EXTRI Wonen temidden van veel zand fl fttj -»maandag hl 7 december 1981 vd/sc/ww De journalist Pieter A. Kerkwijk heeft twaalf dagen vertoefd aan de oostkust van Saoedi Arabië. Tijdens zijn verblijf in het gebied tussen Al-Khobar, Dammam en Al-Jubaü verbleef hij in de compound Alventura van Volker Stevin Baggermaatschappij. Kerkwijk verdiepte zich niet alleen in de economische en infrastructurele ontwikkeling van het gebied, waar Nederlandse bedrijven voor een deel toe bijdragen, maar bezocht er ook baggerwerken. Daarbij liep hij Pieter en Liesbeth de Reus tegen het lijf, die afkomstig zijn uit Strijen. Piet werkt daar al zes jaar, Liesbeth trok in april van dit jaar met haar zoontje naar Alventura. Al-Jubail Alventura, de huidi ge woonplaats van Piet en Lisbeth de Reus, is een Nederlands dorp vol baggeraars. Het is gelegen even vóór Al-Jubail (De Rots, recht tegenover de Navy-basis en temidden van enorm veel zand. De woestijn ligt er bij wijze van spreken om de hoek en de dhalus (rijkamelen) lopen er regelmatig voor de ingang. Het dorp is ruim vijf jaar geleden gebouwd in op dracht van de baggermaatschappij Adriaan. Volker - thans Volker Stevin - en wordt thans bewoond door zo'n dikke 200 baggeraars, met of zonder gezin. De meeste baggeraars zitten er zogenaamd op vrijgezellen-basis. Alventura is - zo ver mogelijk - van alle gemakken voorzien; zwembad, tennisbaan, dorpswinkel, wasserij, bibliotheek en een "general buil ding" waar een goede hap te krijgen is. Er is veel veranderd in Al-Jubail en omgeving nadat Alventura uit de grond is gestampt. De pioniers, waaronder Piet de Reus, die in het najaar van 1975 er arriveerden moesten het stellen met zes cara vans en een mess room. Naast de ca ravans stonden 40 bedoeienententen voor de zogenaamde "localen", die met z'n achten in één tent moesten vertoeven en slapen. De voedsel voorziening werd geregeld vanuit het ruim 80 km verderop gelegen Dammam, want in diezelfde tijd werd pas de eerste supermarkt geo pend in Jubail. Alventura wordt gerund door een compoundbeheerder en 54 localen. Een Nederlandse kok zorgt voor het eten. Er wordt door Volker Stevin van alles aan gedaan om vooral de baggeraars die op vrijgezellen-basis in Alventura vertoeven het naar de zin te maken. Maar veel tijd voor vertier is er sowieso niet, want een baggeraar maakt aan de Arabian Golf oftewel Perzische Golf vrij lange werkdagen. Als hij "de dag" heeft kan hij *s avonds in de general building onder andere teevee-kij ken. De uitzendingen komen vla de stations Dammam, Bahrein,, Aramco en Koeweit Sport en spel worden niet vergeten. Een lange tijd zijn er video-tapes vanuit Nederland over gevlogen naar Dhahran Airport. Dat ging goed, tot er op een gegeven moment wat teveel bloot stond op de band. Geland op Dhahran Airport moet er zeker nog ruim 100 km gereden worden over goede en minder goede wegen om in Al-Jubail te komen. Het is goed te merken dat het weg gedeelte tussen Al-Khobar en Dam mam nog in uitvoering is, maar bui ten deze stad met volop traditionele Arabische trekjes richting Al-Ju bail, lopen zeer goede brede wegen omringt door een eindeloze zand vlakte. Onderweg passeert men één van de paleizen van koning Khaled en plaatsen als Ras Alchaf en Ras .Tanura. In de late avonduren, op een ander tijdstip van de dag komt men niet aan in Dhahran, komen de typisch Arabisch architectonische gebouwen, in een zee van licht ge zet, als een sprookjesbeeld over. Maar de werkelijkheid ligt ver van "de sprookjes uit 1001 nacht". Saoe di Arabië; een land waar men als westerling voortdurend balanceert op een drempel met aan de ene kant de uitingen van een Oosterse kuituur en aan de andere kant een naar Westers voorbeeld economi sche en infrastructurele ontwikke ling. Dat laatste is mogelijk dankzij de olie die met recht een "Ata Al lah" (Godsgeschenk) genoemd mag worden. Piet de Reus al zes jaar aan Golf Piet de Reus voor de Rots breker I op het werk C-t1 aan de Causeway in de Industrial Port. Al-Jubail (Saoedi Arabië) De stevig gebouwde, bruin getinte en flink bebaarde Piet de Reus zit sinds twee dagen op the site C-ll, dat gelegen is in de Industrial Port