ISMTSïMBf Gebreken bleven onder tafel door reeks van fouten Tien jaar Lea. lef eest en nog geen subsidie In 'SI kwam het water... Verbouwing GSD-pand Alleen waleropdé we... W- Kritiek binnen PvdA op 'nuttige samenzwering' Opgepotte spaarcenten gestolen OPENBARE BEKENDMAKING DE 380 KV-B0VENGR0NDSE HQOGSPANNINGSVERBINDING Nog geen Brit op Waterweg- levee BGSW vestigt record QUISPEL-H OUTIVIAN PIANO'S - MUZIEK donderdag V/ december 196! VD/SC/WW De wethouders Chris Zijdeveld en Herman Posthoorn stalden de waterleiding voor Thurlede en de Vijfslui2en in gebruik. Schiedam Voor de volk- stuinders van Vijfsluizen en Thurlede is het een heugelijke tijd, nog net voor de jaarwisse ling. Na jarenlang tuinieren zonder een eigen aansluiting op de waterleiding hebben de tuinders nu allemaal de be schikking over koel stromend water. Het project op de tuincom plexen is bekostigd met behulp van rijkssubsisie die door de gemeente Schiedam op hel nippertje is binnengehaald. De regeling waarvan men gebruik maakte gold alleen nog voor dit jaar en Schiedam heeft al les op alles moeten zetten om nog voor de jaarwisseling het project rond te krijgen. Een belangrijk aandeel daarbij is geleverd door de tuinders zelf, die met een enorme inzet op het complex aan het werk zijn gegaan om geulen te gra ven en andere voorbereidin gen te treffen. Vervolg van de voorpa gina Bij de voorbereidingen •voor de aankoop van het pand en het maken van de verbouwingsplannen blijkt een reeks van fou ten en onzorgvuldigheden te zijn gemaakt. Die serie begon bij de taxatie van het pand door de onaf hankelijke taxateur, het taxatiebureau Liebau uit Rotterdam, dat bij het be palen van de waarde de gebreken blijkbaar niet heeft opgemerkt. „Als dat wel was gebeurd, dan zou het taxatiebedrag aanzien lijk lager zijn uitgeval len," aldus wethouder Bas Goudriaan. Vervolgens is ook architect A. van de Broek uit Rotterdam, die het verbouwingsplan heeft ontworpen, veel te gemakkelijk te werk ge gaan: bij het maken van de plannen hield ook hij geen rekening met het wegwerken van de gebre ken. Volgens Goudriaan hadden de problemen toch nog boven wa ter kunnen komen, als de be treffende secretarie-afdelingen en andere betrokkenen de plannen kritischer hadden be keken. De wethouder rekent zichzelf overigens net zo goed fouten toe: „Ik had het natuur lijk ook moeten zien. dat het op de voorgestelde manier ge woon niet kon. Dus ik heb ook zitten slapen." Veeg uit de pan Tijdens de vergadering van de commissie voor stadsvernieu wing, gisteravond, kreeg ook de dienst van gemeentewer ken een veeg uit de pan. Ge meentewerken heeft destijds een advies uitgebracht over de technische staat van de centra le verwarm ingsinslallatie, waarin werd gesteld dat met wat kleine ingrepen die instal latie best nog een tijd mee zou kunnen. „Heeft u dan hele maal met naar de leeftijd van dat ding gekeken? Zo'n instal latie is met vijftien jaar volle dig óp en deze is al negentien jaar oud," vroeg Goudriaan wat vertwijfeld in de richting van de directeur van gemeen tewerken. ir. J. Gerritse, Die verdedigde zich met de op merking, dat het advies is uit gebracht op het moment, dat de verwarming nog volop functioneerde. „Daarna heeft het ding zeker een jaar stilge staan en dat heeft er blijkbaar geen goed aan gedaan." aldus Gerritse, Domper De tegenvaller zet een grote domper op het ambitieuze ver bouwingsproject. waarvoor de voorbereidingen in een zeer hoog tempo, onder druk van Goudriaan, hebben plaatsge vonden. Op 24 augustus van dit jaar is de verbouwing offi cieel gestart en de bedoeling was, dat de 1 en 2-apparte- menten begin volgend jaar op geleverd 