STAB/STREEK WD-raadsIid valt over aanhef Unilever-brief Bot gedwongen aceoord met amendement BIBEVEN Particuliere vuil- pphalers moeten vergunning hebben Stevige rock in OJC Posthoorn haalt uit naar CDA- raadslid Snel is Gemeente wil afvalvervoer in eigen hand 'Lijn 52 wordt doorgetrokken' Commissie voor democratische planning maakt voorontwerpen CDA- spreekuur School- tuiniertjes laatste week in vrijdag 9 oktober 1S81 VD/SC/WW Schiedam .,Ik hoorde iemand in mijn partij zeggen: die Luud Snel is zeker bij Hans Konings in de leer ge weest? Hans Konings is zowat gevierendeeld door het CDA om al zijn opmerkingen over Taverne. En dan komt nu Luud Snel en die doet het even dunnetjes over in mijn richting! Nou, ik moet zeggen, ik vond de opmerkingen van Konings kwalitatief wel beter...!" „Dat is het verschil met wat meneer Snel zegt, eh, Luud, dat ik niet brieven naar me zelf schrijf, als voorzitter van de stichting Passagetheater naar de cultuurwethouder, maar dat ik namens een be stuur naar het collége schrijf. En wij hebben hier een colle giaal bestuur. Een besluit is gedekt door het hele college, het is niet zoals in Rotterdam dat een taak volstrekt gedele geerd is aan een bepaalde wet houder. Het college zal dus over het plaatje beslissen, niet Posthoorn alleen." Schiedam mag niet zonder zo'n theater nand in mijn partij zeggen: wen- als dat de hoogste priori- "7 lans Konings in de leer ge- teit zou worden en je wilt er g§»\ P annpre rtin^Pn vnnr latpn KassssX. S ->a.. *r',„'4 3 i - 3 .itiS&a&HSSstSB&SWSnaii^ Zin voor zin heeft wethouder Herman Posthoorn de uitla tingen van CDA-raadslid Snel in de krant van maan dag bestudeerd. Hier en daar een alinea aangestreept, met het geeloranje van een dikke viltstift. „Ik vind dat we de discussie over Passage zake lijk moeten houden," zegt Posthoorn. „En Snel heeft dat niet gedaan. Hij zegt bang te zijn voor natte-vin- gerbesluiten, zoals over C A die Passage misschien zou willen kopen. Maar dan moet ie ook zelf niet komen met 'natte-vingermenïngen en eerst maar eens alles op een rijtje zetten. Ik heb hem stukken beloofd over Passa ge, die hij nog niet kende. Maar voor hij ze had, bleek hij in de krant al een kant en klare mening te hebben." Vindt Posthoorn dat Passage moet blijven zoals 't is? Uit zijn beantwoording blijkt duidelijk- van niet, maar hij maakt onderscheid tussen het gebouw Passage en het insti tuut Passage, dus: tussen de ac commodatie en het theater. Nog steeds hanteert Posthoorn zijn beleidsnota over Passage uit 1978, die als kenmerken ljeeft: een grotere rol van de plaatselijke verenigingen, een andere opzet van de passieve cultuur, een kritische herbe zinning over het filmprogram ma en een grotere samenwer king met het Zoldertheater in de Teerstoof. fjDat ligt nu als plaatje bij het college van B en W," zegt Posthoorn. „Zonder dat daarbij de consequenties voor het Pas sagetheater zijn vermeld. Maar wél daarbij de onmogelijkhe den van dat gebouw... Als ge bouw heeft Passage te weinig mogelijkheden om flexibel in te kunnen werken. Het is te recht dat daarover een discus sie op gang gebracht is, want alles wat de gemeente doet is toe aan een opnieuw bezien, vanwege de beperkte gelden die er zijn." Posthoorn benadrukt dat het college zal beslissen over dat 'plaatje' en niet alleen hijzelf als wethouder voor cultuur. Vlakke vloer Doch één ding is duidelijk. Van de vele amendementen, die er te verwachten zijn op het concept-verkiezingspro- door Kor Kegel gramma van de PvdA, zal