SCHIEDAMSCHE COURANT Goudriaan wil nog vier jaar door Maassluis-Rozenbug op 1 januari duurder 1 m Ik - neem dejiroef ïrSss- Wethouder ziet voor 1983 al fiks tekort Keiharde eis: benoem Van Puyvelde onmiddellijk Myxomatose steekt de kop op Vlaardingse raad roept bevolking op voor demonstratie Winkelier jaagt overvallers öp de vlucht Ook CDA ziet nieuwe samenwerking zitten Financiële problemen zullen groter worden Vrijdag 13 november 1981 i» - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 223 -4 PAGINA S 'Geen kernwapens op grondgebied' Vlaardingen „Alle Vlaardingers moeten opgeroepen worden op 21 november naar de grote vredesdemonstra tie in Amsterdam te gaan." Een motie van deze strekking, die door PSP-raadslid Leo Zeef werd ingediend, is1 gisteren aangenomen door de gemeenteraad, met de volledige steun van het college van BenW. Burgemeester en^ wet houders en diverse raadsleden lieten gis termiddag tijdens de algemene beschouwin gen in de gemeenteraad weten, een oproep-aan de Vlaardingse bevol king mee te demonstre ren tegen plaatsing van kernwapens heel te recht te vinden. De raad kon zich ook vinden in een tweede motie van Zeef. Hierin stelde de PSP'cr dat, mocht het zover komen dat er kernwapens op Vlaardings grondge bied moeten worden ge plaatst, het gemeente bestuur alle wettelijke mogelijkheden aan zal moeten aangrijpen dit te voorkomen. De beide moties wer den aangenomen zon der de steun van de VVD-fraciie en de helft van de CD A-fractie. De SGP was bij de eerste motie in zijn geheel.te gen en stemde bij de tweede verdeeld. Gewapende overval in curiositeitenwinkel -Vlaardingen Twee ge wapende mann n zijn er gistermorgen n at in ge slaagd om bij -en roofo verval in een ïunten- en curiositeitenha del aan de Westhavenkad met buit weg te gaan. L>e eigenaar van de winkel, Cor Leeks ma, gooide een vitrine om, waarna de overvallers op de vlucht sloegen. „De deur kon, met die omge gooide kast en een afge broken kop van een Ma riabeeld die in de weg la gen, nog maar op een kier open. Dat was dus dringen voor die twee om eruit te komen," zegt Leeksma la ter. De winkel was net geopend toen de twee mannen, vol gens Leeksma buitenlanders, binnenkwamen en geld opeisten. Cor Leeksma: „Ik had al wel eens bedacht, dat ik in zo'n geval zou proberen de etalageruit in te gooien of de vitrine om te gooien." De etalageruit bleek niet zo gauw kapot te krijgen, dus de vitrine moest eraan gelo ven. „Dat gaf een hoop ge donder en gerinkel, daar zul len ze wel behoorlijk van ge schrokken zijn." Leeksma negeerde daarmee het pistool dat één van de overvallers in de hand had. „Pure waanzin natuurlijk om daar geen re kening mee te houden, maar ik was zo verrast door die overval, dat ik er niet aan dacht" De winkelier denkt dat de overvallers binnenkwamen in de veronderstelling dat het een antiekzaak was. ,Het is hier wel een puinhoop, maar toch denken veel men sen dat ik antiquair ben. Ze zijn hier zo'n winkeltje niet gewend." Leeksma was blij dat hij er min of meer op voorbereid was. „En de vol; fende keer dat me zoiets ge- eurt heb ik natuurlijk iets meer zelfvertrouwen, want deze keer heb ik gewonnen." De overvallers zijn voor de politie vooralsnog spoorloos. Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan (PvdA) is uitermate tevreden over coalitiepartner CDA. In het partijblad de Achter ban stelt Goudriaan dat er niet van uitgegaan moet worden dat de PvdA na de verkiezingen naar een an dere partij op zoek gaat De wethouder van ruimte lijke ordening peinst er zelf niet meer over om uit het college te stappen. Goudriaan ging er twee jaar geleden nog van uit dat hij in 1982 een punt achter zijn car rière als wethouder zou zet ten. Hij zegt over dat voorne men in de Achterban: „Ik dacht dat je als wethouder na acht jaar een soort bedrijfs blindheid ten opzichte van de samenleving zou krijgen. Maar dat valt tot nu toe wel mee. Ik dacht ook dat je dan wel uitgeblust zou zijn, geen ideeën meer zou hebben. Dat is gewoon niet het geval Ik werk graag en heb geen ge dachten over of uitzicht op een andere baan. Ik wil het in gang gezette beleid graag voor een flink stuk afma ken." Goudriaan wil dus nog vier jaren blijven en als het even kan opnieuw met het CDA als coalitiegenoot. In een te rugblik op de afgelopen jaren stelt hij: „Er zijn wat kleine incidenten geweest, maar we hebben aan het CDA bij de uitvoering van het beleids programma een betrouwbare en loyale partner gehad." Er gaan nogal wat stemmen op om, als de verkiezings uitslag dit tenminste toelaat, een college samen te stellen uit mensen van de PvdA en D'66. Goudriaan ziet dat niet zitten: „In het Vlaardingse D'66 heb ik tot nu toe nog niet zoveel bestuurlijke capa citeiten kunnen ontdekken. Ze hebben daar de moed niet om als het er op aankomt nee te zeggen tegen niet te realiseren wensen." De PvdA-wethouder doelt hier bij met name op het debat over het toendertijd ge kraakte pand Westhavenka de 95, waarbij D'66 nadruk kelijk voor de realisering voor een cultureel centrum wenste te kiezen. Overigens gaf ook de CDA- fractieleïde? Jo Schriel gis teravond in de gemeenteraad aan, best nog een zittingspe riode met de PvdA te willen 'regeren'. „Voor mij hoeft zo'n brede coalitie als de WD wil niet. We hebben in de afgelopen drie jaar nog geen moment spijt gehad van de samenwerking met de PvdA, en als het op dezelfde basis nóg een keer kan, dan heb ik daar niet de minste moeite mee." VVD-fractieleidster Mariëtte Hoogendijk had eerder tij dens de begrotingsvergade- ringeen haast hartstochtelijk betoog gehouden voor een college, dat uit meerdere gro te partijen zou moeten be staan. „Na de verkiezingen zullen de zetelaantallen van CDA, VVD en D'66 elkaar misschien nog maar met één ontlopen." Er was echter nie mand die haar argumenten om dus een afspiegelingscol lege te vormen deelde. Vlaardingen Buigt de gemeenteraad zich mo menteel over de begroting 1982; het daaropvolgende jaar zal er nog aanzienlijk minder rooskleurig uit zien. Wethouder IJsbrand van der Velden liet gister middag weinig twijfels be- Zuid woedend om nieuw met opbouwwerk Per 1 januari gaat de automobilist voor een overtocht naar Rozenburg 5,50 betalen, een couponboekje voor tien over tochten kost dan dertig gulden en een maandkaart komt op 120 gulden. Den Haag De blokkade van afgelopen zaterdag, een protest per telex en een brief van onder meer het Eozenburgse gemeentebestuur aan de provincie hebben geen resultaat gehad. Op 1 januari van het komend jaar worden de tarieven van het veer met tien tot twintig procent verhoogd. Daarbij komt dan nog per 1 april de eerder besloten inkrimping van de veerdienst met slechts een afvaart per half De Provinciale Staten gingen, donderdag aan het einde van de middag in meerderheid akkoord met het voorstel van GS om vooral de tarie ven voor de vastrechtkaar- ten sterk op te trekken. Als argumenten daarvoor wer den genoemd het grote ver lies en het feit dat de tarie ven de laatste jaren zijn ach tergebleven bij de gestegen brandstofkosten en de ove rige prijzen van het open baar vervoer. Gedeputeerde Staten kwa men aan hun meerderheid door de steun van CDA, VVD en D'66. Deze partijen noemden het een „ongeluk kig toeval" dat de besluiten over de inkrimping en de ta riefsverhoging zo vlak na el kaar genomen moesten wor den, maar zagen geen ver band