STAD/STREEK 9 Bewonersvereniging discrimineert horeca' 'Geld is nog niet binnen' vloerbedekking novotel 85 J 11 Frans van Rijshergendaar zakt mijn broek van af! Blauwe Brug en Passage: allebei flop Bewonersgroep Babberspolder houdt slag om de arm „ARGUS" HELPT U HOREN EN ZIEN! Fico brengt films wegens regen Steen en Brons Nooy verhaalt van oude pantoffels Het stedelijk randgebeuren: WERKLOZEN FUNHOUSE THENITS DE FAKKEL RAVAGE OPERA EN OPERETTE WOORD VAN GOD TROPISCH Galeries: kunst met Indonesisch tintje 1145,- tzmtineenenstniJ. zaterdag 24 oktober van 11 tot is uur Hargoiaon z. Set*** vnjdag 23 oktober 1981 VD/SC/WW Schiedam Onsterfelijk belachelijk maakt de bewonersvereni ging Schiedam-Centrum zich, zo meent Frans van Rijsbergen, Aa niv4rA*rAn ^ivAntni■■hm fHij jj het at en vindt het t op een zaterdagnacht om een uur of twee, drie eens door het centrum lopen, dan kan het er sterven van de herrie. Maar dat zijn niet de cafés, die zijn dan allang dicht want anders raken de exploitanten hun ver gunning kwijL Nee, die herrie komt uit de huizen, veroorzaakt door bewoners die nog aan het feesten zijn." Het gebeurt niet vaak dat de horeca terugslaat Vorig jaar was het Willibrord Hos man, van de bistro op de Korte Dam, die het waagde uit te ha len naar de altijd maar klagen de bewonersvereniging en hij kreeg meteen lik op stuk. Nu is het Van Rijsbergen. „Hoe ze toen Hosman hebben willen pakken, daar zakt mijn broek van af," zegt Van Rijsbergen. „Moet je nagaan! Hosman is een integere man die ten koste van veel energie en met veel geld een monumentaal pand in de Schiedamse binnenstad in stand houdt En in plaats van dat men daar waardering voor opbrengt hebben ze hem te kakken willen zetten, dat ie reclame wilde maken voor zijn vreettent zo zeiden ze het! Maar het is die man zijn vak en door hard werken verdient hij zijn brood. Ik vind het on beschoft zo tegen een horeca- Schiedam „De Blauwe Brug is een sof van de eerste orde, net zo'n flop als het Passagetheaterr Die mening is Musis Sa- crum-directeur Frans van Rijsbergen toege daan. Hij vindt het bela chelijk dat in de Blauwe Brug geen disco meer mag worden gedraaid, omdat er één buurtbewo ner tegen in beroep ge- _gaan is. Volgens hem worden tegen de horeca gerichte klachten over geluidhinder te vaak ge honoreerd. In bijgaand verhaal keert hij zich te gen de bewonersvereni ging Schiedam-Centrum, die de laatste tijd weer flink tegen de horeca in de Schiedamse binnen stad aanschopt Van Rijsbergen vindt dat de gemeente in het Pas sagetheater een horeea- exploitant de gelegenheid zou moeten geven een stadscafé van de grond te tillen, wat op het theater een gunstig effect zou kunnen hebben. ondernemer te keer te gaan!" En omdat het de laatste tijd weer aan de orde van de dag is dat de bewonersvereniging over horeca en vandalisme in het centrum klaagt wil Frans van Rijsbergen er eens zijn ei gen visie op geven. De bewo nersvereniging raaskalt vol gens hem: „Pas kwam er een eethuisje bij op de Korte Dam, van een hard werkende Turk, en die vereniging schreeuwde van de daken dat dat niet kon, door Kor Kegel dat het nu eens afgelopen „moest wezen. Nou, je moet eens langs dat zaakje lopen: het lijkt wel een uitvaartstoet zo rustig is het er binnen, want de klanten zitten te kaarten, anders niet Niemand heeft er hinder van. En die club die klaagt maan horecatent bah, moet weg! Nou, let op wat ik nu ga zeggen: die bewonersve reniging discrimineert! Vroe ger werd er gescholden op Turken, maar dat mag niet meer want dat is een minder heidsgroep geworden, maai omdat ze toch wat te kankeren moeten hebben, pakken ze nu de horeca maar eens. Dat is pure discriminatie!" Café's later dicht! Met