STAD/STREEK I O Nog 20 agenten krijgen medaille Alhertus Magnus kan school niet vullen Startexpositie: 'De kuiper en Oma hebben 't gemaakt' Nota mikt met.. op onmid dellij k resultaat ■BH mm Schoolproject in volle gang m 1301 gulden voor Anjerfonds 33.60 donderdag 8 oktober 1981 VD/SC/WW Zijdeveld wil architecten voor de zon interesseren Schiedam De wethou der verontschuldigt zich een beetje. In zijn voor woord richt hij zich aller eerst tot de politicus die zijn zonnenota leest, want hij heeft wel geprobeerd om moeilijke wetenschap pelijke termen te gebrui ken, maar hier en daar was het toch onvermijde lijk. „Ik vraag hiervoor uw begrip," zegt hij, en hij ondertekent het excuus met:. Chris Zijdeveld. Maar hij richt zich ook tot de wetenschapper die zijn nota leest, en van deze vraagt hij juist begrip voor de simplifica tie. Zou het te wetenschappe lijk zijn, dan zouden de politici er grote moeite mee hebben de zonneënergie politiek be spreekbaar te maken. Onder tekend: ir. C. Zijdeveld. In beide gevallen, of het nu gaat om Chris of om ir. C., kan men zich afvragen wat politici en wetenschappers aan moe ten met de vanochtend in het stadskantoor gepresenteerde nota 'De toepassing van zon- neënergie in de gemeente Schiedam'. Wat er duidelijk uit wordt, is dat er vooral voor ontwerpers van woningen een heleboel komt kijken om het gebruik van zonnewarmte lu cratief te maken. Maar wie Zijdeveld al een tijd volgt in al zijn zonne-enthousiasme wij noemden hem eens een 'zen deling van de zon* kon dat al bevroeden en dan is het maar net de vraag waarom de huidige nota niet meer concre te bouwplannen vermeldt Aan één kant had men mis schien vanochtend van Zijde veld uitgewerkte tekeningen mogen verwachten voor de beoogde zonnewoningen in deel plan 4-B van Woud hoe k- Noord; maar die zijn er nog niet Aan de andere kant mogen we de wethouder niet te hard aanvallen. Ook deze nota zal, vooral ook omdat radio en tv er kennis van hebben geno men, een inspiratiebron kun nen zijn voor andere gemeen ten om te gaan werken met zonneënergie bij nieuwbouw, stadsvernieuwing en renova- door Kor Kegel tie. Misschien is de vorm van de nota ook wel aanspreekbaar voor buitenstaanders. Zijde veld maakte simpele schetsjes van hoe een huis eruit moet zien om zoveel mogelijk zon newarmte te vangen en op te slaan. En zijn voorbeelden om zonnewarmte populair te ma ken bij de massa, zijn wel he lemaal van gemakkelijk te be grijpen aard, Om er twee te noemen: 1. 's Nachts is het kouder dan overdag. Volgens Zijdeveld realiseren wij ons meestal niet bewust dat dat komt omdat de zon 's nachts niet schijnt En als het overdag al koud is, met name in de winter, dan kan het vaak achter glas 'toch heel aangenaam zijn: door die zelf de zon, en ook dat is men zich doorgaans onvoldoende be wust, meent Zijdeveld. Met andere woorden: als die zon nu al op zulke natuurlijke wij ze voor warmte kan zorgen, waarom zouden architecten en gemeenten daar dan niet meer rekening mee houden? Zonder extra voorzieningen voor warmte-opslag of zoncoUecto ren kan door passieve zonneë- nergie' al veel warmte in huis worden gehaald. 