SCHIEDAMSCH OURANT Consumptie wild uit Broekpolder blijft taboe! 'Afval-race' rampzalig voor Schiedams onderwijs Zandaffaire voor Haags gerechtshof TL de proef Bedrij ven wii len nu snel openbaar vervoer zien Anderen blij ..•SSS"""" REPETITIE VOOR 21 NOVEMBER jf je verzetten 'cip cle atoomraketten Politie zoekt getuigen van straatroof ^s-Graveland wil gemeente aan afspraak houden Waar laat Schiedam zijn ouwe troep Ondanks argumenten jagers Plots 471 leerlingen kwijt Morgen eerste zitting in hoger beroep Jo^°vie moH Meter opnemen: weg fiets! Lijntaxi overwogen Maandag 9 november 1981 •ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 305de jaargang no. 219 6 PAGINA'S Schiedam Het wordt 3n Schiedam langzamerhand goed gebruik, dat ouwe troep niet wordt wegge gooid, maar een ereplekje trijgt in de stad. Nadat eerder ai een overbodig geworden ijsbrekersste ven, de vroegere sluisdeu ren van de Buitensluis en enkele oude boegen op de Maasboulevard werden neergezet, is de manie nu overgewaaid naar de brandersbuurt. Daar Is deze week, aan de voet van de Noordmolen, een half vergane molenwiek ge plaatst. Het dient een beetje als hekwerk, maar je kunt er ook op zitten, of het gewoon als kunst beschouwen. Stukje nostalgie, kortom. En om de toeristische folklo re helemaal compleet te ma ken heeft men tussen de wiek en de molen zelf ook nog een grote ronde ton neergezet, waarvan overi gens de felrode strepen wei nig authentiek kunnen wor den genoemd. Vroeger was het toch zo'n aardig plein tje.... Schiedam De rampzalig cijfers die de onderwijswereld zo hebben geschokt, zullen anderen blijer stemmen. Zo voorspelt onderwijsconsulent Lex Tigges aan de hand van het teruglopende aantal leerlingen dat binnen twee jaar een aantal schoolgebouwen leeg zal komen te staan. Die gebouwen kunnen dan voor andere activiteiten worden gebruikt. Daarbij wordt onder meer gedacht repetitieruimtes waar Schiedamse popgroepen zich al zo lang sterk voor maken. Op langere termijn zal er zo veel ruimte bij het onderwijs vrij komen dat het zelfs een probleem zal worden om geschikte gebruikers te vinden, denkt Tigges. Dat laatste kan dan weer een probleem worden omdat het onderhoud van de gebouwen extra zwaar zal gaan drukken op de Schiedamse begroting. Vlaardingen Het college van B en W van Vlaardin- lijke stoffen bevat, maar in gen is niet van plan toe te geven aan de dringende organen als levers en nieren wens, om wild dat in de Broekpolder wordt geschoten werden in sommige gevallen geheel of gedeeltelijk voor consumptie vrij te geven. verhoogde concentraties Tijdens haar vergadering van vorige week hebben B en W nogmaals bekrachtigd dat'geschoten hazen, ko nijnen en fazanten bij de reinigingsdienst moeten wor den worden ingeleverd, waar de kadavers vernietigd worden. Uit een recent onderzoek weliswaar gebleken dat het van het Centraal Diergenees- vlees van de onderzochte ha- kundig Instituut (CDI) is zen en konijnen geen schade- lood- en cadniumverbindin- gen aangetroffen. Deze zware metalen kunnen in de organen terecht komen omdat de dieren hun voedsel vinden in de Broekpolder, die enkele jaren geleden met verontreinigd havenslib is opgehoogd. In een gesprek dat de ge meente vorige maand voerde met een vertegenwoordiger van de jachtcombinatie, die op de gronden van Van Woerden in de Broekpolder jaagt, werd namens de jagers gesteld dat er gezien de goe de voortplanting van zowel het haarwild (hazen, konij nen) als het gevederd wild (fazanten) en ook vanwege de goede roofvogelstand geen sprake van kan zijn dat het wild uit de Broekpolder on geschikt zou 2ijn, voor