STAD/STREEK el 'Leerzame hobby, die niet veel geld hoeft te kosten' Van het Leidse voorbeeld vallen vooral gordijnen op Bram Paardenkoper dichtend in verzet Ginjaar spreekt in Maassluis toon beeid Bet stedelijk randgeheuren Driehonderd filatelisten in Vlaardingen Omstreken Commissie keuvelt zich door stadsvernieuwing Ai Ouderen krijgen voorlichting over ziekenfonds Luud Snel in donkere kamer Steen Brons (55) vrijdag 6 november 1981 VD/SC/WW Vlaardingen In de grote zaal van Triangel werd dinsdaga vond de B6e .postzegel veiling gehouden van de Filatelisten vere niging Vlaardingen Omstreken. Op de zogenaamde kavellijst stonden 136 objecten waar de postzegelverzamelaar belang bij heeft „Kijk, en dat vind ik nou zo leuk van onze vereniging," zegt voorzitter C.Sagel, „Tus sen meer of minder waarde volle zegels staan gewoon lege ringbandjes of dozen onafge- weekt, ongesorteerd. Nou, daar hoef je bij zo'n sjieke vei ling als van Dieten in Den Haag niet om te komen. Daar komen all,een dure dingen op tafel. Voor de kleine verzame laar is daar niets meer te bele ven." Rondzending Aan de maandelijkse veilingen van FVV&O gaat steeds een lezing en een vergadering vooraf. Voor die lezing nodigt men kopstukken uit de filate lie uit. De echte filatelisten willen zo'n lezing voor geen geld missen. De vereniging telt bijna drie honderd leden. Waarom ko- Deining Filatelistenvexeniging Vlaar dingen 8/ Omstreken splitste zich in op 2? maart 1973 af van de Vlaardingse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Postzegelverzamelaars. Dat gaf toen heel wat deining. Nu, negen jaar later, is de „af scheidingsbeweging" groter dan de oude vereniging en kan zich beroepen op een strikte onafhankelijkheid en een koninklijke goedkeuring. Afgelopen dinsdag kon de vei ling zich in een extra grote belangstelling verheugen. Voorzitter Sagel: „Normaal verschijnen er zo'n 70 h 80 le den, maar deze keer waren het er zeker meer dan honderd. Ik denk dat het onderwerp van de lezing veel mensen heeft 'aangesproken. Dit keer had den we de heer Berkhoudt uit genodigd, een autoriteit in de filatelie. Hij had het over post stempels en over motief verza melingen. Erg interessant.'" door Mari Timmermans men die dan niet allemaal? „De meeste mensen zijn alleen lid om van onze rondzend ing gebruik te maken. Langs de leden rouleren boekjes waarin iedereen zijn ruil- of verkoop- objekten kan stoppen. Hij no teert daarbij een prijs en haalt er zelf de zegels uit die voor hem interessant zijn. Via de giro van ons rondzendcomité •worden de transakties finan cieel vereffend," legt de heer Sagel uit. „Ja, wel een kwestie van vertrouwen, maar tot op de dag van vandaag is het nooit misgegaan." Waarom dan behalve die rondzendïng ook nog een vei ling? „Echt waardevolle zegels stop je niet in de rondzending. Dat zou ik tenminste niet doen, want op zo'n veiling krijg je er vaak meer voor. En dan zijn er nog de albums, de enveloppen en de omvangrij- Veel bezoekers bij de vorige postzegel veil ing van Vlaardingen Omstreken. kere dingen. Bovendien, zo'n veiling heeft sfeer, hè." 'Zwarte centjes' Postzegels verzamelen kan een zeer geldverslindende hobby zijn. De echte beleggers kopen vaak de zegels met vellen te gelijk. Voorzitter Sagel: „Voor mij zou daarmee de lol eraf zijn. Natuurlijk kost het geld, maar beslist geen kapitalen. Als je maar lang genoeg bezig bent krijgt je verzameling van zelf waarde. Ik kwam laatst eens bij een oude man thuis die me een paar postzegels wilde laten zien. In een siga renkistje bewaarde hij zomaar even vijftig ongestempelde „zwarte centjes": dat is nu een vermogen waard." Zülke dingen maken het post- zegelverzamelen tot een boeiende bezigheid. Tegen woordig concentreren veel fi latelisten zich op bepaalde the ma's: dieren, schepen, of Indu strie. Anderen, waaronder de heer Sagel, beperken zich tot één of twee landen. „In een vereniging kan je veel leren over hoe je een goede collectie moet opbouwen, Met postzegels blijf je altijd bezig. Een leerzame hobby. Maar als je het met meer geld dan ver stand gaat doen is de -lol er gauw af." Schiedam De stad Leiden loopt met stadsvernieuwing