STAD/STREEK Ambtenaren halen uit naar raad 'In het begin dacht men dat organiseerde9ik feestjes SP wil weten: :r Sinterklaas bezoekt het Waterweggebied Gemeenïevoorlichter Spruijt veertig jaar ambtenaar ff* -l Intocht even feestelijk als altijd -ii l3fj§t - Jongen wilde met kippen aan de haal Inbrekers kunnen politie volgen Vuurwerk handelaar onder valse naam donderdag 19 november 1981 VD/SC/WW Vlaardingen De Socialisti- se Partij heeft in een brief aan het college van B en W van Vlaardingen ophelde ring gevraagd over de stand van zaken met betrekking tot de electriciteitscontracten met de gemeente Rotterdam. De SP vindt het meer en meer noodzakelijk dat die contracten, voor de afname van Rotterdamse electriciteit, worden opengebroken omdat de Vlaardingse burger an ders steeds meer moet gaan meebetalen aan de tekorten op de Rotterdamse begroting, In zijn brief aan de raad geeft de SP aan, dat binnenkort de electriciteilstarieven weer flink hoger zullen moeten worden, omdat het Rotterdam se energiebedrijf de Shell voor een groot gedeelte als klant kwijtraakt, als dit bedrijf de 'Hoe zit het met gesprekken over stroomcontract restwarmte uit het raffinage- proces zal gaan omzetten in electriciteit „Het gevolg zal zijn dat de kleinverbruiker, de gewone-gezinnen, de exploita tiekosten en vaste kapitaalslas- ten van de centrales dubbel en dwars op hun rekening zullen krijgen, als gevolg van de te ruglopende afzet. Daarbij ge bruikt Rotterdam de electrici- teitstarieven als extra belas ting, om zo de grote tekorten op de gemeentelijke begroting aan te vullen." De Socialistiese Partij heeft er al In januari 1980 op aange drongen dat het contract tus sen Vlaardingen en Rotterdam wordt opengebroken, om daar in in te kunnen bouwen dat Vlaardingen voor de afname van de electriciteit niet meer hoeft te betalen dan de werke lijke kostprijs. Ook de directie van het Vlaardingse energie bedrijf adviseerde vorig jaar aan het college, te gaan onder handelen met de gemeente Rotterdam over wijziging van het contract. De SP wil weten of dit advies door het Vlaar dingse college is overgenomen en hoe het met de onderhan delingen staat. De partij vraagt het college tevens, deze onder handelingen een ander karak ter te geven door de discussie tussen Vlaardingen en Rotter dam openbaar te maken. Schiedam Met het nade ren van nieuwe gemeente- raadverkte2ingen zijn plaat selijke politici plotseling weer opvallend actief. Zij stellen meer vragen, laten hun gezicht zien op plaatsen waar ze anders minder snel zouden komen en doen voor stellen die bij 'de achterban' goed zullen vallen. De laatste tijd komen echter in Schie dam steeds meer geluiden die wiizen in de richting van politieke passiviteit. Drie voorbeelden hebben daarbij volop de aandacht gekregen: het onderwijs, de stadsver nieuwing en het sociaal-cul tureel plan. In alle gevallen was er het verwijt dat de po litiek zich te weinig in de problemen zou verdiepen. In twee gevallen kwam de kritiek van ambtelijke zijde; in het andere geval was het een bewonersvereniging die aan de bel trok. Vooral die kritiek van ambtelijke zijde is interessant Het komt im mers niet dagelijks voor dat kritiek leveren wens ook andere opvallende agendapunten die nauwelijks aan bod kwamen. Zo werd de museumnota 'Kunst is het zout in de pap' haast geen woord waardig gekeurd. Opvallender nog dan de ge ringe aandacht in de com missie voor CSJ is de belang stelling voor onderwijs. On- derwijsconsulent Lex Tigges haalde onlangs fel uit naar de politici, omdat men zich beperkt tot de formele plicht die het gemeentebestuur heeft. Alleen die zaken waar een raadsbesluit over moet worden genomen, komen aan de orde en dan nog weet men binnen een half uur klaar te zijn met de vergade ring, aldus Tigges. door Richard Stomp ambtenaren op de politiek en die kritiek dan ook nog in het openbaar verwoorden. Als er al iets is. dan blijft het meestal be perkt tot een pittige babbel op het stadskantoor. Groen en geel Het waren allereerst ambte naren van de afdeling CSJ (cultuur, sport en jeugdza ken) die hun ongenoegen niet onder stoeien of banken staken. Tijdens een vergade ring van de commissie voor CSJ ergerden de ambtenaren op de publieke tribune zich groen en geel omdat er geen aandacht werd besteed aan het sociaal-cultureel plan. Een van die ambtenaren toen: „Wij hebben er een enorme kluif aan gehad, tientallen mensen uit Schie dam hebben zich ermee be moeid en wat zeggen de raadsleden in de commissie? Niets!" Tijdens diezelfde ver gaderingen waren er trou- Toch zijn er volgens de amb tenaren binnen het onder wijsterrein voldoende zaken die een pittige discussie had den kunnen uitlokken. Zo was er de geruchtmakende kwestie rond de peuterspeel zalen, waarbij zelfs een nieu we 'schoolstrijd' ontbrandde. De gehele raak is zo goed als onopgemerkt de onderwijs commissie gepasseerd. Maar ook minder tumultueuze za ken hadden kunnen worden aangepakt, zo wordt op het stadhuis gemopperd. Zo was er de discussienota over het basisonderwijs. Daarin wor den de ontwikkelingen voor de komende jaren aangege ven. Slechts in detailpunten is er door de commissie over gesproken. Hoe reageren de politici nii op die kritiek? Kloppen de verwijten van de ambtena ren? „Ten dele," zegt CDA- raadslid Luud Snel. „En ik begrijp die kritiek van bij voorbeeld Tigges ook wel. Er is in de beleidssfeer vaak keihard gewerkt en dan kan het best tegenvallen als er uiteindelijk weinig aandacht aan wordt besteed. Maar dat wil niet zeggen dat we de zaak niet volgen. Er wordt in de fractie ook wel bekeken wat er op de agenda van on derwijs staat. Dan wordt heus afgecheckt of we het er wel mee eens zijn of niet mee eens zijn. Maar ja, ik ga niet zomaar ongenuanceerde kritiek spuien. Als de zaken goed in elkaar ïitten dan wordt er door ons weinig ovêr gezegd, je moet dat maar zien als een compli ment voor de afdeling onder wijs van de gemeente. En bo vendien: op het gebied van onderwijs ligt zoveel vast, waar je als raadslid weinig aan kunt doen." Jan Simons (PvdA) meent dat de ambtenarij de oorzaak meer bij zichzelf moet zoe ken. Hij is niet altijd even te vreden over de manier waar- op de informatie aan de raadslieden wordt geleverd. Hij klaagde daar met name over toen het sociaal-cultu reel plan in de commissie voor financiën en economi sche zaken aan de orde kwam. Juist het pakket voor dat sociaal-cultureel plan was veel te dik. Honderden bladzijden vol met informa tie; daar was geen doorwor stelen aan, meende Simons. Zoiets zou zelfs besluitvor ming in de raad bemoeilij ken. Het wordt opvallend ge noemd dat de beide vormen van kritiek betrekking heb ben op zaken die in de porte feuille van wethouder Her man Posthoorn thuis horen. Posthoorn lijkt, als we de ambtenaren mogen geloven, dus minder kritisch te wor den gevolgd door de gemeen teraad dan collega's van hem. Alleen in het geval van wethouder Chris Zijdeveld is iets vergelijkbaars bekend. De commissie voor ruimtelij ke ordening boog zich vol- Wethouder Herman Post hoorn heeft zaken in zijn por tefeuille die nauwelijks door de raad worden gevolgd, als we tenminste ambtenaren mogen geloven. gens de bewonersvereniging Schiedam-West te weinig over stadsvernieuwing. Maar over het algemeen wordt dat toegeschreven aan tijdge brek. Het onderwerp stads vernieuwing stond meestal achteraan op de agenda en daardoor werd en weinig meer over gezegd. Inmiddels is een speciale commissie voor de stadsvernieuwing in gesteld waarin veel meer aandacht aan de problema tiek wordt besteed. Vlaardingen Het kostte wel een beetje overredingskracht om gemeenïevoorlichter Han Spruijt voor de tweede keer binnen tweeëneenhalf jaar voor een gesprekje te strik ken, „Ten opzichte van mijn collega's vind ik het eigenlijk niet eerlijk, dat er zoveel aan dacht aan mijn persoontje wordt besteed. Kijk, als voor lichter zit je natuurlijk dicht bij het vuur, maar er zijn men sen die zijn tien keer zo be langrijk en die krijgen nog niet de helft aan publiciteit. Nee, ik kan me voorstellen dat al die aandacht een beetje overdreven overkomt," De