SCHIEDAMSCHE COURANT Inspraak mag niet ten koste van raad' Zuid tegen commissie voor stadsvernieuwing Bejaardenbonden willen beroep tegen99 Ik de proef Ondernemers woedend op wethouder PvdA wil Kroon- procedure tegen inkrimpen veerdienst Gorzen blijft Gusto trouw \iCCr-- SPORT IN DEZE KRANT Nieuwe verordening in concept gereed Voorstel politiek maakt bewoners achterdochtig Verslaafden stelen voorf 40.000betaalkaarten Tegenwerking plan kraakpand' beangstigd college Diverse commissies vergaderen 9s middags ;&a Maandag 28 september 1981 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 189 iSPA®**'® Maassluis De fractie van de PvdA heeft er bij het college van B en W op aangedrongen, de Kroon te verzoeken het .provinciale besluit tot inkrim ping van de veerdienst Maas sluis Rozenburg te vernieti gen. De fractie wijst op de mo gelijkheid, die in de provincie wet staat aangegeven, dat de Kroon tot zogenaamde 'sponta ne vernietiging' of schorsing ^van provinciale besluiten kan overgaan, wanneer deze be sluiten in strijd zijn met de wet 'of het algemeen belang. £Wij zijn v^n mening dat het besluit in strijd is met het alge meen belang, omdat het open baar vervoer van personen en góederen door deze beslissing ernstig zal wc "den belemmerd. Verder heeft deze beslissing ièer ingrijpende gevolgen voor rie werkgelegenheid. Gesteld 'kan zelfs worden dat deze be slissing op gespannen voet Staat met het sociaal grond recht 'recht op arbeid'. Zeker de overheid dient zich terzake ontslag met grote terughou dendheid op te stellen," aldus de brief van de PvdA-fractie aan het college van Maassluis. De fractie wil ook laten bekij ken, of een kort geding tegen de provincie haalbaar zou zijn. Een zogenaamde Arob-proce- dure bij de Kroon komt om ju ridische redenen niet in aan merking. De PvdA'ers stellen tevens voor, contact op te ne men met de vakbonden en met de gemeente Rozenburg, om te zien of er gezamenlijk actie kan worden onderno men. De provincie heeft onlangs be sloten, de veerdienst wegens de hoge kosten terug te bren gen tot een dienst met twee overtochten per uur. Het aan tal veerboten kan hierdoor met één worden terugge bracht Door deze maatregel zullen 22 werknemers moeten worden ontslagen. Tamboer- en trompetterkorps krijgt veel belangstelling Schiedam Gusto en de Gorzen blijven toch altijd nog twee handen op één buik. Zaterdag mocht het.tamboer-., en trompetterkorps van de voormalige scheepswerf niet klagen over de belangstelling, die het vanuit de Zuid- schiedamse wijk nog kreeg. Gusto, of het nou werf of fanfare is, blijft een begrip in Schiedam. Bij de werf op de Maasdijk, die momenteel hardnekkig aan het verpauperen is en al geruime tijd te koop wordt aangeprezen door Kok Beheer, vond zaterdag een rom melmarkt plaats van het Gusto-korps en dat ging verge zeld van een fancy-fair en andere (muzikale) activitei ten. Donderdag had .de TT Gusto dit gebeuren al inge leid, De harmonïevereniging was de hele Gorzen doorge- banjerd om de aandacht om de zaterdag-acties te vesti gen, want waar ging het al met al om? Om het voortbe staan van Gusto! De tamboer en trompetters zijn sinds het opheffen van de werf niet al te ruim bij kas meer en men had dringend geld nodig voor nieuwe uniformen en nieuw instrumentarium. De eerste financiële middelen van het totaal benodigde bedrag zijn zaterdag inderdaad binnengevloeid. Niet alleen Ri chard Dercks (foto) was verantwoorde lijk voor de halve faalbeurt van SW tegen Heracles. De Schiedammers hadden dolgraag hun doelsaldo wil len opvijzelen, maar bleven ste ken op een ont= nuchterend 2-2 ge lijkspel. Beter verging het PPSC en Zwalu wen, die beide hun twee competltie- trefffen in winst omzetten. Bij de zaterdagse KNVB'ers was er ditmaal