SCHIEDAI /ISCHE COURANT Grote drukte op Open Dag Unilever Fracties willen invloed op benoeming burgemeester Ik -neem. denroef Gymzaal Oost feestelijk geopend «yuur brandende loods bedreigt opslagtanks Woedende ondernemers: Kieboom niet naar opening! Felicita ties voor 9meester9 Ba tenburg Haalbaarheid a fhankelijk rijksbijdrage Plannen voor 579 'energiezuinige' huizen Maandag 19 oktober 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -lOSda Jaargang no. 2046 PAGINA'S yiaardingen Met groot materieel is de brandweer zaterdagavond uitgerukt om êen uitslaande brand in een floods op een bedrijfsterrein »chter de Oosthavenkade te blussen. Het vuur bedreigde een aantal opslagtanks met die door de vi geblakerd vlammen werden. Jegens het dreigende explo- »iegevaar liet de politie een woning in de omgeving ont- limen en zette men de om- jeving gedurende enige tijd |af, maar de gevreesde knal leef uit, vooral dankzij het lelt dat de brandweer zo snel >r plaatse was. brand in de loods* was loor nog onbekende oorzaak intstaan. De vlammen wer- len even na negen uur ont- lekt door een taxichauffeur, lie ogenblikkelijk de politie aarschuwde. Naast het nor- iale blus materieel dat door Ie brandweer werd ingezet werd ook de blusboot van de Havendienst stand by gehou den. Die hoefde echter niet jn actie te komen. Na een jhalf uur was men de brand meester. Gemeentegrond onderverhuurd aan meubelgigant I Wethouder Scheeres (links) en zijn dochter gaven Rob Batenburg een presentje: een fraaie molentekening. 1 Vlaardingen De Organisatie van Vlaardingse On dernemers (OVO) is woedend over de komst van San ders Meubelstad naar industrieterrein Het Scheur. De meubelgigant heeft van de Vlaardingse stoffeerderij Muylaert enkele duizenden vierkante meters gemeen tegrond ondergehuurd, waarop over enkele weken een toonzaal wordt geopend. De OVO spreekt over concur rentievervalsing en oneigen lijk gebruik van het industrie gebied en windt zich uitermate op over burgemeester Wim Kieboom die ïich bereid heeft verklaard de nieuwe vestiging van de meubelgigant te ope nen. „De gemeente is er ingeston ken en nu gaat Kieboom die zaak openen. Belachelijk!" verklaart OVO-voorzitter Mari den Draak. Wethouder Herman Posthoorn (midden) en Jacint Winnubat (namens de oudercommissie) hanteren met succes het mes. qe gymzaal wordt geopend. Si Schiedam Schiedam-Oost heeft een gymzaal. Vrijdagmid dag verrichtte wethouder Herman Posthoorn de openings handeling. Door, samen met twee vertegenwoordigers van de Aïoysiusschool en de Comenius. met een mesje een tekening van het gebouw voor de deur weg te snijden, werd het sleu telgat zichtbaar en werd het gebouw aan de Lange Sxngel- sfraat in een mum van tijd "bezet* door een horde sehoolkin- dertjes. is veel over te doen ge weest", herinnerde de wethou der zich. „Zo'n zaal was hard nodig in Oost, maar we wisten geen plek. Uiteindelijk is het tussen twee scholen geperst. Ik rjaoet zeggen: dat gaatje is pri ma benut." Normaal kost een dergelijke gymzaal rond de 700.000 gulden. Het gebouw aan de Lange Singelstraat heeft echter 1,2 miljoen gekost. Dit omdat architect Kuypers de zaal tussen twee scholen moest 'klemmen'. Tot ieders tevredenheid, zo werd vrijdag middag in de diverse redevoe ringen duidelijk. Nadat de gymzaal was geo pend werd door kinderen een demonstratie gegeven over de mogelijkheden van de zaal en de diverse attributen. Zaterdag was er een open dag, waarbij velen een kijkje in het gebouw kwamen nemen en de toestel len uitprobeerden. Hij benadrukt dat het nooit de bedoeling kan zijn geweest van de gemeenteraad dat der den via onderverhuur een slaatje slaan uit in erfpacht verkregen gemeentegrond. PvdA-raadsIid Gerard Boen der heeft verantwoordelijk wethouder Bot ook al eens aan de tand gevoeld over dergelij ke toestanden, maar tot op he den zijn de erf pacht voorwaar den niet veranderd. Wethouder Bot verklaarde desgevraagd dat de erfpachts- voorwaarden zorgvuldig ge noeg zijn. Over de onderver huur voegt hij daaraan toe dat dat privé-initiatief is, „dat in ons land nu eenmaal is toege staan". „Ja, ik neem aan dat Muylaert er wel wat aan ver dient. Of we de erfpachtsvoor- waarden moeten wijzigen, zo dat dat in de toekomst onmo gelijk wordt en het geld aan de gemeente toekomt, daar heb ik nog geen oordeel over," aldus Bot. Schiedam Vele handen heeft Rob Baten- i burg, de chef-molenaar van de Schiedamse j molen De Vrijheid, zaterdag kunnen druk- ken tijdens het "klein molenevenement', dat in en om de molens