chef van de afdeling voor lichting en inspraak, J. C- Spruijt, viert op 25 november zijn veertigjarig ambtenaar schap met een receptie op het stadhuis. Tweeéneenhalf jaar geleden werd hij door zijn me- devoorlichters al in de bloeme tjes gezet vanwege zijn vijfent wintigjarig voorlichterschap. In 1942 begon Spruiit als vo lontair. een onbezoldigd leer ling-ambtenaar, op de secreta rie van Ouder-Amstel. Daar van herinnert hij zich nog dat er eens een boer aangifte van een geboorte kwam doen, die zei: „Wat doen jullie nou zo de hele dag, skrijven of zo?" En skrijven deed hij inderdaad, zeker in zijn tweede gemeente. Nieuwer-Amstel, waar hij werk deed dat al iets te maken had met de taak van een voor lichter. „Ik schreef in die tijd, met toestemming van de ge meente, de raadsverslagen voor de krant. Dat waren saaie verhalen, een soort notulen ei genlijk." Vreemde ideeën In Vlaardingen, waar hij in 1954 terecht kwam, bestonden bij de gemeenteambtenaren aanvankelijk nog wat vreemde ideeën over de nieuwbakken voorlichter. Spruijt: „Veel ambtenaren dachten in het be gin dat ik er was om feestjes te organiseren." Zijn werk is in de tijd dat hij als voorlichter in Vlaardingen zit drastisch veranderd. „De pers zag de voorlichter eerst als een rem. Nu kunnen we niet meer rechtstreeks naar de wethouders en de burgemees ter toegaan, nu moet alles via die man, dachten ze. Maar in de praktijk ging het steeds be ter. Schoksgewijs kreeg de pers steeds meer informatie. Wat er in het ambtenarenap paraat gebeurde was vroeger heel geheimzinnnig." Gemeentevoorlichter Han Sprutjt: „Veel ambtenaren dachten in het begin dat ik er was om feestjes te organise ren." 'J#"»ty s 'WfWt fl 'ji ■r - AA Ook het Waterweggebied wordt weer bezocht door Sin terklaas en zijn gevolg. Maassluis heeft de officiële in tocht al gehad, afgelopen zaterdag, maar Vlaardingen, Schiedam en Maasland komen pas dit weekend aan bod. Een overzicht van alle feestelijkheden. Vlaardingen Ondanks alle sombere economische vooruitzichten is de Goedheiligman ook in Vlaardingen weer even welkom als altijd. Óp verzoek van de Vlaardingse winkeliers or ganiseert de Fico ook dit jaar weer zijn feestelijke in tocht. 's Morgens om tien uur beëindigt de „Spanje" in de Vlaardingse haven zijn lange reis uit hei gelijknamige en zonovergoten land. De brugwachter van de spoorbrug maakt om die tijd de doorvaart vrij en even later meert het schip af ter hoogte van de Bleekstraat. Burgemeester Kieboom staal dan onder de erehaag op een ponton om de eminente hoogwaardigheidsbekleder voor de laatste keer in zijn functie als burgervader te verwelkomen. Als alle andere hoge gasten wordt ook de Spaanse bis schop meegetroond naar het stadhuis om daar op officie- Ie wijze te vernemen dat hij een zeer welkome gast is, Bij dat tochtje naar het stadhuis zal Sinterklaas worden ver gezeld door de „Flardingha Ruiters", leden van de jeugd brandweer, het CJV. de padvinderij en de Fortunajeugd. Dat stukje wordt afgelegd over de Oude Havenbrug, Westhavenplaats, Westhavenkade, Dayer, Brede Steeg en Markt, Na de officiële toestanden wordt de rijtour voortgezet over de Hoogstraat, de Korte Hoogstraat, Gedempte Biersloot, Afrol. Hoogstraat, Korte Hoogstraat, Veerplein, Waalstraat en Fransenstraat. Een vermoeiende rit voor zo'n oude man en hij zal dan ook blij zijn met de moge lijkheid in Triangel even op adem te komen. De middaguren worden gevuld met een bezoek aan het winkelcentrum aan de Voorstraat en de Hogendorplaan, waarna de Goedheiligman zich naar het Hoïyziekenhuis begeeft om de kinderen daar met surprises blij te maken. Het vertrek van Sint Nicolaas uit Triangel vindt om kwart over één plaats met een grote optocht waaraan dit keer ook de Jonge Pijpers hun medewerking verlenen. De route is: Veerplein, Gedempte Biersloot, Delftseveer- weg, Schiedamsedijk, Voorstraat, Rozenlaan, van Hogen dorplaan Maasland Sint Nicolaas krijgt voor het eerst sinds jaren in Maas land weer een officiële ontvangst. Tijdens zijn intocht in Maasland op zaterdag, wordt