Mag een opbouwwerker aan de stencilmachine Krakers starten slotoffensief 1 I 'We betalen voor vuil dat I we niet leveren' 'We gaan niet het ideale tijdperk in' Su /QTDEEtf iiiifiu/ wiii&m Rijken machteloos tegen hulpverlener 9Ais we de gemeenteraad na biet overtuigen.... Weekendprogramma 'v/ SSSN roept alle noorderlingen op Fietser op auto geknald Boormachines nog in trek Wethouder Van der Velden over A VR: Commissaris Van Toledo: Hogendorplaan schrikt van kelderinbraken PvdA wil in raad Maasland woensdag /Jj" 30 september I9ÖI J* vd/sc/ww y Schiedam Mag een op bouwwerker de hele dag aan de stencilmachine staan? Die brandende vraag hield gisteravond de jaarvergadering van de SSWO bezig. In totaal elf betrokkenen bij het op bouwwerk hadden de tocht naar zaal Beatrix in de Lange Kerkstraat ge maakt om over het op bouwwerk te discussieren. Voorzitter Cees de Graaf sprak van een teleurstel lende opkomst. Er waren immers slechts enkele be langstellenden die niet tot het bestuur van de stich ting behoorden. Toch waren het de niet-be- stuunJeden die de discussie over het opbouwwerk gisteren inhoudelijk interessant maak ten. John de Kievit van de be wonersvereniging West vroeg van de SSWO een veel stren ger optreden. De anderhalf jaar durende praktijk in West had uitgewezen dat de wijk geen invloed meer had op de eigen opbouwwerker. Het is in West een publiek geheim dat opbouwwerker Cees van Mill zelf de dienst uitmaakt en nauwelijks of geen verant woording aflegt aan de wijk. Omstreden Nu was de ervaring van West niet alleen negatief, maar men wees wel degelijk op gebeurte nissen in het verleden waarbij van Mill in conflicten tussen verschillende groepen zijn ei gen richting bepaalde. Iets dergelijks gebeurde bij het om streden blok in de wijk. Hoe wel het oorspronkelijk de be doeling was dat het blok tegen de vlakte zou gaan in de stads vernieuwing, wisten bewoners van burgemeester en wethou ders de intentie los te krijgen dat het blok minstens tien jaar zou blijven staan. Na die moeizaam verkregen toezeggingen kwam plots een andere bewonersgroep, die veel meer voelde voor sloop van het blok. Vooral finan cieel zou dat voor die bewo ners veel aantrekkelijker zijn: verhuiskosten worden in dat soort gevallen immers gefi nancierd. Over het algemeen werd het weinig opbouwend gevonden dat opbouwwerker Cees van Mill toen de bewo nersgroep voor sloop heeft ge steund. West staat In de praktijk machteloos tegen dergelijk zelfstandig optreden van de ei gen opbouwwerker. Wel is er •een wijkoverleggroep waaraan Van Mill verantwoording schuldig is, maar in de prak tijk blijkt daarvan niets te recht te komen. Volgens de bewonersvereniging legt de opbouwwerker aüeen verant woording af aan de individue le groepen in de wijk. Daar door ontbreekt het aan een overzicht van Van Mill's acti viteiten. Elke echte afweging maakt Van Mill zelf, in sa menwerking met de mensen voor wie hij op dat moment aan het werk Is, zo luidt de kritiek van de bewonersvere niging. Wassen neus Nou is dat laatste natuurlijk in veel gevallen een wassen neus. Een groep mensen kan de ei gen problemen niet goed tegen die van andere groepen afwe gen en zal natuurlijk nooit be weren dat de aandacht van de opbouwwerker ook eens op een andere problematiek ge richt moet zijn. Over blijft dus de opbouwwerker, die in zijn eentje afweegt wat er wel en wat er niet moet gebeuren. De SSWO, die eigenlijk alleen juridisch de werkgever van de opbouwwerker is, probeert al tijden iets aan de eigen mach teloosheid te doen. Tot nog toe is dat telkens op niets uitgelo pen. De stichting blijft