IXTRi Alventura een dorp vol Weinig aan 't dijksie m Weinig aan 't dijksie Emiraten Jantje doosie bier Lr» rtrfrwo ot»c uaggci CICiX O Lemen hutten 4 donderdag 1? december 1981 VD/SC/WW Werken in de eindeloze zandbak Saoedi Arabië De journalist Pi eter A. Kerkwijk heeft twaalf dagen vertoefd aan de Oostkust van Saoedi Arabie. Tijdens zijn verblijf in het gebied tussen Al-Khobar. Dam maw en Al-Jubail verbleef bij in de compound Alventura van Volker Stevin Baggermaatschappij. Kerkwijk verdiepte zich niet alleen in de economische en in frastruc turele ontwikkeling van bet gebied, waar Nederlandse bedrijven voor een deel toe bijdragen, ook bezocht bij er baggerwerken. Hij sprak met baggeraars uit de Alblasserwaard, vooral afkomstig uit SJiedrecbt. Eindeloze zandvlakte Adrie Wagemakers en Hans Vermeulen op de Sliedrecht 30 aan de Golf Al-Jubail (Saoedi Arabië) Eerste schipper Adrie Wagenmakers van de cutterzuiger Sliedrecht 30, zit vanaf 1954 op het baggerwerk. Wa genmakers geboren en getogen aan 't dijksie in Sliedrecht, stapte in dat jjaj- .als jongs vent van 26 jaar bin nen in het dynamische en aparte wereldje van de baggeraars. De Sliedrecht 30. een machtige zuiger van oerdegelijk Nederlands fabri kaat moet een geul zuigen in de In dustrial Port van Jubail. De zuiger blijkt met echte Golf-gan- gers bemand te zijn, waaronder naast Wagenmakers de Sliedrechte- naren Hans Vermeulen en Jan de Bruin. De laatste is onder de bagge raars beter bekend als "Jantje doos- ie bier". Mannen die gewoon zijn te werken aan de Perzische Golf, on der alle omstandigheden. Nu eind oktober is het aan de Golf prima weer. Elke dag schijnt de zon. De hemel is er bijna konstant blauw en vertoont sporadisch enige wolken. Overdag klimt de temperatuur op tot boven de 30 en zakt 's nachts niet onder de 20 graden eelsius. De maanden juli en augustus zijn voor een West-Europeaan zwaar. De temperatuur kan dan oplopen tot ongeveer 55 graden. De vochtig heidsgraad is dan bijzonder hoog. Enige stappen buiten, en het lijkt wel of je zo onder de douche van daan komt. Adrie Wagenmakers, begonnen als machinist, zat in 1955/56 in Irak. Daarna volgende klussen aan het Suez-kanaal, Europa en Nigeria. Terwijl hij "de knop" voor een mo ment overdraagt aan een jongere kollega, vertelt Wagenmakers ach ter een bak koffie op de Sliedrecht 30: "M'n eerste werk in Irak duurde twee jaar, verdeeld in drie fasen. Dat betekende in de praktijk datje zeven maanden aaneen van huis was. In die tijd was het heel nor maal voor een jaar uitgezonden te worden. In Irak moesten we mid den in de woestijn irrigatie werk zaamheden verrichten. Je leefde er op een woonark. Je had geen tee vee, alleen maar een radio met Ara bische muziek. Het was al een hele klus om er te komen. Je vloog naar Bagdad en ging dan verder met trein of auto. Zo waren we in totaal 16 uur onderweg om op het werk te komen. We beschikten over een Arabische kok met alle gevolgen van dien. Het leven daar was héél anders dan hier aan de Golf. Je moet er tegen kunn&n, midden in de woestijn te zitten van God en ie dereen verlaten. Als ik de afgelopen jaren bekijk kan ik met recht zeg gen "weinig aan 't dijksie" te zijn geweest". Terwijl Wagenmakers enige aanwij zingen geeft en vervolgens een slok koffie neemt glijden onze ogen over de Perzische Golf - door Saudi s zelf Arabian Golf genoemd - waarvan het water net zo blauw is als de lucht er boven. In de verte zijn vage silhouetten van boorplatforms zicht baar. Op zoek naar nog meer olie. Voor de Arabieren met recht een "Ata Allah" (een Godsgeschenk). Een dolfijn komt aan de oppervlak te. Op hetzelfde tijdstip van ons ge sprek praten vakbonden in De Bon- kelaar in Sliedrecht met baggeraars over de