COMMENTAAR 'Veel activiteiten wijkcentra kunnen best kostendekkend' Onverstandig De Molm honderd jaar Scherpe contrasten in 'Leefbaar is anders' PPR: Schiedam subsidieert Zuid-Afrika! PERSOONLIJK ^p&njeboombifV: Wethouder Cees Bot: verschuivingen binnen ambtenarenapparaat Tweemaal ingebroken op Oostsingel Hoofdagenten Kooij en Kind Sinton-De Ruiter dinsdag I 27 oktober 1981 VD/SC/WW OPNIEUW ZIJN ER PROBLEMEN ONTSTAAN rond de ver- keersinspraak In het centrum van Vlaardingen. Waren tij dens de procedure voor de locatiekeuze van de parkeer garages moeilijkheden en misverstanden schering en in slag, nu, bij de start van de procedure voor het verkeers circulatieplan, is er wederom een levensgroot conflict ont staan. Een grote groep insprekers heelt laten weten van deelneming aan die inspraak af te zien, omdat men vindt dat het om een nieuwe, op zichzelf staande procedure gaat, terwijl de gemeente vindt dat het een vervolg-proce- dureis. Wie er dit keer gelijk heeft, de insprekers die zo uitgebreid mogelijk willen meepraten of de gemeente die aan een strak tijdschema gebonden zit, is in wezen niet zo vreselijk belangrijk. Het is wel jammer, dat de beide partijen niet tot elkaar kunnen komen. Zeker als het om procedurekwes ties gaat moet een compromis mogelijk zijn. WEL VERVELEND IS, DAT DE INSPREKERS uit dit proce dureconflict de conclusie trekken dat ze dan beter hele maal niet mee kunnen doen. Ze missen daarmee de kans, mee te praten over uiterst belangrijke plannen en ver keersmaatregelen. De opstelling die de bewoners en win keliers momenteel innemen, is dan ook onverstandig te noemen. Het is, alle conflicten met de gemeente ten spijt, ook in hun belang dat er een verkeerscirculatieplan komt Wie vanwege zo'n procedurele kwestie weigert om mee te werken, mag straks niet klagen als er dingen uit de bus ko men die men eigenlijk niet had gewild. P.H. Ipi Tombi drijft wig tussen linkse partijen Schiedam „Als we nu niet opschieten, zijn we niet op tijd voor de voor stelling van Ipi Tombi." Die flauwe grap plaatste CD A-raadslid Luud Snel nog, in het eerstvolgende agendapunt na de misluk te boycotactie van de Zuidafrikaan se musical. Volgens Snel duurde de hele raadsvergadering veel te lang. Vanavond gaat men weer verder. De grap van Snel kwam bij velen een tikje plage rig over, maar wie met klapperende oren de hele raadsdiscussie van ander half uur had gevolgd, kon blij zijn met zulk een ont wapenende visie. Wat gis teravond in het Schiedam- se stadskantoor bleek, was dat partijen met elkaar kunnen hakketakken over een beleid tot zij een ons wegen, maar dat de onderlinge wrevel pas op laait bij een tamelijk tri viaal punt als Ipi Tombi. Herman Noordegraaf van de PPR verweet de PvdA bij voorbeeld ondersteuning aan de apartheid door Ipi Tombi toe te laten. Vóór hem had CPN-raadslid Uiferd Bruse- ker toen al betoogd dat de musical door de regering van Zuid-Afrika is geéxporteerd en 'dus' geboycot moet wor den, omdat Schiedam anders zou meewerken aan de pro- pagande voor apartheid. Ook D'66 sprak in die richting. Centraal in de tegengeluiden van PvdA, CDA en VVD stond het vervelende aspect 'censuur'. Het meest teke nend werd dat weer ver woord door WD-leider Ge rard Verhulsdonk: hij vond het belachelijk dat een jong comité In Schiedam, tegen Zuid-Afrika gericht en vol gens hem zes a negen man sterk, de opinievorming van de gehele Schiedamnse bur gerij trachtte te beïnvloeden. Hij zou de boycot een verar ming van het cultuurgenot vinden en een onderschat ting van het onderschei dingsvermogen van de Schiedammers, die immers, aldus Verhulsdonk, wel be ter weten hoe het er in Zuid- Afrika écht aan toe gaat. De argumenten van 'klein links' haalden het niet. Of Noordegraaf nu sprak van overtreding van de opzeg- door Kor Kegel ging van het cultureel ak koord tussen Nederland en Zuid-Afrika, of CPN-raads lid Bruseker nu sprak van geraffineerde, door Zuid-A frika geëxporteerde politiek en of D'66-ieidster Peterhans nu sprak van „een misser dat Schiedam In diensten centrum 4 Molens ging gisteren de tentoonstelling 'Leefbaar is anders' van start. Een in zeven hoofd stukken verdeeld over zicht, waarin de armoede van de Derde Wereld wordt afgezet tegen de overvloed in onze wester