SCH AMSCHE COURANT 'Artsen denken meer aan eigen portemonnee" i Schiedam laat veel prioriteiten vallen Tamme sfeer hij begrotingsdeba t Oud-leden verzetsgroep Geuzen krijgen medaille Veel investeringen voor VCP Ambacht Discussie over •achtergrondmuziek in binnenstad i Prins Bernhard reikt onder scheidingen uit Commissie wil medisch centrum toch niet loten vallen Nieuwe straatnamen inVOP Ijskast van Scheeres blijkt diepvriezer 'Nee tegen kernenergie' Verplaatsing Tanker- cleaning toch in gevaar Vlaardingse recherche rolt benzinezwendel op Dinsdag 15 december 19B1 - - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - - 105de jaargang no. 245-4 PAGINA'S Van oud-Geus Nleuwstraten kreeg de Prins het oude Geuzenliedboek. Maassluis Prins Bernhard heeft gistermid dag 127 verzetsherden- kingskruizen uitgereikt aan de voormalige leden, of nabestaanden, van de verzetsgroep De Geuzen. ;,Je ziet weer oude beken de gezichten. Ik vind dit 'altijd fijn om te doen", be kende de Prins. „Dit had 35 jaar geleden al moeten gebeuren, maar ik neem 'm wel aan. want ik ben er best trots op", aldus een onderscheiden Schiedam mer even later. De Geuzen opereerden in de Tweede Wereldoorlog als ver zetsgroep in Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis. Vorig jaar werd besloten de diverse Nederlanders die zich op bij zondere wijze hebben inge2et om Nederland weer vrij te krijgen, alsnog te onderschei den. Mensen die dachten hier voor in aanmerking te komen of dit van iemand anders ver onderstelden. konden een be- VlaardingenHet college van BenW is van plan in beginsel aan de winkeliers vereniging Koopcentrum ontheffing te verlenen voor het ten gehore brengen van achtergrondmuziek in het centrum, maar de materie wordt eerst nog wel ter dis cussie gesteld in de raads commissies voor algemene iaken en voor volksgezond heid. Dat zal gebeuren tij dens de eerstvolgende verga deringen van die commissies, respectievelijk op maandag 21 en op woensdag 23 decem ber. Met de discussie in de commis sies komen burgemeester en wethouders tegemoet aan het verzoek van de Werkgroep Geluidsbewust, die om een breed bestuurlijk overleg* had gevraagd over het ten gehore brengen van achtergrondmu ziek. De werkgroep, die onder leiding staat van Bert Kandel, en het bestuur van de winke liersvereniging Koopcentrum zullen voor de vergaderingen worden uitgenodigd. Niet duidelijk is overigens, of de discussie in de commissies nog iets aan het principebe sluit om de gevraagde onthef fing te verlenen zal kunnen veranderen. Het is echter wel waarschijnlijk dat de vergun ning alsnog wordt geweigerd, als blijkt dat een groot deel van de commissieleden door de tegenargumenten wordt overtuigd. Vlaardingen In de Vette- noordsepolder zullen er op het Lamoen ter rein twee nieuwe straatnamen bijkomen. Het college van B en W is akkoord gegaan met de suggesties om de binnenterreinen in het nieuwbouwcomplex Abraham van der Lindenplaats en Jacob Assendelftplaats te noemen. Abraham van der Linden was rond 1750 een vooraanstaand man in de stad: reder en koop man en lid van het stadsbe stuur, de vroedschap. Hij was bouwer en bewoner van het pand waar momenteel het Vis- sérijmuseum in gehuisvest is, maar had ook de oude lijnbaan in eigendom. Ook Jacob As sendelft was een bekend stads bestuurder. Van 1653 tot 1678 fras hij lid van de vroedschap. Hij was van beroep lijndraaier of touwslager. richtje sturen. Inmiddels 2ijn er zo'n tienduizend voorlopige aanmeldingen binnen, waar van er duizend al een com pleet formulier hebben inge zonden. Gistermiddag werden in ge bouw De Koningshof in Maas sluis 127 verzetsherdenkings- kruizen overhandigd. 