laatste werkgeversvoorsiel- len inzake een nieuwe verlofrege ling. Adrie Wagenmakers merkt daarover op: "Baggeren hier is geen werk om tot je 63ste te blijven doen. Nu gaat het wel. maar 's zomers is het bepaald geen pretje te moeten draaien met temperaturen boven de 50 graden. Een VUT-regeling be staat er niet voor ons. Door de kon trakten waarop wij hier werken kunnen we. als hel karwei klaar is, in Holland alleen bij de W.W.V. te recht Een harde business. De mees te van. ons worden dan ook vóór hun 60ste afgekeurd. Je maakt hier dubbele weken. Reken maar na. We maken hier dagen van twaalf uur, plus twee zogenaamde loopuren. Eén dag in de week, bij het wisselen van de nacht- naar de dagdienst hebben we vrij. Vroeger nam ik het werk mee naar huis. als ik nu met verlof ga ben ik meteen thuis". Wat vindt hij in het algemeen van de diskussie rond de huidige verlo fregeling 60-24. die geldt voor het gebied van de Perzische Golf? Adrie Wagenmakers antwoordt: "We wer ken hier op de Sliedrecht 30 met een leuke stel jongens, drie gemoti veerde ploegen. Ondanks de diskus sie over de verlofregeling laat je na tuurlijk het werk niet versloffen. M'n vrouw vindt het niet meer zo prettig dat ik steeds van huis ben. Ze heeft wel eens gezegd: Stop er maar mee. Maar wat moet ik an ders? Ik kan toch moeilijk nu al langs het dijksie gaan lopen?!" Als alles goed gaat staat Adrie Wa genmakers 10 december weer op het dijksie en is met de feestdagen bij moeder de vrouw en kinderen. De vorige jaarwisseling heeft hij met de knop in de hand aan boord gevierd. Hij beaamt dat het geld ook een rol speelt. Het liefst zou Adrie zijn vrouw een poosje willen meenemen naar Alventura. Maar de Saoedische autoriteiten zijn niet zo gul met het verstrekken van een visum aan Hans Vermeulen is machinist op de zelfde cutterzuiger. Ondanks het feit dat deze Sliedrechtenaar pas 39 jaar is, zit hij er al zo'n 17 jaar van op het baggerwerk. Ook Vermeulen heeft na zijn eerste karwei in de Europoort al het nodige van de we reld gezien. Na Libië, Belgie, Duits land en Engeland volgende 15 maanden in Abu Dhabi in de Vere nigde Arabische Emiraten. Ook werkte hij nog een tijdje in Ras Al Khaimah. Vanaf vorig jaar augustus zit Hans in Jubail en is dus ook al aardig gewoon aan het werken in de eindeloze zandbak, zoals Saoedi Arabië hier ook wel schertsend wordt genoemd. Net zoals vele andere baggeraars noemt Vermeulen de Verenigde Arabische Emiraten betere landen voor een West-Europeaan. In deze staatjes mag men meer. Zo is daar het gebruik van drank niet verbo den. Hans Vermeulen gaat gelijk met zijn plaatsgenoot Wagenmakers met verlof. De Sliedrecht 33 is ook op een werk aan de Industrial Port bezig. Dat is echter gelegen aan de zogenaamde Causeway, waar zand opgespoten moet worden voor een "tankfarm". Voordat echter gezogen kan worden moet een laag rots op geruimd worden. Daarvoor zal inge schakeld worden een "rotsbreker'" en in december "gesprongen" wor den. Hoofdschipper Cees de Bruin uit Sliedrecht vertelt in de kombuis van de Sliedrecht 33: "We gingen eigenlijk voor negen maanden naar Australië, maar het werd uiteinde lijk veertien jaar. Daarvan heb ik er vijf in Nieuw-Zeeland gezeten. Mijn vrouw en kinderen zijn toen mee geweest". Daarna zwierf De Bruin de halve wereld rond. In 1977 "meerde hij af" in Jubail. Nu zit hij pas zes weken aan de Causeway, op het werk dat pas begonnen is. Als we informeren wat hij van de situa tie vindt, is zijn reaktie: "Twee maanden aaneen hier werken vind ik lang genoeg. Niet alleen gelet op de temperatuur, maar ook om het leven hier. Je hebt weinig of geen afleiding. Maar je kunt niet anders, want er is geen ander werk. Van werk veranderen is vrij moeilijk. Ik