SfAD/STREEK Bejaarden krijgen voor piepkleine kamers (duur) droompaleisje terug Intelligent sparen, Metde Meesrente rekening. 'Ik ga wel met haar uit eten' ilt BankMees Hope nv Henovatié Vaartland kost vijftien miljoen gulden De Meesrente-rekening. Wij durven elke vergelijking aan. Ted-show deelnemer Hans van Woerkom: Meisje buitelt met fiets Vurige start Niemand zag diefstal van video-camera Geld, papieren en oorbellen gestolen Inbrekers maken ravage in kippenbar dinsdag 17 november I98J VD/SC/WW Vlaardingen Misschien had de Biltse architect Len- keek een bouwplan kunnen uitdenken, dat twee ton goedkoper was. Misschien. Maar voor de 180 bewoners, die het hervormd bejaardenhuis Vaartland momenteel telt, waren de gevolgen dan twee tot drie keer zo ern stig geweest De renovatie dwingt hen nu voor de duur van één jaar in wooncontainers te leven. Het had ook drie jaar kunnen worden, mompelt Vaartland-direc teur Bert Blankestijn. vijftien miljoen gulden kosten. In deze prijs inbegrepen is ook de aankoop van de woonunits, die door Urse.Ti BV, uit het Noordhollandse Wochnum, ge leverd gaan worden. Het be stuur van Vaartland heeft erop gerekend dat er een markt bestaat voor deze con tainers, zodat deze straks weer verkocht kunnen worden. Ideaal kan de renovatie van een bejaardentehuis nooit zijn. De bewoners moeten op 1 hun ouwe dag nog eens ver kassen ert in een nood wo ninkje ondergebracht wor den. dat is op die leeftijd geen pretje. De stichting rusthuizen der hervormde gemeente Vlaardingen, die Vaartland beheert, stond dan ook voor een moeilijke keus: de renovatie van het 15-jari- ge flatgebouw in fasen uit voeren, waarbij de bewoners om beurten in containers op gevangen moesten worden, of renovatie in één klap, waarbij de hete bevolking van het gebouw noodopvang moest krijgen. Voor het laat ste is gekozen: omdat het in tijd zoveel scheelde, en om dat bij een renovatie-in-fasen de meeste bewoners toch zouden verblijven in een ge bouw waar druk getimmerd werd met alle overlast vandien: drie jaar in de her rie, in het stol, geen elektri citeit, geen water, geen ver warming. geen belletje om het oersonee) te waarschu wen.» „Sociaal-maatschappe lijk onaanvaardbaar, hebben wij toen gezegd." aldus Blan kestijn. Later bleek pas, in het overleg met architect Lenkeek die er een studie van had gemaakt, dat die principiële, keuze van het stichtingsbestuur werd on derbouwd door de technische onmogelijkheid ofn de bejaar denflat in fasen te verbouwen. En de Rotterdamse aannemer Voormolen hield zich ook fa graag aan dat wat gemakkelij- I ker kon. Er bleef een vervelend euvel: de wooncontainers in de tuit» achter Vaartland staan betrek kelijk dichtbij rijksweg 20. op rog geen 175 meter afstand, en daartussen loopt nog een afrit PvdA-raadslid Willem Kwak- kelstein waarschuwde kort ge leden nog voor alle geluidhin der, die te verwachten is. Blankestijn is, daar. niet bang voor. Hij wijst op een bestaan de groengordel. die veel geluid absorbeert Overigens hebben volgens hem de mensen op de begane grond minder last van de herrie dan de bewoners ho ger in het gebouw. Vijftien miljoen Inclusief de aanloopverliezen gaat het renovatieplan bijna Van de familie van alle 180 bewoners is een deel al van de rcnovatieplannen op de hoogte gesteld, alle andere betrokke nen krijgen op zeer korte ter mijn de benodigde informatie. Gisteren zijn de eerste contai ners geplaatst in de tuin- achter Vaartland en rond half april zal dan de