de Sint op het bordes van het gemeentehuis welkom gehelen door burgemeester J. van den Brink. De Sint en zijn zwarte gezelschap arriveren 's middags om twee uur per rijtuig bij het kruispunt Molenweg- Prinses Beatrixlaan. Onder begeleiding van muziekvere niging Euterpe, majorettes en leden van de Maaslandse ponyclub De Ma as ruitertjes, trekt het gezelschap voor een rijtoer door het dorp. Tussen kwart over twee en half drie arriveert de stoet bij het gemeentehuis, waar burgemeester Van den Brink op het bordes de officiële ontvangst verzorgt Vervolgens zet de stoet zich weer in beweging om de rijtoer door Maasland verder af te maken. Schiedam In Schiedam maakt de Sint om 13.45 uur zijn opwach ting. Per boot komt hij dan aan bij de Proveniersbrug bij het Overschieseplein. Daar slapt de oude bisschop in een gereedstaande koets die hem via 'sGravelandseweg, Broers vest. Koemarkt en Hoogstraat op het SLadhuis af levert. Daar wacht burgemeester Te Loo in vol ornaat de al even geornamenteerde gast op en heet hem namens alle Schiedammers van harte welkom, Om ongeveer kwart voor vier verlaat de hoogbejaarde kindervriend het stadhuis weer. Per koets rijdt hij dan via de Hoogstraat en het Museumplein naar hel Stedelijk Museum. Rond vier uur komt hij daar dan aan. Zijn voornaamste handeling daar wordt het openen van een tentoonstelling van kindertekeningen die ter zijner ere werden vervaardigd. Die expositie is dagelijks te bewon deren. Vlaardingen Dankzij de melding van een omwonende kon de politic deze week voor komen, dat een 12-jarige jon gen er bii de schapenweide aan de Hofsingel met drie kip pen en een haan vandoor zou gaan. De jongen had althans de bedoeling deze dieren mee te nemen: één van de kippen had hij toen de politie arri veerde al gevangen. Hij vertel de de agenten dat de dieren zijn eigendom waren en dat hij ze tijdelijk op de kinderweide in bewaring nad gegeven. De jongen kreeg van de dienstdoende agenten een flin ke uitbrander en werd vervol gens aan zijn moeder overge dragen. Een boer in het Lickebaertge- bïed is negen kalkoenen kwijt geraakt- De dieren waren ge huisvest in een schuur in een weiland aan de Maassluisse- dijk. De beesten, die volgens de politie wit van kleur waren en zo'n 400 gulden waard, zijn in het afgelopen weekeinde verdwenen. Behandeling rijksweg 19 uitgesteld Inbrekers bij de Tandy Shop hebben na nu Maasland Doordat gedepu teerde staten nog steeds geen standpunt openbaar hebben gemaakt over rijksweg 19 zal de reconstructiecommissie Midden-Delfland dat onder werp later behandelen dan aanvankelijk de bedoeling was. De vergadering over de omstreden rijkweg, die was ge pland op 23 november, is ver schoven naar donderdagmid dag 28 januari. Dan komen ook een notitie van het Bureau van Uitvoering over de inpas sing van de weg èn een aan vullende rapport van Staats bosbeheer aun de orde. Schiedam 'Op kraak op de Hoogstraat elke stap van de politie kunnen volgen. Zij namen uit de etala- 1 ge namelijk een scanner met 'zich mee met een waarde van t 375 gulden. Belangstelling hadden ze ook voor een com- 1 puter-schaakspelletie die nor- maal voor 270 gulden over de - toonbank gaat. De inbrekers richtten overi- gens meer schade aan, dan dat zij aan buit vergaarden. De grote etalageruit van Tandy ging aan diggelen en levert1 doorgaans een schadepost op .1 die het bedrag van duizend l1 gulden te boven gaat l l Schiedam Bijna was een i Rotterdamse vuurwerkhande- laar toch tussen de vingers J van Schiedamse agenten door- I geglipt. De man gaf zich toen hij op het Bachplein werd aan- gehouden met een tas vol I vuurwerk uit voor iemand an- i ders, zag een procesverbaal op- gemaakt en kon daarna met zijn auto wegrijden. f Maar bij controle door de f agenten bleek dat het om een valse naam ging die de man had verbonden aan een wille-'? keurig adres in Schiedam. Hij kon op de Churchillweg wor den achterhaald en kreeg nu bovendien een proces-ver baal wegens het opgeven van een valse naam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3