EXTRA Methylbromide, opgeblazen en gebagatelliseerd Deze k a sis bah a n d e I i m e t Betreding van deze ruimte is levens gevaarlijk, men zij gewaarschuwd! mrmm HrV'. m Ë&bIEHShS VERGIF Rapport Miskramen Ontheffingen Rechtszaak Versoepeling Fraude Presentje 4 woensdag 30 december 1901 VD/SC/WW He! Westlandse drinkwater werd begin dit jaar uitvoerig gecontro leerd. Op 1 januari 1981 gonst tijdens de nieuwjaarsreceptie in 's- Gravenzande een gerucht. Er zou iets aan de hand zijn met het drinkwater. De volgende ochtend spuwen de telexen van het ANP het nieuws. In het Westland ontstaat na de radiobulletins een ware paniek. Versgezette thee en koffie wordt door de goot gespoeld. De telefoons bij de gemeentehuizen en politieposten staan roodgloeiend. Aanvankelijk wordt gemeld dat het Westlandse waterleidingnet is vergiftigd door methylbromide. Later blijkt echter dat het gaat om de particuliere pvc- leidingen van tuinders die onder de kassen liggen. Direct wordt het gebruik van methylbromide door minister dr. L. Ginjaar (volksgezondheid) voor zes weken verboden en worden vele tienduizenden' flessen drinkwater naar het Westland gebracht. In tuinbouwkringen wordt naarstig overleg gevoerd: het verbod kan ernstige gevolgen hebben voor de geplande teelten. De grondontsmetters maken zich ernstig zorgen omdat hun banen op de tocht komen te staan. In de zomer van 1979 wordt door de diverse media al uitvoerig aan dacht besteed aan methylbromide, TNO heeft net het rapport afge rond over vervoer en opslag van het gas. Minister Ginjaar besluit naar het Westland te komen om over het ontsmettingsmiddel te praten- Hij benadrukt tijdens zijn bezoek dat het gebruik van het middel zo snel mogelijk tot het verleden moet behoren. Ginjaar, die vertelt begrip te hebben voor de problematiek van de Westland se tuinder, zegt te denken aan een overgangsregeling totdat een an der grondontsmettingsmiddel is gevonden. Tevens dringt Ginjaar aan op een rampenplan in geval van calamiteiten... Het Landbouwschap reageert ver bolgen op het voornemen de stof per 1 augustus 1980 te verbieden. Het schap erkent weliswaar de bezwaren die met name kleven aan het transport maar de finan- cieel-economische schade zou door het verbod voor de tuinbouwbe drijven fataal zijn. De druk vanuit 'de linkse hoek' is groot: de PSP dringt aan op een verbod op korte termijn. In Wateringen ontstaat een actiegroep tegen de opslag plaatsen voor methylbromide en wordt door schoolkinderen een petitie aangeboden aan burge meester drs. F. K. Langemeijer. In april 1980 zegt een woordvoer der van de commissie fytofarma- cie in een advies aan minister Ginjaar dat binnen een jaar het middel moet worden verboden. In dat jaar moeten de tuinbouworga nisaties met man en macht zoeken naar een alternatief voor het ont smettingsmiddel. WD-kamerlid Erica Verkerk-Terpstra vindt de overgangsperiode van een jaar te kort. De tuinders moeten een pe riode krijgen waarin ze kunnen bewijzen dat methylbromide zon der grote risico's in de kassen kan worden gebruikt. Ook de secreta ris van de drie Hollandse Land bouw Organisaties jn het West- land (HLO's) A. P. van der Lee ziet meer in een periode van vijf iaar. Methylbromide begint hoe langer hoe meer een politiek karakter te krijgen als ook het CDA-statenlid drs. C. P. G, Tilanus de vaste com missie voor milieubeheer in een brief vraagt om een verbod. „De grond kan ook gestoomd worden", zegt hij. De opslagkwestie laait hoog op wanneer de politie van 's- Gravenzande op 14 oktober 1980 een illegale overslagplaats voor Methylbromide (CH3Br) of mono- broommethaan is een zeer vluch tige en kleurloze vloeistof met een kookpunt van 