SCHIEDAMSCHE COURANT 9Gemeenten moeten banenplan steunen9 Studiegroep moet komst van cultureel Ik neem~ proef Henk Krabben (PvdA) stapt ook uit raad Blauwe Brug dicht 'gblijven: op zaterdagmiddag centrum versnellen Maarïeveld problemen oplossen Bejaarden gymen zich fit ?Dai staangeld- ht mlen we toch nietH Taverne verrast raadsleden: plan voor Schuttersveld Minister Den Uyl bij opening arbeidsbureau: John Ranshuijsen overweegt te stoppen Omdat huurders wei 51 O* «1 Donderdag 10 december 1981 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 242 PAGINA'S Met de onthulling van een aantal scheepvaartselnen opendB minister Den Uyl de nieuwbouw van het gewestelijk arbeidsbureau. Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis Minister Den Uyl vindt dat zijn ba nenplan gesteund moet worden in de regio. „Zo'n - plan wordt niet allen maar gedropt; het kan al leen maar slagen als het wordt gesteund van on deraf op regionaal, plaat selijk niveau." Dat zei de bewindsman gisteren bij de opening van het ar beidsbureau voor de Wa terweg-Noord. Den Uyl reageerde daarmee op de .Schiedamse wethouder -Heinier Scheeres die even tevoren had gepleit voor >meer invloed door de la gere overheden (gemeente en provincie) op het be strijden van de werkloos heid. Eerder deze week verklaarden de minister van sociale zaken en werkgelegenheid en zijn collega van economische za ken. Terlouw, dat zij er zeker niets voor voelen bevoegdhe den op sociaal-economisch ter rein verder te delegeren naar lagere overheden. In zijn toe spraak maaide de Schiedamse wethouder, die voorzitter is van de adviescommissie van het arbeidsbureau voor Schie dam. Vlaardingen, Maassluis. Maasland, Hoek van Holland en Rozenburg, wat betreft het ontstaan van arbeidsbemidde ling het gras weg voor de voe ten van Den Uyl. Scheeres memoreerde dat dat was be gonnen in Schiedam met de stichting van de Schiedamse arbeidsbeurs, gisteren precies 79 jaar geleden. Ook Den Uyl had dat op willen halen. Het nieuwe arbeidsbureau aan de Schiedamse Valeriusstraat op amper bonderd meter van de vorige noodvestiging is een maand geleden al voor het publiek geopend. Gisteren kwam Joop den Uyl als be windsman die de arbeidsbu reaus onder zijn hoede heeft even vanuit Den Haag overgewipt om de officiële o- pening te verrichten. Veel tijd had hij daar niet voor de ge plande openingshandeling (voor de deur van het nieuwe arbeidsbureau een modelboot over een trsnsportbandje trek ken, waardoor een fles cham pagne werd ontkurkt) liet hij over aan de secretaris-gene raal op zijn departement om dat hij zélf In allerijl weer naar Den Haag terug moest voor overleg in de raad van de arbeid. Als surrogaat-ope ningshandeling onthulde Den Uyl wel enkele scheepvaart seinvlaggen die de relatie met het Waterweggebied moesten duidelijk maken. Een van de seinen 'ons schip vertrekt uit de haven" symboliseerde de start van het nieuwe arbeids bureau. Dit alles speelde zich af in de aula van de naast het arbeidsgebouw staande huis houdschool De Hargahof, die was afgehuurd omdat het nieuwe onderkomen van het arbeidsbureau te klein was om de ongeveer 350 genodigden te herbergen. W oon wagenkamp boos op CDA Schiedam Tot verbijstering van de woonwagenbe woners aan de Schiekade wil het CDA initiatieven ne men om hen ertoe te pressen het staangeld weer te gaan betalen. De christen-democrate Els Hellwig is het met CDA-wethouder Taverne eens dat deze huurvorm weer geïnd zal moeten worden. Op het kamp bestaat al drie jaar de situatie, dat de bewoners weigeren het staangeld voor hun woonwagens te betalen. Er is zelfs sprake van dat er in Schiedam enkele nieuwe sloopterreinen bij komen, die de woonwagenbewoners alleen mogen huren als zij ook bereid zijn het staangeld weer te be talen. PvdA-raadslid Jos van der Lugt zei gistermiddag, dat hij dat een „onzorgvuldige combinatie van factoren" en „hoogst onfatsoenlijk" zou vin den. Van der Lugt meent dat zulk een handelwijze een be denkelijke schuldvergelijking zou opleveren. CDA-raadslid Hellwig vindt dat de huidige situatie niet kan blijven duren. De zaak rustte eerst bij het woonwagenschap regio Westland, maar de ge meente Schiedam neemt deze kwestie nu van dit schap over. De woonwagenbewoners wei gerden in 1978 nog langer het staangeld voor hun wagens te betalen, omdat het kamp ver pauperde en omdat er geen zicht was op afdoende verbete ringen. Zij wezen op het grote brandgevaar