STAD/STREEK Oud- JAC'ers krijgen forse gouden handdruk Hulp vragers gedwonge tot sexuele contacten 'Geen sprake van gouden handdrukken IH dinsdag 10 november 1981 VD/SC/WW I Vlaardingen „Het JAC behartigt plaatselijk en samen met andere JAC's landelijk de belangen van jongeren. Het JAC helpt met het zoeken naar oplossingen zoals jongeren die zelf willen, niet zoals ze door anderen gewenst worden. Wie bij het JAC komt met zijn of haar vragen of problemen, kan rekenen op geheimhouding. Ook kurinen jongeren er op rekenen dat het JAC niets buiten hen om zal regelen." Die fraaie volzinnen staan te lezen in een splinternieuwe folder, die het Vlaardingse Jongeren Advies Centrum twee weken geleden heeft gepresenteerd. Het JAC deed dit in een campagne in de richting van de diverse publiciteitsmedia, die tot doel had de instelling weer een beetje in de belangstelling te krijgen, het imago weer wat op te schroeven. Dat is dan ook hard nodig, want het Vlaardingse adviescentrum heeft al maanden een zeer slechte naam onder vele jongeren in en buiten de stad. Dat is een rechtstreeks gevolg van de grote problemen, die zich de afgelopen jaren bij deze alternatieve hulpverlening hebben voorgedaan. Er zijn in de loop der ja ren vreemde dingen ge beurd, waarbij de jeugdige cliënten zelfs flink de dupe werden. In de raads commissie voor maat schappelijke dienstverle ning zijn onlangs al vra gen gesteld over fikse gouden handdrukken, die aan bepaalde oud-JAC'ers zijn verstrekt Een andere werkneemster bevecht ondertussen uit alle macht het ontslag, dat zij van het JAC-bestuur heeft, gekre gen, in de stellige mening dat zij als zondebok voor alle problemen wordt ge bruikt. En CRM, de uit eindelijke subsidiegever, 'ÜJ-ie handel Eiad al lang opgerold moeten worden' is bezig aan een diepgaand intern onderzoek naar het functioneren van de Vlaardingse instelling. Conflicten De onderlinge twisten bij het Jongeren Advies Centrum da teren al van enkele jaren gele den. De moeilijkheden stam men uit de periode van 1976 tot en met 1980. In die tijd ont stonden binnen het team van het JAC zeer regelmatig groot scheepse conflicten, waarbij één van hen, de projectleider, meestal de inzet van alle na righeid vormde. Er zijn veel betrokkenen (vooral oud-me- door Paul Houkes dewerkers, die later veelal door de gespannen situatie het JAC hebben verlaten) die be reid zijn op die problemen uit gebreid in te gaan. En alle maal wijzen ze de persoon van de projectleider, die volgens hen een zeer nare rol in het geheel heeft gespeeld, als de hoofdschuldige aan, Die inmiddels ontslagen pro jectleider, die we in dit ver haal in verband met de vele beschuldigingen die aan zijn adres worden geuit niet bij zijn volledige naam zullen noemen maar verder met zijn voor naam Harry aanduiden, vooral ook omdat hij inmiddels er gens anders een baan heeft, speelt een centrale rol in het geheel. Hij had tot taak het to tale beleid van het JAC te coördineren, leiding te geven aan het team van vrijwilligers en beroepskrachten en werk begeleiding te geven aan tal van stagiaires. Dat hij niet al leen niet in staat was die taak naar behoren te vervullen, maar dat hij daarnaast op zeer geraffineerde manier misbruik wist te maken van de hulpvra gers die bij het JAC aanklop ten, wordt uit de verhalen van alle betrokkenen duidelijk. Geen controle Dick Ringlever, de huidige projectleider van het Open Jongeren Centrum, werkte van 1975 tot 1978 als beroeps kracht bij het JAC. Hij herin nert zich over die periode: „De kwaliteit van het werk was doorgaans erg slecht, deels alt 12.13 dagen salaris doorbeta Het huidige JAC-bestuur ontkent ten stelligste dat er sprake is geweest van gouden handdruk ken voor oud-medewerkers, die het veld moesten ruimen. Voorzitter Hans Beckers: „Die mensen moesten zo snel mogelijk weg%n dan moet Je nu eenmaal een regeling treffen. De agoog heeft zijn werk afgebouwd, had nog vakantie en heeft hoog- n het kan ook wat langer zijn taald gekregen- Met Harry viel een redelijke regeling te treffen, met Jannemieke niet: die eiste