se samenleving. De expo- sitie, die in samenwerking i met de TH in Delft werd l gemaakt, is op initiatief van de Wereldwinkel naar Schiedam gekomen. Woordvoerster voor de Schïedamse Wereldwinkel is mevrouw C. Korte: „We hadden deze expositie vorig jaar in Vlaardingen gezien. We vonden het erg indruk wekkend en wilden dit graag ook aan het Schiedamse pu bliek laten zien. Nou, en nu is ie er." Een tentoonstelling die geen oplossingen aan draagt; hoe zou dat ook kun nen? Waar vijftig regerings leiders in het Mexicaanse Cancan nog niet uitgepraat zijn, kan een dwerg als de Wereldwinkel alleen maar aanzetten tot nadenken ge ven. „Meer willen we ook niet," zegt mevrouw Korte. Simpel Lopend langs de expositie- borden van 'Leefbaar is an ders' lijkt de oplossing zo voor de hand te liggen. Hier teveel, daar te weinig: het lijkt een simpele opgave om die balans in evenwicht te brengen. Dat is het kennelijk niet. Mevrouw Korte:Jlet is gewoon een kwestie van on wil. Het valt voor het Wes ten ook niet mee om een stap terug te doen, maar we moe ten inzien dat het zo niet meer gaat." De gezondheidszorg die hier tot een onpersoonlijke, mas sale vorm van dienstverle ning is geworden, blijkt in de Derde Wereld niet eens in staat mensen het allernood zakelijkste te bieden. Dezelf de discrepantie vinden we in de landbouw, de voeding, de huisvesting, de industrie, de energievoorziening en het transportwezen; de overcon sumptie, het verschil tussen harde en zachte technologie: onderwerpen die de aan dacht opeisen. Mevrouw Korte: „Het is nog niet te laat We kunnen nog kiezen. Als de basis zich maar eens bewust zou zijn van de enorme problemen. De tentoonstelling 'Leefbaar is anders' blijft tot en met 31 oktober in Schiedam. Van daag en morgen in diensten centrum 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan 766 en woensdag, donderdag en vrijdag in wijkcentrum Blau we Brug aan het Bacbplein. Dagelijks van 10.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Toegang is gratis. VOUEWGE varóijiKG! A'ü-V J- 5 Café de Molm: hondefd jaar en nog steeds bruist het van het leven.. Vlaardingen Rinus en Joke Meerkerk en hun stam gasten hebben een drukke week achter de rug. In een oergezellige sfeer vierden zij de afgelopen dagen het hon derdjarig bestaan van café de Molm, waar het echtpaar Meerkerk de scepter zwaait. Gisteravond werd het eeuw feest van het kroegie aan de Smalle Havenstraat nog eens dunnetjes overgedaan. Als dank voor de vele gezel lige uurtjes bood de vaste klantenkring Rinus en Joke een spiegel en een klok aan. „Dan kan Rinus weer zien wanneer het tijd is ons er uit te gooien," merkt een van de stamgasten lachend op, terwijl hij wijst op het oude uurwerk dat de laatste tijd niet zo best meer loopt. „Ik keek wel raar op toen vorige week het muziekkorps Liberté met majorettes en al hier ineens voor de deur stond," vertelt Rinus Meerkerk. „De afgelopen weken had ik wel in de gaten dat de vaste klanten iets aan het organiseren waren. Maar dat ze een heel muziekkorps zouden charteren had ik nooit verwacht." Het was een dolle boel, begin vorige week, toen het eeuwfeest van de Molm met Liberté en zo'n 140 gasten werd ingeluid. Het kleine cafeetje puilde zo ongeveer uit zijn voegen. De hele week hebben ze er nog over nagepraat; de kern van vaste bezoekers die regelmatig voor een praatje en een glaasje in de Molm is te vinden. En gisteren werd de feestweek dan eindelijk afgesloten toen Rinus en Joke in een juichstemming een klok en een spiegel kregen over handigd. Rinus Meerkerk staat nu ongeveer dertien jaar achter de tapkast van de Molm en is dik tevreden over de beslis sing die hij indertijd nam om zijn baan bij de NOS in Hil versum te verruilen voor de tapkast. Desgevraagd kan hij alleen maar goede herinneringen oprakelen over zijn tijd in de Molm. Iemand die zich de Molm van voor de oorlog nog goed weet te herinneren is de nu 86-jarige Meerpaal-bewoon ster Nelly van der Knaap. Samen met haar inmiddels overleden man Frans stond zij jaren in het café dat haar schoonvader Kees Knaap honderd jaar geleden be gon. „Het was een leuke tijd," vertelt ze. „Allerlei men sen kwamen er. Kapiteins en werkmensen; edel en one del. Het was toen nog veel kleiner dan het nu is; een wc