ben in het verleden al acht keer verhuisd. Ik moet trouwens opmer ken, dat ik de problemen van de hier in Alventura wonende vrou wen onderken. Ze kunnen niet gaan en staan waar ze willen. Autorijden is vrouwen hier verboden. In Au stralië was het allemaal veel weste lijker georienteerd. Daar had je ook kortere werkweken; zaterdag en zondag vrij". Omdat het een voor schrift is een aantal locals in dienst te hebben, vragen we hem hoe het daar mee werken is? Zijn antwoord luidt: "In het begin wel even moei lijk. Maar dat geldt in *t algemeen. Zo hebben de Jemenieten geen pro bleem met een visum voor Saoedi Arabie. Ze spreken echter slecht en gels, Een ander probleem is dat ze soms vrij snel verdwijnen, als hier wat verdiend hebben. De meest kleurrijke baggeraar in Jubail is de 40 jarige Sliedrechte naar Jan de Bruin. In het wereldje van de baggeraars beter bekend als "Jantje doosie bier". Zijn bijnaam heeft hij te danken aan het feit dat met hem wel iets te ritselen valt, als daar wat bier tegenover staat. Jan heeft een babbel over zich die Theo Koomen zou doen verbleken. Onge looflijk hoe rap hij van de tongriem is gesneden. "Ik ben pratend gebo ren". schertst hij. Jantje doosie bier - een naam waar hijzelf prat op gaat - zit ondanks zijn nog jeugdige leeftijd 25 jaar op het baggerwerk. Hij is getrouwd met de Zuid-Afrikaanse Iris en heeft een zoon (Shaun) van vijftien. Het gezin zat al vijf jaar in Saoedi Arabie, maar voor de opleiding van de zoon is Iris naar Sliedrecht ver trokken. Deze maand wordt er verhuisd naar Ridderkerk, waar Jan een woning gekocht heeft. Jan vertelt met enige trots, terwijl hij voor ons poseert op het terras van het zwembad in Alventura. dat Iris door de telefoon heeft laten weten al aardig Nederlands geleerd te heb ben en het goed naar haar zin te hebben in hun tijdelijke woning in Sliedrecht Jan begon als dekknecht en heeft in die afgelopen 25 jaar over de gehele wereld gezworven: Brazilië, Austra lië, Afrika en hei Verre Oosten. Hij zegt: "We zijn echte wereldrezigers. Als we voor een tijdje terug in Hol land waren huurden we een wo ning. Als we verlof kregen bleven we meestal in het buitenland. Er zijn hier baggeraars die elders in Europa/Verre Oosten op vakantie gaan. Er is zelfs een oaggeraar die een woning gekocht heeft in Spanje. Als ik met verlof ga wil ik in een zonnig land vertoeven. Daarbij maakt het voor m'n werk niets uit waar ik woon", wordt er gerede neerd". Trouwens, Jan is een echte avonturier. Hij is namelijk één van de weinige baggeraars die ooit met een auto vanaf Jubail naar Neder land zijn gereden. Een tocht van maar liefst 6500 km. In Saoedi Ara bie via de Trans Arabian Pipeline naar Jordanië, Syrië, Libanon, Griekenland en zo op Nederland aan. Jan is de vakbondsvertegenwoordi ger van de mensen aan de Perzische Golf. Bij elkaar tien zuigers. Hij vertelt met De Bonkelaar gebeld te hebben toen daar de vakbonden overleg pleegden met hun leden. Over de situatie in Saoedi Arabië zegt hij: "De Saudische werkers hebben nee gezegd tegen de laatste werkgeversvoorstellen. Een staking zit er wel in". Terwijl de zon is ondergegaan in Al-ALam Al-Arabi (Arabische We reld) en de eerste ster rafiq (reisge noot) wordt van de nacht klinkt van de minaret van de naburige moskee de oproep tot het salat (het gebed). In de medinah (oude cen trum) van Jubail gaan de winkels op slot. Ondanks alle Nederlanders en andere buitenlanders blijven de inwoners van het stadje Ummat-al- nabi de gemeente van de profeet vorm en. Al-Jubail Alventura is een Nederlands dorp vol baggeraars. Het is gelegen even vóór Al- Jubail (De Rots), recht tegenover de Navy-basis en temidden van enorm veel zand. De kamelen lopen er regelmatig