in eerste instantie al een jaar sala ris. Harry is niet al in 1981 verdwenen. Hij is eerst een hele tijd ziek geweest, ook nog een tijdje geschorst en heeft daarna tot juni dit jaar in het andere pand gewoon doorgewerkt" Het feit dat de vroegere projectleider sexuele re laties met cliënten onderhield wordt door Beckers ontkend. „Dat is moddergooierij! Wij hebben* destijds wel geprobeerd die modderverha- len na te gaan, maar uit niets is ons gebleken dat die stoeipartijen ook werkelijk hebben plaatsge vonden" Wethouder Jelle Wijnstok zegt dat het gemeente bestuur er alles aan gedaan heeft om te proberen het autonome JAC-bestuur voor grote routen te behoeden. „We hebben ze er diverse malen op ge wezen dat ze dingen deden die helemaal niet kon den, dat ze zich volstrekt aan de CAO moesten houden, waarin geen ruimte is voor dit soort af vloeiingsregelingen. Maar ze meenden vanuit hun eigen verantwoordelijkheid toch op een andere manier te werk te moeten gaan." Wijnstok heeft over de hele affaire inmiddels regelmatig contact gehad met het ministerie van CRM, die binnen kort een uitspraak zal doen over de salarisbeta lingen. Over het huidige functioneren van het JAC is Wijnstok somber gestemd. „Er gebeurt populair gesteld geen donder meer, dat is me wel duidelijk geworden. Toch ben ik uit gesprekken met het huidige bestuur gematigd optimistisch over de kansen om op niet al te langere termijn de hulp verlening voort te kunnen zetten. Want dat moet natuurlijk zonder meer gebeuren." door het enorme verloop on der de medewerkers, maar ook door gebrek aan kwaliteit bij de vaste mensen. Er was geen enkele controle op werk tijden, geen enkele sanctie wanneer iemand niet deed wat van hem werd verwacht. Je* kur.t rustig zeggen dat drie kwart van de tijd besteed werd aan de instandhouding van het eigen apparaat en dat de hulpverlening voor sommi ge mensen volkomen bijzaak was. Die handel had al lang opgeruimd moeten worden." Het betoog van Ringlever staat niet op zichzelf. Diverse ande re betrokkenen bij het JAC, ook mensen die er later ge werkt hebben dan hij, vertel len hetzelfde verhaal. Een vroegere vrijwilligster, die haar naam liever niet in de krant ziet verschijnen: „Er waren zeer regelmatig grote conflicten over het gebrek aan leiding, over slechte functione ren VAN Harry en over za ken, die door hem anders wer den uitgevoerd dan onderling was afgesproken." Een andere oud-JAC'er. die een aantal maanden als stagiair werkte: „Ik heb er best een goede sta geperiode gehad, maar er wa ren altijd hooglopende conflic ten over Harry. Hij functio neerde totaal niet als teamlei der. Het was ook zo'n figuur die zei dat hij naar een congres of bepaalde landelijke verga dering moest, daar schreef nij compensatiedagen voor, maar later bleek dat hij er nooit ge weest was." Koos Altink, die in het verleden als stagiar op het JAC werkte en nu als be roepskracht bij JAC Dordrecht betrokken is: „Het was er ge woon een grote puinhoop. Er werden ook geen echte struc turele oplossingen voor hulp vragers gezocht- men ritselde alleen maar wat." Sexuele relaties Dat disfunctioneren van de projectleider, die volgens de betrokkenen volkomen werd gedekt door een van de men sen uit het destijds sterk on derbezette bestuur en door een van de beroepskrachten, was niet het enige dat hem stelsel matig werd verweten. De man maakte zich, zo blijkt uit het relaas van diverse mensen die bij het JAC betrokken zijn ge weest, ook schuldig aan het misbruiken van zjjn positie door sexuele relaties aan te knopen met jeugdige hulpvra gers, die bij het JAC hun pro blemen op tafel legden. Een van de mensen die dit soort zaken persoonlijk op het JAC meemaakte: „Kinaeren die van huis waren weggelopen en geen onderdak hadden wer den door Harry met zorg uit gekozen en mee naar huis ge nomen. Zijn voorkeur ging uit naar kleine, smalle jongens. Hij zelf zei openlijk tijdens ple naire vergaderingen dat hij niet op dikke jongens viel. Soms nam hij ook mooie meis jes mee naar huis. Zo'n jongen of meisje mocht dan een tijdje bij hem