STREEK 7e krijgt 'm dat hok niet meer 9 BRIEVEN Inspraakverordening nog een maal ter discussie DRIES Voorstel Jan Anderson: Mevrouw Visneeml na ruim 26 jaar afscheid Doortrekken van Merellaan levensgevaarlijk SSE'f-, mof-» Burgemeester 'thuis' achter microfoon ziekenomroep Winkelier doet al in vuurwerk CDA-Sehiedam wil kandidaat voor provincie houden Restauratie Proveniershuis nu tot de nok Monumenten op Emaus bewaren voor nageslacht Vlaardingen De monumenten op de Emaus begraaf plaats moeten voor het nageslacht bewaard blijven, vindt amateur-historicus en lid van de commissie stads herstel en stadsverfraaiing Jan Anderson. Als er niets gedaan wordt gaat de zaak in november 1982 dicht, en bestaat volgens Anderson de kans dat de zaak over dertig jaar vervallen is. „Wij hebben als rentmeester van de cultuur de plicht om te zorgen, dat het deel dat wij bewaren in ieder geval de nabije toekomst door komt." Anderson heeft een voorstel gedaan om het histo rische deel van de begraaf plaats te bewaren, en gaf een rondleiding over een van de oudste dodenakkers van Noord- en Zuid-Holland. Regen die opstuift van de zer ken, drijft de mensen die de begraafplaats onderhouden hun keet in. Daar ontspint zich een discussie tussen hen en het commissielid. De arbei ders betwijfelen of hun arbeid sterrein inderdaad in 1982 ge- door Aad Rietveld sloten zal worden. „D'r liggen hier nog zeker honderd fami liegraven die nog niet vol zijn." Sinds de opening van de Holy- begraafplaats mogen er op het Emaus alleen nog maar doden worden bijgezet. Nieuwe gra ven worden niet verkocht. Een paar jaar later nam de Vlaardïngse gemeenteraad het besluit, dat het Emaus in 1982 gesloten moest worden. Na dat moment mag er volgens de wet dertig jaar lang niets meer veranderd worden op de be graafplaats. Jan Anderson weet bij veel graven nog precies te vertellen wie er liggen. Vaak mensen die in deze of de vorige eeuw een belangrijk stempel op het Vlaardïngse gemeen tegebeu- ren hebben gedrukt. Reders die lang geleden een graf voor zichzelf en acht familieleden kochten, mensen die belang rijk waren voor het vereni gingsleven en andere notabe len; de amateur-historicus weet bij elke zerk wel een ver haal te vertellen. „Dat is ook een van mijn redenen om het Emaus te willen bewaren; er liggen hier heel veel belangrij ke Vlaardingers." Zo zijn hier ook zes Geuzen begraven, die in 1941 door de Duitsers zijn gefusileerd. Anderson: „Je kunt hier ook zien hoe belangrijk mensen zichzelf vonden. Ze wilden al lemaal een grotere of mooiere zerk." In de stenen zijn ajle kunststijlen van twee eeuwen te herkennen. „Het Zijn cul tuur-historische monumenten, die stenen geven aan hoe men sen zich vroeger uitten", zegt Anderson, en hij wijst op de stenen waarin zeisen, engelen - vleugels en zandlopers ge beeldhouwd zijn. „Bovendien is het volkskundig van belang. Wij graven nu overblijfselen op van de Ro meinen. Ik wil dat mensen in 2061 nog kunnen zien hoe tachtig jaar eerder doden be graven werden. Zoals wij nu weten dat mensen in vorige eeuwen in de kerk begraven werden. Dat werd door Napo leon verboden, en dat was niet eens zo gek, want de hygiëne was er natuurlijk wel bij ge diend. En dus kocht Vlaardin gen in 1828 dit stuk grond van de gemeente Zouteveen. Men was toen op het idee gekomen, dat begraven buiten het cen trum wel iets hygiënischer was dan in de stad." Op 14 januari gaat de commis sie voor stadsontwikkeling en stadsverfraaung de begraaf plaats bekijken. Om te zien of het plan van Anderson de moeite waard is. Schiedam De inspraak-verordening van de gemeente Schiedam, die onlangs in concept gereed kwam, kan nog een maal worden bediscussieerd. Mensen die nog moeite hebben met de manier waarop de verordening is samengesteld kun nen nog tot 1 december een reactie indienen. Een week later namelijk vindt de laatste bijeenkomst over de inspraakveror dening plaats, voordat de regeling in de gemeenteraad zal worden vastgesteld. Kritiek bestaat er volop op de verordening die op een moei zame manier tot stand kwam. Vooral de