vijf jaar voor op Schiedam. Net als de jeneverstad zit Lei den in de interim-saldo-rege-' ling (tSR), de provinciale sub sidieregeling voor de stadsver nieuwing, waar maar een be perkt aantal gemeenten ge bruik van maakt. Een excursie naar Leiden leek daarom een interessant gegeven voor de commissie ruimtelijke orde ning. Immers: waar in Schie dam nog uitvoerig wordt voor bereid, is in Leiden al ver nieuwd, en de Schiedammers zouden kunnen leren van de manier waarop de Leidenaren knellende problemen hebben 'opgelost. Excursieleider Gustaaf Schaap legt nog in de luxe touringcar de'nadruk op het belang van het bezoek. En vraagt of een ieder zijn ogen goed open wil houden. „De Leidenaren zul len de excursie begeleiden. door Richard Stomp maar blijven zelf nogal op de achtergrond. Daarom is het zaak dat u zelf veel vragen stelt en probeert door de op pervlakkigheid van de proble men heen te komen." Aan de excursie wordt niet al leen deelgenomen door de commissie voor ruimtelijke or dening. In de bus zitten ook vertegenwoordigers van twee bewonereverenigingen (West en Zuid) en de voltallige vrou wen adviescommissie voor de woningbouw- Bovendien is er een hek groep ambtenaren, die dagelijks met de stadsver- nieuwing bezig houdt. Leiden-promotion Het programma voor de ex cursie is geheel opgesteld door de mensen in Leiden en ge- meentevoorlichter Hulsker heeft bij het samenstellen daarvan de leiding gehad. Dat is, zo zal later op de dag blij ken, te merken. De dag heeft vaak meer te maken met Lei- den-promotion, dan met de problematiek van de stadsver nieuwing. AL het eerste programmaon derdeel van de excursie valt dat op. In de schitterende raadszaal van hét Leidse stad huis krijgt men een film voor geschoteld die is bedoeld als inleiding tot de problematiek. Het wordt een inleiding die vooral zeer luchtig is. Filmma kers gaan met. camera en mi crofoon de straat op en vragen werklui die net de straat op hebben gebroken of dat nu ei genlijk leuk werk is. Even la ter wordt een bruggenbouwer ondervraagd over de ambach telijkheid van zijn werkzaam heden. „Nou. d'r komt inder- Huisjes kijken in Lelden... daad wel het een en ander bij kijken" weet de man te vertel len. Na de film discussie. Vragen vooral van Sehiedamse raads leden van VVD en CDA. An nie Renskers(VVD) wil weten hoeveel het onderhoud aan de talloze Leidse bruggetjes de gemeente wel niet kost. Jan de Koning (CDA) demonsteert Leiden de vasthoudende waakzaamheid voor producten uit eigen stad, die ook in de Sehiedamse raad zo opvalt Uit de film had De Koning begre pen dat een bouwopdracht was geschonken aan een Duitse ar chitect'in plaats van aan een Leidse. Was dat nou nodig ge weest? Oppervlakkigheid Het is inmiddels ook Siem Rosman opgevallen dat in de film geen inspraakproblemen aan bod zijn gekomen. De stadsvernieuwing werd slechts benaderd als een technisch proces. Een enkele keer werd gerept over de hoeveelheid geld die bij het opknappen van een stad wel niet komt kijken, maar verder bleef het ver toonde zweven ïn de eigen op pervlakkigheid. Zo gaat het de gehele dag. Ge zellig keuvelend loopt de Sehiedamse groep kris-kras door Leiden. Gespreksonder werpen variëren van de hon- depoep die een eerdere excur sie in Amsterdam tot een ware hel maakte, via 'mooie gordij nen' tot het zonnetje dat 's middags plots boven Leiden schijnt. Een gezelliguitstapje; dat blijkt de excursie voor de meeste deelnemers te zijn. Men babbelt weer eens met el kaar en doet onderweg de Leidse burcht en de tempel van Aswan in het rijksmu seum voor oudheidkunde aan. „Da's leuk meegenomen; we komen er toch langs" is daar voor de verklaring. En als je commissieleden vraagt wat nu precies het nut js van een dergelijke excursie, dan weten ze er ook nauwe lijks een antwoord op. „Ach, het weer is gelukkig niet zo slecht als het vanmorflen leek en Leiden is een leuke stad" vat Siem Rosman bondig de positieve punten van de excur sie samen. Maar één ding is in Leiden duidelijk geworden. De stad is inderdaad veel verder dan Schiedam; op talloze plaatsen is al het resultaat van de stads vernieuwing te bewonderen. Een grappige paradox is