SCHIE0AMSCI1E OOURANT Historische nieuwbouw achter Zakkendragershuis Patrimonium wacht met smart op ministerie ij 'Bevolking moet zei vervuilers zoeken' Ik neem. proef Maassluis: omzetbelasting gaspri j s terugdraaien OR slaat alarm over regerings plannen Raad akkoord met be j aardenwoningen terrein Zuidvliet Ook 15 woningen aan Nieuwe Maasstraat Ceuzenverzet lokt prins Bernhard naar Maassluis c Maassluis heeft een inspraak verordening Goede buren bouwen aan Lange Haven Twee keer glaasje op ïCBO«c"ldir,S Woensdag 2 december 1981_ •ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 236 —6-PAGINA'S- Schiedam Voor een verpauperd stukje Schie dam, achter het Zakken dragershuisje, maakt de SSSW momentéel een bouwplan dat -60 a 70 tweekamerwoningen zal tellen. De gemeente stelt er de eis aan dat de gevels historisch verantwoord zijn. De SSSW heeft de grond onlangs voor vier ton kunnen kopen van de Amro-bank, die het ge ruchtmakende faillisse ment van de Raamgroep Schiedam afwikkelt. Ook voor een plek in Schie- dam-Zuid maakt de SSSW plannen voor huisvesting van alleenstaanden en twee persoonshuishoudens. Op de hoek van de Maasdamse- straat en de Nieuwe Maas straat staan al een paar jaar panden dichtgespijkerd. Deze zullen plaatsmaken voor 15 tweekamerwoningen. Ook deze grond was voorheen ei gendom van de Raamgroep Schiedam. In beide gevallen heeft de SSSW (stichting samenwer kende Schiedamse woning corporaties) sloopvergunnin gen aangevraagd. Achter het Zakkendragershuisje staan nog enkele bouwvallige pandjes, die ooit, in 1967, centraal stonden in de ge ruchtmakende strijd voor be houd van de Brandersbuurt. De komst van de brandweer kazerne op deze plaats gooi de echter roet in het eten en sindsdien holde historisch Schiedam hier nog verder bergafwaarts. Daarom zal de gemeente Schiedam nu hoge eisen stellen aan dc estheti sche waarden van de nieuw bouw. die gerealiseerd zal worden door de BV Kuijpers. waarmee de SSSW al eerder relaties aanging. Volgens SSSW-directeur Ge rard Prins en -voorzitter An ton Wiegel zal ernaar ge streefd worden de huur be neden de 300 gulden te hou den. Dat geldt zowel voor het complex dat aan de Maas- damsestraat zal verrijzen als voor de nieuwe woningen, die tussen de Raam, Raam- steeg. Verbrande Erven en Prinsensteeg komen. De bouwkosten, die met beide locaties gemoeid zijn, worden geschat op circa zeven mil joen gulden. Dal bedrag is berekend op basis van 85.000 gulden per woning. Vervolg op pagina drie. Op de hoek van Maasdam- sestraat en Nieuwe Maas straat komen 15 HVAT-wo- ningen (de afkorting staat voor huisvesting van alleen staanden en tweepersoons huishoudens). Maassluis/Rotterdam Prins Bernhard reikt maandag 14 december in de Koningshof te Maassluis 120 verzetsberden- kingskruizen, waarvan 60 poslhuum. uit aan voormalige leden van de verzetsgroep De Geuzen. Zij vormden in de Tweede Wereldoorlog de eerste Neder landse verzetsgroep. Ontslag dreigt v oor 35 man bij Cola Maassluis De gemeen- teraad van Maassluis gaat J de ministeries van finan ciën en economische za ken beleefd vragen de omzetbelasting, die op de gasprijs wordt geheven, van .zestien, procent terug te brengen tot vier pro cent. De Gasunie heeft besloten de gasprijs voor kleinverbruikers met ingang van I januari met zeven cent te verhogen. Dit resulteert dan in een bedrag van 46,9 cent per kubieke me ter. Hier kunnen de gemeen ten niets tegen doen en de Maassluise gemeenteraad ging hier gisteravond dan ook, morrend, mee akkoord. De PvdA'er Mees Duimelaar diende daarop een motie in. waarin het rijk werd gevraagd hier dan een minder vergaan de omzetbelasting