STAD/STREEK Politie waarschuwt tegen inbrakengolf Een martelgang voor vier opbouwwerkers ,Juf, mogen we hier een foto van trekken?' Gemeentekoets als Muntenverzameling weg Turks j Bussen vol handwerk j ^em<>nstranten naar betoging Amsterdam m Badhuis Schoolproject in heden aangekomen Gemeente vraagt gids- gegevens Slopershamer slaat onverbiddeli j k toe Declamatie slotavond üiiü sswo woensdag J8 november 1981 VD/SC/WW i Vlaardingen De afdeling voorkoming misdrijven van de gemeentepolitie heeft een dringende waar schuwing laten horen over het toenemend aantal in braken in woonhuizen, dat de laatste tijd plaatsvindt. De laatste dagen vindt er zelfs een ware inbraken- golf plaats, waarbij een hele serie woningen werd opengebroken en doorzocht. Het laatste slachtoffer was een bewoner van de H«m- delstraat, die constateerde dat zondagmiddag of - avond zijn hele huis was doorzocht. De bewoner mist een kostbare muntenverzameling, die zeker zo'n 4000 gulden waard was. terwijl ook voor 1500 gulden aan sieraden werd meegenomen. De politie heeft de indruk dat het inbrekersgilde met het oog op de dure decembermaand extra actief is. Iedere bewoner wordt daarom dringend aangeraden al het mogelijke te doen om het voor ongewenste be zoekers zo ingewikkeld mogelijk te maken. Een sim pele handeling is het gebruiken van het nachtslot op de voordeur, door het slot tweemaal om te draaien. Als men langere tijd van huis gaat wordt men aange raden buren of kennissen te waarschuwen, die het leegstaande pand wat in de gaten kunnen houden. De politie heeft diverse folders over eenvoudige en dikwijls afdoende beveiligingsmaatregelen, die iede re handige doe het zclver zelf in zijn huis kan aan brengen en die verder door de timmerman kunnen worden aangebracht. Er zijn middelen voldoende in de handel die het mogelijk maken, ramen en deuren beter af te sluiten dan met het normale hang- en sluitwerk. Veiligheidsschamieren met ingebouwde dievenklemmen, raamgrendels en sloten voor schui framen zijn enkele van die materialen. De ijzerwa renhandel weet er alles van, terwijl ook de afdeling voorkoming misdrijven van de politie alle inlichtin gen geeft. Vlaardingen De Turks Ne derlandse Culturele Vrouwen vereniging geeft voor alle vrouwen die belangstelling hebben voor handwerken een cursus Turks Handwerk. De cursus wordt gegeven in het oude badhuis aan de Valerms- straat 28 m de Vettenoordsc- polder. Belangstellende dames worden uitgenodigd voor een kennis- makingsavond. die op 26 no vember vanaf 19.30 uur m het Badhuis wordt gehouden. Vlaardingen/Maasland Vanuit Vlaardingen en Maas land vertrekken zaterdag bus sen naar Amsterdam om te de monstreren tegen de kernbe wapening. De tocht vanuit Maasland is georganiseerd door het comité 'Westland te gen Kernbewapening', die vanuit Vlaardingen door 'Vlaardingen tegen Kernbewa pening' De bus m Maasland vertrekt 's morgens om kwart over tien vanaf de brandweer kazerne aan de Slot de Houve- laan De terugkeer wordt 's a- vonds omstreeks half acht ver wacht. De acht bussen uit Vlaardin gen gaan uiterlijk drie kwar tier later weg en staan om 10 45 uur klaar op het Wees huisplein. Ruim vierhonderd Vlaardmgers hebben al een kaartje gekocht, en anderen hebben het comité gemeld dat ze die dag per trein naar Am sterdam gaan. Omdat het vanwege het grote aantal demonstranten weieens tot een uur of zeven zou kun nen duren voor de bussen te rug zijn raden de organisato ren deelnemers aan om eten en drinken mee te nemen. Zo lang de voorraad strekt 2ijn er bij Vlaardingen tegen Kernbe wapening nog buskaarten te koop. Die zijn te bestellen via de telefoonnummers 356551 of 351874. Het schoolproject 'Oostwijk was, is, wordt', dat in de Vlaardingse Oostwijk gedu rende enkele maanden wordt gehouden in samen werking met de Vrije Aca demie en het buurthuis, is in de tegen woordige tijd aangekomen. Na te hebben