STAD/SÏ1EEK Meningen over sociale dienst lopen ver uiteen VOP bespreekt nieuwe renovatie Als niemand het doet... Briljante opvoering van een zwak toneelstuk S, -*.:ü BAH en PvdA op één lijn CDA wil anders Bruggetje weg 'Jammer dat je gelijk uit alles terug moet treden' Bloedend hoofd na val op straat - N3 Burgemeester op de bres voor volières Niet zo droog Inspecteur Brouwer krijgt eremedaille Dieven stelen meer uit bootjes Globe speelt 'Glück' Het Stedelijk Randgebeuren vnfddQ 4 def-omb^r 1961 VD/SC/WW Schiedam Het CDA en het BAH zijn het duidelijk oneens over de toekomst van de gemeentelijke so ciale dienst (GSD). In het eigen periodiekje van het CDA schrijft raadslid Els Heil wig dat de sociale dienst .meer moet zijn dan een 'uitke- .ringsfabriek' en zich ook met bijstandsmaatschappelijk werk zou moeten bezighouden, waarvoor dan wel meer perso neel nodig is. Het bureau alternatieve hulp verlening (BAH) schrijft daar entegen in een nieuw rapport aan de gemeenteraad dat het bijstandsmaatschappelijk werk overgelaten moet worden aan onafhankelijke instellingen. BAH-coordinator John Zwart noemt in dit verband de stich ting maatschappelijk werk, de rechtswinkel Schiedam, het advocatencollectief, het bu reau voor rechtshulp, de so ciaal raadslieden en zijn eigen instituut. Zwart meent dat de door het CDA beoogde perso neelsuitbreiding bij de GÏ5D in 1982 dan niet hoeft door te gaan. De vrijgekomen gelden kunnen volgens hem dan ten goede komen aan zaken van algemeen maatschappelijk nut. De inspraakrondes over de doelstellingennota 'Waarheen met de GSD?" zijn op het ogen blik nog in volle gang. Na de inspraak zullen de politieke partijen een uitspraak doen. Uit het stuk van Els Hellwig en uit het concept-program van de PvdA blijkt dat de so cialisten wat dichter staan bij de bedoelingen van het BAH dan de christen-democraten, die in de verantwoordelijke wethouder Riet Taverne en GSD-directeur Gérard Smits twee partijgenoten hebben. En Smits heeft er nooit gras over laten groeien, dat hij het bij standsmaatschappelijk werk binnen zijn dienst noodzake lijk acht. Bij dit werk gaat het volgens Ets Hellwig niet alleen om informatieverstrekking - aan cliënten, maar ook om psycho-sociaal onderzoek, be vorderen van zelfontplooiing gBga&a® en begeleiding naar gespeciali seerde hulpverlening. Zij wijst in de CDA-periodiek echter op het vele werk van de dienst, die aan 90 formatie plaatsen en zeven vacatures niet genoeg heeft en onder hoogspanning moet werken. Volgens John Zwart, die lid is van de PvdA, is die hoogspan ning helemaal niet nodig en wil de GSD meer doen dan zij kan, hoeft en mag. Hij vindt dat in deze moeilijke economi sche tijden een uitkering niet langer moet worden gezien als vervanging of aanvulling van arbeidsinkomen, maar dat uit keringen zo vanzelfsprekend zijn geworden nu lang niet ie- door Kor Kegel Vlaardingen „Je mag blijkbaar wel een hond op de twaalfde verdieping van een flat hebben, maar als je een volière in je tuin wilt, doen ze moeilijk bij de gemeente". Voorzitter Dunweg van de afdeling Vlaardingen van de Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers deed deze week zijn beklag bij burge meester Kieboom. Tijdens de opening van de vogelshow in gebouw Trian gel, zei de burgemeester toe te onderzoeken of vergun ningen om volières te bou wen niet eenvoudiger afge geven kunnen worden. Hij deed de vogelliefhebbers ook een suggestie. „Je moet niet meteen naar de wethouder stappen, maar eerst met wat ambtenaren babbelen. Sa men krijg je die wethouder wel plat. En geloof me, dat komt dan best in orde." Schiedam De gemeen telijke archieven zijn zo stoffig en droog niet, als men soms wel eens denkt. Stadsarchivaris drs G. van der Feijst is naar het stads kantoor gegaan om een drank- en horecavergun- ning aan te vragen. In de leeszaal van het gemeen tearchief aan de Korte Ha ven wil men daar gebruik van gaan maken. Vlaardingen - Marius Willem Schippers