STAD/STREEK Volgend jaar meer sta dsvernie u wing Keukenbedrij f optimistisch over toekomst West 2 van start Na jaren touwtrekken om tramverbinding: SSiiS^Siilra Centraal Wonen wil misverstanden wegnemen Na aanhouding Brabander aantal inbraken opgelost mmMiimurominm Radio Boemerang ook landelijk actief- Houtstapel inbrand Motor kwijt .wmm Dnrhler- mauttehappij Cvrard de Lange nti s.elt*iandii: Twintig kilo vuurwerk in beslag genomen Hooiberg afgebrand bij inbraak manege Vlaardingse Vrouwenraad viert de vijf Burgemeester bij diamanten paar Twee ruiten aan diggelen j Toch geen I statiegeld dinsdag 24 november 1981 VD/SC/WW iiiirHiii»»Hinuii[iiiMiiiiiiiiiiimniui[iniiiiiiiritHHiiiniii[tiii!iiiiriiiBiuiii!iiiunmHirniiiiiiiauiiirt!i[iiaiTniMirMniri[iii!iiiiiiii[riiii[iHim!»itnni[]riiirrniiiimmHiHiiin[irniiiiini[ni![iiii!ti![mtiiiiiiiMiriiiuinii(tirt]ii!iiittti!!HiniituriMM(iniHimi[i!iiijr[UHH[»ii!itiii!riiurni[i)ii!!iiiiniii[ir!ut!r!nmiiiü[i([iiiiiir!iii!iif[!!iiiiifjrriri!ii!ii)iiiiï!i Schiedam De stadsver nieuwing in Schiedam komt langzaam maar ze ker van de grond. Na ja ren praten in het westen van de stad kan de daad werkelijke opknapbeurt van dat stadsdeel gaan be ginnen. Bovendien is er na veel onenigheid in Zuid ook daar eindelijk overeenstemming over hoe de stadsvernieuwing zal worden aangepakt Maar hoewel het er einde lijk op begint te lijken blijft er nog veel te doen. In Oost schreeuwt men om een opknapbeurt voor de Stationsstraat en omge ving. Talloze woningen zijn daar dichtgespijkerd en bewoners hebben ver schillende malen zwervers in die dichtgespijkerde woningen zien binnen gaan. De buurt verpaupert zeggen de bewoners tUe nog niet zijn weggetrok ken en ze huiveren voor de ratten die massaal door de tuinen trekken. Daarnaast is er de wijk Schienoko, die oorspronke lijk ook voor stadsvernieu wing in aanmerking kwam, maar waar nog immer geen vorderingen zijn gemaakt. Het rijk heeft telkenmale de aanvraag voor Schienoko terzijde geschoven, tot te leurstelling van Schiedam. Wat wel Maar wat gaat er het komen de jaar wel gebeuren? Het eerste gedeelte van 1982 wordt een begin gemaakt met de stadsvernieuwing in door Richard Stomp het tweede gebied van Schie- dam-West. Al in het begin van het nieuwe jaar zal con tact worden opgenomen met de bewoners van die wijk, die op het stadskantoor be kend staat als deelplan 2. Het gaat daarbij om delen van de Huysmanstraat, Brugman straat, Fabrislraat en van Be verenstraat. In het projectteam voor West is men accoord gegaan met een start van de stadsver nieuwing volgend jaar in Wethouder Chris Zijdeveld ziet de stadsvernieuwing het komende jaar belangrijk uit breiden. deelplan 2. Burgemeester en wethouders zullen zich nu daarover moeten uitspreken, maar daarbij worden geen problemen verwacht. In een ander deel van West wordt de stad al langer opge knapt. Daar is de vernieu wing na enkele jaren overleg daadwerkelijk begonnen. Veel problemen ontstonden in het overleg met de bewo ners en later met het aanko pen van panden die zouden moeten worden gesloopt. Particuliere huisbazen ble ken vaak een hogere prijs te vragen dan de gemeente wij de bieden. Schienoko valt komend jaar weer buiten de stadsvernieu wing, kondigde het rijk on langs in onze krant aan. Zoals onze krant echter ook al meldde is er een oplossing in de maak om ook in die wijk dringende zaken te kunnen aanpakken. Daar voor zouden dan projecten in andere wijken, waar minder haast aan verbonden is wor den uitgesteld. De bewoners van de Brugmanstraat en omgeving (West 2) hoeven nu in ieder