bekeken boe de wijk er vroeger uitzag houden de kinderen van de deelne mende scholen zich nu be zig met de stand van zaken van vandaag. De scholen die meewerken zijn de kleuterscholen De Belhamel, Prinses Margriet, de Emmaschool en de Kleu terkeet en de basisscholen Van der Schaarschool, Abraham Kuyperschool en Theo Thijssenschool. Die hebben allemaal een onder werp gekozen waarmee ze zich in het bijzonder bezig houden, zoals oude beroe pen. het ontstaan van de wijk en wonen. Doel van het project is een overzicht te geven van allerlei aspec ten van de Oostwijk in ver leden, heden en toekomst. Onze krant begeleidt het project regelmatig met deze rubriek, die zo mogelijk een maal per twee weken of vaker, als daartoe aanlei ding is wordt geplaatst. Groepjes leerlingen van la gere scholen stroopten maandag en dinsdag de Oostwijk af, op zoek naar plaatsen waar ze oude en nieuwe dingen uit hun wijk op de foto konden zetten. Ze lagen op de grond met cameraatjes voor hun ge zicht, of schreven met van kou verkleumde vingers in een schriftje wat ze op de plaat gezet hadden en waar om. Oude bomen, huizen die juist een nieuw verfje hadden gekregen en de af- - braak van de Binnensingel- kerk waren gewilde onder werpen voor de kinderen, Maandagmorgen om tien uur trokken de eerste groepjes scholieren van de Theo Thijssenschool onder begeleiding van mensen van de Vrije Academie de wijk in. De opgave voor de lagere scholen, die meedoen aan het project "Oostwijk is, was. wordt', was oud en nieusv in de Oostwijk foto graferen. Een fotozaak uit de wijk had de eenvoudige camera's geleverd. Eenvoudig was het niet; het was een heel gezoek naar onderwerpen. „Juf. is dit een oud gebouw, mogen we hier een foto van trekken?" werd er steeds gevraagd. Als er weer een gebouw uit 1900 gevonden was, of een boom uit 1945 ter herden king van de bevrijding, werd er een heel tijdje ge praat over wie het het eerst gezien had en wie de foto mocht nemen. Van de moskee in de Em mas tra at moest ook „een foto getrokken worden" W- 3&'. 9 Leerlingen van de Theo Thijssenschool doorkruisten maandag de Oostwijk om die wijk, zoals hij er nu uitziet, met van de kou verkleumde vingers vast te leggen op de gevoelige plaat. zoals de kinderen dat hard nekkig bleven noemen. Aarzelend, want ze vroegen zich af of dat wel mocht. „In Istanboel heb je ook moskeeen. Die heten net zo, maar daar zijn ze veel ouder en veel mooier," Boven in de moskee deed een man een raam open. om te zien waar het gebouw al die belangstelling aan te dan ken had. De meisjes hadden hun capuchon omhoog ge daan. Ook de afbraak van de Bin- nensingelkerk kreeg de no dige belangstelling. Een jon getje kwam trots vertellen dat hij „net een foto trok toen die man een plank naar beneden gooide." Het was leuk, maar het duurde veel te kort, vonden de scholieren. Veel van hen hadden na de toegemeten drie kwartier hun rolletje van twaalf nog niet volge schoten. „En dat is stom", vond een jongetje. Een leerkracht van de Abraham Kuyperschool vertelt dat ook zijn leerlin gen erg enthousiast waren over het project. „Alleen is de tijd misschien te kort. Als je de ene periode nog niet afgerond hebt moet je al weer met de volgende be ginnen, en dat is voor de leerlingen ook verwar rend." De Kuyperschool houdt zich bezig met de weg van huis naar school. Van elk rolletje wordt één foto gekozen die wordt uit vergroot. Met de uitverko ren foto's wordt tegen het einde van het jaar een ex positie ingericht in het Hol- landiagebouw aan de Oost- havenkade, Maar eerst is er op 30 november nog een ju rering van de foto's. De prijs voor de leerlingen die de mooiste plaat gemaakt hebben is een bezoek aan het Kodak kleurenlaborato- num in Den Haag op woensdag 16 december. Dóar gaan ze tegen de vlakte: de pandjes aan Schiedamse Lange Haven/Hoogstraat die plaats moeten maken voor nieuwbouw. De gebouwtjes aan Lange