heeft vanmiddag de gouden eremedaille in de Orde van Oranje-Nassau opgespeld gekregen omdat hij ruim 35 jaar werkzaam is geweest bij de Vlaardingse politie. Hij wordt deze maand zestig jaar en dat betekent bij de politie 'functioneel leeftijdsontslag'. De onderscheiding werd van middag in een volgepakte zaal De Harmonie uitgereikt door commissaris Ben van Toledo. De heer Schippers kwam in juli 1945 als 'hulpagent in tij delijke dienst' bij het Vlaar dingse politiekorps. Dat beviel best, en na periodes als adspi- rant, agent, hoofdagent, briga dier en adjudant werd hij eind 1979 tot inspecteur benoemd. m Het voetgangersbruggetje over de Polderwetering, dat het Schiedamse industriegebied 's Graveland verbindt met de Polderweg, heeft zijn (angste tijd gehad. Binnen kort wordt het bruggetje door de gemeente weggehaald. De brug moet plaats maken voor de jachthaven die bij de Polderwetering zal worden aangelegd. In de periode dat aan de jachthaven wordt gewerkt, wordt een nood voorziening voor de voetgangers aangebracht. Daarna kan men gebruik maken van de duikersbrug, die ten westen van de toekomstige jachthaven komt. Vlaardingen De pro jectgroep stadsvernieu wing Vettenoordsepolder houdt aanstaande dinsdag voor de bewoners van die wijk een informatieavond over nieuwe renovatie plannen. Onderzoekingen hebben aangetoond dat voor zeker 145 huizen re novatie mogelijk is. Het geld dat daarvoor nodig is kan de gemeente dit jaar niet allemaal van het rijk krijgen. De projectgroep stelt daarom voor maar vast te beginnen Vlaardingen Gisteravond was de laatste raadsvergade ring voor burgemeester Wim Kieboom en voor het VVD- fractielid Rita van Toor. De laatste werd een avond daar-, voor al door de burgemeester geprezen voor de kennis van zaken, die zij tien jaar in de raad en in commissies van advies en bijstand heeft ge toond. „Wij houden prettige herinn iringen aan haar en vinder het jammer dat ze deze kring verlaat." Rita an Toor vond het zelf wel het juiste moment om de raad te verlaten. „Er treedt een zekere gewenning op," zei ze. „Je gaat teveel op rou tine draaien, je wordt minder kritisch." Ze had haar speech op papier gezet, zodat ze nu „geen gekke dingen zou zeg gen", waarvoor ze bekend meende te staan. Een leerza me tijd, noemde ze de afgelo pen jaren. Ze bedankte haar fractie, maar ook alle andere raadsleden, voor de fijne sa menwerking in de afgelopen tien jaar .Jammer dat er geen middenweg is. Dat je uit alles terug moet treden als je uit de raad stapt" Kie boom sprak de verwachting uit dat mevrouw Van Toor op den duur haar werk kracht wel weer eens voor de Vlaardingse gemeenschap zal gaan geven. met het deel dat wel betaald kan worden, en de vernieu wing van de Stationsstraat en een deel van de P. K. Dros- saartstraat uit te stellen. Voor zeventig hutzen aan de Prins Hendrikstraat (de nummers 38 tot en met 124) en de Dros- saartstraat (de nummers 3 tot en met 15 en 14 tot en met 62) zouden wel renovatieplannen bij het rijk moeten worden in gediend. De huizen aan de Prins Hen drikstraat worden volgens de plannen verbouwd tot drie-ka merwoningen. In de P. K. Drossaartstraat komen de hui zen eruit te zien zoals bij de vorige renovaties in die straat: beneden twee-, boven vier-ka- merwoningen. Als tenminste bewoners, BenW, gemeente raad en het rijk met die plan nen instemmen. Behalve over de plannen, die door de architect worden toe gelicht. wordt er dinsdagavond ook gesproken over de tijdelij ke verhuizingen naar wissel- woningen die daaraan verbon den zijn. Die worden, in af wachting van de nodige goed keuringen, al door de project groep voorbereid. De informa tieavond voor bewoners begint dinsdagavond om half acht in het Badhuis aan de Valerius- straat 28. dereen meer aan de bak komt, dat er in deze gevallen hele maal geen bijstandsmaatschap pelijk werk zou mogen zijn. Anders wordt er gediscrimi neerd, is Zwarts theorie. Een i uitkering wordt volgens hem Jan