geval niet bang te zijn, dat het uitstel de re novatie van hun panden be treft. Eindelijk woningbouw in centrumgebied Holy Vlaardingen Met het slaan van de eerste paal voor de bouw van 191 wo- ningwethuizen op het bouwterrein ten noorden van de Churchillsingel ïn Schiedam Radio Boe merang, de voormalige piraat die in Schiedam een lokale omroep wil starten, heeft in samen werking met anderen een landelijk overlpg op gezet. Dat is gebeurd tij dens een bijeenkomst in het Brabandse dorpje Goirle, waar verder ra dio-amateurs uit Eindho ven, Enschede, Dronten, Goirle, Leerdam, Leusen en Wijchen aanwezig wa ren. De nieuwe organisatie gaat Overleg Lokale Om roep Nederland (OLON) heten. De belangrijkste doelstelling is een zo groot mogelijke spreiding van lokale omroepen over het land. Boeme rang hoopt daardoor ook landelijk invloed te kun nen uitoefenen op het tot stand komen van lokale omroepen. Overigens heeft ook het Schiedamse Radio Lo kaal. dat vorige week (kortstondig) uit de lucht werd gehaald, te kennen gegeven dolgraag op le gale wijze verder te gaan Schiedam Op het terrein néast De Dukdalf aan de Lek straat stond zaterdagmiddag plotseling een stapel hout in brand. Van de daders ontbrak toen al ieder spoor. De gealarmeerde brandweer had aan éèn hogedrukspuit ge noeg om het brandje te blus sen. Schiedam Een 22-jarige Schiedammer mist zijn yama- ha-motor, die afgelopen zater dag op de Vlaardingerdijk ge- Êarkeerd stond. >e waarde van de motor (ken teken MB-35-FN) loopt in de duizenden guldens. Holy-Noord heeft wethou der Bas Goudriaan van middag eindelijk het startsein gegeven voor de bebouwing van enkele flinke stukken grond, die al jarenlang braak liggen. Het centrumgebied, zoals dit deel van de wijk wordt genoemd, had al enkele jaren geleden volgebouwd kunnen zijn, als er niet zo'n langlopend en moei lijk op te lossen conflict met het openbaar lichaam Rijnmond tussendoor zou hebben gespeeld. Een conflict'over de tramver binding, die vanuit Schie dam door Holy getrokken moet worden, midden door het centrumgebied. In het jaren geleden gemaakte en nog steeds geldende streek plan voor Rijnmond staat, dat de toekomstige snel tramver binding van Rotterdam naar Schiedam doorgetrokken moet worden naar Vlaardingen- Holy. Die sneltram zou haar eindpunt moeten vinden in de Broekpolder, midden in de nieuwe-woonwijk die in de opinie van Rijnmond daar na 1986 gebouwd zal moeten worden. Die nieuwe woonwijk ziet Vlaardingen in het geheel niet zitten, en het eindpunt van een tramlijn midden in het Broekpolderbos is ook het laatste waar men in Vlaardin gen behoefte aan heeft. Maar wellicht is het mogelijk Rijn mond en de rijksoverheid te gen die tijd ertoe te bewegen, die tramlijn vanuit Holy niet naar de Broekpolder te laten rijden, maar door te trekken naar het centrum van de stad, zo wordt op het Vlaardingse stadhuis geredeneerd. Toch was de strijd over het eindpunt niet de belangrijkste factor, die voor zoveel vertra gingen zorgde. Vlaardingen zag een sneltram dwars door Holy niet zitten, omdat dat een veel te gevaarlijke doorkrui sing van de wijk zou beteke nen. „Onder de grond met dat ding!" zo werd in Vlaardingen geroepen, maar die oplossing werd door het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening van de tafel ge veegd, omdat zoiets nou een maal veel meer geld kost dan een tramlijn, die een baan op straatniveau tot zijn beschik king krijgt. Over die tramlijn bestaat tus sen Vlaardingen en Rijnmond nog steeds geen overeenstem ming, Al drie jaar is een werk groep Openbaar "Vervoer"' Holy-Noord aan de slag, óm te proberen een oplossing voor door Paul Houkes. het probleem te vinden. „Er wordt echter van hogerhand nauwelijks meegewerkt om een betere oplossing te vin den," verzucht projectambte naar A. J. Postema van de af- delig stadsontwikkeling. „Die tramverbinding is voor Rijn mond langzamerhand een prestigezaak geworden. Het belang rijkste argument voor Rijnmond om toch aan die tram vast te houden is, dat zo'n verbinding goed is voor het forensenverkeer naar Rot terdam." Doorbraak Inmiddels lagen de bouwplan nen voor grote delen van het centrumgebied al geruime tijd in de bureaula klaar. Vlaar dingen voelde er niets voor, om nog langer op de afloop van het conflict te wachten en dus werd een doorbraak gefor ceerd via het ontwerp-bestem- mingsplan, dat in 1979 voor de wijk werd gemaakt. ïn dit be stemmingsplan werd in Holy- Noord een strook grond gere serveerd, waarop voorlopig- niet gebouwd zal worden. Op die strook zou in de toekomst, als alle plannen toch nog eens doorgang vinden, de tram zijn weg kunnen vinden. Ruud Blom, ambtenaar ver keerszaken op het stadhuis en lid van de Werkgroep Open baar Vervoer Holy-Noord: „Er is sinds 1979 binnen de werk groep eigenlijk niet zóveel ge beurd, nee. We zijn al enige tijd niet bij elkaar geweest, Vlaardingen - Met ver trouwen ziet het personeel van het kersverse bedrijf Vermolen Keukens bv de toekomst tegemoet. Het bedrijf, waarvan het hoofdkantoor is gevestigd in het industriegebied de Vergulde Hand is een Schiedam De werkgroep Centraal Wonen in Schiedam gaat het komend jaar excursies organiseren naar bestaande projecten in andere gemeenten. Er kan, zo stellen woordvoerders van de werkgroep, niet voldoende over de alternatieve woonvorm wor den verteld. Te vaak blijken er nog misverstanden te bestaan; Centraal wonen wordt dan vergeleken met communes. De ex cursies moeten onder meer duidelijk maken dat het gaat om sa menleven onder een dak, waarbij iedereen, in tegenstelling tot in de commune, een eigen woonruimte heefL voortzetting van een dochtermaatschappij van Gerard de Lange die zich bezighield met de verkoop van keukeninrichtingen. Omdat de keukengroep alleen maar verliezen op leverde wilde De Lange de zaak opheffen, maar nu is overeengekomen dat de dertien personeelsle den blijven doorgaan met de keukenafdeling. Ook de vakbonden hebben daarmee ingestemd. L. Vermolen blijft directeur van het bedrijf en heeft zelf een meerderheidsbelang van de aandelen verworven. De verzelfstandigde onderneming blijft gebruik maken van de showrooms in vijf Gerard de Lange-vestïgingen in ons land en ook in advertentie-campag nes zal het nieuwe bedrijf pro fiteren van de naambekend heid van de voormalige eige naar. Bij Vermolen Keukens werken in totaal dertien men sen, waarvan vijf op het hoofdkantoor in Vlaardingen waar onder meer 2ijn onderge bracht het centraal magazijn en de service-afdeling. Directeur VermoJen ziet de toekomst van zijn bedrijf roos-' kleurig tegemoet. „De keuken sectie was voor een groot be drijf als Gerard de Lange te klein om rendabel te zijn. De kosten die een grote organisa tie met zich meebrengt en die natuurlijk worden doorbere kend aan de dochtermaat schappijen konden gewoon niet worden opgebracht. Nu we zelfstandig gaan opereren kunnen die kosten worden ge drukt. Daarbij komt dat we als klein bedrijf sneller en flexi- bler kunnen gaan werken en dichter bij de klanten komen te staan." maar dat komt ook omdat de RET er nu eindelijk ook bij betrokken is. We hebben de RET opgezadeld met heel wat vragen over