De Vrijheid en De l Noord werd gehouden. De felicitaties waren f vanwege het feit, dat Batenburg onlangs zijn i meesterstitel heeft behaald. Ook zijn collega John van Ham deelde mee in de feestvreug- j de: hij is gepromoveerd tot molenaarsgezel. De stichting De Schiedamse Molens had voor zaterdag een programma in elkaar gedraaid. bedoeld om geïnteresseerden in de Schie damse molens eens wat nader bij deze bij zondere gebouwen te betrekken. In De Noord was een foto-expositie ingericht, die een goed beeld gaf van het ambacht van de korenmolenaar. De expositie is ogezet door het landelijk opererende Ambachtelij Koren- molenaarsgilde. Daarnaast was het evene ment bedoeld om te starten met een kring van begunstigers voor de stichting, die regel matig voor een extra financiële injectie zor gen. De firma Muylaert, die voor heen diverse panden had in de Véttenoordsepolder, heeft de grond in het industriegebied in erfpacht voor 15 gulden pei vierkante meter. Het bedrij: Iden per bedrijf kon de grond voor zo'n lage prijs krijgen na langdurige on derhandelingen met de ge meente, waarin meespeelde dat het bedrijf uit de VOP moest verhuizen vanwege de oprukkende stadsvernieuwing. Muylaert zei enkele duizenden vierkante meters nodig te heb ben voor uitbreidingsplannen. Later kwam aan het licht dat het grootste deel is onder verhuurd aan onder meer Sanders Meubelstad en een restaurant. De gemeente kan er echter niets aan doen, om dat aan alle in de erfpachtcon tracten gestelde voorwaarden is voldaan. De OVO windt zich vooral op over het feit dat Sanders Meu belstad nu op relatief goedko pe grond in een uitstekende concurrentiepositie zit ten op zichte van in de stad gevestig de meubelzaken. „Winkel ruimte in de stad kost zeker het twintigvoudige. We heb ben er al meerdere malen bij de gemeente op aangedrongen dat er geen detailhandel plaatsvindt in het industriege bied. Het terrein is ontwikkeld voor kleine industrie. Dit is oneigenlijk gebruik," aldus OVO-voorzitter Den Draak. Vlaardingen Heel wat mensen hebben zaterdag van de ge legenheid gebruik gemaakt, een kijkje te nemen inr het grote gebouw van Unilever Research in Vlaardingen. De onder- zoekafdeting van het concern had alle deuren wagenwijd opengezet voor iedereen die er maar komen wilde. Nog voor de helft van de dag verstreken was waren er al zo'n 2000 mensen met een van de verschillende route-beschrijvingen in de hand het gebouw binnengewandeld, op zoek naar alle demonstraties die een beeld te zien gaven van wat zich in het gebouw afspeelt. Heel wat mensen namen een kijkje in de diverse laboratoria. Hier en daar was ook wat te eten of te drinken te krijgen- Vlaardingen De ge meenteraadsfracties van PvdA. CDA, WD, D'66 en SGP/GPV willen een be hoorlijke invloed uitoefe nen op de benoeming van de nieuwe burgemeester van Vlaardingen, die Wim Kieboom straks zal-moeten opvolgen. Tijdens een ver gadering die vorige week is gehouden hebben de frac tieleiders afgesproken er bij de commissaris van de koningin in Zuid-Holland op aan te dringen, dat deze de sollicitanten voor de burgemeestersvacature verzoekt een gesprek te hebben met de vertrou wenscommissie, die vanuit de Vlaardingse gemeente raad zal worden gevormd. Als die gesprekken hebben plaatsgevonden moet de vertrouwenscommissie een voordracht voor een nieu we burgemeester bij de commissaris der koningin indienen, zo is de bedoe ling Hans Versluys, fractielei der van de PvdA, is niet pessimistisch over de kan sen dan de Vlaardingse wensen worden opgevolgd. „Je weet natuurlijk niet welke invloed de kabinets crisis er op heeft, maar de minister van binnenlandse zaken. Van Thijn, had al aangekondigd dat hij via die vertrouwenscommissies wat meer inhoud wil ge ven. Onder Wiegel was het de commissarissen der ko ningin niet toegestaan om sollicitanten te 'bewerken' om met die commissies te gaan praten. Ik denk dat het nu wel zal lukken en dat we op die manier toch een behoorlijke invloed zullen kunnen hebben. Al leen: als er aanwijzingen zouden zijn dat tn Den Haag al een kandidaat is, waarmee de zaak al min of meer beklonken zou zijn, dan zullen we het werk van die vertrouwenscom missie meteen stopzetten. Dat heeft op dat moment niet veel zin meer." De brief van de PSP'er Leo Zeef, die vorige week liet weten niet mee te zul len doen aan de vergade ring en aan het maken van een profielschets, omdat de PSP principieel tegen be noemde burgemeesters is en omdat het beter zou zijn bij wijze van experiment geen burgemeester aan