SCHIEDAMSCH E COURANT Bewonersvereniging Oost: geen woorden maar daden Toch opknapbeurt voor 410 MUW -woningen Ik „neem., clepfoei krant Maatschappelijk werk vecht tegen pillen Ook commissie meent: bewoners moeten duidelijkheid krijgen D'66-Schiedam krijgt vers bloed. Pagina drie. Rouwverwerkingsgroep treedt naar buiten. Pagina drie. Manége Middenhof: geen waardering voor sportraad. Pagina vier. Nieuwe groep wil Passage openhouden Grote buit bij inbraken in woonhuizen Niet teveel praten in stads vernieuwing Voorlopige resultaten onderzoek woon lasten: Tuingrond Botenbuurt onderzocht op gif Trap moest nog worden gegeven.'.. Werkgroep medicijnen start in Schiedam Actie om verhuiskosten Rotter- damsedijk doelwit inbrekers Eén promille teveel blijkt noodlottig... Donderdag 22 oktober 1981- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 207-4 PAGINA'; Schiedam De meningen binnen de PvdA over de toe komst van het Passagetheater zijn aan veranderingen onder hevig. Er is nu weer een groep opgestaan, die Passage persé open wi] houden. Voorwaarde is dan dat er allerlei plannen worden ontwikkeld die de ex ploitatie van het theater ge makkelijker moeten maken, want in de huidige situatie zijn de verliezen te groot. Opvallend is dat er in de nieu we'"stroming, die Passage open wil houden, mensen zitten die eerst voor sluiting van het theater waren. Zij hebben hun mening gewijzigd onder in vloed van de omstandigheden. Sluiting leek hen aanvankelijk een goede zaak, mits er in Schienoko een nieuw theater zou komen met meer moge lijkheden. Het is binnen de PvdA echter duidelijk gewor den, dat het financiële fractie- blok die garantie voor een nieuw theater niet wil geven. Met dat in het achterhoofd wil de nieuwe stroming het Schie- damse theater niet prijs geven. Zoals wethouder Herman Posthoorn onlangs In deze krant al zei: „Een stad van deze omvang heeft een theater als Passage nodig." Er gaan nu PvdA'ers aan de slag om een betere exploitatie uil te denken. Dit ligt in de lijn van wat CDA-raadslid Luud Snel beoogt: Passage kan volgens Snel blijven bestaan, als er maar leukere dingen ge beuren die het verlies kunnen Verkleinen. Vlaardingen Bij enkele in braken in woonhuizen in Vlaardingen is de afgelopen dagen voor vele duizenden guldens aan geld en goederen buitgemaakt. De politie heeft uit aanwijzingen de indruk dat èen 18-jarige Vïaardinger, die momenteel vanwege het on derzoek vastzit, al die inbra ken op zijn geweten heeft. De serie inbraken werd maan dagavond gepleegd. Het gaat óm zeven huizen die allemaal dicht hij elkaar staan: drie panden aan de Paulus Buijs- etraat en vier in de Van Bleis wijkstraat, de Van der Helm- straat en de Casper Fagel- straaL In de drie woningen aan de Paulus Buïjsstraat werd bij de inbraken in totaal 3578.- aan contant geld weggehaald. Daarnaast verdween een kas cheque ter waarde van vijf- höhderd gulden en nog de no dige goederen. Er werd voor honderden guldens aan breek- schade aangericht. De bewoners van de vier an dere huizen missen samen aan gouden sieraden, girobetaal kaarten en contant geldwaar de een bedrag van zo'n' /13-000.-. Het onderzoek naar de ïnbra- kenreeks is nog in volle gang. Ook in een woning aan de Sta tionsstraat werd dezer dagen ingebroken. Hier missen de bewoners een servies en een naaimachine Schiedam De bewo nersvereniging Schiedam- Oosi voelt vooralnog wei nig voor een intiatief van PPR-raadslid Herman Noordegraaf, om met ver schillende groeperingen in de wijk te overleggen hoe de stadsvernieuwing moet worden aangepakt. Volgens bestuurslid Aad Verbeek van de vereni ging komt het erop neer dat dan zou worden 'ge praat over de manier waarop moet worden ge praat' en dat heeft volgens hem en de vereniging niet veel zin. Oost denkt dat het voorgestelde overleg dan ook weinig zoden aan de dijk zet en voelt er veel meer voor spijkers met koppen