consumptie De fn onbruik geraakte molenwiek mag ook nu nog ijs en weder dienen. I Den Haag/Maassluis De zogenaamde Maassluise randzaak wordt morgen in hoger beroep vervolgd voor het Haagse gerechtshof. Het hof buigt zich die dag over het aandeel van de directeur en twee medewerkers van het aannemeningsbedrljf dat bij de affaire was be- kokken. Een maand later zullen de di recteur en een afdelingschef van gemeentewerken Maas sluis zich voor het hof moeten verantwoorden voor hun aan deel in het gesjoemel met zand. In alle gevallen heeft de Rot terdamse officier van justitie Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. ictuuti&N „,uewe aattv- fcdre* ,tuten n VB rnr. Copper hoger beroep aan getekend. omdat hij de door de Rotterdamse rechtbank opge legde straffen, variërend van vrijspraak tot tienduizend gul den boete te laag vond. Bij de behandeling voor de Rotterdamse rechtbank, een jaar geleden, werd duidelijk dat het de gewoonste zaak van de wereld was dat alle mogelij ke werkzaamheden die het aannemingsbedrijf voor de ge meente uitvoerde werden ver rekend met 'geleverd zand'. Niet aan het licht kwam wie daar indertijd de aanzet toe heeft gegeven. Oud-burge meester Van Dijck, die moge lijk opheldering had kunnen geven, schitterde door afwe zigheid toen hij was opgeroe pen om in een van de zaken te getuigen. Pikant detail daarbij is dat de oud-burgemeester na zijn pensionering nog enige tijd commissaris is geweest het aannemeningsbedrijf. diverse verklaringen bleek dat de verschrijvingen waren ge pleegd om het aannemingsbe drijf werk te laten uitvoeren dat nodig was om de snelle uitbreiding die Maassluis in dertijd doormaakte niet te stagneren. Volgens rapporten van de rijks accountants dienst is voor zeker drie miljoen 'ge leverd zand' geschreven, ter wijl daar andere werkzaamhe den voor werden uitgevoerd. Volgens sommige betrokkenen gaat het echter om een veel groter bedrag. Schiedam De terug loop van het aantal leer lingen in Schiedam gaat veel sneller dan ooit werd verwacht Daar door zullen verschillen de scholen moeten slui ten of worden samenge voegd. Alleen het afgelo pen jaar al verdwenen 471 kinderen uit het Schiedamse onderwijs; omgerekend betekent dat een afname met maar liefst drie scholen. De afdeling onderwijs, waar die cijfers deze week op een rijtje zijn gezet is ernstig veront rust over de ontwikke ling. De sterke afname wordt deels gewijd aan de landelijke ten dens. van het teruglopende aantal kinderen, maar daar naast wijst men ook op de ster ke vergrijzing van de stad Schiedam: het wegtrekken van steeds meer jonge gezin nen naar naburige gemeenten heeft op de cijfers een belang rijke invloed gehad. Onderwijsconsulent Lex Tig ges wijst er op dat de afname van het leerlingenaantal nog enigzins wordt gered door de toename van het aantal bui tenlandse leerlingen. „Als die buitenlanders er niet waren geweest dat had je bij die ver ontrustende cijfers gerust nog 471 kunnen optellen," aldus Tigges. Maar de verwachting is dat ook de aanwas van bui tenlanders minder sterk zal worden en dat de cijfers nog minder rooskleurig zullen worden. Opvallend is dat het bijzonder onderwijs sterker terugloopt dan het openbaar onderwijs. Daardoor zit 48,6 procent van de leerlingen nu op een bijzon dere school tegen 51,4 op het openbaar onderwijs. Zes jaar geleden waren die cijfers nog respectievelijk 57 en 43 pro cent. ft Het hoofd van de afdeling al gemene zaken op het stad huis, H. Ponte, heeft in een advies aan het college van B en W een mogelijk com promis aangedragen, waarbij uitsluitend het vlees van het geschoten wild