STAD/STREEK 3 ■Éi ëeen 'Hypotheek soms nog hoger dan waarde van pand zelf Dick Ringlever: vergaarbak van rotzooi s;v>; rffefe» 4 V«' -'1 OBK luidt nieuwe ruimte in Dupont-makelaar Spuijbroek bang voor meer veilingen Beroepenvoorlichting in gemeentebibliotheek Vlaar dinger krijgt Rotterdamse cadeau's maandag £8 september 1S61 vd/sc/ww 'OJC draait goed, ondanks alle indianenver halen' gaardingen Het rommelt nog steeds rond het Open Jongeren Centrum in de Zomerstraat. De wildste ver halen doen de ronde. Men is vrijwel altijd gesloten; er mag maar een zeer beperkt en select groepje jongeren naar binnen; activiteiten die volgens het sociaal-cultu re ïl programma staan gepland worden niet gehouden of trekken nauwelijks belangstellenden en ga zo maar door. „Ze zitten daar tonnen per jaar te verteren en niemand weet waaraan," weet iemand in een van de Viaardingse wijken te vertellen. Hoe hij aan die infor matie komt blijft onduidelijk, maar de uitspraak is ty perend voor de sfeer, die rond het centrum aan de Zo merstraat hangt. Het OJC heeft het in haar nog relatief korte bestaan- speriode niet zo gemakkelijk gehad. Na een rumoerige tijd in de oude Ericaschool aan de Zomerstraat en later in een tijdelijke ruimte in Het Weeshuis kwam in 1980 ein delijk de nieuwbouw klaar. Er waren heel wat inspan ningen aan vooraf gegaan voor die nieuwbouw was ge realiseerd; haast eindeloze bezunigingsrondes op het or- spronkelijke bezuinigings plan en flinke verschillen van mening met de gemeen te zorgden ervoor, dat er heel wat discussie^ moest bouw er stond. Andere ideeën Maar ook na de opening, op 25 januari 1980, verliep het allemaal niet vlekkeloos. De eerste maanden waren er nog weinig problemen. Toen was er heel wat enthousias me over de mogelijkheden die het pand bood eu de plannen, die er bij de jonge ren en de staf van het cen trum ontstonden. Er kwam echter al relatief snel de klad in. Het OJC kreeg het steeds moeilijker met een groepje van zo'n 25 jongeren die heel andere ideeën over het pand hadden dan de vaste gebrui kers. Er ontstonden steeds meer spanningen, niet in de laatste plaats door pogingen van dealers van hard- en soft drugs om in het OJC een goed afzetgebied op te bou wen. De politie was kind aan huis, in die periode. Toen grepen bestuur en be roepskrachten rigoreus in. Het centrum werd voor en kele maanden vrijwel geheel fesloten, omdat de moeilijk- eden met de gewraakte on gewenste jongerengroep niet meer in de hand te houden waren. Nadat intern de za ken wat op een rijtje waren gezet en de wonden gelikt, kon het OJC weer open, in het begin van dit jaar. Al blijft er een groep jongeren, die nog steeds te horen krijgt dat ze in het centrum niet welkom is, bang als de staf is voor nieuwe moeilijkheden die het werken wederom on mogelijk zouden maken. Verhalen Het OJC draait volgens de staf op «iet ogenblik weer volop, maar de verhalen blij ven door de stad gonzen. An dere sociëteiten hebben flin- door Aad Rietveld en Paul Houkes ke overlast van jongeren, die in het centrum niet terecht kunnen en daarom hun heil elders zien te zoeken. Dat ze in die andere sociëteiten "en gelegenheden evenmin pas sen blijkt daarbij veelvuldig: er wordt door de besturen van die jongerensozen ge sproken over bedreigingen en intimidaties. Het verhaal gaat dan al snel: „Dat komt natuurlijk omdat het OJC helemaal niet meer functio neert," Piet Boschman, ambtenaar jeugdzaken op het Viaar dingse stadhuis, kent al die kreten cok. „Ik snap ook niet waar al die verhalen van daan komen, We hebben juist de indruk dat het OJC weer uitstekend functioneert en in een enorme behoefte voorziet De moeilijke perio- *4~: UK's Het OJC aan de Zomerstraat: „Geen vergaarbak van rotzoof.,.; de is het OJC al weer een beetje te