SCHIEDAMSCHE COULANT Bakker: ook frustraties j e a:ens andere partij en 'Straf op eigen woningver betering moet wegvallen' Ik neem proef Opheffing VRJJ ter discussie 'Gooi alle café's om twaalf uur dicht!' Vlaardingen zet 1 J kampioenen in het zonnetje wmB PPR kiest nog niet 'Sloop kraakpand niet echt rendabel Dr. Pluto valt politie lastig Zuid en Centrum tegen hogere huisbelasting Passage bezorgt PvdA- voorzitter slapeloze nachten ^5 Woensdag 30 september 1981 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- -103de jaargang no. 191 —6 PAG1HVS- Schiedam De PPR heeft gisteravond nog geen stand punt ingenomen over samen werking met andere (linkse) partijen na de raadsverkiezin gen in roei 1982. Volgens de plaatselijke PvdA-voorzitter Hans Bakker, die gisteravond Jds waarnemer" aanwezig was bij een ledenvergadering van de radicalen, woedt er ook jn de Schïedamse PPR een 'richtingenstrijd' waar men nog niet uit is. Toen bepaalde frustraties je gens de PvdA in Schiedam ter sprake kwamen en geopperd werd dat de PvdA dergelijke anti-gevoelens ook nog wel je gens de PPR zal hebben, deel de Bakker mee dat dit vanuit de PvdA ook geldt „ten op zichte van andere partijen". Ongetwijfeld doelt Bakker hiermee op het CDA, de huidi ge coalitiepartner van de Schiedamse socialisten, maar hij gaf hierover geen uitsluit sel. Hans Bakker zei vanochtend, gevraagd naar de redenen van zijn aanwezigheid bij de PPR, dat een agendapunt der radi calen vermeldde: samenwer king met andere partijen. En omdat er binnen de PPR di verse stromingen zijn, die of- wet uitgaan naar samenwer king met PSP, CPN of EVP dan wel uitgaan naar sympat hiebetuigingen aan het adres van de PvdA, leek het Bakker interessant om de achterban van de PPR eens aan te horen. In het gebouw van de christe lijk sociale belangen aan de Lange Haven, waar de PPR vergaderde, was onder andere ook de EVP vertegenwoor digd. Bij een mogelijke samen werking van PPR en PSP en eventueel de CPN dreigt deze partij uit de boot tc vallen, om dat zij als afsplitsing van het CDA nog niet geheel voor vol wordt aangezien. Bovendien is in de PPR ais bezwaar tegen samenwerking met de EVP naar voren gebracht, dat de radicalen soms nog té weinig hun eigen KVP-wortels losge laten lijken te hebben en dat 'verchristelijking' door toena dering van de EVP het gezicht van de partij dan geen goed doet. Dat geldt in Schiedam net zo als in den lande. Vlaardingen De Vlaarding- se raad voor jeugd en jongeren (VRJJ) moet worden opgehe ven. Die gedachte begint op het Vlaardingse stadhuis meer en meer post te vatten. De jeugdraad, een van de drie zo genaamde functionele raden in de stad waarin naast raads leden ook andere belangheb benden zitting hebben, func tioneert het laatste jaar al nau welijks meer, terwijl ook in het verleden al vele vergade ringen wegens gebrek aan agendapunten moesten wor den afgelast „Het kindje is op sterven na dood," zo heeft so ciaal-cultureel wethouder Cees Bot zelfs in zijn eigen raads commissie gezegd. Ook binnen de VRJJ zelf komt de discussie nu op gang, of het zin heeft het werk voort te zetten. Op de agenda van de vergadering van vanavond staat een discussiestuk, waarin de vraag doorgaan of opheffen wordt gesteld. In dit stuk wordt met name aangegeven, dat het zogenaamde algemeen bestuur van de raad nooit goed heeft gefunctioneerd. Al ruim een jaar wordt geëxperimen teerd met een verbetering van de situatie: sinds die tijd is er een groot dagelijks bestuur, dat in de plaats kwam van de algemeen bestuur. Ook in het afgelopen jaar moesten echter diverse vergaderingen worden afgelast, omdat er nauwelijks iets te bespreken viel. In de discussienota wordt aan gegeven, dat een belangrijke oorzaak van de ineenstorting van de VRJJ moet worden ge zocht in het sociaal-cultureel plan en programma, dat al op een andere manier met in spraak van de betrokkenen tot stand komt „Daarbij moet worden aangetekend dat de belangstelling vanuit de raad voor het gehele decentralisa tieproces minimaal is," aldus de nota Als andere oorzaak wordt aangegeven, dat de be hoefte aan nieuwe accommo daties in de stad aanzienlijk minder is geworden. Schiedam In het spreekuur van burgemeester Te Loo heb ben twee bestuursleden van bewoners vereniging Schie dam-Centrum gisteren voorge steld de sluitingstijden van alle Schiedamse café's met een