SCHIEDAMS COURANT Boze bewoners mopperen op feestelijke opening in Vlaardingen doet wat aan beperken woonlasten [Historische panden moeten wijken voor koopwoningen Ik .neem^ de proef wssmmm II Schot in de VW- verhuizing deze krant Ambtenaren naar rechter voor inhouden van salaris Élln Wêmm Begrotings debatten Schiedam starten 18 januari V ertrouwensraad kan aan 't werk 'Peuterzaal moet geen luxe worden' Putman nieuwe directeur Stadsgehoorzaal Donderdag 12 november 1961 ■ONAFHANKELIJK DAGBLAD- - 105de jaargang no. 222 —6 PAGINA'S 1j|j Renovatie-eisen vastgelegd in petitie Schiedam De bewoners van 305 te renoveren wonin gen in Schiedam-Oost, die in conflict liggen met hun huis baas de SSSW, zullen zater dag actievoeren tijdens de feestelijke opening van het nieuwe kantoor van de SSSW aan de Kerklaan. Een bus vol bewoners zal naar die opening toekomen om SSSW-directeur Gerard Prins een petitie aan te bieden. Tien belangrijke eisen hebben de bewoners in die petitie opge nomen en de belangrijkste daarvan is dat de woningen zo snel mogelijk worden opge knapt. Mochten de samenwer kende Schiedamse woning- coörperatïes (SSSW) daar nog niet op ingaan, dan overweegt men bouw- en woningtoezicht, in te schakelen. Voorzichtig wordt ook gedacht aan het in schakelen van de Ombudsman van de VARA. De bewoners in het Singel- kwartier zijn het zat, volgens woordvoerder Peet Schippers. Dat bleek tijdens de avond die het bewonerscomité maandag avond belegde in zaal de Wil- genburg: tachtig a negentig be woners waren op die avond verschonen. Schippers: „Er kwamen ontzettend veel vra gen en was er veel kritiek op de SSSW. Unaniem hebben we besloten zaterdag actie te voeren. Want we hebben het overleg met de SSSW dan wel opgezegd, maar dat betekent nog niet dat wij rustig gaan tillen wachten tot er eindelijk eens, iels. gebeurt." Het bewonerscomité ergert zich er aan dat nauwelijks in formatie beschikbaar kwam voor de bewoners. Er werd een projectleider benoemd om de inspraak voor de bewoners mogelijk te maken, maar die is volgens het comité inmiddels weer vertrokken zonder dat daarover ook maar iets öan de bewoners is meegedeeld. „Zijn opvolger is niet eens aan ons voorgesteld," aldus een verbol gen Schipper. De bewoners vrezen dal zij uiteindelijk zelf financieel zul len moeten opdraaien voor alle vertragingen die zijn op getreden. Schipper: „Het rijk is accoord gegaan met een huurbevriezing op voorwaarde dat voor het einde van dit jaar met een proefwoning zou zijn begonnen. Nou. daar is nog he lemaal geen kijk op en dus heb je kans dat die huurbevriezing mei terugwerkende kracht moet worden terug betaald. Het zullen dan uiteindelijk wel de bewoners zijn die die extra kosten in de huurprijzen moe ten betalen." Om na te gaan hoeveel geld de vertraging al heeft gekost ei sen de bewoners in hun petitie Vlaardingen De ambtena renrechter zal zich binnen kort moeten buigen over een beroep dat enkele Vlaar dingse gemeente-ambtena ren hebben aangetekend te gen het korten op hun sala ris wegens bijverdiensten die zij hebben onder werk tijd. De vijf ambtenaren, onder wie, gemeentesecretaris Duinker ken, geven in "de-baas-zijn- tijd' les aan de bestuursschool, een opleidingsinstituut voor ambtenaren. Sinds kort wordt twintig procent van die bijver diensten op hun salaris inge houden. De ambtenaren ne men dit niet en zijn daarom naar de rechter gestapt. Voorheen werden de bijver diensten niet afgetrokken van het ambtenarensalaris. Maar per 1 september van dit jaar is een door de gemeenteraad vastgestelde overgangsregeling van kracht. Het eerste jaar wordt twintig procent inge houden, volgend jaar vijftig