2ouden worden. De perikelen rond de toestand van hel gebouw zullen naar verwachting voor de nodige vertragingen zorgen, al houdt de afdeling stadsontwikkeling van de gemeente nog steeds vast aan een theoretische ople veringsdatum in de eerste week van april volgend jaar. aldus een woordvoerder op de secretarie. Als de gemeente raad er mee akkoord gaat, dat de overschrijding met een kwart miljoen wordt aange vuld uit de reserves van het woningbedrijf, dan zal echter eerst het college van gedepu teerde staten nog haar goed keuring moeten verlenen, al vorens aannemer Bul officieel de opdracht krijgt met het wegwerken van de geconsta teerde gebreken te beginnen. Wanneer de appartementen echt kunnen worden betrok ken valt dus nog moeilijk te voorspellen. bent.; Clau- enlijk.' tele-.- goud Vlaardingen Met veront waardiging hebben sommige Vlaardingse PvdA-leden ge reageerd op het 'gelobby' dat de.afgelopen weken op grote schaal heeft plaats gevonden iteneïnde wijzigingen in de 'kandidatenlijst voor Provin cial® Staten aan te brengen. fDeWIaardingse PvdA zag haar kandidaat, John Ranshuijsen, graag op een verkiesbare plaats verschijnen. In nog een aantal andere gemeenten be stond grote onvrede over de 'voorlopige lijst. Dit had tol ge volg dat de PvdA Schiedam een bijeenkomst belegde, waarvoor diverse ontevreden afdèiingen waren uitgenodigd. Op/die avond werd een aantal wijzigingen voorgesteld, waar een ieder zich in kon vinden. Dit had tot gevolg dat vorige week tijdens de vergadering van het gewestelijk bestuur van" de Partij van de Arbeid een aantal afgevaardigden er in kon slagen, een groot deel van de kandidatenlijst om te gooien. „Pure samenzwering," 7.o kwamen de meeste PvdA'ers tijdens de ledenver gadering van gisteravond tot de conclusie. Volgens de voor standers was het namelijk uit sluitend de bedoeling op die vergadering de eigen kandida ten omhoog te werken. „En hoe moet je dat anders doen?", aldus IJsbrand van der Vel den. Een tegenstander noemde die vergadering „een tragische vertoning". Voor de gemeenteraadsverkie zingen zal een commissie, aan gevoerd door de vertrekkende fractievoorzitter Hans Ver- sluijs. samen met het bestuur van de afdeling de ontwerp- kandidatenlijst gaan samen stellen. Op de voorlopige lijst prijken 48 namen van mensen die zich hebben aangemeld, of waarbij dit door anderen is ge daan. Tijdens de gisteravond gehouden ledenvergadering werd duidelijk dat sommigen hpogst verbaasd hun naam op dit lijstje terugvonden. Rans huijsen vertrouwt er op zonder veel problemen een lijst met dertig namen de verkiezingen in te krijgen, waarbij dan ze ker achttien mensen zullen zitten die een positie als raads lid ambieren en hier ook ge schikt voor zijn. Vlaardingen Voor zeshon derd gulden aan spaarcentjes, bewaard in een glazen pot, is ontvreemd uit een woning aan jde Van Beethovensingel. Het '"pand kon waarschijnlijk bin- nen gekomen worden door ge- - bruikmaking vah een valse sleutel. Uit een personenauto, gepar- keerd op de Lemsterlandhoe- ve. is een cassetterecorder met twee boxen gestolen. De waar- de hiervan is ongeveer zeshon- derd gulden. Ook hier zou ge- bruik gemaakt zijn van een j valse sleutel. |De Vlaardingse politie is even- rens op zoek naar de persoon die vijf liter benzine uit een personenwagen op de Burge meester Van Walsumlaan heeft getapt. Schiedam Hartje win ter viert Lentefeest feest. Vanavond wordt het tien jarig bestaan gevierd in de Blauwe Brug, want het pand op de Broersvest 101 is te klein voor zo'n blij avondje, en alle sympathi santen van de stichting zijn er welkom. Lentefeest heeft reden tot deze twee de lustrumviering. Deze