boven, zo hebben we de indruk." Boschman is helemaal niet zo onder de in druk geraakt van de proble men, die het jongerencen trum in de afgelopen tijd heeft gekend. Eigenlijk heeft hij dit soort situaties best voorzien. „Ik heb altijd ge zegd: het duurt een paar jaar voor je zo'n centrum als dit helemaal goed hebt op gebouwd en voor het draait zoals dat eigenlijk zou moe ten. Dit soort problemen kom je ook in andere steden wel tegen. Ik heb wel eens de indruk dat al die wilde verhalen ook voortkomen uit een stukje jaloezie, dat bij sommige andere organisaties in de stad bestaat. Die zou den ook wel zo'n fraai ge bouw voor htin activiteiten willen hebben: ik denk dat dat wel een rol speelt. Nee, het OJC draait goed, on danks alle indianenverha len." Ook Bosch man vindt het overigens erg jammer, dat het OJC nog steeds min of meer gedwongen is, een be sloten karakter te houden om de 'moeilijke' groep jon geren buiten de deur te kun nen houden. „Het is op het ogenblik natuurlijk niet echt open meer, maar dat is ge woon een stukje zelfbescher ming, v/at op dit moment nog erg hard nodig is. En la ten we eerlijk zijn: ik zou in zo'n sfeer van bedreigingen Schiedam Eindelijk was het zover. Na jaren lang wachten kon bur gemeester John te Loo de nieuwe oefenruimte van harmonie-orkest OBK zaterdag officiéél in gebruik nemen. De laatste jaren is het voor OBK behelpen ge weest, nadat het voor malige onderkomen van de muziekvrienden aan het einde van de Delf- landseweg nabij de Schie in vlammen op ging. Dankzij de mede werking van bevriende korpsen en verenigingen konden de repetities van Oefening Baart Kunst in die jaren wel doorgaan, m&ar dat had toch heel wat voeten in de aarde. OBK beschikt nu weer over een prachtige oe fenruimte aan de MgrNolenslaan. Even heelt het er nog naar uit gezien dat OBK zich daar niet kon vestigen, omdat buurtbewon ers 'geluidsoverlast vrees- den. Maar toen duidelijk werd dat de OBK'ers er alles aan gelegen was om die overlast te beper ken, lag er niets meer in de weg en konden de "Voorbereidingen begin nen. Zaterdag lieten de leden duidelijk merken dat zij tevreden zijn met de oe fenruimte. in een feeste lijke stemming luidden öj, samen met burge meester te Loo, de nieu we ruimte in. Schiedam „Het is allemaal anders geworden. Ik zit er nu twintig jaar in, maar ik maak facetten mee van de makelaar dij die ik nog nooit eerder ben tegengekomen. De mensen denken wel eens: er worden minder huizen gekocht, dan heeft de makelaar het minder druk. Maar niets is minder waar. Ik heb het drukker dan ooit. Makelaars hebben heden ten dage véél meer informatie nodig. Van de banken, van particu liere eigenaren, maar ook van veilingen, van de wo ningmarkt, dat moeten wij goed in de gaten houden. Nog maar een jaar geleden zag je in de Gorzen huizen van 100.000 gulden te koop staan. Die prijzen zijn nu enorm gezakt. Maar dat heeft natuurlijk ook gevol gen voor de taxatie. Bereken f" - oeveel een huis waard is, baseer je dat nu toch op ontwikkeling van de wo ningmarkt. Dat heeft heel andere taxatienormen tot ge volg." Een lange inleiding van J, L. Spuijbroek, makelaar in on roerend goed en als zodanig directeur van de Schiedamse makelaardij Dupont BV aan de Lange Haven 9. „Wie had deze ontwikkeling van de wo ningmarkt nu verwacht?" zegt hij. „Er zijn toch wei «rare din gen gebeurd sinds de duurste tijd voor woningen, *78, '79. In twee, drie jaar is de rente zo omhoog gegaan, dat het ver gaande consequenties heeft. Maassluis In de openbare bibliotheek wordt tot en met 3 ok tober een tentoonstelling gehouden ever de beroepsmogelijkhe den, die voor scholieren aanwezig zijn. Informatie over aller hande beroepen en opleidingen moet het de scholleren makke lijker maken, een keuze te doen