2. Passieve zonneënergie bete kent dat een huis 'op het zui den' moet staan. Om nu te voorkomen dat het in de zo mer binnen te warm wordt in zo'n huis, plaatse men er aan de zuidkant een boom voor die 's zomers vol in blad staat en schaduw geeft en die 's win ters kale takken heeft dus het zonlicht doorlaat Evengoed kan men aan de (koude) noordzijde van de woning bo men neerzetten, die juist 's winters al hun groen nog dra gen en dus de gure winden op vangen. Dat scheelt al. Superisolatie Aan de hand van deze voor beelden kan men volgens Zij develd nagaan wat de resulta ten met energiebesparing zul len zijn, als overgegaan wordt tot actieve zonneënergie {met collectoren en warmte-opslag) of tot 'superisolatie' die nog in grijpender is dan de gewone isolatiemaatregelen. In al die gevallen is vereist dat de zonnewoning aan enkele voorwaarden voldoet De zui delijke gevel moet zo groot mogelijk zijn, de andere opper vlakken zo klein mogelijk. De ramen op het zuiden moeten groot zijn en aan de noordzijde kunnen beter geen ramen worden geplaatst. Binnen de isolatie moet massa aanwezig zijn. Voor de ramen moet 'nachtisolatie' worden aange bracht De lengte-as van de bouwblokken moet lopen in oost-westrichting met een af wijking van hooguit twintig graden. Zijdeveld vindt het voor de hand liggend dat architecten, stedebouwers en aannemers hiermee rekening moeten houden. Van hen verwacht hij veel inventiviteit en hij maakt er geen geheim van de pio niers op dit gebied bij het ver strekken van opdrachten ook meteen voorrang te willen ge ven. Verbluffend In feite komt het er in de nota op neer, dat de resultaten op dit moment nog even van minder belang lijken maar dat het vooral de bedoeling is ge bruik van zonneënergie ge loofwaardig te maken bij de Nederlandse bevolking. De re sultaten op langere termijn kunnen dan wel eens verbluf fend zijn, hoopt Zijdeveld. Hij wil zich niet beperken tot zonnewarmte, maar ook bij verdere nieuwbouw in Schie dam rekening houden met speciale woningtypes die het zonder centrale verwarming kunnen stellen door een su blieme indeling van de ver trekken, De warmte van elek trische apparaten zou op die manier als afvalwarmte her- bruikt kunnen worden. Zijdeveld meent dat de ge meente Schiedam al deze moeite mag nemen, ook al doen andere gemeenten dat niet Hij heeft in het verleden zoveel steun ondervonden van B en W, van de gemeenteraad en van zijn ambtenaren, dat er in ruime mate kennis is ver gaard. De nota is een eerste laagbouw loofg hoogbouw naaldgroen ran tekening uit Zijdevelds „.janenota: alleen al de plaat sing van bepaalde bomen kan Invloed hebben op de warmt© In een huls. middel om ooic anderen daar van de vruchten te laten pluk ken, zodat veel Nederlanders straks milieuvriendelijk goedkoop kunnen wonen ongeacht wie de opdrachtge ver was. Schiedam/Maassluis Burge meester Te Loo heeft gistera vond in kantoorgebouw *s- Graveland zestien agenten van het Schiedamse politiekorps de inhuldigingsmedaüle 1980 uit gereikt. Deze onderscheiding geldt als een bedankje van ko ningin Beatrix aan alle poli tieagenten in Nederland, die in april vorig jaar bij de Mo biele Eenheid werden ingezet in de strijd tegen de relschop pers in Amsterdam. Dinsdag waren het het zestien Vlaar- dingse ME'ers die gehuldigd, werden. En morgenochtend krijgen in Maassluis vier agen ten een zelfde plak. De Maas- sluise korpschef C. van Nieuwkoop overhandigt de medailles dan aan agenten N, de Jong, E. Koorevaar, G. Spierenburg en M. R. Westhof. De Schiedamse agenten zijn M. W. A. Le Bruin, D. Fok- kenrood, Dick Gelderblom, Cor Gunnewegh, G, C. J. Hob belman. G. H. C. Huiskens, TW. de Koning, A. P. W. de Lange, F. P. Meeuws, Onno Rugen brink, R. A. Scheere, W. E. M. van Slobbe, M. Stroetinga, M. J. Swaders, W..J. van