SERVICE Tuin vuil misschien in 1982 verwerkt Trix Gille: schilderen en boetseren t Kapitein Rob Wachten op vergunning van Hoek van Holland: Mdo Polls Twee exposanten in de Rozenhof mm SCHIEDAMSCHE COURANT ALARM Politie: Brandweer: Ambulance: dinsdag 3 november 1381 SC Hoek van Holland Bijna twee miljoen gulden aan grond kosten, vele tonnen aan onderzoek en vier jaar na de eerste grondaankoop hoopt de Stichting verwer ken tuin vuil Westland in 1982 te beginnen met het composteren van de groeiende berg tuinafval uit het Westland. In de Oranjepolder bij Hoek van Holland, vlak bij het Oranjekanaal, heeft de stichting 52 hectare grond in bezit: Het wachten is op een wijziging van het bestemmingsplan en het verlenen van een hinderwet vergunning. Twee noodzakelijkheden, die de stichting verwerken tuin vuil Westland al heel wat hoofdbrekens en oponthoud hebben gekost. Rotterdam stelde vorig jaar een bestem mingsplan vast voor het ge bied ten oosten van Hoek van Holland, waarin geen plaats was voor het compos- teringsbedrijf. Protesten alom dus tegen dat bestem mingsplan: het Landbouw schap, provinciale water staat, het hoogheemraad schap Delfland en de stich ting zelf dienden een protest in. Uiteindelijk resulteerde dat in een compromis, waarbij Rotterdam de bestemming van de grond zou wijzigen wanneer aan drie voorwaar den zou worden voldaan: Er moet een verkeersveilige aan- en afvoermogelijkheid worden aangelegd bij de Maasdijk, milieu-hygiënisch gezien moet het bedrijf aan vaardbaar zijn en er moet worden aangetoond dat er in het Westland of aan de gren zen daarvan geen andere mogelijkheden zijn om het vuil te verwerken. Maasdijk Zeker de laatste voorwaarde kon makkelijk worden aan getoond. De provinciale pla nologische dienst kwam sa men met de stichting. Rijn mond en Rotterdam tot de conclusie dat er inderdaad geen andere plaatsen be schikbaar waren. De eerste voorwaarde vormde een veel groter probleem: voor een veilige aan- en afvoer van het tuinvuil moet de aanslui ting van het gebied op de Maasdijk ingrijpend worden gereconstrueerd. Met het composteringsbedrijf wordt veel vervoer aangetrokken, wat zeker in de piektijden en het zomers toch al drukke verkeer op de Maasdijk tot grote problemen kan leiden. De reconstructie van de kruising ontsluitingsweg- /Maasdijk vergt een bedrag van vier miljoen gulden. In overleg met provinciale wa terstaat en gedeputeerde staten door Frank Gevers werd besloten de reconstructie van het kruispunt als eerste op te nemen in de totale recon structieplannen van de Maas dijk. Het plan was snel ge maakt, maar financiële proble men bij de provincie, ontstaan door de grote tekorten bij de Kiltunnel, zette de uitvoering voorlopig in de ijskast Met vereende krachten werd er dit jaar toch een oplossing gevonden: de provincie gaf twee miljoen gulden, het rijk stelde 900.000 gulden beschik baar uit de subsidiepot ar beidsvoorwaarden scheppend beleid, en daarnaast kwam er een bijdrage van de gemeente Naaldwijk. Toen er nog een fi nancieel gat overbleef, beslo ten Naaldwijk en 's Graven- zande allebei nog 250.000 gul den beschikbaar te stellen, met de voorwaarde dat het geld moet worden terugbetaald als te zijner tijd het composte ringsbedrijf functioneert Het plan is nu vrijwel besteks- klaar. alleen de aanbesteding moet nog plaats vinden. Milieu De laatste voorwaarde moest nu nog worden ingevuld: de milieu-eis. De Heidemij werd ingeschakeld om een plan te maken, en samen met een technische werkgroep, die on der meer bestond uit de Dienst centraal milieubeheer Rijmond (DCMK), de inspectie volksge zondheid en de provinciale waterstaat werd een composte- ringstechnïek ontworpen en goedgekeurd. Het afvalwater, dat uit het bedrijf komt, wordt bij deze werkwijze naar de rioolzuiveringsinstallaüe ge- pomt, die een klein stukje ver derop aan de Waterweg