voor con sumptie zou worden vrijge geven, onder de nadrukkelij ke voorwaarde dat de orga nen vernietigd zouden moe ten worden. „In dat geval zou moeten worden bezien of onder deze condities een poe lier te vinden is. Dit zal wel licht niet lukken als één en ander in de publiciteit komt, omdat de consument hieruit zal afleiden dat producten van twijfelachtige kwaliteit worden aangeboden." Ponte meent daarom zelf al dat een dergelijk compromis onver standig zou zijn. Overigens is het volgens de afdeling algemene zaken een feit, dat een deel van het ge schoten wild uit de Broek polder tóch wel illegaal in de handel zal worden gebracht. Bij de jachtcombinatie die op de gronden van Van Woer den jaagt gebeurt het inleve ren van de dode dieren op vrijwillige basis. Een ver plichting kan de gemeente in dit geval niet opleggen. Dat is wel gebeurd bij de jager die in de Broekpolder op de gemeentelijke gronden jaagt. Bij hem staat de plicht tot het inleveren van geschoten wild expliciet in zijn jacht vergunning vermeld. LmteveTochrdQor'ïeTtad!''00 Z° W$" U" V06Sen ,ijdans d6 mani,e:i,a,ia na de demon" Door die terugloop van het aantal leerlingen worden on derwijskrachten met werke loosheid bedreigd. Volgens Tigges gaat het echter niet om een automatische koppeling aan het aantal leerlingen. Als een aantal scholen dicht moet, betekent dat dat er minder uitgaven voor het onderwijs worden gedaan. De komende jaren zal er voor moeten wor den gevochten dat geld weer te laten terugvloeien naar de scholen. Men zou het het liefst besteed zien aan betere facili teiten voor het onderwijs, waarmee leerkrachten aan het werk kunnen blijven. Met het nog verder teruglopen van de schoolgrootte dreigt ook de strijd om de leerlingen, die herhaaldelijk al aJs nieuwe schoolstrijd is betiteld, nog sterker toe te nemen. Lex Tig ges waarschuwt tegen die nieuwe schoolstrijd. „Het zou ongezond zijn hel 'zuillair den ken" ie verscherpen om kin dertjes binnen te halen. De concurrentie die zal ontstaan moeten we met elkaar oplos sen. Vlaardingen Twee minuten hooguit heeft een bewoner van de Markgraaflaan eind vorige week zim fiets uit de gang op straat gezet, om even de meterstand te kunnen opnemen. Toen hij na dit karweitje weer naar buiten stapte kon hij nog net een onbekende op zijn rijwiel om de hoek van de straat zien ver dwijnen. De politie is op zoek naar de snelle dief. Vlaardingen Ruim vijfhonderd mensen liepen zaterdagmiddag mee in de demon stratie tegen de kernwapens door de Vlaar- dingse binnenstad. Onder de betogers bevon den zich behalve Vlaardingers ook grote groepen uit de buursteden Schiedam en Maassluis. Na de optocht door en rond het centrum vond een manifestatie plaats in buurthuis de Haven, waar sprekers van di verse pluimage hun verontrusting lieten blijken over de NAVG-politiek en de rol die daarin is weggelegd voor kernwapens. „Een prima lokale repetitie voor de grote demon stratie op 21 november in Amsterdam", noemde een van de organisatoren het Vlaar- dingse protest. De demonstratie liep geen moment uit de hand en had van begin tot eind een ordelijk verloop. Op enkele kruispunten veroorzaak te de stoet opstoppingen, maar over het al- morren tot de weg weer door de politie werd vrijgegeven. Het organlsrende comité Vlaar dingen tegen kernbewapening sprak na af loop over een geslaagde demonstratie. De organisatoren vertelden dat ze 's ochtend opgelucht het weerbericht hadden beluis terd: dat kon In ieder geval geen spelbreker worden. Hoewel het comité eerder deze week had gegokt op tussen de vijfhonderd en dmzend demonstranten zag het er aan