STAD/STREEK 'Korte inspraak of snel door de raad jassen' 'Ik hoop dat ze het niet als een stunt zullen zien Martin Trieleen actieve amateur Aamsb Tijdens verhuizing twee dagen gesloten Verkooppunten taxibonnen weer uitgebreid Dilemma behandeling onderwijsnota: 81P8S Leo Zeef (PSP) over burgemeestersplan: Stichting houdt 'klein molenevemenent' 7Baas9 van Vrijheid is nu Meester Expositie in de Maaslandse Rozenhof: m m Toekomstige bewoners Mariastraat op excursie Vlaardings koor op radio donderdag IS cklober 1981 VD/SC/WW Arbeidsbureau nieuwe stijl: doe-het-zelf iitmitiiiKiiitniiuiiiuiniiiimitiHiamunuiui Schiedam De stichting raad voor het bejaardenwerk heeft het aantal verkooppun ten voor taxibonnen in Schiedam uitgebreid. Ook bij de wijkposten Oost en Zuia zijn nu reductiebonnen voor Schiedammers boven de 65 jaar verkrijgbaar. De stichting verwacht dat er nu voldoende verkooppun ten, bij ieder in de buurt, zijn gerealiseerd. Mocht dit nog niet het geval ziin, dan wenst de stichting, of het taxibe drijf Eurotax, dit snel te ver nemen. tmrniiutiininiiiitiiuiriniiiiniiinniinHiuii! Vlaardingen „Tja, in ja nuari of februari moet deel drie van de beleids nota over het openbaar voortgezet onderwijs toch wel in de gemeenteraad Schiedam Morgen levert de aannemer de nieuw bouw op van het gewestelijk arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord. Het nieuwe pand aan de Schie damse Laan van Bol'Es ligt op een steenworp af stand van het huidige houten onderkomen aan de Valeriusstraat Wat de ligging betreft gaat er dus nauwelijks iets veranderen voor de bezoekers; wie het huidige gebouw weet te vinden zal zeker geen moeite hebben met het nieuwe. Wat wel anders gaat worden is de werkwijze van het arbeidsbureau. Langzamerhand zal in het nieuwe gebouw het 'arbeids bureau nieuwe stijl* (ANS) worden ingevoerd. Een werk wijze, die directeur J. A. van Is onvrede over; ook bij de cliënten. In de nieuwe stijl zal dat veranderen doordat veel meer dan nu het geval is de nadruk komt te liggen op een Lent omschrijft als een „meer actieve opstelling vati de doe-het-zelf-systeem voor de cliënt De werkzoekende kan werkzoekenden". Het nieuwe gebouw weliswaar morgen opgeleverd, In de verschillende informa- wordt tiehoeken zelf rondneuzen of er wat voor hem of haar bij is. *1.. I_J_. r ook steeds meer de ;ant op van maatschappelijk maar het arbeidsbureau neemt Kan 'ie het niet alleen af, nou, er pas eind deze maand zijn dan vraagt hij om advies. En intrek in. De verhuizing dat kan natuurlijk. Maar die neemt twee dagen In beslag; regelmatige spreekuren, dat is op die dagen, 28 en 29 oktober, nergens voor nodig. Door de zal het arbeidsbureau gesloten toename van het aantal werk- zijn. Directeur Van Lent* lozen was de frequentie toch al „Verhuizen èn reorganiseren, teruggelopen. De gesprekken want dat betekent de invoe- J ring van ANS voor ons, in een drukke winkel gaat niet werk.' Daarom hebben we besloten de tent twee dagen te sluiten. Daar ontkwamen we niet aan." Sinds 1973 zijn in enkele ar- beidsbureau's in ons land proe ven gedaan met ANS. Doel was het verbeteren van de dienstverlening. Inmiddels is het experiment afgerond en heeft het ministerie van socia le zaken waaronder de ar beidsbureaus vallen er de con clusie 'geslaagd' aan verbon den. .Momenteel zijn er al en kele arbeidsbureau's waar de nieuwe stijl is ingevoerd en langzamerhand zal dat bij alle overige gebeuren. En nu is het arbeidsbureau voor de Water weg-Noord dus aan de beurt Boetiek Directeur van Lent vertelt dat sommige elementen van ANS nu al worden toegepast. Zo is in de nieuwe stijl een belang rijke plaats ingeruimd voor de vacaturebank, waarmee het arbeidsbureau al lang werkt Verder komen er beroepsboe- tieken, info-hoeken en ook een sollicitatiebank voor werkgevers. Tevens gaat de computer een steeds belangrij ker rol spelen bij de arbeidsbe middeling. Daarnaast blijft de bemiddeling, zoals die nu be staat in de vorm van gesprek ken, ook gehandhaafd. Wel zal minder tijd worden ingeruimd voor die gesprekken. Van Lent: „Een bemiddelaar op bet arbeidsbureau heeft nu zo'n zes zevenhonderd cliënten. Op zo'n manier zie je door de bomen het bos niet meer. Daar Slagvaardiger „Op 2ich is dat best een goede zaak, maar daardoor werd minder