Taalprobleem doet huizen verpauperen 'Krakersplannen zijn niet te realiseren' Ik dë proef St. Joris wil dependances in Waterweggebied Te laat aan vragen subsidie kost geld Van Kleef wil opnieuw actie tegen Zestien hoven Vlaardingen denkt over proefproject Politie en brandweer omsingelen j uwelierszaak Vooruitlopend op nieuwe vestiging: Turken vernamen niets meer van bouwpolitie 'Spaland moet betalen voor verhuizing vliegveld Eigenaar/bewoners A ert van Nesstraa t; Fietsen en brommers niet op schoolplein Burge meester disc-jockey bij zieken omroep SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijdag 27 november 1981 - - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - JOSds jaargang no. 233— 8 PAGINA'S f Den Haag Het alge meen psychiatrisch zie kenhuis St Joris in Delft heeft plannen voor het oprichten van twee de pendances in het Nieuwe Waterweg-noord gebied. Met de dependances moet' tegemoet worden geko men aan het. ontbreken van voorzieningen voor psychiatrische dagbehan delingen en poliklinische hulp. Een aantal patiënten van St Joris is nu nog verplicht dagelijks heen en weer te reizen naar Delft. Een ruimte voor psychiatri sche dagbehandeling van 24. patiënten moet worden gerea liseerd in een leegstaand con-' sultatiebureau aan de Stadhou derslaan in Schiedam. De ruimte voor een polikliniek is gevonden in het Hcly-zieken- huis in Vlaardïngen. Op langere termijn is het de bedoeling, dat St. oris in het Waterweggebied een nieuw psychiatrisch ziekenhuis zal realiseren, waarbij tegelijker tijd de capaciteit van de Üelft- se vestiging fors wordt terug gebracht De twee dependan ces hebben om die reden slechts een tijdelijk karakter. De provinciale raad voor de volksgezondheid heeft beslo ten het coldge van gedeputeer de staten te adviseren geen be zwaar te hebben tegen het verlenen van de vergunningen voor beide dependances. De raad is wel van mening, dat gekeken moet worden of het Holy-ziekenhuis wel de nood zakelijke ruimte heeft om aan St Joris af te staan. Schiedam Door een taal barrière zijn in Schiedam grote problemen ontstaan voor tientallen Turkse bewo ners van bouwvallige huizen. In enkele gevallen ontston den in die woningen levens gevaarlijke toestanden. Tur ken die bij bouw- en woning toezicht klaagden over de ge breken aan de woningen, hoorden nooit meer iets van de bouwpolitie. Het bleef slechts bij het doorgeven van de klachten zonder dat die verholpen werden. Dat leid de niet alleen tot onveilige si tuaties, maar ook tot grote ontevredenheid onder de Turkse bevolking van de stad. Pas deze week zijn de oorza ken van die misstanden be kend geworden. Bouw- en woningtoezicht stuurt kaar ten naar bewoners die klach ten hebben, waarop die klachten nog eens schriftelijk moeten worden bevestigd. Doordat die kaart echter slechts in het Nederlands is opgesteld, verdween hij bij anderstaligen in de prullen mand, Bij bouw- en woning toezicht werd niets meer van de bewoners vernomen en dan worden de klachten als vervallen beschouwd, 2oals ook op de kaart zelf staat vermeld, In Oost, waar het misver stand deze week voor het éérst werd ontdekt, heeft men al besloten actie te on dernemen om de Turken te helpen. Opbouwwerker An- toon van Bijnen: „Er moet iets aan gebeuren. We heb ben op de avond voor de Sta tionsstraat kunnen zien dat er erg veel buitenlanders zijn die nauwelijks Nederlands kunnen verstaan. Die men sen kunnen die kaarten dan natuurlijk ook niet lezen. Het is dan ook zaak dat die kaar ten zo snel mogelijk ook in het Turks