68 maal kon Prins Bernard de onder scheiding (met daarop de woorden 'De tirannie verdrij ven') opspelden. In de reste rende gevallen werd de me daille, posthuum, overgedra gen aan nabestaanden. Pieter Nieuwstraten, zelf gis termiddag onderscheiden en voorzitter van de organisatie commissie, was bijzonder blij dat het toen verzette werk als nog gewaardeerd wordt. Zijn gedachten gingen terug naar maart 1941, toen de eerste vijf tien Geuzen door de Duitsers werden gefusilleerd. Hij be dankte Prins Bernhard voor zijn komst door het schenken van het Geuzenliedboek, vroe ger een illegale uitgave, maar sinds kort ook officieel in de handel. Na afloop, tijdens het informe le gedeelte, was er met name van de kant van de Prins bij zonder veel belangstelling voor de maquëtte van het toe komstig Geuzenmonument, dat door de kunstenaar Leen Droppert is gemaakt en in maart 1983 in Vlaardingen ont huld zal worden. De Prins bekeek na afloop van de plechtigheid de ma- quètte van het Geuzenmonu- ment, dat Leen Droppert (naast de Prins) heeft ontwor pen. Vlaardingen Het uitvoeren van het ver keerscirculatieplan voor de wijk Vlaardin- ger Ambacht/Babberspolder gaat in de toe komst nog heel wat geld kosten. Om het circulatieplan, dat hinnenkort door de ge meenteraad zal worden vastgesteld en dat vanavond wordt besproken in de raads commissies voor verkeer en inspraak, uit te kunnen voeren zijn grote investeringen no dig. Uit het ontwerp van het verkeersplan voor de wijk blijkt dat een van de belangrijkste investeringen nodig is voor de reconstructie van de Van Hogendorplaan, inclusief de aanleg van (brom)fietspaden en dergelijke voorzieningen. De Van Hogendorplaan houdt in de toekomst haar functie als be langrijke wijkontsluitings- en verbindings weg, maar dient wel de nodige aanpassin gen te ondergaan. Geld moet er ook op ta fel komen voor de aanpassing van de Van Linden van den Heuvellsingel en de Rot- terdamseweg en de kruispunten Prins Bernhardlaan/Burgemeester Verkadesïngel en Sportlaan/Van Linden van den Heu vellsingel. Ook op de Goudsesingel en het Narcisplein dienen de nodige veranderin gen te worden aangebracht Op de Irxuispunten van de Van Hogendor plaan met de Kethelweg en de Rotterdam- seweg moeten verkeerslichten komen. De verkeerslichtenautomaat op de hoek van de Mr. L. A. Kesperweg moet worden vervan gen, Tenslotte moeten er oversteekplaatsen worden aangelegd op de Van Hogendor plaan ter hoogte van de Goudsesingel en de Van Limburg Stirumstraat en wordt een deel van de Kethelweg geasfalteerd. Het is de bedoeling dat het verkeerscircula tieplan in de periode tussen 1982 en 1986 wordt uitgevoerd. Op de meerjarenbegro ting is met deze uitgaven nog geen reke ning gehouden: de investeringen staan voorlopig als een zogenaamde PM-post ge noteerd. Dat geldt overigens ook voor de bedragen die nodig zijn voor de VCP's in Holy en het centrum. De gezamenlijke vergadering van de beide raadscommissies wordt vanavond gehouden in de aula van de Groen van Prinsterer scholengemeenschap. Men begint om 20.00 Schiedam Geen goed woord heeft- de commissie volksgezondheid in Schiedam over voor de huisartsen en fysio-therapeuten. Wethouder Riet Taverne vroeg zich gisteravond zelfs af of de artsen geen bijscholing verdienen, omdat 'samenwerking' in hun opleiding heeft ontbroken. Lou van der Stel (PvdA) betreurde dat „de heren artsen kennelijk meer hun eigen porte monnee dan de algemene medische belangen laten préveleren". Gerard Verhulsdonk (WD) zei In de commissievergade ring verdrietig te zijn omdat „vrije beroeps beoefenaren geen begrip kunnen opbren gen voor noodzakelijke voor zieningen en dan maar de boel blokkeren". En Els Hellwig (CDA) gaf uiting aan een 'ge voel van machteloosheid' door somber op te merken dat zelfs de overheid machteloos staat tegenover de2e beroepsgroep. Van der Stel nog: Ik had van die lui meer ontwikkeling ver wacht. Het schokt mij echt hoe zij hier financiële bekrompen heid tentoonspreiden." Gezouten kritiek derhalve in de commissievergadering, en dat allemaal omdat de Schie- damse huisartsen en fysio-the- rapeuten weigeren mee te werken aan de oprichting van een sociaal-medisch centrum in Schiedam-Zuïd. Het was de bedoeling dat zij hier zouden gaan samenwerken met de kruisvereniging, het maat schappelijk werk en de raad voor het bejaardenwerk in Schiedam, maar de gemeente raadscommissie moest gistera vond inzien dat de