ierduizend buitenlanders Jolanda Welters deelt problemen met Voor Pvd A-fractie nu 63 kandidaten L ii .M m Gaardingen hard bezig gaten' in stad te vullen DRIES Drie dagen informatie over en voor gehandicapten CDA al bezig met kandidaten gemeenteraad Experiment hcsiirgi Schiedam extra ma ui sch npp< k yyer kb ter 'Een kijkje in de attributenkamer Nieuwe schetsen voor binnenstad maandag 7 december 1981 vD/se/ww 01899- 01747- bij het 010- 25. 00 en v n, maar 'ong be*- bespre- Benson, jet haar takelen! 40. !133. 2035." 133. Jolanda Wolters is de nieuwe maatschappelijk werKster die zich bezig gaat houden met de oblemen van de vierduizend buitenlanders in Schiedam. laardingen In él tempo wordt in laardingen gewerkt in de bebouwing ih Holy-Noord, en n: het opvullen van ten in de stad. Zoals nu gaat kunnen isschien de door jnmond geëiste er duizend wonin- :n worden gehaald, e nodig zijn om wo- ngbouw in de roekpolder te voor- smen. Bij de alge- ene beschouwingen november gaven «1 politieke partijen "blijk van de Broek- slder te willen be- issen. ethouder Bas Goudrïaan *g vrijdag zijn tweede eer- paal in Holy-Noord in 'Ce weken. Dit keer was t voor een complex van woningen aan de Holy- igel. die gebouwd worden ;opdracht van Patrimom- Het project heeft, zei A. eerman van het bestuur n Patrimonium, „wellicht hoogste bouwdichtheid £ooit in Vlaardingen is ge- ald." Het complex wordt éls verwarmd met pom- die warmte aan het ondwater onttrekken. én soort omgekeerde koel- legde Goudriaan uit, Sarvan dertig tot veertig locent - energiebesparing rwacht wordt. De huur JV-de huizen komt in de buurt van de 480 gulden te liggen. In januari gaat gewerkt wor den aan nog eens een com plex van ongeveer zeshon derd huizen in het centrum gebied van Holy-Noord. „Misschien slaan we volgend jaar om deze tijd de eerste paal voor dat project." zei Bas Goudriaan. Verder heeft Patrimonium allerlei plan nen voor de bebouwing van 'gaten in de stad': 75 huizen in de Vettenoordse Polder, 70 in de Put tegenover de molen, en nog een paar voor een- en tweepersoonshuis houdens in de Zomerstraat en de Landstraat. Vlotte, vakkundige schade regeling. Hypermoderne e voor autolichten, ^teitsautoplaat-en spuitwerk fekélweg 100.3125 AD Schiedam Tel. (010M54540 Schiedam De stichting voor maatschappelijk werk in Schiedam gaat zich meer richten op de hulpverlening aan buiten landers. Sinds begin no vember beschikt men daartoe over een extra kracht: de 22-jarige Jolan da Wolters. De aanstelling van Jolanda is een experi ment dat wordt bekostigd door het ministerie voor CRM. Twee jaar lang zal zij zich in Schiedam bezig houden met de problemen van buitenlanders. Daarna wordt bekeken hoe het experiment is verlopen. Jolanda is nu een maand aan het werk, maar haar start is een geruisloze ge weest. Daar moet veran dering in komen vindt zij: de buitenlanders moeten de weg naar de stichting maatschappelijk werk we ten te vinden. Tot de komst van Jolanda is het maatschappelijk werk voor buitenlanders verricht door de stichting hulp aan buitenland se werknemers (SHBW). Het uitvoerende werk voor die stichting wordt alleen door buitenlanders zélf gedaan. Het is de bedoeling dat Jolanda een deel van de taken gaat overnemen die tot nu door de SHBW werden verricht. Het lijkt echter vreemd dat nu een Nederlandse zich met de bui tenlanders moet gaan bezig houden. Je zou verwachten dat de culturele achtergron den, de specifieke problemen, beter door een buitenlander zelf zouden kunnen worden begrepen. Waarom is dan toch Nederlands