter op het trottoir van de Merellaan terecht gekomen. De man was door de fatale val op slag dood. De Hellevoetsluizer was ra men aan het zemen ter hoogte van de vierde etage van het negen verdiepingen tellende flatgebouw. Hij maakte daarbij gebruik van een zogenaamd bootsmansstoeltje: een plank die aan touwen is bevestigd en die men zelf omhoog en om laag kan bewegen. Vermoede lijk heeft de man met het touw een fout gemaakt, zo veron derstelt de Maasslnf.se politie. t ding van een 37-jarige Schie dammer te ver gegaan. De agenten hebben hun arrestant 'tot bloedens toe geslagen' na dat hij een losrukkende bewe ging had gemaakt De Schie dammer taakte daardoor ge wond en moest in het zieken huis worden opgenomen. Pas later bleek dat de verdachte slechts moest worden aange houden omdat drie bekeurin gen nog niet waren betaald. Hoewel de agenten tot voor de rechtbank hebben volgehou den dat de man slaande bewe gingen in hun richting had ge maakt, zijn er verschillende getuigen geweest die geen ver weer bij hem hebben waarge nomen. Ook de man zelf ont kende in de richting van de, agenten te hebben geslagen. De rechtbank heeft nu uitge sproken dat de arrestant zich wel degelijk tegen de agenten heeft verzet, maar dat dat voor de agenten geen reden had moeten zijn om zoveel geweld toe te passen. De veroordeling door de Rot terdamse rechtbank heeft voor de agenten geen verdere con sequenties: hun carrière bin nen de politie komt volgens Hoofdinspecteur Piet van der Hengel niet op de tocht te staan. Van der Hengel in dat verband: „Zij zijn nu door de rechtbank gestraft, dan is het niet goed als wij ze ook nog een keer straffen. De hoofdagent krijgt een boete van 600 gulden of twaalf da gen gevangenisstraf; zijn colle ga een boete van 400 gulden acht 8 dagen cel en de arres tant 250 gulden of vijf dagen. Schiedam Steeds luider gaan in de PvdA-fractie stemmen op om het Passa- fetheater te sluiten. Ver- oop van het theatercom plex aan C A wordt het meest voor de hand liggend genoemd. Hoewel de mode gigant nu slechts op hon derd meter afstand van de Passage is gevestigd, zou af braak van de schouwburg- bioscoop en vestiging van C A op deze plaats op lan gere termijn uiterst voorde lig voor deze firma kunnen zijn. In de PvdA ziet men het hart van de Schiedamse binnenstad al opnieuw kloppen. Bovendien, zo lij ken de voordelen, kan met de opbrengsten van de ver koop van het Tassagethea- ter aan C&A gemakkelijk een nieuw theater worden bekostigd in Schienoko, de oude Schiedamse branders- buurt. Tegen deze rigoureu ze plannen, hoewel zij nog geheim heten te zijn, is in middels al verzet op gang gekomen. Er zijn in de PvdA-fractie twee stromingen, beide een minderheid vormend in deze partij, die sluiting van Passage voorstaan. De ene flank wordt gevormd door het financiële blok, bestaan de uit 'het eeuwig trio': wet houder Reïnier Scheeres, Aad Wiegman en senator Jan Simons. Tot de andere vleugel rekent men de cul- tuurgerichte fractieleden, wethouder Herman Post hoorn, Ton de Vos en Huub de Ruiter. De eerste groep wil volgens een insider de gelden, die uit de verkoop van Passage vrijkomen, besteden aan al lerlei prioriteiten, vooral gezien de volgens Simons bij herhaling gememoreerde uiterst moeilijke economi sche omstandigheden van' het land. Het geld 'ver dwijnt' in dat geval in de al gemene middelen en wofdt verspreid over tal van acti viteiten. De andere groep zou met het geld een nieuw theater willen bouwen in de oude brandersbuurt (Schienoko), die op het ogenblik toch al zo goed als verpauperd is. Met de komst van een thea ter, dat meer afgestemd zou zijn op de Schiedamse be hoefte dan het huidige Pas sage, zou op het historische karakter van deze buurt nauwelijks meer inbreuk worden gepleegd. Het zou volgens het culturele PvdA- blok vooral moeten gaan om een theater met een vlakke vloer, in tegenstel ling tot het huidige Passage theater, zodat na de activi teit van een plaatselijke zang-, muziek- of toneel groep ook nog aar dansen of aan bingo gedaan zou kunnen