iSTM/Sf 1ÊÏK Noord zet resoluut het jeugdwerk stop Jeugdland in herfst Grote verontrusting over ambulance regeling m t Files en lawaai door stremming verkeer Koemarkt Opvanghuis station op lange weg naar oplossing Posthoorn opent gymlokaal Oost Niets te doen in herfstvakantie Mariëtte Hoogendijk: Nabestaanden houden levenslange twijfel9 Veel RET-bussen met vertraging Drie eerste prijzen voor muziekkorpsen Omgewaaide boom beschadigt auto's Inbraak in snackbar 21 maal te hard Diplomaten- koffer uit auto gehaald 'il NOC open voor Waterweg-Noord Schiedam Het jeugd werk in Schiedam-Nooró is gisteren resoluut stil gelegd. „Het geld is schoon op," klaagt jeugd werkster Yvonne Heu velman, die de keus had tussen „een beetje aan rommelen" of „dan maar helemaal niets". De werkgroep jeugdwerk, die onderdeel is van de stichting samenlevings opbouw Schiedam-Noord (SSSN), wil nu actie gaan voeren onder scholieren, leerkrachten enouders om de gemeente ervan te overtuigen dat meer geld nodig is. In de herfstvakantie, volgen de week, zal er voor de jeugd niets te doen zijn wat de SSSN betreft. Wel is gisteren door de gemeente het pro gramma voor Jeugdland be kend gemaakt. De coördina tor van bureau Jeugdland, Joop van Broekhoven, heeft ook in Schiedam-Noord en kele activiteiten zoals film, creativiteit en een spelcircuit op poten gezet. Het is bij de SSSN-werk- groep jeugdwerk een steeds sterker wordende grief, dat Jeugdland voor veel activi teiten met passieve elemen ten (zoals film) veel geld krijgt, vergeleken althans met „het beetje subsidie" dat de werkgroep volgens Yvon ne Heuvelman krijgt, terwijl in het jeugdwerk van Noord getracht wordt meer actieve elementen in te bouwen. De jeugdwerkster, gistermid dag: „Wij krijgen 16.000 gul den voor activiteiten, maar 10.000 gulden daarvan gaat op aan zaalhuur. Wat over blijft is nauwelijks de moeite om In een seizoen behoorlijke activiteiten op touw te zetten. Wij hebben gedacht: dan maar resoluut stoppen. Als je gaat rommelen, gaan ze bij de gemeente nog denken dat het kennelijk ook met minder nog wel kan!" Via affiches wil de werk groep het probleem op scho len en aan wijkbewoners on der de aandacht brengen. Yvonne Heuvelman rekent op zoveel mogelijk tips om toch aan meer geld te komen. Schiedam Het ge meentelijk bureau Jeugdland tobt nog niet met bezuinigingen. Voor de herfstvakantie vol gende week heeft coör dinator een flink aantal activiteiten kunnen orga niseren. Hieronder een overzicht per wijk in de week van 19 tot en met 24 oktober. Noord: maandag 10 uur creativiteit op het Baeh- plein en om 14 uur film in de Blauwe Brug; dins dag 10 uur een spelcir- cuit met poffertjeskraam op het Baehplein en don derdag 10 uur sport, en spel op de Jozef Orelio- singel. Oost: woensdag 14 uur een spelcircuït op het Edisonplein en vrijdag 10 uur sport en spel in de Marconistraat. Zuid: maandag 10 uur film in het Zuiderkwar tier, Dwarsstraat 33, en donderdag 14 uur creati viteit op het Wilhelmina- plein. West* maandag 14 uur creativiteit op het Fabri- plein; woensdag 10 uur spelcircuit op het Frans Halsplein; vrijdag 10 uur creativiteit op het Fabri- plein en 14 uur een kin dervoorstelling van thea ter Kaktus in gebouw Irene aan de Nieuwe Ha ven. Nieuwland: woensdag 14 uur een kinderfestival in dienstencentrum 4 Molens, donderdag 10 uur creativiteit op het Dr Wibautplein en donder dag 14 uur een spelcir cuit op het schoolplein van de Albertus Magnus- school. Centrum: dinsdag 14 uur kleien in de kantine van het stadskantoor en za