er minstens één zijn van Post hoorn zelf. In het concept wordt namelijk gesproken van sluiting van Passage en nieuw bouw van een theater met een vlakke vloer. „Daar ben ik tegen. Een thea ter moet een theater zijn. Waar het nu aan ontbreekt, dat zijn nevenruimten voor andere activiteiten, daar zijn nu geen mogelijkheden voor. Ook naast Passage niet Een goede toegankelijkheid ont breekt" Bingo of een dansje na een to neelstuk? „Daar kunnen eventueel die nevenruimten voor zijn, maar bij Passage is er geen plaats voor. En ik vind niet dat je bij nieuwbouw alleen moet zor- gen voor een vlakke vloer juist voor die nevenactivitei ten, want dan ontbreekt het theaterelement. Je moet niet het ene slechte verruilen voor het andere slechte." Wat gebeurt er als C A geen enkele behoefte heeft om Pas sage te kopen en de gemeente ermee blijft zitten? Posthoorn: „Dan gaat het er, net zoals ik nu vind, gewoon maar om wat je wilt. Kijk, Schiedam is financieel in staat om wel drie theaters te bou wen, als dat de hoogste priori teit zou worden en je wilt er andere dingen voor laten staan. Natuurlijk gebeurt dat nooit, maar, het zou kunnen. Voor Schiedam vind ik hoe dan ook een voorziening als Passage een minimum. Dat moet je niet laten schieten. Hoe je dat verder structureert en gezicht geeft, ja, dat zal van de verdere discussie afhangen, maar een theater van die om vang moet Schiedam zonder meer behouden." Passage iets meer rendabel maken, dat zit er niet in? Er zijn horeca-exploitanten, met name Frans van Rijsbergen van Musis Sacrum, die vinden dat de foyer omgebouwd zou kunnen worden tof stadscafé met een stimulerende invloed op het theater. „Dat weet ik. Maar er is één ding: de branduitgang van Passage-Bio komt uit op die foyer. En die combinatie kan niet, bovendien is die brand trap eerste prioriteit. Zou die uitgang anders lopen, dan kon er wel een café komen. Maar zo is de situatie niet." Uitzendbureau? „Heeft Snel echt gezegd dat ik destijds zo nodig van Henk Berg af wou?" „Dat wès natuurlijk ook zo. Berg was als directeur van Passage iemand die het thea- tergebeuren absoluut onderge schikt maakte aan het filmbe drijf en daf gaf een frictie, dat was ons uitgangspunt niet." „Maar als Luud Snel het nu heeft over een slecht manage ment... Kijk, hij kan niet ver wachten dat er in de tussen tijd, nu we al een tijd een va cature voor een bedrijfsleider hebben die door toedoen van de provincie niet vervuld kan worden, er veel creativiteit zal zijn. Dat gaat gepaard met tijd en die tijd die is er niet. Een beter beheer, ja, jeetje, ook de gemeenteraad vindt dat no dig." „Snel wil dus een trio aan het werk zetten om zich over Pas sage te buigen. Zei hij dat in het bestuur maar eens. Wou hij dat trio soms via een uit zendbureau inhuren...?" Puntsgewijs gaat Posthoorn op de problematiek in. ;,Je moet niet vergeten: Schie dam heeft in vergelijking met Vlaardingen nóg een theater te subsidiëren: het Zolderthea ter in de Teerstoof en daar binnen kan je weer onder- Herman Posthoorn: „is Luud Snel soms bij Hans Konings in de leer geweest?" scheid maken tussen het Zol dertheater en het poppenthea ter. Bedenk wel, dat er in de Teerstoof meer geld gaat dan in de pure programmering van Passage alleen." „Wij hebben ook twee biosco pen in feite. De grote zaal en Passage-Bio. Doe je er één dicht, dan beperk je het verlies niet, maar dan wordt het juist groter, want je werkt toch met hetzelfde personeel dat dan beter twee bioscopen kan doen." „Ja, en dan vraag