bewonersvereniging Schiedam-Centrum reageerde bij monde van bestuurslid Jan Hagendoorn op de regeling die vast moet leggen tot hoever de inspraak gaat. Zo vond men dat de verordening nauwelijks op zichzelf van toepassing was geweest. Met andere woorden: van de kritiek die onder ande re de bewonersvereniging had geleverd, was te weinig in de verordening terug te vinden. Ook uït Zuid is de nodige kri tiek op de nieuwe verorde ning. De toekomstige opbouw werker voor die wijk. Arm and van. Puyvelde vindt de veror dening zelfs zonde van al het werk. Want volgens hem is er niet in vast gelegd hoeveel be woners te vertellen hebben. In plaats daarvan zijn er met de verordening alleen maar re geltjes bijgekomen, waaraan insprekers moeten voldoen. In de praktijk blijkt volgens Van Puyvelde dat de bestaan de inspraak vaak al verder gaat dan de verordening. Zo kan er bij straatrenovaties en dergelijke mondeling worden ingesproken: maar de in spraakverordening gaat er vanuit dat zoiets alleen maar schriftelijk kan gebeuren. Van Puyvelde ziet dat als een ach teruitgang en hij hoopt dat het ding in de dagelijkse praktijk niet zal worden gebruikt. „Dat zou namelijk betekenen dat de inspraak wordt terugge schroefd. Van mij mag die hele verordening zo spoedig mogelijk in de prullenmand verdwijnen", aldus Van Puy velde. Dat laatste gebeurt voorlopig niet. De commissie voor cul tuur, sport en jeugdzaken komt in het stadhuis dinsdag 8 december bijeen om over het ding te praten. Daarbij mogen ook belangstellenden het woord voeren. l Schiedam Mevrouw Th. Vis heeft vrijdag middag afscheid genomen van de Schiedamse school voor huishoud- en nijverheidsonder wijs, de Hargahof. Zij is 38 jaar in het onder wijs actief geweest en maakt nu gebruik van dé VUT. Mevrouw Vis is al sinds februari vorig jaar op non-actief omdat ze iets aan haar oog man keerde. Afgelopen vrijdag nam ze officieel af scheid van de Hargahof, waar ze in totaal maar liefst 26 jaar als directrice werkzaam is geweest. Zo'n driehonderd mensen, waaronder een groot aantal oud-leerlingen, waren vrijdag middag naar het schoolgebouw aan de Valeri- usstraat gekomen. Na het officiële gedeelte, waarbij de nodige sprekers aan bod kwamen, kon de receptie een aanvang nemen. Me vrouw Vis kwam handen te kort en kreeg vanzelfsprekend ook veel cadeaus aangebo den. Bijzonder in haar nopjes was ze met de Dikke van Dale, die het schoolbestuur haar schonk en de grill/bakoven. Maassluis Wethouder Han Hummelen ziet weinig heil in het doortrekken van de Mérellaan naar de Industrieweg. Deze ver keersmaatregel, alleszins aantrekkelijk voor de automobilist maar levensgevaarlijk voor de meer kwetsbare weggebruikers als spe lende kinderen, hoeft niet op instemming van het huidige college te rekenen. Wel wil de wethouder contact zoeken met de Nederlandse Spoorwegen om een braaklig gend terreintje nabij station Maassluis-west en oorspronkelijk bedoeld als parkeerplaats, als trapveldje te kunnen inrichten en gebruiken. Eén en ander kwam naar voren tijdens een hoorzitting met de bewoners van de Compo nisten buurt over de nieuwe inrichting van het terrein tussen Chopinstraat en Haydnlaan dat gedeeltelijk woon- en gedeeltelijk bedrijfsbe- stemming krijgt. De summiere groenvoorzie ning in dit gebied 3500 vierkante meter in totaal wil de wethouder tot elke prijs hand haven. Mevrouw Th. Vis nam vrijdagmiddag officieel af scheid van huishoud school De Har gahof. i Burgemeester John te Loo als gast-discjockey bij de Schiedamse ziekenomroep: ...een saxofoon freak.. Schiedam „Je krijgt 'm dat hok straks niet meer uit. Ik denk dat de burgemeester hier voortaan iedere week zit." De medewerkers van de Zieken Omroep Schiedam (ZOS) waren bijzonder te spreken over hun gastpresentator. burgemeester Te Loo. De discjockey in spé had het zaterdagmiddag inder daad naar zijn zin. „Ik heb het met enorm veel plezier ge daan en ben graag bereid een keertje terug te komen", zei hij Stotteren aan het eind van zijn programma. voor de bejaardencentra Spa- land, Frankeland en De Harg; ze houden zich