aandacht besteed aan arbeidsbemiddeling. En dat is in de eerste plaats natuurlijk onze taak. Ik denk dat we als arbeidsbureau door die nieuwe stijl een tikkeltje slagvaardiger kunnen optreden." Overigens zal die nieuwe stijl fasegewijs worden ingevoerd. Voor het arbeidsbureau is het een on mogelijke zaak om direct na de verhuizing op de nieuwe manier door te gaan. „Daar is die operatie te groot voor," al dus directeur Van Lent. Het afgelopen -jaar is het aan tal personeelsleden door de steeds groter wordende drukte op het arbeidsbureau al uitge breid. Het personeelsbestand is gegroeid van ongeveer veertig naar vijftig. Zo is de directie uitgebreid, waardoor die nu driehoofdig is geworden, zijn twee mensen aangetrokken die zich uitsluitend met ont slagaanvragen bezighouden <„dat gebeurde eerst tussen het andere werk door") en komen er twee arbeidsbemiddelaars bij die zich speciaal met ge handicapten bezighouden, waardoor dat aantal op vijf komt. Ook de adminstratie is uitgebreid en is er een arbeids marktonderzoeker aangetrok ken voor de verwerking van het cijfermateriaal. „Eerst za ten we te krap in het perso neel en toen dat werd uitge breid kwamen te krap in de ruimte te zitten", verklaart di recteur Van Lent Het nieuwe gebouw van het arbeidsbureau wordt morgen opgeleverd. „Het is op de oortjes na klaar." aldus directeur Van Lent. 'Eind aéze maand vernuist net aroeiosDureau. Vlaardingen „Zeker in deze tijd is twee ton een he leboel geld. Als je dat plot seling kunt best éden, dan is dat beel wat. En zeker om dat momenteel serieus beke ken wordt of we het in de toekomst niet met slechts vier weihouders kunnen doen, waarhij de burgemees ter weer meer taken zou moeten krijgen, is het inter essant om juist die burge meester maar eens af te schaffen. Voor ons past het natuurlijk helemaal In de lijn die we als partij al jaren voorstaan: het benoemen van functionarissen is niet democratisch." Het voorstel dat de PSP'er Leo Zeef gisteren aan de andere fracties in de Vlaardingse ge meenteraad heeft gedaan, is volstrekt serieus bedoeld. Ook vergadervoorzitter kan IJs brand van der Velden uitste kend optreden: ik vind dat hij dat erg goed en integer doet. Ach, veel mensen denken nog steeds dat die burgemeester zo'n enorme macht heeft. Ik hoor het wel eens, dat mensen zeggen: wat heeft die burge meester nou weer beslist! Ik zie dat ambt van burgemeester eigenlijk alleen nog maar als een relikwie, als een soort fos siel uit vroeger tijden." behandeld worden. Dan is de inspraakperiode voor de betrokkenen wel wat kort, maar we kunnen het ook niet maken om die nota aan het einde van de 'zittingsperiode van de raad er nog even door heen te jassen." Dat zegt J. Ba ris van de afdeling onderwijs op een van de punten van kritiek uit de onderwijswereld, namelijk dat de tijd om op de nota te reageren veel te kort is. De makers van de nota stellen voor, vooruitlopend op de lan delijke ontwikkelingen die zich „steeds duidelijker afteke nen", het voortgezet onderwijs al gedeeltelijk in die richting te veranderen. Ze vrezen dat nog langer wachten met het uitstippelen van een beleid de positie van het openbaar voortgezet onderwijs in Vlaar dingen nadelig zal beïnvloe den. Gelijkheid In de nota wordt een ohtwik- keling voorzien in de richting van gezamenlijk onderwijs voor alle leerlingen van twaalf tot vijftien of zestien jaar. Dat betekent een langere bnigpe- riode. Leerlingen van ver schillende maatschappelijke afkomst moeten samen onder wijs volgen, wat de „gelijkheid van kansen" en „samenwer king en begrip tussen leerlin gen uit verschillende milieus" zou bevorderen. Bovendien moeten lager en voortgezet on derwijs beter op elkaar aan sluiten. Om leerlingen zo veel moge lijk kansen op ontplooiing te bieden moeten volgens de ma kers van de nota niet alle mensen in een klas of groep hetzelfde niveau hebben. Deze zogenaamde niveauklassen zouden een stempel op de leer lingen drukken en ertoe lei den, dat de minder goede leer lingen afzakken, wat in de nota het 'moeraseffect' wordt genoemd. Bovendien zouden in zo'n niveauklas weer voor namelijk leerlingen uit het zelfde milieu zitten. Audio-visueel In de beleidsnota voor het o- Êenbaar voortgezet onderwijs omt ook de moeilijke finan ciële situatie van Vlaardingen