Schiedam maakt beleid voor buitenlanders Schiedammers vechten vete nit i i Maassluis -neem- dê proef Bewoners Zeeheldenbuurt willen snelle sloop Toren komt even langs West vindt oplossing voor omstreden blok Flinke kloppartij met politie Coördinator en voorlichter nodig Zuid zoekt ruimte voor Opbouw werker Hans Versluys verlaat de raad Wellicht einde aan probleem in stads vernieuwing Receptie voor Kieboom V* w ""*7" e\ ''Onze huizen dalen sterk in waarde ONAFHANKELIJK DAGBLAD ^uimiiiiiunniiiiuiHmiiuiijmjiitiiiiiiiiiiiuiiimutuiiuiiiiuiimiijiiiuiuiiiuiimummiuinmiimiiuiiwuuiuiniimimniuifumiiinmmmiamiuiniiiiiiiiimnnnnumiiiimimiiiMMiiiiimmmitunniniiinriuiiiuniinHiiiiiiuimuuummxiiuiiriiumiiuuiiiuiittiiiujiinm^^ I Schiedam De gemeen te Schiedam wil het be leid voor de culturele minderheden komend jaar van de grond gaan tillen. Een belangrijke aanzet daartoe is de komst van een voorlich ter voor de buitenlanders en een coördinator voor dezelfde bevolkings groep bij de afdeling cul tuur, sport en jeugdzaken (CSJ) van de gemeente- Op het moment bestaat er in Schiedam nauwe lijks een beleid voor de buitenlanders, zoals dat onlangs ook in een arti kel in het landelijke weekblad Haagse Post werd geconstateerd. Bij de voorlichting gaat het om een parttime functiona ris die deel uit zal maken van het bureau voorlich ting. Op het ogenblik wer ken er twee mensen op die afdeling- De coördinator bij de afdeling zal full-time worden aangesteld. Voor beide krachten wordt ge bruik gemaakt van de tijde lijke bijdrageregeling extra bestuurskosten minderhe den beleid. Het kost de ge meente voorlopig dus geen cent Een erg belangrijke taak komt te rusten bij de te be noemen coördinator. Van deze functionaris wordt verwacht dat hij een be leidsplan voor de culturele minderheden opstelt. Bur gemeester en wethouders denken daarbij aan een plan voor de korte en een plan voor de lange termijn. Daarnaast zal de coördina tor de verschillende vor men van overleg moeten omsmeden tot een overleg platform voor de buitenlan ders. Men gaat ervan uit dat de coördinator in de loop van 1982 wordt be noemd. Ook voor de part-time voorlichter voor de buiten landers ligt in Schiedam veel werk te wachten. Veel gemeentelijke stukken zijn voor anderstaligen niet leesbaar omdat slechts een deel daarvan voor buiten landers wordt vertaald. Dat werd onlangs nog eens ex tra duidelijk tijdens de pre sentatie van de nieuwe krant voor de stadsvernieu wing. Slechts een uittreksel van alle informatie was voor buitenlanders beschik baar en dat heeft inmiddels al tot kritiek geleid. Wet houder Chris Zijdeveld in dat verband: „Ons land is nog steeds niet meertalig en dus wordt alleen vertaald wat voor de buitenlanders van direct belang is." De kredietaanvraag voor de beide functionarissen zal donderdag in de commissie voor algemene en bestuur lijke zaken worden behan deld. siiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiniiiwnimiHiiiiiniMiiiiiiiiiiiuiiiiiimiiunimiitiuuMiiiuiiiiiiMiiituiiiiHUiiniiimiuiiuiiniiiiniiiiiM^^ Maassluis Het is in de nacht van vrijdag op zaterdag tot een behoorlijk treffen gekomen tussen de politie van Maassluis en een groep jongeren, die er op uit was rellen te trappen en die een spoor van vernielingen door het centrum van de stad had getrokken. Het ging hoofdzakelijk om een groep van 20 Schiedammers, die door de politie wordt gerekend tot de zogenaamde plein-jeugd. De jongeren waren door een groepje Maas- sluizers uitgenodigd om in Maassluis een vete te be slechten. Op die