voor de ingang. Het dorp (compound) is ruim vijf jaar geleden gebouwd in opdracht van de baggermaatschappij Adriaan Volker en wordL thans bewoond door zo'n dikke tweehonderd baggeraars, met of zonder gezin. De meeste baggeraars zitten er zogenaamd op vrijgezellen-basis. Het dorp is van alle gemakken voorzien; zwembad, tennisbaan, dorpswinkel, wasserij en een "general building" waar een goed stuk eten wordt voorgeschoteld. Na 24 dagen verlof doorgebracht te hebben bij moeders thuis in Nederland keren de meeste baggeraars voor 60 dagen werken weer terug naar Alventura. Geland op Dhahran Airport moet er zeker nog ruim 100 km gereden worden over goede en minder goede wegen. Het is goed te merken dat het weggedeelte tussen Al- Khobar en Dammam nog in uitvoering is, maar buiten deze moderne stad met volop traditonele Arabische trekjes richting Al-Jubail lopen zeer goede brede wegen omringt door een eindeloze zandvlakte. Onderweg passeert men één van de paleizen van koning Khaled en plaatsen als Ras Alchar en Ras Tanura. In de late avonduren komen de typisch Arabisch architectonische gebouwen, in een zee van licht gezet, ais een sprookjesbeeld over. Maar de werkelijkheid ligt ver van "de sprookjes van 1001 nacht". De nacht 'is zwoel, ondanks het feit dat het eind oktober is en de heetste maanden achter de rug zijn. Er is veel veranderd in de omgeving van Jubail nadat Alventura uit de grond is gestampt. De pioniers die in het najaar van 1975 er arriveerden moesten het stellen met zes caravans en een messroom. Een houten keet diende als kantine. Naast de caravans stonden 40 bedoeïenententen voor de zogenaamde "localen", die met z'n achten in één tent moesten vertoeven en slapen. De voedselvoorziening werd geregeld vanuit Dammam, want in diezelfde tijd werd pas de eerste supermarkt geopend in Jubail. Deze situatie duurde tot april/mei 1976, toen kwamen de "general building" en de eerste appartementen voor de "vrijgezellen" klaar. In april'76 arriveerde ook het eerste Nederlandse gezin. Toen de pioniers kwamen stonden er volop lemen hutten in Jubail. Bulldozers hebben daarna hele wijken naar beneden gehaald. Een hoop Saudi's - zoals ze in Alventura genoemd worden - stonden met hun hutten of bedoeïenententen langs de zee. Hun visserschepen lagen vlak vóór de deur. Jubail was oorspronkelijk een vissersplaats. Weinig is ervan overgebleven. Nederlandse baggeraars kwamen en spoten de zaak vóór hun^eur" op. De over gebleven vissers hebben voor hun schepen een eigen ligplaats gekregen in de Commercial Port. Alventura wordt gerund door een compoundbeheerder en 54 localen. Er wordt door Volker Stevin alles aan gedaan om vooral de baggeraars die op vrijgezellen-basis in Alventura vertoeven het naar de zin te maken. Maar veel tijd voor vertier is er sowieso niet, want een baggeraar maakt aan de Arabian Golf (Perzische Golf) vrij lange werkdagen. In de general building kan men teevee-kijken. De uitzendingen komen van Dammam, Bahrein, Aramco en Kuweit. Sport en spel worden niet vergeten. Een lange tijd zijn er video-tapes vanuit Nederland overgevlogen naar Dhahran. Dat ging goed, tot er op een gegeven moment een Nederlands showprogramma op stond waarin wat teveel bloot werd geëtaleerd- Toen mocht het niet meer van de douane autoriteiten. De aanwezige baggeraarsvrouwen hebben hun eigen bezigheden. Zij kunnen bijna elke dag met een bedrijfsbusje naar Jubail of Al-Khobar. De kinderen kunnen er normaal Nederlands onderwijs volgen. Zo te zien zijn de bewoners van alle gemakken voorzien. Toch blijft het een apart leven in Alventura, dat af en toe een keer onderbroken door een feestje en een telefoontje uit en naar Holland.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4