een korte wandeling wil Van Rijsbergen zijn woorden kracht bij zetten. Via Elzen- steeg. Korte Haven, Westvest, Branderssteeg komen we weer op de Lange Haven. Een stuk je binnenstad zonder ook maar één café en al wat je ziet is verpaupering. „Precies, dat be doel ik nou," zegt Van Rijsber gen, „die heren van de bewo nersvereniging Schiedam- Centrum zeggen dat de horeca de schuldige is van alle achter uitgang in de stad, en dat met zo'n pertinente klemtoon! Je zag het op de Westvest, bij die leegstaande kantoren van de Beveka Combinatie: dat pand heeft de grootste opsodemieter gehad toen de Westvest afge sloten was, want er kwam geen verkeer meer dus ook geen politieauto en professio nele slopers hebben daar dat hele pand kunnen leeghalen. In drie dagen tijd heb ik een complete klassieke trap zien verdwijnen. Dat doen geen jo chies die na een avond in de kroeg naar buiten komen! Daar zit de horeca niet achter! Frans van Rijsbergen op de Westvest: geen café in de omtrek en ontzettend veel vernielzucht. De daders zijn volgens hem geen kroeglo pers en da horeca valt dan ook niets te verwijten. Foto: Jacques Zorgman. Iemand met een dronken kop moet eens proberen om zulke polsdïkke balken te vemagge- len, zie je hem dat al doen? Maar die vereniging houdt maar vol dat alle café's voor taan om twaalf uur dicht moe ten, omdat er dan minder ver nielingen zouden worden aan gericht Jongens, al sluit je alle café's om zes uur, de misdaad is morgen de wereld natuurlijk niet uit! Nee, ik ben er zelfs voor om de sluitingstijd van de horeca naar een later tijdstip te verleggen!" Alsof de horeca vies is, zo be nadert de bewonersvereniging volgens Van Rijsbergen eerza me, hard werkende onderne mers. Ondernemers, die maar al te vaak zelf óók bewoners van de binnenstad zijn, zoals Van Rijsbergen zelf. „Die ver eniging mag wel. eens uitkij ken dat we niet met ons allen naar een vergadering komen, want dan blijven ze nergens. Dat bestuur moet maar eens hard maken dat alle centrum bewoners zo tegen horeca zijn. Goed, de Hoeve gaat inder daad met zijn lawaai over de schreef en dat een paar jon gens boompjes afbreken steekt mij ook, maar dat zie je overal in de stad en dat komt niet door drank. Veronderstel dat we die jongens alleen choco mel geven, dèn krijg je pas vernielingen! Kijk maar naar Schiedam-Noord: nauwelijks café's en de politie moet er meer optreden tegen relschop- pertjes dan in de binnenstad tegen de horeca. Je moet eens zien als zondagavond de In stuif uitgaat: die mensen raken nog geen spijker aan! Geen centje hinder, en dat is toch ook horeca?" Van Rijsbergen vindt dat de vereniging zich veel construc tiever zou moeten opstellen en bijvoorbeeld zou moeten hel pen een bestemming te vinden voor leegstaande gebouwen. „Er zijn veel jeugdbenden die naar goede ruimte zoeken, help die maar eens in plaats van de kostbare tijd van de burgemeester op te eisen om over horeca te klagen. Dat zou het vandalisme veel meer hel pen beperken." Vlaardingen De bewonersgroep die jaren heeft geijverd voor net opknappen van 410 remi-permanente woningen m de Bab berspolder is, na de mededeling dat het rijk daarvoor vijf mil joen gulden heeft toegezegd, voorzichtig optimistisch. „Het geld is nog niet binnen", zegt Ron Koevoets van wijkcentrum *t Nieu- weland. Ook Jaap Hollenberg, de voorzitter van de bewoners groep, houdt een slag om de arm. „Die toezegging staat nog niet zwart op Wt Totdat wij de plannen hebben ingediend en die ook zijn goedgekeurd blijft die toezegging in de lucht hangen." advertenties Wilt u weer alles horen zoals vroeger? De moderne techniek maakt dat mogelijk zonder dat een ander het ziet. OPTIEK „ARGUS" voor alle soorten