weer naar voren. De makers zien de noodzaak van het ge bruik van audio-visuele mid delen zoals dia- en filmappara tuur en video op scholen. Om dit, als het werkelijk aange- door Paul Houkes Schiedam De Schiedam se korenmolens De Vrij heid en De Noord staan dit weekend centraal tijdens een 'klein moleneven e- *nent\ dat zaterdag gehou den wordt. De stichting De Schiedamse Molens wil er een feestelijke dag van ma ken, vooral omdat gevierd wordt dat twee van de drie molenaars van De Vrijheid promotie hebben gemaakt Daarnaast is er een interes sante foto-expositie, die door het landelijke Am bachtelijk Korenmol©- haarsgilde is gemaakt over het werk van de korenmo lenaar. De stichting wil verder iedereen die zich op de een of andere manier bij de Schiedamse molens be trokken voelt In de gele genheid stellen, eens nader kennis te maken. Na een onderzoek door een commissie van oudere mole naars heeft Rob Batenburg, de Mas' van De Vrijheid, een ho gere titel verkregen. Rob mag zich voortaan 'meester' noe men: de hoogste titel in het molenaarswezen. Batenburg is daarmee een van de vijf jonge molenaars, die onlangs in Wa- geningen het meester-certifi- caat kregen uitgereikt John van Ham is op dezelfde ma nier opgeklommen van leer ling-molenaar naar gezel. De derde molenaar van De Vrij heid, Frans Kroon, blijft voor lopig nog de titel leerling-mo lenaar' voeren. Rondleiding Iedere belangstellende is za terdag om 11.00 uur 's mor gens welkom op De Vrijheid. Er is dan gelegenheid de 'meester' en zijn knechten te feliciteren en meer over de molen en de stichting te weten te komen. Er wordt onder meer een uitgebreide rondlei ding door de molen gehouden. Om 12.00 uur begint een histo rische molenwandeling in de richting van De Noordmolen, waar men om 13.15 uur ont vangen wordt Daar vindt de van de foto-expositie is. "De bezoekers krijgen een pakket documentatiemate riaal over de molens aangebo den en een kleine attentie van het molenaarsbedrijf De Vrij heid. Een drankje wordt na tuurlijk ook geserveerd. Tijdens de rondwandeling zal nog een ander facet aan de orde komen: de bestudering van de historie van de Schie damse molens. Jan Kies, lid van de betreffende werkgroep, heeft een overzicht samenge steld met de belangrijkste his torische feiten van de bestaan de en de inmiddels verdwenen Schiedamse molens. Het 'klein molenevenement' vormt voor de stichting De Schiedamse Molens de start van eer: actie om een kring van begunstigers te vormen en om te proberen, wat jonge, ac tieve leden voor de vereniging van molen vrijwilligers te trek ken. al mag het op het eerste ge zicht misschien wat vreemd klinken, om de vacature van burgemeester maar niet op te vullen; hij staat er voor hon derd procent achter. Datzelfde geldt voor de Vlaardingse af deling van zijn partij, die het idee van Zeef uitstekend von den. „Er is zelfs niet over ge discussieerd. Iedereen vond het een goed plan." Toch realiseert Zeef zich zeer goed, dat niet iedereen hem ook werkelijk serieus zal ne men. „Ik loop er wel het ge vaar mee dat men het belache lijk zal vinden, maar dat risico heb je nou eenmaal als een mansfractie. Ik hoop alleen maar dat ze het niet als een stunt zullen zien, want zo is het zeker niet bedoeld!" Niet zo gek Toch heeft de PSP'er goede hoop dat men rijn voorstel in ieder geval in overweging zal nemen. Hij heeft niet al te veel klagen over de manier, waar op hij als linkse eenling in de gemeenteraad wordt behan deld. „Over het algemeen word ik toch in allerlei zaken betrokken. Dat zie je ook aan de verzoeken van andere par tijen, om moties mede te on dertekenen. Maar ik zeg er ogenblikkelijk bij: ik heb er best begrip voor als men dit voorstel verwerpt, ook al zou ik dat erg jammer vinden. Ik denk dat het gezien de finan ciële problemen waar Vlaar dingen voor staat helemaal niet zo'n gekke oplossing is." Leo Zeef ziet weinig proble men in het opvangen van de taken, die de burgemeester moet uitoefenen. „Kieboom heeft alleen nog de wettelijke taken; politie, brandweer en dergelijke. Dat is best onder de wethouders te verdelen, al zal er dan misschien wat gescho ven moeten worden. En als Maasland Deze week exposeert de Schiedam mer Martin Triel zijn olieverfschilderijen in de Maaslandse Rozen hof aan het Kerkplein. De