p zij poor Sloop van bezet pand definitief Ik teem proef dê Gemeente weetniet C&A Passage wei wil Boze bewoners staken overleg Ruimteprobleem komt ten einde voor De Maaskant Elke nieuwbouwwoning kijkt voortaan op het zuiden uit Stads- ver nieuw- ing Oost- wijk: -«•=5- V0* 'Oude boerenwijsheid' in nieuw eisenpakket Besluit leidt tot gooien met eieren Alléén rond de WEitELPSPAAitPAG van I9t/m 23 oktober Alléén bij de Bondsspaarbank EXTRA RENTE VOOR EEN Volg onze aankondigingen! BONDSSPAARBANK B SCHIEDAM Schriftelijke vragen over wegblijven ambulance ONAFHANKELIJK DAGBLAD Maaskant-bestuurslid mevrouw C. .L. Lambrechts-van der Maden bad geen moeite met de eerste paal. tïeve handvaardigheid en keu zevakken op studie- en hobby- gebied zijn daarnaast ook bestemd voor volwassenen. „Die nieuwbouw is hard no dig", vertelt Greiner. „Boeken moeten we in WC's opgbergen en soms kan ik mijn kamer niet in omdat er les gegeven wordt" De Maaskant is zeer tevreden met de ligging van het nieuwe gebouw, dat voor de ene helft één, de andere twee verdiepingen gaat tellen. Maassluis Onder belangstel ling van tientallen cursisten van vormingscentrum De Maaskant ging gistermiddag de nieuwbouw van start Het nieuwe gebouw aan de West- landseweg bij De Vloot dat ongeveer drie keer zo groot wordt als het huidige on derkomen aan de Lijsterlaan moet in mei klaar zijn. Die uit breiding was ook wel nodig. „Het huidige gebouw is een knellend harnas geworden" aldus directeur Greiner. Het christelijk vormingscen trum De Maaskant wordt be zocht door ruim vierhonderd cursisten in de leeftijd van zo'n 16 tot 19 jaar, vooral van de mavo, lts en huishoud school. Voor een deel komen zij één tot twee dagen naast hun werk; anderen zijn werk loos, De cursussen zoals maatschappij verkenning, crea- Vanaf station Maassluis-West is de nieuwbouw, evenals het huidige onderkomen in het voormalige zalencentrum, makkelijk te bereiken. De leerlingen van het vormings centrum komen uit Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maas land. Rozenburg, Briele, Hoek van Holland en het Westland. Schiedam Alle .woningen, die in Schiedam ooit nog nieuw gebouwd zullen wor den, moeten met hun voorkant op het zuiden geprojecteerd staan. Dit is ©Sn basisgegeven voor het milieubeleid van wet houder Chris Zijdeveld, waar mee alle architecten en plano logen in de toekomst rekening zullen moeten houden. Een uitzondering geldt voor enkele projecten, waarover de ge meente al in onderhandeling was. Zo zal Bredero Vastgoed, dochter van de Utrechtse bouwreus Bredero, wel met een aantal milieu wensen reke ning houden, maar niet alle woningen kijken inderdaad op het zuiden uit Vooral de architecten en aan nemers in Schiedam zelf zul len duidelijke informatie krij gen over het nieuwe eisenpak ket van de gemeente Schie dam, Deze hebben betrekking op isolatie, actieve en passieve zonneenergie en inrichting van de woning en de woonom geving. Hierbij wil Zijdeveld „oude boerenwijsheid weer invoeren, zoals speciale luiken die 's nachts voor de ramen kunnen en het projecteren van bergruimten, keukens en gara ges aan de koude noordkant van de nieuwbouwhuizen. Zijdeveld rekent op de archi tecten, die volgens hem bij grote inventiviteit huizen kun nen ontwerpen die een bespa ring in stookkosten kunnen geven tot veertig procent. De wethouder veegde gisteren dan ook de'vloer aan met criti ci, die zonneënergie een ach terhaalde zaak vinden. „Dat ongeloof is gebaseerd op actie ve zonneënergie met inder daad nog dure voorzieningen als collectoren, warm te-op slag- vaten en pompen," zei hij, „en die dingen maken het gega randeerd te duur, hoewel je er de winter mee door zou kun nen zonder te hoeven stoken." Maar over de kritiek op alle andere mogelijkheden met zonneënergie zei hij: „Daaraan kan je nu weer zien hoe ze in Nederland achterlopen op Amerika en Zweden, waar verrassende praktische resul taten geboekt zijn." Zijdeveld zei geen enkele vrees te hebben dat woningen er bunkerachtig of somber gaan uitzien, als bijvoorbeeld alleen ramen aan de zuidkant worden gerealiseerd. Maar hij benadrukte dat zulks 'voer voor architecten' is. „Veel kunnen de Schiedam mers ook al doen In de knut- selsfeer," zei hij, doelend op bijvoorbeeld de nachüuiken. Hij wees op stijging van de ■woonlasten sinds 1970: in Schiedam betaalt men vergele ken met tien jaar geleden ge middeld 2,4 maal zoveel aan huur of koop en bijna 4 maal zoveel aan stookkosten. Met zijn collega