op door te voeren. Volgens de wet zou._bij zaken die onder de eerste le vensbehoeften vallen, slechts een maximale omzetbelasting van vier procent toegestaan zijn. Gas kon hier, volgens alle gemeenteraadsleden (het colle ge incluis), zeer zeker toe gere kend worden. En zestien pro cent zou dan uit den boze moe ten zijn. Jaap van de Grjend (PPR) zag Maassluis graag in de voetspo ren van de gemeente Zaanstad treden. Deze stad heeft de door de Gasunie door te voe ren verhoging met 2even cent per kubieke meter gas welis waar aanvaard, maar zal ver volgens weigeren de ontvan gen meeropbrengst weer af te staanr_JEen., voorzichtige .wet houder Izaak van der Knaap was van mening dat iets der gelijks niet voor eigen reke ning te nemen is. Temeer daar je als gemeente altijd „aan de verkeerde kant van de kraan'' (die zo dichtgedraaid kan wor den) blijft zitten en Zaanstad al te horen heeft gekregen dat het bedrag alsnog, en inclusief rente, in rekening zal worden gebracht. Vlaardingen Woningbouw vereniging Patrimonium wacht met smart op een brief van het ministerie van volks huisvesting, waarin akkoord wordt gegaan met de overhe veling van 44 koopwoningen in Vlaardingen-Holy naar de huursector. De gestapelde woningen in de Hoevenbuurt werden rond de zomervakantie opgeleverd. Patrimonium raakte de huizen echter nauwelijks kwijt. Er waren wel enkele geïnteres seerden, maar de woning bouwvereniging besloot toch te proberen de huizen in de huursector te slijten. De men sen die wèl wilden kopen moesten teleurgesteld worden. Het zou namelijk in de toe komst grote problemen (bij voorbeeld bij een bewonersve reniging) geven wanneer één complex verdeeld was in huur- en koopwoningen. Een verzoek hiertoe is bij het ministerie van volkshuisves ting ingediend, maar hier is tot nu toe taal noch teken op ver nomen. Patrimonium zit er om te springen de huizen aan toe komstige bewoners te mogen slijten. De maanden dat de 44 woningen nu leegstaan, bete kent namelijk een fikse, niet begrote, huurderving voor Pa trimonium. Bij de woningbouwvereniging bestaat de verwachting dat het ministerie niet moeilijk zal doen over het gedane voorstel. Dit omdat het een landelijk verschijnsel is dat koophuizen niet aan de man gebracht kun nen worden en het ministerie wel vaker met dergelijke voorstellen wordt geconfron teerd. Over de hoogte van de huren is nog weinig te zeggen. Ge zien de prijzen waarvoor de woningen te koop werden aangeboden (tussen de 125.000 en 145.000 gulden) wordt wel een fikse huurprijs verwacht. Woningbouwvereniging Patri monium denkt niet dat proble men zal geven omdat huurhui zen nog wèl gemakkelijk kwijt te raken zijn. Maassluis Op het terrein aan de Zuidvliet in Maassluis nabij de Schuurkerk wordt een complex van 68 zelfstandi ge bejaardenwoningen neerge zet. Drie van deze huizen ko men in de voormalige pastorie. Jaren geleden werden er al bouwplannen voor dit terrein gemaakt. Achterliggende ge dachte was voortdurend de Schuurkerk voor sloop te be hoeden. Iets dat in 1978 al re sulteerde in het voorstel van exploitatiemaatschappij Wou denberg te Ameide het terrein op te kopen en hier 18 eensge zinswoningen in de vrije sec tor te bouwen. Dit bleek niet haalbaar, waarna vorig jaar de suggestie werd gedaan op die plek bejaardenwoningen te realiseren. Gesprekken met de Rotterdamse stichting Huma- nïtas hadden tot gevolg, dat van die zijde werd besloten een dergelijk complex uit de grond te stampen. Wouden berg BV is niet 'uitgerangeerd' en mag het perceel bouwrijp maken. De Maassluise gemeenteraad toonde zich gisteravond ver heugd over dit, thans gecon cretiseerde. plan. Eert