je Snel, of hij het filmprogramma kent en dan komt ie aanzetten met, ik ben wel eens naar 'The sound of music' geweest... Daar word ik echt even stil van... Als dat het enige is!" Snel had gezegd: de Schiedam- se Gemeenschap SGzou ooit een culturele raad worden en dus opgeheven worden cn nu wil Posthoorn ineens Passage bij de SG onderbrengen. Hoe zit dat dan? Posthoorn geeft toe dat hij ge voelig is voor argumenten uit zijn partij, die ervoor pleiten de culturele organisatie dich terbij de gemeente te houden. Dat sluit een culturele raad, zoals die ooit beoogd werd, uit. Maar ook is Posthoorn ertegen dat de gemeente via een aantal uiteenlopende stichting de cul tuur gaat beheren, vandaar: Passage onderbrengen bij de SG. „Wij waren het cr toch al lang over eens dat de stichting Pas sagetheater louter een papie ren instelling zou worden voor uitsluitend het beheer van de filmvergunning. Het personele aspect speelt er doorheen. De SG stelde als voorwaarde Pas sage er alleen bij te nemen, als er een aparte functionaris bij zou komen, en die is er nog niet, omdat de provincie de begroting *81 heeft geblok keerd. Ik ben niet gelukkig met die situatie, dat nu de stichting Passagetheater het personeel van Passage in dienst heeft." "Toekomst van de SG en de stichting Passagetheater wil Posthoorn weer bespreekbaar maken, als Schiedam eenmaal het tijdverslindende sociaal- cultureel plan heeft afgerond. Vlaardingen Burgemeester en wethouders gaan proberen om bedrijven die hun afval door particulieren laten ophalen terug te winnen voor de gemeentelijke vuilnisophalers. Alle gebruikers of mogelijke gebruikers van die gemeentelijke dienst zullen daarover een brief ontvangen. Dat zei wethou der IJsbrand van der Velden gisteren in de raadsvergade ring. De gemeente wil op die ma nier een grotere hoeveelheid afval aan de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) gaan leve ren. De gemeente betaalt de AVR een vast bedrag voor de verwerking van vuilnis en door de vermindering van de hoeveelheid afval moet ze nu ook gaan betalen voor niet ge leverd vuil. Het vervoer van afval moet, vindt Van der Vel den, weer meer in gemeente lijke handen komen. Bovendien moeten particuliere ondernemingen die afval ver voeren daarvoor in de toe komst een vergunning hebben. B'j de aanvraag moet het be drijf dan informatie op tafel leggen, waaruit Van der Vel den te weten kan komen hoe groot het aandeel van particu liere ondernemingen in het af valvervoer is. Kees van der Windt vroeg B en W in een motie overleg te openen met de AVR over een aanpassing van de verplichte hoeveelheid vuil. die de Rijn mond-gemeenten jaarlijks moeten leveren. Hij wil een verrekening tussen de ver schillende gemeenten, waarbij -de capaciteit die een gemeente wel gereserveerd, maar niet benut h^eft, aan andere be langhebbenden wordt aange boden. ".Vlaardingen/Schiedam „Op zeer korte termijn" zal bus 52 doorrijden naar het Wester- hoofd in Vlaardingen. Die toe- egging deed wethouder Bas Goudriaan (verkeer en ver- voer) in de gemeenteraad. De onderhandelingen tussen gemeente en RET zijn volgens 'hem in een vergevorderd sta dium. Bus 52 rijdt tot op heden vanaf het Schiedamse station. via Groenoord en Holy, naar N het Veerplein. Goudriaan bracht dat naar vo ren in de discussie in de Vlaar- dingse gemeenteraad over de bouw van het omstreden be jaardencentrum aan de West- havenkade 95. Toekomstige bewoners zouden daarom niet geïsoleerd van diverse voor zieningen komen te zitten, zo