te slaan. Al eerder heeft de vereniging uit het Oosten van Schiedam erop gewezen dat langer wachten met het opknappen van huizen eigenlijk niet ver antwoord is. Vooral in de Sta tionsstraat is een situatie ont staan die volgens de wijk ten hemel schreiend is. Katten lo pen door de straat, tot grote schrik van de bewoners; bo vendien dreigen steeds meer panden onbewoonbaar te wor den. Daar moet zo snel moge lijk een einde aan komen, vin den de mensen in de Station straat en zij hebben inmiddels steun gekregen van de bewo nersvereniging in Oost. Om duidelijk te maken dat het Oost ernst is zijn de bewoners van de Stationsstraat inmid dels met wethouder Chris Zij develd gaan praten. Ook ver tegenwoordigers van de bewo nersvereniging waren bij dat gesprek aanwezig. Direct heeft het overleg met de bewinds man volgens de vereniging weinig opgeleverd. „Maar we hebben wel duidelijk kunnen maken dat er haast geboden is met de stadsvernieuwing in Oost" zegt bestuurslid Aad Verbeek nu. Het voorstel van Noordegraaf om in de wijk tot een overleg te komen kan worden gezien als een van de eerste politieke initiatieven in de stadsver nieuwing op wijkniveau. De bewonersvereniging Schiedam Zuid wees er onlangs in een brief op dat de politiek juist op wijkniveau zou moeten mee werken aan het opknappen van de stad. Vïaardinger duurder uit Schiedam Op verzoek van de bewonersvereni ging De Botenbuurt heeft de dienst gemeentewer ken een dertigtal mon sters genomen van de grond in deze nieuw bouwwijk. Van de kant van de bewoners bestond de vrees dat de tuinen wa ren opgehoogd met ha- venslib, afkomstig van het opgespoten gedeelte in Woudhoek-Noord. De gemeente liet aanvankelijk weten dat dit niet het geval was en dat de grond van een terrein beneden de Maassluise- dijk afkomstig is, Wijkvereni- ging Botenbuurt was echter nog niet helemaal gerust ge steld (zou die zwarte grond wèl goed zijn?) en drong aan op het nemen van monsters. Dit is deze maand inderdaad gebeurd. Dienst gemeentewerken heeft dertig monsters genomen, Tien in de plantsoenen van De Bo tenbuurt; tien tuinen die opge hoogd zijn door bewoners; en tien tuinen in oorspronkelijke staat. Hierbij is met name ge zocht naar alle zware metalen, pcb's en arseen. Van de kant van de bewoners- vereniging bestaat tevreden heid over de medewerking van gemeentezijde. Ben van de Broek van de werkgroep mi lieuzaken; „Het is jammer dat het niet voor die tijd is ge beurd. Maar de gemeente pakt het goed aan." Toch is de on rust in De Botenbuurt nog niet helemaal weggenomen. Een aantal bewoners zou het nog altijd niet aandurven groente in de tuin te kweken. De genomen monsters worden momenteel geanalyseerd, waarna de resultaten aan de bewoners vereniging worden medegedeeld. Dit kan echter nog enige maanden op zich la ten wachten. Den Haag Dat een mini maal fouQ'e in een dagvaar ding grote gevolgen kan heb ben ondervond een 24-jarige Delftenaar bij de Haagse poli tierechter. Zijn advocaat wist de verdachte dan ook met een ongewoon kon pleidooi vrij te pleiten. Volgens de dagvaarding moet het vergrijp van de Delftenaar nog plaatsvinden. De schrijver van de dagvaarding had zich in de maand vergist Zo 20U de verdachte op 4 nbvember 1981 tegen de deur van een bankge bouw aan de Oude Delft heb ben geschopt. 