Herman Post hoorn heeft Zijdeveld al een eerste verkenning gehouden naar dergelijke isolatie- en zonnemaatregelen voor scho len en andere gemeentegebou wen. Schiedam De gemeente beschikt over geen enkele* duidelijke aanwijzing, dat C&A interesse heeft om het Passagetheater te ko pen. Volgens cultuurwet houder Herman Post hoorn is in het college van burgemeester en wethou ders „volstrekt niet he kend" of Passage wel te verkopen valt Nochtans is er binnen de PvdA, waar Posthoorn lid van is, wel een stroming die hiervan uitgaat. Posthoorn gistermiddag in het stadskantoor: „Er is in het col lege wel over gesproken, wat eventueel ons te doen staat Als Passage immers niet blijkt te voldoen, wat dan?" De wethouder zei voorts: „On danks het feit dat Passage na delen heeft, kan je er natuur lijk mee leven. Ik ga er in elk geval niet vanuit dat anderen 't willen kopen. Eerst moeten we zelf uitstippelen, duidelijk weten wat we nu willen. An ders zouden we een soort koopman worden, daar kan natuurlijk geen sprake van zijn," Posthoorn is het met PvdA-af- delingsvoorzitter Hans Bakker eens, dat Schiedam geen (cul turele) voorzieningen zomaar mag opdoeken, als tenminste niet eerst een integrale afwe ging heeft plaatsgevonden van wat er zoal van belang is, Maar voor hem staat vast: .Schiedam, in orde van groot- Ie 23e gemeente land, heeft een basisvoorzie ning als Passage nodig. Die voorziening moet je hiet over boord gooien. Maar dan onder scheid ik twee dingen: Passage als gebouw en Passage als in stituut Als ik spreek van een noodzakelijke basisvoorzie ning, hoeft dat niet per se het huidige gebouw te zijn." Meer uitleg geeft Posthoorn op pagina drie. Hij reageert te vens op het maandag in onze krant gepubliceerde interview met CDA-raadslid Luud Snel, die zei: „Als je Passage op doekt dan moet je ook Post hoorn opdoeken." i Ondernemers voelen zich Wethouder Chris Zijdeveld en zijn milieu-ambtenaar geloven In de toepassing van zonneë nergie. Ook de energieke gemeentevoor lichter Bas van Bochove was bij de presentatie van de plannen gisteren aanwezig. Vlaardingen Het doek is definitief ge vallen voor de bezet ters van het pand Westhavenkade 95. Vandaag komt de deurwaarder en bur gemeester Wim Kie- boom sloot gisteren avond de mogelijk heid niét uit, dat kort na het weekeinde al met de sloop begon nen wordt. Zoals deze krant woensdag al meldde voelt een ruime meerderheid van de Vlaar- dingse gemeenteraad er niets voor het pand voor sloop te behoeden en er eventueel een cultureel centrum van te maken. Ruim voor de vergadering van gisteravond waren de standpunten al definitief be- ADVERTENTtE- Schiedam Fel verontwaar digd hebben de bewoners van 305 woningen in het Singel- kwartier het overleg over re novatie met de woningbouw verenigingen (SSSW) gestaakt „Totale verpaupering dreigt in de buurt, we zijn rechtstreeks op weg een achterbuurt te worden," zegt het woedende bewonerscomité, dat voor wanbeleid niet langer mede- verantwoordelijk wil zijn. Het comité heeft zich „doodgeër- gerd" aan het nieuwe uitstel van de renovatie van de 305 SSSW-woningen. Vlaardingen De gezondheidstoestand van ANBO-vertegen- woordiger Van Bruggen, die woensdagavond tijdens de gemeen teraadsvergadering een lichte hersenbloeding kreeg, is stabiel. Burgemeester Wim Kiebooi» ïieeft hem gisteren in het zieken huis al bloemen bezorgd namens de gemeente. Van Bruggen zou bij de aanvang van de vergadering gebruik maken van het spreekhalfuur. Zijn plaats achter het gestoelte werd ingenomen door de secretaris van de ouderenbond, de heer J. Lammers. Zijn collega lag ondertussen een klein half uur In de gang op een ambulance te wachten. Het raadslid Kees van der Windt (PvdA) heeft schriftelijke vra gen aan het college over deze gang van zaken gesteld, die mede- ondertekend zijn door het CDA. Hij verzoekt burgemeester en wethouders, namens de Pvd A-led en in de commissie volksge zondheid, onmiddelijk uit te zoeken wat hiervan de oorzaak is geweest. Er zouden maatregelen moeten worden genomen om dergelijke lange wachttijden in het vervolg te voorkomen. Er was sprake van dat men in het Viaardingse gemeentehuis niet op de hoogte was van de gewijzigde ambulancedienst, waar bij slechts één centraal Rotterdams nummer gedraaid kan wor den. Toen er uiteindelijk een ziekenwagen onderweg was schijnt de chauffeur niet op de hoogte van het' stratenplan van de Viaardingse binnenstad te zijn geweest. De huizen staan in het deel van