wonen, maar werd dan wel gedwongen tot sexu- eel contact. Zo heeft hij ook een 13-jarig meisje In ver wachting gemaakt. Hij ver dween toen plotseling een week van het JAC en liet haar in België aborteren." Het verhaal wordt door ande ren, die zich eveneens geër- ferd hebben aan deze praktij en, maar al te graag beves tigd. De al eerder aangehaalde stagiair: „Natuurlijk merkte ik ook wel het een en ander van de rare voorkeuren van de projectleider. Hij ging zelfs zo ver dat hij me in bedekte ter men vertelde over zijn sexuele contacten met een van de jon gens. die op het JAC om hulp hadden aangeklopt ïk heb me in die tijd wel afgevraagd: Je zus, hoort dat nou bij de hulp verlening?" Mee naar huis Een van de slachtoffertjes van de projectleider, die om begrij pelijke redenen zijn echte naam niet wil vermelden, was 13 jaar toen hij met het Vlaar dingse JAC in aanraking kwam. „Ik was van huis weg gelopen en had nergens onder dak. Ik werd door die Harry mee naar huis genomen. Het leek allemaal wel aardig, maar al in de eerste dagen begon hij allerlei dingen te doen. Hij be gon als ik 's nachts lag te sla pen plotseling aan me te zitten en uiteindelijk dwong hij me nog tot verder sexueel contact. Ik vond het wel erg vreemd allemaal en voelde er niets 111 Het Jongeren Advies Centrum in Vlaardingen. Door alle problemen functioneert de hulpver leningsinstelling nauwelijks meer. ook al probeert het huidige JAC-bestuur krampachtig om zo'n positief beeld wel naar buiten te brengen. voor, maar ik kon er niets van zeggen, want ik wist niet waar ik anders naar toe zou moeten. Als je niet toestond wat hij wilde dan kreeg je dreigemen ten, of hij liet je volkomen links liggen. Ja, ik heb wel eens aan de politie gedacht, maar dat durfde ik toch niet aan," vertelt hij. Een vriend van hem is enkele malen bij de JAC-projectleider thuis geweest, toen Peter er was ondergebracht. Hij liet zich echter niet verleiden om mee te doen aan de praktijken, die in dat huis plaatsvonden. „Ik zag al meteen de eerste keer dat ik er was dat het er niet klopte. Er lagen overal van die pedofielenboekjes, waarvan hij grinnikend tegen ons zei dat we ze wel mochten lezen en er stonden allerlei smerige leuzen op de wc enzo. Hij voelde ook wel dat ik hem doorhad, want hij vond het niet zo geweldig als ik daar over de vloer kwam. Ik had toch maar een slechte invloed op mijn vriend, vertelde hij." Lang heeft de jongen niet bij de projectleider gezeten. Na enige tijd werd hij 'doorge schoven naar een vriend van hem, die het nog veel bonter maakte. Die vriend is later ook vanwege zijn pedofiele praktijken veroordeeld. Onwerkbaar Het is duidelijk dat door alle perikelen rond de projectlei der en de mensen die hem steunden binnen het JAC, de situatie langzamerhand vol strekt onwerkbaar was gewor den. De bom kwam tot ont ploffing, toen in een plenaire vergadering op 28 februari 1980 door de meerderheid van het team het vertrouwen in de projectleider werd opgezegd. In de periode na deze tumultu euze vergadering werd door de Stichting Welzijn een onaf hankelijke commissie ingesteld onder leiding van Wu den Hartogh, die de problemen op het JAC zou moeten onderzoe ken en die oplossingen zou moeten aandragen. Ook de groep die het vertrouwen in Harry had opgefcegd mocht en kele mensen aanwijzen, die zitting in de commissie zouden krijgen. ïn een brief aan die commissie, die op 2 april vorig jaar werd verzonden, werden alle grieven tegen de persoon van de projectleider op een rij gezet. Misbruik van zijn positie als beroepskracht, falen in het onderhouden van externe con tacten, het gebrek aan kwali teiten om het werk te leiden en mensen te begeleiden en het ontbreken van integriteit ten opzichte van de eigen mensen uit het team: het zijn enkele zaken die in die brief werden aangegeven. Bedekte termen Ook over het misbruik dat is gemaakt van cliënten van het JAC wordt in de brief in be dekte termen het een en ander gezegd. „De beeldvorming om trent het JAC onder de jonge- ren is soms erg slecht. Een re cent voorbeeld hiervan is een