voorge stelde maximale huur van 475 gulden werd als billijk be schouwd. Wethouder EUy Coenen hield derhalve een slag om de arm toen het voor stel werd gedaan een tweede lift in het complex mogelijk te maken. De kans bestaat dan dat de huur omhoog moet en daar voelden de meeste raads leden weinig voor. De wonin gen zijn. volgens de wethou der. bedoeld voor mensen die zelfstandig kunnen leven en derhalve ook in staat moeten zijn een trap op te lopen. De pastorie van de Schuur kerk zal niet in een overdekte verbinding worden gesteld met de rest van het complex. Die drie woningen blijven na drukkelijk gescheiden van de rest. Maassluis De gemeente Maassluis heeft een inspraak verordening. De gemeenteraad maakte er gisteravond nog maar weinig woorden aan vuil. Iedereen was eigenlijk blij dat de verordening er was. „Het heeft lang geduurd, maar zoals beloofd is het toch nog dit jaar gelukt," zei burge meester Jan van Es over het gepresenteerde ontwerp van de nu officieel vastgelegde verordening op de inspraak in de gemeente Maassluis. Uit de raad werd wel van di verse kanten het verzoek ge daan op duidelijke wijze aan de bevolking kenbaar te ma ken wat de verordening nu in houdt en welke mogelijkheden er zijn om in te spreken. Dit stukje informatie zou onder andere via de gemeentekrant èn door middel van adverten ties in huis aan huisbladen kunnen geschieden. Schiedam Directeur Kore- mans van het Zwijndrechtse aannemersbedrijf Hijbeek heeft gistermiddag gewezen op de risico's die zijn bedrijf loopt met de nieuwbouw aan de Lange Haven en Hoogstraat. Het zat hem hoog dat sommi gen, onder wie CDA-raadslid Jan de Koning, nestor van de gemeenteraad,* er'altijd maar op hameren dat bouwers in Schiedam per se Schiedamse aannemers moeten zijn. Kore- mans was duidelijk: zonder zijn bedrijf was er eenvoudig weg helemaal niet gebouwd, dus Schiedam mag blij zijn, zo was dc strekking. Koremans zei dat in het mu seum. even nadat wethouder Chris Zijdeveld de bouwwerk zaamheden aan de Lange Ha ven had gestart. Vanaf de Hoogstraat-zijde was er door de geplaatste schutting niets van te zien, maar op de Lange Haven zagen velen toe hoe de wethouder weer een nieuwe manier had bedacht om een paal te 'slaan'. Deze keer ging het erom dat klei met een twintig meter lange schroef uit de grond werd gedraaid, ter wijl er meteen beton in gestort werd. Heien is dan niet nodig, dat spaart de aangrenzende panden en Zijdeveld noemde de Zwijndrechtse aannemer dan ook 'goede buren'. Het was voor Zijdeveld weer een nieuwe ervaring: geen paal slaan, geen paal persen, zoals vorige keren, maar een gat in de grond 'draaien' om er beton in te storten. Dat geschiedde om half vier aan de Lange Ha ven. Vlaardingen „De Vlaardingse burgers moeten meer naar de meldkamer van Rijn mond gaan ballen om zo maatregelen tegen stankoverlast af te dwingen." Dat zegt Gu~ nilla Bordewijk, die meent dat de luchtver ontreiniging in Vlaar dingen steeds meer toe neemt, en dat daar te weinig aan gedaan wordt. De chef van de meldkamer F. L. Ruse ier staat daar niet afwij zend tegenover: „Het zou ons een argument erbij geven tegenover de bedrijven die de overlast veroorzaken." Gunilla Bordewijk: „Zelf bel ik altijd als er stank overlast is. Maar mensen met wie ik toevallig sprak in de bus of de trein zeiden dat ze dat met meer deden, dat ze de moet hadden op gegeven." Dat komt volgens haar doordat de klachten niet voldoende onderzocht worden. Om te bereiken dat dat wel gebeurt zou de be volking meer pressie moe ten gaan uitoefenen. Ze stelt voor dat uit de be volking groepjes worden ge vormd, die zelf gaan uitzoe ken