louter een kwestie van imenselijke solidariteit en het moet voorkomen worden, dat de uitkeringsgerechtigden te veel bij de GSD op de stoep moeten staan: dat werkt drem- fjelverhogend, aldus Zwart Het verstrekken van inkomen (ook als dat een uitkering is) moet betaalbaar blijven, zegt hij, en dat kan niet als het stel sel (de GSD) niet vereenvou digd wordt Hij heeft zijn rap port als titel gegeven een uit spraak van de huidige staatsse cretaris Ien Dales, die zij deed toen zij nog directrice van de sociale dienst in Rotterdam was: „Onze beschaving zal worden getoetst aan de ma nier, waarop de samenleving met haar zwaksten omgaat." Het volgende citaat is uit het concept-verkiezingsprogram van de PvdA voor de jaren 1982-1986. Daarin staat in we zen de BAH-mening, in ande re bewoordingen: „Omdat een directe relatie tus sen materiële en immateriële hulpverlening ongewenst is, dient de GSD zich primair te richten op financiële hulpver lening. Indien noodzakelijk dienen cliënten verwezen te worden naar andere, passende vormen van immateriële hulp verlening. Daarnaast wordt voorrang verleend aan de op bouw van een actief beleidsin- formatiesysteem." Kortom, de uitkeringsfabriek die het bij standsmaatschappelijk werk overlaat aan instellingen ZüaJs de stichting maatschappelijk werk en de sociaal raadslie den. Andere passages in het PvdA-concept versterken dit beeld. Het is het zoveelste menings verschil tussen de coalitiepart ners PvdA en CDA. Schiedam Een 50-jarige Schiedammer is in de Loeff- straat gestruikeld en zo lelijk terecht gekomen, dat het bloed uit zijn hoofd gutste. De in al lerijl toegesnelde ambulance heeft de man met de grootst mogelijke spoed naar het Schielandziekenhuis gebracht, waar onmiddellijk eerste hulp werd toegepast. De dokters constateerden bij de man zelfs een slagaderlijke bloeding aan het hoofd en beslisten dat hij voorlopig in het hospitaal moet blijven. Schiedam Bootjes blijken deze decembermaand bij die ven in trek. De afgelopen da gen waren twee boten van wa tersportvereniging De Schie al het doelwit; nu is een plezier jacht achter de Van Heek straat door dieven bezocht. Zij braken met bruut geweld de kajuitdeur van het bootje open en doorzochten het scheepje van onder tot boven. De spul len die 2ij met zich meenamen waren volgens de Vlaardingse watersporter die zich eigenaar mocht noemen 310 gulden waard. Toonbeeld, kunstrubriek voor de regio Nieuwe Waterweg-Noord. Redactie: Kor Kegel. Tips graag voor woensdag (rond het middaguur)op de Vlaardingse redactie van deze krant. Telefoon 35.05.57. Het is de eerste avondvullende theatershow van Heddy Lester en ze speelt hem vrijdag 11 december in zoldertheater In de Teerstoof aan de Nieuwstraat 12 in Schiedam. 'Als niemand het doet...' heet het programma van het meisje dat ooit voor Nederland deelnam aan het Eurovisiesongfestival. Bijhalve dat ze liedjes zingt, waarbij haar broer haar aan de vleugel begeleidt, brengt ze nu ook sketches. De zaterdag erna doet ze een deel van hetzelfde programma bij de viering van het tienjarig jubileum van Amnesty Vlaardingen en Schiedam in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. De show in In de Teerstoof. die vandaag en morgen gesloten is. begint om negen uur. Toegangskaarten kosten tien gulden. Terwijl thuiszit tend Nederland op het tweede Duitse televisienet getuige kon zijn van 'Der Traum vom Glück' lieten de bezoekers' van de Stadsge hoorzaal zich be zighouden met het reëele 'Glück'. Wie meer genoten heeft kan om praktische redenen door niemand wor den beoordeeld. De theaterbezoe kers met een vi deo-installatie na tuurlijk uitgezon derd. De Brabantse theater groep Globe speelde gis teravond het toneelstuk 'Gluck" van de vergeten dichter/schrijver Maxi milian Dauthendey. Veel bezoekers zullen na het aanschouwen van oor deel zijn geweest dat die vergetelheid terecht ge weest is. Toch is er over deze onbekende Duitse fin-de-sieele-dramoturg ook een