uur te vervroegen. Zouden de ca fé's om twaalf uur midder nacht dichtgaan in plaats van om één uur, dan zouden de be woners van de binnenstad heel wat minder last hebben van herriemakende en vernie lingen aanrichtende cafébezoe kers, aldus de twee bestuursle den. Albert Brengers en Jan Hagendoorn. Te Loo heeft het tweetal laten weten dat ook hij aan enkele regels gebonden is en dat hij niet alle overlast zomaar onge daan kan maken (het aantal decibel, dat een café mag pro duceren, is bijvoorbeeld door Rijnmond vastgesteld), maar de burgemeester heeft zich be reid getoond de problemen van Schiedam-Centrum met de betrokken afdelingen op het stadskantoor door te ne men. Hagendoorn zei gisteren niet de indruk te hebben gekregen, dat de burgemeester voelt voor een sluitingstijd om twaalf uur. Te Loo zou daar geen oplossing in zien. Vlaardingen „Bebou wing van het hele ter rein, dus sloop van de voormalige detailhandel- Gchool, lijkt op korte ter mijn rendabel, maar zal op langere termijn ook grotere investeringen vergen." Dat stellen de bezetters van het pand Westhavenade 95, die van het bestaande pand een cultureel centrum willen zien wor- Volgens hen is de ge meente er, bij haar finan ciële afweging altijd van uit gegaan dat bij de handhaving van het pand 4/5 deel on bebouwd blij! Dat is vol gens de krakers helemaal niet nodig. Het terrein 2ou niet alleen bij een be jaardencentrum (wat de gemeente wenst) finan cieel lucratief zijn. Blijft het pand staan, dan kan de rest van het terrein nog voor tal van doelein den gebruikt worden. Je bezetters hopen dat de gemeenteraad, die Woensdagavond over een mogelijke ontruiming raoet beslissen, zich ter dege van hun suggesties bewust zal zijn. Na het heduit van de Rotter damse rechter de ge beente Vlaardingen {tot oktober) geen toestem ming tot ontruiming te geven, ligt de toekomst van de cultureel gerichte vlaardingse jongeren voor een groot deel in handen van de raadsle den. Zie ook pagina drie. y|inNiin!ifiiiiii!fiiiiui!iiiiiiiitiitiiii(iH!iiiiiiiuiiiijiimiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii)ii]| Sportwethouder Cees Bot en burgemeester Wïm Kieboom hadden het er maar druk mee, met huldigen van de Vlaardingse sportkampioenen. De kantine van het stadskantoor bleek uiteindelijk veel te klein om alle individuele- en teamkampioenen te huldigen. In totaal werden ongeveer dertig individuele kampioenen met gemeentelijk eerbetoon onderscheiden en kwa men zestien teams naar voren om deze handeling te ondergaan. Sportwethouder Cees Bot en scheidend burgemeester Wlm Kieboom hadden zonder uitzon dering voor alle kampioenen een bijzonder woord van waardering over. Een uitgebreid verslag van dit onge dwongen samenzijn vindt u op de sportpagina herziening AYR- contracten Vlaardingen De gemeente Vlaardingen stuurt aan op herziening van de contracten met de AVR voor ge leverd huisvuil. Door zo'n herziening hoopt Vlaardin gen tonnen per jaar uit te sparen. Jaarlijks betalen de gemeentes voor de verwerking van huis vuil een vast bedrag dat is ge baseerd op de hoeveelheid huisvuil die in 1979 werd ver werkt De laatste jaren lopen de hoeveelheden huisvuil in sommige gemeentes terug, maar die gemeentes blijven de AVR wel hetzelfde bedrag be talen. Volgens voorlopige schattingen zal over dit jaar de hoeveelheid huisvuil die Vlaardingen bij de AVR brengt met zes zevenduizend ton zijn teruggelopen. Omgere kend is dat een bedrag van bij na 800.000 gulden dat de AVR wel incasseert, maar waarvoor geen Vlaardings afval ver werkt hoeft te worden. Ook in andere gemeenten loopt de hoeveelheid huisvuil terug; die kampen met dezelf de problemen als Vlaardingen. Daarentegen zijn er ook steden waar de hoeveelheid afval stijgt. Het Vlaardingse voorstel gaat er van uit dat de hoeveel heden die sommige gemeenten te weinig aanleveren verre kend moeten worden met de toegenomen hoeveelheden af val die andere gemeenten naar de AVR brengen. Voor de AVR zou dat niets uitmaken. De maximum-productie wordt toch gehaald, terwijl de ge meenten alleen betalen voor afval dat daadwerkelijk door de AVR wordt verwerkt. Gemeenten die meer afval naar de AVR brengen dan de contractueel vastgestelde con tingenten moeten daarvoor ex tra betalen. In de contracten is zelfs een paragraaf opgenomen die het de AVR toestaat hoe veelheden boven de contin genten