worden, omdat daarnaar nu eenmaal de be hoefte uitgaat De Schie dammers kunnen die be hoefte in het huidige Passa ge niet uitleven, meent men, en daarom zou dit theater nimmer geschikt ge maakt kunnen worden voor een breder publiek noch voor de amateuristische kunstbeoefening, noch voor de passieve cultuurbeleving in de stad. De realiseringskans van een nieuw Passage in Schienoko groeit volgens politieke insi ders met de dag. Indien hun waarneming juist is, staat een recente uitspraak van verantwoordelijk wethou der Herman Posthoorn daarmee in schril contrast. Posthoorn ontkende begin juni tegenover onze krant dat Passage gesloten zou worden. De politieke waar nemers rekenen hem nu echter tot het culturele blok dat pro-verkoop aan C A zou zijn. Overigens deed de wethouder zijn uitspraak over Passage nog geen week, voordat in het finan ciële blok van de PvdA en ook in andere partijen allerlei verwensingen wer den uitgesproken over het financieel beleid (de exploi tatie) van het Passagetnea- VXaaxdingen Een ingrijpende renovatie van het Vlaardingse verzorgingstehuis Vaartland zal de 200 be jaarde bewoners ertoe dwingen gedurende anderhalf jaar in wooncontainers te leven. Deze oplossing wordt als een uiterst pijnlijke gekenschetst, maar er lijken geen betere alternatieven voor handen. Een gefaseerde aanpak zou ruim vier jaar vergen, waarmee de be jaar- den van Vaartland nog minder gediend zijn. De wooncontainers komen, zoals de tekeningen laten zien, achter het hervormde tehuis aan de Holysingel te staan, dicht op elkaar wegens het nij pende ruimtegebrek. Gistera vond had in de vergadering van de commissie stadsontwik keling eigenlijk alleen PvdA- raadsïid Willem Kwakkelstein hierover zijn bedenkingen. De locatie voor de wooncontai ners, op een steenworp afstand van rijksweg 20, spreekt hem feenszins aan. Liever zou hij oor afspraken met onder meer het rooms-katholteke be jaardentehuis De Meerpaal aan de Willem de Zwijgerlaan ge regeld zien, dat er nog contai ners mogen staan in de grote tuin achter dit complex, want dat zou de bewoners in hun schamele noodhuisvesting heel wat geluidsoverlast besparen. Het probleem hierbij is echter en burgemeester en wet houders van Vlaardingen heb ben daar in hun vergadering gisteren een zwaar punt van gemaakt dat de 200 bewo ners van Vaartland zo'n geslo ten gemeenschap vormen. So ciaal gezien is het ook geen pretje, als zij verspreid over de wijk in containers zouden gaan wonen. Bovendien, als men naar alternatieven gaat zoeken, komt de tijdsplanning in gevaar en dreigt de ge meente flinke subsidies te ver spelen. Daarom zal haast gebo den zijn. Wethouder Bas Goudriaan kondigde gisteravond in het stadhuis aan dat in de komen de raadsvergadering de beslis sing moet worden genomen. Ook de commissie voor volks gezondheid moet zich er nog over buigen, want de sociale en psychische gevolgen voor de oude Vaartlanders mogen niet onderschat worden. Het college van B en W geeft toe hiermee nog grote problemen te verwachten. „Ik weet alleen geen betere oplossing," zei Goudriaan, en dat moesten CDA, VVD en D'66 hem nage ven. Ook voor de PvdA'ers gold dat, maar zij willen het advies van de commissie ge zondheidszorg nog afwachten alvorens een besluit te nemen, en bovendien is er Kwakkel - steins suggestie die nadere, aandacht krijgt. Schiedam De Schie damse scheepswerf Wil ton -Fijenoord voldoet nog steeds aan de kwaliteits eisen die door de Noord Atlantische Verdrags Or ganisatie (NAVO) worden gesteld. Onlangs ziin de zogenaamde kwaliteits zorgcertificaten door het ministerie van defensie voor twee jaar verlengd, waardoor WF werkzaam heden voor de marine kan blijven uitvoeren. De twee certificaten zijn verlengd na een grondig onderzoek door het minis terie en gelden voor de af deling nieuwbouw/marine .en de technisch-weten schappelijke afdeling. Door de directie van het bedrijf wordt de verlen ging van de certificaten tiiteraard een bijzonder goede zaak' genoemd. JIL Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1