week kwam het nieuws dat de verzekering einde lijk, twee jaar na de uit slaande brand op de Broersvest, met 15.000 gulden over de brug komt om de zwartgeblakerde bovenverdieping van het pand te herstellen. En ook neemt de belangstelling nog steeds toe, zowel van invalide mensen als van valide vrijwilligers. Toch leidt het werk van Len tefeest in deze wintermaand over glibberige wegen. Sinds de brand heeft de stichting al leen nog warm water op het toilet en dat is lastig, want voor het afwaswater moet je naar de wc toe. Het gemis aan warm water is ook vervelend voor rheuma-patiënten die even hun handen willen was sen. Ernstiger is echter dat subsidie voor de invalidenbus acht jaar na de eerste aan vraag nog steeds uitblijft, er» ook is hel moeilijk een chauf feur voor de tweede bus te vinden. Het zijn ongemakkelij ke problemen, niet leuk, maar ronduit bedreigend voor Len tefeest is een op het stadskan- nu al zolang op het stadskan toor geboren idee om het ge- toor rondzwerft zonder dat er handïcaptenvervoer voortaan een uitspraak komt, zegt Ver door bed rij fsgem eenschap linde niet te weten. „Iedere Schïemond te laten regelen. Zo wethouder gaat af op zijn ad- niet, dan gaat de subsidie niet viseurs en ik denk dat in dit door. zo heeft het bestuur van geval de adviseurs van wet- Lentefeest te verstaan gekre gen. „Daar zie ik niets in. Als dat doorgaat doe ik niet meer mee," zegt Rietje Konings, die Lentefeest in januari 1971 op richtte en van de stichting nog steeds voorzitter is. Initiatiefvoorstel Secretaris van Lentefeest is PvdA-raadslid Arie Verlinde. Hij zit er al lang bij, bleef al tijd een beetje achter de scher men, maar nadat hij een boot tocht met Lentefeest had mee gemaakt en het werk in de praktijk leerde kennen en bo vendien nu de stichting met zulke perikelen zit opge scheept. wil hij er meer voor doen. „Als raadslid zal ik mij verzetten tegen een subsidie- voorstel, waarin de voorwaar de wordt gesteld dat de WSW voortaan het invalidenvervoer gaat doen. Ik zou het heel jam mer vinden als de gemeente zegt dat het centrale punt bij Sehiemond moet liggen, want dan wordt Lentefeest het functioneren onmogelijk ge maakt Dat kunnen wij niet aanvaarden. Ik denk dat de goodwill, die Lentefeest heeft opgebouwd, wegebt als een on persoonlijke instantie het ver voer overneemt. Lentefeest zou dan niets meer te vertellen hebben over de eigen bussen. Ik vind dat onjuist." Waarom de subsidieaanvraag ADVERTENTIE de N.V. ELECTRICITHTSBEDRUF ZUID-HOLLAND maakt bekend dat MAASVLAKTE - NIEUWE WATERWEG (verbonden met bovengrondse verbinding richting Westerlee) met ingang van 18 december 1981. of zo spoedig mogelijk daarna, in bedrijf zal wor den genomen en daarmee onder hoge - gevaarlijke - spanning zal komen te staan. WAARSCHUWING: het naderen van de draden binnen een afstand van 6 m„ het klimmen in masten en het oplaten van vlie gers in de nabijheid van de hoogspan ningslijn is levensgevaarlijk. Bovengenoemde hoogspanningsverbinding bevindt zich in de volgende gemeenten: Rotterdam (de Maasvlakte en het Euro- poortgebied) en Hoek van Holland (ten noorden van de Nieuwe Waterweg). houder Taverne het idee aan dragen om het vervoer bij de WSW onder te brengen. On dertussen hebben wij zelf nog geen reactie ontvangen. Als dat nu nog lang duurt, denk ik dat wij andere wegen moeten zoeken." Arie Verlinde denkt hierbij aan politieke druk. Hij rekent tenminste op de steun van zijn eigen partij en zegt dat hij des noods met een initiatiefvoor stel in de gemeenteraad wil komen, als wethouder Taver ne niet zelf met een voorste! komt Rietje Konings heeft de indruk dat de wethouder niet