is ge legen. Daarnaast is het de bedoeling, dat het hele terrein wordt voorzien van een waterdichte fundering. Een dure, maar te gelijk ook de meest veilige op lossing om vervuiling van het grondwater te voorkomen. Het afvalwater is op het terrein vrij gemakkelijk op te vangen, omdat de betreffende grond hoger ligt dan de omringende terreinen. Vervolgens is ook uitvoerig aandacht besteed aan andere hinder zoals stank. De Rijksa- grarische afvalwaterdienst heeft een onderzoek gedaan, waaruit blijkt dat er op dat ge bied niets te vrezen valt, wan neer het werk onder bepaalde voorwaarden wordt uitge voerd. Het voldoen aan die voorwaarden vormt bij de ver werking van het tuinvuil geen enkel probleem- Er is ook nog onderzoek ge daan naar ongedierte en vo gels. Uit contacten met de VAM en enkele particuliere tuinvuilverwerkers is echter duidelijk geworden, dat er geen ongedierte of vogels door het composteringsbedrijf wor den aangetrokken. Ongedierte krijgt bij bepaalde verwer kingsmethoden geen kans, zo blijkt uit de ervaring van de VAM. Dit bedrijf in Wijster, waar een groot gedeelte van het Nederlandse huisvuil wordt verwerkt, heeft nog nooit last van ongedierte ge had, en zo de dieren er toch zouden komen, dan zijn er ef fectieve bestrijd ingsmethoden beschikbaar- Op grond van het feit, dat aan alle voorwaarden is voldaan, is Rotterdam gevraagd het be stemmingsplan te wijzigen, zo dat het composteringsbedrijf, kan starten. Aan de deelge- meenteraad in Hoek van Hol land is een hinderwetvergun ning gevraagd, waartegen tij dens de openbare procedure slechts één bezwaar is inge diend. Zegwaard Ook het vuilafvoerbedrijf Zeg waard heeft in de Oranjepol der,' naast het stichtingster rein, nog een stuk grond. Zeg waard neemt samen met het Instituut voor bewaring en verwerking van landbouwpro- dukten (IBVL) deel aan een proef met een biogasinstallatie, waarbij bacteriën de agrari sche afvalprodukten omzetten in biogas. Het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne ondersteunt deze proef neming met een subsidie van vier ton, de helft van de be grote kosten. Het systeem van het IBVL en Zegwaard bevindt zich echter nog in een experimenteel sta dium, en daarop kan in het Westland niet meer worden gewacht, meent de stichting verwerken tuinvuil Westland. De afvoer van het tuinvuil is een steeds moeilijker pro bleem, zeker als dat in de toe komst ook niet meer mogelijk zal zijn naar Zoetermeer. Volgens de Stichting verwer ken tuinvuil Westland is het terrein van Zegwaard in Hoek van Holland ook niet geschikt om er een btogasfabriek neer te zetten, omdat het veld veel te klein is. Daarnaast zijn er op langere termijn nog wel eens plannen voor de hele Oranjepolder in de vorm van een nieuwe haven. Dat bete kent, dat wel vergunning ge geven zal worden aan een be drijf dat de open ruimte ge bruikt, omdat dat een toestand ïs die makkelijk kan worden ontruimd. De bouw van een fabriek, die gezien de omvang van het vuilprobleem toch ook forse afmetingen zou moeten krijgen, zit er op het terrein van Zegwaard niet in. De stichting verwerking tuin vuil Westland hoopt, gezien de nijpende situatie, dat de lopen de procedures niet te lang meer zullen vergen. Daarvoor zijn de problemen met het vuil langzamerhand te groot, ter wijl er via de verschillende Westland se gemeenten en vei lingen al heel wat geld in het project is gestoken. CORRESPONDENTEN UITGAVE SIJTHOFF PERS BV 3155 TC Maasland: Simon van Zullen. Diepenburehstraat 34. lel. 01899- 16143 3151 PD Hoek van Holland: Leen van Ooljen. Mahustraat 135. tel. 01747- 2804 Deze krant verschijnt In het gebied Nieuwe Waterweg-noord (van Schie dam tot Hoek van Holland) en is uitsluitend verkrijgbaar In combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad ABONNEMENTEN Opgave van en inlichtingen over abonnemef.cen kan geschieden bij het Rotterdams Nieuwsblad Cootslngel 67 3G12 AC Rotterdam te}. OIO- 1441444 Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen tel.010-354525. 