kosten en tijden, en die vragen zijn ze momen teel aan het doorrekenen." Volstrekt onduidelijk is overi gens nog steeds, of die door trekking van de sneltram van uit Schiedam ooit wel door gang zal vinden. Tussen de re gels door valt op het Vlaar dingse stadhuis te beluisteren, dat het er nooit van zal ko men, omdat er eenvoudig geen geld voor is. „Het zou zelfs nog helemaal niet zeker zijn dat die tram naar Schiedam wordt doorgetrokken, ook al zeggen ze in Schiedam telkens dat het volgend jaar gaat gebeuren. Maar dat roepen ze al zo lang," zegt een ambtenaar in de wan delgangen. Technische problemen Toen het ontwerp-bestem- mingsplan, met daarin de strook gereserveerde grond, uiteindelijk door de raad was aangenomen kon op het stad huis verder worden gewerkt aan de plannen voor de nieuwbouw in het centrumge bied, Ambtenaar Postema: „We waren er nog niet, want er moesten nog heel wat tech nische problemen worden overwonnen. Zo moet bij de huizen bijzondere aandacht worden besteed aan de geluid sisolatie, in verband met het drukke verkeer in de directe omgeving. We zijn in de afge lopen twee jaar bijna wekelijks bi] elkaar gekomen en we kunnen gerust stellen dat de hele ontwikkeling van de plannen in een recordtempo is gebeurd. Het heeft volgens ons ook uitstekend gewerkt, dat in een zo vroeg mogelijk stadium de architect en de aannemer bij het geheel betrokken zijn geweest." Het eerste complex, waarvoor Goudriaan vandaag de eerste paal heeft geslagen, bestaat uit 191 woningen, getekend door Eijkelenboom, Gerritse en Middelhoek uit Dordrecht. Van der Waal BV bouwt de huizen. De opdracht voor de bouw is verstrekt door wo ningbouwvereniging Samen werking. Binnenkort zal worden begon nen met een tweede complex in het centrumgebied, dat door Patrimonium zal worden be heerd. Dit complex wordt de eerste serie woningwetwonin gen in Nederland, waar verre gaande energiebesparende maatregelen zullen worden ge troffen. De huizen worden goed geïsoleerd, terwijl voor de verwarming onder meer gebruik zal worden gemaakt Al jaren ligt hst centrum van Holy braak. Vandaag is de bebouwing toch gestart. Het eerste complex komt ten noorden van de Churchillsin gel, op deze foto op de ach tergrond. Binnenkort wordt ook begonnen op het terrein rechts op de voorgrond, grenzend aan de Holysingel. Ter oriëntatie: links boven ligt bejaardencentrum Uit zicht (Foto: Henk Speksneii- der). van grondwater. waarvan warmte kan worden onttrok ken. Schiedam Met de aanhouding van een 28-jarige in woner van het Brabantse Steenbergen neeft de Schiedamse politie de verantwoordelijke man voor een groot aantal (winkel)diefstallen te pakken. Hij bleek onder meer de man te zijn die enige maanden geleden bij de Codi aan de Kethelweg met 95QQ gul den aan de haal ging. De man was voor zover bekend actief in Schiedam, Bergen op Zoom» Zwijndrecht en Roosendaal. In Schiedam had hij met name 'een zwak' voer de witte bedovertreksets van de Hema. Toen hij de eerste maal twee sets meenam, bleek de vraag hiernaar toch aanzienlijk groter. Reden om een volgende keer nog eens zes van die bedsets in te slaan. De totale waarde bedroeg zeshonderd gulden. In de tussentijd had hij aan een ander bezoek aan deze winkel ook al drie boormachines en een dopsleutelset (wat bij elkaar 2o'n 750 gulden moet kosten) tot zich genomen. Daarnaast bleek de inwoner van Steenbergen ook nog verantwoordelijk voor enkele autodiefstallen in onder andere Schiedam. De man hoefde niet op het politiebureau te blijven. Hij werd nadat proces verbaal was opgemaakt weer