worden gedrukt." Een eerdere discussie over de vertaling van gemeentelijke stukken in andere talen vond plaats, aan de hand van de stadsvemieuwingskrant die de gemeente sinds kort uit geeft Daarin werd slechts een summier uittreksel voor de buitenlanders vertaald. Wethouder Chris Zijdeveld, nadat vragen waren geko- men over die beperkte'verta lingen: „Ons land is nu een maal niet viertalig. We verta len wel stukkeh die van di rect belang zijn voor de bui tenlanders, maar we kunnen niet zover gaan dat elk offi cieel stuk in verschillende ta len zal worden uitgegeven." Schiedam •'PvdA-raadslid Hans van Kleef wil dat Schie dam opnieuw pleit voor slui ting van vliegveld Zestienho ven, omdat bij een eventuele -verplaatsing van het vliegveld de bewoners van de toekom stige wijk Spaland financieel de dupe zullen worden. Per woning in Spaland moet dan zesduizend gulden worden op gebracht voor verplaatsing van het Rotterdamse vlieg veld. Die kosten zullen uitein delijk worden opgebracht door de bewoners van de nieuw te bouwen wijk, zo meent Van Kleef. Van Kleef baseert zich bij zijn vragen op een studie van zijn fractiegenoot in de Schiedamse PvdA: het eerste kamerlid Jan Simons, op een recent Rijn mond-rapport en op de toe lichting daarop, zoals die js. ge geven dóór gecommiteerde J.Laan. Daaruit blijkt dat 80 procent van de locatiesubsidie voor de woningen in Spaland zal moeten worden aangewend voor verplaatsing van het vliegveld. In andere gemeen ten speelt een soortgelijke pro blematiek. Van Kleef acht dat onaan vaardbaar en hij wil dan ook dat de gemeente Schiedam aan de hand van de nieuwe argu menten opnieuw pleit voor sluiting van Zestienhoven. Hij vraagt het college brieven te versturen aan Rijnmond, pro vincie, het rijk, aan het kabi-< net, de eerste en'tweede ka mer, aan de verantwoordelijke minister en staatssecretaris. Bovendien wil van Kleef dat Rotterdam en gemeente in de Hoekse waard door Schiedam worden benaderd. Ï'"X& Windmolens in i Broekpolder Vlaardingen Windmo lens in de Broekpolder, dat was gisteravond in de commissie financiën de meest opzienbarende sug gestie om tot energiebe sparende maatregelen in Vlaardingen te komen. Jo Schriel (CDA) kwam er mee dp de proppen en wethouder. IJsbrand van der Velden deed de toe zeggingen de' mogelijkhe den hiertoe nader te laten onderzoeken. In het kader van de brede maatschappelijke discussie over de energievoorziening (kerncentrales ja/nee) bestaat in Vlaardingen sinds kort een burgelijke energie -commissie. Ook Jo Schriel bezoekt af en r x Vlaardingen De plan nen van de krakersgroep in de Zeeheldenbuurt, in de Vlaardingse Oostwijk, om op basis van zoge naamde sloopcontracten zoveel mogelijk leegko mende woningen in ge bruik te houden tot aan het moment van de sloop, zijn niet realiseerbaar. Dat menen de eigenaar-bewo- nets uit de Aert van straat, die van Nes- eerder deze week in een brief aan wo ningbouwvereniging Sa menwerking hun onge noegen over de vele dichtgetimmerde panden hebben uitgesproken. Volgens hen zou het on mogelijk zijn om, als de sloop eenmaal gaat begin nen, binnen zeer korte tijd 100 tot ISO huizen -te ont ruimen. De eigenaar-bewoners aan de even zijde van de Aert van Nesstraat hebben er in een brief aan de woningbouwvere niging op aangedrongen, dat leegkomende panden zo snel mogelijk moeten worden ge sloopt. De krakersgroep zou dat schandalig vinden, omdatv in de meeste huizen best nog een jaartje gewoond kan wor den en omdat er vele mensen zitten te springen om een huis, ook