verhuizing van alle bewoners kunnen plaatsvin den. Directeur Blankestijn wil die verhuizing met minimale problemen laten verlopen. Hij is blij dat alles 'onderdaks* kan. omdat alle units op een Lange gang aangesloten zullen worden, en hij wil de familie leden van de bejaarde bewo ners uitnodigen om op de da gen vóór de verhuizing te ko men helpen met het inpakken van de spulletjes. Blankestijn hoopt dal op de dag van de verhuizing zelf de bewoners door hun familie opgevangen worden en van het hele trans port dus geen last hebben. Bij de verhuizing kunnen familie leden desgewenst een kijkje nemen, „Dat moet mogelijk zijn," aldus Blankestijn. „om te voorkomen dat de mensen denken dat wij de bewoners gewoon in die units droppen." De financiële gevolgen zullen ingrijpend zijn. Vaartland is nu zowat het goedkoopste ver zorgingstehuis in de gemeente Vlaardingen, vergeleken met sommige tehuizen in Neder land is een plaats zelfs 400 tot 450 gulden goedkoper. Dat zal straks wel even anders zijn, „Dan zijn wij waarschijnlijk de duurste," vreest de directeur. Voor de bewoners betekent het, dat zij straks allemaal van de algemene bijstandswet (ABW) gebruik moeten gaan maken. Maar dat is nu al bijna het geval. „Vijf procent mis schien niet," denkt Blanke stijn. Hij vindt het jammer dat een dergelijk betalingssysteem nog bestaat. Hij staat achter de CRM-commissie-Gijsberts die voor bejaardencentra soortge lijke verzekeringsvormen op gericht wil zien als in zieken huizen mógelijk is. Het verzorgingstehuis aan de Holyslngel 4 wordt voor vele miljoenen gerenoveerd. Meer personeel, minder bewoners Toen Bert Blankestijn op 16 mei 1975 directeur werd van het tehuis aan de Holysingel 4 <„ik kwam op dezelfde dag als burgemeester Kieboom in Vlaardingen," zegt hij anecdo- tiseh), telde Vaartland 200 be woners. verdeeld over 166 eenpersoonskamers en 17 door Kor Kegel tweepersoonskamers. Met het oog op de komende renovatie zijn enkele plaatsen de laatste tijd niet meer opgevuld, er wo nen nu 180 bejaarden. Na de renovatie zal Vaartland nog maar aan 134 mensen plaats- bieden; de verhouding tussen een- en tweepersoonskamers 'blijft dezelfde. Het kleinere aantal kamers toont aan hoe ingrijpend de renovatie wordt, maar de noodzaak daarvan wordt duidelijk bij een rond leiding door het gebouw. Blan kestijn laat een kamertje zien: piepklein bed, televisietoes tel, tafeltje en kastjes staan haast bovenop elkaar. Neemt het aantal bewoners per 1 april 1983 dus af. het aantal personeelsleden WGrdt voorlopig gehandhaafd. Daar mee komt de personele bezet ting boven de provinciale norm en directeur Blankestijn zal vermoedelijk nog wel naar Den Haag moeten om dat recht te praten. Maar hij kan dat verantwoorden, meent hij. „Juist in die renovatieperiode hebben wij een bezetting nodig van pakweg 110 procent. Wij hebben te maken met langere looplijnen tussen de verschil lende afdelingen en bovendien zal straks gewerkt worden In een ruimte, die op de verzor- gingsaspecten niet zo berekend is als het gebouw dat wij nu hebben. De eerste paar maan den zal er dus veel geïmprovi seerd moeten worden en dat kost tijd en energie." Bij Vaartland werken 90 men sen. verdeeld over 70 arbeids plaatsen. In de verzorging werkt 58 procent, de rest doet administratie, huishouding, keuken, eetzaal, linnenkamer, technische dienst en directie. Twee mensen zorgen voor de beleidsuitvoering. Geen bewoners in 't bestuur Na de renovatie zal er het een en ander