Haven 118/120 en Hoogstraat 133/135/137 die meer dan een eeuw beeldbepalend waren voor het historische straatbeeld zijn niet meer. De slopershamer slaat onverbiddelijk toe. Wie nu nog wil weten hoe die huisjes eruit zagen is aangewezen op het standaardwerk van de Schiedamse historische vereniging: 'bouwkundig be2ït van de stad Schiedam'; Ervoor in de plaats komt een complex koopwoningen, die voorlopig niet in een dergelijk standaardwerk worden opgenomen. Vlaardingen - In de Muziek kamer van het Visserijmu- seum komen donderdag avond zeventien deelneem sters aan de cursus Voor drachtskunst voor de slot avond bijeen. Cursusleidster Lien Koolwijk is er voor het zoveelste jaar weer in geslaagd mensen voor poezie en declamatie te winnen. Op deze avond zul len de deelneemsters een proef van bekwaamheid af leggen ten aanschouwe van iedere geïnteresseerde. Het begint om acht uur en het Visserijmuseurn is te vin den aan de Westhavenkade 53. De toegang is gratis. Vlaardingen - De afdeling voorlichting van de gemeente Vlaardingen is druk bezig met de voorbereiding van de nieu we „Gids voor Vlaardingen". Jaarlijks worden deze gidsen huis-aan-huis door Vlaardin gen verspreid. Om de inhoud zo actueel mo gelijk te maken zijn inmiddels alle in de laatste editie vermel de instanties, verenigingen en stichtingen aangeschreven om eventuele wijzigingen te kun nen doorgeven. Toch is er een mogelijkheid dat deze rondschrijvens niet overal op de juiste tafel te rechtkomen. Daarom richt de redactie het verzoek tot iedere ingeschrevene of aspirant-in geschrevene om aan de afde ling voorlichting tot uiterlijk woensdag 25 november wijzi gingen en aanvulling door te geven, voor zover dat niet schriftelijk is gebeurd. Maasland De aloude gemeentelijke koets krijgt een nieuwe .functie. Tot dusver stond het gerevi seerde rijtuig zomaar doel loos in een loods opge steld. Maar ter opluistering van huwelijksvoltrekkingen wil het gemeentebestuur de koets nu weer van stal halen. De gemeentelijke koets van Maasland is een histo risch rijtuig. De koets da teert naar schatting van rond de eeuwwisseling en komt, zoals uit een inscrip tie in de wielassen blijkt, oorspronkelijk uit Fries land. Het fraaie oude rijtuig is van origine een kerk brik. In vroeger jaren kwamen de boeren er mee naar de kerk. De koets is in Maas land het eigendom ge weest van de ouders van de aan de Burgerweg wo nende zusters De Jong. Later kwam de koets in het eigendom van het Maaslandse gemeentebe stuur, dat besloot de koets te laten opknappen. Een paar jaar geleden heeft wagenbouwer Van Wijk in Kethel de koets weer in zijn oorspronkelij ke staat gebracht- Met en verfbeurt en het aanbren gen van een nieuwe stoffe ring werd die opknapbeurt voltooid. Door de nieuwe functie van trouwkoets is het prachtige rijtuig zo nu en dan weer in het open baar te bewonderen. Bruidsparen die van de koets gebruik willen ma ken, moeten daarvoor wei driehonderd gulden beta len. Maar daarvoor staal de koets dan ook kom pleet met koetsier en paard tot hun beschikking, De vaste koetsier van de gemeentelijke trouwkoets is de neer Memdert van Buuren. Hij hanteert de teugels voorlopig in een proefperiode van één jaar. Om te voorkomen dat te grote afstanden moeten worden afgelegd, wordt de koets alleen binnen de ge meentegrenzen var» Maas land beschikbaar gesteld. 