al zou dèt zijn in de vorm yan een tijdelijke noodoplos sing. De krakers menen dat het weer in gebruik nemen van de huizen een betere ga rantie zou zijn dat de wijk niet verder verpaupert, dan een of twee jaar leeg laten staan. Eigenaar-bewoner- R. A, Mat- zer, een van de onderteke naars van de brief, heeft in een reactie op de krakersplan nen laten weten niets tegen de krakers te hebben. „Het gèat ons er om, dat er snel een goe de oploping komt Wanneer al die huizen tijdelijk weer be woond worden, dan duurt het als de sloop eenmaal begint weer een half jaar voor je ie dereen er weer uit hebt Dan zitten we straks wéér een half jaar met dichtgetimmerde pan den voor de deur. Op die ma nier komt er geen einde aan. Dat is het enige bezwaar wat we tegen die mensen hebben. Verder mogen ze wat ons be treft hun muren van binnen lila of goudkleurig verven, daar zitten we natuurlijk niet mee. Het is alleen een beetje jammer dat ze ook de straat nogal bekladden: dat is niet zo'n mooi gezicht." Volgens de bewoners van'de even zijde van de Aert van Nesstraat moet het mogelijk zijn, de nieuwbouwplannen binnen zeer korte tijd te reali seren. Dan is langdurige leeg stand of uitgifte 0£ basis van sloopcontracten niet nodig, den is van plan tijdens de wijkbijeenkomst met het colle ge van B en W, die op 10 de cember in de Oostwijk wordt gehouden, de zaak aan te kaarten. Schiedam Ruim twee uur had de Schiedamse politie gisternacht nodig om een 21-jarige Engels man te vinden, aie had in gebroken bij juwelier Ver-" kade aan de Hoogstraat en zichin het pand ver schanst had. De politie kreeg woensdag nacht om kwart over twaalf een telefonische melding, dat iemand zich toegang tot de ju welierswinkel trachtte te ver schaffen. Aanvankelijk kon den agenten de inbreker niet vinden, maar wel was zeker dat hij zich in de zaak bevond. Het winkelpand werd door een aantal agenten omsingeld, wahrbij ook de hulp van de brandweer, werd ingeroepen. Het vermoeden bestond name lijk dat de man naar de boven verdieping was gevlucht. Na ruim twee uur zoeken werd de Engelsman inderdaad' gevon den op de eerste etage van het Schiedamse politie nog geen reden was hem weer op vrije voeten te stellen. naast de juweliersz^ak gelegei pand. Hier bleek dat nij zijl keuze tussen al dat 'glitter- wefk' nog niet had kunnen bepalen. Iets dat voor de Vlaardingen De kleuter school Pippeloentje en de Do- mi nieus Savioschool willen dat er een einde komt aan het met brommers en fietsen over hun open speelplaats rijden. De scholen aan de Kamerlingh Onnesstraat hebben in een brief aan wethouder Bas Gou- driaan om een gesprek hiero ver gevraagd. Een paar maanden geleden zijn om de scholen al wat za ken aangepast Maar er zijn blijkens de brief nog wat pro blemen overgebleven. Door het plaatsen van bekken op. het voetpad langs de kleuter school zou dat pad nu onbe gaanbaar zijn voor de kleuters en hun ouders. Bovendien zijn er klimrekken onder bomen neergezet, en de leidster van Pippeloentje C. M. Hoogerwerf is bang dat de bomen en plan ten daardoor vernield zullen worden. Vlaardingen De gemeente overweegt maatregelen tegen sociaal-culturele in stellingen, die te laat zijn met het aanvra gen van subsidie voor het programma 1983. Bij het maken van het vorige pro gramma kwamen de ambtenaren in de oroblemen, doordat veel formulieren te laat werden ingeleverd. Toen moesten op het laatste momenten allerlei aanvullin gen worden gepleegd. la £r moet nog "een notitie over de mogelij ke sancties worden geschreven, waarover