van Al-Jubail in Saoedi Arabië aan de Arabian Golf. Hij werkt op de rotsbreker 1 van Volker Stevin- Dit machtige vaar- en baggertuïg moet binnen enkele weken rots gaan breken. BuIcJozers aan het werk op een enorme zand vlakte, die in middels is op gespoten. Piet de Reus zit reeds vanaf au gustus 1975 aan "De Rots" en was daarmee één van de pioniers. Zijn goedlachse echtgenote Lisbeth verwisselde in april van dit jaar met de nu acht maanden oude zoon Jeroen de landelijke omge ving van Strijen voor een verblijf in de "zandbak" van Saoedi Ara bië. Zij beaamt dat het de eerste" twee maanden wel even wennen was in Alventura: "Je hebt je beesten moeten opruimen e.d.. Je mist sowieso je Hollandse vrien dinnen. De zomermaanden zijn hier wel erg heet en kan de tem peratuur oplopen tot 55 graden celsius in de schaduw. De vochtig heidsgraad is dan erg hoog. Ik voelde me te vies om naar buiten te gaan. Jeroen kon er gelukkig goed tegen". Zou Lisbeth hier vrij lang willen vertoeven? Resoluut antwoordt ze: "Nee. Je mag hier als vrouw bijvoorbeeld geen auto rijden. Je bent dus altijd afhanke- •k «w-j lijk van de bus van de company. Nou is dat allemaal wel goed gere geld en kun je wekelijks gaan winkelen in Jubail en Al-Khobar,, maar je bent altijd aan tijden ge bonden". Ze voegt er dan meteen veelbetekenend aan toe: "De Ne derlandse vrouwen zijn hier voor hun mannen". Internationaal chauffeur De carrière van Piet dc Reus is, zoals het veel gaat in een mensen- Door Pieter A. Kerkwijk leven, wat vreemd verlopen. Piet: "Ik zit ongeveer zes jaar op het baggerwerk. Daarvóór zat ik een half jaar bij Verolme Rozenburg. Maar weer daarvóór was ik inter nationaal chauffeur. Ik was dus gewoon lange werkdagen te ma ken en veel van huis te zijn". Piet de Reus was dus één van de eerste Nederlandse baggeraars die in Ju bail neerstreek. Piet: "Ik vertoef de toen in het Al-Dossarie-hotel in Dammam. Het stadje Jubail stelde toen nog niets voor. Win kels had je er nog niet, alleen kon je er hier en daar wat eten kopen. Van Dammam naar Jubail liepen geen verharde wegen, alleen een smal weggentje vol met kuilen. Voor de rest alleen maar zand en nog eens zand. In Jubail zijn we eerst begonnen met de aanleg van de Commercial Port, daarna volg de de Navy Harbour. Toen ik in Dammam zat hebben we eerst an derhalve maand op en neer gere den naar het werk. Een afstand van een dikke 80 km. Daarna werden op het huidige terrein van Alventura vijf caravans geplaats, in een kring. Er kwam een gene rator en een watertank. Voor te eten was een houten keet inge richt We moesten het stellen zon der airconditioning. Alleen een waaier aan het plafond. Een Je- meniet speelde voor kok, die door de uitvoerder in de gaten werd gehouden. De soep was redelijk. Soms hadden verse groenten en wat aardappels. Ook was er wel eens vlees. We aten herinner ik me veel fruit in die tijd". Inmiddels heeft Lisbeth een niet- alcoholhoudende (moussy) drank voor ons neergezet Drank is ten strengste verboden in Saoedi Ara bië. Maar de baggeraar houdt van huis uit wel van een borrel of een biertje. Vandaar dan ook dat som mige baggeraars in Jubail met een tikkeltje dorst terugdenken aan hun verblijf in de Verenigde Ara bische Emiraten en Bahrein. Daar zijn de autoriteiten soepeler ten opzichte van drankgebruik. Plet de Reus gaat echter verder met zijn relaas: "Enkele"weken later kwam er een "local" voor de in kopen. Er werd gewerkt met een tolk, een Egyptenaar. In één zo'n caravan sliepen twaalf mensen op stapelbedden. Dat is wat anders dan thans het geval is. Sinds vorig jaar heeft elke baggeraar zijn ei gen appartement.