overigens alleen een negatief resultaat voor HVO. Ook Excel sior M boekte de tweede zege op rij. Hermes DVS Is er nog lang niet, dat kon zelfs de scha mele 1-0 winst op tugdunum niet verdoezelen. VFC kreeg thuis van Blauw Zwart met 5- 1 een gevoelige afstraffing. Ursus was uitstekend op dreef en liet Bloemhof met een 6-2 nederlaag huiswaarts keren. Verslagen van af deze wed strijden en nog veel meer sportnieuws treft u op de pa gina's 4, 5 en 6. I. Vlaardingen De organisatie van Vlaardingse ondernemers (OVO) is woedend op financiën- wethouder IJsbrand van de Velden (PvdA). In twee brieven aan de gemeenteraad beklagen de widememers zich over enkele uitspraken van dawethouder over de OVO en in het bijzonder aan het adres van bestuurslid Jan Bulva. öe gewraakte opmerkingen gaan over de pro testactie die de ondernemers indertijd hebben gevoerd tegen het verhogen van de waarborg sommen voor de gas- en elektrarekening en witóen zijn gemaakt in een bespreking tussen weth0uder en een aantal ondernemers en tjjottis een vergadering van de raadscommissie WDpr financiën en bedrijven. Volgens de ondernemers zou wethouder Van der. Velden hebben geprobeerd de bestuursle den yan de OVO zwart te maken door te ver kondigen dat zij zelf wel de verhoogde waar borgsommen betaalden, terwijl zij hun leden opriepen dat niet te doen. Overigens hebben gemeente en ondernemers inmiddels een ak koord bereikt over de waarborgsommen. De ondernemers beweren dat Van der Veldens uit spraken zijn bevestigd door enkele raadsleden. Vooral bestuurslid Jan Bulva voelt zich zwaar genomen door de wethouder. In een vergade ring van de raadscommissie voor financiën en bedrijven probeerde hij de zaak recht te zetten, maar hem werd het inspreek recht ontzegd door wethouder Van der Velden. De ondernemers menen dat de wethouder 'met dit soort onzin delijk gepraat de verhouding bederft tussen ge meentebestuur en de ondernemersorganisaties'.. Desgevraagd verklaart wethouder Van der Velden dat de beschuldigingen van de onderne mers onjuist zijn. Verder wil hij niets over de 7a aV kwijt voordat B en W een antwoordbrief aan de ondernemers hebben opgesteld. Schiedam De Sehïedamse gemeenteraad krijgt in de nieu we inspraakverordening van de gemeente Schiedam veruit de belangrijkste rol toebedeeld. Het is de raad die bij elk be leidspunt moet aangeven hoever de inspraak van de bevol king mag gaan. De raad kan zelfs bepalen dat de Schiedam mers op bepaalde beleidspunten helemaal niet mogen mee-' praten, bovendien bepaalt men of er al dan niet ambtelijke hulp wordt gegeven aan de insprekende burger. Dat alles valt op te maken uit de concept-inspraakverorde ning die vrijdag is verschenen. Het belangrijkste doel van de inspraakverordening is het verkleinen van de afstand tus sen burger en gemeentebe stuur. Maar heel duidelijk geeft de inspraakverordening zelf al de grenzen aan van de burgerlijke bemoeiingen. De gemeenteraad mag geenszins buiten spel komen te staan; letterlijk schrijft men in de be leidsuitgangspunten bij de ver ordening dat 'de verdere de mocratisering niet ten koste mag gaan van de gemeente raad'. Kortweg betekent dit dat de invloed van de burger kan worden vergroot, maar dat de raad telkens bepaald tot hoever die invloed gaat De nieuwe inspraakverorde ning, waar al sinds 13 maart IS73 nhïi wordt gewerkt, is nog slechts een concept-verorde ning. Voordat hij in werking treedt en de Schiedam se bur ger bepaalde garanties op in spraak biedt, zal hij nog in de commissies voor algemene en bestuurlijke zaken en vorming en recreatie en in de gemeen teraad worden behandeld. De nieuwe verordening heeft be trekking op alle gemeentelijke beleidsterreinen en moet dan ook worden gezien als een -Traam verordening' waarbin