dat Leiden dat alles vooral te dan ken heeft aan de armzalige fi nanciële toestand in het verle den. Leiden was jarenlang ar- tikel-12 gemeente, wat inhoudt dat men min of meer failliet was verklaard en onder cura tele stond van het rijk. Juist daarom kwam men eerder en makkelijker in aanmerking voor de financiële rijks- en provincieregelingen, dan ge meenten die de zaak financieel wel op orde hadden. CPN-raadslid Ulferd Bruseker maakte de excursie niet mee, maar als hij er was zou hij ver moedelijk breed hebben ge glimlacht: in de raad pleit hij al jaren voor een gemakkelij ker uitgeven en niet zonder meer mee gaan met de lande lijke bezuinigingswoede. Maassluis Volgende week maandag houdt de voormalige minister van volksgezondheid en milieuhygiëne Leen Gin jaar (VVD) een spreekbeurt in de Koningshof in Maasluis. Het huidige eerste kamerlid zal op de VVD-bijeenkomst onder meer spreken over mi lieuzaken en de actuele poli tiek. Ginjaar steekt van wal om kwart over acht. Vanaf half acht houden de Maassluise li beralen een ledenvergadering met op de agenda een aantal huishoudelijke zaken, waaron der de invulling van de open gevallen raadszetel ontstaan door het vertrek van fractie voorzitter Klaas de Roo. Schiedam In Clubhuis Oost wordt dinfdag een speciale voorlichtingsmiddag over het ziekenfonds gehouden. De organisatie is in handen van de stichting raad voor het bejaardenwerk in Oost en het georganiseerde clubhuiswerk in die wijk en wordt verzorgd door de afdeling voorlichting van het ziekenfonds. Gesprek sonderwerp zal met name de berekening van premies en het werk van het ziekenfonds zijn. De bijeenkomst begint om 14.00 uur in het buurthui» aan de Galilefstraat. Schiedam Het wordt vast het aardigste grapje van 1981, in ieder geval het meest hardnekkige, en waar schJjnUjfc heeft half Schie dam het nu al gehoord, maar het blijft maar de ronde doen. Gisteren nog. Nu het met het Passagetheater alle maal niet zo schijnt te wil len gaan als wenselijk ware, en nu SVV vorige week fraaie lichtmasten in ge bruik nam, heeft CDA- raadslid Luud Snel de be trokken PvdA-wethonder Herman Posthoorn voorge steld de stoelen van Passage maar aan de voetbalclub te verkopen. Als reactie erop zou Posthoorn nu voorge steld hebben van Snel een zwart-witfilm voor Passage te maken, maar dan zonder witte beelden-. Toonbeeld, kunstrubriek voor de regio Nieuwe Waterweg-Noord. Redactie: Kor Kegel. Tips graag voor woensdag (rond het middaguur) op de Vlaardingse redactie van deze krant. Telefoon 35.05.57. Bram Paardenkoper schrijft niet vaak gedichten, alleen als iets hem helemaal be klemt, als hij ergens mee zit, dan komt 't ineens uit zijn pen. Dan gaat de Vlaar- dinger er tegen aan. En kernenergie, kernbewape ning, dat zijn van die din gen die hem onrustig ma ken, die hem een bedreigd gevoel geven en Bram Paardenkoper is daarin niet de enige, maar hij hem leidt het tot poëzie. 'Euthanasie' heet zijn jong ste gedicht. Deze week kwam het eruit, en Bram liet het zijn kennissen lezen en die vonden het mooi. Ty pisch zo'n gedicht waarmee je de mensen nog eens aan net denken zet. Bram, zei den ze tegen hem en daar om kwam hij er op de re dactie mee langs. 'Laat luid en duidelijk a horen', staat er tenslotte in zijn gedicht. Duidelijk zal Bram zich ook laten horen in Amsterdam, als daar op 21 november de grote demonstratie tegen modernisering van kernwa pens wordt gehouden, waarvoor allerlei plaatselij ke comité's zijn opgericht. De Sehiedamse en Vlaar dingse comité's hebben voor aanstaande zaterdag een fietacampagne tegen de kernwapens georganiseerd. Bram Paardenkoper weet nog niet of hij meefietst, maar in Amsterdam zal hij er zeker bij zijn. „Mijn kin deren ook," zegt hij, „die gaan ook mee. Weet u, ik ben daar zo mee bezig, met die problematiek, omdat wij verder moeten leven. En met kernbewapening kan dat niet, dat leidt tot eutha nasie van de gehele mens heid!" EUTHANASIE Het mensdom holt snel naar zijn eind Men sleutelt aan atomen Het intellect weet lang nog niet Wal daar uit voort zal ko men Maar elk weldenkend mens die ziet Een catastrofe in 't ver schiet. Zovele hooggeleerde kop pen