der Vel den en R. Verhagen. Burgemeester Te Loo reikte gisteravond zestien ME-on- derschaldingen uit. Schiedam Een deel van de Albertus Magnussehool aan de Parkweg zal met in gang van het volgend jaar worden 'afgestoten'. Dit in verband met de terugloop van het aantal leerlingen. Rob Hijmans (D'66) was er in de commissie onderwijs benieuwd naar wat er nu met dit gedeelte van het schoolgebouw gaat gebeu ren. Betekent dit dat een andere portefeuillehouder er een betere bestemming voor moet gaan vinden", vroeg hij zich af. Wethou der Herman Posthoorn kon hierover nog niets met ze kerheid mededelen. Vlaardingen culturele raad De door de J Vlaardingen gevoerde Anjeractie heeft dit jaar 1301 gulden opgebracht In plaats van een straatcol lecte werden de verenigin gen en organisaties die bij het fonds om financiële steun kunnen aankloppen om een bijdrage van een gul den per lid gevraagd. Tot deze manier van collecteren werd vijf jaar geleden voor s het eerst overgegaan omdat het steeds moeilijker werd collectanten aan te trekken. ADVERTENTIE m O rote sortering bladmuziek Uitgaven van o.a. Peters, Schott en Henle TIP: Richard Clayderman Le livret d'or- Ed Tremplin Qulspel-Houtman Piano's Muziek Singel 116 - Schiedam - Tel. 010-26.88.71. Het schoolproject 'Oostwijk was, is wordt', dat in de Viaardingse Oostwijk gedurende enkele maanden wordt gehouden in samenwerking met. de Vrije Academie en het buurthuis, draait op volle toeren. In de afgelopen twee weken hebben vele scholieren van zowel de lagere- als de kleuter scholen in de wijk de start-expositie bezocht, die is samengesteld door Mat hijs A. Struijs van het gemeente-archief. De expositie geeft een uitstekend en gedetailleerd overzicht van de historie van de wijk, met vele foto's en tekeningen van de wijk zoals die er in vroeger jaren uit heeft gezien. Het doel van het project is, een totaal-overzicht te krijgen van allerlei as pecten van de Oostwijk in het verleden, op dit ogenblik en in de toekomst. De scholen die meewerken zijn de kleuterscholen De Belhamel, Prinses Margriet, Emmaschool en Kleuterkeet en de basisscholen Theo Thijssen- school. Van der Schaarschool en Abraham Kuyperschool, 2e hebben alle een of meerdere onderwerpen gekozen, waar ze de komende tijd mee bezig zullen zijn: oude beroepen, het ontstaan van de wijk, verkeer en wonen, om er enkele te noemen. Onze krant begeleidt het project regelmatig met deze rubriek, die minstens eenmaal per twee weken of vaker, als daar aanleiding toe la wordt geplaatst De bedoeling is dat de komende tijd oook de scholieren zelf, die aan het project bezig zijn, aan het woord komen. Twee weken lang was het behoorlijk druk in een van de zalen op.de benedenver dieping van de Vrije Acade mie. Daar werd de expositie over de historie van de Oost wijk getoond, die de start vormde van het schoolproject over de wijk. Vele scholieren kwamen een kijkje nemen met hun klas: er was een heel rondleidingsschema voor opgesteld. Maar zij wa ren niet de enige bezoekers. Ook vele oudere Oostwijkbe woners V»f mensen van elders in de stad kwamen binnen wandelen, om de expositie te bekijken. De reacties waren vrijwel al gemeen positief, zeker bij de oudere bezoekers. Voor de scholieren, met name in de jongere leeftijdsgroepen, was de expositie misschien nog wel wat moeilijk; bij deze groepen was een goede bege leiding zeker op zijn plaats. Die begeleiding is er gedu rende vrijwel de gehele pe- riode dan ook