bezig met dia series en werken aan de blin den krant. De Schiedamse ziekenom roep startte afgelopen zater dag met een nieuw onder deel. Eens in de twee weken neemt een plaatselijke be kendheid plaats achter de microfoon. Burgemeester John te Loo werd gevraagd het spits af te bijten en hij aarzelde geen moment. Van drie tot vier uur mocht hij een programma presenteren. Zelf gekozen platen, met af en toe verzoeknummers. Mensen in het Schielandzie- kenhuis en verpleegtehuis Drie Maassteden luisterden mee. „Ik hoop u nog eens te gen te komen en dan te ver nemen hoe u het gevonden hebt", sprak de burgemeester om één minuut voor vier te gen zijn luisteraars. Hij zei een diep respect te heb ben voor het werk dat de on geveer vijftig vrijwilligers van door John Bunte de ziekenomroep wekelijks verzetten. Iedere dinsdag-, woensdag-, en donderdag avond is de ZOS van acht tot tien uur in de lucht. De woensdagavond is gereser veerd voor klassieke muziek. Daarnaast zendt de ziekenom roep vanuit het pand aan de Korte Haven ook iedere zater dagmiddag van kwart voor drie tot uur uit. Het werk van de vrijwilligers blijft hier echter niet tot beperkt. Er worden ook banden gemaakt Vlaardingen Een winkelier in de Tweevriendenstraat heeft een ernstige waarschu wing van de Vlaardïngse poli tie gekregen, nadat was geble ken dat hij al vuurwerk ver kocht. Dit mag vanzelfsprekend pas enkele dagen i voor de jaarwis seling. De politie, die zich heeft voorgenomen dit jaar bij zonder streng op de verkoop van vuurwerk toe te zien, hield het dit weekend bij een waarschuwing. Wordt de win kelier echter nogmaals be trapt. dan zal hij naar zijn ge hele voorraad knalwerk kun nen fluiten. Schiedam Het Schiedamse CDA dreigt haar vertegen woordiger bij de provincie te verliezen, nu Schiedammer J. van Katwijk senior niet op de kandidatenlijst voor de pro vincie is geplaatst. Druk van uit Schiedam en andere afde ling heeft tot nog toe niets be reikt: Van Katwijk staat nog immer niet op een verkiesbare plaats voor de Provinciale Sta- ten-verkiezingen. Het laatste redmiddel voor de afdeling Schiedam, om toch ie mand uit eigen kring in de provincie te krijgen is een voorstel tot wijziging van de advieslijst. Dat voorstel komt vanavond ter tafel op een in derhaast bijeengeroepen alge mene ledenvergadering, die om acht uur begint in de zaal van Christelijk Sociale Belan gen aan de Lange Haven. Van het nieuwe programma- item verwachten de medewer kers van de ziekenomroep veel. Er zijn nog geen nieuwe beroemdheden benaderd, maar enkele wethouders zou den al verteld hebben graag tn de voetsporen van hun colle gevoorzitter te treden. Do technicus en 'tek-foonopne- mer* waren zaterdagmiddag bijzonder te spreken over de verrichtingen van burgemees ter Te Loo als discjockey. „Hij toont geen spoor van zenuwen. Hij heeft 't misschien wel, maar het is met te merken. Anderen zitten ie stotteren als ze voor het eerst een micro foon onder hun neus krijgen. Hij heeft natuurlijk de nodige ervaring als spreker, maar toch..." De burgemeester beaamde na afloop dat een radioprogram ma presenteren niet te verge lijken is met een toespraak. „Je praat ook door een micro foon, maar ik ben gewend een zaal vol mensen voor me te hebben. Hier weet je dat er luisteraars zijn, maar je ziet ze niet." Aanwezigen kregen de indruk dat hij de zaak terdege had voorbereid. Dit bleek ech ter met het geval. „Dat heb ik bewust met gedaan, want zoiets gaat ten koste van de spontaniteit." „Ik heb nog wel wat favoriete platen uitgezocht en heb daar geprobeerd iets omheen te vertellen. Verder ligt er ge woon een briefje voor je met maandag 30 november 1931 - VD/SC/WV/ verzoekplaten en dan lees je wat namen voor Saxofoons De burgemeester heeft een sterke voorkeur voor (oude) jazzmuziek. „Hij is een echte saxofoon freak", constateerde de technicus, die af en toe naar het mengpaneel moest schieten, als de gastpresentator weer eens wat al te luid van zijn aanwezigheid blijk gaf: „Dat moeten we hem nog le ren voor de volgende keer." Fausto Pappetu, Glenn Miller en Mildred