terdag 13.30 uur een hondenshow en een kin dervoorstelling op het Plantage-podium. Vervolg van de voorpagina Vlaardingen Me vrouw Hoogendijk (VVD) is ernstig ver ontrust door de geval len, waarin de nieuwe ambulanceregeling voor het Rijnmondge bied de afgelopen pe riode blijkbaar heeft gefaald. „Ik heb er vanuit diverse hoeken al vragen over gekre gen. En ik kan me goed voorstellen dat de bevolking zich er ook zorgen over maakt. Het is mooi, die nieuwe regeling, maar dat CPA in Rot terdam handelt alles op papier af. Persoon lijk contact zoals je vroeger had is er .niet meer bij. En dat zal in de praktijk toch een enorme belemmering zijn." Het ongenoegen over de centrale meldingsrege ling, waarbij de bedoeling is dat vanuit het centrale punt in Rotterdam een be ter overzicht aanwezig is in de behoefte aan ambu lances, zodat men een ef ficiënter gebruik van het ziekenvervoer kan ma ken, is niet alleen van de laatste tijd, nu kort achter elkaar zich enkele geval len hebben voorgedaan waarin het duidelijk mis ging. De commissie voor volksgezondheid in Vlaar- dingen heeft al maanden geleden laten blijken, nauwelijks gelukig te zijn met de nieuwe regeling. Mariëtte Hoogendijk: „Nie mand was er erg blij mee, maar het werd ons volgens de nieuwe wetgeving van boven af opgelegd. We hebben met diverse andere gemeenten in de regio nog geprobeerd om een ontheffing te krijgen, om door te kunnen gaan op de manier waarop het ambulan cevervoer hier altijd verliep: dat ging immers uitstekend. Zeker in Vlaardingen waren ambulances altijd binnen en kele minuten ter plaatse. Maar dat ontheffingsverzoek werd afgewezen. Wet is wet; er was blijkbaar geen ontkomen aan." Twijfel Dat het snel arriveren van ambulances van levensbelang is zal iedereen duidelijk zijn. Al geeft mevrouw Hoogendijk ogenblikkelijk toe, dat het nooit vast staat dat een patiënt nog geholpen had kunnen worden, als de ziekenauto er maar eerder was geweest. „Neem nou dat geval van die man die enkele weken geleden in café Valk in Vlaardingen onwel werd. Ook toen duurde het erg lang voor hij opge haald kon worden, omdat de CPA de ambulance naar de Schiedamseweg in Schiedam liet rijden. Die man is later in derdaad overleden. Het is nooit te bewijzen dat hij in le ven had kunnen blijven, als die ambulance er sneller was geweest Maar de nabestaan den zullen wellicht hun hele leven lang de twijfel blijven houden: had het niet anders af kunnen lopen? Die twijfel al leen al is afschuwelijk!' De VVD-fractieleidster is vast van plan, het reilen en zeilen rond de nieuwe oproeprege- ling kritisch in de gaten te blij ven houden. Om te beginnen wil ze een exact overzicht van alle spoedritten die de afgelo pen tijd in de stad gemaakt zijn, met een opgave van de tijden waarop de ambulance werd opgeroepen en het mo ment dat hij arriveerde. „Als er nog meer van dit soort ver ontrustende gegevens boven water komen, dan moeten we toch maar opnieuw naar de- minister stappen. Ik zou graag terug willen naar de oude re geling, want dan wist je ten minste zeker dat zo'n ambu lance altijd op tijd kwam!" ^iiiiiiiii[]|[iiHiiiiiniiiniiJi[iiiiii!uiiiiiriiiii[i!iiii]iiiiiiiiiiri!iijii]]riii;]ijijiiiii!iiiii!!fiiiiiii]ii(i!iiii][ii[n!iii]iiiiiiii!iiiiiii[]riiiiiiiiriiiiiiii]irfir!fiiiiiiiiiiii[friiir!iiiii]iiiiti]iriii!iiiiii][ii!i[iiiiiiiiiiiiiii!iMiiii!iiiiiiii]tiiMiii!iii!iiTii!]iiiiiiiriiiii[i![iMJiiini Werklieden van de gemeente breken het wegdek van Koemarktbrug en De Lange Nieuwstraat kreeg enorm veel extra verkeer te verwerken. Gerrit