tussen de twee maatre gelen. „Droevig, onaange naam, maar onontkoombaar, gezien de verliezen, de fi nanciële positie van de pro vincie en de aandrang van de rijksoverheid tot tariefs verhoging," was.hun stand punt De PvdA en de PPR hadden zich al eerder tegen de inkrimping gekeerd en noemden deze tariefsvoor- stellen een dubbele klap voor de veergebruikers. PvdA- Statenlid Heemst rekende voor dat er weer sprake is T ariefsverhoging ondanks protesten van een toenemend gebruik van het veer en hij meende dat deze tariefsverhoging het inzetten van een neergaande lijn zal betekenen. Hij vrees de voor een sterk vermin derd gebruik, terwijl later niet meer kan worden vast gesteld waardoor dit is ver oorzaakt, door de tariefsstij ging, de verminderde afvaar ten of beiden- Schiedam Myxomatose, een ziekte die voor konij nen meestal fataal afloopt, steekt de laatste tijd de kop weer op. In alle gebie den in de regio, waar ko nijnen in het wild leven is de ziekte geconstateerd, maar vooral vanuit Schie dam komen berichten dat er veel konijnen het loodje leggen door de besmetting. Ook tamme konijnen kun nen met het virus worden besmet. De huisarts kan er echter een injectie voor geven, waardoor het bees tje er in de meesje geval len weer bovenop kan ko men. Voor besmetting van mensen of andere dieren hoeft niet gevreesd te, worden. Myxomatose is een alleen voor konijnen besmettelij ke ziekte die door contact van de dieren onderling, maar ook door vliegjes en muggen. overgebracht wordt Vooral als het aan tal konijnen toeneemt, steekt de ziekte de-kop weer op. De zwakke die ren worden uiteraard het eerst gedood. De kenmer ken van deze konijnen ziekte zijn onder andere blindheid, opgezette oogle den en bobbels rond de oren. Bij het afnemen van de temperaturen zal de ziekte vanzelf weer afne men. De Schiedamse plantsoe nendienst raadt het pu bliek aan dode dieren diep in de grond te begraven of ze te brengen naar de rei nigingsdienst of de plant soenendienst. Armand van Puyvelde, de kandidaat opbouwwerker die onmiddellijk moet worden benoemd. Schiedam De overleggroep opbouwwerk Schïedam-Zuid eist dat Armand van Puy velde onmiddellijk wordt aangesteld als opbouwwerker. De overleggroep stelt die eis in een brief aan de Schiedamse gemeen teraad. Zuid noemt het onaanvaardbaar dat het opbouwwerk mogelijk alsnog wordt geschrapt. Wie dat overweegt laat merken geen inzicht te hebben in de gevoe lige materie, aldus de Gorzen. De overleggroep uit Zuid heeft uit onze krant moeten vernemen van de nieuwe coupe tegen het opbouw werk, die is ingegeven door de noodzaak tot strenge be zuinigingen. Het was vooral financieel wethouder Reinier Scheeres die ervoor pleitte de opbouwwerkers voor de oude wijken niet zonder meer te benoemen. Van die heroverweging drei gen de wijken Centrum en Zuid de dupe te worden. In geen van beide wijken is op het moment een opbouwwer ker aan het werk, zodat daar de situatie nog op een vrij eenvoudige manier kan wor den teruggedraaid. In Cen trum is onlangs Hennie Wiersman als opbouwwerker opgestapt omdat zij daar slechts een tijdelijke aanstel ling had en elders meer ze kerheid kon krijgen. Dat op stappen dreigt Centrum nu helemaal op te breken. Binnen de SSWO hoopt men toch zo snel mogelijk het sein te krijgen dat de opbouw werkers kunnen worden aangesteld. Belangrijk voor de SSWO is dat dat voor het eind van het jaar gebeurt, omdat dan het opbouwwerk moeilijk nog kan worden te ruggedraaid. Gebeurt het niet voor het eind van het jaar, dan gaat het om nieuw beleid en kan de benoeming opnieuw worden overwogen binnen de begroting van 1982. De woede in Zuid nadert op het moment het kookpunt. Al jaren