stelde de wethouder. Jan van He mert: onaan genaam ge troffen... Vlaardingen Het VVD-raadslid Jan van Hemert heeft een ironische brief geschreven aan de directie van het laboratori um van Unilever Research, naar aanleiding van een uitnodi ging die de raadsleden hebben ontvangen voor het bijwonen van een open dag. Die brief was geadresseerd aan de heren van de gemeenteraad en de aanhef van de brief luidde: „Mijne heren." Vlaardingen De meeste verbazing op de raadsvergadering van gisterenavond oogstte de beslissing van wethouder Cees Bot om in te stemmen met een amendement van PvdA-er Leo ten Have op zijn voorstel tot opsplitsings van de Stich ting Welzijn. Ten Have bepleitte daarin de nieuw op te rich ten commissie voor democratische planning vanaf het begin voorontwerpen voor plannen en programma's te laten ma ken. VVD-raadslid Floor Quast be greep deze ommezwaai van de wethouder, die in commissie vergaderingen steeds een groeimodel had verdedigd, waarbij het instituut voor de mocratische planning moest beginnen met het aandragen van materiaal, helemaal niet Toen duidelijk werd dat het amendement met een ruime meerderheid zou worden aan genomen zei Quast: „Het is bit ter om te constateren, maar de koppen zijn geteld." Ook en kele leden van het CDA en de SGP/GP V-fractie stemden niet in met het voorstel van Ten Have. Wethouder Bot zei het amen dement over te nemen, omdat hij bereid was vertrouwen te tonen in de nieuwe commissie democratische planning. Ver der speelde bij hem mee, dat de zaak voor 1 januari van het volgend jaar geregeld moet zijn, en dat hij het voorstel te waardevol vond om het door een amendement te laten ver tragen. Willem van der Vel den (SGP/GPV) meende dat de wethouder „dus politiek ge dwongen" was. Naast dit ene amendement was er veel waardering voor de voorstellen van Cees Bot, die met algemene stemmen werden aangenomen. CDA- raadslid Nel van der Linden sprak de hoop uit op „een nog betere dienstverlening" als ge volg van de opsplitsing van de Stichting Welzijn. De beleidsnota over de ge meentepolitie, waarin gespro ken wordt over een aan spreekbaar politieapparaat en meer wijkgericht toezicht, gaf PvdA-er Kees van der Windt aanleiding tot een ondersteu nende motie. Hierin vraagt de raad de burgemeester bij het rijk aan te dringen op 'aanpas sing van de norm vergoeding aan de werkelijke situatie* en verhoging van de sterkte van de politie met zeven personen. Ook deze nota werd, samen met de motie, met algemene stemmen aanvaard. Hetzelfde gebeurde met de vooretellen om een aantal ta rieven voor gemeentelijke dienstverlening te verhogen. „Als lid van de VVD-fraetie van de gemeenteraad, met in mijn portefeuille onder ande re emancipatiezaken, heeft mij dit onaangenaam getrof fen. Mijns inziens zijn er twee mo gelijkheden: óf het was de di rectie van de URL werkelijk niet bekend dat de Vlaarding- se gemeenteraad een zestal vrouwelijke leden telt, of van die samenstelling was U wel degelijk op de hoogte, maar U ging er van uit dat hetgeen er zich in uw research-laboratori- um afspeelt een typische man- nenaangelegenheid is en u hebt derhalve de vrouwelijke raadsleden niet uitgenodigd voor de open dag." schrijft Van Hemert onder meer. Hij adviseert de directie van het bedrijf om eens enig research- werk te laten verrichten naar de ontwikkeling van de eman cipatiebeweging in Nederland in de afgelopen jaren. De heer Ruiter, het lid van de directie waar de brief aan is verzonden, was gistermiddag niet jn staat