precies op de hoogte is van wat er bij Lentefeest allemaal gebeurt. „Mevrouw Taverne moet maar eens een dagje bij ons komen zitten," zegt zij. De volle tien jaar van haar be staan slaagde stichting Lente feest erin zonder subsidie te kunnen draaien, als althans de gelden voor het aangepast zwemmen op maandagavond door Kor Kegel in zwembad Zuid niet meege rekend worden. Vooral in die beginjaren kon een aardig ka pitaaltje worden opgebouwd en nog steeds vormen kaart- avondjes, bingo-partijen, lote rijen en de verkoop van gedra gen kleding een redelijke in- komstenpot. Bedrijven zoals Hoek Loos en Sandvik Staal kwamen ook wel eens met een bijdrage los, Toch is voor de invalidenbus nu wel subsidie nodig. Het kapitaal van de stichting was bestemd voor nieuwbouw, waarover afspra ken zijn gemaakt met de Rijn mondband, en Rietje Konings en Arie Verlinde zeggen het zonde te vinden als het kapi taal helemaal opraakt aan de bus. De financiën vormen een dusdanig groot probleem, dat Rietje Konings vreest dat de jaarlijkse boottocht in 1982 niet kan doorgaan. Niet omdat er te weinig vrijwilligers zijn die meegaan om de invaliden te begeleiden, maar omdat het afhuren van een luxe passa giersschip een drastische greep in de buidel impliceert. Wat subsidiering voor de ge meente nu zo ingewikkeld maakt, is het feit dat ook het Roode Kruis subsidie wil zien voor het invalidenvervoer en dat Eurotax bezwaar heeft te gen het feit dat Lentefeest niet alleen, de vaste bezoekers thuis haalt of brengt, maar als een alternatief taxibedrijf met lage tarieven opereert. In principe kan iedereen met ook maar enige handicap Lentefeest bel len om te vragen om vervoer, en dan komt de bus ook. Rietje Konings: „Wij doen dat in goed vertrouwen. Wij vragen ai]een aan de mensen of ze een taxivergoeding hebben, maar daarmee houdt de controle op. Er zitten natuurlijk wel men sen bij die een goed inkomen hebben en dan wordt het moeilijk, vaak blijken dat trouwens de mensen met de dunste portemonnee te zijn als het om fooien aan de chauf feur gaat. Die fooien komen trouwens in een aparte pot." De chauffeur is een WSW'er. Lentefeest heeft het verzoek ingediend om een tweede chauffeur, maar daarmee ver zeilt men weer in de hiervoor genoemde problematiek. Volgens Rietje Konings heeft Lentefeest met het invaliden - vervoer altijd gemikt op een publiek, waarvoor geen voor zieningen bestonden, „Toen Eurotax met zijn eerste invali denbus kwam, hadden wij hem al zes jaar. Ze hadden er bezwaar tegen dat wij belas tingvrij wilden gaan rijden en om een vergunning vroegen, maar wij zeiden, nee, meneer Van der Meer, sorry, maar dan ben je te laat, wij doen het al zolang en wij hebben er recht op. Wij deden iets wat hij niet kon. En nu nóg: wij doen nu het vervoer voor mensen die een gewone taxi met kunnen betalen. Dat moet toch kun nen? Men beseft niet dat je als invalide ook wel eens de stad uit moet en dat gaat dan be hoorlijk in de papieren zitten," Dit soort dingen maakt subsi diering tot een ingewikkeld proces. De gemeente zou daar om het. Roode Kruis en Lente feest bij subsidieverstrekking op een of andere manier wil len begeleiden, maar dat zal volgens Arie Verlinde geld en tijd kosten. Zijn standpunt is simpel: geef dat geld gewoon. Verdeel de subsidie pot van 16.D00 gulden gewoon tussen het Kruis en Lentefeest Toch nieuwbouw Hoewel Lentefeest de boven verdieping binnenkort gaat re noveren (veel zal volgens Ver linde door de medewerkers zelf gedaan moeten worden, want een aannemer is te duur), blijft het streven gericht op nieuwbouw. Maar daarvan verwacht men niet binnen drie a vijf jaar enig concreet resultaat en daarom