dakloze jongen, die nadat hem gevraagd werd waarom hij niet naar het JAC ging ant woordde: eerst moet je Harry aftrekken, voordat je onder dak kan krijgen en anders mag je oprotten," zo werd in de brief gesteld. De commissie van bijstand pakte de zaak toch iets anders aan dan de meerderheid van het team had verwacht. Na verloop van tijd liet men mer ken dat men eigenlijk niets kon doen, omdat het bestuur van het JAC zeer onderbezet was. De beste oplossing zou zijn als het bestaande bestuur zou aftreden en als de leden van de commissie van bijstand tijdelijk de bestuurstaak zou den waarnemen. Na enige aar zeling ging het JAC-team hiermee akkoord. Het bestaan de bestuur had overigens nog een leuke laatste daad in petto. Zonder zich iets van alle pro blemen aan te trekken teken de een van hen een verzoek aan het gemeentebestuur, om de projectleider in een hogere salarisklasse in te schalen. Rapport Op 27 juni vorig jaar ver scheen een vertrouwelijk rap port van de commissie, die toen inmiddels officieel be stuur was geworden, waarin haar bevindingen en conclu sies waren neergelegd. In dat rapport wordt onder meer aangegeven, dat de betrokken projectleider inderdaad niet goed had gefunctioneerd. „Het door hem gevoerde beleid is gegaan in een richting die vra gen oproept in de zin van: hoe alternatief is deze hulpverle ning nog," aldus het rapport. De conclusie was duidelijk: Harry zou van het JAC moe ten verdwijnen. In het rapport werd ook de tot dan toe func tionerende agoog genoemd, een vaste relatie van Harry die eveneens bij allerlei min der fraaie zaken betrokken zou zijn geweest. Ook hij zou. zo meende de commissie toen, het veld moeten ruimen. „Hij mist de bekwaamheid om sa men te werken en te werken in een JAC," aldus het rap port. De man heeft later vrij willig de dienst van het JAC verlaten. Niet zonder te profi teren van een aardige regeling overigens, zoals later zal blij ken. 'Ongeschikt' In het rapport werd ook nog een andere JAC-medewerker genoemd, die weliswaar nooit betrokken was geweest bij de handelswijzen van de ge wraakte projectleider, maar die wel min of meer als aan voerster van de meerderheids- groep kon worden aangewe zen. 1 Die medewerkster was Jannemieke van Leeuwen, die „ais persoon ongeschikt voor het JAC" werd gevonden. Jannemieke voelde er echter niets voor zich zomaar aan de kant te laten schuiven. Op het JAC hoefde ze echter niet meer te verschijnen: na korte tijd werd ze officieel geschorst. Eind 1980 werd voor Janne mieke bij het gewestelijk ar beidsbureau een ontslagver gunning aangevraagd. In de correspondentie over die onts lagaanvrage werd door het JAC-bestuuronder meer ge steld, dat zij arrogant was, on aanvaardbaar als collega, een bijzonder slechte inzet had en „als ze niet ziek was, dan was ze bij conflicten betrokken. Ze heeft zich slechts als een intri gante gemanifesteerd." zo schreef het bestuur aan de di recteur van het arbeidsbureau. Die zwichtte echter niet voor die argumenten, omdat hij meende dat het bestuur niet had kunnen aantonen dat Jan nemieke slecht functioneerde. Pirn van Loon, die zich als vertegenwoordiger van de welzijnssector van de ambte narenbond ABVA/KABO voor de belangen van Janne mieke inzet: „Men heeft ge woon geprobeerd zich op een simpele manier van haar te ontdoen, omdat ze teveel wist van alle praktijken die er bij het JAC hadden plaatsgevon den." Van Loon vond in ge sprekken met de subsidiege ver, het ministerie'van CRM. een medestander: ook daar was men van mening dat Jan nemieke zo snel mogelijk weer in staat moest worden gesteld haar werk als hulpverleenster op het JAC voort te zetten. Volgende dag Toen zwichtte het JAC-be stuur, maar op een bijzonder slimme manier. Op 15 septem ber, terwijl Jannemieke maan denlang geschorst was ge weest, kreeg ze een brief van het bestuur waarin haar werd gesommeerd de volgende dag weer aan het werk te gaan. In overleg met haar vakbonds man weigerde 2e dat op zo'n korte termijn omdat ze dan wel eerst wilde komen praten over eerherstel, omdat men aan het arbeidsbureau