SCHIEI AMSCHE COURAN Uitspraak rechter dwingt raad tot beslissen Rij nmondbestuurder geen herziening huisvuilcontracten Gigantisch karwei bij Koemarktbr Ik 1neemr tiefwoef krant WEST VIERT OPKNAPBEURT Radio en televisie komen op Zijdeveld Apothekers wilienoude medicijnen terug. Pagina twee. 'Zendeling vande zon'is weer bezig. Pagina drie. JoopTinkhof:al 25 jaar topvolleybal. Pagina vier. Vanavond stemming over toekomst pand Westhavenkade 95 Alle verkeer moet om PSP wil linkse samenwerking W»1 Donderdag 8 oktober 1381- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de Jaargang no, 197-4 PAGMA'a in Vlaardingen De ge* rechtelijke uitspraak rond de kraak van de oude detailhandelsschool aan de Westhavenkade liep gisteravond als een rode draad door de tu multueuze raadsvergade ring, die geheel gewijt was aan de voorgenomen sloop van het pand. Na een kleine vier uur dis cussiëren besloot loco- burgemeester IJsbrand van der Velden (Kie- boom was ziek) de stem ming uit te stellen tot vanavond. In het door de gemeente Vlaardingen tegen de bezet ters aangespannen kort ge ding besliste de president van de rechtbank, mr. Nivart, dat het pand op 9 oktober ont ruimd moet zijn, tenzij de ge- meenteraad anders zou be slissen. Het college voerde gisteravond aan dat hierdoor nooit van uitstel van het raadsbesluit sprake kan zijn. De VVD-fractie probeerde dit, middels een motie, wel te bewerkstelligen. Ook Leo Zeef (PSP) kwam met een motie. Zijn voorstel om het pand te behouden en voor culturele doeleinden geschikt te maken kreeg slechts steun van D'66, Henny Goedknegt (PvdA) en Jan van Hemert (WD), Het CDA bleef voor een bejaardencentrum en dus voor ontruiming. Ook de SGP/GPV-fractie schaarde zich aan die zijde. Een be jaardencentrum op die plaats zien ook zij niet bepaald als 'het ei van Columbus', maar dergelijke voorzieningen ver dienen toch de hoogste prio riteit Uit de PvdA konden vijf le den zich niet verenigen met het voornemen van het colle ge, op de plek een bejaarden flat van twintig verdiepingen te laten verrijzen. Henk Krabben: „Zoiets zou een bij zonder beroerde beslissing zijn. Volgens milieurapporten is dat het gebied met de meeste geluidsoverlast We hebben, speciaal voor dit in dustriegebied, een rampen plan opgesteld. En U wilt daar een bejaardenflat neer zetten?" Wethouder Bas Goudriaan verkondigde dat een snelle ontruiming op korte termijn noodzakelijk is, omdat bij vertraging van de procedure verhoging van de huur het gevolg kon 2ijn. Voor de Al gemene Stichting voor Ver zorging en Huisvesting van Bejaarden zou dan aan een stringente voorwaarde (een maximale huur van vijfhon derd gulden) niet kunnen worden voldaan. Het is zelfs nu nog niet helemaal zeker of de stichting inderdaad tot bouw besluit. Daarom ook wilde de WD de definitieve- beslissing van de Vlaardingse gemeenteraad nog even uit stellen. Vier uur 'verbijten' op de overvolle publieke tribune liet ook een deel van de kra kers niet onberoerd. Welis waar was voortdurend .ge tracht aan de discussies deel te nemen, maar het onbevre digende gevoel bleef. Aan het eind van de vergadering, toen een simpel rekensom metje de te verwachten uit spraak grotendeels duidelijk maakte, werden de diverse paperassen van bovenaf de raadszaal ingeworpen. Een kartonnen doos belandde op het hoofd van CDA-raadslid Nel van der Linden. Schiedam propageer t gebruik van de zon '4p'i Weihouder Zijdeveld geeft het startsein voor de woningverbetering aan de Meriasiraat en Aleidastraat. Schiedam Buurtbewoners, ambtenaren en enkele stadsbestuurders verzamelden zich gistermiddag om twee uur in de Kivé- va-kleuterschool op de hoek van Aleida straat en Westfrankelandsestraat, want er zou voor de oude wijk in Schiedam-West iets verheugends gebeuren wat de moeite van het vieren waard was. De langverwach te opknapbeurt van een blok woningen aan Aleidastraat en Mariastraat zou eindelijk ter hand worden genomen. Het was uiteraard wethouder Chris Zijdeveld,, altijd in voor zulke evenementen die onder zijn wethou derschap tot stand zijn gekomen, om het startsein te geven en hij deed dat op een blijde, vriendelijke manier die met luid ap plaus werd beloond. In de nabije kleuter school kaartte men nog even na over alle problemen, die altijd om de hoek komen kij ken bij zulke stadsvemieuwingsprojecten. Vlaardingen