uitnodiging ging de Schiedamsc groep gretig in. Schiedam De problemen fond de benoeming van op bouwwerkers in de oude wij ken van Schiedam zijn de wereld nog niet uit, of er doemen al nieuwe moeilijk heden op. De overleggroep Schïedam-Zuid, die met de opbouwwerker aan de slag moet, heeft geen ruimte voor de langverwachte functiona ris. Zoals bekend gaat de op bouwwerkfunctie in Zuid vervuld worden door Ar- mand van Puyvelde, ex-be- stuurslid van de bewonersve reniging en bijgenaamd de 'onderkoning van de Gor zen'. De juridische werkgever voor de opbouwwerkers, de SSWO, heeft al eens aan de gemeente gevraagd een pandje te mogen aankopen voor dat doel, maar daarover werd door het colle ge negatief beschikt. Nu vraagt men opnieuw aandacht voor het probleem, daar ver wacht wordt dat Van Puyvel- de begin 1982 daardwerkelijk aan de slag zal kunnen. Op korte termijn verwacht Zuid zelf enige alternatieven aan te dragen. Een van de mogelijkheden is inmiddels komen te vervallen. De krakers van het GTB-ter- rein, clubhuis Zuid, wilden houten de noodpandjes op het terrein in gebruik nemen, om dat het kraakpand moet wij ken voor de stadsvernieuwing. Desnoods had men daar ook de opbouwwerker tijdelijk kunnen huisvesten. Die hou ten pandjes zijn ïnmiddel^ door de gemeente gesloopt. Het was zaterdagmorgen vroeg duidelijk dat nog lang niet iedereen in de Viaardingse Oostwijk wist, wat de gemeente voor aardige plannen heeft ontwikkeld voor het toekomstige buurtparkje achter het buurthuis aan de Oosterstraai. Er wa ren tenminste heet wat mensen in de Willem Beukelszoon- straat, de Boslaan en de 2e Van Leyden Gaelstraat, die rond kwart voor negen, negen uur wakker werden en verbijsterd naar builen keken- Want daar. vlak voor de deur. kwam een heuse kerktoren voorbij. Het was de 18 meter hoge torenspits van de tnmiddels oi)na geheet gesloopte Nieuwe Kerk aan de Binnensingel, die naar het idee van wethouder Bas Goudriaan vrijdagmiddag van de kerktoren is getakeld en die zaterdagochtend naar zijn nieu we plekje op de hoek var. de 1e Van Leyden Gaelstraat en de Binnensingel is vervoerd. Het takelen van de torenspits, die toch zon 18.000 kilo weegt, verliep vrijdag vrijwel zonder problemen. Al zag het er wel even naar uit dat de hete operatie wegens de harde wind moest worden uitgesteld, maar uiteindelijk nam men het risi co toch en het ging perfect. Zie ook pagina drie. Vlaardingen Fractie leiderit Hans r Versluys van de PvdA zal in de volgende raadsperiode niet in de gemeenteraad terugkeren. Versluys, die al enige tijd wordt ge noemd als kandidaat voor een van de wethou* dersposten, trekt zich vrijwel geheel uit de po litiek terug, om meer tijd voor zijn kinderen te krijgen. Wie Versluys vanaf september vol gend jaar zal opvolgen is nog niet bekend, maar het ligt voor de hand dat plaatsvervangend frac tievoorzitter. drs. Kees van der Windt, hoge ogen gooit. Versluys heeft het be sluit om bij de aanvang van de nieuwe raadspe riode, na de komende raadsverkiezingen, niet meer terug te keren al enige tijd geleden geno men. Hij wilde het be kendmaken van dit be sluit even uitstellen tot na de begrotingsdebat ten die anderhalve week geleden in de Viaarding se gemeenteraad plaats vonden. De afgelopen dagen heeft hij zijn frac tiegenoten door middel van een brief officieel op de hoogte gesteld. Versluys maakt in de komende maanden zijn tweede raadsperiode vol: hij werd in 1974 voor het eerst als raadslig geko zen. Een jaar later, in 1975, werd hij voorzitter van de PvdA-fractie. Zie verder drie. pagina Vrijdagavond trokken de Schiedammers, gewapend met allerlei slag- en steekwapens, kettingen, ijzeren slaven, hak messen en zelfs een sabei naar de eerste stad aan de Water weg ca pü.