'Zover zijn we nog niet*, con stateerde de verdediger lako- nïek. De advocaat stelde dan ook nietigverklaring van de dagvaarding vast. De politie rechter moest zich hier nood gedwongen bij aansluiten. Verdachte had de trap tegen de deur gegeven omdat hij meende onheus te zijn behan deld door een employe van de bank. Voor de politierechter toonde de Delftenaar zich een heel wat tevredener klant Wmm Het noordelijkste puntje van Schiedam: de botenbuurt. De gemeente laat de grond onder zoeken. Schiedam De Stichting Maatschappelijk werk gaat in Schiedam starten met een medicijngroep. Mensen die verslaafd zijn aan kalmerende middelen als valium, librium, seres- ta en temesta zijn in die medijcijngroep welkom. Door met anderen over hun ervaringen praten kunnen zij wellicht van hun afhankelijkheid van de verslavende medicij nen afkomen. De stichting maatschappelijk werk wijst erop dat kalmeren de geneesmiddelen een steeds slechtere naam krijgen. Men erkent dat in sommige geval len het gebruik van de medi cijnen nodig kan zijn, maar wil er voor waken dat een te grote afhankelijkheid van de midde len bij de patiénten de over hand neemt „Angst speelt daarbij vaak een grote rol" al dus de oprichters van de werkgroep medicijnen. Men sen slikken dan pillen om die angsten te verdringen. Volgens de werkgroep is er echter een uitweg voor de ver slaving aan kalmerende mid delen. „Je kunt het verande ren," zeggen de werkgroepsle den. Dat zou dan vooral moge lijk te zijn door te erkennen dat pilletjes slikken niets op lost en daar met anderen over te praten. Daardoor kan ge leerd worden angsten ook zon der pilletjes de baas te kunnen. Mensen die kalmerende mid delen slikken en daar zelf geen vrede mee hebben kun nen deelnemen in de op te richtén werkgroep medicijnen. Zij kunnen daartoe contact op nemen met Anne-Marie de Lange of Bas Gverbeke, tele foon 73.10.33, Vlaardingen De 410 MUWI-woningen in de Babberspolder krijgen toch een op knapbeurt. Het rijk heeft een bedrag van vijf miljoen gulden (ongeveer 12.000 gulden per woning) toegezegd om het buurtje nog een aantal jaren in stand te houden. De dreigende sloop van de wijk zal hiermee nog enige tijd kunnen wor den uitgesteld. Over 'de 410', zoals het buurtje in de volks mond heet, wordt al iaren gesproken. De hui zen zijn slecht, maar net zag er somber uit wat de kansen voor een flinke opknapbeurt betreft. Door de deelprojectgroep, waarin ook enkele actieve bewoners zitting hebben, zijn toch de nodige plannen gemaakt, maar het doorgaan hiervan hing volledig af van het rijk. Wethouder Bas Goudriaan kon gisteravond de commissie voor de stadsvernieuwing verheugd mededelen, dat het rijk na lang onderhandelen inderdaad bereid is om mee te werken. Het be drag dat de gemeente Vlaardingen voor de oo- knapbeurt had gevraagd was weliswaar enkele duizenden guldens per woning hoger, maar vol gens Goudriaan is het toch mogelijk om voor net nu toegezegde geld heel wat te doen. De be doeling is dat binnen zeer afzienbare tijd met de verdere uitwerking van de instandhoudings beurt wordt begonnen. Vlaardingen De ■woonlasten in Vlaar dingen liggen zo'n twee tientjes per maand hoger dan het gemiddelde in ons land. Dat blijkt uit voorlopige resultaten van een onderzoek naar woonlasten van het onlangs opgerich te 'breed overleg woonlasten'. De woonlasten op lokaal niveau dienen dan ook voorlopig bevro ren te worden, aldus het overleg. In een brief aan alle politie- ke partijen in de gemeente raad luidt het overleg de noodklok over de al maar stijgende woonlasten wordt een beroep gedaan op 'de politiek om bij de komen de begrotingsbehandelingen ernstig rekening te houden met de problematiek. In het 'breed overleg woon lasten' zijn vertegenwoordigd enkele bonden van de Fede ratie Nederlandse Vakbewe ging (FNV) en het stedelijk overleg stadsvernieuwing, waarin zijn vertegenwoor digd bewonersgroepen uit de wijken Centrum, Oost, Bab berspolder,VOP en West, Het overleg heeft bijna een onderzoek afgerond naar de woonlasten in Vlaardingen in vergelijking met de rest van het land. Volgens voor lopige resultaten liggen de woonlasten huur, gas, electra, water, onroerend goed belasting, rioolrecht en reinigingsrecht in Vlaar dingen per jaar enkele hon derden guldens hoger dan het Nederlandse gemiddelde. In de brief aan de gemeente raadfracties gaat het het overleg uitsluitend om de lo cale woonlasten; op de huren en de prijzen van gas heeft de gemeente