Ook de Rijnmondgecommiteerde Jo- han de Jong (PvdA), tevens president-commissaris van de AVR, wijst het Vlaardingse voorstel om de huisvuil contracten bij te stellen van de hand. Evenals de direc tie van het vuilverwerkende bedrijf stelt hij dat de contracten een direct uitvloeisel zijn van de redingso- peratie, die „we allemaal hebben aanvaard". Rijnmond heeft de belangrijkste stem in de AVR, omdat het o- penbaar lichaam iets meer dan de helft van de aande len in bezit heeft. Vlaardingen wil de contingen ten huisvuil die contractueel zijn vastgelegd verlagen. De gemeente hoopt daar mee ton nen per jaar uit te sparen, doordat dan alleen het huis vuil dat Vlaardingen daadwer kelijk bij de AVR brengt be taald hoeft te worden. Vlaar- ümgen meent dat-de hoeveel heid vuil die de gemeente te Werug aflevert verrekend jC moet worden met andere ge meenten die teveel leveren en daar ook extra voor betalen. Volgens De Jong is het bijstel len van de contracten onver standig. „We moeten een schuld van 109 miljoen gulden wegwerken in tien jaar; dat hebben we met elkaar afge sproken. Misschien kunnen we die .^korten wel sneller weg werken door nieuwe gemeen tes aan te trekken die hun af val naar de AVR brengen, zoals met Amsterdam is ge beurd, Maar we kunnen de toekomst van de AVE toch niet in de waagschaal stellen door van de reddingsoperatie af te wijken." De Jong wijst er verder op dat wanneer er aan de contracten van de Rijnmondgemeenten gesleuteld gaat worden ook de niet-Rijmnondgemeenten die vuil aan de AVR leveren op herziening van de contracten aan zullen dringen. „Met de buitengemeenten zijn we ook contingenten overeengeko men. En als die niet worden gehaald, moeten ze ook het volle pond betalen. Door her ziening van de contracten haal je de reddingsoperatie onder uit'^ Schiedam Als koploper onder de Nederlandse po litici om zonneënergie toe te gaan passen in de wo ningbouw heeft de Schie damse wethouder Chris Zijdeveld vanochtend een 'paraplunota' gepresen teerd, die ook andere ge meenten, architecten en stedebouwkundige ont werpers moet inspireren. Zelfs radio en televisie waren om elf uur naar het Schiedamse stadskantoor gekomen om daar de toe lichting van Zijdevpld op de nota te vernemen. Via NOS, VARA en NCRV zullen de Nederlandse kij kers kunnen vernemen, wat Zijdeveld met zijn nota beoogt. Concrete bouwplannen met toepassing van zonnewarmte vermeldt de nota nog niet Volgens de wethouder is niettemin de nota van enorm belang, omdat zij alle moge lijkheden tot energiebespa ring in woningen opsomt en dus 'voer- voor ontwerpers' kan zijn. Gebruik van zon neënergie vereist een aantal maatregelen, die extra beper kend kunnen zijn voor archi tecten en stedebouwkundi- gen. „Hun inventiviteit wordt daarmee extra op proef gesteld," schrijft Zijde veld in zijn nota. Het zal daarom nog wel een tijd du ren voor de ontwerpeisen routinematig in de praktijk gehanteerd kunnen worden en wellicht treedt daardoor in het begin een zekere kos tenverhoging op, maar de wethouder meent dat dit ef fect afneemt zodra er meer ervaring mee is. Het rijk zou deze meerkosten via een ge- wenningssubsidie kunnen opvangen, suggereert Zijde veld. Onder de paraplu van deze nota. getiteld De toepassing van zonneënergie in de ge meente Schiedam', zullen de komende tijd enkele deelno- ta's verschijnen met nadere uitwerkingen. De eerste deelnota verscheen ook van ochtend en gaat over passie ve zonneënergie bij nieuw bouw van woningen. Eigenlijk bestaat de nota voor het grootste deel uit een verantwoording van Zijde veld, waarom het ambtena renapparaat van de gemeen te Schiedam zoveel tijd steekt in de voorbereidingen voor toepassing van zonne warmte, terwijl er ook zoveel te doen is aan stadsuitbrei ding, stadsvernieuwing, be bouwing van de binnenstad en aanleg van de trambaan. Kort samengevat stelt Zijde veld dat de fossiele brand stoffen opraken en duurder worden, terwijl de gratis warmte van de zon nog mil jarden jaren gdeverd kan worden. Zie-JTrder pagina drie. He! traject Oranjestraat/Gerrlt Verboonstraat/Koemarkt wordt minstens anderhalve week onbegaanbaar. Al het verkeer moet omrijden vla andera stadswijken. Schiedam De Koemarktbrug gaat met ingang van maandag voor anderhalve week dicht. Het wegdek van de brug wordt op geknapt, een karwei