SCHIEDAMSCHE COURANT Posthoorn weigert openbaarheid over college-rel - Popgroepen zien nog geen echte oplossing 7Oos t wijk van feesten gespeend' Ik - fteem dèpüoef Wethouder spuit kritiek op rijk Alle scholen besparen op stookkosten m Kort geding dreigt tegen de gemeente Provincie ziet Schiedam sneller groeien dan kan Holy-eentrum wordt bouwrijp gemaakt 'ism. Joris Doele in Oud-wethouder Van Minnen op inspraakavond: ONBEPERKT TONG ETEN 27.50 oppr *- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Woensdag 4 november 1981 105de jaargang no. 216-4 PAGINA'S Schiedam Wethouder Herman Posthoorn heeft gisteravond bot weg geweigerd in het openbaar mededelingen te doen over de rel binnen het college, die in onze krant van gisteren werd onthuld. Hij werd in de rondvraag van de commissie voor cultuur, sport en jeugdzaken aan de tand gevoeld door CPN-raadslid Ulferd Bruseker naar aanleiding van onze publica tie. Posthoorn was uiteindelijk slechts te bewegen tot een besloten zitting waarin enige mededelingen zouden worden gedaan. De wethouder liet slechts doorschemeren dat het conflict inderdaad hoog is gere zen, toen hij met een zorgvuldige woord keuze zijn stilzwijgen probeerde te ver klaren. „In wezen wil ik de commissie deze informatie niet onthouden, maar de manier waarop dit spelletje wordt ge speeld gaat dermate ver dat ik niet wil antwoorden,.." aldus de wethouder giste ren. En toen de commissie bleef aandrin gen op informatie zei de wethouder; „Ik weiger in het openbaar te antwoorden." Zoals bekend gaat het conflict tussen Herman Posthoorn en zijn partijgenoot wethouder Reinier Scheeres (financien) over het opbouwwerk. Deze laatste zou de in de praktijk al benoemde opbouw werkers voor de oude wijken alsnog wil len schrappen, tot grote woede van Post hoorn, die zich daarmee welhaast aan de kant geschoven ziet. Het incident is een publieke bevestiging van de indruk dat de invloed van Posthoorn in het college toch al niet groot is. Kort geding De SSWO gaat vooralsnog niet over tot de benoeming van de opbouwwerkers. Nog steeds heeft men niets van de ge meente vernomen. Tegenover onze krant heeft wethouder Posthoorn op 21 novem ber meegedeeld dat er een 'verklaring van geen bezwaar' binnen was. waardoor de opbouwwerkers meteen zouden kun nen worden benoemd. Dat laatste dreigt nu te leiden tot een kort geding van de SSWO tegen de ge meente, omdat er sprake zou zijn van on behoorlijk bestuur. Tot op heden heeft de gemeente namelijk niet aan de stichting meegedeeld dat de verklaring van geen bezwaar binnen was. Vanavond wordt in de jaarvergadering van de PvdA een botsing verwacht tus sen het financiële blok dat van de op bouwwerkers af zou willen en degenen die op de benoeming van de functionaris sen blijven staan. In die laatste kring ver wacht men behalve wethouder Posthoorn vooral het raadslid Arie van Loenen. die tevens penningmeester van de SSWO is en altijd hard voor de komst van meer opbouwwerkers heeft gevochten. Opvallend was gisteren overigens de aan wezigheid van alle vier de wethouders bij het slaan van de eerste paai voor het nieuwe kruisgebouw in de Van Swinden- singel. De borrel die na afloop van die of ficiële handeling werd gedronken scheid de de wethouders echter wel: Taverne en Scheeres waren wel in de Noordmolen; Zijdeveld en Posthoorn met. Verontreiniging veel srnstiger Maassluis De scholen in Maassluis zullen in de toe komst fors kunnen bezuini gen op het energieverbruik. Door de installatie van zo genaamde optimaliserings- apparatuur kunnen de stookkosten met zeker twintig procent worden verminderd. 