voor hun nieuwe vakkenpakket of voor een vervolgopleiding. Op de expositie worden onder meer beroepengidsen, monogra fieën en documentatiemappen ter inzage gelegd. Er is bijvoor beeld informatie over opleidingen in de verplegende en verzor gende sector, de technische sector enzovoort. Ook liggen er lijs ten met literatuur, die over die onderwerpen in de bibliotheek beschikbaar is. Het komt nu voor dat mensen zitten met een hypotheek die nog groter is dan de waarde van hun pand!" Spuijbroek vreest dan ook een stijgend aantal woningen, dat op de veiling terecht komt. In Rotterdam is die stijging al waarneembaar, maar ook in Schiedam zal het steeds vaker gaan voorkomen dat mensen hun hypotheekrente niet meer kunnen betalen en dat de ban ken over zullen gaan tot vei len van het pand, met telkens de mogelijkheid voor de nieu- door Kor Kegel we koper om bevel tot ontrui ming te geven. „Als makelaar houd je bet hart vast," zegt de directeur van Dupont, „maar helaas, die veiling zal toch wel toenemen." Slechte naam Ook voor makelaars is dat verre van gunstig. De echte makelaar mag, als beëdigd taxateur, niet op eigen initia tief huizen kopen op de vei ling. Hij mag dat alleen in op dracht. „Maar je hebt make laars en makelaars," bromt Spuijbroek. Hij doelt op de vastgoed bureaus, de woning bureaus en bemiddelingskan toren, die zich vaak voordoen als makelaar maar niet beë digd zijn en deze mogen wèl handelen. De échte makelaar dijen in Schiedam stoorden zich daarom onlangs een beet je aan het bericht over het pand Zalmstraat 21, dat op de veiling voor 25.500 gulden was gekocht maar al een week la ter voor 39.000 gulden te koop werd aangeboden. De eige naar, Rieke BV, kwam als ma kelaar over. Spuijbroek, en ook makelaar Van der Most van het bureau A. H. Ris sr in de Tuinlaan 88, zijn bang door deze praktijken van andere bureaus een slechte naam als makelaar te krijgen. „De makelaar krijgt doorgaans toch al /gauw de schuld van alle prijsopdrijvingen, die er geweest zijn," aldus Dupont- directeur Spuijbroek. „Maar wij bepalen die prijzen niet, wij taxeren alleen en geven adviezen, maar degene die een huis te koop zet hoeft zich daar niet aan te houden. De particuliere verkopers deden dat zelf, als makelaar loop je daar in feite achteraan. En dan krijg je de situatie dat er een raambiljet Te koop' op het pand komt, dat het pand om dat er erg veel geld voor ge vraagd wordt niet te verkopen valt, de raambiljetten hangen er dan een jaar, ze verkleuren, ze krullen om en dan denk ik, oh, oh, oh, waar zijn we toch mee bezig? Is dèt goede reclame voor de makelaar? Ik vind van niet. Ik zeg dan ook: als het verschil tussen vraag prijs en mijn taxatie te groot is, ga ik er als makelaar niet ach ter staan. Dan zeg ik: ga maar naar een ander. Want je wekt er anders ook nog eens valse hoop' mee bij de opdrachtge ver, die denkt dat hij er dan zijn vraagprijs ook wel voor krijgt." In zijn opsomming van de éch te makelaardijen in Schiedam de beëdigde taxateurs komt Spuijbroek tot vijf: JJs- selland aan de Nieuwe Haven 133, Wassenaar aan de Gerrit Verboonstraat 12, E. van Omrae aan de Lange Haven 83, A, H. Ris aan de Tuinlaan 88 en Dupont zelf. „Vroeger had je ook Moerman, maar dat Is woningbureau geworden, want pa Moerman was make laar. Nu doet zijn zoon het." Volgens Spuijbroek komt men op veilingen tegenwoordig veelvuldig de naam tegen van Vastgoed Van Dorst op de Rot- terdamsedijk. Dat is dus een bureau dat wèl in huizen mag handelen. Andere kantoren in deze sector, aldus Spuijbroek, zijn bijvoorbeeld Rieke en bu reau Dake. Melkboer In het voorjaar is het op de woningmarkt volgens de di recteur van Dupont „eng stil" geweest Nu gaat het wel weer, maar toch: „Vroeger zei je te gen de melkboer: jb, ik wil