Baily (een opname uit 1931) prijkten hoog op het favoriete lijstje van burge meester John Te Loo. Een saxofoonfreak is hij inderdaad. Dolgraag zou hij eens op zo'n instrument spelen {„maar dan wel waar niemand bij is"), maar voorlopig is de burge meester nog bezig de mogelijk heden van de klarinet te ont dekken. Zijn hele gezin volgt momenteel muzieklessen en zelf mag hij iedere dinsdag morgen (van kwart over acht tot kwart voor negen) zijn mu zikale vorderingen op de kla rinet laten horen. Terwijl hij daar enthousiast over vertelt, schalt Andre Haazes door de studio van de ziekenomroep. Handgebaar en wegtrekkend gezicht van de burgemeester laten weinig twijfels. Zulke muziek hoeft voor hem niet zo nodig. „Tot donderdag", zegt één van de medewerkers gekscherend te gen Te Loo. Dan is er namelijk weer een verzoekplatenpro- gramma. Als 't aan hem had gelegen, was hij 'het hok' met een weer ingedoken... Procedure Weergave van de te volger» procedure in uw blad van 26 november 1981 (stadsnieuws) is niet correct en derhalve misleidend. Letterlijke tekst uit de te voeren procedure: De ministeriele goedgekeur de post: „Gemeenschappelij ke Antenne Installatie", waarna ingevoegd in de an- nuïteltsberekening dus mede bepalend geweest ter totstandkoming van de 'kale' huur. Heeft de huurder na betaling van die 'kale' huur, - mede het gebruiksrecht ver worven (aldus de Huurwet) van Genoemde „Gemeen schappelijke Antenne Instal latie". Al het verworvene, via eigen lijk gebruik van het gehuurde verkregen is eigendom van de huurder, en valt derhalve (wordt beschermd) door het Privaatrecht. Inbreuk op het „Privaatrecht doet u derhalve door te stel len dat wij bij eigenlijk ge bruik der Antenne alleen maar Nederland 1 en 2 uit de ether konden plukken. Dit is buiten deze inbreuk van het Privaatrecht tevens mislei dend. Sommige huurders ontvingen met goedgekeurde ant en n eversterkers van 3 buitenlandse stations, Eén zelfs van Engeland. Grondslag van de te voeren procederen: Eis: het Gebruiksrecht (be schermd door de Huurwet) inhoudelijk door betaling der 'kale' huur verworven van de „Gemeenschappelijke Anten ne Installatie" is door in ge breke blijven van Verhuurder, na 17 juli 1980, komen te vervallen etc. etc. Ex equo het Patrimonium niets aangaat, wat bij eigen lijk gebruik van de Keuken ruimte door Huurder wordt verkregen: 1 of 10 warme (koude) maaitijden per dag, Evenzo gaat het Patrimonium geen reet aan, wat voor, in quantïteit en qualiteit de huurder bij eigenlijk gebruik van de Centrale Antenne In stallatie verkrijgt. Uw weergave te stellen Ne derland 1 en 2 is dus niet correct en misleidend. F. J, van Tienen Zwaluwenlaan 376 Vlaardingen. Schiedam De restauratie werkzaamheden aan de voorzijde van het Prove niershuis vorderen gestaag. Vorige week werd het hoog ste punt bereikt: de school steen. Dit werd kenbaar ge maakt door de vlag uit te ste ken. Het voorhuis brandde een half jaar geleden vrijwel ge heel uit. De gemeente Schie dam heeft nog geen geld van de verzekering binnen. Wel is een voorlopige overeen stemming bereikt over het bedrag, dal om en nabij de miljoen gulden komt te lig gen. Momenteel probeert Schiedam er achter te komen hoeveel van dit bedrag be steed kan worden aan de zes kleine huishoudens, die tn het voorhuis gerealiseerd worden. Bij de gemeentelijke dienst woningbeheer wordt veron dersteld dat in maart met de werkzaamheden gestart kan worden. Momenteel zijn met bouwonderneming Van Os- tade prijsonderhandeüngen aan de gang. Dit bouwbedrijf is aan de zijkanten van het Provinciehuis bezig met de realisering van in totaal 25 één- en tweepersoonshuis houdens. Het ligt in de bedoeling de dertien huizen aan de water zijde in april volgend jaar op te leveren. De resterende twaalf aan de 'pleinkant' zul len twee maanden later ge reed moeten zijn. ADVERTENTIE Vlotte, vakkundige schade regeling. Hypermoderne ouhllage voor autorichten, - kwak te itsau to plaat-en spuitwerk- Sokeiweg 100,3125 AD Schiedam Tel. (010)-1545«0 •al

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3