2et gaat om alle scholen, zowel de bij zondere als de openbare. Tevens zal de gemeente de mogelijkheden onderzoeken dergelijke apparatuur toe te passen in andere^ openbare gebouwen. De gemeenteraad stemde gisteren unaniem in met de installatie van de optimali- seringsapparatuur. Alle par tijen noemden het een goe de zaak. PPR-raadslid Jaap van der Griend sprak over een goed energiebeleid dat „stap voor stap zal leiden tot de sluiting van de kerncen trale in Dodewaard". CDA'er Gerrit Brons plaat ste enkele vraagtekens bij de 38,7 procent besparing op energiekosten die in het raadsvoorstel stonden ver meld, maar ging akkoord toen verantwoordelijk wet houder Elly Coenen hem verzekerde dat in het bij gaande rekenmodel was uit gegaan van een besparing van maar twintig procent Wel is het zo, vertelde de wethouder, dat in diverse andere gemeenten met de apparatuur een besparing van 38,7 procent wordt ge realiseerd en dat dat dus ook in Maasluis zou kun nen. Bij de berekeningen is echter een slag om de arm gehouden om tegenvallers te voorkomen. Met de optimaliseringsappa- ratuur kan de werking van de centrale verwarming worden beïnvloed door de weersomstandigheden per dag. Dit in tegenstelling tot de nu in gebruik zijnde tijd klokken die afgezien van de temperatuur de installaties op een tevoren bepaalde tijd in werking stelten, waar door het mogelijk is dat de installatie bij gunstig weer onnodig aanslaat. Na mon tage van de nieuwe appara tuur 2al de cv-installatie af hankelijk van de buiten temperatuur al dan niet aanslaan. Op die manier kan vooral in voor- en najaar flink worden be spaard op energiekosten, omdat de verwarming dan niet werkt wanneer er hoge buitentemperaturen zijn. De kosten zullen voor een deel worden vergoed door het rijk. De investering zal reeds na tweeeneenhalf jaar zijn terugverdiend. Schiedam De gemeente Schiedam hoopt in het jaar 1993 weer 77.000 inwoners te tellen. Als echter de huidige ontwikkeling zich doorzet, komt de stad tegen die tijd on der de 68.000. Deze cijfers blij ken niet uit een sociografisch rapport, ze blijken niet uit een door B en W gepubliceerde be leidslijn, maar ze staan ver meld in het provinciale biblio theekplan dat gisteren door gedeputeerde staten van Zuid- Holland is gepubliceerd. Ook gisteren verscheen op het Schiedam se stadskantoor de laatste statistiek van de huidi ge bevolktngsloop. Schiedam telt op het ogenblik 73.375 in woners, alweer 200 minder dan in de zomermaanden nog het geval was. Uitgaande van de prognoses in het Zuidhoi- landse bibliotheekplan, waarin voorts wordt gesproken van 74.800 inwoners op 1 januari 1983. zou er vanaf nu een drastische kentering moeten komen in de 'leegloop'. Schie dam zou er dan in veertien maanden tijd 1425 inwoners bij moeten krijgen, ofwel honderd nieuwkomers per maand. Dat is gezien de woningbouwplan nen voor het komende jaar on mogelijk. zo menen gemeente raadsléden en ambtenaren. Men vreest dan ook dat de cij fers in het provinciaal biblio theekplan niet kloppen. Bij de provincie heeft men echter deze cijfers van de gemeente Schiedam zelf gekregen. Enkele jaren geleden lieten wethouder Chris Zijdeveld en gemeentelijk sociograaf Frans Griffioen weten dat Schiedam zich na de woninbouw in Woudhoek-Noord en in de binnenstad op een inwonertal van 76.000 zou kunnen stabili seren. Met de prognoses voor het Vlaardingse inwoneraantal heeft niemand moeite. De stad staat voor 1991 geprikt op een aantal van 79.700 inwoners en dat betekent gezien over tien jaar een niet noemens waardige stijging ten opzichte van de huidige stand. Gaardingen Het jarenlang braakliggende deel van de Holy- Wijk, het zogenaamde centrumgebied tussen Holysingel. Amster damlaan en Lepelaarsingel, zal nu toch worden bebouwd. Een dezer dagen begint de dienst van gemeentewerken met het bouwrijp maken van de grond. Voor twee bouwkavels zullen de palen nog dit jaar geslagen kunnen worden. Patrimonium bouwt in het centrumgebied 278 woningen, terwijl Samenwerking