te reageren op Van Hemert's kritiek. Hij zit volgens het bedrijf in het bui tenland. Maassluis Morgen houdt het CDA-Maassluis weer spreek uur, ditmaal in de Koningshof, Het raadslid Joke van de Rest en wethouder Izank "van der Knaap zullen van half elf tot half twaalf aanwezig zijn om iedereen te woord te staan. Ipï Tombi (2) Als initiatiefneemster van de actie tegen Ipi Tombi in Vlaardingen heb ik er be- hoelte aan, enkele kantteke ningen te maken bij het inge zonden stuk van de heer Van der Slikke in deze krant van 7 oktober. De vergelijking tussen de wijze van verslag geving en Goebels ontgaat mij, maar daar wil ik nu even min op ingaan ais op het door hem aangevochten ver trouwen van IKV-mensen in hun God, hoewel ik hem dat bij een andere gelegenheid graag zou uitleggen. Het gaat nu over Ipi Tombi en apartheid, ik ben blij te vernemen dat de heer Van der Slikke tegen apartheid is, dan hebben we tenminste iets gemeen. Het is erg jam mer dat de briefschrijver blijkbaar niet na afloop van de voorstelling is blijven kij ken naar de door ons buiten vertoonde film 'Brief aan For- ster'. Op een enkeling na de den de spelers dat namelijk wel. Als hij gebleven was zou de heer Van der Slikke ge hoord en gezien hebben hoe zij het strijdlied van het ANC (de Zuid-Afrikaande bevrij dingsbeweging die ons juist verzocht heeft Ipi Tombi te boycotten) uit volle borst meezongen en hoe zij ons na afloop bedankten voor ons werk. Hoe triest is het dat deze mensen zich zo tweeslachtig (moeten) blijven opstellen, omdat in Zuid-Afrika hele fa milies afhankelijk zijn van elke speiersgage. De anti apartheidsbeweging Neder land heeft dan ook vóór het begin van de acties in een uitvoerig gesprek aan de spelers uitgelegd, dat deze niet tegen hen waren gericht, dat men eventueel onaange name gevolgen voor hen als een noodzakelijk kwaad zag, dat men aan niemand vroeg uit de productie te stappen maar dat wie dit zelf over woog, op elke mogelijke steun kon rekenen. Over de door de heer Van der Slikke genoemde foto's van door de Swapo vermink te vrouwen en kinderen kan ik niet oordelen. Ik ken ze niet, maar heb mijn twijfels over de herkomst ervan, ge zien de wijze waarop de Zuid- Afrikaanse regering gebruik pleegt te maken van in Swa- po-uniformen geklede men sen in eigen dienst. Overigens ben ik tegen alle geweld. Riet Eggermont, Anna van Burenstraat 46, Vlaardingen Schiedam Het schooltuin- seizoen gaat maandag haar laatste week in. Dit betekent dat wieden achter de rug en de oogst zo goed als binnen is. Aanstaande vrijdag wordt er voor alie kinderen een speur tocht gehouden. De tuiniertjes van het complex Landvreugd doen dit in het Beaxtrixpark; de Vijfsluizengangers blijven in de omgeving van de Oude Poldervaart. De speurtocht staat uiteraard in het teken van schooltuintjes en de na tuur. Vlcardïngen Stevige, me lodieuze rock; zo noemt de groep Pak0, die vanavond in het open jongerencentrum Summerstreet speelt, haar ei gen muziek. De uit Alphen aan de Rijn afkomstige en uit vier mannen en een vrouw bestaande rockgroep, die uit sluitend eigen werk speelt, omlijst het optreden met een lichtshow. Het entreegeld voor het concert aan de Zo merstraat 45, dat om negen uur begint, is een gulden. Summerstreet is blijkbaar nog niet volledig ingericht, want het vraagt tweede hands koelkasten en spiegels. Deze zaken worden thuis af gehaald. Wie een overbodige koelkast of spiegel heeft staan kan bellen (35.45.94).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3