op het dicht be zette kamp. Hun wensen om dichterbij de stad te komen re sulteerden op de lange duur in voorlopige plannetjes voor de Koekoekslaan en het Schut tersveld, maar ook hiervan verneemt men nu niets meer. Gistermiddag zei dan ook Mien Meerts, bestuurslid van de stichting woonwagenwerk Schiedam, dat zij er niet over piekert het staangeld weer te, gaan betalen, zoals het CDA nu wil. En de verwachting be staat dat alle kampbewoners dat met haar eens zijn. „De ge meente doet niets voor ons, dan doen wij ook niets terug. Wij betalen dat staangeld niet. Dat kunnen we trouwens niet eens! Wij betalen per week al honderd gulden aan de olie- stook, daar komt nog eens elektriciteit bij, waar moeten we het geld voor de stand plaats nog vandaan halen? Pas als wij hier aardgas zouden kunnen krijgen, dan kan je met het stoken weer wat zui niger zijn, dan valt er weer over te denken," aldus Mien Meerts. Haar mening staat uit gebreid op pagina drie. Schiedam Buiten het gezichtsveld van de fractiespecialisten in ae gemeenteraad om wordt momenteel op het stadskantoor gewerkt aan een bouwplan voor het Schuttersveld. Wethouder Taverne zegt het plan in het komende jaar te verwach ten. Er is volgens haar een architect aan gewezen. Het plan wordt vervaardigd onder ver antwoordelijkheid van wethouder Zijde veld. Dat Taverne deze week met de me dedeling kwam, had te maken met de aanvankelijke bedoelingen met het Schuttersveld, De gemeente zou daar wo ningen gaan bouwen voor de woonwa genbewoners van de Schiekade. Na pro testen uit de wijk Nieuwland hoorde ech ter niemand daar meer iets van en deze week vroeg PFR-raadslid Herman Noor- degraaf, hoe het er nu mee stond. Taver ne antwoordde toen dat de commissie ruimtelijke ordening een architect had aangewezen, die aan een plan bezig was. Noordegraaf zit echter zelf in die com missie en hij wist nergens van. Het is in die commissie ook niet de gewoonte dat de raadsleden zich uitspreken over archi tectenkeuzen, ondanks herhaalde verzoe ken daartoe van Nikolai Dielemans (PvdA). Vlaardingen Pvd A-ge- meenteraadslid Henk Krab ben stelt zich niet beschik baar voor een nieuw raads lidmaatschap. Evenals frac tievoorzitter Hans Versiuys blijft hij tot de gemeente raadsverkiezingen in mei deel uitmaken van de socia listische fractie, daarna stapt hij eruit. De socialist John Ranshuij sen heeft nog geen besluit genomen over zijn terug keer in de raad. Voorlopig heeft hij zich wel opgege ven voor de kandidatenlijst van de PvdA, maar vorige week zei hij dat hij erover dacht met het raadswerk te stoppen. Alle overige twaalf PvdA'ers in de raad, inclu sief de drie wethouders, staan op de kandidatenlijst, die de komende maanden definitief zal worden sa mengesteld door de leden- vergadering. In totaal telt de lijst 47 kandidaten. a De 56-jarige Krabben, de huisvestings- en milieuspe cialist van de PvdA, heeft zestien jaar achtereen voor de socialisten in de raad ge zeten. Krabben vindt dat lang genoeg. In het partijor gaan van de Vlaardingse socialisten. Achterban, wijt Krabben het ledenverlies van de PvdA aan de over heersing van de partij door jonge academici. „Dat schrikt gewone arbeiders af. Die mensen tref je haast niet op onze vergaderingen omdat de goed geschoolden daar altijd aan het woord zijn. Maar de arbeiders heb ben ook wel de schuld aan die situatie: ze verdommen het om naar voren te ko men, hun mond open te doen en in het bestuur te gaan zitten," aldus Henk Krabben in Achterban. Hij heeft de tijd nog meege maakt dat de Vlaardingse PvdA zo'n 1300 leden telde. Daar is nu nog maar een derde van over. Voor het eerst sinds =s jaren maakten bejaarden uit Schiedam-Oost weer een paar diepe kniebuigingen. Dat gebeurde tijdens het =j gym-uurtje, waar wijkcentrum Oost gisterochtend mee startte =jj= en dat voortaan =5 wekelijks wordt gehouden. De bejaarden die aanwezig waren voelden zich na afloop opmerkelijk fit, hoewel bij sommigen ook de =s vermoeidheid had S§ toegeslagen. Tot 'vogelnestjes' in de =- ringen zijn de oudjes echter nog niet gekomen. S3 De ontspanning komt bij de gymnastiek in Oost duidelijk voor de S5 inspanning. Schiedam Wijkcentrum de Blauwe Brug is voor taan op zaterdagmiddagen gesloten. Het peperdure gebouw blijkt op die tij den io slecht te worden bezocht, dat men heeft be sloten de automatische toegangsdeuren dicht te houden. Met de beheers commissie van de Blauwe Brug is