veranderd zijn in dc huishouding van Vaartland. Dat is het gevolg van de in spraak. Wie de Wegwijzer voor Vlaardingen 1981-1982 inkijkt, 2iet bij Vaartland staan dat de bewoners de war me maaltijd gezamenlijk ge bruiken. Een kopje bouillon kregen de bewoners tot dusver op hun kamer, maar het keu kenproces en de daaraan ge koppelde eetzaal leidde tot een 'voedingssysteem' waarbij men in groepen van vier groente, vlees en een geportioneerd toetje aan de tafels in de eet zaal kreeg. Het bestuur van Vaartland stond een ander sy steem voor om voortaan het eten op de kamers te serveren, maar dat stuitte op verzet bij de bewoners. Echter, een an dere groep hield vast aan het recht om op de eigen kamer te kunnen eten. En omdat Vaart land-directeur Blankestijn een hoge mate van privacy voor de bewoners voorstaat het per soneel mag bijvoorbeeld niet 2omaar zonder kloppen een kamer binnen en moet ver trekken als een bewoner daar op staat werd een compro mis gezocht en gevonden: men zal in de toekomst mogen eten wanneer en waar men wil, al zal dat tijdens de renovatie nog niet optimaal kunnen. Blankestijn denkt dat de in spraak voldoende is, al wendt hij zich af van landelijke ten- denzen om bejaarde bewoners in het bestuur van een tehuis op te nemen. De bewoners commissie van Vaartland heeft geen bestuurlijke verant woordelijkheid en Blankestijn noemt dat terecht Volgens hem ontbreekt bij de meeste bewoners dc visie om het com plexe geheel van een verzor gingstehuis te overzien, boven dien beschikken zij volgens hem niet meer over de geeste lijke en fysieke vitaliteit om in het bestuur mee te draaien. „Met 2ulk een verantwoorde lijkheid afschuiven dien je de mens niet," zegt de directeur. Hij meent dat een bestuur in staat moet zijn goed te luiste ren en dat het bestuur moet proberen aan alie wensen van de bewoner te voldoen. Ook zegt hij dat'het bestuur een directeur zoveel mogelijk moet steunen en zich niet zo zeer moet bemoeien met de beleidsuitvoering, als wel met de beleidsbepaling en de con trole op naleving daarvan. Klinkt dat ouderwets? Blanke stijn geeft toe dat de statuten van Vaartland, die ouder zijn dan het tehuis zelf. inderdaad een gedeeltelijke wijziging in dezen mogen ondergaan. Toch zegt dat niet alles. Blankestijn: „Als organisatie groei je 20 met maatschappelijke ontwikkelin gen mee, dat je je toch niet elke dag afvraagt of je wel binnen de statuten blijft." Volgens de directeur heeft de gemiddelde bewoner van Vaartland een grote mate van zelfstandigheid. „Vaak denken de mensen dat je int zo'n tehuis betutteld wordt, maar ik denk dat de onafhankelijkheid hier juist groter is. Wel zijn ze in die zin vaak afhankelijk dat zij lichamelijke vitaliteit missen, maar het is hier geen kwestie van afwachten of visite, fami lie. buren of kennissen, je die gunst verlenen om de bood schappen voor je te doen. Dat behoort hier tot de vanzelf sprekende dienstverlening. Maar voor 2over de bewoners willen, kunnen zij hun eigen boontjes doppen." Blankestijn noemt als voor beeld van de beoogde privacy, dat in het hervormde tehuis Vaartland uiteenlopende rela tievormen toegestaan zijn. Hij doelt hiermee op een recente discussie op provinciaal ni veau, naar aanleiding van be richten dat sommige bejaar dencentra in Zuid-Holland af wijkende relatievormen tole reerden. Dat speelt bij zijn te huis niet, ADVERTENTIE. Intelligent sparen. Dat Is: hoge rente, en toch veel vrijheid. Ruime mogelijk heden om direct over