immers niet al te fraaie dingen over haar had geschreven. Pim van Loon: „Voor het JAC was het niet verschijnen van Janne mieke een fraai argument: dat werd door hen uitgelegd als werkweigering en men onts loeg haar op staande voet Ogenblikkelijk werd op die grond een nieuwe ontslagver gunning bij het arbeidsbureau aangevraagd. Ik heb gepro beerd in gesprekken met het bestuur tot een behoorlijke re geling te komen, maar daar voelde men niets voor. En daarom hebben we de zaak nu aangekaart bij de kantonrech ter die moet binnenkort maar een uitspraak over de zaak doen." Geen overeenstemming Ook de projectleider werd meteen na net verschijnen van het rapport geschorst, natuur lijk met doorbetaling van zijn salaris. Die situatie bleef maandenlang onveranderd, ook al drong de gemeente Vlaardingen, die als medesub- sidiënt zich ook met de zaak was gaan bemoeien, er in een brief op 11 juni van dit jaar bij het bestuur op aan, dat er nu snel een officieel ontslag of werkhervatting zou moeten volgen. Aan CRM schreef het JAC-bestuur, dat het niet ge lukt was om bij het arbeidsbu- rau een ontslagvergunning voor de man te krijgen. Tot op heden is er bij het arbeidsbu reau echter nooit een ontslag- vergunning voor de man aan gevraagd. Gouden handdruk Projectleider Harry is na het uitbreken van het conflict op één dag na nooit meer op het JAC verschenen, maar kreeg wel salaris uitbetaald. Sterker nog: die salarisbetalingen du ren nog altijd voort, zonder dat duidelijk is wanneer hier een einde aan komt. Wanneer men daarnaast ook nog weet dat de projectleider al sinds 1 juni 1981 in dienst is bij een andere werkgever, dan is het niet zo moeilijk te concluderen dat hij er met een fraaie gouden handdruk van af is gekomen. Overigens is hij niet de enige die onder de tafel en zonder goedkeuring van CRM een gouden handdruk heeft gekre gen. De al eerder genoemde agoog heeft eveneens van een fraaie afvloeiingsregeling kun nen genieten. Hoewel zijn ont slag officieel per 1 september 1980 is ingegaan, heeft hij nog tot 1 maart 1981 geld ontvan gen. Pim van Loon: „Is het dan zo gek dat we dat ontslag van Jannemieke van Leeuwen zo fel aanvechten?" Vragen Over die gouden handdrukken zijn inmiddels vragen gesteld in de raadscommissie voor maatschappelijke dienstverle ning. Verantwoordelijk wet houder Jelle Wijnstok wist er niet veel raad mee. „De ontsla gen zijn nog niet geregeld," zo zei hij op vragen die door een van de raadsleden werden ge steld. Maar de betreffende projectleider werkt al sinds 1 juni ergens anders: is er dan sprake van een gouden hand' druk of krijgt de man gewoon twee salarissen? Wijnstok: „Het JAC is een particuliere instelling, dus we kunnen er als gemeente weinig tegen doen. Aangeslagen En hoe gaan de zaken verder. Het JAC werkt aangeslagen door. met twee vacatures en een nieuwe man die tijdelijk i- aangesteld als teamleider en agoog. Onder de 'oude* mensen die er nog werken gaat he* nauwelijks naar wens: een van hen weigert openlijk met een ander samen te werken. I- sen brief over deze zaak heef* het bestuur in oktober vorj jaar al aangegeven, in deze si tuatïe te berusten. Veel ech hulpvragers komen er nie meer. Diverse organisaties dï zich op het gebied van jeugd werk in de stad bezighoude** weigeren jongeren die in p blemen zitten naar het JA door te verwijzen. De gewraakte projectleide werkt inmiddels comfortabe in zijn nieuwe baan. Zijn hui dige werkgever? De Raad voo de Kinderbescherming. Ee van de betrokkenen: „Hoe hi daar ooit terecht is gekomen te voor iedereen volstrekt ee raadsel." Peter, het slachtoffer Harry dat in dit verhaal tij relaas wilde doen, laat het nu niet meer bij zitten. Hij i van plan alsnog aangifte bij d politie te doen. „Ik zit no steeds volop in de ellende, heb net weer contact met politie achter de rug vanweg wat inbraakjes, die ik w móest plegen omdat ik niks. vreten had, Ik ben er zek van dat ik, als ik bij'het JA goed zou zijn opgevangen, e veel beter voorgestaan z* hebben dan nu het geval is."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3