SCHIEDAMSCHE COURANT Mastenbroek jeugd vindt steun in raad Ik -neem. de proef Zuid: OGB schaadt stadsvernieuwing College ontkent gerucht van spoedige ontruiming College schuift verantwoording nam projectgroep CDA en PvdA blijven bij standpunt: Ambtenaren willen best praten over minder personeel Politie dqet radio Lokaal zwijgen Buurtpark Oostwijk kost 235.000 gulden ......ff:-"-"'* - S Verhuiskosten én huurgewenning: W Tachtig S chiedammers herleven in nieuw hoek Torenspits krijgt centrale plek Bunker hoort niet bij ziekenhuis Dinsdag 17 november 1981" ONAFHANKELIJK DAGBLAD - - 105de jaargang no 225 -4 PAGINA? Schiedam CPN, PPR en VVD hebben er giste ren in de Schiedamse gemeenteraad voor gepleit de Wibautjongeren in de Mastenbroekschool te laten zitten, zolang er voor hen g en andere ruimte is gevonden. De drie partijen verwierpen een ontruiming van het schoolpand, omdat dat geen oplossing voor de nijpende problemen zou betekenen. Ulferd Bruseker (CPN) zei zelfs groot scheepse rellen te verwachten als het pand inder daad wordt ontruimd. De communist Bruseker vroeg als eerste of inder daad sprake was van een dreigende ontruiming, zoals het college volgens Het Vrije Volk zou heb ben aangekondigd.' „Als er inderdaad spoedig wordt ontruimd dan vervreemdt het gemeentebe stuur zich van een grote groep jongeren en kan het straks verantwoordelijk worden gesteld voor ernstige ongeregeldheden," aldus Bruseker. Wethouder Herman Posthoorn ging in eerste ter mijn in het geheel niet in op de ontruimingsge- ruchten. Hij beperkte zich slechts tot mogelijke oplossingen voor de algemene jongerenprobiema- tiek. Pas in tweede instantie repte de wethouder jeugdzaken van de Mastenbroekschool, maar ook toen bleef hij opvallend vaag. Hij wilde slechts kwijt dat het college geen stappen tot ontruiming heeft aangekondigd. 3n de raad maakte men daaruit op dat geen spoedige ontruiming dreigt. Over de gehele linie was er gisteren waardering voor de manier waarop de Wibautjongeren in de Mastenbroekschool te werk gaan. De raadsleden die de gekraakte school hebben bezocht voor een gesprek met de jongeren meenden zonder uitzon dering dat die op een positieve manier naar op lossingen streefden. Alleen het CDA-raadslid Luud Snel liet weten dat zijn fractie het kraken van de school afkeurt. Opvallend positieve geluiden waren er uit de hoek van de WD. Fractieleider Gerard Verhuls- donk pleitte ervoor de jongeren te laten zitten en bezig te laten blijven. Verhulsdonk: „Wij kunnen er nog een hoop van opsteken zoals die jongens daar bezig zijn, zonder allerlei professionele wer kers hun eigen programma op te zetten." PvdA en D'66 bewaarden het stilzwijgen in het debatje over de Mastenbroekschool. Overigens wordt verwacht dat in de toekomst steeds meer scboolpanden andere bestemmingen zullen krijgen. Volgens prognoses die onderwijs- consulent Lex Tigges onlangs in onze krant deed, is het onoverkomelijk dat steeds meer schoolge bouwen leeg komen te staan. Die gebouwen moe ten dan een andere functie krijgen, wil alleen het onderhoud van die panden al op te brengen zijn. Vlaardingen Het college van Ben W is niet van plan, zelf standig de verantwoording te nemen voor uitbetaling van de 3000 gulden verhuiskostenvergoeding aan bewoners, die vanuit oude huizen in de VOP verhuizen naar renovatlepanden of nieuwbouw in de wijk. Die verantwoording moet de project groep voor de stadsvernieuwing in de wijk maar nemen. Als die projectgroep verklaart, dat huizen die niet gereno veerd kunnen worden zullen worden gesloopt, of andersom: - dat huizén die niet gesloopt hoeven te worden, inderdaad worden gerenoveerd, dan kan ogenblikkelijk tot uitbetaling van de 300Q gulden worden overgegaan, zei wethouder