s vmm Een werkelijkheid wordt droom voor Klaasje Druif Sinterklaas geeft een boek i-Ö efevmitpt, wat je zk Uitgaven met seizoenen en 'beweegbare'plaatjes De wonderlijke lotgevallen van een straatvoetballer t WIÈ&K-Ï.: „Klaasje, doe in vredesnaam niet zo vervelend joh. Je ziet toch dat ik nu wel iets anders te doen heb dan naar jouw Sinterklaasliedjes te luisteren, En hij hoort het toch ook niet, want hij is op dit mo ment heel ergens anders. Morgen komt 'ie hier, dus als je vanavond je schoen bij de centrale verwar ming zet, dan zal er morgenoch tend vast wel wat in zitten. Ga nu maar lekker buiten tussen de auto's voetballen. En om half zes weer boven zijn, hoor", zegt ma Druif tegen haar zes jaar oude kleuter. En terwijl Klaasje zich al op de galerij van de twaalfde ver dieping bevindt, zich ergerend aan zoveel ouderlijk onbegrip en gebrek aan interesse, roept moe ders hem nog na: „En niet od je zondagse schoenen hoor, denk er om". En daar gaat Klaasje, niet met de lift, want het bakkie voor de on even etages is weer eens kapot, ter wijl de 'even' lift geheel in beslag wordt genomen door de verhuizers van de buren van de Druiven, bu ren die kennelijk leden aan flatnéu- rose en op aanraden van hun dokter de driekamerwoning inruilden voor een keurig rijtjeshuis in Tietjerkste- radeeï. voetballen door Erik Winkster Op het trapveldje van zestien bij twaalf meter, tussen de parkeer- ilaatsen, behoort Klaasje Druif bij iet groepje van drie, die het moeten opnemen tegen vijf leeftijdsgenoten. Omdat Klaasje zo goed is, ook al speelt hij op niet eens echte kicksen. Op het door de vele regenval en hondedrollen wel zeer blubberige èn riekende veldje blinkt 'Druiffie', zoals zijn vriendjes hem waarderend en ietwat vertederend noemen, uit Hij ontwijkt menige tackle, passeert zijn tegenstanders alsof die er niet staan, scoort aan de lopende band in geeft leiding aan zijn teamgeno ten. Een talentje dus, die Druiffie. Exact half zes is Klaasje weer bo ven. Normaal staat ma Druif vanaf de twaalfde verdieping haar keel bijkans schor te schreeuwen dat het eten al een kwartier op tafel staat, maar in de periode van Sinterklaas en Zwarte Piet is het eventjes uitkij ken geblazen. Druiffie neem je toe vallig niet in het ootje. Na de over heerlijke zuurkool met een worst van die enge smaakmakersnog even lief zijn voor paps en mams. zingen, de afgetrapte met geurvre- ter uitgeruste schoen zetten en dan in bed luisteren naar hoefgetrappel. Vragen als 'hoe komt zo'n oude man te paard nou op het dak van dit blok beton* bewust naar de achter grond duwend, want een heilige kan ook gedachten lezen. Precies En ja hoor, de volgende ochtend, na een zeer lange nacht, blijken Sint en Piet inderdaad het flatje op de twaalfde niet vergeten te zijn, want in de schoen van Klaasje liggen twee heuse voetbalschoenen, nog een linker en een rechter ook. Pre cies wat 'ie wou hebben. En kijk nou eens, er ligt nog een wit broekie en een wit shirt met verticale rode band' in ook! Om half negen stapt Klaasje zo trots als een pauw over het trapveldje en zijn vriendjes kijken de ogen uit. En dit keer is or voor de vijandelijke doelman helemaal geen houden meer aan. Zo'n twaalf keer dribbelt, schiet of kopt Klaaqe de bal in het doel, dat bestaat uit een boom en het bord waarop staat dat er op dit stukje groen geen honden mogen worden uitgelaten en dat er ook ze ker niet gevoetbald mag worden. Goed negen jaar later zien-Druif- fies' vrienden hem nooit meer, want Klaas staat onder contract bij