Verboonstraat op. Hun arbeid ging met veel herrie gepaard, wat Echte problemen, behalve een flinke filevorming, deden zich echter niet kantoorvolk in de buurt tot overlast was. voor. Schiedam Aanzienlijk rustiger dan normaal is gisteren het verkeers beeld op de Koemarkt geweest, maar daarente gen kwamen in de Lange Nieuwstraat, de Hoofd straat en op de Buitenha venweg enorm lange fi les voor. Vooral de Bui- tensluis bleek in spitsu ren een knelpunt te zijn in de nieuwe verkeers stroom, ontstaan door het gesloten zijn van de Koe marktbrug. De verkeers politie hoefde er echter niet extra voor op de been. Was er weinig verkeersdruk te, wat het lawaai betreft kende de omgeving van de Koemarktbrug en de Gerrit Verboonstraat een grotere onrust dan ooit. Het opbre ken van de asfaltering hier veroorzaakte een herrie, die veel kantoorlieden in de buurt geregeld afleidde. De komende dagen zal dit nog wel voortduren, zo vreest de gemeente Schiedam. Alle hinder, veroorzaakt door omleidingen en grote aantallen decibels, is het ge volg van rioleringswerk- zaam heden die uitgevoerd moeten worden tussen West- vest en Tuinlaan.' De Gerrit Verboonstraat, die in Schie dam een hoogst belangrijke verkeersader is. moest bier voor opgebroken worden, want de riolen worden via tien meier lange buizen door een brede gleuf op elkaar aangesloten. Tegelijk met dit werk heeft de gemeente het wegdek van de Koemarkt brug aan willen pakken om het verkeer niet nog langer om te moeten leiden. Het verkeer hield zich vaak niet aan de aanbevolen om leidingsroutes. Er ontstonden op het tracé Buitenhaven- weg/Hoofdstraat/Lange Nieuwstraat dan ook weinig gevaarlijke situaties. Wel angstwekkend was af en toe de toegenomen drukte op kruispunten van Lekstraat en Nieuwe Maasstraat en van Willem de Zwijgerlaan en Stadhouderslaan, waar veel 'sluipverkeer' gebruik van maakte. De meeste bussen van de RET hadden buiten de piek tijden geen noemenswaardige vertraging, maar in de spitsu ren zelf kregen veel passa giers er moeilijkheden door.- Veel scholieren kwamen te laat op school. .^iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiimiininiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiMiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiniiiiimiiiniiniiiiiiiiiiiimiiiiiiiifiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitmiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiitiiiiiiiiiiiiiitEiiifiiiiiiiiiiiiiitniiiiitiiiiniiniuuiuuiuHiiuHiiuiniiiufiiimiiiiiiin dinsdag 13 oktober 1981 VD/SC/WW I Vlaardingen Twee Vlaar- dingse korpsen hebben zater dag op het grootste nationale binnenconcours voor muziek korpsen van 1981. dat zaterdag in Rijnsburg werd gehouden eerste prijzen in de wacht ge sleept. Thalita. dal uitkwam in de tweede divisie, verwierf daar de eerste prijs, waardoor ze promoveren naar de eredivi sie. Muziekvereniging Liberie zit al in die ere-Jivisie en be haalde daar de eerste prijs. Ook de marjoretten van Liber ie heten niemand boven zich. Beide korpsen vierden die avond samen de succesvolle dag in het gebouw van Liber- té. Schiedam Een omgewaaide boom heeft zaterdagmorgen op de Buys Ballotsingel twee auto's beschadigd. De wagens werden op diverse plaatsen in gedeukt. De schade is nog on bekend. De brandweer moest er aan te pas komen om de boom weer weg te halen. In diezelfde storm dreigde ook een grote tak van een boom in de Savor- nin Lohmanlaan het te bege ven. Ook hier verhielp de brandweer dit euvel. Diezelfde morgen moest er ook nog een scheefgewaaide