was er nog niet. En altijd gezelligheid hè. Je hoorde na tuurlijk ook alle nieuwtjes.In 1940 hield de familie Van der Knaap er mee op en sindsien is het kleinste cafeetje van Vlaardingen, dat toen een oppervlakte had van slechts veertien vierkante meter, verpacht Vlaardingen Wethou der Cees Bot (CDA) blijft erop hameren dat een ei gen bijdrage van de ge bruikers van het sociaal- cultureel werk omhoog moet. Vorig jaar al zei de wethouder het niet meer dan logisch te vinden dat mensen betalen voor een cursus die zij bijvoorbeeld in een buurthuis volgen en naarmate de financiële positie van de gemeente wankeler wordt meent hij dat de maatregel sneller moet worden doorge voerd. De verantwoorde- Schiedam In twee pan den aan de Oostsingel is de afgelopen dagen inge broken. Eenmaal werd de dief in zijn bezigheden ge stoord. De andere keer slaagde hij er in voor tweeduizend gulden aan sieraden mee te nemen. Ook winkels in de Cartesïus- straat en Boylerstraat kregen nachtelijk bezoek. Bij een sla gerij in eerstgenoemde straat werd honderd gulden uit de kassa gehaald. De eigenaar van de groente- en fruithandel in de Boylerstraat mist 900 gulden en een rekenmachine. Daarnaast moest ook een aan tal auto's het dit weckend ont gelden. De politie zag 's nachts in de Van Deventerstraat een bestelauto staan, waarvan een deur open stond. Een onder zoek in de omgeving deed de agenten stuiten op een 17-jari- ge Rotterdammer, die een hoe veelheid lijm bij zich had. Dit bleek uit de geforceerde auto afkomstig te ziin. In de Van Kouwenhovenstraat en Van Cleeffstraat trof de po litie nog twee wagens aan waar was ingebroken. Uit de eerste wagen was een radio gestolen; bij de tweede waren verwoede pogingen in die richting gedaan, maar aange zien dit niet lukte liep slechts de wagen aanzienlijke schade op. Omdat de Rotterdammer, ook hiervan verdacht wordt, be vond hij zich gistermorgen nog altijd op het Schiedamse poli tiebureau. lijk wethouder voor eco nomische aangelegenhe den, personeelszaken, so ciaal-culturele aangele genheden, sport, recreatie en jeugdzaken kondigde tijdens een toelichting op de begroting voor 1982 te vens aan dat ook het amb tenarenkorps moet in krimpen, wil de gemeente niet in financiële moei lijkheden komen. Tot ont slagen zal het voorlopig niet leiden, maar door na tuurlijk verloop zal de personeelssterkte weer op het niveau van een jaar geleden worden terugge bracht. Wethouder Cees Bot geeft de wiikverenigingen tot 1 januari volgend jaar de tijd om uit te leggen waarom zij vinden, dat activiteiten als fotografie, handvaardigheid en dergelijke niet voor 90 kostendekkend behoren te zijn. Bot vindt na melijk dat dat wel kan, en als de wijkverenigingen hun visie op die zaak niet op tijd geven gaat hij zijn plannen verder ontwikkelen om wel tot dat percentage koetendekking te komen. „Deelnemers aan een hand vaardigheidscursus kunnen best de klei zelf betalen, voor een fotocursus kunnen mensen ook wel het materiaal betalen. En ik wil ook geen buurthui zen meer die moeten toeleggen op de baropbrengsten." Bot wil door deze minimumopbreng sten voor bepaalde activiteiten een herschikking van de gel den voor het club- en buurt huiswerk in het sociaal-cultu reel programma 1983 mogelijk maken. Van die herschikking van middelen zou mogelijk de wijkvereniging Hoevenbuurt kunnen profiteren; tot nu toe zijn er geen subsidiewensen van deze vereniging gehono reerd in sociaal-culturele pro gramma's. „Wegens gebrek aan middelen. We zitten nu eenmaal in een neergaande si tuatie", zegt Bot daarover. De wethouder beaamt wat de wijkvereniging in een brief aan de raadsleden schreef. Bot: „Ze hebben hun nut en hun bestaansrecht bewezen. Maar er is nu eenmaal geen geld," Over de bouw van een cen traal wijkgebouw in het cen trumgebied van Holy heeft Cees Bot inmiddels zo zijn twijfels. „Er is in dat gebied tot nu toe niet veel behoefte aan sociaal-cultureel werk ge- Wethouder Cees Bot:elgen bijdrages in de sport liggen vrij hoog... bleken, laat staan aan opbouw werk." Maar Bot denkt er nog niet aan om dit wijkcentrum dan maar ergens anders neer te zetten. „Ik heb uit Holy al een sporthal weggehaald" (die komt nu in Westwijk, redac tie). „Je kunt natuurlijk niet bezig blijven met dingen