er nog eens 191 realiseert. De bedoeling is dat in bet centrumgebied in de toekomst nog 408 woningen worden gebouwd (planning: 1983). Ook moet hier, volgens de nog steeds geldende plannen, een centrale wijkaccommodatie annex sport hal komen. Als de Industrials activiteiten aantrekken, hebben we zo weersrn09i ste|jen weihouder Van der Veldan en milieu-ambtenaar Moolenaar. maart Schiedam Iets wijzer, maar toch wat teleurgesteld verliet de uitgebreide afvaardiging van het Schiedams Popoverleg en muziekcollectie! Het Slachthuis gisteravond rond half elf de vergaderruimte van de commissie cultuur, sport en jeugdzaken (CSJ). Hun luid ondersteunde verzoek om re- pitieruimten werd weliswaar door vrijwel alle commissiele den ondersteund, maar een echte inwilliging van het 'ei senpakket' zat er voor hen op (zeer) korte termijn nog niet in. Er wordt fanatiek gezocht en hard gewerkt aan de realise ring van oefenruimten, liet wethouder Posthoorn hen bij Vlaardingen Op de in formatieavond over stads vernieuwing in de Oost- wijk ten noorden van de Schiedamseweg waren gisteravond aanzienlijk minder mensen aanwezig dan de avond daarvoor in de Zeeheldenbuurt. Zo'n vijftien bewoners kwamen inspreken. Maar door de 'ronselpraktijken' van oud-wethouder van Vlaardingen H. K. van Minnen stond aan het ein de van de avond wel meer dan de helft van de aan wezigen ingeschreven voor de een of andere ad viesgroep die suggesties moet geven voor het be leidsplan, op grond waar van straks een bestem mingsplan wordt ge maakt. Veel insprekers zagen in de plaats aan de Hofsingel waar ooit een ziekenhuis stond een ideale plaats voor bejaarden- buisvesting. Meneer Van den Berg: „Hoe halen ze het in hun hoofd om die mensen aan de Waterweg te zetten. Aan de Hofsingel kun je vriendelijke laagbouw realiseren, dan kun nen die mensen gaan winke len en een wandelingetje gaan maken. Nu moeten de ouderen weg uit de wijk." Ook Van Minnen, de gelegen heidsvoorzitter van deze avond, vond die plek aan de Hofsingel uitstekend geschikt om bejaarden te huisvesten: „Daar hebben ze alles bij de hand." De coördinator stads vernieuwing van de gemeente voor de Oostwijk, Jan Lands heer, dacht dat die uitspraak wel in het beleidsplan kon ko men, hoewel het in strijd is met het bestaande structuur plan voor die buurt. Van Minnen had aan het ein de van de bijeenkomst zelf nog een verlanglijstje van voorzie ningen die volgens hem in de wijk moeten komen. Een ont moetingsplaats voor de bewo ners bijvoorbeeld. „Er moet een winkelcentrum komen dat als ontmoetingsplaats zou kun nen dienen. Dat zou op de Schiedamseweg kunnen, die dan beter geoutilleerd moet worden met winkels. De Oost- wijk kan een interessante win kelwijk worden." Meer feesten in de parken in Oostwijk ziet Van Minnen ook wel zitten. „Ik roep u tot ge tuigen om te zeggen dat de Oostwijk van feesten gespeend is. De bewoners moeten het idee krijgen dat ze ook meetel len". zet hij. „Ik heb lopen ge nieten bij het folk-festival m het park. Gewoon om te zien dat andere mensen het naar hun zin hebben. Er moeten veel meer feesten worden ge houden in onze parken. Die zijn daar uitstekend geschikt voor." voortduring weten. Over enige maanden zou de bovenruimte van de Sint Joris Doele hier geschikt voor zijn (waarschijn lijk februari/maart) en ook de BB-bunker bij het Schieland- ziekenhuis zal hier voor ge bruikt kunnen worden. Nog lang niet toereikend voor het Schiedamse popgebeuren, zo stelden de meeste aanwezigen op de publieke tribune. Wet houder Posthoorn dacht mis schien wel twintig popgroepen in de Doele kwijt te kunnen, maar hij zou hierbij de noodza kelijke berging van installaties en dergelijke zijn vergeten, al dus het verwijt. Onduidelijkheid bleef ook over de huurprijs van de repe- tieruimten. Dit zou op achtdui