-egden daar in het centrum van de stad heel wat vernielingen. Zo gingen win- keiruiten op dc Markt en de Noordvliet aan diggelen. Ver volgens .werd nabij het win kelcentrum Koningshoek de nodige onrust gezaaid. De poli tie. die toen inmiddels in de gaten had dat de zaak uit de hand zou kunnen lopen, riep een aantal extra agenten in dienst om' de jeugd te lijf te gaan. De bedoeling daarbij was de daders van de vernielingen te arresteren. Die poging tot aanhouding werd door de overige jongeren uit alle macht verhinderd, zo dat een en ander uitliep op een flinke kloppartij met de poli tie. Inmiddels was ook de as sistentie van de Viaardingse politie ingeroepen. Tijdens de strijd, die zo nu en dan hevige vormen aannam, zijn enkele politiemensen licht gewond geraakt. Ook relschoppers lie pen wat verwondingen op. En kele piolitiewagens werden be hoorlijk beschadigd. Er wer den onder andere ruiten uitge trapt In totaal zijn uiteindelijk ne gen jongeren in de leeftijd van 17 tot 23 jaar gearresteerd we gens openlijke geweldpleging en naar het bureau aan de Westlandseweg overgebracht. Een groep andere relschoppers wist te ontkomen, maar de po litie verwacht dat er de ko mende dagen nog enkele jon geren gearresteerd zullen wor den. De arrestanten zitten mo menteel nog steeds in voorar rest Vandaag zal over hun voorgeleiding bij de officier van justitie worden beslist. Vlaardingen Bewoners van het niet met sloop of renovatie bedreigde deel van de Aert van Nesstraat in de Zeeheldenbuurt, in de Oostwijk, hebben er bij woningbouwvereniging Samenwerking op aange drongen dat de huizen bij hen aan de overkant zo snel mogelijk worden ge sloopt. De briefschrijvers voelen er niets voor, nog lange tijd tegen de bouw val aan te moeten kijken, zeker wanneer die huizen straks allemaal leeg zijn en dichtgetimmerd zullen worden. „De waarde van onze woningen is aL sterk gedaald," zo klagen ze. De briefschrijvers wonen in het even deel van de Aert van Nesstraat, in woningen die voor het merendeel hun eigen dom zijn. Tegenover hun huis jes ligt het gebiedje, met cen traal de Van Kinsbergenplaats, dal in de nabije toekomst moet wijken voor nieuwbouw, om dat de huizen niet meer op te knappen zijn. Op een van de informatie-avonden van de projectgroep voor de Oostwijk heeft men onlangs vernomen, dat die huizen pas zullen wor den gesloopt als alle woningen in het gebied leeg zijn en wel licht zelfs vlak voordat met nieuwbouw begonnen wordt. „Ondanks inspanningen uwer zijds om de leegstaande wonin gen netjes dicht te timmeren is dit voor ons een allerminst prettig gezicht. Met het boven staande hangt samen dat onze huizen sterk in waarde zijn ge daald en dat enige bewoners. die eigenlijk willen of moeten verhuizen, hierin belemmerd Schiedam Voor het meest omstreden huizen blok in de Schiedamse stadsvernieuwing is door de bewoners een oplossing gevonden. Voor het blok in West moet volgens hen een sloopverklaring wor den afgegeven, maar van die verklaring wordt tien jaar geen gebruik ge maakt. Daardoor wordt het mogelijk bewoners die weg willen uit de omstre den panden, toch een ver huiskostenvergoeding van drieduizend gulden te ge ven. Bovendien kunnen bewoners die dat willen nog tien jaar in de huisjes blijven zitten. Burgemees ter en wethouders moeten zich nog over de oplossing uitspreken, maar