4,6 graden Celsius. Bij kamertemperatuur komt het voor als een gas dat ruim drie keer zo zwaar is als lucht. In ho gere gasconcentraties heeft het een zwakke chloroformachtige, niet onaangename geur, die in la gere concentraties wordt be schreven als 'muffe fruitlucht', Het gas is uiterst giftig. De stof is sinds een eeuw bekend en heeft bij gebruik voor zeer uiteen lopende doeleinden in arbeidsge- neeskundig opzicht geschiedenis gemaakt door het optreden van een beruchte reeks vergiitigings- gevallen. Methylbromide. Nimmer heeft een gas, dat tijdens de Tweede We- reldoorlog als brandblusmiddel werd gebruikt, zoveel felle voor als tegenstanders gekend. Zelden is het nut van een chemische stof zo opgeblazen en tegelijkertijd gebagatelliseerd. Het grondont smettingsmiddel, dat rond de ja ren zestig in het Westland wordt gebruikt, is door tuinders ge roemd om z'n efficiëntie en door milieubeschermers verguisd om zijn vernietigende kracht in het menselijk zenuwgestel. Vandaag de dag waagt vrijwel niemand zich nog aan de bespre king van het vooral in het West- tand zo gevoelige onderwerp. Niemand heeft echt zin om de omstreden kwestie opnieuw aan te zwengelen: noch tuinders, noch milieubeschermers, noch politici. Nu, bijna een jaar na de vondst van methylbromide In het drink water van de tuinders, is het wat stiller rond het ontsmettingsmid del. Is de affaire met het beleids voornemen van oud-minister G. J. M. Braks van landbouw) de toepassing van het gas in 1983 te verbieden afgesloten? Loopt de kwestie met een sisser af of Is het juist de vlam die zich sissend door de lont vreet naar een wachtend explosief? De vraag is nog steeds of minis ter J. de Koning het voornemen van zijn voorganger overneemt. De bewindsman heeft zich per soonlijk niet al te bemoedigend voor de tuinders over het gebruik van 'methyl' uitgelaten. Of wordt een definitief verbod opnieuw uit gesteld? Methylbromide is voor tuinders een formule voor levens belang, terwijl CHSBr voor ande ren het synoniem is voor doods angst... CH3Br, formule van doodsangst en levensbelang Het verplichte aanplakbiljet op de deur van een kas, waarin methylbromide is gebruikt. VERGIF- methylbromide opspoort in een boerderij aan de Bonnelaan. In een schuur ontdekt de milieupoli- tie een tank van achtduizend liter. Op geen enkele manier blijkt het mogelijk om het proces van de overslag te controleren. Wanneer minister ir. G- J- M. Braks (landbouw) op 3 november naar een vergadering van de land- en tuinbouwbond in het Westland komt, lijkt de knoop te zijn doorgehakt. De minister zegt dat het in juni 1981 moet zijn afge lopen met de methylbromide. De tuinders ontvangen het bericht niet bepaald met gejuich. Er is wel sprake van enig optimisme als Braks' eigen ministerie 2egt dat van een definitief verbod op korte termijn nog geen sprake is. „Er is", zegt het ministerie, „nog inter departementaal overleg over gaande". Een nieuwe domper op dit opti- mistiesche geluid is het rapport van de Gezondheidsraad dat op 17 decemer 1980 door minister Gin jaar aan de tweede kamer wordt aangeboden. Methylbromide is. zo staat in het rapport, nog gevaarlij ker dan werd aangenomen. De toelaatbare concentratie van methylbromide wordt in het Westland ook buiten de kassen op ontoelaatbare wijze overschreden. In het rapport staat verder dat methylbromide erfelijke afwijkin gen en wellicht ook kanker kan veroorzaken. Het slootwater, al dus de stukken, wordt ernstig ver ontreinigd en de melk van koeien die uit de sloten drinken, zou voor consumptie ongeschikt zijn we gens het te hoge bromidegehalte. De drie HLO's laten zich bij mon de van secretaris Van der Lee laatdunkend