een pa pieren werkgever en de wij ken zelf moeten maar bepalen wat er met het opbouwwerk gebeurd. Toch staan de stich ting enkele mogelijkheden tot de beschikking om al te zelf standige opbouwwerkers tot de orde te roepen. Vastgelegd door Richard Stomp is namelijk dat de overleggroe pen in de wijk verslag uit moeten brengen aan de SSWO. Op die manier blijft de papieren werkgever in ieder geval op de hoogte van wat aan de hand is. Die verslagen echter zijn nog nooit daadwer kelijk door een wijk uitge bracht aan het SSWO-bestuur, En dus is de SSWO niet op de hoogte. Dreigen met geldkraan De mogelijkheid die de stich ting nu open staat is het voor- stel-De Kievit een strenger optreden tegenover de over leggroepen in de wijken. Die overleggroepen moeten daad werkelijk worden verplicht verslag uit te brengen aan de SSWO. Komen dan nog geen verslagen dan staat de SSWO nog een mogelijkheid open: de geldkraan dreigen dicht te draaien. De vrees bestaat nu dat de SSWO, of zij er voor kiest of niet, tot een dergelijke stap zal worden gedwongen. Als de ge meente immers het bestaande beleid onder de loupe gaat ne men om te bezien waar valt te bezuinigen, dan moet inzicht bestaan in de activiteiten van de opbouwwerkers. Is dat in zicht er niet, dan kan de nood zaak van het opbouwwerk niet worden aangetoond, zo wordt geredeneerd. Of en wanneer de SSWO als een strenge schoolmeester het huiswerk van de verschillende wijken zal gaan afdwingen is nog niet beslist. Gisteren liet men het bij een discussie over de problematiek. In een vol gende bestuursvergadering kunnen dan wellicht spijkers met koppen worden geslagen. Insiders menen dat het huidi ge bestuur nog niet tot een dergelijk krachtig optreden zal besluiten. Verwacht wordt echter dat de omstandigheden de SSWO toch in die richting zullen dwingen. mm xra>XaX<->* Vlaardingen De bezetters van het pand Westhavenkade 95 hebben, een week voor de alles beslissende gemeente raadsvergadering, een slotof fensief ingezet. Komend weekend wordt een officieel (zoals het ook in de toekomst zou moeten) programma ge draaid; er is een concept-plan gepresenteerd met daaraan ge koppeld het prijskaartje èn de kosten van een bejaardencen trum. Volgens de gemeente is een bejaard en complex van twintig verdiepingen financieel uiterst aanlokkelijk- Een cultureel centrum, wat de krakers voor staan, is in de ogen van de ge meentebestuurders een nobel streven, maar niet haalbaar. Wordt het voormalig schoolge bouw gesloopt dan hoopt de Vlaardingen Ze willen er iets moois van maken, de be zetters van het pand Westhavenkade 95. Komend weekend moeten zij echt aan de bevolking (èn vooral <de gemeente raad) laten zien hoe een cultureel centrum kan functione- ren. Na een discussie vooraf met bezoekers (nog niet helemaal futuritisch bezien) treden er zaterdagavond vanaf tien uur twee popgroepen op: Spectrum en de Clap Band. Terwijl het podium-café na afloop hiervsn open blijft wordt in de filmzaal de Hitchcock klassieker 'Spellbound' gedraaid Zondagmiddag is er eerst volop gelegenheid het gebouw te bezichtigen, waarna om 15.00 uur de kunstveiling van start gaat. Dit wordt omlijst door een optreden van de jazz-for- matie 4-tet. Na afloop hiervan kan een hapje genuttigd worden, met de muziek van het trio Delfts Ongenoegen als achtergrond. Dit alles vooruitlopend op de film That Sinking Feeling' van Billy Forsyte èn een optreden van de Huisband van de krakers. In de pauze schijnt Jean, een Vlaardingse danse res, nog een opwindende show te geven. gemeente, volgens de bezet ters, aan erfpacht 1,5 miljoen in tien jaar te