meisje voor een gekozen? Neutraal Hannie Rennen, coördinator van de stichting maatschappe lijk werk, glimlacht als haar die vraag wordt gesteld. „Daar hebben wij binnen het stede lijk overleg voor de buitenlan ders erg lang over gepraat. Het probleem was dat er maar één arbeidsplaats ter beschikking zou komen en dat elke groep buitenlanders iemand van de eigen nationaliteit als maat schappelijk werker zou willen hebben. Dat kan dus niet als er maar één kan worden aan gesteld. Uiteindelijk is ieder een in het stedelijk overleg het eens geworden: een Neder lands iemand zou het meest neutraal kunnen staan tegeno ver de verschillende bevol kingsgroepen." Het aanstellen van een Neder lands maatschappelijk werk ster lijkt echter een oplossing waar niet iedereen tevreden over zal zijn. Problemen zijn onder meer te verwachten bij de meer orthodoxe Turken in de stad. Het is nog maar de vraag of die zich zullen wen den tot een Nederlandse maat schappelijk werker, die boven dien een vrouw blijkt In hun ogen heeft een vrouw vaak minder overwicht. Jolanda: „Dat is zo, maar daar naast zal het ook voordelen hebben. Juist de tweede gene ratie buitenlanders zal zich wellicht makkelijker wenden tot een Nederlandse maat schappelijk werker. Bovendien blijkt er een keuzemogelijk heid bestaan doordat de SHBW met maatschappelijk werk docr blijft gaan." „Voor Turkse vrouwen zal het juist een voordeel zijn, als zij naar een vrouw toe kunnen; zou hier een man hebben geze ten, dan zouden ze niet mogen komen, of alleen met hun man erhij. Dat zou dan weer een nadeel zijn geweest." Werk genoeg Werk zal er vermoedelijk ge noeg zijn voor Jolanda, die in het oosten van het land een opleiding aan de sociale acade mie volgde en in de praktijk ook met buitenlanders werkte. Want nu al kwamen er veel problemen binnen bij de stich ting maatschappelijk werk. Problemen die door het team van tien er nog eens bij moes ten worden aangepakt. Hannie Rennen: „We hebben ervaren dat dat niet werkt: je moet er toch specifiek mee bezig zijn, als je het echt goed wil doen. Er zijn zoveel verschillen in door Richard Stomp cultuur die je moet snappen. De Nederlandse normen lig gen toch wel effe anders, daar zijn we wel achter gekomen." De meeste buitenlanders die naar een maatschappelijk wer ker toestappen, hebben proble men met heel formele zaken. Papieren moeten worden inge vuld op het werk, voor het huis moet een woonvergun- ling worden aangevraagd en x>k de ziektewet leidt tot een japieren romslomp, zoals die jij de buitenlanders 'thuis' niet voorkomt. Mensen blijken nogal eens geen woonvergun ning te hebben, gewoon omdat iet niet in hen opkomt dat je voor je eigen huis ook nog ïens een vergunning moet nebben. Het zijn moeilijkhe- ien waarbij het maarschappe- ijk werk uitstekend kan hei- Den. Moeilijker wordt hef ai als ïich problemen in de buurt /oordoen tussen verschillende families, of als er binnen het gezin problemen ontstaan. Jo landa denkt dat zij in dat soort gevallen heel voorzichtig zal moeten optreden. Meer vanuit de culturele achtergronden vanuit de buitenlanders, dan vanuit Nederlandse perspec tieven. Zij kent het voorbeeld uit een andere gemeente waar een be ginnend maatschappelijk wer ker binnen een gezin bezig ging en probeerde voor de vrouw een gelijkwaardige po sitie te bevechten. „Dat is on zin," zegt Jolanda met nadruk. „Dat kennen ze daar helemaal niet. Die maatschappelijk wer ker heeft dan ook meer kapot gemaakt dan voor elkaar ge kregen." Ondersteuning en begeleiding Jolanda wil per sé niet