Gaudriaan vorige week tijdens de behandeling van het onder werp stadsvernieuwing in de begrotingsraad. De betreffende bewoners hebben dan ook recht op huuigewenning. „Die projectgroep hoeft dat alleen maar op_een briefje, te schrij ven," stelde Goudriaan simpel. De rechten van de 22 bewo ners van de renovatie in de P. K. Drossaartstraat, die af komstig zijn uit te slopen of te renoveren huizen, zouden in dat geval ook gewaarborgd zijn. Uit een eerste reactie van een bewonersvertefenwoordifer in de projectgroep blijkt, dat de projectgroep niet staat te juichen over het naar haar doorschuiven van de verant woordelijkheid. Lode Port land: „We moeten er natuur lijk nog over praten, maar ik voel er niets voor om als pro jectgroep zo'n verklaring af te geven, zonder dat daar een goed stadsvernieuwingsplan aan ten grondslag ligt. En zo'n plan moet de gemeenteraad toch eerst-vaststellen." De zaak komt morgenavond weer ter sprake in de commis sie voor de stadsvernieuwing. Venvacht wordt dat de bewo nersvertegenwoordigers uit de projectgroep hun bezwaren dan uiteen zullen zetten. Seen portefeuilles voor nieuwe burgemeester r. w Vlaardingen De PvdA- en de CDA-fractie in de gemeen teraad zijn niet bereid terug te komen op hun standpunt, dal de burgemeester geen politieke taken dient te krijgen. Ook de nieuwe burgemeester, die binnenkort als opvolger van Wim Kieboom moet worden benoemd, zal zich hierin moe ten schikken. Alleen de wettelijk voorgeschreven taken, aangevuld met de 'initiërende coördinatie' van alle porte- y feuiiies: dat zijn de werkzaamheden die voor de nieuwe functionaris zijn weggelegd. Commissaris der Koningin mr. Maarten Vrolijk, geflankeerd door locoburgemeester IJsbrand (rechts) en stafmedewerker Blauw van het kabinet van de commissaris. van der Velden Dat standpunt werd onomsto telijk naar voren gebracht tij dens de bijzondere raadsverga dering met de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. Maarten Vrolijk, die gistera vond werd gehouden. De ver gadering had tot doel de zoge naamde profielschets voor de nieuwe burgemeester vast te stellen. De fracties in de ge meenteraad zijn er In geslaagd een gezamenlijk basisprofiel te schetsen, dat door de commis saris als 'redelijk' werd om schreven. Alleen de PSP'er Leo Zeef, die pertinent tegen het benoemen van hurgemees- Vlaardingen De ambtenarenbond ABVA/KABO heeft onverwacht positief gereageerd op de door de gemeenteraad aangenomen motie, waardoor de weg is vrijgemaakt voor inkrimping van het gemeentelijk personeelsbestand. ABVA/KABO woordvoerder Cor de Zwart verklaart er weliswaar niet gelukkig mee te zijn. maar voegt daar aan toe dat er met de vak bond best over te praten valt. De Zwart vindt het niet reëel als de vakbond aan het huidige aantal arbeidsplaatsen blijft vasthouden ge zien de finaciële situatie. „We kunnen er niet blind voor zijn dat er minder werk is." Hij noemt het posi tief dat is besloten voorhands geen ambtenaren te ontslaan. Ook met overplaatsing van ambtenaren heeft de vakbond geen moeite, „als dat tenminste in goed overleg gebeurL" Wel waarschuwt Cor de Zwart voor het voeren van een ad-hoc beleid zoals dat bijvoorbeeld hoeft plaats gevonden bij gemeentewerken, waar onder meer een aantal mensen is overgeplaatst omdat er bij de dienst minder werk voorhanden is. De Zwart wijst op een aantal mensen in de uitvoerende sector dat met ver vroegd pensioen is gegaan en niet is vervangen, ter wijl op hetzelfde moment wel beleidsmedewerkers werden gevraagd. „In de lagere regionen zie je dat vacatures niet worden opgevuld, maar in de top ge beurt niets. Daarom moet er eerst een organisatie- plaatje komen voor de komende vijf, zes jaar, waarin staat aangegeven over hoeveel personeel