meer genuan ceerd oordeel te geven. Daulendey schreef zijn 'Glück' in een tijd dat er in heel Europa hartstoch telijk werd gezocht naar het paradijs op aarde. De overtuiging dat het ware aardse geluk niet bestond werd beslist niet alleen in intellectuele kringen gedeeld. Alleen al daarom getuig de het van moed een to neelstuk te schrijven dat juist bet Geluk probeerde te analyseren. Misschien niet subliem maar moe dig mag Dauthendey toch wel genoemd wor den. Zijn 'Glück' werd nooit opgevoerd. De beste man heeft nooit ge zien hoe zijn nogal pathe- tetisch werkstuk het in de praktijk deed. Als hij de bewerking van de Globe-acteurs zou heb ben gezien, zou hij glim mend van trots een vol gende werk hebben ge schreven. Dat positieve was echter niet de verdienste van 's mans schrijverij, maar veeleer die van een goe de experimentele regie. De persoonlijke inbreng van de acteurs en de ge raffineerde decor-trucks maakten het geheel tot een boeiend schouwspel. Bravo voor Globe, een minnetje voor Herrn Dauthendey. Maar ja, wie weet wat geluk is. Misschien kan je er maar beter van dromen. Man Timmermans FREEK Maandag begint de voorver koop voor de inspeelvoor- stelling van De Mars, die Freek de Jonge zaterdag 12 december geeft in de Vlaar dingse Stadsgehoorzaal. Het is zijn derde solo-voorstel ling na De Komiek en De Tragiek. Over de inhoud van het programma wil hij niets zeggen, omdat hij zich niet wil binden aan beloften en hij het publiek geen ver rassingen wil ontnemen. En verrassingen zijn bij De Jonge zo goed als onvermij delijk, die zich in zijn laat ste shows steeds meer ont popt als een filofoof. De kaartverkoop vindt dage lijks plaats aan de kassa van de Stadsgehoorzaal tussen tien en drie uur overdag en tussen zeven en negen uur 's avonds. QT Morgenavond speelt de To- panga Canyonband, de eni ge echte Schiedamse country-rockgroep. in QT aan de Nieuwstraat „Dat is onze surprise voor Sint Ni- colaas", zei Thom Borsboom van de Schiedamse sociëteit Het optreden begint om tien uur. DUIVEL Alwyn Wall en de Norman Barratband, die samen met hun solozanger de groep Larry Norman Friends vormen, komen vrijdag 11 december in de Lijnbaanhal aan de Zomerstraal in Vlaardingen. We mogen aannemen dat het om stich tende teksten gaat. want de meest markante uitspraak van Norman schijnt te zijn: waarom zou alle goede mu ziek voor de duivel moeten zijn. Bovendien is dc groep door Gospel Music Interna tional (GMI) uit Velp naar Nederland gehaald. Een Amerikaanse groep die zijn muziek niet aan de dui vel opdraagt, een gospel groep. Norman moet wel een van de kanonnen uit de pop-wereld zijn, want hij stond met een hele rij be roemde artiesten op het po dium. Hij betrad de planken met Jimi Hendrix, Bob Dy lan, The Who, Janis Joplin, Greatful Dead en Jefferson Airplane. Je kunt dus niet zeggen dat hij nooit voor de duivel gemusiceerd heeft. Ook in het schrijven van songs is Larry Norman zeer bedreven. Composities van hem werden op de plaat ge zet door onder anderen Cliff Richard en Sammy Davis jr. Het concert in de Lijnbaan- hal aan de Zomerstraat be gint om half negen. Toe gangskaarten kosten ƒ15 en zijn telefonisch te bestellen op nummer 085-634890. Niet schrikken als u iemand van het blad 'Gouden Schoven' aan de lijn krijgt Dat blad zit in hetzelfde gebouw, en helpt GMI altijd bij de voor verkoop. GRAFFITI Driehonderd polaroid-foto's van teksten op schuttingen lantaarnpalen en haltehuis- jes in Vlaardingen zijn van af tien december bijeenge bracht in het Hollandiage- bouw. De expositie van fo to's met als onderwerp graf fiti is door Michiel van dei Lugt samengesteld. Het thema van de tentoon stelling, die 'Symbool-sig naal' heet, is de agressie die dikwijls in die muurteksten te zien is. De foto's blijven tot 23 december hangen in het Hollandiagebouw aan de Oosthavenkade in Vlaar dingen. De toegang tot de tentoonstelling is gratis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3