Schiedam-Oost in de om geving van de Van Leeuwen hoekstraat. Begin 1980 begon nen de bewoners met frisse moed aan het renovatie-over leg met de stichting samen werkende Schiedamse wo ningcorporaties (SSSW), maar nu zeggen ze dat er „nog geen proefwoning" uit de bu3 is ge rold. „Of wij serieus genomen worden? Hoe komt u erbij!" schampert het comité. Voordat het overleg van start ging, had de SSSW de funde ringen van alle complexen la ten onderzoeken. Daarmee werd reeds in 1975 een aan vang gemaakt. Bij 27 van de 305 woningen, in met name de Van Leeuwenhoekstraat, zijn er nu nog funderingsproble men die eerst opgelost moeten worden. De bewoners vinden het belachelijk om met de hele renovatie te wachten om 27 slechte funderingen. „Onlo gisch," zeggen zij. Volgens hen holt de buurt achteruit: „Nog even en dan moeten we een kermisvergunmng aanvra gen!" paald. De twee moties (van PSP^D'66 en VVD), die woensdagavond werden in gediend, konden op weinig steun van de gemeenteraad rekenen. De standpunten la gen vast. Dit betekent dat nu, mits de intiatiefnemers niet van hun plannen afzien, aan de uit werking van het bouwplan voor een bejaardencentrum gewerkt kan worden. Be zwaarschriften hiertegen lij ken een kwestie van tijd. Het college voelde er niets voor dit in de sloopafweging te betrekken. Wethouder Jelle Wijnstok: „Als we hier reke ning mee houden, dan kan dat gelden voor ieder bouw plan. Dat zou betekenen dat we helemaal niets meer doen." En zijn collega Gou- driaan: „We zullen wel zien wat er komt" Bezetters lieten gisteren avond op de raadsvergade ring nog één keer hun onge noegen blijken. Eerst was er een stinkbommetje, waarop burgemeester Wim Kieboom reageerde met: „Daar is ie mand die nog moet leren wat democratie is." Maar toen even later vanaf de publieke tribune een paar eieren de zaal in werden gegooid voel de hij zich genoodzaakt de vergadering even te schor sen. Er was wat opschudding bij raadsleden, waarvan er enkele getroffen waren. Kie boom trok uit dit laatste pro test de conclusie dat het „duidelijk is dat we gisteren een goed besluit genomen hebben." De eiergooiers ver lieten snel de publieke tribu ne. Vlaardingen De ondernemers in de Oost- wijk voelen zich door de gemeente op een zijs poor gezet. Zij willen meer betrokken worden bij de stadsvernieuwing. De ondernemers vin den het een belachelijke zaak dat zij geen vas te vertegenwoordiging hebben in de project groep, die de stadsvernieuwingsplannen in de Oostwijk bespreekt. In 1979 richtten de onderne mers in de Oostwijk een werkgroep op, om als ge sprekspartner van de ge meente te dienen bij onder handelingen over de stads vernieuwingdie ook gevol gen heeft voor bedrijven in de wijk. Zo is het gemeente beleid erop gericht dat be drijven die overlast in de wijk bezorgen moeten ver huizen. Daartoe werd het plan gelanceerd een bedrijfs verzamelgebouw neer te zet ten aan de kop van de le Van Leijden Gaelstraat De ondernemers zijn vooral gegriefd over het feit dat zij geen permanente vertegen woordiging hebben in de projectgroep die zich onder meer bezighoudt met zo'n bedrijfsverzamelgebouw, ter wijl omwonenden dat wel hebben. „We mogen wel meepraten, maar niet beslis sen," aldus de ondernemers. Een andere grief is dat de in formatieverstrekking vanuit de gemeente naar de onder nemers toe niet soepel loopt De werkgroep, die wordt bij gestaan door A. C. Zevenber gen, directeur van de stich ting midden- en kleinbedrijf stadsrenovatie te Rotterdam heeft B en W op de hoogte gebracht van de klachten, maar wacht nog steeds op antwoord. Ook in een ander stadsver nieuwingsgebied in Vlaar dingen. in de VOP, hebben de ondernemers geen vaste vertegenwoordiging in de projectgroep. Hierover wer den tijdens de laatste verga dering van de raadscommis sie van stadsvernieuwing vragen gesteld. Wethouder Goudriaan gaf bij die gele genheid aan, dat de onderne mers best in staat zijn mee te praten wanneer hun belan gen aan de orde komen, zon der dat ze een vaste verte genwoordiger In de project groep hebben. Die opstelling gold wat hem betreft ook voor de andere wijken in Vlaardingen. De commissie •toonde hiertegen geen be zwaar. «AL Dit nieuwsblad, i waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunl vinden, wordt zonder extra kasten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. waar I omg< I zond com! I Rotteiuams inuuwiaaiaa. Ha»®* ?osW .Vlo01 „iet „pen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1