5 REDACTIECHEF Paul Hou k es KLACHTEN DIENST SPORTREDACTIE Oagefijks van 18.00 tot 19.00 uur en zaterdag van 13,00-14,00 uur. Rotterdams Nieuwsblad, tel. 010-144144. Donald Bax, tel. privé 010-503143 Do redactie van Vïaardings Dagblad en Nieuwe Waterweg Courant is ge vestigd aan de Brede Havenstraat 6, 3130 AC (Postbus 110» 3131 BC)« Vlaardingen. tel. 010-343229 en 352066. Sportredactie: 010-345209. De redactie van de Schledamse Courant Is voorlopig ook op dit adres te bereiken, telefonisch op 010-350557 en 349754, Post kan gezonden wor den naar postbus 137, 3111 EA Schiedam. Bericht kunnen per telex worden doorgegeven vla telexnummer 32177 FOTO'S Geplaatste foto's Kunnen telefonisch worden nabesteld tussen 9.00 en 16.00 tel. 010-144144 toestal 140. ADVERTENTIES j Advertenties kunnen worden opgegeven op teLnr. 010-340353. Vlaardingen, 344444, Schiedam, 264666. Maassluis, 13333. Maasland, 01745 - 4340. Hoek van Holland, 2133. Schiedam, 735544. Vlaardingen, 343333. Maassluis, 010 - 292929. Maasland, 16200. Hoek van Holland, 2345. Maassluis, 010-333300. Vlaardingen, 333300. Schiedam, 333300. Maasland, 12039 en 12035. Hoek van Holland, 2133. WIET <Ï»IE BAKKEAi/JA, M/Wl t>AN 56- "Y DAAR ZQS IK VOOR Ok/"W PANNE- v-Y WE 'N PANJ - ÜJKKIG EEN ,3^ Kt KQtWEN. I I mnrnfi. r-j-y hfrrfm Ium/idt-icN I WAT MAKKELIJK OTIU i %-ü -. KACKEt IN SE BUURT,1 A-Cg HEBBEN VUURTJE 3905 Sumander wordt op het vlot getrokken en snel trekken Anjo en Sjen hem het kostuum uit. Gelukkig hij ademt nog, maar hij is er ver der slecht aan toe. Nu ja, de frisse lucht zal hem spoedig opknappen. Maar wat dan? Dioka moet zich nog altijd in de grot bevinden. Zullen ze proberen ook hem te pakken te krijgen? Gilbert wil direkt de achtervolging beginnen, maar Rob weet hem te overre den, eerst het daglicht af te wachten. Wanneer de dag aan breekt, vaart het vlot voor zichtig de grot binnen. Gilbert tast met de lamp de zwarte, glibberige rotswanden af. Rob houdt zijn pistool gereed- Dan horen zij ergens een vreemd," schurend geluid. Gilbert laaf de lichtstraal langs de rots wand spelen. Kijk, daarginds beweegt zich een schaduw. Maasland - TRIX', staat met dunne, onopvallende letterstjes onder haar werkstukken geborduurd. TRIX' staat voor me vrouw T. Gille-de Wolff, die vanaf vrijdag 30 oktober haar wandkleden exposeert in de Maaslandse Rozenhof aan het Kerkplein. Bescheiden en uiterst kritisch ten aanzien van haar eigen werk heeft het lang geduurd vóór ze de stap waagde naar de uitdaging van een 'eigen' expositie in haar woonplaats. „Tien jaar geleden had ik al genoeg wandkleden gemaakt om een tentoonstelling te vul len. maar alle goedbedoelde adviezen in die richting heb ik toen zonder meer genegeerd" vertelt ze. „Pas nu heb ik werkstukken klaar waar ik zelf volledig achter kan staan." Het blijken bij elkaar zo'n veertig wandkleden, de. oogst van ongeveer zeven jaar hard werken en experimente ren met nieuwe stijlvormen en technieken. Altijd gaat Trix GUle uit van een zorgvuldig in kleur uitgewerkt ontwerp waaraan talloze schetsen en krabbels vooraf gingen. En al tijd werkt ze volgens de „schil ders techniek". op een gespan nen doek, met de lapjes van verschillende kleur en struc tuur die haar palet vormen. Vaak krijgen haar wandkle den nog een extra dimensie door met opgevulde vlakken te werken. Vooral bij de uit werking van menselijke figu ren, waarin Trix Gille erg sterk is, geeft dit bijzonder mooie effecten. Een 'hoog standje' van haar technisch door Tineke Diepenhorst kunnen in dit opzicht is het doek Tweelingen', waar twee glanzende, embryonale figuur tjes, kunstig rondom elkaar ge vouwen, als het ware voor het oppakken liggen. Trix Gille exposeerde de laat ste jaren meerdere malen in de regio. Imposante doeken van haar hand hangen in het Zonnehuis in Vlaardingen en bij een petrochemisch bedrijf in Bergse hen hoek. Het blijken opdrachten die direct appelle ren aan de wijze waarop zij het liefste werkt: gericht op een bepaalde omgeving en functie. Deze monumentale vormge ving was de studierichting waarvoor zij koos toen zij, in de zestiger jaren, de avondop leiding volgde aan de Rotter damse academie voor beelden de kunsten.