waar de stank vandaan komt. „Want Rijnmond heeft weinig mogelijkheden om de stank te vinden. Men moet het meestal per tele foon doen." Ruseier geeft toe dat het moeilijk is om overlast te localiseren. „Maar het is niet zo, dat we dat alleen telefonisch doen. We hebben ook een uitruk ploeg, die ter plekke onder zoekt. De neus is nog altijd het beste instrument om stank te vinden. Bellen doen we natuurlijk ook. Het gaat ons er immers niet om bedrijven te betrappen, het gaat erom dat de klacht verholpen wordt" Ontevreden is Ruseier niet met het initiatief van Gu nilla Bordewijk. Die heeft ook al brieven gestuurd aan het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne en aan het openbaar li chaam Rijnmond om de druk op de ketel te houden. Ze vindt dat er in de pers meer gepubliceerd moet worden over de luchtver ontreiniging. Ruseier denkt ook dat de bedrijven daar weieens van zouden kun nen schrikken. Schiedam Bij Bottelo BV in Schiedam (beter bekend als de Coca Cola-fabriek) komen tientallen werkne-' mers op straat te staan, als de verdubbeling van de ac- gehele Bottelo-bed rijf (er is ook een vestiging in Am sterdam) 35 werknemers moeten worden ontslagen. De ondernemingsraad heeft tegen de gang van zaken ge protesteerd bij de vaste kamercommissies voor finan ciën en voor sociale zaken en werkgelegenheid. De ondernemingsraad van Bottelo baseert zich op het re geringsvoorstel in de Staats courant van 20 november, de accijns op frisdranken te ver dubbelen van 14,5 cent per li ter-naar 29-eeni. -Omgerekend zou dat voor de consument een verhoging van de frisdrank- prijs betekenen met 17 cent per liter, zo rekent de onder nemingsraad van Bottelo voor. In 1972 deed zich een soortge lijke accijnsverhoging voor en toen daalde de om2et van de bottelaars van frisdranken met vijftien procent. Hetzelfde zal weer gebeuren, vreest de on dernemingsraad, en inkrim ping van de werkgelegenheid zal dan niet kunnen worden voorkomen. Daarom vraagt men de vaste kamercommis sies zich nu tegen de rege ringsvoorstellen te keren. Volgens Bottelo levert de ac cijnsverhoging niet zoveel geld op, als door de regering is voorgerekend. Als de omzet ten teruglopen, komt er im mers ook minder geld binnen aan BTW, menen de botte- laars. Daarnaast wijst de onderne mingsraad in zijn brief op de indirecte kosten die de maat regel met zich mee zal bren gen. Als 35 man op straat ko men te staan moet er geld worden opgebracht voor de uitkeringen, waarop die werk nemers een beroep zullen doen. Van het extra geld aan accijns gaat dus een deel op aan de WW voor ontslagen werknemers, meent de onder nemingsraad, Het is dan ook daarom dat men de regertngs- plannen heilloos noemt in de brieven aan de vaste kamer commissies. Schiedam Tot twee maal toe is een 35-jarige Schiedam mer door de politie aangehou den wegens rijden onder in vloed. De man werd eerst staande gehouden op de Sin gel, waar een blaastest positief uitpakte. Voor een bloedproef nam men hem mee naar het politiebureau, maar hij weiger de daar plots alle medewer king. Een uurtje nadat hij met een rijverbod van acht uur was weggezonden troffen agenten hem weer achter het stuur aan. Dit maal reed de Schie dammer over de Rotterdamse- dijk. De auto van de man is in beslag genomen en voor de tweede keer werd proces-ver baal opgemaakt door de agen ten. JIL Dit nieuwsblad, wat orai zon I car Rol waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt nonder extra kosten bezorgd in 1 combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. stil»»" ,oemco et*"' !C\op. m sturend qqO vb

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1