KONTAKTLENZEN Lid A.N.V.C, ARGUS' audlciens demonstreren u de nieuwste boortoestellen van PHILIPS, AUDIUM, OTICON, WIDEX, SIEMENS enz. Speciaal aan uw gehoor aangepast. Tevens krijgt u een toestei 14 dagen gratis op proef „ARGUS" B.V. OPTIEK - HOORTOESTELLEN Schiedam - Oranjestraat 19 - Telefoon 010*256431 Maassluis Koopcentrum Koningshoek - Telefoon 01899-19039 BEKENDMAKING GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZUID-HOLLAND maken bekend, dat bij hen aanvragen krachtens de Hmdewel en de Wet inzake de luchtverontreiniging zijn ingediend door Shell Nederland Raffinadenj b.v.,Vonde- tmgenweg 601 te Rotterdam om vergunning voor het uitbreiden en wijzigen van de innchting aan de Deltaweg 60 te Vlaardingen met een depot voor de opslag van LPG-flessen. Het betreft een overplaatsing van het huidige depot aan de Industnestxaat 3 te Vlaardingen. De aanvragen en andere van belang zijnde stukken liggen vanaf 26 oktober 1981 tot en met 25 november 1981 ter inzage ter secretarie van de gemeenten Vlaardingen, Rotterdam, Schiedam, Maassluis en Rozenburg tijdens de werkuren. De stukken liggen voorts ter inzage in de leeszaal van het provinciehuis en in de volgende openbare bibliotheken, waar de stukken ook nog op de vermelde tijden kunnen worden ingezien: te Rotterdam aan de Nieuwe Markt 1 (dinsdag van 18 00 uurtot 21.00 uur), te Rozenburg aan de Molenweg 26 (dinsdag en vnjdag van 18.00 uur tot 21.00 uur), te Vlaardingen aan de Fransenstraat 6 (zaterdag van 10.00 uurtot 12 30 uur en van 14 00 uur tot 17.30 uur) en te Schiedam aan de Langehaven 131 (zaterdag van 09.00 uur tot 12.30 uur). Tevens liggen de stukken ter inzage in de kantoren van de deelgemeenten Hoogvliet en Hoek van Holland. Schnttelijke bezwaren kunnen worden ingebracht bij het college van gedepu teerde staten tot en met 25 november 1981Persoonlijke gegevens worden, indien hierom gelijktijdig bij aparte tonef wordt verzocht, riet bekend gemaakt Mondelinge bezwaren kunnen worden kenbaar gemaakt tijdens een openbare zitting op vnjdag 13 november 1981 om 16.00 uur in het stadhuis van Vlaardingen, kamer 2, waarbij gelegen held zalwordengegeventoteengedachtenwisseling over de aanvraag. Alleen degenen die bezwaren hebben ingebracht en degenen die aantonen dat zij daartoe redelijkerwijs niet in staat zijn geweest, kunnen te zijner tijd tegen de ontwerpbeschikking bezwaar aantekenen. Na de in deze bekendmaking genoemde termijn tot en met de termijn waarbinnen tegen de beschikkingen op de aanvragen beroep kan worden ingesteld, liggen de stukken op bovengenoemde plaatsen ter inzage tijdens de werkuren. Voor nadere inlichti ngen en voor kopieën van deter inzage gelegde stukken (tegen betaling) kan men zich wenden tot het provinciehuis. Koningskade 1-2, 2596 AA 's-Gravenhage. tel. 070-264111 tst 2873. De 410 woningen (overigens geen MUWI-woningen, zoals we gisteren schreven) moeten te zijner tijd afgebroken wor den, en de bewonersvereni ging heeft daarvoor een tijd schema opgesteld. De eerste woningen moeten volgens hen over zes jaar en de laatste over achttien jaar vervangen wor- Vlaardingen De filmclub van de CJV Liefde en Vrede houdt zaterdag filmvoorstel lingen voor de jeugd. Het slechte weer heeft hen op het idee gebracht om deze 'droge' activiteit te organiseren, welke films er gespeeld worden we ten ze nog niet, omdat de Fico pas donderdag op het idee kwam.'Waarschijnlijk worden het twee uur durende voor stellingen, waarvan het eerste uur gevuld wordt met teken films en verder een hoofdfilm van een uur wordt vertoond. De voorstellingen zijn zaterdag in zaal Triangel aan de Fran senstraat 14 en beginnen om 10.00, 12.00 en 14.00 uur. den door nieuwbouw. Voor