nen afzonderlijke regelingen mogelijk zijn. De inspraak öp de inspraakve rordening is volgens het ge meentebestuur goed verlopen. Men schrijft dat nagenoeg alle suggesties, die zowel schrifte lijk als mondeling zijn gedaan, in de het 33 pagina s tellende boekwerk zijn overgenomen. Schiedam De bewonersvereniging Schiedam-Zuid voelt niets voor een extra commissie voor de stadsvernieuwing. Tgn on rechte zou dan namelijk de indruk worden gewekt dat stadsver nieuwing geheel los moeten worden gezien van andere proble men. De vereniging schrijft dat aan de initiatiefnemers: de raadsleden Noordegraaf en Van Kleef, en de bewonersvereni ging Schiedam-West. Bovendien zijn brieven verstuurd naar de plaatselijke pers. Eerder toonde het CDA zich een tegenstander van het instellen van weer een nieuwe commissie. Zuid juicht het toe dat de poli tiek meer interesse voor de in gewikkelde problematiek toont, maar bestrijdt dat zoiets via een nieuwe commissie zou moeten gebeuren. Opnieuw zou dan 'van bovenaf, vanuit een rokerig vergaderzaalQe' over de stadsvernieuwing worden beslist. De wijk ziet veel meer heil in het werken in de wijken zelf. De politieke partijen zouden hun leden moeten activeren actief meer, te gaan werken in de stadsver nieuwing. pas dan zou een dui- dehj! inzicht in de werkelijke Sroblemen kunnen ontstaan, 'it de brief van Zuid blijkt ook achterdocht jegens het ini tiatief. Het gemeenteraadsbe- leid tot nog toe kan volgens de vereniging niet 'stsdsvemieu- wings-vriendelijk' worden ge noemd. Men wijst daarbij op de verhoging van de onroe rend goed belasting, waardoor mensen die hun woning op knappen extra moeten betalen. Verder noemt Zuid het voor stel tot invoering van een goed huurcontract, iets wat ondanks positieve reacties uit de poli tiek nog steeds niet is gebeurd. Als laatste haalt de club uit Zuid het eigen stadsvernieu- wingsprogramma aan, dat twee jaar geleden aan de ge meenteraad is verzonden, maar waarop nooit is gerea geerd. De door Zuid geconstateerde politieke passiviteit leidt de vereniging tot de conclusie dat een nieuwe commissie voorlo pig niet moet worden inge voerd in Schiedam. Wellicht kan het in de toekomst, voegt de vereniging echter toe. Maar dan moet duidelijk worden ge maakt wat die commissie pre cies moet doen ën moeten de verschillende politieke par tijen duidelijke standpunten innemen. Vlaardingen Met de arres tatie van twee Rotterdamse heroïneverslaafden heeft de politie de serie diefstallen van giro-betaalkaarten in de Holy- wïjk opgelost. Het tweetal 21 en 31 jaar had betaal kaarten met een totaalwaarde van circa veertigduizend gul den uit brievenbussen in flats gelicht en daar inmiddels al dertigduizend gulden van geïncasseerd. De politie is het duo op het spoor gekomen aan de hand van inlichtingen van personeel van benzinestations, waar de Roterdammers de betaalkaar ten verzilverden. De dieven volgden telkens de zelfde werkzwijze. Een van hen volgde de postbode op zijn ronde in de Vogelbuurt en let te goed op in welke brieven bussen een envelop met giro betaalkaarten werd gedaan. Eveh later kwam zijn maat dan terug, die de bussen open brak en er met de buit van door ging. Geïnd werden de cheques telkens bij een benzi nepomp. De Rotterdammers haalden slechts voor enkele tientjes benzine en betaalden dan met een kaart, waarop zit het maximum-bedrag 200 gulden invulden. De meeste pompbedienden hadden geen argwaan als de mannen zeiden hun giro-pasje niet bij zich te hebben. i Vkardingen Twee ouderenbonden in Vlaar- «ögen, de ANBO en KBO, gaan zich inzetten *|>pr het behoud van de voormalige detailban- ®kchool aan de Westhavenkade. Het pand is "Otnenteel gekraakt en de bezetters willen er *60 cultureel centrum van maken. De oudere-' Organisaties