artsen niet tot samenwerking zijn te dwingen. Hierop ontspon zich een dis cussie. of de gemeente nu toch moet vasthouden aan een so ciaal-medisch centrum op de plaats van de gesloopte Bethel- kerk. Armand van Puyvelde, aanwezig namens de bewo nersvereniging Schiedam- Zuid, zag tot zijn redelijke te vredenheid dat de commissie zijn suggestie overnam om zich toch voor deze locatie sterk te maken, om de ruimtelijke mo gelijkheden in de toekomst in ieder geval te hebben. Schiedam Schiedam laat in de periode 1982- 1986 een flink aantal prio riteiten vallen. Dat blijkt uit de concept-meerjaren begroting die nu is ver schenen. Opvallend is dat een aantal prioriteiten dat tijdelijk in de ijskast was gezet om de begroting van 1981 te redden, nu toch gesneuveld is. Door het schrappen van die priori teiten heeft wethouder Reinier Scheeres echter weten te bereiken dat de meerjarenbegroting slui tend is. Bovendien hoeft in 1986 geen geld te wor- Maassluis - In een tamme sfeer heeft de Maassluise ge meenteraad gisteravond de be groting voor het komende jaar behandeld. Het college van burgemeester en wethouders bad nauwelijks enige kritiek verwerken. Het college kreeg weliswaar voor de voe- •L!£n geworpen dat van een 4Rink aantal beleidsvoome- «hens niets terecht is gekomen, thaar hoe het dan wel moet- 'werd niet of nauwelijks aange- 1 geven door de verschillende raadsleden die in ruim drieën- eenhalf uur de begroting van cp'mmentaar voorzagen. Het l meest opzienbarende was een alternatief plan van de PvdA voor woningbouw op het Ver te-terrein. Wethouder Koos Smit vatte de «vter nog het best samen toen hij zich mengde in het betoog van VVD-fractieïeider over vrouwenemancipatie en zich hardop afvroeg of de raadsle den nog wel wakker waren. Aan het eind van de vergade ring prijkten op de college-ta fel een tweetal voorstellen. Manda Kapil (D'66) kwam met een initiatiefvoorstel om het mogelijk te maken 'steunfrac- tie-Xeden' te benoemen tot lid vaa raadscommissies. Zij vindt het een onmogelijkheid voor de éénpersoons fracties in de raad om lid te zijn van alle raadscommissies en stelt daarom voor dat B en W bin nenkort met een uitgewerkt voorstel komen om 'steunfrac- tieleden' te benoemen. Haar voorstel wordt gesteund door de PPR, de tweede eenmans fractie in de raad en enkele le den van de PvdA. Verder kw^m PvdA-fractïeleider Mees Duïmelaar net als Vorig jaar met het voorstel de pre sentiegelden voor de raadsle den te bevriezen. Door de maatregel, die door de PvdA vooral als voorbeeld wordt ge zien om bezuinigingen op an dere terreinen aanvaardbaar der te maken, kan Maassluis 16.000 gulden besparen. Tijdens de raadsvergadering van gisteravond bood de PvdA-fractle een uitgewerkt plan aan voor woningbouw in de Verto-wijk. Op het stadhuis wordt ook aan een dergelijk plan gewerkt, maar de socia listen noemen een voordeel van hun alternatief plan dat het centrumgebied stedebouw kundig beter aansluit bij Maas sluis-west. Tevens kunnen volgens het PvdA-plan meer woningen op dezelfde ruimte worden geraliseerd en ligt de nadruk meer op energiebespa ring door gebruik te maken van passieve zonneenergïe. Een ander voordeel is volgens de PvdA-fractie dat de ver keersafwikkeling beter kan verlopen door de voorgestelde stedebouwkundige opzet Zie ook pagina drie. den aangesproken uit de saldi-reserves en daarmee komt Scheeres volledig tegemoet aan de wensen van de provincie. 17 van de 46 uitgaven van Schiedams beruchte 'groene lijst' zijn niet opgenomen in het nieuwe prioriteitenpro gramma van de gemeente Schiedam. De uitgaven, die ter redding van Schiedams begro ting over 1981 tijdelijk in de ijskast waren gezet zullen daardoor lar.ger bevroren blij ven dan Scheeres steeds heeft beweerd. Wethouder Scheeres maakt in de meerjarenbegroting een be gin met de ombuigingsoperatie die al geruime tijd geleden werd aangekondigd. Afspraak is dat de komende tijd wordt onderzocht hoe bestaande uit gaven kunnen worden terug gebracht. Zestien voorstellen om te bezuinigen worden al door de wethouder