te stellen, is door de fractie leiders voor kennisgeving aangenomen. Hans Ver- luys: „Wij respecteren de principiële redenen van de heer Zeef volkomen; ik kan me voorstellen dat hii om die reden niet mee wil praten. Maar het tweede deel van zijn brief, waarin hij voorstelt om maar geen nieuwe burgemeester te benoemen, vind ik wel een beetje flauwekul. Het is niet reëel om te suggereren dat zoiets mogelijk zou zijn, want het kén nou eenmaal niet; volgens de grondwet hoort een burgemeesters- vacature zo snel mogelijk vervuld te worden. Daar komt nog bij dat ik het voor Vlaardingen een on gewenste situatie zou vin den." Schiedam De gemeente heeft momenteel vier bouwplan nen (579 woningen) in voorbereiding, waarbij extra energie besparende voorzieningen en ook zonne-energie zullen wor den toegepast. Alle vier de projecten zijn gepland in Woud- hoek-Noord. Of de 'energiezuinige' woningen inderdaad alle maal zullen worden gebouwd hangt onder meer af van de rijksoverheid, die met subsidies over de brug zal moeten ko men. gïebesparende i de toepassing v Een en ander blijkt uit ant woorden van B en W op vra gen van VVD-raadslïd Cor van Tilborg. De VVD'er wilde vooral weten of voor de ener- maatregelen en van zonne-ener gie subsidiemogelijkheden be staan. Hij sprak de vrees uit dat de de huren van de wonin gen anders onbetaalbaar wor den voor grote delen van de bevolking. Probleem bij de bouw van 'energiezuinige' woningen is dat het door de rijksoverheid als een experiment wordt ge zien. Er bestaan wel enkele subsidiemogelijkheden, maar over het algemeen wordt er toch van uitgegaan dat de ex tra voorzieningen de bouwkos ten niet mogen verhogen. Voor een bouwplan van 209 "energiezuinige' woningwet huurwoningen in Woudhoek- Noord is het overleg met het ministerie van volkshuisves ting bijna afgerond en B en W verwachten dat nog dit jaar met de bouw kan worden be gonnen. In alle kamers van de woningen komt dubbel glas en de huizen krijgen een speciaal ventilatiesysteem dat energie besparend werkt- Verder zijn er in Woudhoek-Noord nog plannen voor een project van 140 woningen, waarbij zonne- energie zal worden gebruikt, een project van 80 woningen zonder centrale verwarming en 100 zogenaamde meerge zinswoningen, waarbij ook energiebesparende voorzienin gen zijn gepland. Tenslotte heeft de gemeente dan nog een plan in voorbereiding voor 50 huizen, eveneens in Woud- hoek-Noord, waar op het dak zonnecollectoren zullen wor den geplaatst. De collectoren zullen worden aangesloten op een centraal warmteopslagvat. waaruit de benodigde warmte voor de 50 woningen kan wor den geput. Deze vorm van warmteopslag is volgens B en W een voor ons land uniek experiment, zodat naar alle waarschijnlijkheid het rijk daarvoor een bijdrage zal ge ven. Behalve een rijkssubsidie voor 'energiezuinige huizen' is bet ook mogelijk bij de provincie aan te ldoppen. Omdat de kos tenberekening voor de laatste "drie projecten nog niet is afge rond, kan nog niet veel wor den gezegd over de haalbaar heid. De Open Dag was georgani seerd ter gelegenheid van bet 25-jarig bestaan van Unilever Research. J. Lagendijk, hoofd van de administratieve dienst van het bedrijf. „In het verle den hebben we regelmatig zo genaamde familiedagen ge houden, waarbij personeelsle den hun familieleden eens konden laten zien, wat ze zoal de hele dag doen. Tijdens die evenementen bleek altijd weer, dat ook andere buiten staanders wel eens een kijkje wilden komen nemen. Dat leek ons ter gelegenheid van dit jubileum een goede gedach te." Voor het bedrijf speelde ook mee dat dit een goede mo gelijkheid was, om het ge heimzinnige karakter van een wetenschappelijk bednjf als dat van Unilever Research eens een beetje te doorbreken. „Je kunt misschien wat voor oordelen wegnemen: wij zijn er niet bij gebaat als de men sen denken dat we hier altijd met heel gevaarlijke dingen bezig 2ijn." Op vele afdelingen werden de monstraties gegeven van wat er op research-gebied zoal plaatsvindt. De belangstellen de mochten ook zelf aan het werk op enkele van de pro duct-gerichte afdelingen. Zo hebben vele vrouwen de gele genheid aangegrepen om met een witte laboratoriumjas aan zelf eens te proberen, goede mayonaise te maken. Dat ging zeker niet iedereen even goed af, zo was uit de resultaten af te leiden. JHk Dit nieuwsblad, waarin u al hel nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd m combinatie met hel Rotterdams Nieuwsblad. Ai*8"'" na*1. I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1