Ajax. Tussen sterren als Sóren Lerby, Jas per Olsen,# Gerald Vanenburg, Tscheu la Ling en Piet Schrijvers maakt Klaas Druif met de week vorderingen. En het kon niet uit- Mrt it blijven, want zo'n drie weken nadat de landelijke pers zich over hem had gestort na zijn optreden in de UEFA-jeugd, maakte Klaas zijn de buut in de Amsterdamse hoofd macht. In Groningen maakt de iele Klaas het de verdediging van de plaatselijke FC zeer lastig. De aan slagen op zijn nog niet volgroeide ledematen weet hij te ontwijken als of hij over een ingebouwd alarmsys teem beschikt. De volgende dag staan de voorpagina's van alle lan delijke en regionale dagbladen bol van verhalen over dat enorme ta lent uit 'De Meer'. i BEWEGOHDËDlSlEN^ Carrière Klaasje laat zich, enigszins be schermd door zijn trainers Kurt Linder en Aad de Mos, niet gek ma ken. Uitnodigingen voor het openen van winkels, optredens in MIES en bij Sonja Barend, worden afgewim peld. Trainen en nog eens trainen, dat is het enige wat telt op een nog zo jonge leeftijd, zeker wanneer er carrière moet worden gemaakt En omdat Johan Cruyff, de legendari sche nummer 14, na enige mislukte financiële en sportieve transacties in Italië en Amerika, bij Ajax loopt te trainen in de hoop zo nog een contractje op CAO-basis uit het vuur te slepen, leert Klaas elke dag en veeL.. Bondscoach Kees Rijvers selecteert hem bij de laatste zestien voor de zeer belangrijke interland tegen de Belgen (3-—-0), die zich al voor de WK in Spanje hebben gekwalifi ceerd. Klaas speelt niet, maar krijgt van Rijvers de toezegging, dat hij in Panjs, wanneer de beslissende in terland wordt gespeeld tegen Frankrijk, er wel bij is. Op dit mo- ...Ga ':j r,::r h li doel '-ar. oh... ment weet u intussen of Klaas in derdaad heeft gespeeld én of Oranje zich heeft geplaatst voor Spanje. Commercie Naarmate de jaren verstrijken wordt Klaas een geliefd object voor j de commercie. Dankzij een familie- lid, die zijn belangen behartigt ver- j bindt Druiffie zijn naam aan allerlei j artikelen en op een gegeven mo- ment komt zijn voetballoopbaan zelfs op het tweede plan. Klaas maakt zich onmogelijk bij zijn ploeggenoten, die zich wekelijks voor hem uit de naad lopen, maar zich met de week meer ergeren aan de publiciteit rond hun aanvoerder, terwijl er naar hen, de waterdra gers, geen hond omkijkt. De belangstelling uit het buitenland, i net op een moment dat Ajax hem voor een aantal jaren contractueel heeft vastgelegd, neemt toe. Voor zitter Ton Harmsen wimpelt elke aanbieding nonchalant van de hand, maar laat doorschemeren, dat Druif wel erg zwaar op het budget weegt. De deur naar internationale erken ning —en naar de peseta'sblijft derhalve op een kier. Deze slingert wagenwijd open wanneer de Spaan se topclub FC Myra zich bij de Am sterdamse club meldt. Met vrouw Janny wordt Klaas op het vliegveld ingehaald door dui zenden en nog eens duizenden men sen. Samen met trainer Aad de Mos, die de overstap van Ajax naar FC Myra twee jaar eerder "maakte, wordt hij zo ongeveer heilig ver klaard, wanneer het juk van Real Madrid wordt afgeschud en FC Myra eindelijk weer eens het kam- pioenschap verovert. Klaas, Janny en Aad worden in audiëntie ontvan gen door de Bisschop van Myra, in Nederland beter bekend als Sinter- klaas, een fanatiek aanhanger van de plaatselijke FC, Wakker i „Klaasje, wordt eens wakker", fluis- tert ma Druif haar zoontje in het oor, terwijl zij hem zachtjes over de 1 bol strijkt En Klaasje wordt wak- f ker, maar weet nog steeds met wat 1 er