te weigeren, Vlaardin gen redeneert dat daardoor de AVR weliswaar met winst kan gaan draaien, maar aangezien de AVR voor 49 procent ei gendom is van de Rijnmond gemeenten komt die winst uit eindelijk toch weer voor een deel bij de gemeentes terecht. De gemeente prefereert echter herziening van de contracten. Zie verder pagina drie. Schiedam 'Dr. Pluto', de kreet die sinds kort op tal van muren in de Schiedam se binnenstad te zien is, heeft nu ook bekendheid op het plaatselijke politiebu reau. De anonieme auteur heeft namelijk ook de voor zijde van het bureau aan de Lange Nieuwstraat van zijn rode signatuur voorzien. De politie doet er voorals nog niet moeilijk over. Een woordvoerder: „Oh, we hebben het gezien, maar of dat nu zo bijzonder is? We laten het de werkster het er wel weer af halen." "Dr. Pluto' was gistermiddag niet voor commentaar be reikbaar over dit voorne men. Schiedam „Ik weet niet of jij al een zoncollector op je dak hebt hèb je een huis op het zuiden? maar hou er wel re kening mee dat je dan straks meer on roerend-goed belas ting gaat betalen!" Die opmerking gaf gisteravond, in het clublo kaal van de bewonersvereni ging Schiedam-Zuid aan de Zwartewaalsestraat, aardig aan waar het de aanwezigen om Schiedam Het schrappen van „leuke dingen" zoals het Passagetheater bezorgt PvdA- voorzitter Hans Bakker slape loze nachten. Dat schrijft hij in het plaatselijk PvdA-orgaan Voorwaarts. Hij vindt dat men het bij bezuinigingen niet zon der meer moet zoeken in het opdoeken van bestaande voor zieningen, maar dat daaraan minstens een onderzoek moet voorafgaan naar activiteiten waaraan de gemeente te veel geld besteedt. Dan is het dom weg schrappen wellicht niet nodig, zo is de kern van Bak kers betoog in de Voorwaarts. „Ik voel er geen snars voor om nu al allerlei leuke dingen uit het program te schrappen zon der te weten of er niet be staande taken zijn, die we kunnen stoppen en die we ook minder belangrijk vinden. Het zou de waanzin ten top zijn: de PvdA, in de angstige ban van het doemdenken, schrapt al vast op voorhand zijn wensen voor de komende jaren, omdat niet bekend is hoeveel ervan gerealiseerd kan worden," al dus Bakker. De afdelingsvoor zitter noemt een dergelijk fi nancieel beleid „hap snap". En, zo zegt hij, „dat is ook pre cies mijn bezwaar tegen het zomaar even plukken van een punt als het Passagetheater". Bakker geeft toe dat de nei ging groot is om in dit soort gevallen te roepen: te duur, schrappen maar hij waar schuwt ook „met klem tegen dit soort gemakkelijke kre ten". Volgens hem mag het be staande uitgavenpatroon niet buiten schot blijven, wanneer er een begrotingstekort moet worden gedekt. ging. De OGB moet in Schie dam berekend worden op basis van de vloeroppervlakte van een huis en niet op basis „van een of ander taxatierapport", zo vond Zuid gisteravond. De oppervlakteberekening vindt men eerlijker, omdat in dat geval het opknappen van een huis (dus een hogere taxatie van het pand) geen belasting verhoging tot gevolg heeft „Die straf op eigen woningver betering moet wegvallen," zo sprak de voorzitter van de werkgroep eigenaar-bewoners (WEB) van de bewonersvere niging Zuid, Lieuwe van Tricht „Het is te dol dat je meer OGB moet gaan betalen omdat je je pand opknapt," zei hij en dat waren de andere aanwezige Gorzenaren met hem eens. Juist in Schiedam- Zuid staan nogal wat panden, die door de eigenaars zelf be woond worden, en omdat het voor veel mensen duurder is „dan men in de gemeenteraad misschien denkt", zou voor deze groep een speciaal OGB- tarief moeten gelden. Ook hiermee ging de WEB ak koord. Gisteravond kwam het nieuws dat in andere wijken dit OGB- initiatief uit Zuid zal worden overgenomen. In ieder geval in Schiedam-Centrum had men al een protest tegen de nieuwe OGB-op zet willen la ten horen, maar alle drukte in de binnenstad rond het ver trek van de opbouwwerkster en het vandalisme maakten dit in de praktijk nog niet moge lijk. In Zuid vond Van Tricht dat wethouder Reinier Schceres de gemeenteraad te gemakke lijk heeft voorgehouden, dat de nieuwe OGB-berekening in de totale opbrengst voor de ge meente niets uitmaakt. „Maar voor de indivuele burger is het huilen met de pet op," aldus Van Tricht Bit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. ,ve\oP' ié*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1