SCHIEDAMSCHE COURANT Politici: interesse was er te weinig N! Bulva zegt dat Goudriaan jokt Af gelasting Ipi Tombi nauwelijks overwogen Bassie:9Volgend week sta ik weer in de piste Centrum hekelt inspraakbeleid Zuid: OGB rijst de pan uit Niemand wil parkeergarages bouwen9 mim 9 Wij houden knuppels voor die vandalen klaar9 'Ai is het in een rolstoel...' 'Als inspreker sta je in je hemd als de raad ingrijpt' Krakers veilen eigen kunst Dinsdag 29 september 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargong no. 190-4 pagna'3 Vlaardingen De zes bouwbedrijven, die geïn- teressseerd waren in één van de drie parkeergara ges in de Vlaardingse bin nenstad, zouden wethou der Goudriaan nul op re quest hebben gegeven. Met deze onthulling kwam de bekende Vlaar dingse winkelier en in spreker van het eerste uur Jan Bulva gistermiddag. De wethouder ontkent dit en vraagt zich af „waar Bulva die informatie nu weer vandaan heeft". De zes aannemers (Dura, Nederhorst, Van Ommen èn De Groot, Van Wijnen, MAB en Van der Waal), die Bulva op zijn lijstje heeft staan, zouden hun interesse alweer verloren hebben. „Logisch," zegt de winkelier. „Je moet □ok gek zijn om die bouw plannen serieus te ne men." Omdat beleggers in de aannemerswereld in formeren naar het lucra tieve aspect, zou Vlaardin gen nog tevergeefs op zoek zijn naar een finan cierder. Bulva wil zijn bronnen niet vermelden en blijft vaag in zijn argumentatie, maar: „Geloof me, ik weet dat het zc is. Het is het hardste be wijs dat we ooit hebben ge had. Het uur van de waar heid moet komen. Laat Gou driaan nu maar eens duide lijkheid geven en ophouden met zijn blufpoker. Iets dat hij speelt van onze centen." De wethouder liet vorige maand in de commissie stadsontwikkeling weten dat er serieuze kandidaten wa ren voor de parkeergarages met woningen enu winkels (Afrol, Joubertstraat eh stad huis). Nog dit jaar zouden hieruit drie bedrijven geko zen worden. „Goudriaan jokt met zijn optimistische uit spraken," zegt Bulva hiero ver. „Het kan niet op deze manier, dat wéét de wethou der. Maar hij houdt bewust die gegevens achter." Goudriaan zegt van niets te weten en heeit ook geen zin om op de 'onthullingen' in te gaan. Hij reageerde gister middag, toen onze krant hem met Bulva's uitspraken con fronteerde: „Bulva weet al tijd meer dan ik. Die man heeft steeds dergelijke ver halen. Hij moet zijn zaak sluiten en ergens ais helder ziende aan de slag gaan." Op 29 oktober wordt de eer ste inspraakavond over het verkeerscirculatieplan voor de binnenstad gehouden. Bulva vindt dat onzinnig. Het VCP valt of staat bij de drie parkeergarages. Zolang dat, in zijn ogen. hoogst on zeker is, zou er niet gepraat mogen worden. Vlaardingen Dertien Vlaardingse groeperin gen tegen de apartheid in Zuid-Afrika, waaron der zes politieke partijen, hebben gisteravond de culturele raad verzocht om de musical Ipi Tombi, die morgenavond in de Stadsgehoorzaal wordt opgevoerd, alsnog af te gelasten. Zij stellen in een brief, dat deze show „een vertekend beeld geeft van de gruwelijke werkelijkheid van Zuid- Af rika.'1 De mogelijkheid van afgelasting werd door de culturele raad echter nauwelijks over wogen. Wel werd er lang geredetwist over een mo tie, waarin de culturele raad ondermeer ge vraagd werd haar onge noegen over de opvoe ring uit te spreken. Ook dat gebeurde op het nip pertje niet de stemmen staakten. De motie van M. van der Lugt, mede-ondertekend door twee andere leden van de raad, noemde Ipi Tombi 'te beschouwen als een vals visitekaartje van Zuid-Afri ka' en vroeg om een zorgvul diger afweging in de toe komst. Als je iets van Zuid- Afrika Laat zien moet je niet de grimmige werkelijkheid