vecht men in die wijk voor de benoeming van opbouwwerker Armand van Puyvelde, telkens kwamen er tegenslagen. Aanvankelijk was het de SSWO die zich via een kort geding tegen die benoeming keerde en daar mee succes had: Van Puyvel de mocht niet worden aange steld. Toen echter nieuwe opbouw werkers konden worden be noemd leek alles voor Zuid toch nog in kannen en krui ken te komen. Op het laatste nippertje bleek echter dat er bezwaren waren tegen de Schiedamse gemeentebegro ting en dat in afwachting daarvan de opbouwwerkers niet zouden kunnen worden benoemd. „Als klap op de vuurpijl ligt er op het stads kantoor nu een verklaring van geen bezwaar tegen de benoeming van de opbouw werkers, maar keert finan cieel wethouder Reinier Scheeres zich weer tegen een benoeming," zo constateert Zuid met woede. Dergelijk optreden orengt volgens de overleggroep een zware slag toe aan de geloofwaardigheid van het gemeentebestuur. Wethouder Scheeres tegen benoeming. staan over de financiële verwachtingen voor 1983. „Er zal veel gewijzigd moeten worden," was hem al duidelijk na enige tijd aan de op 30 maart volgend jaar te presen teren meerjarenbegroting '83 -• '87 te hebben gewerkt. De ver wachting bestaat dat de rijks bijdrage op het gemeentefonds een daling van l procent" zal ondergaan. De gemeente Vlaardingen wil echter wel proberen het investeringsni veau van 1982 en 1983 op peil te houden. Dit zou yoor 1983 in ieder geval een tekort van drie miljoen gulden betékenen. Gistermiddag werd door de di verse fracties in de Vlaarding se gemeenteraad een aantal suggesties aangedragen om iets meer geld voor het komend jaar ter beschikking te krijgen. Van verschillende zijden werd heel nobel voorgesteld de ver goeding voor raadsleden terug te schroeven (D'66 en PSP). Leo Zeef (PSP) probeerde op- nieuw mensen te winnen voor zijn idee helemaal geen nieu we burgemeester te nemen. Maar hij gaf zelf al toe te be seffen aan een solo-actie bezig te zijn. Voor de komende jaren zullen er opnieuw posten moeten worden gevonden om op te be zuinigen. Over enkele maan den, wanneer de meerjarenbe groting gepresenteerd wordt, moeten de diverse afwegingen van prioriteiten zijn afgerond. Leidraad hierbij zullen wel licht de diverse 'analyses be staand beleid' zijn. Wethouder Van der Velden stelde gisteravond nog eens nadrukkelijk dat binnen het gemeentelijk personeelsbe stand zeker geen ontslagen zullen vallen, al bestaat de mo gelijkheid dat vacatures niet opgevuld worden. Dieven hadden het op geldkist gemunt Schiedam Handelsondeme- mening Itho BV is tweemaal het doelwit van, hoogstwaar schijnlijk dezelfde, inbrekers geweest. De kantoorruimten aan de Nieuwe Haven èn. de Admiraal de Ruyterstraat wer den in dezelfde nacht bezocht en op het laatste adres werd een geldkist met vierduizend gulden ontvreemd. In de nacht van dinsdag op woensdag werd de kantoor ruimte aan de Nieuwe Haven doorzocht De dieven kwamen waarschijnlijk met een valse sleutel binnen en vertrokken; met vierhonderd gulden. Uit het andere gebouw was aan merkelijk meer te halen. Hier verdween de geldkist De Schiedamse politie vermoedt dat het hier om dezelfde per sonen gaat, maar durft dit nog niet met zekerheid te zeggen. Deze week is ook ingebroken bij de Catherinaschool aan de Noordmolenstraat. Hier ging men, na door een raam naar binnen te zijn gekomen, aan de haal met een televisie, een bandrecorder, een versterker en een stencilmachine. ■oML 1 Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra koeten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. OPÏ"0 Ofcott"" Has®'- t -postc( Ocelot» sWten lot.4«'P°S

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1