procent en het jaar daarop het maximum van tachtig procent. De ambtenbaren menen dat zij nog steeds recht hebben Op de bijverdiensten, omdat zij in dertijd toestemming hebben gekregen van het college van ben om aan de bestuursschool les te geven. ook volledige inzage in de fi nanciële situatie rond het op handen zijnde renovatiepro ject. Bovendien wil men nu eindelijk weieens weten hoe hoog de huren zullen worden als de renovatie achter de rug De nieuwbouw in stadsver nieuwingsgebieden wordt onbetaalbaar voor Jan met-de-pet. Die conclusie kan worden getrokken uit een Schiedamse nota die gisteren het licht zag. Pagina drie De algemene beschouwin gen tijdens de behandeling van de Vlaardingse ge meentebegroting. Pagina vijf Vlaardingen Het onderzoek van de FNV naar de woonlas ten, dat heeft aangegeven dat de Vlaardinger gemiddeld méér kwijt is dan de gemid delde Nederlander, geeft op merkelijke resultaten. Het is echter zeker niet waar. dat Vlaardingen het deel van die woonlasten wat de stad zelf onder controle heeft tarie ven, gemeentelijke belastingen en heffingen en de leveringen van energie onevenredig zou laten stijgen. Vlaardingen doet er best het een en ander aan om die woonlasten 2oveeI mogelijk te beperken. Dat betoogde de PvdA'er Kees van der Windt gisteravond tij dens de financiële beschou wingen in de gemeenteraad. Van der Windt gaf aan dat de OGB-belasting voor gebrui kers niet extra zal stijgen, en dat er ook op andere plaatsen het een en ander wordt ge daan om de kasten voor de in woners of voor bepaalde groe pen daarvan terug te dringen. Kees van der Windt (PvdA): Als voorbeeld gaf hij de door een financiële injectie van de gemeente laag gehouden reno- vatiehuren in de VOP en de Subsidie op de parkeervoorzie ningen bij het kaalslagcomplex in de Oostwijk. „Bij de tarief - stijgingen mag ook geen auto matisme ontstaan, van geval tot geval moet iedere verho ging kritisch worden bekeken. Als de tarieven echter niet meer zouden worden aange past aan de kostenstijgingen die ook de gemeente worden doorberekend, dan vallen er gevaarlijke gaten in de begro ting en dat zou wel eens funest kunnen zijn," waarschuwde hij. Jopie Schumacher (CDA) gaf in haar financiële betoog blijk van haar bezorgdheid over de weliswaar sluitende, maar zwakke begroting van de ge meente. „Iedere tegenvaller die zich zou kunnen voordoen vormt ogenblikkelijk een te kort." Zij hoopte dat de kriti sche beschouwing van het be staande beleid van de gemeen te perspectieven zou kunnen bieden voor de nodige verbe teringen op financieel terrein. Over de decentralisatie van al lerlei rijkstaken met betrek king tot de welzijnsvoorzienin gen merkte zij op, dat een aan tal zaken financieel keurig zijn doorgeschoven, maar dat daar bij de mogelijkheden voor de controlerende taak van de ge meente zijn vergeten. In het kader van de begro tingsbehandeling in de Vlaardingse raad zijn gister avond ook de algemene be schouwingen gehouden. Meer hierover op pagina vijf. Schiedam Op de Hoogstraat/Lange Haven komt een woningbouwcomplex met zestien koopwoningen en drie winkels. Om de bouw van die huizen mogelijk te maken zullen vijf panden worden gesloopt, waarvan er volgens de Historische Vereniging vier historisch waar devol zijn. Het gaat om de panden Hoogstraat 133/135/137 en lange Haven 118/120. Voor die laatste panden was al eerder-over nieuwbouw gesproken. De plannen die in het verleden zijn ingediend, konden echter telkens geen genade ondervinden bij de wel standscommissie. De nieuwbouwplannen, die nu geheel rond zijn, zullen worden uitgevoerd door de BV Bouw- en Aannemings bedrijf Hijbeek uit Zwijn- drecht. Ze