ontvangen. De krakers hebben daar heel andere ideeën over. Zij: „Het is gebleken dat het bejaarden flat minder dan 1/5 van het terrein beslaat Bij behoud van de school blijft dus nog tachtig procent van het terrein voor bebouwing beschikbaar." Dit percentage geldt volgens hen ook voor de erfpacht. Zij rede neren dat het resterende ge deelte geschikt gemaakt kan worden voor tal van doelein den: winkels, horecabedrijven, kleine huishoudens en kan toortjes. Bij de realisering hier van zou het voordeel van een bejaardencentrum helemaal wegvallen. De bezetters refereren ook na drukkelijk naar het gemeente lijk beleidsprogramma. Hieruit citerend zou Vlaardingen de voorkeur moeten geven aan de herinrichting van bestaande gebouwen. „Maar mochten ze besluiten te slopen", zo stellen de krakers, „dan zal er een ka pitaal pand verloren gaan, dat met een geringe investering is aan te passen tot een cultureel centrum." Dit laatste blijft hun nadruk kelijk streven: „Als de ge meente werkelijk een oplos sing wil vinden voor de pro blemen van de bezetters, "zou een vergelijkbaar pand moeten worden gebouwd met een kale nieuwbouwprijs van drie mil joen gulden." Of dat nu de be doeling is, dJt vragen zij zich af. Zij concluderen dan ook dat »°P grond van de beleidsvoor nemens de gemeenteraad wel moet besluiten tot een her overweging te komen. Als dat niet gebeurt, dan moeten de groeperingen het pand ontrui men zonder dat het reële al ternatief voldoende aandacht heeft gehad." Eén van hen stelde ook nadrukkelijk dat als ze de gemeenteraad nu niet zouden overtuigen 't nooit meer gebeuren kon. Dit weekend zullen de bezet ters nog eenmaal de noodzaak van een cultureel centrum proberen aan te tonen. Dit gaat gebeuren door middel van een 'totaal-programma', waarbij alles wat in de toe komst getoond zou moeten worden ook wérkelijk getoond wordt. Het kraakpand aan de Westhavenkade toen het nog een 'zooitje' was. Dit week end moet het een écht cultu reel centrum zijn waarin wer kelijk van alles te doen is. Schiedam Alle wijkbewo ners van Groenoord. Woud- hoek, Tuindorp, Bijdorp, Ke- thel en Spaland, kortom, alle inwoners van Schiedam- Noord, worden uitgenodigd voor de jaarvergadering die donderdagavond plaatsvindt in de Blauwe Brug. In dit wijkcentrum op het Baehplein zetelt om acht uur de stichting samenlevingsopbouw Schie- dam-Noord (SSSN). Het be stuur wil dan verantwoording afleggen voor het dit jaar ge voerde beleid. Na afloop van de officiële jaarvergadering vólgt een informeel gedeelte. Vlaardingen Doordat hij een rood verkeerslicht gene geerd zou hebben kwam een 14-jarige Vlaardingse fietser op de Froderik Hendriklaan in hotsing met een automobilist. De jongen is met verwondin gen aan het hoofd in het Holy- ziekenhuis opgenomen. Vlaardingen „Wat je van ver haalt is goed", moet een 32-jarige inwoner van Putte (Noord-Brabant) gedacht heb ben toen hij er in Vlaardingen besloot van door te gaan met boormachines. Het personeel van het bouw bedrijf Gamma zag die 700 gulden liever niet kosteloos $e deur uit schieten en alarmeer de, de Vlaardingse politie. De is voor nader onderzoek uigesloten. l Vlaardingen De huidige huisvuil-contracten van de de AVR met de Rijnmond- j gemeentes zijn een direct uitvloeisel van de indertijd j opgestelde reddingsoperatie E om de gigantische verliezen j weg te werken. In sommige gemeenten zijn de contrac- ten de gemeenteraad al ge- passeerd, maar in andere, I waaronder Vlaardingen, j moet de raad er zich nog over uitspreken. Hoewel de grote partijen niet gelukkig i zijn met het opgestelde con- tract zullen zij volgende