(met pretoogjes) In diezelfde beginperiode woon den twee uitvoerders in een soort flat in Jubail. Eén van de twee woonde er zelfs met z'n gezin. Het huis was voorzien van een zoge naamd staantoilet dat problemen opleverde voor moeder en kinde ren. We hebben toen een houten stoel genomen en in de zitting een gat gezaagd. Op deze wijze zat men ook nog gemakkelijk er bij. Toen was de regeling dat je na drie maanden enkele weken naar Holland kon". Lisbeth reageert meteen op het laatste: "Drie maanden vind ik wel te lang, als je als vrouw achter blijft in Holland. Nu ga je na een maand al weer aftellen. Dat houdt er de moed in". Vissoep Piet de Reus vervolgt na eerst een slok van de moussy te hebben ge nomen: "Al gauw liepen de eerste zuigers en schepen binnen. Je had elkaar nodig, want er waren niet zo veel mensen. Twee mijl uit de kust gingen de schepen voor an ker, want je had hier nog geen ha ven. Zo lag er een Griek op een gegeven moment zonder eten en drinken aan boord. De kok wist daar wel iets op en serveerde ons vissoep. Man, ik ben toen over m'n nek gegaan toen ik er achter kwam dat hij twee vissen met schubben en kop in de soep had gedaan. Maar het was gezellig. Van ons lag toen hier de Slie- drecht 11. Het was nog open water en daardoor kon 't er nog al af en toe flink spoken. Onze stortbaas verbleef met wat localen in een tent op een eilandje. Na de Kerst vorderden de werkzaamheden en stroomden de mensen toe". De afgelopen zes jaar overziende komt Piet de Reus tot de konklu- sïe dat hij hier al heel wat heeft meegemaakt, maar dat er aan het leven in Alventura niet veel ver anderd is. Ja, Al-Jubail en omge ving is sterk veranderd. Giganti sche werken zijn en worden er voltooid. Miljarden rials zijn in middels gepompt in de economi sche en infrastructurele ontwik keling van de streek tussen Al- Khobar, Dammam en Jubail. De plaatselijke bevolking heeft en maakt een ontwikkeling mee waarover in het Westen misschien wel eeuwen is gedaan. De baggeraars die met hun gezin in Alventura verblijven moeten hun eigen potje koken. Piet: "Het leven in Saoedi Arabië is bepaald niet goedkoop, in tegendeel zelfs. Toen ik hier aan kwam was de rial 52 cent-waard,- nu ligt de waarde ervan op 78 cent De koers gaat op en neer met de dollar. Je bent hier al gauw per maand zo'n 2500 rials kwijt met een gezin. Dan neemt Volker Stevin de rèst nog voor zijn rekening. Zo krijgen we begin volgend jaar nieuwe meubels". Lisbeth vult hem aan- :"Je moet goed begrijpen, wij vrouwen zijn er voor onze man nen. We missen veel, zoals mode e.d. Als je achter blijft in Holland ga je op den duur zelfstandig be slissingen nemen. Ook hanteer je bijvoorbeeld een nijptang". Piet rekent ons voor dat, als hij hier op vrijgezellen-basis zou heb ben gezeten hij zijn zoon Jeroen slechts tweemaal vier weken zou hebben gezien de afgelopen acht maanden. Per auto In eerste instantie rept Piet de Reus geen woord over het feit, dat hij als eerste Nederlandse bagge raar per auto van Jubail naar Strijen is gereden. Een klus die hij met een vriend klaarde in ruim een week. In totaal werden 6500 km afgelegd. De auto waarmee de tocht gemaakt werd was van de huidige Midden Oosten-direkteur van Volker Stevin, Jaap de Rid der. Piet heel nuchter: "In Saoedi Arabië volgden we vanaf Jubail de zogenaamde Trans Arabian Pi peline. Verder gingen we door Jordanië, Syrië en Libanon. In Li banon lieten we ons verschepen naar Griekenland. Vandaar uit reden we via Joeslavië richting Nederland. De tocht door het Midden Oosten was niet geheel van gevaar ontbloot. We moesten dus voortdurend op onze hoede zijn. Halverwege Europa kreeg m'n vriend, nadat hij het thuis front had gebeld, het op z'n heu pen en wilde als een gek naar huis. Ondanks de vermoeidheid heb ik het laatste trajekt ook maar gereden. We trokken wel veel be kijks in een auto met een Ara bisch kenteken. Eenmaal thuis, heb ik bijna twee dagen aaneen geslapen. Ik was duidelijk gebro ken. Na ons hebben nog enkele baggeraars deze stunt uitge haald" Terwijl de zon is ondergegaan in Al-Alam Al-Arabi (Arabische We reld) en de eerste ster rafiq (reis genoot) wordt van de nacht klinkt vanaf de minaret van de naburige moskee de oproep tot het salat (gebed). In de medinah (oude cen trum) van Jubail gaan de winkels voor enige tijd op slot en sloft me nig Arabier naar huis om te bid den in de richting van de heilige stad Mekka, Ondanks de aanwe zigheid van Nederlanders en dui zenden andere buitenlanders en de bijna niet bij te benen ontwik keling blijven de inwoners van het stadje aan de Arabian Golf, Ummat-Al-Nabi (de gemeente van de profeet)-...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 6