uit over het rapport. „Waarom stopt men al die energie niet in het zoeken naar alternatie ven, Tuinders willen best over stappen op een ander middel, maar dan moet het er wel zijn. En geld om dat te onderzoeken heb ben we niet", aldus Van der Lee. Eind 1980 komt methylbromide in een nog slechter daglicht te staan. Het Delftse Hyppolituszi eken huis begint een onderzoek naar de mo gelijke relatie tussen het relatief grote aantal miskramen in het Westland en het gebruik van het ontsmettingsmiddel. In 1979 steeg dat aantal namelijk met vijftig procent. De verloskundigen van Monster, waar in december vier kinderen dood werden geboren, opperen het verband. Ook verlos kundigen in 's-Gravenzande en Wateringen een stijging in het aantal miskramen te hebben waargenomen. Pas in september 1981 wijst het onderzoek van de inspectie volksgezondheid uit, dat er geen verband is aangetoond tussen het gebruiken van methyl bromide en het relatief hoge aan tal miskramen in het Westland. Een maand later, nadat het VïV.in land is opgeschrikt door de vondst van kleine concentraties methyl bromide in het drinkwater van de tuinders, doet de Haagse neuro loog dr. Hartzuiker een opmerke lijke uitspraak. „De arbeidsinspec tie", zegt hij, „heeft in de tweede helft van de jaren zestig de resul- tateri van een onderzoek naar methylbromide laten liggen. Toen is al gebleken dat mensen, die met het gas in aanraking waren geko men, afwijkingen aan ogen en ze nuwstelsel vettoonden". Hij nam voor het onderzoek 25 mensen in behandeling die er min of meer ernstig aan toe waren. Het bleek dat zij een verhoogd broomgehalte in het bloed hadden en een be schadigd zenuwgestel Het ministerie van landbouw krijgt op 18 januari al een groot aantal ontheffingsaanvragen bin nen, nadat op 7 januari de tuin ders op die mogelijkheid zijn ge wezen. De vakbonden menen dat tuinders, die door het verbod in moeilijkheden zouden geraken, steun van de overheid moeten hebben. De bonden spreken zich ook tegen de methylbromide uit. Er wordt vrij vlot een aantal ont heffingen afgegeven. Slechts tuin ders, die geen waterleiding onder- of vlakbij de kas hebben liggen, krijgen ontheffingen. Minister Braks besluit op 29 januari het methylverbod te verlengen. Wan- neer het TNO-rapport over de gasconcentraties buiten de ge- methylde kas verschijnt, wordt de kans groot dat hel methylverbod een definitief karakter krijgt. Mi nister Ginjaar besluit, als hij op 5 februari het rapport onder ogen krijgt strenger te werk te gaan bij het afgeven van de ontheffingen. Kassen die midden in een woon gebied liggen of vlak direct aan een huis grenzen, mogen niet meer worden ontsmet Steeds meer organisaties bemoeien zich met de methylzaak. Ieder heeft zo z'n eigen gedachte over het pro bleem: de Westlandse milieuvere nigingen zeggen een definitief verbod op dat moment niet zinvol te achten, terwijl de Consumen tenbond dit wel wil ïn verband met de broomresiduen in groente. Eind februari komt het ministerie met het beleidsvoornemen methylbromide in 1983 definitief te verbieden. Tegelijkertijd doen de tuinders een wanhopig verzoek aan de tweede kamer om weer te mogen methylen. Hun woede rea geren zij af op de biochemicus Lu cas Reijnders van de stichting Na tuur èn Milieu die op een forum avond van D'66 in Naaldwijk ver schijnt en wordt belaagd. De vaste kamercommissies van landbouw en milieuhygiëne staan echter in grote lijnen achter het voornemen het gas in 1983 te verbieden. En door Pieter Harcksen kele groeperingen vechten zelfs het ontheffingenbeleid van dat moment aan voor de Raad van State. „Een direct en volledig ver bod", zegt mr. R. F. Ruers namens een Westlandse