Die denken lang nog niet aan stoppen Hond gans de wereld plaatst men bommen IVie zijn geleerd? Wie zijn de dom men? Eens slaat de hele boel op hol Wie dan nog leeftmis schien een mol? Wij vragen ons nu ernstig af Wie kan het tij doen keren Het volkde massa kan dat doen Wij kunnen demonstreren Wij gaan op weg naar Am sterdam Voordat de vlam slaat in de pan U. filosoof en wijsgeleerdèt In elk land op deze bol Laat luid en duidelijk u ho ren Voordat wij met z'n allen smoren Geef ons hoop op beter tij den Laat ons ons van die troep bevrijden. STROOPWAFEL De Vlaardingse zanger/componist Fred Piek, bekend van Fungus cn de Amazing Stroop wafels, zet zaterdag tussen twaalf uur en half drie bij de platenwinkel Plato aan de Hoog straat 81 in Vlaardingen handtekeningen op de hoes van zijn eerste soloplaat. Bij goed weer brengt hij samen met wim Kerkhoff van de Stroopwafels wat nummers van de plaat ten gehore op de stoep van de winkel. STURM UND DRANG Onheilspellende muziek ter ondersteuning van maatschappijkritische teksten over de meest uiteenlopende zaken, dat brengt de Haagse groep Sturm und Drang vanavond in het Vlaardingse OJC aan de Zomerstraat De naam is ontleend aan de gelijknamige stro ming in de Duitse literatuur in het begin van de negentiende eeuw, die met geweld nieuwe inzichten wilde vestigen. De band begint om 21.00 uur te spelen en het kost een gulden om daarvan getuige te zijn. ROTOR In het Sehiedamse weekendcafé QT! aan de Lange Nieuwstraat speelt de groep Rotor za terdagavond wat ze zelf noemen veelkleuri ge rockmuziek'. De band bestaat uit gerenom meerde muzikanten, voortgekomen uit de groepen Turbo en de Geoband. Meer dan een gitaar een bas en drums hebben ze niet om de muziek veelkleurig te maken. De vooretelling in QT! begint om 22.00 uur. Voor wie zomaar een keertje komt kijken kost het vijf, een jaarkaart voor het etablissement kost vijftien gulden. BERLIJNSE SCHRIJVERS De eerste tentoonstelling in het Stedelijk Mu seum Schiedam dat vanavond wordt heropend is 'Die Zinke'. het werk van een Berlijnse kunstenaarsgalerie uit de periode 1959-1962. Die Zinke was een bijzondere gale rie in een Berlijnse arbeiderswijk, waar de buurtbewoners ook deel konden nemen aan de tentoonstellingen, literatuur- en poëziea- vonden, die een sociaal-culturele betekenis hadden. De belangrijkste vertegenwoordiger van deze groep was de in 1977 overleden Duitse dichter-graficus Günter Bruno Fuchs. Op de opening, die samen met het Goethe In stituut Rotterdam en de Rotterdamse Kunst stichting tot stand kwam, komen Berlijnse schrijvers voorlezen uit eigen werk. Dit ge beurt om kwart over acht in de aula van het museum aan de Hoogstraat 112. VROLIJK PASEN Het is lente, althans in dit toneelstuk met An- dré van de Heuvel en Kitty Janssen. De hoofdrolspeler heeft dit jaargetijde in zijn hoofd, is vijftig maar voelt zich twintig en sa men met een jong meisje als zijn vrouw bin nenkomt Met Vrolijk Pasen vieren Van de Heuvel en Janssen het tienjarig jubileum van hun eigen toneelgezelschap. De voorverkoop begint vandaag. De inmiddels overleden Haagse beeldhouwer K.de Kruijff maakte in 1962 deze „Winke lende Dame Met Hondje" voor het toen nog niet helemaal voltooide Liesveld. De kokette bronzen figuur deed het zeker in die jaren uitstekend. Modieus gekleed wandelde ze met haar pekineesje langs de nieuwe winkels en net als de andere Vlaardingers zal ook zij be heerst zijn geweest door grootsteedse allures. Nu. bijna twintig jaar later, heeft het Liesveld die glans een beetje verloren. De consument- van-nu stelt zich iets andere voor van een mondain winkelhart Het Liesveld werd een doodgewone winkelstraat De dame met het hondje heeft haar centrale plaats verloren. Ze staat tegenwoordig een beetje weggedrukt tegen de achtergevel van een nieuwgebouwd restaurant Alsof ze zich een beetje schaamt voor haar on-modieuse outfit. Pekineesje» zijn geen modehondjes meer en pothoedjes worden ook niet mee ge dragen, Een monumentje voor die eerste kooplustige Vlaardingers die nog met een gevoel van trots'door hun winkelcentrum promeneer- den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3