vergeten," zei H.W.Goedk- necbt, die Van der Lugt steunde in zijn afkeuring. Een aantal leden van de cul turele raad sprak angst uit voor censuur. „We hebben in Vlaardingen mondige bur gers, die zich heel goed zelf een oordeel kunnen vor men," zei G. A- NeijsseL En voorzitter C. J. Romers vroeg zich af waar je uitkomt als je gaat censureren. „Dan ben je nog verder van huis," aldus Cees Romers. Maar om censuur ging het volgens de anderen niet Van der Lugt overwoog bij het in dienen van de motie nog wel die later aan te scherpen en alsnog te vragen om aftas ting. Maar hij deed dat uit eindelijk niet Bii de stem ming over afkeuring van Ipi Tombi waren er zes stemmen voor en evenveel tegen, bij een onthouding. 'Niet in Passage' Schiedam En een brief aan burgemeester en wethouders van Schiedam heeft de Schiedamse werkgroep Zui delijk Afrika gevraagd met spoed stappen te ondernemen tegen de voorstelling van Ipi Tombi, die voor 1 november is gepland in het Passage theater. Volgens de werk groep heeft het college de be voegdheid om de voorstelling te annuleren, omdat het ge meentebestuur Passage subsi dieert en omdat het college in het bestuur van het thea ter is vertegenwoordigd. Bewoners Dam nemen recht in eigen hand De heren Brongere en Hagendoorn 0I| een vernield boompje op de Dam. Zij zijn zo kwaad geworden om al het vandalisme, dat zij vanochtend meteen naar het spreekuur van de burge meester gingen. Stadsvernieuwing Schiedam „De betrokkenheid van vele gemeenteraadsle den bij de stadsvernieuwing is te gering geweest" Dat erken nen de gemeenteraadsleden Herman Noordegraaf (PPR) en Hans van Kleef (PvdA) in een brief aan bewonersvereniging Schiedara-Zuid. De beide raadsleden gaan in die brief in op .de afwijzing door Zuid van een nieuwe commissie voor de Stadsvernieuwing. Noord egraaf en Van Kleef wijzen er voorts op dat in hun voorstel ook is gepleit voor het recht op externe deskundigen in een stadsvemieuwingswijk en voor een mandering van ambtenaren die in de wijken werken- Nu moeten die amb teneren te vaak voor beslissin gen terug naar het stads kan toor; in de toekomst zouden ze zelf beslissingen moeten kun nen nemen. De beide raadsleden verklaren zich bereid met Zuid om de ta fel te gaan zitten als er ver schil van mening mocht blij ven bestaan. Schiedam Woedende bewoners van de Schiedamse binnenstad stonden vanochtend om negen uur al voor rde deur van burgemeester John te Loo, op de zesde etage van het stadskantoor. De bewoners wilden hem in zijn spreekuur duidelijk maken, dat een laks over heidsbeleid tegen het verregaande vandalisme in het centrum niet meer gepikt zal worden. „Wij gaan het recht in eigen hand nemen," zei een woordvoerder. „Wij houden achter de voordeur knuppels voor die vuile vandalen klaar!" Het zijn vooral bewoners van de Dam die een luid protest willen laten horen, alsmede omwonenden, aan Oude Sluis en Lange HavenZaterdagoch tend wond een bestuurslid van bewonersvereniging Schie- dam-Centrum, de heer Bren gers, zich vreselijk op toen hij zag dat die nacht voor zijn deur dertien bomen de grond uit waren getrokken. Hij belde onmiddellijk zijn voorzitter Cees de Graaff uit bed om hem deze aantasting van het binnenstedelijk schoon te mel den. Inmiddels heeft het be stuur krachtig gesteld dat nu voor eens en voor altijd een eind moet komen aan de toe name van het aantal café's in de binnenstad. Aan de horeca wordt het geweten, dat er zo veel vernielingen en vervui ling voorkomen in het Schie damse stadscentrum. .Als de politie hier niet feller tegen optreedt en als de ge meente geen korte metten maakt met de zich almaar uit breidende horeca, dan gaan wij zelf wel tot actie over, al dus de uiterst