'i-sy ,,J, ju "K De gemeentelijke koets wordt weer functioneel. Schiedam Het was gisteren efen feestelijke dag voor de vrijwilligers in het opbouwwerk. Wam ma een jarenlange martelgang zagen zij de betmnemmg van drie opbouwwerkers definitief doorgaan. Van het college van burgemeester en wethouders mo gen de drie functionarissen waarover zoveel te doen is geweest er komen. De vrijwilligers die al die tijd hebben vergaderd, gedreigd en processen hebben aangespannen, kunnen genist ademhalen: de strijd is uiteindelijk niet vergeefs geweest. Maar een strijd is het wel geweest. De geschiedenis van het opbouwwerk gaat terug tot 1974; het iaar waarin de KSCA, het club- en buurthuiswerk in de oude wijken van Schiedam, stappen ondernemen om drie opbouwwerkers be noemd te-krijgen. Die opbouwwerkers zouden in bet verlengde' van het club- en buurthuiswerk moeten worden aangesteld, maar dat leidt tot een conflict met de plaatselijke bewonersverenigin gen, omdat die niet bij het overleg waren betrok ken. Het ministerie van CRM weigert in die om standigheden opbouwwerkers toe te subsidiëren. Het club- en buurthuiswerk en de bewoners vere nigingen moeten het eerst maar met elkaar eens worden. Dat blijkt allerminst eenvoudig, maar na een op roep van de wethouder tot overleg en na maan denlang voortslepende meningsverschillen, geeft het KSCA haar claim op het opbouwwerk op. De inmiddels door de bewonersverenigingen opge richte Stichting Schiedams Werkgeversinstituut ten behoeve van het Opbouwwerk (SSWO) neemt de aanvraag voor de opbouwwerkers over. Th 1977 lijkt het erop dat de opbouwwerkers aan de slag kunnen gaan. Als streefdatum wordt fe bruari 1978 aangehouden. In het college vraagt men zich alleen nog af of twee dan wel drie op bouwwerkers moeten worden gesubsidieerd voor de oude wijken. De toenmalige wethouder Eet Collé wil daartoe eerst weten met hoeveel subsidie het rijk over de brug zal komen. Op 6 januari 1978 wordt bekend dat wijkoverieg- groepen zullen worden ingesteld. Elke oude wyk (Zuid, Oost, Centrum en West) moet op een rijtje zetten welke klussen op een opbouwwerker liggen te wachten. Daardoor wordt meteen duidelijk wel ke wijk de mneeste behoefte aan een opbouwwer ker heeft. Tegenslag De datum dat de opbouwers in dienst zouden moe ten treden, 1 februari dus, komt een nieuwe te genslag aan het licht. Het rijk gaat honderd mil joen bezuinigen en daarom moet de Schiedamse wens sneuvelen. De SSWO (de werkgever voor de opbouwwerkers) schrijft aan het ministerie van CRM dat er een hopeloze situatie in Schiedam zal ontstaan als opbouwwerkers wegblijven: er zijn in alle oude wijken te weinig voorzieningen. Ook wethouder Collé toont zich boos en men zal gaan praten met staatssecretaris Kraayeveld- Wouterse om baar tot andere gedachten proberen te bren gen. Op dat moment komt ook het eerste verwijt van de SSWO aan de gemeente naar buiten: zij zou te lang hebben gewacht met het indienen van de aanvraag bij CRM. Een conflict binnen het col lege zou daar onder.meer de oorzaak van zijn. SSWO tegenover gemeente We gaan verder door de jaren heen. Februari 1978: Ondanks de bezuinigingen denkt men toch een opbouwwerker te kunnen aanstellen door het ombouwen van de functie van opbouwconsulent voor de stadsvernieuwing. Die functie was nog al tijd vacant na het vertrek van consulent Frans Le Large. Een schitterende 'move' want met die functie van opbouwconsulent zat men nogal in de maag. Enkele jaren daarvoor was wethouder Hans van de Wilk opgestapt omdat die functie van op bouwconsulent niet permanent werd gemaakt. In ruilen van die politiek gevoelige arbeidsplaats voor een van de vier hevig gewenste opbouwwer kers was dus een voor vele partijen aantrekkelijke zaak. Maar er wordt door de gemeente getreuzeld met het indienen van een aanvraag, tot grote ergernis van de SSWO. Daar wijst men op een conflict bin- door Richard Stomp nen het college over de greep die burgemeester en wethouders op de opbouwwerkers zouden moeten houden. De meningen erover zouden binnen het college zijn verdeeld en daarom blijft een aan vraag liggen. Voor de SSWO is duidelijk dat de opbouwwerker geheel los moet komen te staan van de gemeente, wil hij goed kunnen werken. April 1978: De gemeente krijgt een jaar uitstel met het ombuigen van de functie van stadsvernieu wingsconsulent tot opbouwwerker. SSWO en ge meente zijn het nog steeds oneens over de invloed op de te