STAD/STREEK Istanboel en Ankara zijn ook niet op een dag gebouwd... Beschuldigingen over en weer Avondgebed in teken apartheid m Jan Anderson zet Vlaardingen te kijk Schiedammers kunnen deze maand langer kopen Anderhalf jaar stadsvernieuwing bracht Oost slechts witte bordjes Taxi-ondernemers spreken elkaar tegen QUiSPEL - HOUTMAN PIANO'S MUZIEK Vlaardingse filmer in de prijzen Havendienst heeft nieuwe telefoon W' rfoiKienl-Kj 26 november l'^l VD/3C7WW zijdeveld en een handvol ambtenaren trok gisteren naar het stadsvernieuwingsgebied in Oost. Zij troffen er vooral onwetendheid aan. Schiedam Wie deze maand inkopen doet, heeft daarvoor meer tijd dan de rest van het jaar. Dat komt net als andere jaren door de verjaardag van de sint en door de kerstdagen. Voor beide festiviteiten blijven de winkels een aantal avonden langer open. Volgende week gebeurt dat voor het eerst. Tot negen uur in de avond mogen winkeliers hun waren aan de man brengen. Op zaterdag vijf december gaat de middenstand daarentegen eerder dicht. Het personeel zal die middag om vijf uur de voordeur al in het slot draaien. In de kerstweek zijn er drie koopavonden: van maandag 21 december tot en met woensdag 23 zijn de winkels tot negen uur 's avonds open. De koopavond op donderdag de 24e gaat niet door. Schiedam Mopperend loopt een van de Turkse bewoners van de Stationsstraat weg. 'Een verloren avond' klaagt hij nauwelijks hoorbaar terwijl hij zijn blik al op de uitgang richt. In gedachten heeft hij de professor Kohnstammschool al verlaten. De discussie met wethouder Chris Zijdeveld over de stadsvernieuwing zal hem niet in het geheugen gegrift staan. Eén straatje verder en dan staat hij weer voor zijn eigen woning. En wordt hij weer op een pijnlijke manier geconfronteerd met de werkelijke problemen: een verkrotte woonomgeving met dichtgemetselde pander* alom, een huis die dat predicaat nauwelijks meer verdient en buren die al last heb ben van lawaai als hij alleen al de trap oploopt. De bewoners van de Stations straat hadden gisteravond een gesprek met wethouder Chris Zijdeveld. Anderhalf jaar na- dal Schiedam-Oost door het rijk' met een subsidie voor het opknappen van de buurt was bedeeld.is er. een avond waar op bewoners te horen krijgen hoe hel nu allemaal in elkaar zit. En die avond is dan nog afgedwongen door de opbouw werker voor de wijk, An toon van Bijnen, die al snel na zijn komst in Schiedam ontdekte dat stadsvernieuwing hèt grote probleem in zijn wijk was. Voorzichtig Het overleg met de. gemeente was heel voorzichtig verlopen. Want weihouder Chris Zijde veld wilde esrst voorzichtig kennismaken met een aantal vertegenwoordigers van de buurt voordat hij zich aan een grote avond zou wagen. En ge fluisterd werd ook dat binnen het stadskantoor de nodige moeite wai gedaan voordat de wethouder bereid was zich zelf op een avond voor de buurt te vertonen. In West en Zuid was dat met. de stadsvernieuwing immers niet gebeurd. Daar werden ambtenaren afgevaar digd en pas als er problemen optraden dan bemoeide de wethouder zich zichtbaar met de stadsvernieuwing. De komst van Zijdeveld leek een goed gebaar van de ge meente. De toestand in Oost is immers erbarmelijk en steeds vaker beginnen de bewoners dat ook naar buiten toe te roe pen. Het getuigt van aandacht voor de bewoners als een wet houder zich dan verwaardigt zelf,een bezoek aan de wijk te brengen en geduldig de pro blemen van bewoners aan te horen. Bovendien, zoveel in formatie over de stadsvernieu wing had men nog niet aan de bewoners doen toekomen, dus de indruk kon gemakkelijk zijn ontstaan dat de gemeente zich in het geheel niet met de stadsvernieuwing in Oost wen ste bezig te houden. Onjuist Die indruk, zo probeerde Zij develd gisteren duidelijk te maken, is onjuist: „De ge meente heeft veel aan Oost ge daan, maar het is voor