eigenlijk allemaal aan de hand is. f Verdwaasd kijkt hij om zich heen. „Waar ben ik nu?", vraagt hij. „Waar denk je dat je bent, gekkie" antwoordt moeder. „Ga maar gauw kijken wat Sint en Piet voor jouw hebben achter gelaten". En wakker is Klaasje, als een speer rent hij I naar de huiskamer en blijft bij de i centrale verwarming abrupt staan, j Op z'n pantoffel ligt een groot pak, met daarop een briefje: 'Sint en Piet hebben weken lopen denken. wat die lieve Klaas nu eens te schenken. En inderdaad, het is iets om te boe' nen. veel plezier met deze voetbalschoe' I1 nen'. j Om half negen stapt Klaasje zo trots als een pauw over het trapveldje van zestien bij twaalf meter. En om- dat hij nu wel echte voetbalschoe nen heeft, mag hij dit keer wel meedoen van de anderen. Bij ge- 1 brek aan beter, dat wel, maar nu kunnen 2e die 'kruk' niet meer wei geren. Klaasje wordt ingedeeld bij een team van vijf spelers, dat het moet opnemen tegen drie anderen. 1 Due y.jjn echter zo goed, dat ze die nw< rheid eenvoudig kunnen compenseren. „Ga jij maar in het doel staan joh", snauwen zijn team- maats hem toe. 'Eindelijk hoor ik bij de groep', denkt Druiffie bij zich zelf. 'Dank U wel. Sinterklaasje'. IMuXezluCCIHjGS «S? Voor de kleuters zijn er weer prachtige prentenboeken in de boekwinkels; ook né de kinder boekenweek. Teveel om hier in een kort bestek op te noemen. Ik beperk me ertoe te wijzen op de uitgaven met 'beweegbare' illu straties. 'Je weet niet wat je ziet' van Lct- bar Meggendorfer (Ploegsma, 22*50) is een facsimile druk van een oud prentenboek. Op de eer ste bladzij zie je een man hoog te paard zitten. Vind je hem een op schepper? Trek dan maar aan het pijltje en... de trotse ruiter is er af gevallen, met zijn billen op de grond. Zo zijn er meer kostelijke plaatjes die na een ruk aan het pijltje een onverwachte verande ring laten zien. De versjes die er naast staan zijn eigenlijk overbo dig. 'Kiekeboe' van Robert CroWther (Van Holkema en Warendorf, 18,90) zit ook vol verrassingen, een trek-, draai- en schuif-telboek, waar een kleuter niet gauw 'op uitgeke ken raakt 'De bij en de beer' (Gott- mer19,90) van Eric Carle laat be wegende dieren en insecten zien met in het midden van het boek een kleurrijke grote opklapbare vlinder. 'Hopsakee' van Tom Seidmann- Freud (Van Holkema en Waren dorf, 9,90) bevat alleen korte ver haaltje» met elk een te veranderen illustratie. Zoals bijvoorbeeld bij Het wonderlijk# huis' waar je het door de ramen ochtend en avond ziet worden. Tenslotte een serie van vier deeltjes *Bewegende dieren' van H. v.d. Werken en David Noc- kels (Ploegsma, f 8.90 per deeltje) over de 'Buitenbeentjes', de 'Acro baten', de 'Atleten' en de 'Bouwers' onder de dieren. Kunst voor jou Voor kinderen van tien jaar en ou der wil ik Sinterklaas zeker advise ren eens te letten op 'Het boek voor jou over kunst' van Emma Edixione in een vertaling van Inke Ris (Kos mos, f 39,50). Bij velen is er een nei ging het woord 'kunst' met ontzag uit te spreken: het hangt of staat in een museum en is kostbaar. Maar het is dè kunst om te leren wat je er in het dagelijks leven mee doet. En dat nu is precies de bedoeling van deze uitgave. Het boek leert, zoals de titel aangeeft, dat kunst er voor jou is. Daarbij gaat het in de eerste plaats om het kijken. En wel op je eigen manier. Een groene kool bijvoorbeeld lijkt op een grote groene roos en wan neer je hem door midden snijdt, zie je de vorm van een boom. Zo zijn er vele doodgewone voorwerpen die op van alles en