gespannen be woners. Zij maakten gisteren een afspraak met burgemees ter Te Loo om dit eens goed duidelijk te maken. Zij begrijpen de laksheid van de gemeente niet „Elke boom, die hier geplant wordt tou volgens een gemeentelijke op gaaf 1600 gulden kosten. Er zijn er in de nacht van vrijdag op zaterdag dertien vermeld. Reken maar eens uit hoeveel dat de gemeente, dus eigenlijk ons, de burgerij, gaat kosten!" aldus een bestuurslid van de be won ersve renigi ng. ja*»- Onze medewerker Marl Timmermans biedt Bas van Toor een bloemetje aan. Toen hij Bassle de hand drukte, verging de clown het van de pijn. Rotterdam „Ik heb m'n vrouw beloofd die stunt niet meer uit te halen," vertelt clown Bassie met pijnlijke stem, „maar ik doe het nu nog Hoewel het duo erkent dat de 'raad de stadsvernieuwing tot-tt laten liggen, acht men de achterdocht van Zuid jegens de raad onterecht Noor de- graaf en Van Kleef wijzen erop dat een nieuwe commis sie de betrokkenheid bij de stadsvernieuwing juist zou vergroten. Al lang is duidelijk dat de stadsvernieuwing tot op heden nauwelijks aan bod is gekomen omdat het veelal pas achteraan de agenda van ruimtelijke ordening staat ver nield. Een aparte comissie zou voor beraadslaging veel meer djd vrijmaken en dus zou de betrokkenheid kunnen wor den vergroot Overigens is het volgens de beide raadsleden niet de be doeling dat van bovenaf in een rokerig zaaltje over de stads vernieuwing gaat worden be slist Juist als het voorstel Noordegraaf/Van Kleef wordt gevolgd, kunnen raadsleden hun contacten met de mensen in de wijken verbeteren, vol gens de twee. De commissiele den kunnen in de nieuwe con structie zelf het initiatief ne men om mensen uit de wijken te horen. Nu kan dat niet al leen de voorzitter van ruimte lijke ordening, wethouder Chris Zijdeveld, kan dergelijke initiatieven nemen. In de praktijk kwamen in het verle den alleen de gemeenteambte naren aan bet woord. Schiedam De bewonersvereniging Schiedam-Zuid beraadt tich over acties tegen de verhoging van de onroerend goed be ating (OGB). Het gaat de vereniging met name om de OGB voor eigenaar/bewoners. In de wijk ligt het aantal eigenaar/be woners vrij hoog en voor hen is de jaarlijkse belasting met ge middeld 100 gulden en meer verhoogd. De OGB wordt berekend de band van de waarde van het pand. Dat heeft tot gevolg dat mensen die hun huizen grondig hebben verbeterd daarvoor e*tra moeten betalen. Een onverteerbare zaak, aldus de vereni- Sg&die voorstelt de OGB te berekenen op basis van de opper- Schiedam Schiedam mers hebben te weinig in vloed kunnen uitoefenen op de nieuwe inspraakve rordening. Er is volgens insprekers zelf slechts één echte inspraakavond ge weest en er is te weinig rekening gehouden met de wensen van de inspre kers op die avond. Boven dien zijn door de gemeen te enkele toezeggingen niet nagekomen, die op die avond wel zijn gedaan. Bewonersvereniging Schiedam-Centrum vindt dan ook dat de concept verordening nog niet naar de gemeenteraad mag. Eerst moet met alle in sprekers overeenstem ming worden bereikt en pas dan mag het hele pak ket naar de raad. De bewonersvereniging uit de binnenstad vindt dat de huidi ge inspraakverordening op verschillende punten niet vee genoeg gaat. Vooral de grote invloed van de gemeenteraad' steekt de bestuursleden van de vereniging. Het is nu zo dat de raad per geval kan bepalen wanneer de inspraakverorde ning wordt toegepast. Jan Ha gendoorn, van bewonersvere niging Schiedam-Centrum: „Zo weet je van tevoren nooit waar je aan toe bent. Als een grote fractie in de gemeente raad plots geen inspraak over een bepaalde zaak wil, dan sta je als inspreker in je hemd." Centrum zou veel liever van tevoren