de be woners zelf verwachten dat zij positief zullen rea geren. Het betekent im mers een uitweg uit een vrij pijnlijke situatie. Met het compromis zou een eind kunnen komen aan een slepend conflict tussen ver schillende bewoners van de panden. Aanvankelijk werd er vanuit gegaan dat 'blok 7', zoals het huizenblok op het stadskantoor wordt aangeduid, tegen de vlakte zou gaan. maar al snel bleek dat een aantal bewoners in de pandjes wilde blijven wonen. Vele van hen hadden de oude woninkjes zelf helemaal opgeknapt en wilden niets liever dan in die huisjes blijven. Na veel verwikkelingen beslo ten burgemeester en wethou ders de bewoners hun zin te geven en in een intentiever klaring uit te spreken dat de huisjes tien jaar zouden blijven staan. Daarna zou de zaak dan opnieuw kunnen worden, be keken. Maar juist die intentieverkla ring bleek de bewoners van blok 7 hopeloos te verdelen. Er bleek namelijk ook een groep in het blok die niets liever wil de dan weg uit de huisjes in het stadsvernieuwingsgebied. Omdat dat wegtrekken verre weg het aantrekkelijkst is als de woningen worden gesloopt, eisten zei dal Blok 7 tegen de vlakte zou gaan. Zoiets leverde de bewoners een verhuiskos tenvergoeding van driedui zend gulden en een vervan gende woning met eventueel huurgewenning op. De inten tieverklaring van B en W be tekende voor die bewoners een lelijke streep door de re kening. Even Teek het erop dat burge meester en wethouders hun intentieverklaring in zouden trekken en de huizen inder daad zouden laten slopen. Maar daar wist de andere be* wonersgroep weer een stokje voor te steken. Met als resul taat dat de zaak muurvast zat. Verschillende ambtelijke op lossingen die werden aange dragen leverden niets op, tot eind vorige week ket compro mis van de bewoners kwam. Vlaardingen De officiële afscheidsreceptie van burge meester Wim Kieboom, die aan het eind van het jaar de stad verlaat in het kader van de VUT-regeling, zal op 18 december in de oude bal, de trouwzaal en de raadzaal van het stadhuis worden gehouden. Tijdens deze ontvangst krijgen alle relaties van de bur gemeester en ook de burgerij de gelegenheid, van hem afscheid te nemen. De receptie duurt van 19.00 tot 21.00 uur. Eerder al neemt de gemeenteraad officieel afscheid van de burgemeester. Dat gebeurt tijdens een bijzondere raadsvergadering op 3 december aanstaande. Na afloop van die vergadering is er een informele ontvangst in de oude hal, die in principe alleen voor raadsleden en an dere direct betrokkenen bedoeld is. JL Dit nieuwsblad, waann u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. q<aUS fcdtes-- p Dq Aert van Nesstraat. Links de huizen van de briefschrijvers, waarvan enkele hun huizen willen verkopen en die vrezen dat ze er een flink verlies op zullen lijden. De hui2en aan de rechterzijde zullen over enige tijd worden gesloopt. worden of een verlies van tienduizenden guldens moeien aanvaarden." aldus de brief aan Samenwerking. Men vreest verder dat de dichtge timmerde panden er nog wel eens veel langer zouden kun-, non staan dan de periode van een jaar, die nu genoemd is. De bewoners doen de suggestie om in het verhuisbeleid ervoor te zorgen dat hele rijen tege lijk leegkomen. Zodra een aaneengesloten blok woningen is ver la ten. zou het ogenblik kelijk moeten worden gesloopt cn de grond met gras inge zaaid. „Bij het bovenstaande kunnen gekraakte huizen uit eraard niet als bewoond gel den," menen de verontruste huiseigenaars.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1