zullen een pre mie-B-woning bouwen en de rest wordt premie-A. Op de verkoop zal de woonruimte verordening van de gemeen te Schiedam van toepassing zijn. Mensen die belangstel ling hebben worden geadvi seerd contact op te nemen met bureau huisvesting. De gemeente schrijft in een persbericht blij te zijn met het rond komen van de wo ningbouwplannen. Men her innert eraan dat de ontwik keling van de binnenstad de- voortdurende aandacht van het gemeentebestuur krijgt. Die woorden sluiten aan bij de uithaal die wethouder Chris Zijdeveld vorige maand plaatste tijdens de start van de werkzaamheden aan de Hoogstraat. Zijdeveld hief toen een beschuldigende vinger naar bezwaarschrij- vers die ervoor verantwoor delijk zouden zijn dat de wo ningbouw in de binnenstad zo stagneerde. Critici wezen er toen op dat de gemeente in het verleden ook nooit haast hadden gemaakt met het ontwikkelen van wo ningbouwplannen. Van de te slopen panden staan er vier vermeld in Bouwkundig bezit van de stad Schiedam', het stand aardwerk van de historische vereniging. Drie panden krijgen van de historici zelfs een ster, wat inhoudt dat zij waardevol zijn voor het Schiedamse straatbeeld, een straatbeeld dat door de voor genomen sloop dus zal ver anderen. Onlangs werd al bekend dat in de onmiddellijke omge ving van het bouwplan meer woningen zullen verrijzen. Het pakhuis op Lange Haven nummer 110 wordt namelijk door H. L. van Schagen om gebouwd tot twee woningen. Ook dat pand krijgt een ver melding in het standaard werk van de Historische Vereniging. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. ?<#XC 0^T-e"' Schiedam Er be gint schot te komen in de verhuizing van de WV naar de voormalige politie post op de Buiten havenweg, vlakbij de Koemarkt. Er la gen nog al wat moeilijkheden op het financiële vlak, maar begin deze week zijn die opge lost. VW-directeur Ruud Piilard zegt bijzonder opgelucht te zijn. „Als alles meezit kunnen we begin volgend jaar verhuizen." Toen van de zomer het vorige onderko men werd verwoest door de brand in het Proveniershuis is de VVV voorlopig ondergebracht op de tweede verdie ping van de oude HBS tegenover het stadskantoor. Volgens directeur Pi Haard kan volgen de week al worden begonnen met de verbouwing van het pandje aan de Bui- lenhavenweg. Hij zegt dat de WV momenteel slecht functioneert in de oude HBS boven het kantoor van de sec reta rie-af d el i n g burgerzaken. „Om dat het toch maar tijdelijk was hebben we nauwelijks geld uitgegeven om bordjes neer te zet ten. Daardoor weet het publiek ons slecht te vinden. De mensen verwachten ook niet dat je daar zit." Wat dat betreft is Piilard heel wat optimistischer over de toekomstige ves tiging, vlakbij de Koemarkt. „We zijn daar heel wat mak kelijker bereikbaar. En na de geplande opknapbeurt van de Koemarkt zitten we daar natuurlijk hele maal gunstig." Schiedam De begro- tingsdebatten in Schiedam zullen worden gehouden op 18, 19 en 21 januari. Mochten algemene be schouwingen en behande ling van de begroting zo veel tijd vragen dat men meer tijd nodig heeft dart die drie dagen, dan wordt 22 januari als uitvvijkda- tum gehanteerd, Op alle dagen vergadert men *s a- vonds en donderdags de 21ste ook nog eens 's mid dags. De begrotingsavonden zul len er iels anders uitzien dan de voorgaande jaren. De gewone raadsagenda staat niet langer op het programma. Die kamt pas de maandag daarop aan de beurt op epn aparte verga dering. Het belangrijkste voordeel daarvan is dat er meer tijd beschikbaar is voor de begrotingsdebat- ten. Vlaardingen De gemeenteraad heeft gisteravond de vertrou wenscommissie benoemd, die zich intensief bezig wil gaan