f week toch voor stemmen. I Zij delen wat dat aangaat i het standpunt van ftnan- ciénwethouder IJsbrand van der Velden (PvdA), die meent dat de Hijnmondge- meenten indertijd eigenlijk al akkoord zijn gegaan toen zij instemden met het red dingsplan om de miljoenen- verliezen van de AVR weg te werken. Van der Velden- ;„Wij hebben toen inge stemd met de contingenten op basis van de gegevens die we toen hadden. In de jaren voor 1979 nam de hoe veelheid huisvuil per jaar toe en er werd verwacht dat dat ook de komende jaren het geval zou zijn. Maar de laatste twee jaar lopen de hoeveelheden terug. Jaarl- jks wordt tegenwoordig zo'n 700 ton in glascontainers ge stort en ook door andere oorzaken 'produceren' we minder afval. Daardoor haait Vlaardingen het vast gestelde contingent niet meer en is de situatie ont staan dat we betalen voor vuil dat we niet leveren." In 1979 haalde Vlaardingen het gestelde contingent nog wel. Maar vorig jaar al werd er ruim 2000 ton te weinig aangeleverd. Voorlo pige schattingen over het lopende jaar wijzen uit dat Vlaardingen dit jaar 6 a 7000 ton onder het contin gent blijft Omgerekend be tekent dat dat Vlaardingen zo'n 800.000 gulden aan de AVR betaalt, terwijl het be drijf daar geen Vlaardings afval voor hoeft te verwer ken. Voor de verwerking van een ton afval brengt de AVR 102.50 in rekening; 55,- kostprijs bij volle be zetting en 47,50 om de gi- ganitische verliezen uit het verleden goed te maken. Vlaardingen betaalt jaar lijks bijna 3,4 miljoen gul den voor de verwerking van afval. Ook andere gemeente, waaronder Rozenburg, kampen met dezelfde pro blemen als Vlaardingen. Daarentegen zijn er ook snel groeiende gemeenten die meer dan het vastgestel de contingent leveren en daar ook voor bijbetalen. Verreken die twee met el kaar en iedere gemeente betaalt voor het afval dat zij aanlevert, terwijl de AVR normaal op topcapaciteit kan blijven draaien. Daar komt in het kort het Vlaar dingse voorstel op neer. Een tweede voorstel van Vlaardingen houdt in dat een eventuele winst van de AVR aan het eind van het jaar wordt verdeeld onder de aandeelhouders (51% O- penbaar Lichaam Rijnmond en 49% de Rijnmondge- meentes). De AVR meent echter dat een overschot moet worden aangewend om de verliezen sneller goed te maken. Vlaardingen daarentegen stelt dat de helft van de verwerkingsta rieven bestemd is om de verliezen weg te werken. De gemeente gebruikt een eventuele winstuitkering liever om het negatief saldo van de gemeente reiniging te beperken, waardoor zoals wethouder Van der Velden het zegt 'de burgers de ko mende jaren minder meer voor hun afval hoeven te betalen'. Vlaardingen In oktober gaat in het haven- en in dustriegebied de negende wijkagent aan het werk, en iedere wijkagent krijgt voortaan eens in de zes dagen ondersteuning van een surveillanceploeg. Maar op een rijdend post huis van waaruit die sur veillance moet plaatsvin den heeft de politie voor dit jaar de hoop al opgege ven. Commissaris Ben van Toledo benadrukte gisteren op een persconferentie nog eens de noodzaak van zo'n 'rijdend po litiebureau'. „Je moet als je in de wijk werkt een punt heb ben waarop je kunt terugval len. Anders kun je niet de hele dag in die wijk blijven", zei hij. Maar er is geen geld voor. Van Toledo is blij met de ver beteringen die nog wel door gevoerd kunnen worden. „We gaan niet het ideale tijdperk in, maar het wijkgerichte toe zicht wordt wel beter. Er zijn al mensen geweest die zeiden: 'Goh, dat is lang geleden dat ik een agent op de fiets heb gezien.' Die grijpen die kans meteen aan voor een gesprek." Dat is