de diverse gemeentediensten dienen te bekhikken," aldus De Zwart Schiedam Gerard Lutke Meijer, oud-redacteur van onze krant, zag gisteren vol trots toe hoe het eerste exemplaar van zijn boek 'Het levend Verleden van Schie dam* werd aangeboden aan burgemeester John te Loo. In het boek zijn de inter views gebundeld, die Lutke Meijer voor onze krant maakte met tachtig oude Schiedammers. Het werk van Lutke Meijer kan het best worden om schreven als een autobiogra- fie van de stad Schiedam; ge schiedenis zoals ze werd ver teld door Schiedammers, ge beurtenissen uit het dagelijk se leven in de periode tussen 1890 en 1945. Volgens burge meester John te Loo, die deze vorm van schrijven prees als een aparte en fijne manier van geschiedschrij ving, heeft Lutke Meijer door zijn werk 'de vervluch tigende werking van de tijd een halt weten toe te roe pen.' Het boek van Lutke Meijer telt 494 pagina's en vele illu straties. Het is in gebonden vorm uitgegeven door de Eu ropese Bibliotheek te Zalt- bommel.die al eerder werken over Schiedam op de markt bracht Het werk is te ver krijgen bij alle Schiedamse boekhandelaren. De prijs be draagt/57,90. Burgemeester John te Loo neemt het eerste exemplaar van Lutke Meljer's boek in ont vangst onder toeziend oog van de schrijver zeif, diens vrouw en mevrouw Lissenberg van do uitgeverij. Schiedam De Schiedamse politie heeft het illegale Schie damse radiostation 'Lokaal' uit de ether gehaald. Zaterdag peilde de radiocontroledienst van de PTT de zendpiraat uit en meteen daarop zijn politie mensen naar het pand in de Brielsestraat gegaan, waarin de zender stond opgesteld. Een FM-zender alsmede andere ap paratuur werden in beslag ge nomen. De 23-jarige mejuf frouw Van de W. werd mee naar het bureau genomen en verhoord. Daarna mocht zij weer naar huis. Vlaardingen De plannen voor een buurtpark in de Vlaardingse Oostwijk zijn in een dermate vergevorderd stadium, dat de leden van de commissie verkeer en vervoer vanavond al gevraagd kan wor den in te stemmen met een krediet van 235.000 gulden. Centraal in het aan te leg gen park zal de torenspits van de Nieuwe Kerk aan de Binnensingel worden ge plaatst Deze- kerk wordt momenteel ge sloopt teneinde plaats te maken voor een- en tweepersoons huishoudens. De realisering van een buurtpark op de hoek van de le Leyden Gaelstraat en de Binnensingel is een onderdeel van de stadsvernieuwingsactiviteiten in de Oost wijk. Het plan omvat de aanleg van een grasveld voor speelacnviteiten, een kleine dierenweide, een pleintje waar de toren spits op wordt geplaatst, een pleintje met banken en een bloemenornament. terrei nen met beplantingen en een aantal pa den, die diverse delen van de wijk met el kaar verbinden. Het in het wijkpark gesi tueerde speelplein moet in de avonduren dienst doen als parkeervoorziening voor het buurthuis. De gemeente Vlaardingen heeft van de woningbouwvereniging Samenwerking '77 de torenspits gekregen, maar de ge meente is wel 13,500 gulden kwijt als aan deel in de verplaatsingskosten. De rest van de kosten wordt gedragen door de woningbouwverenigingen Samenwerking en Patrimonium en aannemer Van der Waal BV. De verwachting bestaat dat al op korte termijn met de werkzaamheden begonnen kan worden. Dit is gebaseerd op het vor deren van de woningbouw op het zoge naamde kaalslagterrein aan de le Ley den van GadstraaL Schiedam De bewonerevereniging Schiedam-Zuid is een handtekeningenactie gestart tegen de hoge onroerend goed be lasting in Schiedam. De club uit de Gorzen spreekt van totaal onredelijke verhogingen die een straf betekenen voor mensen die zelf hun huis hebben opgeknapt. Men acht de verhogingen van de ogb schadelijk voor de bijdrage van particulieren in de