afgesproken dat er toch zaaltjes zullen wor den verhuurd als daar voor belangstelling blijkt te bestaan. Die afspraak tussen gemeente en beheerscommissie lijkt al in de herinnering van de beheer ders te zijn vervaagd. In de laatste vergadering van de be heerscommissie zou een aan vraag voor zaalhuur op zater dag zijn afgewezen omdat de Blauwe Brug dan gesloten is. Volgens wethouder Herman Posthoorn gaat een dergelijke afwijzing tegen de afspraken in. Hij heeft beloofd de zaak te onderzoeken. Cor van der Toorn, de man die op zaterdagmiddag een zaaltje wilde huren, maakte wethou der Herman Posthoorn attent op de nieuwe ontwikkelingen. Van der Toorn: „Dadelijk blijkt de belangstelling ook op andere dagen gering en gaat de Blauwe Brug ook op dins dagmiddag dicht of op donder dagmiddag. Daar moet voor worden opgepast" De zaterdagmiddagsluiting wordt gezien als een nieuw dieptepunt in een sterk dalen de lijn. Na de feestelijke ope ningsweek in de zomer van 1980 werd al snel duidelijk dat de huurprijs voor velen een onoverkomelijke drempel be tekende. Een volgende klap voor het multifunctionele wijkcentrum kwam toen de jeugd de straat op werd ge stuurd omdat zij in het cen trum te lastig was. Daarna werd Schiedam-Noord opgeschrikt door het bericht dat in de Blauwe Brug geen luide muziek meer mocht weerklinken: de buurtbewo ners zouden daarvan teveel overlast ondervinden. Dit jaar kwam voorts naar buiten dat een aantal instellingen in het gebouw niet aan de huurplicht zou kunnen voldoen; zij had den nog geen cent aan huur betaald en zouden dat ook in de toekomst niet kunnen doen. Vlaardingen Wethou der Ary Maarleveld heeft er goede hoop op dat zaal De Harmonie binnenkort dienst kan doen als cultu reel trefpunt Onderhan delingen met de directie van de Stadsgehoorzaal en de Vlaardingse Kunst- stichting-m-oprichting zijn al enige tijd aan de gang en er zijn nogal wat ge schilpunten. „Maar die wil ik één voor één oplossen," aldus de wethouder. De voormalige bezetters van het pand Westhavenkade 95, pl< centrum wilden zien, wisten met hun kraakactie wel te be werkstelligen dat de gemeente Vlaardingen op zoek ging naar een alternatief. Dat is voorlo pig gevonden in de zaal naast de Stadsgehoorzaal, De Har monie. Tijdens de eerste informele ge sprekken tussen gemeente {wethouder Maarleveld) en vertegenwoordigers van de op té richten kunststichting kwa men er vrii veel geschillen aan het daglicht. Maarleveld ziet de kunstenaars graag als een soort activiteitencommissie werkzaam, die dan de direc teur van de Stadsgehoorzaal als een soort 'supervisor* bo ven zich weet. „Maar we ko men er wel uit," zegt de wet houder optimistisch, deson danks menend dat er nog de nodige misverstanden uit de wereld geholpen moeten wor den. Er blijven echter diverse prak tische problemen, die onlangs al hebben geleid tot een ge sprek tussen een vertegen woordiging van de kunststich ting, de gemeente Vlaardingen en de directie van de Stadsge hoorzaal. Van die zijde waren directeur Walter van Ginne- ken en zijn opvolger Maarten Putman aanwezig. Ondanks dat laatstgenoemde nog enige maanden in Breda moet blij ven, kon hij toch al aan de slag voor zijn toekomstig werkge bied. De komende maanden zullen er nog vele gesprekken plaats vinden. Maarleveld weet dat de stichting Assurancetourix (voor een deel de kunststich ting), Stadsgehoorzaal, college, raad en culturele raad elkaar in een uiteindelijk voorstel moeten kunnen vinden. Tijdens de begrotingsbehande ling in de Vlaardingse ge meenteraad besloten de raads leden in het vervolg iets min der presentiegeld te incasse ren. Hierdoor kwam 20,000 gulden hesrhikhaar voor een cultureel centrum. Burgemees ter en wethouders hebben on langs hun fiat aan een raads voorstel (om dat bedrag inder daad te besteden) gegeven, dat op de agenda van de eerstvol gende raadsvergadering prijkt. Daarnaast besloot het college deze week een studiegroep in het leven te roepen, dat de komst van een dergelijk cultu reel trefpunt aan de Schie dam se weg moet versnellen. Hierin zitten onder andere mensen van het dagelijks be stuur van de culturele raad en de dienst culturele gebouwen. Maarleveld streeft ernaar nog voor de kerst bijeen te kunnen komen. JBL» Uit nieuwsblad. mualhet nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. op?1' O®4 swi* „da®* ftdW- Vlooit' lleV1°o0'"T<3 pez« l

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1