Uw geld te beschikken. Daarom hebben de reken meesters van Bank Mees Hope de Meesrente-rekening gecreëerd. TJW Hoge rente. Snra Het percentage wordt maandelijks SIU vooraf vastgesteld. In november 1981 bedraagt het 10%%. Een uiterst florissante rente, die éénmaal per jaar wordt bijgeschreven. Hoge vrije opname. U kuntclkemaand tot f3.000,- opnemen. In de dure decembermaand zelfs tot f 6.000,-. Méér geld opnemen? Zoals U wilt. Maar dan geldt een opzeg termijn van 24 maanden. Andersbetaalt U2%opnamekosten over het bedrag boven de vrïj'e opname. Onroerend goed. Geld nodig voor de aanschaf van onroerend goed? Uw Meesrente-rekening is er goed voor. Zonder opzegtermijn, 2onder opnamekosten. Loopbinnen of bel op. Wij informeren U gaarne persn' k over de Meesrente-rekening 'er de mogelijkheid om thuis te - gewoon via Uw postgiro- of d-. ik rekening. Schiedam, Oranjestraat 64; (010) 34 0222; Vlaard ingen, Schiedamseweg 53; (OIO) 34 02 22. Schiedam Zo word je zaterdagavond op de planken voor televisiekijkend Nederland gekoppeld aan een volkomen on bekend meisje en zo sta je zondag weer in korte broek op het hockeyveld om een eveneens onbekende tegenstander uit te schakelen. Het overkwam dit weekeinde Hans van Woerkom, Schie dammer in dienst van een Gouds reisbureau, die met Marie ke van Schouten zij aan zij streed om de hoofdprijs in de Ted-show'. Het lukte niet, het koppel behaalde een gedeelde tweede plaats, maar het plezier was er zeker niet minder om. „Ted de Braak is een zeer adrem iemand", zegt Hans daags na zijn televisiedebuut. „Ik sla die show gewoon hoog aan, daarom was ik 20 blij dat ik dit keer wel werd uitgeko zen. Gewoon, omdat het een hele ervaring is om eens voor die camera's te staan". Hans van Woerkom werd door Marieke van de 'band geplukt* omdat zijn sportieve prestaties haar wel aanspraken. Hij ten nist, hockeyt in het eerste van Asvion, is de eerste Asvion- cricketter die meer dan hon derd runs scoorde en doet, als hij tijd heeft, ook nog aan bas ketbal. Trillen ..Ik had al een keer eerder op die band gestaan", zegt de blonde Schiedammer. „Toen stond ik met twee glazen zwa nen in mijn hand. Ik was zo zenuwachtig dat ik dacht dat Schiedam Ken los spatbord voorop de fiets is een veertien jarig meisje zaterdag noodlot tig geworden. Het fietstertje reed door de Zwartewaalse- straat toen het voorspatbord plots tussen de spaken ver ward raakte. Door de plotse linge remming sloeg de fiets over de kop; daardoor liep het meisje een hersenschudding op. Zij is opgenomen in het Schielandziekenhuis. die dingen zouden breken door het trillen. Maar ik werd er niet uitgepikt. Kwam ik achterin de zaal terecht, plaat sen, speciaal gereserveerd voor de afvallers. Dat is toch een voordeel geweest want zo doende kon ik toch van dicht bij meemaken hoe het alle maal in zijn werk ging". „De voorselectie verliep goed," vertelt hij. „Ik kreeg een uit nodiging voor de auditie en moest in tien regels een ode aan de vrouw brengen. Dat heb ik echt van regel één tot tien gedaan. Verschrikkelijk moeilijk. Een week daarna kreeg ik te horen dat ik achter het scherm mocht' staan. Sindsdien ben ik er constant mee bezig geweest". Liefde „Ik kreeg tien dagen vantevo- ren ook dat bandje thuisge stuurd. De eerste keer had ik de liefde als thema genomen. Dat heb ik de tweede keer ook gedaan, alleen nu wat rustiger omdat het muziek van Stolz was". Hans en Marieke haalden de eerste plaats net niet. „Maar daar ging het ook niet