dat precies samenvalt met het opbreken van de Gerrit Verbooastraat ten behoeve van riolering tussen Westvest en Tumlaan. Het is een enorm karwei, met gevolgen voor het vele verkeer in de binnenstad en ook voor de Gorzen en enkele andere'wijken. Alleen voetgangers, als zij zich enig ongemak willen getroosten, kunnen de brug dan nog over. Het verkeer zal worden omge leid via Buitenhavenweg, Bui tensta is, Hoofdstraat en Lange Nieuwstraat, in beide richtin gen. De RET-bussen kunnen echter de haarspeldbocht van de Euitensluis naar de Hoofd straat niet maken en daarom zullen zij allemaal omrijden via de Lekstraat, Havenaijk, Westfrankelandsedijk, Willem de Zwijgerlaan en School straat. Óp de Nieuwe Haven komen dan twee tijdelijke hal tes. Het verdere verkeer van en naar Vlaardingen wordt aangeraden via 's-Graveland- seweg. Burgemeester Van Haarenlaan of rijksweg 20 te gaan. In de Schiedamse binnenstad, in Nieuw land en in Schiedam- West vreest men echter veel sltiipverkeer. De Lange Haven zal, zo zijn de bewoners bang, veel extra verkeer te verwer ken krijgen met als gevolg dat ook de Vlaardingerdijk veel drukker bereden zal worden. Maar in omgekeerde richting zal dat op de Vlaardingerdijk ook gelden, en voor het ver keer is dan niet de Lange Ha ven aantrekkelijk, maar wel de Vlaardingerstraat, de Breeds traat, de Raam en ver volgens de Parkweg en Brn ge- meester Honnerlage Grete- laan. Het Kan zijn dat de situatie langer dan anderhalve week duurt, maar dat is afhankelijk van de weersomstandigheden. De Gerrit Verboonstraat gaat open tot een diepte van vijf meter. Op die hoogte komen funderingen te liggen voor de rioolbuizen, die de Westvest met de Tuinlaan moeten ver binden. Het is een omvanrijk werk, waarbij zware kranen met perslei dingpijpen van tien meter lengte goed moeten kunnen manoeuvreren. Daar om wordt de hele straat afge sloten. Van de gelegenheid maakt de gemeente gebruik om meteen de Koemarktbrug onder handen te nemen. Ook de scheepvaart zal hier hinder van ondervinden. De doorvaart over Buitenhaven en Lange Haven blijft moge lijk voor schepen met een maximale hoogte van tweeë- neenhalve meter, maar voor andere scheepvaart blijft deze route dicht. Ook bij de Buiten- sluis en de Koningin Wilhel- minabrug zullen schippers ge noegen moeten nemen met langere wachttijden, want in verband met het vele verkeer dat omgeleid moet worden, zal het aantal openingen van de Koningin Wilhelmiuabrug be perkt worden, vooral in de spitsuren. Inlichtingen hiero ver verstrekt de havendienst op veftoek, telefoon 26.fl0.19. Vlaardingen De Vlaar dingse afdeling van de PSP wil proberen om voor de gemeenteraads verkiezingen van volgend jaar een samenwerking tot stand te brengen tussen alle partijen aan de lin kerkant van de PvdA. De partijen SP, PPR en CPN zullen een dezer dagen worden uitgenodigd om over zo'n links blok van gedachten te wisselen. PSP-raadslid Leo Zeef geeft aan, dat men niet nogmaals een uitsluitend technische sa menwerking met een of meer dere partijen wil, zoals In de huidige raadsperiode het geval is. Drie jaar geleden is de PSP samen met de SP met een ge meenschappelijke lijst de ver kiezingen ingegaan, maar van- te voren stond al vast dat van samenwerking gedurende de zittingsperiode geen sprake zou zijn. Naar die situatie wil de PSP niet opnieuw toe. „We willen veel liever een echte samenwerking tussen de link- We denken dat die er nu wel in zit, in tegenstelling tot vier jaar geleden. Zelfs van de CPN heb ik al begrepen, dat men een eventuele overeenkomst met onze partij niet wil uitsluiten," zegt Zeef. Tijdens de ledenvergadering, die de PSP vorige week heeft gehouden, heeft men ook de mogelijkheid besproken om samen te werken met de EVP. Dat is met een behoorlijke meerderheid verworpen, om dat de meeste PSP'ers vinden dat de EVP teveel op christe lijke grondslag werkt Zeef was gisteren nog met op de hoogte van de nieuwste ontwikkelingen rond PPR en EVP, die vrijwel zeker tot een samenwerking zullen komen. „Als dat door zou gaan dan zou de PPR afvallen, denk ik, maar we nodigen ze voorlopig toch maar uit voor dat ge sprek," aldus de PSP'er. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuvra uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nrauwsbb

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1