u niet altijd zichtbaar geweest. Toch kan iedereen zien dat er hard aan de wijk is gewerkt. Want op bijzonder vee! woningen hangen nu bordjes 'onbewoon baar verklaard'; die witte bordjes zijn er het bewijs van dat al veel is gebeurd. Want de gemeentelijke woningdienst heeft keihard moeten werken om de woningen in de wijk aan te kopen. Daardoor is het nu zo dat drie-kwart van alle panden in handen is van de gemeente of spoedig zal wor den aangekocht. Ik begrijp dat de problemen heel groot zijn, ik begrijp ook dat u het liefst morgen nog een oplossing zou zien, maar dat is nou eenmaal niet mogelijk. Er zijn ook an- door Richard Stomp de re dingen die moeten wor den gedaan. U moet maar be denken: Keulen en Aken zijn ook niet op een dag gebouwd." Of de wethouder met die laat ste opmerking veel duidelijk heid heeft geschapen is nog maar de vraag, want op de bij eenkomst waren gisteren overwegend Turkse bewoners. Zij vormen de meerderheid in de sterk verpauperde straten van Schiedam-Oost, en spa ken vaak niet of nauwelijks Nederlands. Op de avond was daar rekening mee gehouden: de in Schiedam inmiddels overbekende AIuq fungeerde als tolk en wist de brede uit eenzettingen van de wethou der tol bondige mededelingen samen te vatten. Wellicht heeft hij in de in ons land gangbare uitdrukking Keulen en Aken vervangen door Is tanboel en Ankara. Niet uit de verf Maar ondanks die vertaling van Aluc. ondanks de ruime ambtelijke afvaardiging van het stadskantoor er. ondanks de ongetwijfeld goede wil van Zijdeveld zelf, kwam de bij eenkomst gisteren nauwelijks uit de verf. Na afloop was men hel erover eens dat dat vooral kon worden geweten aan de benaderingswijze van de wet houder. Men verweet hem na afloop dat zijn benadering van bewoners weinig vlot was ge weest. Drie kwartier inleiding, voornamelijk over de manier waarop de subsidie voor stads vernieuwing werd binnenge haald, had de aanwezigen murw gemaakt. Het waren problemen die hen totaal niet aanspraken en wie zijn ogen dicht deed en slechts naar de wethouder luisterde, zou zwe ren bij een bijeenkomst van de commissie voor stadsvernieu wing te zitten, in plaats van bij bewoners die dagelijks dé har de praktijk ervaren. Het was volgens velen ook daarom dat gisteren nauwe lijks een discussie over de stadsvernieuwing losbarstte. Aanvankelijk was er slechts een enkeling die zijn persoon lijke moeilijkheden aankaart te. Opvallend was vooral de onwetendheid van de bewo ners over wat er nu precies in de wijk zou gebeuren. Aan de hand daarvan werd gewezen op het totale gebrek aan infor matie in de wijk over de stads vernieuwing. Zo was het voor veel bewoners nieuw dat 80 90 procent in de buurt sloop niet zal kunnen ontlopen. Nieuw was voor ve len ook dat in januari de be woners eindelijk bij de stads vernieuwing zullen worden betrokken, dat in '82 de plan nen klaar kunnen zijn en dat in '83 kan worden gebouwd, onder voorbehoud dat de aan koop van panden door de ge meente soepel verloopt. Maar die op zich belangwekkende informatie kwam pas op het einde van de avond, toen een groot aantal bewoners ongeïn teresseerd was weggelopen uit het schoolgebouw aan ae Fah- renhcitstraat. Vervolg van de voorpagina De twee Maassluïse taxi-bed rijven beschuldigen elkaar over en weer van onfrisse praktijken. Maar beiae ondernemers wijzen de tegen hen gerichte beschuldigingen het bescha digen van eikaars wagens, het opgeven van gefingeerde rijopdrachten, het elkaar van de weg drukken en klachten die. er bij het publiek zijn over de concurrent van de hand. In. bewoordingen als ,Jk maak me daar niet schuldig aan: het is de concurrent die zich van dergelijke praktijken bedient^ maken zowel Hofman als Van Gendt zich er van af. Volgens Joop van Gendt van Haventax is de zaak zo simpel als wat „De kwestie is gewoon dat Hofman bang is zijn