uit die wijk weg te plukken." Sport Desgevraagd verklaart wet houder Bot dat de sector sport in ziin portefeuille best nog mogelijkheden biedt om de ge meente-inkomsten te verho gen Bot: „Maar ik denk dat we daarmee niet de goede weg zouden inslaan. Als je het ver gelijkt met het sociaal-cultu reel werk liggen de eigen bij drages in de vorm van contri buties vrij hoog. De meeste clubs bouwen dan nog zelf een clubhuis met een deel eigen geld. In theorie kun je de huur van een sportveld nog op schroeven, maar ik voel daar weinig voor." Over het ambtenarenapparaat van de gemeente zegt Bot dat er de komende periode flinke verschuivingen zullen plaats vinden. Voor ambtenaren waarvoor momenteel zoals bij gemeentewerken door on der meer de stagnatie in de bouw geen werk meer is, zal naar werk worden gezocht op andere afdelingen. „Daarbij zullen we rekening houden met het niveau van de functie en uiteraard gebeurt dat in overleg met de bonden. We moeten echter niet vergeten dat het een geleidelijke zaak is. Dat kun je niet even rege len." Ipi Tombi überhaupt gecon tracteerd was" niets bleek de raad te overtuigen. En omdat het college van B en W in het verleden wel heeft gepleit voor een olieboycot van Zuid-Afrika, bracht het Noordegraaf tot de conclusie dat B en W meer principieel zouden zijn geweest als Ipi Tombi minder geld had ge kost. Wethouder Herman Posthoorn ontkende dat. Minder geld? Ook daarover had Noordegraaf een interes sant standpunt. Zelfs al is Ipi Tombi aanstaande zondag in de Passage stijf uitverkocht, dan moet er nog circa 15,000 gulden aan subsidie bij. Noordegraaf constateert, uit het feit dat B en W extra re clame voor de musical verbo den en ook een alternatief programma willen opstellen, dat het college op zijn minst de alternatieve beweging óók 15.000 gulden zou moeten ge ven hetgeen niet het geval is. Noordegraaf sprak dan ook hard uit dat Schiedam in feite Zuid-Afrika extra sub sidieert. Censuur Uit het feit al dat de twee gro te fracties van de PvdA en het CDA een kwartier nodig had den voor een schorsing, kon men zien dat de dne kleine linkse partijen een denkproces hadden versneld. Het grootste probleem hierbij was voor de PvdA niet eens het schrappen van Ipi Tombi eigenlijk geen der socialisten stemde hiervoor wegens de censuur- gedachte maar het idee van de PPR om voortaan Passage te binden aan een programme ring die apartheids-ondersteu" nende evenementen uitslu'L Hier deed zich iets vreemds voor, zo signaleerden de voor stemmers van deze PPR-mo- tie, die behalve uit D'66, CPN en de PPR zelf bestonden uit de PvdA-raadsleden Diele- mans, Konings en Van der Lugt. Onder anderen wethou der Herman Posthoorn zelf liet zich negatief uit over de apartheid, maar de motie on traadde hij de gemeenteraad. Dat vond 'klem links' opnieuw vreemd. Die tegenstrijdigheid kon men niet beeriipen. Volgens Posthoorn kan de ge meente niet eens invloed heb ben op de programmering van Passage, omdat hiervoor een onafhankelijke stichting be staat. Dat argument vonden de drie partijen ter linkerzijde van de PvdA maar onzin. De Schiedamse politie ziet •deze week twee oudgedien den vertrekken. Het zijn de hoofdagenten J. H. Kooij en S. Kind, die de 60-jarige leef tijd hebben bereikt en der halve met functioneel leef tijdsontslag (het 'politiepen- sioen') kunnen gaan. Mor genmiddag, woensdag van 14.45 tot 16.00 uur, krijgen zij in het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat 55 te Schiedam een afscheidsre ceptie aangeboden. Beiden krijgen eervol ont slag. Kooij werkte sinds 1945 bij de Schiedamse politie» deed vooral 'verkeer' en was de laatste jaren betrokken bij het verlenen van ontheffin gen. Kind kwam een jaar na de tweede wereldoorlog bij het korps ïn Schiedam en was de laatste jaren actief bij de rayonsurveillance in Groenoord. Vlaardings burgemeester Wim Kieboom bracht van daag een bezoek aan het dia manten bruidspaar Simon- De Ruiter aan de Bloïs van Treslongstraat 14. Bastiaan Simon werd op 3 maart 1901 in Rotterdam geboren en zijn vrouw, Janna Pietertje de Ruiter, kwam een jaar eer der ter wereld op 18 februari, in Zwijndrecht Het nu zes tigjarige huwelijk werd in" Zwijndrecht voltrokken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3