nog wat lijken. Bo men hebben gezichten, om maar niet te spreken over wat je kunt zien als je naar wolken, vuur en wa ter kijkt. Kleur verandert naar ge lang de sterkte van het licht. Ge zichten zijn afhankelijk van stem mingen. Het wordt aan de jeugdige lezer over gelaten zelf ontdekkin gen te doen en belangrijk.een eigen mening te vormen over wat mooi is en wat niet Ze worden bovendien uitgenodigd zelf aan het werk te gaan. Een waardevol cadeau. Voor de toekom stige architecten is er "Het boek voor jou over huizen' (Kosmos 39,50), een soortgelijke uitgave. Over de bouw van een eenvoudige boomhut, maar ook van kastelen en ingewikkelde constructies. Seizoenen Wanneer het 5 decembeer is, begin nen de takken al aardig kaal te worden. „Meester, wat is herfst?", vroeg een Marokkaanse jongen in de derde klas van een lagere school in Rotterdam. De meester nam hem mee naar het raam. Hij wees naar de afgevallen bladeren die door de wind over het schoolplein werden door Paula Gomes geblazen. „Zie je? Dat is herfst". Herfst is ook "Besjes aan de bomen*. Winter is 'Sneeuw op de takken', lente 'Feest op het mos', zomer is 'Zon in de morgen'. Lynsche zinnen die de Engelse auteur JlU Barklem meegaf aan een serie over de jaar getijden (Oberon, 9,95 per deeltje, voor drie jaar en ouder, bewerking Mies Bouhuys). Boekjes waarin mui zen een hoofdrol spelen. Maar dan muizen die zich als mensen gedra gen. Het gaat hier om een ouder wets gedrag uit vroegere tijden, knusheid en kneuterigheid. Een beetje Engels conservatief. Zoals ook de plaatjes erg Engels zijn. Pie tepeuterigheid mooi. Poëtisch ook. evenals de tekst en de titels. Teveel informatie buiten de seizoenen om maken ze wat ingewikkeld voor kleuters. Maar het zijn beeldige boekjes. Wanneer het er om gaat de seizoenen te belichten geef ik de voorkeur aan de aerie van Mirabel Cecil *Het hele jaar rond' (Holland, voor ongeveer vijf jaar. 9,90 per deeltje, illustraties Christina Cas- coigne, Nederlandse bewerking van Mies Bouhuys), waann 'Cora de Roek', 'Zigzag de bij', 'Snoetje de egel', Ttodie de ezel' respectievelijk voor het lente-, zomer-, herfst- en winterverhaal zorgen, Ook hier die ren die denken als mensen, maar ie der dier blijft ook zichzelf en houdt zijn eigenschappen. Een serie die bovendien veel van de natuur ver telt In een aardige verhaaltje. 'Elke maand een blaadje is een boekje in het jaar' van Harriet Lau- rey (Holland, 9,90 voor vijf jaa? ei, ouder, illustraties Siegfried Linke) bestaat uit twaalf versjes met bijbe horende illustratie voor iedere maand van het haar. In januari is 'de gehele wereld wit en stil'. In april "blaast de wind de wereld blij*. In juni ontdek je 'sprietjes en ste kels' en in september staat een jon getje bij de gevallen appels op wacht, want "spreeuwen en spech ten en vlaamse gaaien, allemaal ko men appels graaien'. Het zijn over het algemeen speelse versjes met rijm en ritme, waarop het jaar met traditionele beelden gladjes voorbij deint De sfeervolle maar ook gees tige tekeningen met Hollandse luch ten en sappige weiden maken er een mooi geheel van. Kinderen zul- len er best gelukkig mee zijn. Maar toch: wat moet je als je als kind in apnl niet bhj bent en de gehele we reld kennelijk wel? Niettemin wel iets om op de ver langlijst te zetten. En als die toch wordt gemaakt: 'Jody en het herte- jong' van Majorie Kinnan Rawlings (ZuidhoUandse Uitgeversraij., -34,50) is herdrukt Een prachtige uitgave, en lekker dik.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5