vinden dat prima. Hen gaat het dat de gemeente op die plaats geen be- fttrdenflat van twintig verdiepingen neerzet hebben al aangekondigd de plannen van de toeente te blijven bestrijden, desnoods voor fekxoon. De gemeente Vlaardingen is voornemens haar plan door te voeren. Meerdere malen is, van die zijde, gerefereerd aan de grote behoefte aan be jaard en woning en èn de belabberde financiële situatie van het Vlaardings grondbedrijf. Een bejaardenflat zou een exploitatieoverschot ople veren en ook zonder meer volstromen. De plaatselijke afdelingen van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen en de Katho lieke Bond voor Ouderen, die als belangheb benden niet bij de planvorming betrokken zijn geweest, wijzen het plan echter af. Zij vinden een 'torenflat' waanzinnig en de locaüekeuze (een industriegebied, en een emdje van winkels verwijderd) helemaal verkeerd. Secretaris Lammers van de ANBO vertelde twee weken geleden voor de Var a-radio dat zijn bond zich tegen het plan zal blijven verzet ten en, wanneer dit noodzakelijk is, bezwaar schriften bii gedeputeerde staten en desnoods de kroon zal indienen. Het Vlaardingse college schrok enorm van deze mededeling en nog die zelfde week zat de ANBO in één van de luxere kamers van het gemeentehuis. De ouderenbond is echter op hetzelfde standpunt blijven staan. Nadelig voor de bezetters is dat een bezwaar schrift pas kan worden ingediend wanneer het bouwplan ter inzage ligt. Tegen de sloop van het pand kan derhalve slechts geageerd wor den. De beslissing hierover ligt volgende week woensdag bij de gemeenteraad. Wanneer het voormalig schoolgebouw tegen de vlakte is en er bezwaarschriften tegen het be jaardencentrum komen, dan hikt Vlaardïnger geruime tijd tegen een 'gat' op de Westhaven kade aan. En dat is iets, waar het geroeentebe stuur zich, begrijpelijk, liever niet mee gecon fronteerd ziet. Vlaardingen Diverse raads commissies van de gemeente Vlaardingen Zullen in de na bije toekomst 's middags gaan vergaderen. De maatregel is een uitvloeisel van de bezuini gingsmaatregelen, die Vlaar dingen wil nemen. Het ziet er naar uit dat die vergaderingen pas laat in de middag zullen beginnen, rond vier uur, zodat de meeste raadsleden in de ge legenheid zullen zijn zich van hun werk vrij ta maken. De werkgevers zijn verplicht een raadslid, dat in hun dienst is, daarvoor vrij te geven. Een uitzondering zal gemaakt worden voor die commissies, waarbij veel publiek te ver wachten is. Zaken als stads vernieuwing blijven in de avonduren behandeld worden, want volgens diverse raadsle den mag men van de inwoners van Vlaardingen niet ver wachten dat zij een snipperdag nemen om van de inspraak ge bruik te kunnen maken. Ook de vergaderingen van de ge meenteraad blijven als regel op de avonden gepland. De zaak is de afgelopen weken al tijdens verschillende com missievergaderingen aan de orde geweest. Er waren slechts weinig raadsleden, die de mid dagvergaderingen helemaal niet zagen zitten, terwijl ande ren er veel juist heil in zagen. SGP'er Rien Lensvelt zag naast de mogelijkheid om op 'die manier geld uit te sparen (personeelskosten bodes, ver lichting en verwarming stad huis) nog andere voordelen. De kleine fracties, zoals die van SGP/GPV, D'66 en PSP, krijgen als een deel van de vergaderingen naar de middag gaat de gelegenheid, wat meer commissies te doen dan waar ze momenteel met een of twee fractieleden toe in staat zijn. Overigens gaat het bij het 's middags vergaderen voorlo pig om een proef. Wanneer de maatregel in zal gaan is nog niet bekend. JL Dtt nieuwsblad, waann u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. f,4"* yjooaï1 l SW**" S3* 300° '0 o" 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1