om. Bij alle drie de koppels was het meedoen het belangrijkste. Er was ook geen sprake van een concurrentiestrijd. Sterker nog. die nummer vier op de band had negentig supporters meegenomen. De meisjes had den onderling al bepaald dat die niet gekozen zou worden omdat hij dan teveel steun zou krijgen. We hebben de meisjes overigens vantevoren niet ge zien Alle contact werd verme- door Martijrt Verwaaijen den. Als je naar de wc moest werd eerst gekeken of de meisjes wel uit zicht waren", De voor de hand liggende vraag: heeft Hans van Woer kom nog contact met Marieke? „Ze heeft me laatst nog een brief gestuurd. Maar het is een 'superkoppelquiz zonder hu welijkse voorwaarden'. Ik heb een leuke vriendin dus ben niet zoekende. Ik zal haar wel eens uitnodigen voor een eten tje zodat we nog eens lekker kunnen nakletsen. Wat ik zou doen als ik met haar een weekeindje Parijs had gewon nen? Tja, dan was ik wel ge gaan. Al zal mijn vriendin dat waarschijnlijk niet leuk heb ben gevonden..." Schiedam Vonken de den de bougies wel toen de 21-jarige Schiedammer R. van B. zijn auto wilde starten. Zo goed zelfs dat het gehele motorcompar timent vlam vatte. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de brand weer met spoed moest blussen om te voorkomen dat de auto geheel uit brandde. Desondanks bleek de schade aanzien lijk. Schiedam Het verhuurbe drijf Scala-televisie mist sinds dit weekend een videocamera met een waarde 3200 gulden. Men vermoedt dat een onver laat het ding met zich mee heeft genomen 2onder ervoor te betalen, maar niemand heeft iets van de ontvreem ding gemerkt. Om meteen te kunnen filmen heeft de dief ook twee banden meegeno men, zo vermoeden de winkel bedienden. Maar ook dat weet men niet zeker. Schiedam Het gehele huis van de familie V, uit de Scha penlaan hebben inbrekers doorzocht op zoek naar buit. Zij keerden laden en kasten binnenste buiten en richtten op die manier een flinke rava ge aan in de woning. Uiteinde lijk zijn de inbrekers er van door gegaan met hun zakken vo! sieraden en met vijfhon derd gulden aan contant geld. De achterdeur blijkt bij de in braak te zijn geforceerd. Werkelijk alles wat maar enigszins de moeite waard leek hebben dieven meegeno men uit een woning aan de J„ A. Alberdingk Thijmstraat- De buit varieerde daardoor van een complete stereo-in stallatie tot een paar oorbellen. Opmerkelijk genoeg namen de inbrekers 2elfs een trouw boekje met zich mee. Hoeveel 'de schade precies bedraagt is bij de politie nog niet bekend. Een onbekommerd partijtje tennis is de 25-jarige Schie- damse dame W. P. M. de V. duur komen te staan. Zij had haar paarse tas even in de kantine van het tennispark aan de Bcrnhardlaan gezet en ontdekte na afloop tot haar schrik dat de tas verdwenen was. Ook van rijbewijs, kente kenbewijs en paspoort alsmede van een portemonnee met 75 gulden was geen spoor meer te bekennen. Schiedam De eigenares van Kippenbar Judith is zich zon dag een ongeluk geschrokken. Toen zij de buitendeur opende en het pandje aan de Diesel straat binnenkwam ontdekte zij een onstellende ravage in het eens zo opgeruimde eet- zaakje. Kippebouien lagen verspreid over de vloer, eieren lagen stuk op de vloer en dat alles was vermengd met de in houd van de brandblusser. De vandalen die in de kippen bar tekeer zijn gegaan hebben een ruit van het winkeltje ver nield en zijn zo binnengeko men. Men is de schóde nog aan het opnemen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3