„Het werken met textiel was toen in opkomst en ik heb als eindexamenwerk stuk een wandkleed gemaakt," vertelt ze, „maar dat is inmid dels al lang verleden tijd." .Bovendien, hoe graag ik ook wilde: het was mijn beroep niet, maar alleen een goed-on- derbouwde hobby. Mijn beroep was operatie-assistente en later huisvrouw en moeder. En al heb ik altijd geschetst, gete kend en wandlappen gemaakt; pas de laatste zeven jaar, sinds ik in Maasland woon en de kinderen groter worden, kom ik pas goed op gang!" Maasland- Samen met de Maaslandse textielkunstenares Trix Gille exposeert beeldhou wer Karoly Meszaros zijn geboetseerde portretten in de Rozenhof aan het Kerkplein. Evenals Trix Gille ontving Karoly Meszaros zijn opleiding aan de Rotterdamse Kunstaca demie. Daarnaast studeerde hij psychologie. De van oorsprong Hongaarse kunstenaar, die in 1956 naar Nederland uitweek, ziet in de combinatie van beide vakken duidelijk voor delen. „Een kop boetseren vergt meer dan technische vaardigheid. Je moet ook het ka rakter en de persoonlijkheid van je model bestuderen en begrijpen," is een meerdere malen geciteerde uitspraak van hem. Het werk van Trix Gille en Karoly Meszaros is vanaf 30 oktober tot en met zondag 8 november en zaterdag 14 en zondag 15 november te bezichtigen. Openingstijden van de Rozenhof: dinsdag tot en met vrijdag 15 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag en zondag van 15 tot 17 uür. monumentale werkstukken Vanavond VLAARD1NG EN Vergaderzaal Hervormde Diakonie. Emmastraat 71. Inspraakavond stads vernieuwing Zeehelden. Aanvang 20.00 uur. Triangel. Fransenstraat. Postzegel veiling Filatelïstenvereniging. Aan vang 20.00 uur. Holland La gebouw. Oosthavenkade 42; a rcheo ruimte: permanente ten- toonstelling van archeologische vondsten. Van 19.00 tot 22.00 uur. SCHIEDAM Stadskantoor. Emmastraat Verga dering Commissie Sport Jeugdza ken. Aanvang 20.00 uur. Wijkcentrum De Bever, Van Be- vcrenstraal 40, na-sehooliïid van 15.30-16.45 uur. 's Avonds knutsel club. Van 19.00 tot 20.00 uur. MAASSLUIS Stadhuis, Koningshoek. Vergadering Gemeenteraad. Aanvang 19.30 uur. Koningshof, Uiverlaan. Jeugdwerk 19.00 uur. WOENSDAG VLAARDINGEN Galerie Artotheek. Oosthavenkade 8. Expositie werk van Age Klink.. Geopend van 12.00 tot 17.00 uur Galerie Kunst-*-, JW Frisolaan 79.' Expositie werk van Age Klink. Be zoek op afspraak: 748266 Muziekcentrum Ton Stolk, West- havenkade 45. Geopend van 10.00 tat 12.00 uur. Op telefonische afspraak 347240. Holland iageho uw, Oosthavenkade 42; a rcheo ruimte: permanente ten toonstelling van archeologische vondsten uit Vlaardingen. Geopend van 10.00 tot 12.30 en van 13.00 W* 18.00 uur. Zonnehuis, DiUenburgsingel. Ad van Otterlöo exposeert zeefdrukken. Dagelijks van 10.00 tot 20.00 uur. Visserij museum, Westha venkade 53/54; permanente tentoonstelling over de Nederlandse zeevisserij. Geo pend van 10.00 tot 17.00 uur. Visserij muse urn, Westhavenkade 53/54; Expositie „Visserij op postze gels". Dagelijks van 10.00 tot 1?-® Kinderboerderij Holywood, Am* sterdamlaan. Geopend dagelijks van 10.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 16;» uur. In het weekend alleen 's mid* dags. Bouwspeelplaats, Amsterdamkan. Geopend van 14.00 tot 16,30 uur. Bode KmisJSmmastraat 38. 10-H uur verkoping artikelen, gemaakt door bejaarden. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 2