die tijd is een opknapbeurt vol gens de bewonersgroep nog hard nodig. Die wordt betaald van de twaalfduizend gulden per huis die het rijk heeft toe gezegd. Dat is zo'n zesduizend gulden minder dan de bewo nersvereniging had gevraagd. Ron Koevoets zegt dat een an der soort daklaag, ventilatie- kokers en vernieuwing van kozijnen op de eerste plaats komen. .Als er dan nog geld over is kan gedacht worden aan drainage, maar dat heeft niet de prioriteit." Jaap Hol lenberg van de bewonersvere niging voegt daaraan toe: „Er moet natuurlijk ook iets ge beuren aan geriefsverbetering. Daarbij denken we aan aan passingen aan de keukens." Hoewel er minder geld be schikbaar komt dan de bewo- riersvereniging wilde is die vereniging toch gelukkig met de toezegging. Hollenberg: „Het was een zaak van 'take it or leave it'. Als we dit aanbod niet zouden aanvaarden zou den we de kous op de kop krij gen. Dan konden we het ver der wel vergeten. Daarom hebben we het maar aangeno men. En nu is het een kwestie van plannen indienen, af wachten en de dagen tellen." M De dichteres Ida G.MGer- bardt verwoordde in haar gedicht „Carillon" de ver twijfeling die vele Neder landers voelden na de ellen de die de Tweede Wereld oorlog over ons volk had gebracht. De zinloze vernie tiging en het vaak onher stelbare leed kregen gestalte in de versregels „Nooit heb ik, wat mij werd ontnomen, zo bitter, bitter liefgehad" Deze regel werd de tekst, die op het eerste Schiedam se oorlogsmonument kwam. Tien jaar na de oorlog, op de dodenherdenking van 1955, werd het bronzen kunstwerk van Kv.dXuyn aan de Plantage onthuld. Een vertwijfelde vrouwen figuur die met een bijna klassiek gebaar haar ver driet kenbaar maakt. Nog ieder jaar verzameld Schiedam zich aan de voet van dit monument ora de doden in stilte te gedenken. Tiet verhaal' maakt alles waard evoL Alles kan worden verkocht en heeft dan waarde door het verhaal dat erbij hoort. Zo blijken pantof fels, lege flesjes en siga- renbuisjes plotseling een extra dimensie te krijgen door bijbehorende anec dotes. Als het verhaal echter wordt doorgeprikt blijft niets dan oude rom mel over. Het is die toe gevoegde waarde die ma ken dat oude spullen op een rommelmarkt plotse ling bijzonder lijken. Dat is het centrale gege ven dat Nooy's Volks theater dinsdag kwijt wil aan bezoekers van het Schiedamse Passagethea- aget ter. Het bekende theater gezelschap speelt die avond 'Oh Waterloop- lein' een nostalgische te rugblik naar de overbe kende Amsterdamse 'vlooienmarkt'. Het gaat volgens regisseur Dick Nooy om een portret van de markt en zijn bezoe kers. Een portret uit 1954, de glorietijd van de markt, toen er van metro en Stopera in de Amster damse binnenstad nog geen sprake was en er zes dagen per week marktkooplui vol fanta sie hun waren aanpre zen. Het rijn de jaren van ,Ome Toon, Sjakie, Tante Alie; een tijd van dagdro men, vriendschap liefde en geluk. Kortom: volks theater uit Amsterdam, van het beproefde Nooy- recept De voorstelling in Schiedams theater begint dinsdag om kwart over acht; kaarten zijn te koop aan de kassa van het Passagetheater. Kunst van werklozen is vanaf vanavond te zien in het Vlaardingse Hollandiagebouw. De tentoonstelling wordt om acht uur geopend door wethouder IJsbrand van der Velden. Tot zes november kan de expositie worden be keken. Vanavond èn morgenavond kan worden genoten van wat Fun house biedt Beide dagen in het Schiedamse zol dertheater In De Teerstoof. De voorstellingen beginnen om negen uur in het theater in de Nieuwstraat Vanavond ook pop. De Nederlandse formatie The Nits treedt op in het open jongeren Centrum Ozobleu aan de President Steijnstraat in Maassluis. Ana vang half