bouwsteiling in de Branders- steeg bijgesteld worden en sloeg er bij de Buitenhaven weg een bootje los. Schiedam Bij snackbar Het Kethelbinkie aan de Eduard van Beinumlaan is in de nacht van vrijdag op zaterdag inge- De eigenaar mist een cassette recorder en dertig pakjes siga retten. Daarnaast werden een ruit, een lichtkoepel en de pijp van de afzuigkap vernield. Schiedam Bij een snelheids controle op de Vlaardingerdijk heeft de Schiedamse politie 21 maal een proces verbaal uit moeten delen. De hoogst ge meten snelheid was 91 kilome ter per uur. De snelheidscontrole werd vrijdagmiddag gehouden van 16.15 tot 17.00 uur. Schiedam Een diplomaten- koffer met daarin 2500 gulden, rijbewijs en diverse paperas sen, mist een Schiedammer die zijn auto was vergeten af te sluiten. Zijn wagen stond ge parkeerd aan de Snelliussin- gel. Een 25-jarige plaatsgenoot zag veertig liter benzine uit zijn aan het Bart Verhallenplein geparkeerd staande auto ver dwijnen. Uit de wagen van een 38-jarige Schiedammer werd mets gestolen, maar toen hij in de Emmastraat zijn ver voermiddel terug zag, schrok hij wel even. Vandalen had den lustig tegen de auto staan schoppen. De schade wordt ge schat op duizend gulden. K. P. Companje In de kantine van de openbare nutsbedrijven Schiedam (ONS) heeft burgemeester Te Loo vanmiddag de zilveren ereme daille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, overhan digd aan Schiedammer K. P. Companje. Deze ambtenaar is veertig jaar in dienst geweest bij de verbruikersadministra tie van de gemeente, laatste ja ren als chef van de onderafde ling kleinverbruik. Vlaardingen „Vaak is er voor mensen die uit het noodopvangcentrum (NOC) moeten nog geen blijvende oplossing gevon den", zegt de coördinatri ce van het centrum Trees Dijkstra. Het NOC in Vlaardingen, waar sinds juli van dit jaar ook men sen uit Maassluis en Schie dam terecht kunnen, geeft mensen die in een noodsi tuatie zitten tijdelijk een dak boven het hoofd. In de tijd dat ze daar zijn wordt begonnen met het zoeken naar een oplossing. Het opvangcentrum bestaat uit twee huizen in Vlaardingen die samengevoegd jijn. Het adres wordt om veiligheidsre denen geheim gehouden; men sen die bedreigd worden of mishandeld zijn kunnen er tot rust komen. Voor het meren deel, ongeveer tachtig procent, zijn dat vrouwen, soms met kinderen. Trees Dijkstra: „Ze worden hier opgevangen door door Aad Rietveld de vrijwilligers, die hen als ze dat willen een luisterend oor geven." De weg naar het NOC gaat via de verschillende hulpverleners in het gebied Waterweg- Noord. Als die niet gelijk een oplossing vinden voor de pro blemen van de mensen kun nen ze hen in het centrum plaatsen. Daar kunnen ze veertien dagen blijven, een termijn die in noodgevallen verlengd kan worden tot zes weken. In die tijd blijven de hulpverleners zoeken naar een oplossing, zij blijven verant woordelijk voor de mensen in het opvanghuis, Vakantiepiek In het centrum kunnen ten hoogste veertien mensen te recht. Soms zitten er maar twee of drie. De grootste piek is altijd na de zomervakantie. Dijkstra: „Een goede verkla ring heb ik daar niet voor. Misschien komt het wel door dat getrouwde mensen die het niet meer met elkaar kunnen vinden samen op vakantie gaan om de problemen op te lossen, een soort laatste po nging, waarna ze tot de ontdek king komen dat het echt niet meer gaat." De mensen in het huis zijn zo veel mogelijk zelfstandig. Ze koken en wassen zelf en zor gen voor hun kinderen. Er zijn zeven dagen in de week voort durend