benoemen opbouwwerker. De gemeente mag geen invloed hebben, want dat zou afbreuk doen aan het opbouwwerk. Juni: Gemeente en SSWO zijn bet eens geworden: alleen de SSWO krijgt iets over de opbouwwerker te zeggen. Raadsvergadering 20 juni: de switch tussen stadsvemieuwingsconsulcnt en opbouw werker wordt door de raad goedgekeurd. Dan moeten de verschillende wijken onderling uit gaan maken wie de opbouwwerker zal mogen gaan benoemen. Lijstjes worden opgesteld, maar de wijken blijken niet eenvoudig tot overeenstem ming te kunnen komen. Eigenlijk hebben alle wij ken sterke behoefte aan een opbouwwerker, zo is men het tenminste eens. Uiteindelijk wordt beslo ten dat iedereen een stem uitbrengt op een van de andere wijken en op die manier wordt beslist dat Zuid de gelukkige zal worden. Een sollicitatieprocedure gaat m die wijk van start en uiteindelijk blijven daar twee kandidaten over: het bestuurslid van de bewonersvereniging Schie- dam-Zuid: Armand van Puyvelde, ook wel beti teld als 'de onderkoning van de Gorzen' werd uit eindelijk gekozen. De SSWO weigerde echter tot benoeming over te gaan Allereerst wees men erop dat Van Puyvelde mindere papieren had Bo vendien stelde men dat het niet om een keuze van de gehele wijk ging. Eigenlijk, meende de SSWO, was alleen de bewo nersvereniging vertegenwoordigd in de sollicita tiecommissie en dus was de keuze van Van Puy velde niet terecht. Berufs-verbot De kandidaat-opbouwwerker startte echter een kort geding om zijn benoeming af te dwingen. Volgens Zuid ging het om een Berufs-Verbot: Van Puyvelde is communist en mocht daarom niet worden benoemd. De gerechtelijke uitspraken stelden echter de SSWO in het gelijk; de stichting mocht inderdaad Van Puyvelde weigeren, zo be sliste de rechter. Intussen was de opbouwwerk plaats voor Zuid vervallen aan West. Later komt een halve plaats ter beschikking en die plek gaat opnieuw niet naar Zuid, omdat de wijk dwars blijft liggen in ogen van de SSWO. Het is een tijd dat Zuid en de andere wijken elkaar uitmaken voor alles wat lelijk is. Pas als de gemeenteraad besluit meer opbouwwer kers ter beschikking te stellen leggen de wijken het geschil bij. Nu wordt het mogelijk om einde lijk. zoals de SSWO al zo lang had gewild, alle wij ken een eigen opbouwwerker te geven, zij het dat één van de wijken genoegen zal moeten nemen met een halve functionaris. Er ontslaan opnieuw problemen als moet worden uitgemaakt welke wijk met die halve opbouwwer ker genoegen zal moeten nemen. Uiteindelijk komt men echter ook daar uit. Centrum krijgt een halve en de rest een hele opbouwwerker. Sollici tatieprocedures worden gestart en elke wijk komt op die manier aan een opbouwwerker. Begrotingspcrikelcn Maar dan blijkt plots dat de in de praktijk al aan gestelde opbouwwerkers toch niet kunnen starten: Het rijk heeft bezwaren tegen de begroting van de gemeente Schiedam en dal heeft tot gevolg dat de opbouwwerkers niet kunnen worden benoemd. Wethouder Herman Posthoorn meent een oplos sing te zien en wil bij het rijk bepleiten een ver klaring van geen bezwaar af te geven, waardoor de opbouwwerkers toch zouden kunnen worden benoemd: hij wordt echter binnen het college tot andere gedachten gebracht, tot nieuwe woede van de SSWO. Op 16 september komt alsnog de verklaring van geen bezwaar, maar die wordt op het stadskantoor in de doofpot gestopt. Bovendien wil financieel wethouder Rei nier Seheeres de benoeming van de opbouwwerkers opnieuw kritisch gaan bekijken. Dat gaat de SSWO te ver en men dreigt met een kort geding. Nu blijkt dus dat de opbouwwerkers toch kunnen worden benoemd; alleen wordt daarbij al wel aan gekondigd dat de vacatures komend jaar zullen worden afgewogen tegen andere activiteiten. Met het risico dat ze 2ullen verdwijnen, en dan zijn de 'vechtjaren' van de SSWO toch voor niets ge weest.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3