geweest Met name Frans Hcogerwerf, de enige kuiper die in de Oost wijk zijn oude beroep nog uitoefent en mevrouw Kuil, de moeder van Wilma Du mas, een van de organisatri ces, waren zeer actief. „Zeg maar gerust dat zij de ten toonstelling helemaal ge- méikt hebben," meent Yvon ne Venzijlbergh, die samen met Wilma het gehele project begeleidt Id duigen De kleuters van de Kleuter keet zitten net met z'n allen in een kringetje op de grond, rond de kuiper geschaard, als we de expositiezaal binnen wandelen. Frans Hoogerwerf vertelt in zo begrijpelijk mo gelijke taal misschien toch nog iets te moeilijk voor kin deren in de kleuterleeftijd hoe kuipen en vaten worden gemaakt. Het mooiste onder deel van zijn uitleg komt na tuurlijk, als hij een zojuist in elkaar gezet vat met een klap op de grond laat vallen, zodat het ding letterlijk in duigen uiteen valt „En de ton die viel in dui-gen!" zingen de kleuters enthousiast, en snap pen meteen waar die uit drukking vandaan komt. „De ervaringen op deze ex positie zijn bijzonder leuk. Vooral bij de oudere bezoe kers: die krijgen wanneer ze hier rondlopen en al die oude foto's bekijken allerlei jeugd herinneringen weer terug. Voor jongeren spreekt het misschien wat minder asn: die hebben soms een wat on verschillige houding ten op zichte van de historie. Maar als je ze wat vertelt van de tegenstellingen tussen arme en rijke mensen, zoals die vroeger bestonden, dan snap pen ze best wat je bedoelt Zonder begeleiding kunnen ze het op zo'n expositie niet stellen, maar als je er maar het een en ander over kunt vertellen, dan gaat het best Pu wzWMêmmtërmX W v i l goed," vertelt kuiper Frans Hoogerwerf even later. Aan de was En mevrouw Kuil, die tijdens de expositie vooral de was-' "hoek bemant, die door Jan Anderson is ingericht onder het motto „Hoe de Oostwijk aan de was was": „Als ik de reacties zie van die kinderen ais ik laat zien, hoe de men sen vroeger de was deden, met zakjes blauw en. dergelij ke, dan is dat vreselijk leuk. Het was eigenlijk helemaal niet de bedoeling, dat ik hier iedere dag zou staan: mijn dochter Wilma vroeg me een van de eerste dagen of ik wat scholen wilde opvangen. Ei genlijk ben ik daar al lang te oud voor: ik word binnen kort 74 jaar, maar ik ben toch maar blijven hangen, want het is vreselijk leuk om te doen." Het is niet verbazing wekkend dat mevrouw Kuil tijdens het project consequent door iedere bezoeker 'Oma' wordt genoemd. In het boek, dat bij de ingang van de ten toonstelling is neergelegd en waar de bezoekers hun reac ties en ervaringen in kunnen schrijven is door kleuterleid ster Sari Koch van de Kleu terkeet geschreven: „De nos talgie wordt prachtig uitge beeld door foto's, washoek en dergelijke, maar voorname lijk door de meest uitgelezen persoon om de rondleidingen voor kleine kindkeren te doen: Oma. Zij overbrugde alle generatiekloven." Er staan meer aardige reac ties in dat boek. Een bewoner van de Spoorsingel schreef dat hij op een van de.oude De kleuters van de Kleu terkeet geschaard rond do kuiper. „En de ton die vlei In dui-gen!" foto's zijn moeder had ont dekt Veel scholieren schre ven: „Ik vond het hartstikke leuk," en één voegde er zelfs aan toe: „...en ik kon het erg goed begrijpen.". Een andere scholier kon op het moment dat hij of zij zijn bijdrage aan het boek leverde nog niet veel vertellen. „Ik moet er eerst nog langslopen," zo is laconiek vermeld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3