derge lijke wegen bewandelen. Voorop staat wat de buiten landse cliënten zelf willen: daarbij kun je dan als maat schappelijk werkster onder steuning en begeleiding geven, meent zij. De nieuwe maatschappelijk werkster wil daar de komende twee jaar aan gaan werken. Drie maal per week houdt zij daartoe spreekuur in het pand van het maatschappelijk werk aan het Broersveld 142: maan dagmorgen en woensdagmor gen tussen half tien en half elf en donderdagavond tussen ze ven en acht Bovendien kan zij altijd worden gebeld (telefoon 731033). Maar ook buren die denken dat het maatschappe lijk werk buitenlanders de helpende hand kan bieden kunnen contact opnemen. Als het eenmaal gaat lopen, dan zal Jolanda het druk krij gen: er zijn in Schiedam im mers vierduizend buitenlan ders. „Eigenlijk," 2egt de kers verse maatschappelijk werk ster, „is het natuurlijk belache lijk dat maar één iemand voor een bevolkingsgroep van vier duizend wordt benoemd." Maassluis Donderdag gaat in Koningshof een informatiemarkt van start over gehandicaptenzorg. Doel van de driedaagse markt die is georganiseerd door het lokale comité 'in ternationaal jaar van ge handicapten' is het geven van voorlichting over di verse mogelijkheden die er zijn voor gehandicapten om een normaal leven te leiden. De informatie markt is de laatste activi teit van het plaatselijk co mité voor dit jaar. Vol gend jaar gaat het comité gewoon door met haar werkzaamheden die tot doel hebben de integratie van gehandicapten in de samenleving te bevorde ren. In die integratiegedachte zit ingesloten het hebben van begrip voor gehandicapten. Het comité bedoelt daarmee beslist geen medelijden: wel acceptatie van gehandicap ten. Daarom richt de markt zich niet alleen op de gehan dicapten. Het comité ziet graag dat er zoveel mogelijk niet-gehandicapten een kijk je komen nemen. „Want, meer weten doet meer be grijpen." stelt comité voorzit ter Paul van Gijzen. „Op de beurs kan men zien welke hulpmiddelen en mogelijk heden er zoal zijn die gehan dicapten het mogelijk maken een plaats in te nemen in het dagelijks leven. We hebben ons op een zo breed mogelijk publiek proberen te richten. De niet-gehandicapten zijn er bijvoorbeeld in de gele genheid een kijkje te nemen in de attributenkamer, die vaak met het leven van de gehandicapte is verbonden. Maar ook wordt veel aan dacht besteed aan andere za ken, zoals vrijetijdsbesteding en het verrichten van zin volle arbeid." Zak en as Collega-bestuurslid Bas Ba- rendregt vult aan: „Bij veel mensen die gehandicapt ra ken zie je dat ze besluiteloos zijn. Van de ene op de ande re dag zitten ze in zak en as. Die groep mensen weet nau welijks wat voor mogelijkhe den er zijn. Voor die groep is de beurs een uitstekende ge legenheid om zich daarvan op de hoogte te stellen. En dat geldt even zo goed voor niet-gehandicapten; die kun nen zien dat gehandicapten, als ze maar over de juiste hulpmiddelen beschikken, tot reuze veel dingen in staat zijn." Op de beurs zijn naast diver se instanties die zich bezig houden met de belangenbe hartiging van gehandicapten ook ondernemrs aanwezig die hulpmiddelen voor ge handicapten in hun pakket hebben. Zo zijn er donder dag, vrijdag en zaterdag in Koningshof een aantal pri meurs op dat gebied te zien. Een firma uit Rockanje komt met een Japanse vinding, een speciaal copieerapparaat, waarmee van zwartwit-af- beeldingen een reliëfafdruk gemaakt kan worden. Gra fieken, tabellen en andere afbeeldingen kunnen daar mee in enkele seconden in reliëf worden afgedrukt. Zo'n mogelijkheid