indruk van een be zig baasje, waar je niet aan ontkomt bij het be kijken van een vijftigtal kloeke doeken, wordt nog versterkt door de jeugd van de artiest Nietemin, het schilderen wordt door Martin Triel zuiver als een hobby be dreven; zijn beroep is ste- debouwkundige. En reke ning houdend met dit 'vak' krijgen zijn schilde rijen een extra dimensie. De wereld van Martin Triel is namelijk niet ge stoffeerd met nieuwbouw wijken, zesbaanswegen en verplichte groenstroken maar met oerbeesten, droomlandschappen en niet bestaande vegetaties. De neiging tot een bepaal de vorm van magisch-rea- lisme en surrealisme kan de amateurkunstenaar niet worden ontzegd en Martin Triel: magisch realisme. zeker wanneer hij zijn pa let beperkt en zich niet uitleeft in een te uitbundi ge kleurenpracht komt hij tot opmerkelijke resulta- De expositie is aanstaande zaterdag- en zondagmid dag nog geopend van drie tot vijf uur. TJD. schaft wordt, niet al te duur te maken stellen ze voor gebruik te maken van de ervaring en kennis die de gemeentebiblio theek op dat gebied heeft In een eerste reactie spreken leraren en staf van de openba re scholengemeenschap Pro fessor Casimir uit, dat ze de uitgangspunten van de nota 'nogal vaag' vinden. Baris beaamt dat „We hebben het niet tot In details willen uit werken. Dit is gewoon een ba sisstuk waarmee we de in spraak ingaan, het zijn de gro te lijnen van het beleid dat we in Vlaardingen willen hebben. De uitwerking van deze plan nen moet toch per school ge beuren. Het moet allemaal in overleg met de onderwijswe reld, want die moet het toch dragen." Schiedam Vanavond ver gaderen toekomstige bewo ners van het zogenaamde nieuwbouwproject West IA (Mariastraat en omgeving) over de werkwijze die de ko mende maanden gevolgd zal worden. Het gaat om een project van circa tweehon derd wonigwetwonigen die op de plaats komen van oude huizen, die het niet meer waard zijn gereno veerd te worden. De helft van de toekomstige bewt^ ners Is al geselecteerd; de rest van de hulzen Is be stemd voor urgent© gevallen die vlak voor de oplevering worden aangewezen. Zater dag gaan de toekomstige be woners op excursie naar Rotterdam, waar zij In een stadsvernieuwingsgebied do mogelijkheden gaan bekij ken voor nieuwbouw. Een werkgroep, bestaande uit ambtenaren, vertegenwoordi gers van de woningbouwvere niging, iemand van de wijk- vereniging, enkele wijkbewo ners en de architect, is al zo'n twee jaar bezig met de plan vorming voor het project Nu worden de inmiddels geselec teerde toekomstige bewoners er bij betrokken. Zij zullen met name invloed krijgen op de afwerking van de nieuw bouwwoningen. Dat zal vooral gaan gebeuren via vragenlijs ten. Op de informatiebijeen komst, vanavond, zal de werk wijze verder uit de doeken worden gedaan. De ongeveer tweehonderd wo ningwetwoningen zullen in twee fasen worden gebouwd. De bouw van de eerste hon derd woningen zal in de twee de helft van het volgende jaar van start gaan. Verloopt alles volgens plan dan kunnen de huizen een jaar later gereed rijn. Aansluitend zal worden begonnen met de bouw van de tweede fase. Overigens moet de gemeente raad zich volgende week uit spreken over een sloopkrediet Voor 24 panden in de Maria straat, vriendschapstraat en Gordonstraat De panden staan al geruime tijd leeg en de sloop is nu al noodzakelijk omdat op die plaats bergingen gebouwd worden, die zijn op genomen in een renovatieplan dat de woningbouwvereniging Schiedam-Vooruit daar uit voert. Met de sloop en het weer bouwrijp maken van de grond is een bedrag gemoeid van 444.100 gulden. Vlaardingen Vanavond maakt de VARA-radio voor het programma 'Vrije tijd, blije tijd' opnamen van het Vlaar dings Vissersvrouwenkoor. Dit koor, dat een repertoire heeft van gemakkelijk te herkennen liedies van vroeger, treedt vaak op voor bejaarden en ge handicapten, Ook wordt het koor de laatste tijd steeds va ker buiten de stad uitgenodigd om te komen ringen.. Om voor de radio-opnamen in de juiste stemming te geraken komen de vrouwen ïn kleder dracht naar zaal De Halte aan de Callenburgstraat 15, waar het allemaal gaat gebeuren. Het programma wordt op woensdagavond 21 oktober van kwart voor tot tien over negen uitgezonden op Hilver sum II.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3