teruggestuurd naar het Brabantse land. Schiedam De Schiedamse politie heeft het afgelopen weekend in haar speurtocht naar vuurwerk twee huiszoe kingen verricht In totaal werd twintig kilo knalmaie- riaal in beslag genomen, In een huis aan de Professor Keesomstraat vond de politie elf kilo. De bewoner van een pand aan de Morsestraat bleek negen kilo vuurwerk in bezit te hebben. In beide gevallen betrof net handelaren, die de rotjes etc. aan jeugdige Schie- dammers verkochten. De politie deelde dit weekend nog vier proces verbalen uit aan jongelui die rotjes afsta ken. Hoek van Holland De hooi berg van manege 'El Cordes' aan de Prins Hendriklaan is ih de nacht van zaterdag op zon dag door brand verwoest. Dat de brand is aangestoken be hoeft volgens brandweer en politie niet in twijfel te wor den getrokken, omdat dè vlammen uitsloegen na een in braak in de kantine van de manege. Daarbij werden de kassa en flessen drank buitge maakt. De Hoekse vrijwillige brand weer had geruime tijd werk om het vuur meester te wor den, én te voorkomen dat het zou overslaan naar de nabij gelegen stallen. Zondagmiddag sloegen de vlammen weer uit de restanten vart het hoof, en moest de brandweer opnieuw uitrukken. Vlaardingen Deze maand is het vijf jaar geleden dat de Vlaardingse Vrouwenraad werd opgericht, en dat wordt morgen gevierd in diensten centrum Holy. Daar neemt dè raad ook meteen afscheid van haar scheidende voorzitster Jantje Kieboom, die samen met haar man naar Holten vertrekt. De vrouw van dè burgemeester krijgt deze*fj: avond uiteraard een bos bloe- i men en een cadeau. Maar cr gebeurt meer op de feestelijke avond. Er is een~le- -Hi vend ganzebord, waarop in - plaats van de put en de inge- li gooide winkelruit van de bak- 1 ker allerlei belangrijke mo- j menten uit het nog betrekke- f'j lijk korte leven van de vrou- ij wen raad zijn afgebeeld. Ver- der houden vertegenwoordig- sters van de vrouwenorganisa- f ties die bij de raad zijn aange- i j sloten toespraken. De bijeen- M komst aan de Willem de Zwijgerlaan irj Vlaardingen- jkj Holy begint om acht uur en de toegang is gratis. Vlaardingen Het zestig jaar getrouwd zijn van het bruid spaar Booms ma-Kortleven was voor burgemeester W.A. Kie boom aanleiding om eens bij de echtelieden op bezoek te l gaan. Hij feliciteerde hen gis- v teren in hun huis aan de Baar- nehoeve met hun diamanten K bruiloft. Willem Johannes Boomsma zag op 18 juni van het eerste f iaar van deze eeuw het levens- licht, zijn huidige vrouw Maartje Kortleven op 2 febru- ï- ari 1902. Beiden zijn in Vlaar- dingen geboren. Schiedam Minimaal twee etalageruiten hebben het 't af- gelopen weekend weer moeten ontgelden. Zaterdag ging een etalageruit op de Parkweg, i; met een waarde van duizend ji gulden, aan diggelen. Ook juwelier Kok kwam aan- gif te doen bij de Schiedamse politie. Hij kon scherven rapen 't omdat de vitrineruit van de zaak aan de Broersvest niet te- gen baldadigheden bestand i was. Vermoed wordt dat de f ruit kapot ging nadat tegen de l- stalen jaloezie was getrapt. Schiedam Vier jeugdige j; Schiedammertjes (in de leeftijd h van 13, 14 en 15 jaar) beland- den zondagmorgen op het poli- tiebureau nadat zij bij de firma p Janse aan de Nieuwstraat een ft hoeveelheid lege kratten •pro-jf beerden te stelen. k Na een gat in de afrastering te [t hebben gemaakt, konden ze bij de opslagplaats komen. Even IL later werd het viertal aange- houden met tien plastic kisten ff! en elf kratten in bezit. De^ waarde in statiegeld bedroeg 175 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3