hou den met de benoeming van de nieuwe burgemeester van Vlaar dingen. Deze commissie wil met alle kandidaten gesprekken voeren, en vervolgens een aanbeveling doen bij de commissaris der koningin. De vertrouwenscommissie bestaat, zoals door de diverse fracties onderling al was overeengekomen, uit de fractievoorzitters van bijna alle partijen in de raad: de heren mr, J. Versluys» 3. N- Schriel, E. D. Rodrigues en M. W. Lensvelt en mevrouw mr. M. L. Hoogendijk Van Holst Pellekaan. Alleen de PSP- fractie doet om principiële reden niet mee. De PSP'er Leo Zeef had gisteravond zijn stemformulïer, dat de raadsleden moesten invullen om de commissie officieel te kie zen, met grote strepen ongeldig gemaakt, om zijn standpunt ten aanzien van de benoeming van burgemeesters nog eens extra te onderstrepen. -v OUeke Bolïeke in financiële problemen Vlaardingen Peuterspeel zaal Olleke Bolïeke lijkt in de financiële problemen te komen nu zij geen geld meer krijgt van buurthuis De Ha ven. Dit is niet meer moge lijk omdat ook hier op de ac tiviteiten kosten wordt be zuinigd. De peuterspeelzaal zit in het buurthuis aan het Weeshuis plein en hecfl één beroeps kracht (Anneke Broere) in dienst. Hiervoor wordt door de gemeente echter slechts een gedeeltelijke subsidie gegeven omdat Olleke Bolïeke niet on der de 'ingebouwde' peuterza len valt. Dii zijn zalen die voor 1 januari 1979 door CRM er kend zijn en waarbij de perso neelskosten voor de volle hon derd procent, worden vergood. Bij Olleke Bolïeke wordt de beroepskracht door de ge meente betaald voor het aantal dagdelen waarop de zaal voor kinderen geopend is. Zij is echter wel veertig uur per week werkzaam, omdat voor het 'runnen' van een peuter speelzaal meer komt kijken dan kinderen op bepaalde uren bezig houden. Dc speelzaal leidster is echter in dienst van de stichting voor club- en buurthuiswerk, en moei derhalve volgens de CAO uitbetaald worden. Olle ke Bolïeke kampt om die re den al jaren met financiële te korten, maar dit kon steeds door De Haven worden weg gewerkt. Olleke Bolïeke zou nu de ou derbijdrage kunnen verhogen, maar dat wordt onaanvaard baar geacht. Het huidige be drag van ƒ3,50 per dagdeel is al het maximum, zo stellen de medewerkers van de speelzaal. Een dergelijke voorziening mag in hun ogen geen luxe worden, die alleen sommigen zich kunnen veroorloven. Met name in de binnenstad zou een peuterzaal de enige plaats zijn waar kinderen vrij en veilig met elkaar kunnen spelen. Opvolger Van Ginneken komt uit Breda Vlaardingen De heer M. Putman (42) wordt de nieuwe directeur van de Vlaardingse Stadsgehoor zaal. Hij volgt Walther van Ginneken op, die binnen kort. door van de VTJT ge bruik te maken, met pen sioen gaat. Wanneer do heer Putman tn dienst treedt bij de ge mee nu Vlaardingen is nog niet be kend. Het college van burge meester en wethouders heeft deze week een beslissing geno men over de opvolging van Van Ginneken. Enkele weken geleden waren er nog twee kandidaten over de heren Putman en Sehoonderwoerd. Beiden werden toen tijdens een besloten gedeelte van de commissie personeelszaken al aan de commissieleden voor gesteld. Het tweetal bekleedt momen teel al soortgelijke functies in Gouda en Breda. Putman is als beleidsmedewerker de plaats vervangend directeur van de Stadsschouwburg van Breda (door ziekte van de directeur fungeert hij samen met een collega al enige tijd als zoda nig) en Sehoonderwoerd heeft dezelfde baan bij de schouw burg van Gouda. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen besloten dinsdagmiddag de voorkeur aan de heer Putman te geven. MeV-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1