immers geen enkele invloed omdat die door het rijk worden vastge steld. Het overleg hoopt de politie ke partijen er van te overtui gen dat het zo niet langer kan met de woonlasten. Zo lang die lasten in Vlaardin gen nog hoger zijn dan de ge middelde cijfers in ons land, dienen de gemeentelijke ta rieven op woongebied (wa ter, electra, OGB, reinigings recht en rioolrecht) niet ver hoogd te worden, meent het overleg. Volgende week zul len de definitieve cijfers van het onderzoek worden gepre senteerd aan de politieke partijen. Voor het onderzoek is gebruik gemaakt van cij fers van de FNV en Konsu- menten Kontakt, die uitwe zen dat de woonlasten de laatste twee iaar met gemid deld honderd gulden omhoog zijn gegaan. Hét overleg noemt het een slechte zaak dat begrotings problemen, zowel op locaal als op nationaal niveau, veel al opgelost worden via het verhogen van woonlasten en het verlagen van subsidies rond het wonen. Ora een grotere vuist te kunnen ma ken wil het overleg de ko mende periode toenadering zoeken met bewonersgroe pen in de rest van de stad. Vlaardingen De commissie voor de stadsvernieuwing heeft zich gisteravond unaniem achter het oude deel van de VOP gesteld, dat strijdt voor het verkrijgen van een verhuiskostenvergoe ding en huurgewen- ning, als bewoners vanuit een van de oude huizen naar een renovatie- of nieuw- bouwpand verhuizen. De raadsleden spraken uit dat de bewoners er recht op hebben, dat zo spoedig' mogelijk duidelijkheid over de zaak komt. Men wilde in mederderheid echter niet zover gaan dat nu al het geld werd toege zegd, omdat wethouder Goudriaan eerst wil zien of zo'n uitgave door het rijk aan de gemeente te rugbetaald wordt Hij deed de toezegging dat dit over leg uiterlijk nog twee tot vier weken zal duren. De bewoners van de wijk, ondersteund door de wijk- vereniging, hielden in de commissievergadering een vurig pleidooi en vroegen de commissie nu al een uitspraak over het geld, waar ze moreel wel maar formeel nog geen recht op hebben. Ze voelden niets voor weer enkele weken uitstel. De problemen rond de verhuiskostenvergoeding van 3000 gulden en de huurgewenning zijn ont staan omdat van de bij verhuizing achtergelaten woningen nog niet defini tief vaststaat, dat ze ofwel gesloopt of gerenoveerd worden, zoals het rijk als voorwaarde stelt. Hans Versluys (PvdA) bena drukte nogmaals, dat de eerder gedane uitspraak van de gemeenteraad om gezien de financiële conse quenties per geval te be kijken of er gerenoveerd kan worden, wat hem be treft nog helemaal over eind staat. „Het is leuk om een compleet stadsver nieuwingsplan te maken, maar ik ben bang dat daarna zal blijken dat we er toch geen geld voor hebben. Dan ben je nog net zover." Als uit het overleg met het rijk zou blijken, dat de overheid niet wil meewer ken aan het uitbetalen van de bedoelde bedragen, dan zal de commissie in spoed vergadering bijeen komen om te bespreken, of de ge meente de lasten dan als nog uit eigen zak kan be talen. Waar dit geld in zo'n geval vandaan zou moeten komen is op dit moment onduidelijk. Schiedam Een kelderbox en twee woningen aan de Rotter- damsedijk zijn gisternacht door dieven bezocht. In de kelder werd radioappa ratuur, een electrische trein en enige sieraden weggenomen. Totale waarde: 5500 gulden. De twee huizen werden wel doorzocht, maar de bewoners missen niets. Den Haag Een 22-jarige Delftenaar is door de Haagse politierechter veroordeeld tot een boete van driehonderd gulden wegens rijden onder invloed. Uit een bloedproef was gebleken dat de jongeman één promille over de streep was gegaan: er zat 0,51 promil le alcohol in zijn bloed. A Dit nieuwsblad. w&arm u al het nieuw* uit eigen omgeving kunt vinden, wordt tonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Hieuwsblad. *4«"' ?oStcoi® VJooW*- eO<1 opt*' ■oei

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1