besteedt men nu het geld aan de reno vatie. Arie Verlinde stelt wel met nadruk, dat als het pand helemaal is opgeknapt, de stichting dan niet eerder weg gaat dan er een goed onderko men elders i?. Dat is een boude uitspraak: Lentefeest zit op ba sis van tijdelijkheid in het pand aan dé Broersvest, de ge- Het dagelijks bestuur van stichting Lentefeest: voorzit ter Rietje Konings, penning meester Joke Lindenboom en secretaris Arie Verlinde. meente zou wel eens kunnen zeggen dat het tijd wordt dat de stichting weggaat. Ook dan overweegt Arie Verlinde de politiek te mobiliseren. Voordeel van het pandje mid denin het centrum Is de be reikbaarheid. Maar er is nog iets: de stichting lonkt naar een klein stukje kaalslag ach ter het pand, waar men graag een projectje 'tuinieren voor gehandicapten' zou willen starten. Verlinde verwijst naar de adviescommissie volkstui nen, waar al zolang over zo'n project wordt gesproken. Hij vindt dat er geld voor vrijge maakt moet worden. Zijn slo topmerking: „Tegenwoordig wordt alles zo bekeken met een financiële pet op, laten we het liever eens van de mense lijke zijde bezien." Schiedam /Vlaardingen Schiedam en Vlaardingen zul len voorlopig nog geen Engel se zender op de televisie ont vangen. De gemeente Rotter dam, die de BBC en een van de commerciële zenders naar de buurgemeenten moet door stralen. wil dat voorlopig nog niet doen. Rotterdam wi! de Britse zender eerst een paar maanden in de eigen gemeente uitzenden. Als de kwaliteit daarvan goed blijkt kan pas worden onderhandeld over doorzenden van de Brit naar de aangesloten andere ge meenten. De uitzendingen in Rotterdam heginnen al in april of mei van het komende jaar. Daartoe gebruikt Rotterdam nieuwe apparatuur die zal worden op gesteld bij de medische facul teit, Omdat Rotterdam eerst het nieuwe systeem wil be proeven en alle mogelijke kin derziektes eruit wil halen, moeten de Schiedammers en Vlaardingers een paar maan den wachten. Volgens de Schiedamse wethouder Rei- nier Scheeres, die de centrale antenne inrichting (CAI) in zijn portefeuille heeft, kan het Waterweggebied dan in het derde of vierde kwartaal van 1982 pas zien wat de Engelse televisie te bieden heeft. Maassluis Het bedrijf voor gemeentelijke sociale werk voorziening (BGSW) stond gis teren even stil bij de driehon- derdduixendste productie-een heid die gisteren de deur uit ging. Vorig jaar werd dat aan tal ook al bereikt; echter enige dagen later. De gemeentelijke sociale werkplaats produceert onder meer vrijetijdsmeubelen en dia- en filmprojectietafels. Bij de BGSW werken ruim 150 mensen. In 1968 is het bedrijf voor eigen risico begonnen met de fabricage van tuinmeu belen. Voor die tijd werd nog in opdracht van het bedrijfsle ven gewerkt. Dat werk be stond onder meer uit inpak- werkzaamheden. In '68 ging het roer echter om en tegen woordig wordt ruim zestig procent van de productie geëx porteerd. Directeur Leen Lucardi zegt nog niet veel te merken van de economische recessie. „Doordat we naar veel landen West-Europa, de VS en Au stralië exporteren is het ri sico goed verspreid. Loopt het in het ene land niet zo goed. dan kunnen we met onze pro ducten altijd uitwijken naar andere landen. Daarbij komt dat we van het jaar een goede zomer hebben gehad. Zijn er normaal maar vijf a zes week einden dat je buiten kunt zit ten; de afgelopen zomer waren dat er twaalf," ADVERTENTIE 1 „Stille Nacht"klinkt het op de fluiten „Stille Nach t" zingt de triangel en rinkelt het op de tamboerijn S „Stille Nacht" zingen we allemaal bij de piano Singel 116 - Schiedam - Tel. 010-268871

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3