tien. Zaterdag speelt toneelvereniging 'de Fakkel' het blijspel 'de verjaardagspartij'. De voorstelling begint ora kwart over acht Ravage heet het en het komt uit Delft Vier jongens met een gitaar, bas en drumstel, die zaterdagavond in socië teit QT aan de Nieuwstraat te bewonderen zijn. Het optreden begint zoals altijd rond de klok van tien. Het mannen- en vrouwenkoor van de Shell geeft mor gen samen een opera- en operetteconcert De zang vindt plaats in de sporthal van het sportpark de Vijfsluizen aan de Burgemeester Kersperweg in Vlaardingen. De voor stelling begint om acht uur. Zondag brengen Harry en Marijke Covers Tiet woord van God' naar Maassluis. Het duo doet dat met eigentijd se muziek en zang in het witte kerkje aan de Constantijn Huygenslaan. Iedereen is welkom vanaf 19.00 uur. Maandag in de Vlaardingse stadsgehoorzaal: Brasil Tro pical, Aanvang kwart over acht Popgroep The Nits: vanavond in Ozobleu fn Maas sluis. Pentekeningen, zeefdruk ken en textiel zijn morgen te zien in Vlaardings gale rie Te Kunst en Te Keur. Vier kunstenaars hebben hun werk aan de muren van de galerie gehangen ter bezichtiging op de open dag die de galerie morgen tussen tien en vijf uur houdt. Het textiele werk dat kan worden bezichtigd is van de. Vlaardingse kunstena res Mieke de Wit-Van Buuren en van de even eens uit Vlaardingen af komstige Dike Hof. Mieke de Wit geeft in haar tex tiel een naïef-realistische wereld weer, die soms zelfs sprookjesachtig aan doet Interessant is dat de kunstwerken bij wisselen de lichtomstandigheden anders overkomen, wat een extra dimensie aan de werken toevoegt. Dike Hof houdt zich bezig in hetzelfde materiaal be zig, maar gaat daarbij veel ruimtelijker te werk. Dike wordt geboeid door de spanning tussen textiel en metaal enerzijds en de ruimte anderzijds. Juist door een realistische werkwijze komt Dike Hof tot wezensvreemde resul taten die als decoratief kunnen worden aange merkt. In de Vlaardingse galerie hangen voorts pentekenin gen van de uit de gemeen te afkomstige Anneke Dulier. Anneke woont op het moment in IJsselstein en ze gebruikt de landelij ke, natuurlijke omgeving in haar kunst Zij maakt vooral ongecompliceerde tekeningen die opvallen door de fijne structuur. Huibert Sabelis is de enige "buitenlander* die op het moment in de galerie ex poseert Hij woont welis waar in Nederland, maar werd geboren in Canada en bracht een groot deel van rijn jeugd door in In donesië. Dat laatste komt in zijn zeefdrukken duide lijk naar voren. 'Fantasie- realisme' en 'figuur-fanta sie' rijn elementen waar de galeriehouders de aan dacht voor vragen. Op de tentoonstelling is ook werk van de Nederlandse Canadees te koop. Een aardige vergelijking met Sabelis valt te trekken als ook een bezoekje wordt gebracht aan het Vlaar dingse Zonnehuis. Daar exposeert de Schiedamse kunstenaar Ad van Otter- loo, die zich in zijn werk ook baseert op reizen door Indonesië, maar tot een hele andere uitwerking van zijn ervaringen komt. Van Otterloo werd getrof fen door de rust die de mensen daar hebben we ten te bewaren. Verder kunnen in Otterloo's werk de mooie Indonesische kleuren worden terugge vonden. De tentoonstelling is dagelijks van tien tot acht te zien in het Zonne huis aan de Dillenburgsm- gel nummer vijf. Tot 14 november. ADVERTENTIE (He. tapijt fa n,e( sfrekkcndcmctcr 'r -« *jq i 1 meier .-.nu per strekkende rug. too cm breed Jr™ °p dubbc!c strekkende meier "a'V3n/nuper Bergoss zivaar orof wo„ J dubbele jute rufTn S ™PP<WaP'Jt op 400cm breed, van ƒ375 n*1* prolckttmien, meter 1375-"'P" strekkende - Bergotj zuiver scheerwol fm.,. l J met dubbele jute rug, 4ÜO ernhrr,?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3