dan in januari met de betreffende raads commissie en de instellingen moet wor den gepraat „Wij denken "aan verminde ring van subsidie als de formulieren te laat zijn", zegt ambtenaar H. Snoek. Dat zou dan een bepaald bedrag zijn voor elke week dat een aanvraag te Iaat dat wil zeggen na 1 april, binnenkomt Overigens wil Snoek niet te hard van sta pel lopen. „We kunnen natuurlijk niet zeggen: jullie zijn een dag te laat nou komt er geen subsidie. Maar de planning voor het maken van het programma is wel erg strak. En vorig jaar waren een paar grote subsidievragers te laat, dat werkt erg lastig." Niet alleen voor amateurfotografen, maar ook voor professionals Is de late herfst een dankbare periode om het park in te gaan, om daar opnamen te maken. Van het op zich overbekende recept: afgevallen bladeren, bij na-kale bomen en stemmige herfstkleuren, Is altijd wel weer wat origineels te maken. Zeker als je als fotograaf het geluk hebt, zoals Renê Oudshoom overkwam,om een schoolklasje eendjes tegen te komen. toe een vergadering. Dienten gevolge was hij op de hoogte van het daar uitgebroede plan netje. Wethouder Van der Vel den vond het op zich een aar dige suggestie, maar was wel van mening dat de stroom in de directe omgeving van de windmolens gebruikt moest kunnen worden. Die mogelijkheid bestaat in derdaad: de clubgebouwen van de golfclub-en scoutinggroep zouden dicht tn de buurt van de windmolens terecht komen. Reden voor de wethouder toe te zeggen de mogelijkheden voor een dergelijk proefproject te (laten) onderzoeken. Schriel had in die sector trou wens meer ideeën. Iets wat hem ook bijzonder aanspreekt is de onlangs pp de markt ver schenen apparatuur die ver lichting kan dimmen. Dit zou gebruikt kunnen' worden voor openbare gebouwen en straat verlichting. De apparaten kunnen zo-afgesteld worden dat ze. wanneer gewenst, rea geren op factoren als tijd, ver keersdrukte en licht. De CDA'er rekende gisteravond voor dat dit, Vlaardingen een besparing van 200.000 gulden (of misschien wel het dubbele) op kan leveren. Ook bij dit on derwerp vroeg hij de wethou der 'er eens in te duiken'. Henny Goedknegt (PvdA) deed de suggestie kindei en in het kleuter- en lager onderwijs tussen de middag, met dan een kortere pauze, op school te houden. Net als op de middel bare scholen dus. Iets waar mee in Arnhem tot ieders te vredenheid gewerkt schijnt te worden. Toepassing van een dergelijke maatregel betekent dat de kinderen een uur eer der naar huis gaan, er minder ga? verbruikt wordt (voor Vlaardingen zou dit een bespa ring van ongeveer 40,000 gul den inhouden) en ook de elec- triciteitsrekening lager blijft. Wethouder Van der Velden was van mening dat dergelijke.; zaken niet bij financiën, maar - in de commissie onderwijs moeten worden besproken. Schiedam „Johnny draait op verzoek", zo zou het programma kun nen heten dat de Schie damse Zieken Omroep (ZOS) zaterdagmiddag van drie tot vier uur uit zendt De ziekenomroep start die dag met een nieuw programma, waar bij plaatselijke bekendhe den als gastpresentator fungeren. Burgemeester Te Loa bijt het spits af. Velen zijn benieuwd naar de parate muztek- kennis van Schiedams eerste man. Naar het schijnt staat sinds enige dagen een radio in zijn werkkamer, die voortdu rend op Hilversum 3 is afgestemd. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in comhinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. ÏU»®'- p,dte»1 Vloonpl na»1"' 5tute° 834. ltd»*1-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1