ook een van de bedoe lingen van de lopende of fiet sende wijkagent meer contact met de burgers. „Ze lopen er niet alleen om te bekeuren, maar ook gewoon om er te zijn, om contact te maken met de mensen. En natuurlijk ste ken ze hun voelhorens wei eens uit, om te weten te ko men wat er in de wijk speelt." Dit dan om, zoals in de be leidsnota over de gemeentepo litie staat, „een maatschappe lijk aanvaard niveau van orde, rust en veiligheid te berei ken." Een nauwkeuriger om schrijving van dat door de Commissaris Van Toledo: „Wijkagenten zijn er niet al leen om te bekeuren." maatschappij aanvaarde ni veau van orde, rust en veilig heid kon commissaris Van To ledo niet geven. Hij omschreef het als „een gevoel van welbe hagen". K. Compagne Veertig jaar lang heeft K. Compagne gewerkt bij de ge> meentelijke technische bedrij ven in Schiedam, tegenwoor dig ONS geheten. Dat heuge lijke feit wordt op 13 oktober om drie uur gevierd bij de be drijven aan de Van Heek straat. Compagne begon des tijds bij de GTB als penning- gashulp. Tegenwoordig is hij chef van de afdeling kleinver bruik. M. P. BI ijlevens Vele duizenden bejaarden, die in Sehiedamse verzorgingste huizen zijn opgenomen, heb ben in het verleden wel con tact gehad met mevrouw M. P. Blijlevens, hoofd van de afde ling 'elders verzorgden* van de gemeentelijke sociale dienst Zij is met ingang van vandaag weg, na 23 jaar werk voor de Sehiedamse sociale dienst. Me vrouw Rlijlevens gaat met de VUT. A. Cornax De Sehiedamse gemeenteamb tenaar voor wijkzaken, André Cornax, gaat de gemeente Schiedam verlaten. Cornax heeft elders een baan gevon den waar hij zich beter kan ontplooien. Cornax, die in sep tember de laatste werkzaam heden voor de gemeente ver- ichtte, kreeg bij zijn afscheid lof toegezwaaid van de SSWO. De stichting die werk geeft aan Sehiedamse opbouwwer kers betreurt het heengaan van Cornax. omdat men juist bij hem met allerlei vragen en kritiek terecht kon. Bovendien werd er gisteren op gewezen dat Cornax bijzonder veel be trokkenheid toonde hij het overleg tussen de verschillen de oude wijken van Schiedam. Vlaardingen De kelder- boxen van de Vlaardingse Van Hogendorplaan hebben het de afgelopen dagen zwaar te ver duren gehad. Maar liefst vijf kelders werden met een on aangekondigd bezoek 'ver eerd'. Iets waar de bewoners we] van geschrokken zijn. In één van de boxen werdien een complete lasapparatuur, een bandrecorder, klokradio, autoradio-cassettecordcr, twee schapevachten en een cirkel zaag gestolen. De totale waar de was een kleine tweedui zend gulden. Uit twee andere boxen van dit complex werden een krat bier, gereedschap en een televisie ontvreemd. De mhrekers za gen hun overige bezoekjes in de kelder van deze flat niet gehonoreerd. In de Fannius Scholtenstraat werd gereedschap (met een waarde van vierhonderd gul den) uit een kelderbox ge haald. Maasland Voor de volgend jaar te houden gemeenteraads- verkeizingen komt de Partij van de Arbeid in Maasland weer met een eigen lijst uit. Tijdens de ledenvergadering is unaniem tot deelname aan de raadsverkiezingen besloten. Vier jaar geleden kwamen de socialisten slechts zes stemmen tekort voor een raadszetel. In de raad zijn nu vertegen woordigt het CDA met zes, de Open Groepering met drie en de VVD met twee zetels. Tijdens de PvdA-ledenverga- dering werd de noodzaak geuit dat een sociaal-democratische fractie in de Maasiandse raad hard nodig is. Om dat doel te bereiken wordt een werkplan ontworpen, dat tijdens de jaar vergadering in november zal, worden besproken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3