mijn huis te koop zetten, en 's avonds stond er al een gega digde voor je deur. Tegen- woordig komt het voor dat je maar moet afwachten, of er wel iemand op de kijkdagen afkomt.." Spuijbroek komt meer nieuwe ontwikkelingen tegen. „Er worden tegenwoordig veel meer bewoonde huizen te koop gezet." En ook: „Er is een groeiende behoefte aan een krachtig vorderingsbelexd. Huizen die te lang leegstaan, omdat de koopsom te hoog is, moeten snel voor bewoning vrijgemaakt kunnen worden." Overigens denkt de Dupont- directeur dat de overheid meer ambtenaren nodig zal hebben om een vorderingsbe- leid effectief te kunnen ma ken: „Dai gaat goud kosten. Het is allemaal termijnen- werk, daar heb je onvermijde lijk extra ambtenaren voor no dig." Voorts verwacht Spuijbroek dat er problemen kopen met de gemeentegaranties. Waar huiseigenaren steeds groter problemen krijgen bij de afbe taling van hun hypotheek, zal de gemeente steeds vaker bij moeten springen: de gemeente staat tenslotte garant. Spuijbroek heeft goede woor den over voor die banken, die hun hypotheekrente zo laag mogelijk houden. Hij noemt de Rijkspostspaarbank, de Bonds spaarbank Schiedam en de Rabo-bank. „Overal hoor je zeggen: och hemel, de rente is al over de dertien-komma-zo- veel procent. Maar er zijn nog uitzonderingen, hoor, met name de RPS en de Bonds spaarbank, waar nog een ren tepercentage van twaalfeneen- half bestaat en rammeipartïje r iklat graag beroepshalve moeten wer ken. Daar moet je wel tegen opgewassen zijn! Moedeloos „Wat doe je er aan, als het niet zo ligt als er gezegd wordt en de mensen blijven het zeggen? Die hoort het van die, het blijft bij geruch ten." Dick Ringlever, pro jectleider van het OJC, lijkt er een beetje moedeloos van te worden, en bij heeft ook niet zo'n zin meer om het al lemaal uit te leggen. „Die kritiek komt altijd maar in de vorm van geruchten, en ik weet niet waar het van daan komt." Het OJC moet een aantal mensen weren. Volgens Kin- - glever gaat het daarbij om mensen die lijfelijk geweld toepassen en om hard-drug- dealers. „Laat je die binnen dan zitten we hier straks nog maar met vijfentwintig men sen." Nu die mensen ge weerd worden is het volgens Ringlever een stuk beter ge worden met de bezoeker saantallen. „Wij zijn niet bereid om hij keramiek-lessen hash-pijpen van de productielijn te laten rollen. Én gestolen goederen slaan we ook niet op." De projectleider is van plan om die ellende buiten de deur te houden. „Het OJC moet geen vergaarbak van rotzooi wor den. Het gaat hier om maat schappelijke ellende, en die- moet over iedereen verdeeld worden." Dick Ringlever is voor een projectleider voor een Open Jongeren Centrum al relatief lang in functie. En hij is nog niet van plan om weg te gaan. „De grens van het in casseringsvermogen is door alle gebeurtenissen wel ver legd", zegt hij.' „Maar het moet natuurlijk niet erger worden dan het geweest is." Vlaardingen Martin Hage- stein uit Vlaardingen krijgt van de RET, de ROTEB en de Maasstedelijke gemeentepolitie een pakket met cadeautjes, omdat hij het goede antwoord gaf op de vraag: hoeveel geld kostte het Rotterdam vorig jaar om alle vernielingen in de stad te herstellen. Dertien mil joen gulden, wist Martin. Die vraag werd gesteld bij een enquête van die drie gemeen telijke instellingen, die werd gehouden onder het motto 'Houd Rotterdam heel en schoon'. In die enquête werd de jeugd gevraagd of zij schone straten en tram, bus en metro belangrijk vinden. Van de ze venhonderdvijftig ondervraag den zag het zo'n 95% daar het nut wel van. Vlotte, vakkundige schade regeling. Hypermoderne outillage voor autorichten, bvaliteitsautoplaat-en spuitwerk Bokelweg 100,3125 AD Schiedam Tel. (010)-154540.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3