mono polie-positie kwijt te raken. Hij hoopt dat ik het niet vol houd. Door die beroepszaken, waardoor ik voorlopig maar met één wagen mag rijden, verwacht hii dat ik mijn kop laat hangen. Gezond Van Gendt zegt dat hij diverse Chauffeurs van Hofman heeft gesproken die een tweede taxi bedrijf een gezond idee vinden vanwege de concurrentie. Daarbij wijst hij op de tarieven van Hofman die volgens hem aanzienlijk hoger liggen dan zijn eigen prijzen. „Hij is een van de duurste in Nederland," onderstreept Van Gendt. Hofman blijft er bij dat er ge woonweg niet genoeg werk is voor meer taxi's dan waar hij mee rijdt. Hij zegt niets tegen Van Gendt te hebben, die vroeger nog bij hem heeft ge reden, maar blijft er op hame ren dat Maassluis te klein is voor nog meer taxi's. „Door de slechte economische situatie moeten we toch al inleveren. Nog meer taxi's kan gewoon niet," licht Hofman toe. Hij be schuldigt Van Gendt ervan toch met twee wagens te rij den ondanks de geschorste vergunning. Dat wordt reso luut door Van Gendt tegenge sproken. „Onzin. Natuurlijk gebruik ik beide wagens. Maar niet tegelijk. Als de een in de, reparatie is rijden we gewoon met de andere. Ik heb toe stemming om de vergunning tijdelijk voor de andere wagen te laten gelden." Beide taxi-ondernemers ne men geen blad voor de mond wanneer zij over elkaar pra ten. Beiden weten bijna zeker dat de schade die aan hun taxi's is aangericht door de concurrent is gemaakt, maar voegen daar direct aan toe dat het niet hun eigen manieren zijn. Van Gendtn.Toen ik pas in Maassluis begon zijn vier banden van mijn wagen lek gestoken, de koplampen ver nield en is mijn voorruit inge slagen." Ongelofelijk Ook weet hij dat er bij de di verse instanties klachten van klanten over Hofmans taxi- berdijf liggen die ..aan het on gelofelijke grenzen". Hofmans verhaal is niet veel anders. „Die chauffeurs van Haventax vallen mijn chauf feurs voortdurend lastig. Bij hel passeren scheren ze rake- Het rommelt in de Maassluise taxi-wereld. De elkaar beconcurrerende bedrijven maken elkaar het leven zuur. lings langs je heen en ook ïs het voorgekomen dat mijn chauffeurs door ze werden ge sneden. Het afgelopen week einde rijn er twee banden van een taxi van ons lek gestoken en ik weet zeker dat het werk van Van Gendt is. Het afgelo pen weekeinde zijn we wel tien maal voor niets in de café de Boekanier geweest terwijl Van Gendt daar aan de bar zat. En voor de deur van dat café werden op die avond de banden lek gestoken." De uitspraak van GS over het beroep dat Hofman heeft aan getekend tegen de verleende vergunning aan Haventax wordt een dezer dagen ver wacht. ADVERTENTIE Lieve Sint Voor oen piano hoort een kruk Onze oude Is nu et uk Mleke's blokfluit is zo vals on van mijn gitaar brqk net de hals.. Singel 116 - Schiedam - TeL Ö1&-28.M.71, Vlaardingen De Vlaarding se amateurfilmer Ton Werk man heeft aan zijn werk „Henk" een gouden medaille overgehouden. Zijn film behoorde tot de tien beste produkties tijdens dc* jaarlijkse manifestatie van de Nederlandse Organisatie van Amateurfilmers. Uit de diver se districten werden uiteinde lijk 41 producties geselecteerd. Hiervan kregen er tien een speciale vermelding, waaron der de film „Henk' Ton Werkman, die is aangeslo ten bij de smalfilmgroep F68, is de eerste Vlaardinger die op dit niveau prijs in de wacht wist te slepen. Schiedam Wie de Haven dienst belt en daarbij een van de oude nummers <268019 of 263960) draait, is tegenwoordig verbonden met een automatisch ant woordapparaat Omdat zo'n ding geen echte antwoorden geeft, wordt een ieder die de dienst wil bellen verzocht te bellen naar de Openbare Nutsbedrijven (622222). Vlaardingen Het maatschappelijk avondgebed, dal zondag in de aula van het Groen van Prmstereriyceum wordt ge houden. staat geheel in het teken van dc