vrijwilligers in het op vangcentrum, om als dat nodig is naar de bewoners te luiste ren en om problemen in het huis op te lossen. Moeilijkheden Er liggen in het NOC nogal wat kiemen voor problemen. Trees Dijkstra: „Er ontstaan weieens conflicten tussen jon geren en ouderen. Als jonge ren de muziek wat harder wil len zetten bijvoorbeeld. Ook het samenzijn van verschillen de culturen kan moeilijkheden geven, dat zijn vaak heel bela- de^ problemen. Je krijgt de si tuatie waarin Nederlanders zeggen: die buitenlanders krij gen wel een huis. Dat heeft natuurlijk niets te maken met het feit dat het buitenlanders zijn, maar dat is heel moeilijk uit te leggen aan mensen die toch al in een crisis zitten." Maar het loopt nooit helemaal uit de hand volgens de coördi natrice. „De mensen hebben als puntje bij paaltje komt toch begrip voor elkaar, voor el- kaars problemen. Bovendien klikt het meestal heel goed, gaan mensen gelijk samen ko ken en zo." Vanuit het opvanghuis gaat het vaak naar de volgende tij delijke oplossing. Trees Dijk stra: „Vaak is het een weg van opvanghuis naar opvanghuis. Maar we hoeven gelukkig nooit iémand op straat te zet te nals de zes weken om zijn." Schiedam De deze week op geleverde gymnastiekzaal voor Schiedam-Oost gaat vrijdag middag officieel open, Wet houder Herman Posthoorn krijgt die dag om twee uur de sleutel overhandigd van direc teur-gemeentewerken Harm de Block, die de bouw van het complex door de Schiedamse aannemer Kuypers BV heeft laten uitvoeren. Negen maan den heeft het karwei in beslag genomen. In 1978 besloot de gemeente raad over te gaan tot de bouw van een gymnastiekvoorzieni- mng voor Oost, die gevestigd zou worden aan de Lange Sin gelstraat 53a. Die locatie werd trouwens na lang wikken en wegen pas uitverkoren. Maar Bestek '81 had consequenties voor de Schiedamse gymnas tiek voorziening. Volgens dit landelijke beleidsplan moest eerst de minister van onder wijs en wetenschappen, toen nog Arïe Pais, toestemming geven. Pas daarna kon BV Kuypeis aan de slag. Er zijn energiebesparende maatrege len getroffen, zoals isolatie van wanden, vloeren en dak. De zaal met een verende sportvloer heeft een afme ting van 12 bij 21 meter met een gebruikelijke aanpallende opbergruimte voor gymnas- ttektoestelien. Twee kleedlo kalen, twee doucheruimten,* toiletten, docentenkamer als mede technische ruimten zijn er verder in ondergebracht. De vormgeving van het bouw werk is op de omgeving en de bestaande schoolgebouwen er naast afgestemd. West ook De gemeenteraad krijgt maan dag 26 oktober het voorstel op tafel om ook in Schiedam- West over te gaan tot de bouw van een nieuwe gymzaal. Deze moet komen op de hoek van Jan van Avennesstraat en Aleidastraat, zodat er de moge lijkheid is het gymlokaal later op te nemen in een nieuw wij kon tmoetingscentrum in het westen van Schiedam. Dit lokaal zal gaan dienen ter vervanging van het gymnas tieklokaal aan de Anthonie Muysstraat, dat zal sluiten op de dag dat de nieuwe zaal opengaat. Maar dat kan nog even duren, omdat ook hier voor eerst weer de toestem ming van de minister van on* derwijs, thans Jos van Keme- nade, vereist is. Tot de nieuwbouw moet over gegaan worden, omdat pogin gen het gebouw aan de Antho nie Muysstraat op te knappen al bij voorbaat tot mislukken gedoemd zijn. Deze ruimte zou beter benut kunnen worden voor onderwijsvoorzieningen ten behoeve van de Goeman Borgesiussehool, de Erasmus- school en kleuterschool De Re genboog.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3