bewoonster, de Socialistiese Partij en de Rotter damse vereniging Voorkomen is beter, „is in het belang van de volksgezondheid". Ruers over weegt zelfs een 'monsterproces1 aan te spannen tegen alle afgege ven methylonthef fingen. Ruers haalde op 12 maart bakzeil voor de Raad van State met zijn eerste zaak. Ook de grondontsmetters la ten zich in maart niet onbetuigd. Zij spannen een kort geding aan tegen de staat en zij eisen dat het methylverbod ongeldig wordt verklaard. De rechter distancieert" zich echter van de zaak en ver wijst de grondontsmetters door naar de Raad van State. De tuinders zijn het zat. Op 15 mei sturen zij een telex aan de minis ters en eisen een gesprek op korte termijn. Uiteindelijk leidt dit tot een redelijk aanvaardbare oplos sing: meer tuinders krijgen een ontheffing en de voorwaarden worden aanzienlijk versoepeld. Wanneer binnen twintig meter van de kas geen woonbebouwing is (tien meter voor de tuinderswo- ning). mag men het gas weer ge bruiken. Als afdekfolie moet het ondoorlaatbare Saranexfolie wor den gebruikt, dat na de behande ling tien dagen moet blijven lig gen. Per vierkante meter mag slechts twintig gram methylbro mide worden gebruikt. De drie HLO's zijn gematigd te vreden. „We kunnen in ieder ge val veiliger ontsmetten met de nieuwe voorwaarden", zegt secre taris Van der Lee, die wel zijn twijfels heeft over de resultaten van de ontsmetting met de nieuwe lage dosering. De grondontsmetters zijn niet blij met het nieuwe methylbeleid en dat geldt ook voor de milieube schermers. De grondontsmetters steken de koppen bijeen en beslui ten om het werk definitief neer te leggen. „Zo kunnen we de tuinder niet meer garanderen dat de kas goed wordt ontsmet", zegt de voorzitter van de vereniging van grondontsmetters Cock Veenman. Op 3 juni besluiten zij alsnog aan_ de slag te gaan met de twintig gram-regeling. Het Proefstation in Naaldwijk be gint half juni een onderzoek naar stomen met onderdruk. De resul taten daarvan zijn uitermate in teressant en bevredigend. Veel tuinders lijken op deze grondonts- mettingsmethode over te schake len. In juli krijgen burgers de mo gelijkheid om bezwaar aan te te-' kenen tegen het afgeven van methylvergunningen, die op de gemeentehuizen ter inzage moe ten worden gelegd. Vanaf 20 juli mogen grondontsmetters aan de slag met een 'verklaring van geen bezwaar'. Half augustus deelt de politie van Wateringen de eerste methylbon- nen uit omdat de tuinders en/of grondontsmetters zich niet aan de voorwaarden hebben gehouden. Even later volgt een stroom van overtredingen. In groten getale blijkt men fraude te plgene door verkeerde gegevens op het aan vraagformulier voor de vergun ning in te vullen. Ook haalt men het afdekfolie te vroeg weg. Con troleurs van het districtsbureau hebben hun handen vol aan het nagaan van de gegevens op de aanvraagformulieren, die door de tuinders zijn ingevuld. Enkele tuinders zullen voor de overtre dingen voor de rechter moeten verschijnen. De twee aftredende bewindslie den Braks en Ginjaar laten bij hun aftreden een presentje achter voor de Westlandse tuinder. Ze mogen, wanneer de woning te dicht bij de kas staat, een tussen- gevel optrekken van Saranex in plaats van het veel duurdere glas. Zij verzuimen daarbij echter de bestrijdingsmiddelencommissie te horen. Lucas Reijnders van de stichting Natuur en Milieu grijpt de zaak direct aan om de methyl- kwestie opnieuw bij de horens te vatten. De staatssecretaris van mi lieu, mevrouw mr. J. J. Lambers- Hacquebard, heeft inmiddels laten weten dat de zaak opnieuw in de commissie komt in het bijzijn van de stichting.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4