bepaald zien op welke terreinen wel inspraak moge lijk is en op welke terreinen' niet. Volgens de bewonersve reniging zou de duidelijkheid daardoor kunnen worden be vorderd. Het concept voor de inspraak verordening is tot stand geko men na twee avonden: eentje in maart 1979, die ter oriënta tie diende en eentje in januari 1980. Op die laatste avond mochten geïnteresseerden op en aanmerkingen maken over de inspraak. Dat is op die avond op vrij grote schaal ge beurd, maar het resultaat is volgens Hagendoorn bedroe vend. „De gemeente heeft toegezegd dat ook mondelinge insprekers hun zegje zouden kun: doen; dat is nu teru. Verder is toegezegd inen [edraaid. it inspre kers tijdens commissieverga deringen in discussie zouden kunnen treden met de poli tiek. In de verordening zou het principe van hoor en we derhoor worden opgenomen voor de commissievergaderin gen. Dat staat er nu niet in; maar het zijn dingen die de ge meente zou overnemen." Ook niet overgenomen is het principe dat insprekers zelf notulen mogen vervaardigen van hoorzittingen. De gemeen te vond het niet nodig dat ex-' pliciet in de nieuwe verorde ning te vermelden. „Als de in sprekers dat willen moeten ze het maar doen," redeneert de gemeente. Hagendoorn vindt dat onzin: hij wijst erop dat die notulen dan geen deel uitma ken van de officiële stukken en dus nauwelijks waarde zul len hebben. één keer om mezelf en het pu bliek te bewijzen dat ik niet bang ben." E>e clowneske helft van het beroemde Vlaardingse duo Bassie en Adriaan viel vrijdagmiddag van acht meter hoogte uit de nok van zijn cir cus. De sluiting van het ophiis- mechanisme schoot los. Met vier scheuren in het bekken ligt de 46-jarige jarige Vlaar dingse kindervriend in het Rotterdamse Dijkzigtzieken- huis. De maandag na het gebeurde al (gisteren dus) is Bas van Too» ziekenkamer omgeto verd in een bloemententoon stelling. Een fanmail van meer- dan vijfhonderd brieven en kaarten bewijst dat de onfor tuinlijke clown over medele ven niet te klagen heeft De telefoon naast het ziekbed is vrijwel voortdurend in ge bruik. Bassie kreunt ondanks al die sympathiebetuigingen af en toe van de pijn. S' „Ik heb vanmorgen even in een stoel gezeten, maar dat kost wel erg veel pijn," zei de clowneske acrobaat gisteren tegen een redacteur van onze krant, die aan zijn ziekbed zat. „Morgen willen ze proberen om me met fysiotherapie weer een beetje op de been te krij gen. Nou ja, al is bet in een rolstoel, maar volgende week ben ik weer in de piste." Circus Bassie en Adriaan was juist bezig aan een aantal Rot terdamse circusvoorstellingen. Het ongeluk van Bassie stuurt het hele programma door de war. Alle voorstellingen in de Maasstad zijn afgelast en pas op 7 oktober, in Sliedrecht, wil Bas van Toor weer samen met zijn broer Adriaan de piste gaan bemannen. De Rotter damse voorstellingen worde» in de herfstvakantie inge haald, in de week van 19 tot 25 oktober. Kaartjes voor de ver vallen voorstellingen kunnen worden omgeruild. Vlaardingen De krakers van de voormalige detailhandel se hooi aan de Westhavenkade blijven doorgaan met het organi seren van culturele evenementen. Was het kraakpand de afgelo pen weken al decor voor concerten en theatervoorstellingen, ko mende zondag wordt er een kunstveiling gehouden. Geveild zul len worden werken van Vlaardingse beroeps- en amateurkun stenaars. Met de opbrengst hopen de krakers de kosten te dek ken van de bezetting, die tot doel heeft het gebouw te behouden en er een cultureel centrum in te vestigen. Het gemeentebestuur wil het slopen om plaats te maken voor een twintig verdiepin gen tellend bejaardencentrum. :k

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1