zend gulden per jaar komen en dan moest nog bekeken worden hoeveel de gemeente hieraan bij kan betalen. De bovenruimte van de Doele zou in vieren gedeeld kunnen worden, maar wordt wel 'kaal* opgeleverd. Dat is volgens de leden van de popgroepen niet volgens de afspraak, Er zou een kant-en-klaar gebouw ge leverd worden. Jan van Vel- zen van het muziekcollectief stelde dat popmuziek voor dui zenden investeren en enige tientjes terugkrijgen betekent Een fikse huurprijs zou der halve onaanvaardbaar zijn. De popgroepen zijn het wach ten meer dan zat en zien hier ook de oorzaak van de ophef fing van een aantal bands in. „Er zijn veel mensen met crea tieve ideedn. Maar ze kunnen die niet kwijt",aldus Jan van Velzen. De door Posthoorn ge dane suggestie ook het te bou wen open jongerencentrum Schiedam-Noord hiervoor te benutten is volgens de pop groepen iets op een te lange termijn. Concerten zouden, zo meende de wethouder, wel licht in het Beatrixpark ge houden kunnen worden. Vlaardingen Het is slechter gesteld met de luchtverontreiniging in Rijnmond dan door gaans wordt aangenomen. Tot die conclusie komen wethouder Van der Velden (PvdA) en de Vlaardingse milieu-ambtenaar Moolenaar. Volgens de dienst centraal milieubeheer Rijn mond zijn de concentraties zwaveldioxyde in de lucht weliswaar afgenomen, maar daarbij dient volgens het tweetal te worden aangete kend dat de industrie momenteel op halve kracht draait. „Trekken de industriële activi teiten weer aan, dan hebben we binnen de kortst mogelijke keren de trammelant var, smog weer terug, net als in het begin van de jaren zeventig. De situatie is erger dan meest al wordt aangenomen," concluderen Van der Velden en Moolenaar. Milieu-ambtenaar Moolenaar merkt op dat de concentratie zwaveldioxyde'in de lucht de laatste jaren is gedaald, maar voegt daar onmiddellijk aan toe dat dat niet in de eerste plaats komt doordat de indu strie tegenwoordig schoner werkt. „Als de bedrijven het maximum zouden uitstoten dat ze volgens de verleende vergunningen mogen, zou den de concentraties zwavel dioxyde aanmerkelijk hoger zijn," aldus Moolenaar. De milieu-ambtenaar stelt ver der dat de hoeveelheid stik stof in de lucht zelfs is toege nomen. Hij noemt dat een slechte zaak. „We gebruiken zwaveldioxyde als graadme ter voor de luchtverontreini ging, maar zouden we dat met stikstof doen dan komen er heel andere conclusies naar voren. Dan zou het to taalplaatje van de luchtver ontreiniging compleet anders worden." Die toename van de hoeveelheid stikstof is volgens Moolenaar vooral veroorzaakt door de over schakeling van aardgas op olie en kolen door de grote industrien. Milieu-wethouder Van der Velden meent dat het rijk veel te weinig doet met de aanbevelingen van de sane ringscommissie voor het Rijnmondgebied. „De ideeen zijn er best. De activiteiten van de commissie dreigden vorig jaar in het slop te ra ken, maar onlangs is weer een heel rapport met aanbe velingen bij het ministerie gedeponeerd," aldus de wet houder, die zelf deel uit maakt van de door de minis ter ingestelde commissie. Mi lieu-ambtenaar Moolenaar zegt dat op aanraden van de commissie de opslagtanks van de grote raffinaderijen wit zijn geschilderd, waar door de verdamping minder is geworden. Maar verder is er niets gebeurd met de aan bevelingen. „Tja, we zitten m economisch minder goede tij den en dan is voor dergelijke zaken minder geld beschik baar," verklaart wethouder Van der Velden. ADVERTENTIE (inci.'garnituur) BistroOude Raedthuys Schi»dtm*»w»g 26, Schi*d*m-K«th»t T»l. 010-715800. Dit nieuwsblad, waarm u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt ronder extra kosten bezorgd m combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad ndett^ Del«^° 3000

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1