apartheidsproble- matiek in Zuïd-Afrika. Het begint 's avonds om zeven uur. maar voor degenen die van tevoren al geïnformeerd willen worden zullen vanaf kwart voor zeven dia's worden ver toond. Een maatschappelijk avond gebed bestaat uit drie gedeel tes: informatie, evangelische visie en actie. De uit Namibië afkomstige David de Beer, die de apartheid van zeer na bij kent, geeft zowel de in formatie als de evenagelische uitleg. Aan het avondgebed dat wordt georganiseerd door de werkgroep kerk en sa menleving zullen ook nog verscheidene zwarte Zuid- Afrikaanse predikanten meewerken. Voor meer in formatie kan men terecht bij het secretariaat kerk en sa menleving van de Vlaar dingse raad van kerken. A. Kuyperstraat 81, tel .34.12.15. O*, «v Een stukje Vlaardingse „super-kitsch". Vlaardingen Vijf jaar na de opening van Jan Ander son's Streekmuseum gaat er een tentoonstelling van start waarin de naamgever van het museum zichzelf echt helemaal kwijt kan. „Vlaardingen te Kijk" is een expositie zonder beperkingen. Alles kon erin onderge bracht worden en de enige criteria waaraan de ten toongestelde objecten dienden te voldoen was het feit dat ze op Vlaardingen betrekking hadden en dat ze nog niet eerder waren geëxposeerd. „Een tentoonstelling waarin ik eens zonder beperkingen mijn verzamelwoede heb kunnen uitleven," zegt mu seumdirecteur Anderson. Het grootste deel van dc bo venverdieping en een deel van de begane grond zijn in gericht voor deze expositie. In vitrines en maquettes, met boeken, prenten en schilder stukken geeft het Streekmu seum het meest gevarieerde beeld van oud-Vlaardingen tot op heden. Dagboek De nieuwe tentoonstelling valt samen met de uitgave van het dagboek van J. C- van Büiiren van Heyst. Hoewel die uitgave losstaat van „Vlaardingen te kijk" zijn er op de tentoonstelling toch elementen te vinden die tijdens de reconstructie van het patriciërs verhaal zijn op- door Mari Timmermans gedoken; Portretten, perso nalia, brieven en het origine le dagboek. Het museum, dat voor deze tentoonstelling wat geldelijke steun heeft gekregen van de Culturele Raad en Boekhuis Den Draak, draait geheel op eigen middelen. Jan Ander son vindt dat heel terecht, want hij vindt niet dat de ge meenschap voor zijn per soonlijke hobby hoeft op te draaien. „Misschien dat ik la ter weieens bij de gemeente aanklop, maar voorlopig gaat er alleen maar mijn hele zakgeld inzitten." „Vlaardingen te kijk" biedt een scala van kijkobjecten uit de meest uiteenlopende 1 hoeken van de Vlaardingse samenleving. Naast kitsche rige communieprentjes (mooi van lelijkigheid) vindt de be zoeker onder meer een impo- santé hoeveelheid poststuk- ken, penningen, gedenkte- j gels, straatnaambordjes, aardewerk en getuigschrif ten. Jan Anderson heeft bij voorbeeld beslag kunnen leg gen op een postkoets-alma nak uit 1815 waarin de pre- ciese vertrektijden staan. „Filatelisten houden veel te vaak op bij het verschijnen van de eerste postzegel..." Bakkerij Beneden, op de begane grond, wordt een autenthiek winkeltje ingericht waarin typisch Vlaardingse bakke rijlekkernijen te koop zijn. IJzerkoekjes kent bijna iede re Vlaardinger, maar ci- troenbrokken, peperkoek, bruidssuikers en krakelingen zijn in hun Vlaardingse ge daante niet zo erg bekend. Aan deze expositie van „rest- stukken" zijn sinds de ope ning elf andere tentoonstel lingen voorafgegaan. Net zoals nu hadden al die ten toonstellingen betrekking op het leven in Vlaardingen in de tijd dat de visserloggers nog gebruikelijke verschij ningen waren in de Vlaar dingse haven. „Vlaardingen te kijk" draait tot maart 1982. Het streek museum Is iedere zaterdag en iedere eerste zondag van de maand geopend. De toe gang is is gratis. Het Streek museum van Jan Anderson is te vinden aan de Kethel- weg 50.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3