stadsvernieuwing. De Gorzenezen hebben inmid dels in twee avonden al vier honderd handtekeningen op gehaald tegen de belastingver hoging. „Iedereen die wij thuis troffen tekende" zeggen de mensen die langs de deuren zijn gegaan tevreden. „En we gaan de komende weken ver der dus het aantal zal alleen nog maar stijgen." De vereniging eist van de ge meente een andere manier van berekenen bij de onroe rend goed belasting. Nu zijn eigenaar/bewoners onevenre dig getroffen, meent Zuid. Men spreekt in dat verband van verhogingen met 300 400 procent Zuid doet de gemeente andere oplossingen aan de hand. Be langrijkste element daarin is een apart tarief voor eigenaar- /bewoners. Men acht het on aanvaardbaar dat die mensen nu twee keer de belasting moeten betalen: een maal als eigenaar van een pand, en een maal als bewoner. Daarnaast vindt men dat de verhogingen niet moeten worden gebaseerd op hertaxaties, omdat die in het verleden zijn gedaan en inmiddels door de feiten zijn achterhaald. Bovendien wil men de onroerend goed belas ting in het vervolg gebaseerd zien op de oppervlakte van een woning en niet op de eco nomische waarde. „Waanzin nige prijsschommelingen wor den daarmee voorkomen" meent de bewonersvereniging. Schiedam De bunker die wellicht wordt omgebouwd tot oefenlokaal voor popgroepen, hoort niet tot de opstallen van het Schielandziekenhuis. Dat heeft wethouder Heinier Schee res gisteren laten weten in de raad. CDA-raadslid me vrouw Van Lam bal gen had daarnaar gevraagd, omdat moeilijkheden zouden kunnen ontstaan als de bunker wel tot de opstallen van het zieken huis zou hebben behoord. Overigens betekent dat niet dat de bunker nu zeker een pop-bestemming zal krijgen: zoals bekend wordt geluids overlast gevreesd voor omwo nenden. Vooral zusters in het zusterhuis die onregelmatige diensten draaien en daardoor vaak overdag slapen, zouden last kunnen ondervinden. On derzocht wordt hoe die over last kan worden voorkomen. ters is en dus om principiële redenen niet aanwezig was, had zich met dat basisprofiel niet akkoord verklaard. Volgens dat basisprofiel dient de nieuwe burgemeester van Vlaardingen te beschikken over bestuurlijke ervaring, bij voorkeur opgedaan bij de overheid. De man of vrouw dient te beschikken over lei dinggevende capaciteiten, moet kunnen optreden als ini tiërend en stuwend coördina tor en moet moderne opvattin gen hebben over democratise ring van bestuur en openheid ten opzichte van de burgerij. Wat de politieke kleur van de nieuwe burgemeester betreft was er bij de fracties geen een stemmigheid: PvdA, CDA en VVD vonden dal het een man of vrouw uit hun partij zou moeten worden, terwijl D'66 om een PvdA'er en SGP/GPV om een 'goede CDA'er' vroe- gen. Vrolijk had de nodige bezwa ren tegen het reglement van de zogenaamde vertrouwens commissie, die met de sollici tanten gesprekken wil voeren jj en een voordracht wil doen. In dat reglement was de moge-ij lijk held geschapen om infor-j matie naar buiten te brengen 4 als de volledige commïssh ij' daarmee zou instemmen en ah ff de kandidaten daar geen be-4;" zwaar legen zouden maken. Op advies van Vrolijk werd die bepaling uit het reglement geschrapt, omdat er kandida-jf ten zouden kunnen zijn dtelj twijfels hebben aan de ver-:* trouwelijkheid van de com- missie. Tot nu toe hebben zich drie'f kandidaten gemeld voor het Vlaardingse burgemeester- sambL Geen van diesolliciian- ten is momenteel al burge- 'i meester in een andere ge- J meente. Dit nieuwsblad, waarin u at het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder eztra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. 0Boï«*' f.Aw» t>cS*c< W„1 <De*e' r.ac1'- ,83* 3000 Ut»»' ,tdav>v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1