bestond al, maar was veel arbeidsinten siever en daardoor veel duurder. Verwacht wordt dat blinden bij een studie veel profijt van de Japanse vinding zullen hebben. Badltfi Verder is op de info-markt onder meer een nieuwe bad- lift te zien, die door zijn een voud en lichte gewicht een ideaal hulpmiddel kan wor den voor wijkverpleegsters bij het baden van gehandi capten. De belangenorganisa ties laten zien welke moge lijkheden gehandicapten hebben thuis, op het werk en in hun vrije tijd. Veel voor lichting is er onder meer over sociale wetgeving, reva- lidatie, aanpassingen en voorzieningen, verkeer en sport voor gehandicapten. Het bedrijf voor gemeentelij ke en sociale werkvoorzie ning (BGSW) presenteert een nieuwe bedrijfsfilm on der het motto 'meedoen in gelijkwaardigheid'. „Niet te om te laten zien hoe goed de BGSW wel is, maar om aan te geven dat je niet gek hoeft te zijn om in WSW-verband te werken," stelt comitélid Bas Barendregt die zelf ook bij het bedrijf werkt dat vrij- etijdsmeubelen fabriceert De beurs in Koningshof aan de Uiverlaan wordt donder dagmiddag om twee uur geo pend. Die dag zal de infor matiemarkt tot negen uur *s avonds zijn geopend. Vrij dag kan men er terecht van twee tot negen en zaterdag van tien tot vijf. Paul Gijzen: meer weten doet meer begrijpen.. Schiedam Alle ze ventien gemeente raadsleden van de PvdA worden op nieuw kandidaat ge steld voor de nieuwe fractie in juni 1982. Dat wil niet zeggen dat zij ook allemaal terugkeren: de alfa betische lijst van raadskandidaten telt in totaal 63 namen. Uit de lijst wordt dui delijk dat oud-raads lid Jo Ouwens in de komende periode niet meer in de gemeente raad zal terugkeren. De negen afdelingsbestuur ders van de PvdA staan ook op de lijst, maar alleen om straks de definitieve kandi datenlijst vol te maken. Op de Pvd A-lijst staan be kende Schiedammers: Rietje Konings van de stichting Lentefeest, schrijver/histori cus Han van der Horst, oud- Rijnmondgecommitteerde en ziekenhuisdirecteur Arie van Dijk, voorts Jaap Nieswaag van bewonersvereniging Schiedam-West en Cees van der Geer, organisator van tentoonstellingen in Rotter dam. De achterban van de PvdA spreekt zich donderdag 17 december over de kandida tenlijst uit in de Blauwe Brug. Het resultaat zal dan niet de definitieve groslijst zijn, maar het gaat er voorlo pig om dat de kandidaten 'geballotteerd' worden. Op de agenda staat ook het con cept-programma, waarop 266 amendementen zijn binnen gekomen. Schiedam Vooraan staande christen-de mocraten nemen zit ting in de CDA-com- missie, die de kandida tenlijst voor de nieuwe gemeenteraadsfractie zal gaan maken. De groslijst wordt ge maakt door fractie voorzitter Siem Ros- raan, penningmeester Hans Valkenburg, se cretaris Jan den Brin- ker, oud-voorzitter mr H. C. M. M. Janssen en de heren Den Oude en dr Jonckers. Hun advieslijst komt in fe bruari aan de orde in een ledenvergadering van het CDA-Schiedam. De com missie zal rekening hou den met kwaliteit en in breng van huidige CDA- raadsleden en van andere geïnteresseerde partijgeno ten. De kandidatenlijst, die zij maakt, begint overigens op nummer twee. Wie nummer één zal worden, de toekomstige fractie voorzitter van het CDA dus, wil het afdelingsbe stuur zelf uitmaken. Diverse CDA'ers (Ad Son- neveld, Cees de Graaff) hebben zich er bij het be stuur over beklaagd, dat buiten de leden om kandi daten zijn gesteld voor de nieuwe CDA-fractie in de Rijnmondraad. Onder de zen bevindt zich voorzitter Wout van Haften, alsmede fractieleider Rosman. C. A. E. de