voor finan cien gedaan. Zo zal er vanaf 1984 een ton per jaar worden bezuinigd op het Passagethea ter, wil men onder meer zuini ger aan doen met voorlichting en krijgt het Passagetheater minder subsidie, evenals de onderwijsbegeleidingsdienst Opvallend is dat de inleiding op de meerjarenbegroting wel iswaar sober is, maar zeker niet somber. Scheeres zegt een groot deel van de prioriteiten te hebben kunnen redden. Bo vendien kondigt hij aan de burger, die toch al terug moet in koopkracht, te willen spa ren. Daarom wil hij de ge meentelijke tarieven zo min mogelijk verhogen. Hoek van Holland De frac tie van de Partij van de Ar beid in de Hoekse deelge meente raad wil dat kernener gie wordt afgewezen als toe komstige energiebron. De fractie vraagt de deelraad in stemming te betuigen en dit via het college van b en w van Rotterdam ter kennis te bren gen van de stuurgroep Brede Maatschapplijke Discussie. De socialisten geven hun me ning in een initiatiefvoorstel' dat tijdens de vergadering van de deelgemeenteraad van van avond wordt behandeld. Schiedam De verplaat sing van het milieu-on vriendelijke bedrijf Tan- kercleaning komt wellicht toch in gevaar. Die vrees spreekt uit vragen van PvdA-statenlid Hans van der Vlist aan het dagelijks bestuur van de provincie. De Schiedamse PvdA-er wijst erop dat onderhan delingen met het bedrijf Boy Clean nog steeds niet tot resultaat heben geleid. Onduidelijk is volgens Van der Vlist of de ver plaatsing nu nog wel door gaat De Schiedammer heeft aan gedeputeerde staten gevraagd tussentijd se maatregelen te nemen, die moeten gelden tot ver plaatsing wèl een feit is. Indien de vrees van Van der Vlist uitkomt en verplaatsing op losse schroeven komt te staan, betekent dat een klap in het gezicht van de bewoners vereniging Schiedam-Zutd, Die club voerde jarenlang ac tie tegen de overlast die het bedrijf in de wijk veroorzaak te. Een bezoek van toenmalig minister Leen Ginjaar bete kende een belangrijk succes voor de bewoners in Zuid. Vooral toen Ginjaar toezegde mee te zullen werken aan ver plaatsing van het omstreden bedrijf, kwam een oplossing voor de Gorzen in zicht. Het vertrek van Tankerclea- nïng kwam nog een stap dich terbij toen het bedrijf samen met Verolme, de gemeente Rotterdam en Boy Clean on derhandelingen begon over een nieuw op te richten schoonmaakbedrijf in Rozen burg. Samenwerking in die in dustrietak wordt over het al gemeen zeer wenselijk geacht omdat overcapaciteit in de schoon maakindustrie dreigt. De vraag is volgens Van der Vlist echter of het hele plan kan doorgaan als Boy Clean afhaakt. Mocht er inderdaad nog een kink in de kabel zijn gekomen bij de onderhandelingen, dan wil Van der Vlist maatregelen van de provincie, zodat Tan- kercleaning toch kan worden verplaatst en de Schiedamse wijk voor verdere overlast kan worden behoed. Vlaardingen Na een half jaar speuren is de Vlaardingse politie er in geslaagd, een zwendel met benzinepasjes op te rollen. Hoofdpersoon in het geheel was een 50-jarige man uit Tilburg, die tal van bedrij ven in Nederland, België en Frankrijk heeft opgelicht voor een bedrag van zo'n 130.000 gulden. De helft van dat geld fing naar benzinestationhou- ers, die in het spel meespeel den. De man had er zijn specialiteit van gemaakt, benrinepasjes te stelen: identiteitskaarten waarmee grotere bedrijven op rekening benzine kunnen tan ken. Aan de hand van die pas jes liet hij door bevriende pomphouders niet geleverde benzine bij de betreffende be drijven in rekening brengen, waarna de opbrengst samen werd gedeeld. Volgens de poli tie Is deze truc zo'n vier- tot vijfhonderd keer gelukt. Ook de pomphouders zullen, als de politie op hen de hand kan leggen, valsheid in geschrifte ten laste worden gelegd. De pasjesdiefstal werd voor het eerst in Vlaardingen gesig naleerd. De Vlaardingse poli tie coördineerde het landelijke onderzoek, dat later op gang is gekomen. De man kon dit weekend in de buurt van Gil- ze-Rijen worden aangehouden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1