vankelijk niet naar uit dat het aantal van vijfhonderd gehaald zou worden. Pas op het allerlaatste moment kwamen nog grote groepen mensen toegesneld om aan de de monstratie deel te nemen die rond half twee Va°aJ «et Liesveld vertrok. Zo ook flink wat Schiedamse demonstranten die, na eerst #n u1 vLn ?p de een r°nde gemaakt te hebben, deel namen aan de betoging in de vlaardingse binnenstad. gemeen wachtten de automobilisten zonder Zie verder pagina drie. Vlaardingen De afdeling recherche van de politie is op zoek naar getuigen, die heb ben gezien hoe vorige week donderdag in de Groen van Prinstererstraat een bejaarde vrouw van een rieten mand met daarin een tas, trimgoed en een bedrag van 300 gul den is beroofd. De diefstal werd gepleegd aoor de duo passagier van een bromfiets, die bij het inhalen de mand met inhoud vanaf de fiets van de vrouw griste. Iedereen die de diefstal heeft gezien wordt verzocht met de recherche van de Vlaar dingse politie contact op te nemen. Schiedam Een aantal nieuwe bedrijven in het indu striegebied 's-Graveland eist van de gemeente Schiedam, dat zij nu eens haast maakt met een oude afspraak en dat er snel behoorlijk openbaar vervoer in hun gebied komt. De komst van een goede lijndienst was voor de bedrijven destijds voorwaarde om zich in het industrie gebied te vestigen. Maar nu nog is het met de verbinding tussen de bedrijven en de binnenstad of het NS-station uitermate slecht gesteld. Bij de gemeente Schiedam be kijkt men nu of het financieel mogelijk is een lijntaxi in te voerec. De RET piekert er nog niet over om een aparte buslijn aan te leggen en dat maakt het de Jcmeente Schiedam nu knap astig. Tenslotte was een lijn dienst beloofd. Er wordt wel gedacht aan een buslijn 55, als terzijnertijd (na 1985) de 's- Gravelandseweg zal zijn door getrokken naar de verlengde Zwaluwlaan bij Kethel, maar daar wensen de bedrijven niet op te wachten. „Op korte ter mijn willen wij resultaten zien," zo hebben de Esso, Bot- telo en andere bedrijven in vooral het nieuwe kantoren complex Torendijk gesteld. Zij denken dat de behoefte aan o- penbaar vervoer nog groter wordt, als straks de vier kan toorflats van Van Wijnen Vastgoed zijn opgeleverd. Om aan de eerste behoeften onder het personeel te voldoen zijn enkele bedrijven al over gegaan tot een vast contract met Eurotax, dat op gezette tij den van de dag taxi's laat rij den van het station naar de di verse uithoeken van de 's-Gra- velandsepolder. Maar de be drijven voelen er mets voor die taxiritten nog langer hele- maal zelf te moeten betalen. Op zijn minst verlangen zij van de gemeente Schiedam een behoorlijke tegemoetko ming. maar liever hebben zij een gewone busverbinding. Zij wijzen erop dat er ook ge- meentelij"ke diensten (de open bare nutsbedrijven Schiedam) van goed openbaar vervoer verstoken ziui- Dat maakt het veel Schiedammers moeilijk. Volgens Hans van der Vlist, de verkeersdeskundige van de gemeente Schiedam, bekijkt men op het stadskantoor mo menteel een 'plaatje' voor een lijntaxi. Maar invoering van een dergelijke dienst hangt af van diverse factoren: de kos ten die de gebruikers zelf er voor over hebben; de bijdra gen die dc betrokken bedrij ven zullen moeten leveren; en de financiële mogelijkheden bij de gemeente Schiedam zelf, die dan bovendien maar moet afwachten of zij van gedepu teerde staten (GS) wel toe stemming krijgt voor een taxi dienst geld uit te trekken. Wellicht zou men bijvoorbeeld ook kunnen denken aan een eenmalige subsidie voor de aanschaf van een bus. Zie verder pagina drie. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1