Jonge De onlangs in Gouda gehou den provinciale eontactraad van de RPF heeft de Vlaar- dinger C. A. E. de Jonge op de tweede plaats gezet van de kandidatenlijst voor de verkie zingen van provinciale staten van Zuid-Holland. Hij is al zo'n vijf jaar lid van de refor matorische partij. Die verkie zingen worden eind maart van het komende jaar gehouden. De Jonge, die in Maassluis ambtenaar is op de afdeling stadsontwikkeling, en eerder een zelfde baan had in Vlaar dingen, rekent niet op een ze tel in provinciale staten. „Dat zal ik wel moeten laten lopen. Door de lijstverbinding met de GPV zou ik er pas inkomen als we samen drie zetels halen, en dat 2it er niet in." Hij staat echter ook kandidaat voor de verkiezing van de Rijnmondraad, die volgend jaar op 2 juni wordt gehouden. Daar denkt hij wel ïn te ko men. De partij heeft hem ook gevraagd kandidaat te zijn voor de gemeenteraad in Vlaardingen, die op die zelfde dag gekozen wordt. Daar moet De Jonge nog over nadenken: „Je kunt natuurlijk niet overal in gaan zitten. Ze moeten niet gaan denken dat jij de enige in de RPF bent," Ton Molenaar De bewonersvereniging Schie- dam-Zuid zit opnieuw zonder voorzitter. Nadat vorig jaar voorzitter Koos van der Keur met een daverende ruzie op stapte, blijkt nu ook zijn opvol ger Ton Molenaar de functie te hebben neergelegd. Anders dan bij Van der Keur destijds, moet de oorzaak echter niet worden gezocht in uit de hand gelopen meningsverschillen binnen het bestuur. Molenaar blijkt gewoon te zijn verhuisd naar Rozenburg en kan der halve de functie niet meer be kleden. Een opvolger voor Molenaar is er nog niet gevonden binnen de vereniging. Het voorzitters schap wordt voorlopig bekleed door vice-voorzitter Heieen Po vel, die 2ich al jaren bijzon der actief opstelt in de club uit de Gorzen. Adri Reijnfaout Adri Reynhout, de voorzitter van D'66 in Schiedam, treedt deze maand in het huwelijk. Op 22 december trouwt Reyn hout met Diane van den Berg, om twee uur in het Schiedam- se stadshuis. Drie kwartier la ter wordt het huwelijk kerke lijk bevestigd in de Juliana- kerk. Vanaf half acht is er re ceptie in het Novotel. Westlandraad De Westlandraad zal maan dagavond een nieuw lid kie zen in het dagelijks bestuur. De kandidaten voor de opvol ging van burgemeester J. van den Brink zijn wethouder Chr. Keijzer utt Maasland en zijn collega J. Kwakkelstein. Van den Brink vertrekt op 1 janua ri naar Barendrecht waar hij tot eerste burger is benoemd. Schiedam Nieuwe schetsen voor woning bouw in de binnenstad vallen deze maand, dus nog vóór de jaarwisseling, te verwachten. En mis schien zijn ze zelfs morgen al te verwachten, want dan geeft wethouder Zij develd een persconferen tie over de binnenstad. Op het stadskantoor wordt in ieder geval druk aan de schetsen getekend. Als het wethouder Zijdeveld lukt snel met de nieuwe deel- plannen voor de binnen stad te komen, houdt hij zich redelijk aan het ge stelde in de motie-Diele- mans van november 1980, waarin erop wordt aange drongen de bouwfasen in één bouwstroom uit te voeren. Het eerste plan voor honderd woningwetwoningen ligt er al een half jaar, maar omdat er bezwaarschriften tegen zijn'in gediend, kan Zijdeveld nog niet met de bouw achter de Lindenhof aanvangen. Intus sen is op het stadskantoor wel verder gewerkt aan de volgen de bouwplannen voor de kaalslag. Overigens is nog steeds geen visie ontwikkeld op de kraak- buurt {Laan en omgeving). Die werd in de motie-Dielemans óók gevraagd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3